Voorkomt veikoudheid en keelpijo Buiteniand. GEBREK AAN VOORGANGERS BIJ GEREF. GEMEENTEN IN ZEELAND. TER NEUZEN, 14 FEBRUARI 1936. belasting op koh/ier wordt gebraeht, hetgeen veel werk medetorengt, aanzienlijk worden verzwaard. Het mag dan ook nist uitgesloten worden geacht, dat de reisbelasting voor het a.s seizoen niet meer gereed zal kunnen komen, indien juist is, wat ons ter oore is ge- komen n.l. dat men op het Departement thans foezig is een ander systeem -van heffing te' ontwerpen. Dat dit niet gemak'kelijk zal zijn, mag wel als vaststaand worden aangenomen, wanneer men weet dat, voordat het bij den Raad van State aanhangig gemaakte ontwerp ger>sed was, verscheidene heffingssysteimen wegehs praofcische onuitvoerbaarheid moesten worden verworpen. EERSTE HAM Ell OVER DE BEGROOTING VAN ONDERWIJS. Verschenen is het Voorloopig Verslag van de commissie van rapporteurs over het ont werp van wet tot vaststelling van hoofdstuk VI (departement van Onderwijs, Kunsten en Wetensohappen) der Rijksbegr ooting voor het dienstjaar 1936. Hieraan is het volgende ont- leend: Verschillende leden wezen op het teleur- st el lend feit, dat de begrooting van Onderwijs in het algemeen eene stijging vertoont van ruim f 2.500.000 en de begrooting van het lager onderwijs van bijna f 3.500.000. Zij vreesden, dat op den duur onmogelijk onge- veer 150.000.000 of meer dan 1/5 der geheele Rijksuitgaven voor Onderwijs kon worden be- eteed en 100.000.000 of 1/7 der geheele begrooting voor het lager onderwijs, dat bovendien nog voor een z:>er groot deel voor rekening komt van de gemeenten. Zij meen- den te weten dat per hoofd van de bevolking in Nederland aanmerkelijk meer voor het lager onderwijs wordt uitgegeven dan elders en vroegen zich af of in overeenstemming daanmede het zoogenaamde volksonderwijs hier te lande zooveel deugdelijker is dan dat in andere landen. Gaarne zouden zij van den Minister vememen, hoe dat belangrijke kos- tenverschil moet worden verklaard. Andere leden bstoogden, dat de kosten, aan het lager onderwijs verbonden, een noodzake- lijk gevolg zijn van de gevoerde onderwijs- politiek. Sommige leden betreurden, dat van Rij ks- wege voor het voorbereidend onderwijs niets zal worden gedaan. Hiertegenover konden verschillende andere leden zich met het door de Regeering ten aan- zien van het voorbereidend onderwijs inge- nomen standpunt zeer wel vereenigen. Volgens enkele leden moet geeischt worden dat de Staat zorge voor opvoeding door na- tionaal voelende onderwijzers, zoo wel in de openbare als in de bijzondere scholen en voor voortzetting van de opvoeding tot staatsbur- ger, ook na het verlaten der school in 66ne nationale jeugdveieeniging. De Overheid heeft zich voorts scherp te weer^ te stellen tegen den invloed van cultuur- bolsjewisme, welke in ons land steeds meer doordringt, gelijk o.m. blijkt uit het cultuur- bedervend tooneelstuk „De Beul", dat te Am sterdam nog wel met subsidie uit de gemeente- kas is opgevoerd. Andere leden kwamen tegen vorenstaande beschouwingen in veizet en ontkenden, dat uit het aangesloten zijn bij het N.V.V. van sommige onderwijzers, geooneludeerd mocht worden tot hunne marxistisohe en anti-natio- nale gevoelens; er blijkt alleen uit, dat zij be- paalde denkbeelden hebben ten aanzien van de intemationale productievormen. Dat het tooneelstuk „De Beul" een bolsje- wistische strekking zou hebben, ontkenden deze leden; het stuk richt zich enkel tegen, b.v. ook in Rusland in zwang zijnde, gewelds- methoden. t Overigons meenden deze leden in het alge meen ook, dat Nederland op onderwijsgebied niet meer geacht kon worden een vooraan- staande positie in te 'nemen. Zij achtten het onderwijs eveneens te intellectualistisch en te weinig op karaktervorming gericht. Boven dien is naar bun gevoelen de band met de gezinnen te los geworden. Verscheidene leden, zich hierbij aansluitend, verklaarden de opvatting te huldigen, dat de taak der opvoeding vrijwel geheel aan het gezin en niet