Landbouwberichten Gemengde Berichten TER NEUZEN, 19 FEBRUARI 1936. VOETBAL. RECHTSZAKEN. FAILLISSEMENTEN. van Aspirin-tabletten berust daarop, dat zij, in tegen- stelling tot veel namaak- producten, ook de kleinste bloedvaten verwijden, de circulatie van het bloed gunstig beinvloeden en zodoende de bloedsom- loop bevorderen. Dit is bij- zonder belangrijk bij griep en verkoudheidsziekten. Het product van vertrouwen. Uitsluitend verKrijgbaar in de oranje-banabuisjes van 20 tabl. 70 cts. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 cts. (Ing. Med.) GESLAAGD. Voor coupeuse slaagde onze stadgenoote mej. L. Kuijk. Zij genoot evenals mej. S. de Ridder haar opleiding aan de Modevak- en Nijverheidsschool, Westkolkstraat 18, alhier. RAAD VAN ARBEID. Bij Kon. besluit van 30 Januari is met in- gang van 1 Mei 1936 benoemd tot voorzitter van den Raad van Arbeid te Rotterdam de heer M. J. Harts, onder gelijktijdige toeken- ning van eervoi ontslag als voorzitter van den Raad van Arbeid te Middelburg. DE C.A.O. IN DEN ZEEUWSCH-VLAAMSCHEN LANDBOUW. Maandagmiddag werd overeenstemming bereikt tusscihen het bestuur van den kring Hulst van den N.C.B. en de foestuurders van den R. K. Landarbeidersbondvjpzake het aan- gaan van een collectieve arbeidsovereenkomst in den landbouw van Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren. In het contract zullen de landarbeiders- ioonen zoowel in den winter als in den zomer bepaald worden op f 2 per dag met hooger loon voor oogstwerkzaamheden, n.l. 25 cent per uur. VOLKENBOND EN VREDE. Zaterdag a.s., 's middags 3 uur, zal prof. Verzijl, hoogleeraar in het Volkenrecht te Utrecht, in hotel Rotterdam, voor de Ver. voor Volkenbond en Vrede een rede houden over „Nieuwe perspectieven voor den Volken bond". De werking van den Volkenbond heeft de laatste maanden in het brandpunt van de belangstelling gestaan, daar na de vele lang- durige conferenties zonder merkbaar resul- taat, in het geschil ItalieAbessinie aanvan- kelijk krachtige besluiten in zeer snel tempo werden genomen. Wei is daama weer een vertraging ont- staan omdat men het zeelr ingrijpeinde en gevaarlijke olie-embargo niet aandurfde, maar de reeds genomen maatregelen zijn al van groot belang. In de totstandkoming ervan heeft het eigenbelang van Engeland een zoo groote rol gespeeld dat er geen reden is voor een hoera- stemming. Wat echter van belang is, is wel dit, dat hier voor het eerst eert georganiseerd inter- nationaal optreden is mogelijk gebleken. De medewerkende staten hebben zich gesteld onder een hooger gezag dan dat der staats- souvereiniteit. Het is door dit hoogere gezag, dat, naar gehoopt mag worden, de Volkenbond in de toekomst blijvend zal verwerven, en dat ge steld moet zijn boven het gezag der afzonder- lijke staten, dat een geleidelijke opgang van de samenleving der volkeren kan mogelijk worden, en dat de ondergang ervan door onderlinge vernietiging kan worden ver- meden. Tegelijk met het totstandkomen van het eerste begin van het Volkenbondsgezag, komen al enkele problemen naar voren, die mede door dit gezag zijn op te lossen en waar- van wel den der voornaamste is een betere verdeeling der grondstoffen onder de volke ren, al dan niet gepaard gaande met terug- gave van mandaatgebieden of met het stellen van de kolonien onder het Volkenbondsgezag. Als in de toekomst dit gezag inderdaad erkend wordt, dan moet ook het, thans on- oplosbare, ontwapeningsvraagstuk tot oplos- sing komen in