Gemengde Berichten Pluimvee-Rubriek wederzijdsche toekenning van rechten van voorkeur gepleit. Van 'Hongaarschen en Roe- meenachen kant is daaromtrent echter reeds opgamerkt dat de oeconomische vervreemding onder de Donaulanden reeds te ver is voort- geschreden om door rechten van voorkeur te worden overwonnei^ Het valt inderdaad niet te ontkennen dat er nog zeer groote moeilijkheden aan de organi- satie van de politieke veiligheid en aan het herstel van oeconomische welvaart in Europa in den weg staan. Te Praag ontveinst men zich dat ook geensizins. In dat verband merkt Die Zeit, het orgaan der Sudetenduitsdhers, in een bes£houwing over de resultaten van Hod- za's bezoek aan Parijs schamper op dat de aandeelen van de groote wapenfabrieken van Skoda op de Praagsche beurs in die luttele dagen van 1438 tot 1485 zijn gestegen en dat de beurs geslaagde besprekingen over het be- houd van den vrede niet met een hausse van zulke waardepapieren pleegt te accompag- neeren. KOLENDAMPVERGIFTIGING. Zondagmorgen is de stoker van de centrale verwarmingsinsitallatie van het kerkgebouw der Bvang. Luthersche Gemeente aan de Spoorwegstraat te Amhem, de 55jarige De Wit, dood in de verwanmingskelder aange- troffen, terwijl daze keider vol kolendamp stond. WIELRIJDER TE WATER GEREDEN EN VERDRONKEN. Zondagavond is de 57jarige gehuwde W. Triepels uit Kelpen, toen hij uit Weert per rrjiwiel huiswaarts keerde, ter hoogte van de Keiperbrug, waarschijnlijk misleid door den mist, in de Zuid-Willamsivaart gereden. Militaire politiemannen, die zich in de na bijheid bevonden, zagen het ongeluk geschie- den en trachten den man te redden. Na veel moeite konden zij den drenkeling ophalen. De levensgeesten waren echter geweken. AUTO VAN DEN DIJK GEREDEN. Zondagavond is de plaatsivenvanger van den rijksveearts Moont te Mill, die naar ziek vee te Gassel was geweest, ten gevolge van den dikken mist, nabij de Gasthuishoeve te Grave binnendijlks van den hoogen Maasdijk gereden. Hij kon vlak langs den oever van het riviertje de Raam den auto tot stilstand brengen. Geen van de drie inizittenden liep eenig letsel op. Met een kraamwagen is de auto in den loop van den aivond weer op den dijk gebracht en naar huis gesleept. TAXI IN EEN SLOOT GEREDEN. Maandagmorgem is een taxi door den mist in een sloot langs den Hemiweg te Amsterdam terecht gekomen. Het ongeluk liep vrijwel zon der- persoonlijke ongelukken af. De chauffeur en de passagier konden uit den auto klimmen, laatstgenoemde had lichte hoofdwonden opge- loopen. VUFTIG KOEIEN EN VIER PAARDEN IN DE VLAMMEN OMGEKOMEN. Maandagnacht is brand uitgebroken in de groote boerderij van den heer Willinge Prins iiil 's Gravenhage en bewoond door de familie W. Bouma. De brand nam spoedig een grooten omvang aan en de bewoneirs moesten zich in nachtge- waad in veiligheid brengen. De motorspuit van Oldeberkoop was kort na het uitbreken van den brand ter plaatse, doch kon niets meer uitrichten. In minder dan een uur tijds waren huis en schuur geheel afge- brand. Vijftig koeien en vier paarden kwamen in de vlammen om. Van den inlboedel kon niets worden gered. De oonzaak van den brand is onbekend. Alles was verzekerd. BRAND EN ONTPLOFFING TE NIJMEGEN. Ts Nijmegen zagen Zondagochteni kerk- gangers, die de v. Dulchenstraat passeerden, rook komen uit de aan die straat grenzende bakkerij Eureka van de firma Beekhoven, die in het aan die bak'kerij onmiddellijk grenzend pand, hoek van Dulchenstraat-iv. Goorstraat, een van haar vijf bakkerswinkels drijft. Toen de gealarmeerde brandweer kwart voor zeiven verscheen, bleken de bakkerij en verdiepingen er boven vol rook te staan. Het bleek dat er brand heer son te in de bakkerij. De onder-commamdant van de brandweer, de heer De Rooy en een brandgast, beiden van rookmaskers voorzien, openden om binnen te komen, een zijdeur, waarop een exploSie volg- de van gassen, die in het gebouw waren opge- hoopt. Van twee verdiepingen boven de bakkerij werd de achtergevel weggeslingerd tegen den