aan den Staat toakomt. Met de zienswijze,. dat de openbare scholen er in niet geringe mate toe hebben bijgedra- gen, dat een groot dee! des volks van den godsdienst vervreemd is en deze verantwoor- delijk moeten worden gesteld vcor socialis- tische tendenzen in de opvoeding van de jeugd, etemden deze leden in. Tal van onderwijzers zijn socialistisch; het is ondenkbaar, dat daarvan niets in hun on derwijs aan den dag zou komen. Verscheidene leden brachten het spelling- vraagstuk ter sprake. Zij konden zich niet vereenigen met de ge- dragslijn in deze aangelegenheid door de Re geering gevolgd. Zij betreurden het, dat deze Minister, die kennelijk persoonlijk allerminst een voorstan- der is van de z.g. spelling-Marchant, een zoo lijdelijke houding meant te moeten aannemen ten aanzien van een vraagstuk, dat toch nog allerminst in staat van wijzen is. Andere leden konden zich met deze opvat ting geenszins vereenigen. Zij kwamen op tegen de voorstelling als zou er anarehie ont- etaan zijn door invoering ivan de spelling - Mar chant. Wel meenden ook deze leden am meer ean- heid in de spelling te moeten vragen, reden waarom zij zich aansloten bij die leden, die een wettelijke regeling op prijs zouden stellen. Weer andere leden drongen er in het bij- zonder op aan, dat de nieuwe spelling thans bij de departementen worde ingevoerd. Eenige leden wenschten nog isens de aan dacht te vestigen op den te grooten omvang van het hooger onderwijs, in het bijzonder wat betreft de technische vakken. Enkele leden drongen aan op verbetering van het instituut der bijzondere leerstoe'.en. Verschillende leden betreurden het besluit tot cpheffing van den leerstoel in de hygiene en de bacteriologie aan de Leidsche universi- teit en achtten het aan den hoogleeraar Van Calcar verleende ontslag juist noch gewenscht. Sommige leden waren van oordeel, dat "bij het niet voldoende onderwijs wordt gegeven in staatsinrichting en staathuishoudkunde. Vele leden maakten bezwaar tegen de rich- ting, waarin het nijverheidsonderwijs wordt geleid. In het bijzonder met het oog op de huidige tijdsomstandigheden achtten zij ver- vanging van den drie-jarigen door een twee- jarigen cursus verwerpelijk. Vele leden gaven uiting aan hunne sympa- thie voor het landbouwhuishoudonderwijs. Zij zouden het zeer betreuren, wanneer dit onder- richt op kleiner scbaal, dan tot dusverre, zou maaten worden voortgezet. Lager ondei*wijs. Verscheidene leden wenschten hunne in- stemming te betuigen met den aandrang, van verschillende zijde in de Tweede Kamer ge- oefend, om op een of andere wijze het geven van onderricht in de Bijbelsche geschiedenis op de openbare school te bevorderen Zij ves- tigden, onder verwijzing o.m. naar artike'.en in het Algemeen Handelsblad" van 2 en December 1935, avondblad, de aandacht eener- zijds op de betreurenswaardige onkunde, welk? ten aanzien van den Bijbel in toreeden kring heerscht. Eenige leden, hoewel in het algemeen van gelijke politieke zienswijze als de zooeven aan het woord zijnde leden, waxen van de wen- schelijkheid van invoering van het vak Bijbel sche geschiadenis op de openbare school aller minst overtuigd. Andere leden waarschuwden tegen onder- schatting van de moeilijkheden, waarmede bij de overweging van de invoering van het on derwijs in de Bijbelsche geschiedenis op de openbare school moet worden rekening gehou- den. Verschillende leden bepleitten, dat op alle scholen de -kinderen het volkslied zouden leeren. Met het oog op de stijging van het aantal verkeersongevallen, kwam het Verschillende leden zeer gewenscht voor, dat de kennis der verkeersregelen worde opgenomen in de rij der verplichte leervakken van het gewoon en uitgebreid lager onderwijs. Sommige leden bepleiten de invoering van den aohtjarigen leerplicht. MELK INPLAATS VAN VLEESCH IN BLIK? De Nederlandsche Bond van personeel in de voedingsbedrijven heeft zich met een adres tot den Minister van Landbouw en Visscherij gewend betreffende de zuivelpositie, zulks