een intemationale ontwapening, gepaard gaande met een sterke intemationale politiemacht. Ongetwijfeld zal prof. Verzijl, die in het gebied van de intemationale samenwenking geheel thuis is, enkele dezer punten grondig uiteenzetten. DISTRICTS ARBEIDSBEURS VOOR ZEE UWSCH-VLAANDEREN Aantal ingeschreven werkzoekenden bij de organen der arbeidsbemiddeling in Zeeuwsch- Vlaanderen over de maand Januari 1936. Aardenburg 47; Axel 308; Biervliet 194; Boschkapelle 120; Breskens 88; Cadsand 50; Clinge 147; Eede 7; Graauw en Langendam 214; Groede 71; Hengstdijk 40; Hoek 255; Hontenisse 288; Hoofdplaat 151; Hulst 189; Koewacht 78; Nieuwvliet 18; Oostburg 121; Ossenisse 29; Overslag 7; Philippine 76; Re- tranchement 43; Sas van Gent 143; Schoon- dijke 78; St. Jansteen 171; St. Kruis 28; Sluis 101; Stoppeldijk 113; Waterlandkerkje 18; Westdorpe 159; IJzendijke 133; Zaamslag 293; Zuiddorpe 69; Zuidzande 32; Ter Neuzen 855; algemeen totaal 4729. GiEMEENTEIAJKE ARBEIDSBEURS. Overzicht van geplaatste werkkrachten ge- durende de maand Januari 1936. Ingeschreven werkzoekenden geplaatst in de gemeente: 50 transportarbeiders, 2 zandschippers, 1 stoker 9 metaalbewerkers, 1 dienstbode, 1 dagmeisje (ben. 18 j.), 4 fabr.aibeidsters textielfabriek naar Sottegem (B.) Ingeschreven werkzoekenden geplaatst bui- ten de gemeente: 44 fabrieksarbeiders ammoniakfabriek te Axel. In de gemeente geplaatst: 6 grondwerkers uit Sas van Gent; 1 idem uit Philippine; 1 heier uit Graauw en Langen dam; 1 walsmachinist uit Almelo; 29 trans portarbeiders uit Koewacht; 6 idem uit Hoek; 3 idem uit Axel; 2 idem uit Westdorpe; 1 idem uit Zuiddorpe; 1 dienstbode uit Hoek; 1 dienstbode uit Zaamslag. ALGEMEEN NEDERLANDSCH VERBOND. Vrijdag zal voor de afdeeling Oost-Zeeuwscto- Vlaanderen spreken de heer Jhr. J. F. de Jong- van Beek en Donk, commandant van H. M.'s Douwe Aukes te Vlissingen, en wel over Suriname. Suriname staat bekend als de meest Neder- landsche kolonie, welken naam het dankt aan de verbreiding aldaar van de kennis der Nederlandsche taal en aan de gehechtheid van een groot deel der bevolking aan het moederland. Het is wel eigenaardig dat juist deze meest Nederlandsche kolonie in Neder- land een der minst bekende en helaas minst welvarende is. Onze voorouders ruilden haar met Engeland tegen Nieuw-Nederland met de hoofdstad Nieuw-Amsterdam (nu New-York) zij moeten in haar dan toch wel groote moge- lijkheden hebben gezien. Moge de toekomst leeren, dat zij zich hierin met hebben vergist en mocht het met name blijken dat in dit land, vier maal zoo groot als Nederland, bij goede voorberetiding het vestigen van blanke nederzettingen mogelijk is. Het belang van dit punt ligt, gelet op onze snel groeiende bevolking, wel voor de hand. De spreker, die zijn lezing met lichtbeelden en films zal illustreeren, is de zoon van den oud-Gouverneur van Curasao, Jhr. J. o. de Jong van Beek en Donk, overleden in 1935 Als zee-officier bezocht de spreker zelf Suri name en maakte, ter voorbereiding van zijn lezingen, een uitvoerige studie van de ge- schiedenis en van den huidigen toestand van dit deel van het Koninkrijk der Nederlanden. DE WEG SCHOONDIJKEIJZENDIJKE, Hinderlijk houtgewas. Naar aanleiding van een dezer dagen ver- meld verzoek van den AJNT.W.B. om verbete- ring van het uitzicht in de bocht van den weg SchoondijkeIJzendijke, even ten noorden van de kruising met de Zevenhofstedenstraat, heeft de wegbeheerder medegedeeld, dat het houtgewas, hetwelk