blinden muur van een 3 M. verder gelegen pand. Aan den voorgavel der bakkerij sloegen twee deuren weig, terwijl van de bovenver- diepingen de ruiten tengevolge van den lucht- dnfk, braken. De heer De Rooy en de brandgast sloegen tegen den grond en in de v. Dulchenstraat ondervonden de heer Rauch, commandant van de brandweer en een politieagent de kracht van den lucbtdruk. Geen van hen kreeg ech ter lichamelijk letsel. Dadelijk na de ontplof- fing sloegen de vlammen fel uit. Na een half uur was de brandweer met drie slangen het vuur, dat beperkt bleef tot het gebouw, waar- in de bakkerij zich bevindt, meester. Het najblusschen en het sloopingswerk vor- debden nog enkele uren. De bakkerij en de magazijnen op de verdiepingen zijn grooten- deels uitgetorand. De oonzaak van den brand staat niet vast, waarschijnlijk moet hij worden toegeschreven aan het op den dulblbelen oven bewaren van 600 K.G. oud brood, dat zou zijn gaan smeu- len. Alles is op beurspolis verzekerd, de bak kerij ook tegen bedrijfssc'nade. AUTO TE HAARLEM TE WATER GEREDEN. Twee jongemanr.en van 26 en 27 jaar, uit Enkhuizen, hadden, meldt de N. R. Crt., Zater- dagavond in Cabaret La Gaite te Haarlem een nachtfeest bijgewoond en daar kennis ge- maakt met de 25-jarige mej. van H., uit Haarlem. Toen zij het nachtfeest Zondag morgen om 5 uur verlieten, namen zij de juf- frouw in den auto mee om haar naar huis te brengen. Op haar verzoek werd nog een rondje omgereden door de stad. Men reed langs de Turfmarkt en wilde over de Langebrug rijden, doch de bestuurder, die misschien door drankgebruik beneveld was en den toestand ter plaatse onvoldoende kende, heeft geen rekening gehouden met den grooten bocht, even voor de brug, en is rechtdoor ge reden, met het gevolg, dat de auto in den Kampersingel reed en endersteboven in het water kwam te liggen. De bestuurder heeft een ruit stukgeslagen en is naar den walkant gekropen, waar vroege kerkgangers hem door middel van een red- dingshaak hebben opgehaald. Het meisje zat achter in den auto met dan anderen Enkhuizenaar. Deze laatste heeft eveneens een ruit stukgeslagen en is bovenop den auto geklommen, doch de juffrouw kon zich niet redden. Men heeft spoedig een in de nabijheid liggend vaartuig naar den auto ge sleept, doch de portieren konden niet geopend worden, daar de krukken, gebroken bleken te zijn. Toen heeft men door middel van een kraanwagen den auto opgetrokken en het lijk van mej. v. d. H. uit den auto gehaald. Ze bleek reeds te zijn overleden. Het stoffelijk overschot is naar het St. Eli- sabeth-gasthuis overgebracht. In een naburig huis op den Kampersingel heeft men de beiden Enkhuizenaren van droge kleeren voorzien en hen daama in het St. Eli- sabeth-gasthuis ter ontnuchtering opgenomen om hun later een verhoor af te nemen. Het A. N. P. meldt nog nader dat de auto bestuurd werd door den 27-jarigen koopman P. B. uit Enkhuizen. Achterin zat de 26-jarige G. v. d. B., leeraar aan de H.B.S. te Enkhui zen. Het meisje was de 25-jarige mej. E. G. L. van Haarlem, wonende in de Harmen Jans- straat te Haarlem. De beide mannen zijn in den loop van den middag door de politie gehoord. Zij konden van het ongeluk geen verklaring geven, doch geven wel toe, dat zij in het cabaret bier en jenever hadden gebruikt. Het onderzoek moet echter nog uitwijzen, of drankgebruik de oor- zaak van het ongeluk is geweest. De zwaar beschadigde auto is in beslag genomen. AUTOBUS DOOR MIST IN EEN SLOOT GEREDEN. Maandagnadht omstreeks half een is een autobus van de firma Maarsse en Kroon, die van Amsterdam op Leimuiden rijdt, komende van Amsterdam op den Sloterstraatweg al- daar, tengevolge van den zeer dikken mist die bijna alle zicht benam, van den weg geraakt, en van den ongeveer twee meter hoogen berm in de sloot gevallen. Met den chauffeur be vonden zich ongeveer twintig passagiers in den bus, die gekanteld in de sloot kwam te liggen. Alle inzittenden konden zich uit den verongelukten wagen bevrijden door het nood- luik in het