in verfoand met het feit, dat thans een behoefte is ontstaan aan aanvullenden steun, nu de voorraad vleesch in hlik binnenkort verhruikt zal zijn. De Bond adviseert den Minister, niet tot verdere af.slac|bting over te gaan, en, zoo macht worden overgegaan tot afslachting van 100.000 melkkoeien, het vleesch in elk geval niet gieer in te blikken. In de plaats van de vleesehverstrekking wil de Neutral e Bond melk- en zuivelproducten stellen, hetgeen tevens aan de te groote melkproductie ten goede zal komen. De voorzitter van het hoofdbestuur van den Neutralen Bond, de heer B. Holtrop, deel- de aan het A.N.P. mede, dat de Bond om tweeerlei redenen voor het hier beoogde doel zuivelproducten in de plaats zou willen stel len van vleesch. Aan melk moet boven vleesch de voorkeur worden gegeven in ver- band met haar hoogere voedingswaarde. De vleesehverstrekking aan werkloozen heeft plaats om het vleesch op de juiste manier te verwerken. Het doel van de afslachting lag op een ander terrein. De heer Holtrop zou 2 liter melk per koe willen best em men om aan ondersteunden te worden verstrekt. Het gevolg daarvan zou zijn, dat er meer stabili- teit in de melkprijzen zou komen, terwijl met de melkverstrekking tevens een volksbelang wordt gediend. VERBETERENG VAN DE WEERMACHT. Bouw van kazematten in het Oostelijk deel des lands. De Staatscourant bevat aankondiging van binnenkort te houden aanibestedingen van- wege de eerstaanwezend-ingenieurs der genie voor den bouw van kazematten en verdedi- gingswerktn, en wel: 13 Februari te Nijmegen: bet maken van vier kazematten van gewapend beton c.a., waarvan twee te Ravenstein en twee nabij Grave. 17 Februari te Zwolle: het bouwen van ver- dedigingswerken te Kampen en nabij Zwolle. 18 Februari te Nijmegen: het bouwEn van 4 kazematten van gewapend beton in de om- geving van Roermond en Buggenum. 19 Februari te Breda: het bouwen van een kazemat van gewapend beton te Heusden. 21 Februari te Arnhem: het bouwen van twee kazematten van gewapend beton op het Verdedigingswerk bij Westervoort. Deze werken vormen een onderdeel van de verbetering van onze weermacht, welke de regeering met de instelling van het weerfonds beoogt. Met bovenstaande materieele verbetering van de weermacht houdt hlijkbaar verband de veranderde personeelsbezetting, waarbij o.m. het hierlboven reeds genoemde plaatsje Ravenstein een garnizoen van politdetroepen ter sterkte van 120 man heeft gekregen. REDELIJKE HANSEN UIT DE CRISIS TE GERAKEN? Op uitnoodiging van de Rotterdamsche Graanstudieclub heeft de heer F. H. Fente- ner van Vlissingen, voorzitter van de Inter nationale Kamer van Koophandel te Rotter dam een rede gehouden over het verleden, het heden en de toekomst der intemationale eco- nomische betrekkingen. Wat de toekomst betreft, aside spreker, dat er redelijke kansen zijn, om uit de crisis te geraken; de eerste stappen moeten gericht zijn op het sta'biliseeren van een gemakke- lijk inwisselbaar ruilmiddel; het wegnemen der handelsbelemmegingen moet geleiidislijk gaan; door samenwerking is het mogelijk weer tot welvaart te geraken. iSpr. was optimistisch gestemd. Hij zag een verandering in de mentaliteit der men- schen. De autarkische gedachte neemt af.. Als voorbeeld noemde hij Amerika, dat de grootste economische zondaar is geweest. Ook in Duitschland komt men terug van de autarkic. De atmosfeer voor stabilisatie is gunstig igeworden; sedert een half jaar zijn pond en dollar niet aan hevige schommelingen onder- hevig geweest. Meilijkheden doen zich voor, doordat men niet weet, of men eerst moet stabiliseeren, dan wel of men beginnen moet de handslsbelem- meringen weg te nemen. Spreker meende, dat deze kloof overbrugd zou kunnen wor den door een oVereen te kcimen stabilisatie van bepaalde munteenheden voor een bepaald tijdperk te handhaven. In dien tijd kan men belemmeringsn opmimen. Opleving in den internationalen handel zal daarvan het ge volg zijn; als men de zekerheid hid, dat het