het uitzicht daar be- neemt, groeit op een niet aan de provincie toebehoorend perceel. De provincie heeft eenigen tijd geleden ge- tracht dit perceel te koopen, om daama het houtgewas op te ruimen, doch de buiten- sporige vraagprijs deed van dit voornemen afzien. Nu inmlddels in de jongste zitting der Pro- vinciale Staten een nieuw Reglement op de wegen en voetpaden is vastgesteld, dat in ar- tikel 24 verbiedt om na 1 Januari 1938 der- gelijke beplanting buiten den weg te hebben, staat de opruiming binnen afzienbaren tiid vast. In afwachting daarvan zal ter plaatse een asverkeersstreep worden aangebracht. EEN HULDIGING. Te Oostkapelle is heden den 65sten jaardag van den burgemeester, Jhr. W. Z. van Teij- lingen herdacht en zulks op meer dan gewone wijze, omdat de heer Van Teijlingen, die in September a.s. 40 jaar burgemeester zou zijn, tegen 1 Maart ontslag heeft gevraagd. In de Ned. Herv. kerk is hedenmorgen een bijeenkomst waar eene commissie bij monde van haar voorzitter, dr. C. van der Harst den burgemeester huldigde onder aanbieding van een schilderij en een gedenksteen voor het gemeentehuis. OUDE VROUW IN REGENBAK VERDRONKEN. Te Sint Anna ter Muiden is de ruim 88- jarige ongehuwde mej. A., meldt de Midd. Crt., gevonden in den regenbak, welke zich achter haar woning bewond. De toedracht der zaak zou de volgende zijn: Mej. A. woon- de alleen in haar huis, doch kreeg 's avonds gezelschap van een nicht. Deze had reeds meermalen het plan geopperd by haar te blij- ven slapen, doch de tante weigerde dit. Ook wilde ze niet bij de ouders van de nicht komen inwonen. Als de nicht 's avonds naar huis ging, sloot ze zorgvuldig alle deuren af en nam dan den sleutel mee naar huis, waama ze den volgenden morgen weer en kele huishoudelijke bezigheden kwam doen, omd^.t tante moeilijk ter been was. Zoo ook op den bewusten morgen. Het meisje, dat zich van geen onraad bewust was, kwam zooals gewoonlijk de melk brengen naar haar tante, doch toen ze in huis kwam, zag noch hoorde ze deze. Nu begon ze overal te zoeken en kwam daarbij ook bij den regenbak waarin ze haar tante ontdekte. Hevig verschrikt waar- sahuwde zij de buren en als een loopend vuur- tje ging de treurige mare door Sint Anna ter Muiden. De vraag houdt nu iedereen bezig, hoe de vrouw, naar buiten gekomen is, terwijl de deuren op slot waren. Men vermoedt, dat ze door het kelderraam is gekropen endaama naar ddh waterput is gestrompeld; waar- schijnlijk om water te putten en op deze wijze in den put gevallen is. HET ONDERWIJSFONDS VOOR DE SCHEEPVAART IN 1936. Onder voorzitterschap van den heer W. Pol- derman, inspecteur voor het Nijverheidsonder- wijs, heeft te Amsterdam de jaarvergadering plaats gehad van het stichtingsbestuur van hfet Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. Het jaarverslag over 1935 en de rekening en verantwoording over dat jaar, uitgebracht door den directeur, den heer G. de Jong, wer den goedgekeurd. Aan het jaarverslag ontleenen wij, dat de werkzaamheden van het Onderwijsfonds zich onaanks de moeilijke tijdsomstandigheden en de daaruit voortvloeiende financieele beperkin- gen, gunstig hebben ontwikkeld. De Bin- nenvaartscholen (vakonderwijs) werden in het jaar 1935 bezocht door 3021 leerlingen, waarvan o.a. op de school te Breskens 92 en te Vlissingen 106 leerlingen werden inge schreven. Aan al de scholen waren in totaal verbonden 127 leeraren. Per 1 Januari 1936 werd te Ter Neuzen een nieuwe binnenvaartschool van het Onder wijsfonds geopend. Voor het plaatsen van ischipperskinderen aan den wal tot het ontvangen van lager on- derwijs heeft het Onderwijsfonds thans o.a. huisvestingscommissies te Stavenisse, Ter Neuzen en Wemeldinge. In totaal werden voor het ontvangen van lager onderwijs gesteund 981 kinderen. Hiervan bezoohten 549 R.