dak, zij, die er het eerst uit waren hielpen de anderen. De meesten zijn er af- gekomen met een nat pak, en met passeerende auto's naar Amsterdam gebracht. Twee der passagiers hadden zoodanige snijwonden, dat zij zich in een der ziekenhuizen, waarheen zij per auto van den geneeskundigen dienst, die spoedig met twee wagens ter plaatse was) hebben moeten laten verbinden. Een dame, die het laatst uit den in de sloot gevallen autobus bevrijd was, is voorloopig eerst in een boerderij binnengebracht, waar zij een zenuwtoeval van den schrik kreeg. Ook zij is naar het ziekenhuis vervoerd en daar op haar verhaal gebracht, waarna zij zich naar familieleden te Amsterdam kon begeven. NIEUWE OPLICHTERSTRUC. Het is de politie te Breda gelukt aldaar aan te houden een automobilist uit Amsterdam, die zich eenige uren tevoren te Wouw had schuldig gemaakt aan oplichting voor een paar flesschen eau- de cologne. Toen hij met zijn auto door Wouw tufte was hij aldaar uitgestapt in de nabijheid van een winkel, waar hij een flesch eau de cologne vroeg. Aangezien de winkelier het ,,gewensch- te merk" niet voorhanden had, vroeg de def- tige bezoeker even een paar flesschen mee te mogen nemen naar de auto amzijn vrauw te laten uitzoeken, welk verzoek door den winkelier heel beleefdelijk werd ingewilligd. De automobilist stapte echter in den wagen en gaf den winkelier het nakijken. Deze heeft echter uitstekend nagekeken en wist het auto-nummer te noteeren om vervol- gens de politie zijn wedervaren mede te deelen die telefonisch in geheel West-Brabant de politie en marechaussees met het geval op de hoogte bracht. Het resultaat was, dat de politie te Breda de bewuste auto wist aan te houden en den automobilist arresteerde. De man trachtte zijn houding nog goed te praten met te ver- klaren, dat het zijn bedoeling was zijn vrouw die nota bene te Amsterdam thuis zat te laten uitzoeken om dan bij een volgend be zoek aan Wouw bij den winkelier af te rekenen. BESCHONKEN AUTOBESTUURDER. Een 33-jarige inwoner van Heemstede reed Zaterdagavond per auto over den Bezuiden- houtscheweg te 's Gravenhage. De man ver- keerde, zooals later bleek, onder invloed van drank en was tengevolge daarvan niet geheel zeker in het besturen van den auto. Dit had tot gevolg, dat hij op den Bezuidenhoutsche- weg een lichtzuil aanreed. De auto werd ten gevolge daarvan besehadigd, maar een veel emstiger gevolg was, dat er een storing ont- stond in de electriciteitsvoorziening, waardoor een groot gedeelte van het Bezuidenhout- kwartier tijdelijk zonder licht was. De bestuurder van den auto werd meege- nomen naar het Politiebureau aan de Louise Henriettestraat en daar voorloopig in bewa ring gesteld. HOOIMI.IT IN BRAND GESTOKEN. Twee jongetjes van ongeveer vijf jaar wa ren Donderdag aan het spelen op een weiland bij Nieuwersluis. In de nabijheid was een man aan het rietsnijden. Aangezien het riet geen waarde meer heeft wordt het door den snrjder in brand ^estoken. Vuurtje stoken is altijd een geliefkoosd spelletje voor de jeugd en de kleintjes stonden met open mond naar het vuur te kijken. Het riet was opgebrand en de jeugd trok verder. In het weiland stond een groote hooimijt en de knaapjes zagen in ver- beelding alweer brand. Ga jij lucifers halen, zei nummer een, dan steek ik hem aan. Aldus geschiedde, zoo meldt de ,,Tel." in een ommezien stond de hooimijt in lichtelaaie. Spoedig kwam er hulp opdagen. Een bijt werd in het ijs gehakt en met emmers water werd het vuur bestreden. Het hoot werd ver- volgens door den eigenaar, den heer W. Kor- rel, met een graaf afgestoken. PENSION LEEGGEHAALD. Een zeer onaangename verrassing beleefde Zondagavond, volgens het Handelsblad, een pensionhoudster in de Nic. Maesstraat te Amsterdam, een harer logdes, een pl.m. 28- jarige Duitsche vrouw, heeft ten nadeele van die pensionhoudster een aantal effecten, loten en sieraden gestolen en is ermee vandoor ge- gaan. De Duitsche vrouw woonde sinds eenige weken in het pension in de Nic. Madsstraat. Zondagavond