pond en de dollar gedurende twaalf of acht- tien maanden stabiel zouden blijven, zouden er heel wat zaken gedaan worden. De handelsbelemmerimgen zijn gsmakkelij- ker weg te nemen als de zaken beter gaan. Een commissie uit de Intern. K. v. K. en Camegiestichting is bezig een program op te stellen voor een overeenkomst in dezen geest. Nu na het vertrek van Ds. J. D. Barth van Borsselen naar Dordrecht, Ds. M. Hofman van Krabhendijks het beroep naar Moer- j capelle heeft aangenomen, houden de Gere- formeerde Qeme;nten in Zeeland nog maar j d£n predikant over, nl. Ds. A. Verhagen te j Middelburg. Deze kerkengroep, die met name 1 in Zeeland het sterkst is, heeft in de classis i Goes en Tholen heelemaal geen predikant 1 meer. De classis Middelburg heeft er edn. Van de 35 gemeenten wo. er zijn als Yer- seke met meer dan duizend leden zijn er na het vertr.k van Ds. Hofman niet minder 6 dan 34 vacant! BALING VAN DE CIRCULATIE DER NEDERLAjNDSCHE BANK. Goudvoorraad ongewijzigd. De jongste weekstaat van de Nederland sche Bank toont voor het eerst sinds acht- tien wek:n geen vermeerdering van den goud voorraad, Beleeningen en voorschotten in rekening-courant liepen met f 7 millioen terug. Het rijk zag zijn saldo aanmerkelijk aan- zwelkn met 12 millioen tot f 68 millioen, terwijl de rekening-courant-saldi van anderen eveneens met bijna 3 millioen stegen. De biljettencirculatie toont eon aanzienlij- ken val met 22 millioen. De direct-opeisch- bare verplicjiitiingen zijn thans voor 79.6 (v. w. 78,9 door goud en salver gedekt. TE VEEL STUBENTEN. Dszer dagen is het rapport van de com missie ter bestudeering van de toenemende bevolking van universiteiten en hoogescholen en de werkgelEgenheid voor academisch ge- gradueerden aan den Minister van 'Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aangeboden. Mr. Limburg, voorzitter der commissie, vestigde er de aandacht op, dat de toekomst der aca demisch gegradueerden er allerminst roos- kleurig uitziet. In het algemeen blijkt de toe- stand dp de arbeidsmarkt der academisch ge- vormden, zooals deze zich vermoedelijk in de eerstvolgende vijf jaren zal ontwikkelen, van dien aard, dat het aanbod van afgestudeer- d:n bijna tweemaal zoo groot is als de be- hoefte van de maatschappij aan universitair geschoolde artoeidskrachten. Spr. verzocht den Minister daarom wel zijn bijzondere aan dacht. aan het in dit rapport vervatte mate- riaal te willen schenken, en zeide dat het moeilijkste gedeelte van het werk, n.l. het nemen van een beslissing inzake mogelijke maatregelen, thans aan de regeering is. DE STEUN AAN DEN TUINBOUW. De Minister van Landlbouw en Visscherij heeft ingesteld een commissie van beroep in zake tuimbouwaangelegehiieden aap welke commissie tevens wordt opgedxagen in beroep te oordeelen over de verle,ning van teeltver- gunningen en het verleenen van overdracht van teeltvergunningen. In de commissie is benoemd tot lid tevens voorzitter Mr. C. van Dijk te Wassenaar; tot lid plaatsveivangend voorzitter Jhr. Dr. J. C. Mollerus te Haarlem en tot ledi;n J. L. Blijen- hurg te 's-Gravenbage en Ir. J. G. Hazeloop te Alkmaar. DE R.K. STAATSPARTIJ EN DEVALUATIE. De Haagsche briefschrijven van De Tijd oefent critiek uit op de regeling van den R.K. Danddag te Amsterdam, in yerhand met de door den oud-minister Mr. van Steenberghe gehouden redevoering ten gunste van de deva luate. (Hij geeft zelfs te verstaan dat de tekst van de rede geenszins de goedkeuring had van den voorzitter der Katholieke Kamerfractie, prof. Aalberse. Met betrekking tot de rede van den heer Steenberghe, zegt de Haagsche brief- sehrijwer hit volgende: Ware deze rede niet op dezen Landdag, maar b.v. In ieen vergadering van een onzer groote kiesvereenigingen uitgesproken als de warme vertolking van des sprekers diep gefundeerde eigen overtuiging, dan zou men er niets dan goeds van kunnen getuigen. Voor mij is het onbegrijpelijk, dat het Partijbestuur geme:nd heeft op dezen Landdag een rede, als door