- Kath. lagere scholen, 279 openbare lagere scholen en 153 -Christelijke lagere scholen. Examens voor schipper bij de binnenvaart werden afgenomen o.a. te Breskens en Vlis singen.: In totaal slaagden van de 138 can- didaten 125. Machinisten-examens werden o.a. gehouden te Vlissingen. Van de 97 can- didaten kon aan 68 een diploma worden uit- gereikt. KERK EN VREDE. J.l. Zaterdag vergaderde „Kerk en Vrede" te Goes. Als sprekers traden op Ds. Meerdinck v. d. Ban, Vlissingen, Ds. J. J. Simoons, St. Laurens en Dr. J. J. Buskes, Amsterdam. Na een kort openingswoord door den voor zitter, waarin alle aanwezigen hartelijk wel- kom geheeten werden, gaf deze het woord aan Ds. Meerdinck v. d. Ban. Spr. wil alleen maar een vraag stellen ,,Wil God oorlog?" ,,Ja", dan moeten wij er ook met alle kracht aan meewerken. Is het ,,neen", miogen wij er dan wel aan meewerken? 'Hoe vinden wij het antwoord? Allereerst door de smaak van ons hart. Wat antwoord dit op al de ellende, het nameloos lijden, de zedelijke verwildering, die we alien weten dat oorlog met zich Ibrengt? Is het Gods wil, dat wij zloo zijn scihepselen en schepping vermin- ken en vernielenWat zegt ons hart? Maar nog op andere en minstens duidelijker wijize dan alleen in oife hart spreekt God. Daar is ook Zijn woord, onze Bijbel, en daarin zijn Vleeschgeworden Woord: Jezus Christus. Wil Jezus oorlog? Is al wat wij in den oorlog zien gebeuren naar zijn Geest en de Geest van zijn Evangelie? (Hebt Uwe naaste-lief als U zelf, hebt Uwe vijanden lief, doe wel degene, die U haten, bid voor degene die U vervolgen.) Kunnen wij ons Jezus denken aan het hoofd van een welgewapend leger? Wil God, wil Jezus oorlog? Er blijft nog een andere vraag: Wie willen dan wel den oorlog? En dit antwoord komit door allerlei onthullingen o.a. in de Ameri- kaamsche enquetecommissie wel steeds meer klaarheid. Helaas, wij moeten het zeggen: ja, er zullen velen zijn die goedertrouw den oor log willen, maar daarachter staan zij, die eigen voordeel hierin zoeken. 'Hun aantal blijkt sterker dan ik zelf aoit heb willen gelooven. Het is goed en noodig, dat daarvoor steeds meer de oogen opengaan. Wil God oorlog? Dat alien die hier ,,neen" op antwoorden, zich aaneensludten en er naar trachten, Gods wil van Liefde en Vrede uit te dragen in de wereld. De volgende spreker was Ds. J. P. Simoons, welke sprak over onze verantwoordelijkheid. Het is verlblijdend, wanneer wij zien een ver- meerdering van het besef van verantwoorde lijkheid. Vehheugend, wanneer dit diepe besef staat in dienst van ordelijke samenleving, be- droevend, wanneer het gaat tegen de georden- de samenleving. In onzen tijd wordt door vele maatregelen, waarschuwingen en vereenigin- gen den mensch zijn verantwoordelijkhe'id aan- gewezen. Ook de onttoindende machten zitten niet sitil. Als Kerk en Vrede van den ernstig feit beschuldigd wordt, is het dit: Onverant- j woordelijkheid. De ibeginselverklaring van Kerk en Vrede spreekt, dat van het doorwer- ken der Christelijke beginselen slechtheid te wiachten staat voor menschen, volken en volksgemeenschap. 