ging zij met de pensionhoudster in alle vrede en vriendschap naar een bios- coop, maar tijdens de voorstelling verdween zij zonder opgaaf van redenen. Toen de pensionhoudster 's avonds laat thuis kwam, bemerkte zij tot haar schrik, dat eenige laden en kasten waren opengebroken en een aantal effecten, buitenlandsche loten en enkele sieraden gestolen. De juiste waar de van het ontvreemde kon nog niet worden opgegeven, maar beloopt zeker eenige hon- derden guldens. Met de waardepapieren en de sieraden, bleek de Duitsche logee verdwenen. En al haar bagage had zij meegenomen. Thans zoekt de politie deze vrouw en de goederen, welke zij zich wederrechtelijk heeft toege- eigend. INBKEKER BETRAPT. In den nacht van Zondag op Maandag heeft de politie in Den Haag dank zij de hulp en de oplettendheid van een krantenlooper, een goeden slag kunnen slaan, en een berucht in- breker bij een poging tot inbraak in een pak- huis in de Calandstraat aldaar, kunnen arres- teeren. I De krantenlooper kwam tijdens zijn wijkloop voorbij het pakhuis van J. W. R., handelaar in zuivelproducten en eieren. Hij hoorde eenig leven in het perceel en toen hij door een ruit naar binnen keek, zag hij in een der ver- trekken een man, die bezig was eenige bureau's open te breken. De krantenlooper was zoo verstandig geen rumoer te maken, doch verwijderde zich, zonder door den in- breker opgemerkt te zijn. Hij riep een pas seerende taxi aan en reed daarmede naar een garage in de buurt waar hij het Hoofdbureau van Politie telefonisch in kennis stelde van hetgeen hij gezien had. Zeer korten tijd daama verschenen eenige agenten van de motorbrigade in de Caland straat en later geassisteerd door enkele rechercheurs, werd een onderzoek ingesteld. Het bleek, dat uit 060 lade van een schrijf- bureau eenig kleingeld, ongeveer f 1, was ontvreemd. Voorts waren in den tuin van het perceel drie doozen met pakjes roomboter door den inbreker klaar gezet om te worden mee genomen. Aanvankelijk was van den inbreker niets te bespeuren. Men vreesde al, dat hij met achter- lating van den buit was ontsnapt, doch bij een verder onderzoek kwam de politie tot de ont- oekking, dat de man zich had verstopt in een kist, welke stond op de open plaats van een der aangrenzende perceelen. Op deze plaats had de eigenaar van het perceel een verhuis- vvagen gestald en daaronder een kist ge- plaatst. In die kist was de inbreker gekropen. Het is de 38-jarige W. F. H., een der be- kendste Haagsche inbrekers, Hij is op het Hoofdbureau van Politie in bewaring gesteld. MET EEN GEHUURDEN WAGEN OP SMOKKELAVONTUUR. Hoe gevaarlijk het voor auto-verhuurders is om wagens te verhuren aan onbekenden, ondervond de garagehouder H. uit Waalwijk. Hij verhuurde een auto aan zekeren K. uit Wijk, die hiermede zonder voorkennis van den verhuurder op smokkelavontuur naar Belgie toog. Bij zijn terugkomst werd hij door kom- miezen gesommeerd halt te houden voor visi- tatie. K. reed echter door, maar de rijks- am.btenaren zagen kans het nummer van de auto te noteeren. Toen K. te Waalwijk aan- kwam, werd hij opgewacht door de telefonisch gewaar.schuwde marechaussee. De smokkel- waar was inmiddels al naar een veiliger oord gebracht, maar de auto werd in beslag ge nomen. Het geval beteekent voor den ver huurder een schade van een kleine duizend gulden. DE MISHAN DELING VAN VOOGDIJ- KINDEREN TE MEGEN. Het nadere onderzoek, dat op last van den Minister van Justitie inzake de ernstige kin- dermishandeling te Megen is ingesteld, heeft volgens de N. R. Crt. aan het licht ge bracht, dat het niet de eerste maal is ge weest, dat mej. W. zich aan mishandeling van de aan haar zorgen toevertrouwde voogdij- kinderen heeft schuldig gemaakt. Het is n.l. gebleken, dat de vrouw zich reeds eerder aan pleegkinderen heeft vergrepen. De zaak blijkt een treurige voorgeschiedenis te hebben gehad, welke thans door burgemeester Van Vlokhoven geheel tot klaarheid is ge bracht. Ongeveer acht jaren geleden vestigde zich de ongehuwde