den oud-minister werd uitgesproken, te kunnen doen houden. Ik zou wel eens willen weten, of de voorzitter van de Katholieke Kamerfractie, aan wien volgens de Partijstatuten de alge- meene politieke leiding toekomt, met den in- houd van deze rede vooraf hekend is geweest, en of hij tegen het houden ervan op dezen Landdag, waarop hij als zwijigend hoorder op het podium zou zitj;en, geen bezwaar had in- gebracht. Ik sta hier voor ten raadsel. Klaar- blijkelijk heeft het Partijbestuur over het ka- rakter van een Landdag een andere opvatting dan ik. Naar mijn meening moet op een Land dag onder woorden worden getoracfat, wat er leeft, mew of minder bewust, in de harten van geheel Katholiek Nederland. Dat een rede, die in opzet en uitwerking uitsluitend beoogde^ een pleidooi te leveren voor onverwijlde door- voering van devaluatie, in het kader van een aldus opgevatten Landdag niet paste, is duids- lijk. Gelijk in alle andere partijen, zijn de mee- ningen over dit vraagstuk ook in de Katholieke Staatspartij s.terk verdeeld. Er zijn heftige vooTstanders, maar ook al is mijn indruk, dat detzer aantal nog steeds toeneemt, er zijn toch ook niet minder kraehtige tegenstanders. Wat echter erger is, er zijn onder ons ook gezag- habbenden, die uit beginsel tegen devaluatie, al^ in strijd met de rechtvaardigheid, gekant zijn. Naar mijn meening zal men hierbij heb ben te onderscheiden. Er kan een devaluatie komen, omdat aan de zijde van het geldwezen deze onvermijdelijk is. Zoo was hit. meen ik, in April van het vbrige jaar in Belgie. Maar en daarover is, geloof ik, ook geen verschil van meening - zoo staat in ons land de zaak niet. De positie van den gulden-op-zichzelf brengt geen noodzaak tot devalutie mee. Toch wil men devaluatie om dezelfde reden, waar om anderin deflatie willen, omdat men deze als mdddel wil gebruiken, om te komen tot herstel van de rentabiliteit van het bedrijfs- leven. Daarfbij rijst de ethische vraag: is dit geoorloofd? En over het antwoord op die vraag zijn ook in ons land de meeningen van gezagiiebbende personen verdeeld. Daarbij komt nog lets anders. Zoowel onder de voor- standers als onder de tegenstanders van deva luatie zijn perso'onlijk-belanghebbendin, al is mijn overtuiging, dab er in beide kampen zijn, die zich hierin vergissen. Onder de helangheh- bende voorstanders zijn er, van wie het vrijwel vast staat, dat zij er geenerlei voordeel van zullen hebben, misschien zelfs nadeel. Maar ook onder de belanghetabende tegenstanders zijn er, die zich vergissen. Maar al geef ik dit volkomen toe, dan heb ben wij toch met deze opvattmgen tn met deze belangen rekening te houden. Zeker op een Landdag, diie geihouden wiordt onder de leuze: „Onze eenheid, 's Lands kracht". Op zulk een Landdag had toch zeker alles, wat oorzaak en bron van verdeeldheid zou kunnen zijn, vermeden moeten warden. Deize knuppel had niet op deze wijze noch op deze plaats in ons katholieke hoenderhok mogen geworpen zijn. In de slotrede van den voorzitter van het Partijbestuur meende ik dan cok wel te kun nen beluisteren, dat hij het eigenlijk hiermee eens was. Hij constateerde uitdrukkelijk: „Dit is natuurlijk geen vraagstuk om bij stemming uit te maken; hier zeker niet, on elders ook niet," nadat hij vooraf geconstateerd had, zij het in eenigszins ingewikkelden vorm, dat er onder de Katholieken omtrent dit punt ver schil van meening bestaat. Wanneer hij dan cok eindigde met te zeggeii; ,,Dit is geen pak- kend slot", dan ga ik daaf volkomen mee ac- ooord, ik zou meer willen zeggen: het is een slot geweest, dat er niet had moeten zijn, niet om psychiologiscjhe redenen, omdat men een Landdag als dez'e uiteraard met 'n wel pak- kend slot moet besluiten, maar cok niet om staatkundige redenen, waar een Landdag ge- hiouden werd, om de eendracht van de Katho- lidken op staatkundig terrein te demonstree- ren en zoo noodig nog te versterken. Men ontkomt niet aan de meening, dat, zij het cmbewust, dit wil ik gaarne aannemin, hier