'Christelijke beginselen heerschen daar en wiorden dhar beleden, waar Jezus Christus het begin Is, wiens openbaringsgetuigenis ons in - de H. Schrift gegevien is; daar staat het geheele leven in zijn dienst. In eerstie en laatste instantie hebben wij ons tegenaver hem te verantwoorden. Er zijn twee groote terreinen, wiaarop onze verantwoorde lijkheid geldt, ons gegeven in de woorden: „Ik geloof aan den Schepper des hemels en der aarde". Zoo staat de mensch in een verhou- ding van verantiWooidelijkheid aan zijn Schep per, tegenover hemel en aarde. Onze verhou- ding tegenover de aarde, de dingen dezer wereld, waarin de mensch staat, verloren in de zonde, geneigd tot alle kwaad. In deze wereld staat Kerk en Vrede, als vereeniging ontstaan uit protest tegen het feit, dat broe- fiers in Christus bevolen werd met het zwaard te staan tegenover medebroeders in Christus. Nooit dienen wij te vergeten, dat wij ook voor het bloed verantwoordelijik zijn, alsof wij het zelf vergoten hebben, als wij een ander toelaten bloed te vergieten. Naar den mensch gazien is er geen ui'tweg, ook de overheid is niet in staat een geschoniden geweten te her- stellen. Het gaat om het Ibelboud van men sch enzielen. E>e oorlog brengt een zedelijke ontwrichting, een gemeente van Christus, die »gevonnisd wordt wegens broedermoord, over- heden, die door haar onderdanen vertrapt worden; bovenal er wordt namelooze schade aan ziel'en aangericht. Vredesactie is niet iets van onzen tijd. De stille vredestichters zijn er altijd geweest. Vredesarbeid, die niet rust op vrede van het Kruis van Christus kan geen doel treffen, omdat het geen eeuwig doel heeft. Propaganda voor dienstweigering is politiek van zuiver dwazen. God bepaalt door Zijn Geest wat het kruis is, dat zijn kind dragen mag. Christus heeft de wereld overwonnen. De laatste spreker was Ds. J. J. Buskes, welke sprak over: De Boodschap van Kerk en Vrede aan de Christenen in Zeeland. Kerk en Vrede, aldus spreker, stelt zich ten doel een ieder te overtuigen dat Evangelie en oorlog een onverzoenlijke tegenstelling vor- men. God eischt van ons onthoudinig van alle geweld. Verdrietig is, dat Kerk en Vrede een dringend'e noodzakeljjkheid geworden is, Kerk en Vrede moest geen reden van bestaan heb ben. Erg en verschrikkelrjk is het, dat Kerk en Vrede noodig is. Dit is een vloek voor alle kerken die Jezus Christus belijden. De Kerk mdest toch zeker de onverzoenlijke tegenstel ling van het Evangelie en oorlog prediken. Als kind dacht ik altijd, dat God een afzonderlijk God was van alle landen, de zegen gevende aan de granaten van dit en aan de bajonetten van een ander land. Later verstond ik, dat God d'e God was van heel de wereld, en niet van een enkel land, Misschien is Kerk en Vrede er om het Christendom te doordringen van het besef dat de oorlogsdaad een verant woordelijkheid is voor alle Christenen. De Zeeuwen zijn gereformeerd. Ze zeggen dat ze het weten dat het Koninkrijk Gods komt als Christus wederkeert. Maar nu in deze wereld mogen we gerust onze medemensch met gifgas en torpedo's vemietigen. Als ze Kerstfeest zien naderen, kan gerust temidden dezer granatenhel het Christuskind ontvangen worden. Oorlog is een vraagstuk in de sfeer der modeme beschaving, in d'e sfeer der.reali- teit. Als Christen is het mogelijk den vijand aan de bajonetten te rijgen en tevens ze lief te hebben. Constructie van het recht van den oorlog. Denk aan een oorlog in de loopgraven, onder de zee, in dla lucht met bommen en gif- gassen, dit is rechtvaardig en we kunnen er gerust Gods zegen voor vragen. Het Zeeuw- sche volk, protestantistisch, wil God dienen op alle terreinisn van het leven. Het is geen anmbreed te bestrijden. 