mej. W. te Megen, waar zij een huis aankocht, teneinde daar in haar onder- houd te voorzien door het houden van een pension voor de studenten van het aldaar ge- vestigde seminarie en gymnasium. Het ge- lukte haar evenwel niet pensiomgasten te krij- gen en de vrouw besloot zich daarop aan te melden als pleegmoeder voor voogdijkinderen. Inderdaad werden haar door de vereeniging Kinderbescherming van St. Vinoentius a Paulo, gevestigd te 's Gravenhage, twee jongens ter opvoeding toegewezen. Gedurende vijf jaren zijn deze jongens bij haar verpleegd, waarna zij, volwassen geworden, naar elders vertrok- ken om bij landbouwers het boerenvak te leeren. Zoo verhuisde een der jongens naar Huissen, terwijl de andere te Altforst (ge meente Appeltern) terechtkwam. Toen lekte het reeds uit, dat de jongens brj mej. W. een allesbehalve prettig leven hadden gehad, ter wijl er al spoedig te Megen geruchten de ronde dedendat de kinderen door de pleegmoeder werden mishandeld. Zeker.heid hieromtrpnt was destijds niet te verkrijgen, daar er van bevoegde zijde geen onderzoek naar de waar- heid van genoemde beweringen werd ingesteld. Zelf verklaarden de jongens tegen hun werkgevers, dat zij thans van de hel in den hemel waren gekomen. Het verwekte te Megen dan ook algemeen verwondering, dat spoedig daarna opnieuw een meisje aan de hoede der vrouw werd toevertrouwd. Dit kind werd na veertien dagen door de vereeniging om tot nog toe onbekende redenen naar een gesticht gezonden. Nadien kwamen de beide meisjes H. bij de vrouw in huis en opnieuw doken de geruchten op, dat de vrouw zich aan mishandeling van deze kinderen schuldig maakte. Tot dat een buurman van vrouw W. het zich een plicht achtte burgemeester van Vlokhoven van zijn bevindingen op de hoogte te stellen en hem mede te deelen, welke mis- handelingen deze meisjes van 8 en 5 jaar moesten ondergaan. Hiermede was het geval aan het rollen gebracht en een uitgebreid onderzoek volgde, dat tot gevolg had, dat vrouw W. eenige weken geleden terzake van kindermishandeling voor den politierechter te 's Hertogenbosch 6 maanden gevangenisstraf tegen zich hoorde eischen. Het spreekt vanzelf, dat nu ook een onder zoek werd ingesteld najar de gedragingen van deze vrouw tegenover haar vroegere pleeg kinderen. De beide jongens werden in hun tegenwoordige woonplaats aan een verhoor onderworpen en toen bleek maar al te duidelijk hoe de wreede vrouw de jeugd van de toch reeds zoo beklagenswaardige voogdijkinderen had vergald. De verklaringen, welke de pupillen, die sindsdien in geenerlei contact meer met haar hadden gestaan, resp. voor den burgemeester van Huissen en dien van Appeltern hebben afgelegd, zijn gelijkluidend en z6o bezwarend voor vrouw W., dat opnieuw een aanklacht wegens kindermishandeling tegen haar is in- gediend. De beide jongens verklaarden, dat zij meer- malen op ergerlijke wijze waren mishandeld. De vrouw had zich niet ontzien de jongens met een waschbord duchtig toe te takelen, terwijl het herhaaldelijk voorkwam, dat zij zonder eten naar bed werden gezonden. Ver der was het hun toegediende voedsel van dien aard, dat het meestal oneetbaar was. Door de mishandelingen zijn de knapen verschillen- de malen bloedend aan lichaam en gelaat ver- wond. Zij waren echter zoo beangst voor hun pleegmoeder, dat zij hiervan niets aan anderen durfden te vertellen. Zulk een behandeling hebben de jongens vijf jaar moeten verduren. Onwillekeurig vraagt men zich af, hoe het mogelijk is geweest, dat deze wantoestand zoo lang heeft kunnen voortduren en er van de zijde der betreffende vereeniging geen maat- regelen zijn getroffen ter voorkoming van dit euvel. Wel werd er geregeld door een inspec- teur controle uitgeoefend, doch daar de be- zoeken tevoren werden aangekondigd, behoeft het geen betoog, dat de zaak prima in orde was, als de inspecteur ter plaatse verscheen. Het eigenaardige van het geval is voorts, dat er ter plaatse namens de vereeniging ook con trole moet worden uitgeoefend, doch dat thans niemand