door enkele voorstanders van devaluatie gebruik gemaakt is van deze buitengewone gelegenheid, om met grcote geluidsversterking propaganda te maken voor een meening, waar- over de gevoelens in de Partij sterk zijn ver deeld. Ik wil niet zeggen, dat men hiermee een misdaad beging, maar wel, naar het Woord van Talleyrand, iets verder: een fout. Ik acht het buitengewoon jammer om ver- sclhillende redenen, dat dit gebeurd is. Immers ware dit niet geschied, en ware het zeer goed gekoizen ondeiwerp: „Arbeid voor ons volk" op andere wijze uitgewerkt, waarbij natuurlijk niet verzwegen had behoe'ven te blijven, dat er zijn, die devaluatie beschouwen als een nood- zakelijke vooiwaarde voor economisch her stel, dan zou deze prachtig opgezet'te Land dag, zoo uitstekend en met zooveel enthou- siasme voorbereid, boven alle verwachtingen geslaagd kunnen zijn genoemd, en zou hij on- getwijfeld ook in hooge mate bevorderlijk zijn geweest aan het behioud en de versterking van ,,onze eenheid, 's Lands kracht". EXSCHEDE WELDRA PER SOHIP BERE1KBAAR. Eerstdaags zal e.n begin worden gemaakt met den aanleg van den zijtak van het Twente- Rijnkanaal naar Almelo. De bestekken voor de kunstwerken, namelijk drie grondduikers en zes bruggen zijn gereed, voorts is reeds vastgesteld, dat het graafwerk zal worden uitgevoerd in werkverschaffing door aanne- mcrs. Bij het kanaal ZutfenEnschede werd een gedeelte eveneens in werkverschaffing uitgevoerd, doch onder leiding van de Ned. Heidemaatschappij. T:n gevolge van de pro- testen der aannemers is dit veranderd. Het kanaalpand HengeloEnsoiede zal dezer dagen worden volgepompt, waarna cok Elnschede per schip bereikbaar zal zijn. De opening van de haven zal echter eerst later geschied;n, wanneer de havenwerken gereed zijn. Te Almelo wordt een nieuwe actie ingezet om te bewerkstelligen, dat er een verhinding tot stand wordt gebracht tussqhen het Over- ijselsch Kanaal en den zijtak van het Twente- Rijnkanaal. MASSA-ARRESTATIES VAN KATHOLIEKEN IN DUITSCHLAND. Uit Dusseidorp wordt gemeld, dat aldaar 150 geestelijken en leeken zijn gearresteerd door de geheime staatspolitie. Zij worden beschulddgd van samenzwering tegen de veiligheid van den staat. Ook elders in het land- vinden arrestatles plaats. De po- litde meent op het spoor te zijn van een uitge breid complot. Roomsch-katholieke organisa- ties en jeugdvertenigingen zouden met com- munistische elementen betrekkingen hebben aangeknoopt met het doel den nationaal-soc. staat omver te werpen. (Dit lijkt zeer on- waarsctiijnlijk. Red.) Aanleiding tot deze arrestaties is geweest een huiszoeking bij pater Rosser, den vicaris van Dusseidorp, en leider van katholieke pa- tronaten. Er zcu ibeslag gelegd zijn op een lijst van adressen en op correspondence met elementen, verdacht van vijandigheid jegens 't regime. Mgr. Hendrik Wolker is gearresteerd als de verantwoordelijke superieur van vicaris Ros- ser. Hem wordt ten iaste gelegd kennis te hebben gedragen van de actie van den vicaris. De arrestaties hebtben in R.K. kringen groote beroering gewekt. Kardinaal Scbulte, de aartsbisschop van Keulen, heeft een Hitler een protesttelegram gezonden. M. Crt. KORTZICHTIG BELE1D. Staten, en in verhoogden graad groote mogsndheden, hebben, schrijft de N. R. Crt., hun eigen moraal, welke afwijkt van die van het normale individu, ook al worden zij niet door een benevelende koorts van nationalisme geteisterd. Die moraal is harder, en vaak minder nauwlettend. En het gelijke is het geval met hun opvattingen op allerlei ander gebied. Zonder schromen zal menig staats- man, en zelfs menig bescheiden ambtenaar, in dienst van het staatsbelang middelen ge bruiken, waartoe hij nooit in eigen belang zijn toevlucht zou nemen. Psychologisch is dat begrijpelijk. Het spruit zelfs voort uit goede impulsies. Wie de leer, dat het doel de mid delen heiligt, nooit voor zich zelf zou willen aanvaarden, wordt reeds minder angstvallig, zoodra hij voor en tegenover een gemeenschap