't Zou oorlogvoeren tegen het bolsjewisme en fascisme zijn en zich voelen in idienst van God en Hem om een zegen vragen. In dienst van God moet men het eigen leven willen verliezen. De oorlog wordt gevwerd om eigen leven te behoudian en andere te vemietigen. Wij aanvaarden toch het ccmpromis niet, we willen het geweld Gods niet, maar wel oorlogs- gew'eld, omdat het staat in het doel der hand- having der rechtsorde. Is de oorlog geen ge weld, is het niet de nicest geraffineerde mcordpartij in het groot? In den korst moge- •djken tijd de meest mogelijke menschen op de geimeenste wijze te vemietigen? God roelpt ons alien op tot zijn dienst, ook in Zeeland, Wil len we God aanvaarden? Ons levenshuis' is groot, verschillende kam-ers, waar'bij ook een kamer voor Godsdienst. Het kwaaJd mogen we doen in de eetkamer, slaapkaimer enz., maar niet in d: kamer van den godsdienst. Bismarck zei: Het is onmogelijk den wil van God te rea- liseeren hier in den staat. Qp het terrein van den staat heerschit de maoh t van de vuist. Maar Gad zegtHem lief te hebben bovtnal en onze naaste als ons zelve. Alles wat hiernaast gaat is zonde. De oorlog maakt het onimogelijk Gods koninkrijk te venwachten. Zien wij nu het oologsvraagstu'k geheel voor ons oog? geloo ven we in de vtsrgevi.ng van Jezus Christus, de eene dag met bajonetten in de loopgraven, de andere dag ter avondmaal? Goddank dat er vergeving is. Avondmaal, de Duitschisrs, Franschen ene., ze doen het alien, om verge ving smeken ze. Maar 's Zaterdags in de loopgraven en 's Maandags weer op den zelf- den voet voort. Jezus, de Levensvernieuwer, die den Heili- gen Geest geeft op den weg. Sta af van de ongerechtigheid. De dienst voor God bovenal en onze naaste liefhebben als ons zelf. Tracht deze vraag voor uw ge weten vast te iaggenEens de vredespalm- takken in de hand, nu de gasmaskers voor. Omdat wij het weten wat doze zonden betee- kenen, daarom getuigen wij. Wij zijn verant- woordelijk tegenover God voor onze medemen- schen. We moeten erover kunnen spreken wanneer Jezus in ons miaden is. Kerk en Vrede wil een stuk Kerk zijn, bewust laten wO'rden dat de kerkklokken niet in dienst van de aarde staan, het is ©en oproep van God. Sodi deo Gloria. Hot hart moet brandend God ten offer gehracht worden, zegt Calvijn. Hist is een zaak tusscihen God en een ieder van ons persoonlijk. Hei'ligt den oorlog in uw gebed, wij kunnen dit niet. Kerk en Vrede geeft hiet Evangelie door. Bereid u zelf voor voor God en versta dat Jezus Christus de Zaligmaker der geheele wereld is. Na gebed door Ds. Buskes wprd de verga- dering gesloten. PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Kon, Ned. Voetbalbond Afd. IV- Xe klasse. NOAD—PSV. EindhovenLONGA BWBleijerheide. NACRoermond. 2e klasse A. ZeelandiaTSC. VlissingenHero. TemeuzenGoes. DOSKORBC. 3e klasse A HoofdplaatOran j e OostibungSluiskil. 