weet, wie met dit werk was belast. De een schuift de schuld op den ander. Thans zal vrouw W. zich ten tweeden male voor den rechter te verantwoorden hebben. Hoe ook de uitspraak moge zijn, het gebeurde heeft geleerd, dat beter toezicht op de ver- pleging van het voogdijkind zeker niet over- bo dig is. FANTASIE? Geheimzinnige diefstallen van vliegtuigen, ook in Nederland? De luchtvaartcorrespondent te Parijs van de Sunday Express, Victor Burnett, seint aan zijn blad het volgertde eigenaardige verhaal: Ergens in Europa leeft een meesterspion, die zijn specialiteit maakt van de modemste soort misdaad. Hij steelt vliegtuigen. In de afgeloopen paar maanden zijn vlieg tuigen verdwenen van vliegvelden in Frank- rijk, Hongarije, Pol en, Tchechoslowakije en Nederland. Sommige van deze gestolen vlieg tuigen waren militaire toestellen van nieuwe en geheime typen, anderen waren particuliere sporttoestellen. Al deze vliegtuigen zijn op geheimzinnige, rustige wijze verdwenen. Niemand zag, nie mand hoorde ze gaan. Op een goeden dag stonden de machines er. Even later waren zij weg. Deze diefstallen aldus vervolgt de corres pondent hebben de geheime diensten der betrokken landen tot een uiitiaonderlijke ver- onderstelling aanleiding gegeven. Ergens in Europa bestaat een geheim vliegveld een beurs ,voor gestolen vliegtuigen. Dit vliegveld kan ziclh op een verborgen plateau bevinden in bergreeksen of misschien in een open plek van de vele diebte wouden in Duitschland, Frankrijk of Oostenrijk. Vliegtuigen zijn gestolen uit Boedapest, Amsterdam, Marseilles en Warschau. In Duitschland heeft de luchtpolitie speciale in- structies gekregen alle vreemde toestellen, die gezien worden, op te vangen. To!t dusverre heeft de vliegtuigendief weten te ontkomen. Ofschoon het praktisch onmogelijk is in En- geland een vliegtuig te stelen in verband met de registratie en de radiocontrole, die over de bewegingen der vliegtuigen wordt uitgeoefend, is zulks niet zoo moeilijk op het vasteland. Grenzen zijn slecihts denkbeeldige lijnen en een des nachts vliegend toestel zou binnen een paar minuten over die grenzen heen kunnen zijn en verdrwijnen. De veronderstelling van den Geheimen Dienst is, dat de diefstallen een uitbreiding vormen van de spionnage, die thans in zoo hevige mate over Europa gaat. Het is algemeen bekend, dat wanneer of waar ook een nieuw type militaire machine onbwonpen wordt, de plannen automatisch langs photografischen weg worden gecopieerd en uit het betrokken land worden gesmokkeld. Dit werk wordt verricht door vele intematio- nale groepen spionnen, die thans aan het werk zijn. In sommige (gevallen echter kan een machine niet nagemaakt worden Tjolgens de enkele plannen. Dan moet m'en een uitgewerkt model hebben om naar te kunnen werken. Dit nu is de gelegenheid voor de groepen, die machines stelen. In een recent geval is een oorlogsvliegtuig van een geheel nieuw type verdwenen van een vliegveld in Oeritraal Europa. Het was in een hangar geplaatst onder het oog van een bewa- ker. Des morgens echter was het verdwenen. Naar aanleiding van bovenstaande schrijft de N. R. Ort.: Tot zoover de correspondent van de Sunday Express, wiens verhaal wellicht meer succes zou hebben, indien het als film-scenario voor een spannende dstective-rolprent had kunnen dienen. Het verhaal zou overigens weinig meer belangstelling verdienen dan meer dergelijke fantasterijen in sommige Engelsche bladen, ware het niet dat ook ons land werd genoemd. Wij zijn op informatie uitgegaan op Schip- hol en daar achtten de tot oordeelen bevoeg- den het relaas van Sunday Express, voor zoo ver Nederland betreft, pure fantasie. Ten minste er was niemand op Schiphol, die zich heriijnerde, dat ooit een toestel op Schiphol of waar ook in Nederland gestolen zou zijn. Ook gelooft men niet, dat er een organisatie zou bestaan, die in Nederland er in zou sla- gen, nieuwe plannen van militaire machines enz. te stelen. hoewel het natuurlijk een be kend feit is, dat, zoodra nieuwe