verantwoordelijk is. Dit gaat door tot in de uiterste consequen- ties. De persoonlijk ongewoon weekhartige Robespierre wordt een bloedig tyran, als hij dat in het algemeen belang acht. Ook van Dzerzjinski, den meedoogenloozen leider der earste Russische tsjeka, onder wiens gezag wreedheden zijn begaan, waarbij die der Fran- sche revolutie Volkomen verbleeken, werd gezegd, dat hij ©an man van persoonlijke zacht- moedigheid en welwillendheid was. Zij zijn berucht in de geschiedenis, om hun licht- vaardig spelen met. duizenden of tienduizen- den menschenlevens. Is de verontwaardiging echter ook even groot over hen, die de ievens van honderdduizenden hebben opgeefferd, in koel berekende oorlogen? Het lijkt er niet naar! De rfeden voor het zachtere oordeel ligt voor de hand. Zij offerden de honderd- caizenden niet, zooals bij Robespierre en Dzerzjinski het geval was, op in nationalen maar in internationalen strijd, nadat zij de siachtofers te voren met het offer hadden verzoend. Wij zien dat in deze dagen weer geschieden Op die manier wordt het smijten n et menschenlevens op eens veel gsmakke- lijker vergeven. De dader heet dan «gcen terrorist meer, maar staataman. Zoo is het met be moraal, en zoo is het ook met de wijsheid en ridderlijkheid. Daarom- trent heerschen eveneens heele verschillende •gebruiken voor het individu en den staat. Het individu kan grootmoedig zijn, staten zijn het zelden. Ridderlijkheid heet niet alleen een deugd, maar ook wijsheid. De toepassing op internationaal gebied is anders. Staten worden niet te toegeeflijker, naarmate zij zich sterker kunnen voelen. Er is geen staat, die zich zoo zeker voelt, dat zijn krachtsbesef niet met vrees voor de toekomst gemengd is. Een cipmerkelijk voorbeold heeft Frankrijk ons geboaen, sedert den oorlog. Het had het machtelooze Duitschland met grootmoedig- heid kunnen winnen, maar het gaf er de voor keur aan het zekere voor het onzekere te nemen, d.w.z. datgene, wat het als het ve;lig- ste beschouwde. Dsze methode heeft volko men. gefaald. Briand heeft dat bijtijds inge- zien, maar hij kon zijn inzicht te laat en niet in voldoende mate tot zijn recht brengen. Alle dwang heeft niet geholpen, noch financieel, noch militair. Het gevolg is slechts geweest een vergiftiging van den Duitschen volksgeest die de stoutste waarschuwimgsn overtroffen heeft. Krampachtig heeft Frankrijk zich vastgeklampt en anderen met Frankrijk aan de felle bepalingen van het verdrag van Versailles en men heeft niet de wijsheid be- zeten, te vieren toen dit nog als een weldaad, en niet als een afgedwongen concessie kon worden beschouwd. Men heeft de Duitschers de gelegenheid gegeven, en tot zekere hdogte zelfs in de noodzakelijkheid gebraeht, de macht van het voldongen feit te beproeveo. Men ♦eeft niet grootmoedig plaats gemaakt. maar heeft zich laten wegdringen. Steeds verder. Het was vemederend en gevaarlijk tegelijkertijd. Heeft men iets daanuit gje- leerd? Wij durven het niet beweren. Ivoroligebruikers zijn zelden verkouden en hebben zelden keelpijn, omdat deze tandpasta den mond dagelijks grondig desinfecteert. (Ingez. Med.) Twee verschijnselen brengen ons op deae gedachte Op het oogenblik gaat het Frank rijk politiek heel goed, vooral wat zijn positie tegenover Duitschland betreft. Dat blijft niet zoo. Sedert er weer een Duitsche kwestle bestaat in de Europeesche politiek, hebben wij kunnen opmerken, dat om de paar maan den bet tafereel bijna volkomen veranderd was. Nu eens stond Duitschland sterk, dan weer leek het volmaakt geisoleerd. Ieder par- ticulier koopman weet, dat men het be»t zaken kan doen, als de markt het gunstigst is. Anders in de politiek. Daar schijnt men altijd te moeten wachten, tot de positie van de tegenpartij weer sterker is geworden. Nu wil men over niets praten. Men weet te Parijs zeer wel, dat de demilitarisatie van het Rijnland, dank zij de, als „Landespolizei" ver- kleede divisies, nog maar denkbeeldig is Men troost zich emiede, dat