3e klasse B. IMiddel'burg 2De Zeeuwen. Goesche BoysVlissingen 2. RCSHansweert. ZierikzeeZeelandia 2. Zeeuwsche BoysEiland Boys. GERECHTSHOF TE 's GRAVENHAGE. Het Haagsche Gerechtshof deed heden uitspraak in de zaak tegen den koopman C. R. te Ter Neuzen, die aldaar op 27 Oct. 1935 op den Stationsweg de Gebr. R. en A. V. met een mes had bedreigd, waarvoor (hrj door de Middelburgsche Rechtbank was veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Het Hof vemietigde dit vonnis en veroordeelde R. tot 3 maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk met onder toe- zichtstelling. HOOGER BEROEP. Door den Ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het kantongerecht te Ter Neuzen is hooger beroep aangeteekend tegen een vonnis van den kantonrechter te Ter Neuzen, waarbij A. S. V. B. V., arts, wonende te Ter Neuzen, wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet is veroordeeld tot f 100 boete of 20 dagen hechtenis, met intrekking van het rijbewijs voor 3 maanden. De verdachte is eveneens in booger beroep gekomen. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van Dinsdag 18 Februari 1936. De volgende zaken werden behandeld: A. A. S., oud 35 j., schipper te Antwerpen, werd ten laste gelegd, dat hij op 21 Decem ber 1.1. te Graauw, toen de wachtmeester van Overbeeke een automatiseh jachtgeweer, dat hij aan boord van verdachte's jacht ,,de Toe komst" had aangetroffen, in beslag nam, zich daartegen heeft verzet, door aan dat geweer te trekken en het uit de handen van den amb tenaar trachten te ontrukken. Eisch 1 maand gevangenisstraf. Uitspraak f 25 boete of 10 dagen hechtenis. L. C. v. H., oud 63 j., koopman te Gouda, was in verzet gekomen tegen een vonnis van den Politierechter van 17 December 1.1. waar bij hij wegens bedeiarij in het openbaar te Ter Neuzen 31 Augustus 1.1., was veroordeeld tot een week hechtenis. Eisch bekrachtiging van het verstekvonnis. Uitspraak 1 week hechtenis voorw. proeftijd 2 jaar. HOOGER BEROEPEN. Door A. v. K., oud 28 j., sdager te Ter Neu zen, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den kantonrechter te Ter Neuzen, waarbij by wegens overtreding van het Crisis- Zuivelbesluit is veroordeeld tot 200 boete of 40 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van het vet. Idem door H. J. C., oud 50 jaar, slager te Ter Neuzen (Sluiskil), tegen een vonnis van den Kantonrechter, waarbij hij wegens een zelfde overtreding is veroordeeld tot 10 boete of 5 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van het vet. Het faillissement van Jan Pieter van Cad sand, landbouwer, wonende te Axel, curator mejuffrouw Mr. A. Bolle te Middelburg, is geeindigd door een vonnis der Rechtbank na gedaan verzet, met eene uitkeering aan de eoncurrente schuldeischers van 10 DE RUPS VAN DEN BASTAARDSATIJNVLINDER. De Plantenziektenkundigen Dienst te Wa- geningen schrijft: Deze rups, die acht jaar geleden vooral in het Zuiden van ons land zoo veel schade heeft aangericht is thans op vele plaatsen weer onrustbarend in aantal toegenomen. De winternesten dezer rupsen vindt men aan de uiteindten der takjes van laan- en fruitboomen, in heggen en struiken. Kleine nesten jkunnen gemaikkeiyk voor dorre blaadjes worden aangezien, de grootere, die zoo groot zijn als een kindervuist vallen gemakkelijker op. In elk nest bevinden zich 100 tot 200 (sums zelfs 500 en meer) rupsjes, die meestal begin April uit de nesten komen en dan de knioppen en later de bladeren van boomen en struiken opeten, waardoor de vruchtzetting onmogelijk wordt. Voor de gezondheid van den mensch zijn de rupsen niet ongevaarlijk, de haren kunnen ernstige oogontstekingen en pijmlijke prikkeling der huid veroorzaken. Het optreden van een nieuwe plaag moet zooveel mogelijk worden voorkomen, hetgeen plaatselijk zeer goed mogelijk is. Ieder, die boomen bezit, kan daartoe medewerken door de nesten