typen mili taire of burgervliegtuigen uitkomen, de be- schrijvingen en foto's onmiddellijk de geheele wereld over gaan. De Ned. Vliegtuigen-indus- trie hult zich dan ook niet in een waas van geheimzinnigheid en nieuwe typen zijn altijd gemakkelijk te bestudeeren, wat Nederland betreft. Men protoeert zijn kracht te zoeken in uitstekend vakmanschap en ingenieuse ge- dachten. De eenige Nederl'andsche vliegtuigen, die ooit spoorloos verdwenen zijn, was vele jaren geleden de Fokker F 3, met den motor en be stuurd door den vlieger Pijl van de K.L.M., die vergezeld was van twee passagiers en van Engeland komend, verdwenen, doch naar men aanneemt, in de mist boven de Noordizee een noodlaniding heeft moeten maken en toen met toestel en al in het water verdwenen is. Het andere Nederlandsche toestel, dat ver dwenen is zonder sporen achter te laten, was dat van den sporbvlieger Schijndel, die een vlucht maakte in een oud Pandervliegtuig tus- schen Curasao en Venezuela als particulier sportvlieger en die onderweg verdwenen is, zonder dat men ooit verder gehoord heeft wat er met het toestel gebeurd is. Ook in dit geval evenwel was de logische gevolgtrekking, dat het toestel een noodlanding heeft moeten ma ken op zee, in het water verdwenen is en dat de vlieger daafbij is omgekomen. Ook dit is reeds verscheidene jaren geleden. Wat diefstal betreft, was er tien jaar ge leden inderdaad eens een militair van een lage- ren rang, die blijkbaar onder den invloed van drank, zijn toestel aan particulieren te koop had aangeboden. Hoewel wellicht de militair den verkoop emstig meende, waren er toch geen liefhebbers, en de man werd eenvoudig uitgelachen. Hij is naturlijk naderhand door zijn superieuren danig onder handen genomen. Dat zijn al de geheimzinnige gevallen. be kend in de Nederlandsche luchtvaart en de vliegers en andere luchtvaartmannen op Schip hol hebben het stuk uit de Sunday Express met een glimlach gelezen en zij vonden de op- merking: ,,se non e vero" zeker niet mis- plaats't. MIST. De zware mist, die Zondag boven Middea- en Laag-Belgie hing, heeft tot tal van rer- keersongelukken aanleiding gegeven. Ook zjjn drie groote Ostendsdhe stoomtreilers in den loop van den dag op verschillende plaatsen van de Vlaamsche kust gestrand. Zij konden echter, hoewel niet zonder moeite, door te hulp gevaren sleep- en reddingbooten weer vlot worden gebracht. DE GEVOLGEN VAN DEN SNEEUW- STORM. Nu de door het noodweer der laatste dagen vemielde verbindingen weder eenigszins her- steld zijn, is het mogelijk eengiszins een over- zicht te krijgen van het aantal personen, dat bij de sneeuwstormen om het leven gekomen is. Het aantal dooden bedraagt volgens de jongste schattingen 102. Voorts zijn 6000 stuks vee door het noodweer omgekomen. De koopvaardijvloot heeft eenige zeilschepen ver- loren. WERVELSTORM VEROORZAAKT OVERSTROOMING. Boven Lissabon en de voorsteden heeft een wervelstorm gewoed, die in de lager gelegen wijken overstroomingen heeft veroorzaakt, o.a. te Vendanova, waar het water een hoogte van een meter bereikte. De telefonische en telegrafische verbindingen met het noordea des lands zijn verbroken. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abound's vvordea gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. DE GROOTE INTERNATIONALE PLUIMVEETENTOON STELLIN G TE PARIJS. Dit jaar viel de 72ste internationale tentoon- stelling van pluimvee en konijnen, georgani- seerd door de centrale pluimveefederatie van Frankrijk vlak na die Cypriatententoonstelling te Berlijn, waarover ik reeds geschreven heb als onderdeel van de Groene Week. Be.de tentoonstellingen bevatten ongeveer 6000 die- ren en het is natuurlijk interessant tusschen beide vergelijkingen te maken. Aan den eenen kant haalt het uiterlijk der Fransche tentoonstelling wat netheid betreft niet bij de Duitsche, wat grootendeels komt doordat de enorme hal bij de Porte de Ver sailles geen houten vloer heeft doch gewoon op den zandbodem staat. Aan den anderen kant is het Fransche kooienmateriaal al net als het Nederlandsche verouderd, verboden en ziet er niet frfsch meer uit. Daardoor krijgt men een slordig aanzien van de kooienrijen, iets wat in Duitschland totaal uitgesloten is. Bekijkt men echter de dieren meer van nabij dan ziet men al gauw dat Frankrijk ook een massa uitstekende tentoonstellingsexemplaren bezit en dat de liefde voor de dieren bij den Fransehman zeer groot is. Dat blijkt vooral ook uit het enorme bezoek dat op Zondag 20.000 bedroeg en in totaal gedurende de ten toonstelling ook zeker de 50.000 beloooen heeft. Hen bijzondere aantrekkelijkheid van de Fransche tentoonstelling is de pyramide van kooien welke in het centrum der groote zaal opgericht is en welke alle dieren van de ver schillende rassen, die met een z.g. grooten eereppijs bekroond zijn, bevat. Hier ziet men dus bijieen van elke soort de beste exemplaren en met weet niet wat men meer bewonderen moet, de sierlijke duiven, de mooie kippen of de enorme kalkoenen en ganzen die daar bijeen zitten. Door loting wordt dan weer uitge- maakt welke van deze dieren den prijs an den president der republiek zal krijgen. Ik vind deze stand der eereprijswinners werke- lijk iets dat ook op andere tentoonstellingen de aantrekkelijkheid voor het publiek zeer zou verhoogen. Kan dus wat ordelijkheid der zaal en kooien betreft Parijs niet halen bij de Duitsche ten toonstellingen, het dierenmateriaal is er best en wat de inizendingen der industrie betreft kunnen alle Duitsche tentoonstellingem te samen niet halen bij wat Parijs alleen biedt. De zaal is enorm groot, naar mijn schatting 300 M. lang en 80 breed. Daardoor is er veel ruimte voor de dieren, waarvan de ikooien niet in twee verdiepingen opgestapeld behoe- ven t.e worden en blijft er nog veel ruimte over voor br^pde gangpaden en groote stands voor de industrie. Ik zag daar stands die zeker 25 M. lang waren eft 5 M. diep, waaronder vooral die van de firma Duquesne en Vexin Normand genoemd moeten worden, twee groote voerfirma's in Frankrijk, die tevens broedmacbines en andere pluimveebenoodigd- heden leveren. Zeer verheugend was het te zien dat ook een drietal Nederlandsche firma's aanwezig waren met keurige stands en wel de firma Holkapo van Terwolde, welke een waardevol onderdeel van pluimveevoeder maakt, n.l. gedroogde karnemelk. Verder was de firma Sluis uit Weesperkarspel aanwezig, die zich in Frank rijk meer op het gebied van de voedering van kamer- en voliferevogels schijnt toe te leggen en die door haar bekende fraai gekleurde plaatjes de aandacht trok van het publiek. Tenslotte, last not least, noem ik de firma Bonda uit Rotterdam, die zeer veel bezoekers trok door een bijna levensgroote olifant die, op mechanische wijze bewogen, allerlei reclame- platen met zijn slurf uit een bak nam en een miniatuurweide met een groepje herkauwende koeien, die in hun bewegingen van kop en staart wer.kelijk kostelijk waren om aan te zien. De firma Bonda bewerkt Frankrijk met een krachtvoer bestaande uit eiwitten, vitaminen en mineral en. Juist deze dure grondstoffen van het pluimveevoer moeten in de goede ver- houding gemengd worden en moeten van eerste klas kwaliteit zijn. De andere bjj- komstige stoffen kunnen de pluimveehouders desnoods zelf koopen en er bij mengen. Voor al in een land als Frankrijk, waar het trans port door de groote afstanden zeer duur is, lijkt mij zeer geschikt voor dit systeem van voederkemen, die ter plaatse verder aange- mengd kunnen worden. Opmerkelijk groot was het aantal kuiken- batterijen en niet minder de legbatterijen. Een enorme tegenstelling met Duitschland waar men van dergelijke hyper-intensieve be- drijfsmethoden niets hebben moet. Trouwems, ook in Engeland neemt de kuiken- en leg- batterij meer en meer toe. De legbatterij biedt verschillende voordeelen onder 'bepaalde omstandiigheden. Ik kom daar nog eens op terug. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. Nadruk verboden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 6