thans uit de boomen te verwyde- ren, door ze uit te knippen of af te stroopen en ze te verbranden. Het is zeer wenschelijk, dat de nesten, die zich in de boomen langs wegen bevinden al- thans in de nabijheid van woningen eveneens worden verwijderd, teneinde schade en over- last voor de aanwonenden te voorkomen. Waar vele rupsennesten aanwezig zijn, verdient het wellicht aanbeveling te over- wegen of de verzameling en vernietiging der nesten door werkloozen zou kunnen worden uitgevoerd. ARBEIDER DOOR EEN TREIN OVERREDEN EN GEDOOD. De 43-jarige spoorwegarbeider M. van Gin- neken te Rucphen. is Dinsdagmorgen door een trein, komend uit de ridhting Roosendaal ge- grepen en op slag gedood. De man laat een vrouw met vier kinderen na. DOOR EEN TRAM OVERREDEN EN GEDOOD. In de Haarlemmerstraat te Amsterdam is een 47-jarige vrouw, die daar op de fiets reed en bij de Heerenstraat de trambaan wilde oversteken, aangereden door een tramwagien van lijn 5. De vrouw kwam gedeeltelijk onder den motorwagen terecht en bleek, toen zij bevrijd was, er ernstig aan toe te zijn. In den auto van den G.G. en G.D., die haar naar het Binnen-Gasthuis vervoerde, is zij overleden. MAN BIJ AMSTELVEEN GEDOOD. Maandagavond omstreeks 8 uur is een vrachtauto van een expediteur te Nieuwveen, komende uit Amsterdam, op den Bovenkerker weg nabij Amstelveen door den mist van den weg geraakt. De auto zakte met de rechter- wielen in den zachten berm. De naast den chauffeur zittende 33-jarige A. V. uit Langeraar sprong uit de cabine juist toen de auto kantelde, waardoor hij onder den auto terecht kwam. Met groote moeite wist men den man te bevrijden. De dood was echter reeds inge- treden. De chauffeur van den vrachtauto, die in de cabine was blijven zitten, kon zich later ge- makkelijk bevrijden en Iiep geen letsel op. AVONTUURLIJKE TOOHT VAN TWEE „AUTOBANBIETEN". Uit Enschede schrijft men aan het ,,Han- delsblad" Twee jonge mannen uit Enschede, resp. 25 en 26 jaar oud, verbraken ongeveer een maand geleden het slot van de garage eener taxi- ondememing. Zij stalen een auto en togen ermee op weg. Bij De Bilt hadden ze echter het ongeluk tegen een boom te rijden, tenge- volge waarvan de wagen geheel werd ver- nield. Ze kwamen zelf met den schrik vrij en toen de politie ter plaatse kwam, waren ze reeds lang met een vrachtauto op weg naar Rotterdam. Daar beleenden ze him kleeren, in de plaats waarvan ze versleten tweedehandsche kleedingstukken kochten. Al loopende trokken ze door Belgie en wisr ten over de Fransche grens te komen, waar ze zich aanmeldden voor het vreemdelingen- legioen. Ze werden goedgekeurd en naar een kazeme gehracht, maar toen kwam men tot de ontdekking, dat ze niet in het bezit van papieren waren. Zij werden over de Bel- gische grens geleid, waar zy wegens onbevoeg- de grensoverschrijding een hechtenisstraf moesten ondergaan. Via Roosendaal kwamen de beide avon- turiers Nederland weer binnen, tot ze in Dordnscht door de politie werden aangehou- den, welke ze naar Enschede deed over- brengen. EEN GAT IN EEN QLJETANK. Op den Amsteldijk te Amsterdam heeft een gemeentelijke autobus, voorzien van een ruwolie-motor, toen deze over een opgebro- ken gedeelte van het plaveisel reed door het opspringen van een plank een gat gekregen in het oliereservoir. Over een lengte van 200 meter is de olie over den weg gevloeid. De brandweer heeft toezicht gehouden tot de olie was opgeruimd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2