die toestand nog niet gevaarlijk is. Waarom zoekt men dan niet een accoord met Duitschland, waardoor dit de formeele voldoening zou krijgen; dat de, als vernedering gevoelde, opgelegde demili tarisatie opgeheven werd? Men zou zeker ee» vergelijk kunnen sluiten op de basis van dea tegenwoordigen, feitelijken toestand, dien de Duitschers verheimelijken en de Franschea door de vingers zien. Maar Parijs wacht lie- ver op een nieuw, en dan, vanwege het ver drag van Locarno, uitermate gevaarlijk, vol dongen feit. Het is waar, de Duitschers vra gen, na alles wat zij verkrijgen, steeds weer meer. Maar de manier, waarop men hen die dingien liet verkrijgen, was ook geschikt om een regime, dat van steeds weer nieuwe, na tionale successen moet leven, overmoedig te maken. W(j denken ook aan de weigering van Frankrijk, Duitschland te laten deelnemen aan de vlootbesprekingen te Louden. Zeker, Louden heeft Parijs nieit metjes behandeld, toen het zijn vlootverdrag met Duitschland sloot, en rechtens geeft dat verdrag Duitsch land niet de bevoegdheid, een vloot te bezit- ten, zooals het zich reeds heeft aangescihaft. Wat is nu echter beter beleid, dit voldongen feit onder oogen te zien, met de kans, de uit- breiding ervan te beperken, of wel struia- vogelpolitiek er tegenover toe te passen? Te Parijs zegt men, principieel geen inbreuk op het verdrag van Versailles te kunnen gedoo- gen. Het verdrag zou echter thans nog veel meer waard zijA geweest, als Duitschland de verzachtingen ervan regelmatig had kunnen verkrijgen. Het overgeblevene had nog zijn voile gezag. Nu echter weet de wereld, dat die rest enkel nog overeind staat, omdat Duitschland nog geen moker heeft, om ook dat neer te slaan. Zou een particulier zaken- man met eenig verstand ooit zoo zaken doen? De Britsche minister van kolonien, Thomas, de nationale Laibourman met de, bijna steeds ongelukkige, „forsche politiek", heeft in het Lagerhuis een verklaring afgelegd, die het voor Engeland er. zijn dominions voorshands onmogelijk maakt, over teruggave van eenig mandaat te praten. Wat ervan te zeggen* Zie boven! VRIJZINNIG GODSDIENSTIGEN Door leden van de Vrijzinnig Protestantsohe Radio-Cmroep en eenige andere belangsteilen- den worden pogingen aangewend, om de vrfl- zinnig godsdienstigen, wel of niet aangesloten bij verschillende kerkgenootschappen in Ter Neuzen en omstreken wonend, tot een groep te vereenigen. Om daartoe te komen, is beelo- ten een lezing, die in dit nummer door een advertentie wordt aangekondigd, te doen nou- den. Van de belangstclling, welke hiervoor wordt betoond, zal het afhangen of de pogin gen kunnen worden voortgezet, zoodat zjj, die met dit streven sympathiseeren hiervan d'jor ihun opkomst kunnen doen blijken. BRUGGEN TE SAS VAN GENT. Naar aanleiding van een door den A.N.W.B aan den Minister van Waterstaat gericht adres om een spoedige verbetering van de bruggen over den westelijken arm ran heft kanaal GentTer Neuzen en in den Rijks- planweg Sas van GentTer Neuzen, nabij de Eerste Ccop. Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent, heeft de Minister medegedeeld, dat eerstgenoigmde brug in dit jaar zoodanig zal worden versterkt, dat deze zonder beperking van de wielbelasting zal kunnen worden be- reden, terwijl de aangelegenheid betreffende de verbetering van de andere brug in onder- zoek is. DE WEG SCHOONDIJKEIJZENDIJKJL In den provincialen weg SchoondijkeI Ii dijke is, even ten noorden van de kruising met de Zevenhofstedenstraat, een bocht, waarin het uitzicht voor het verkeer geheel wordt belemmerd. Hoewel deze bocht is verbeterd en een huifl aldaar is opgeruimd, blijft zij gevaarlijk voor het verkeer. De A.N.W.B. heeft nu aan den wegbeheer- der verzocht, opruiming van het hinderljjke houtgewas te willen -bevorderen. gevonden VOORWERPEN. De tnspecteur van Politie alhier maakt bekend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen, inlichtingen te bekomen zijn, aan de daarachter vermelde adressen; Portemonnaie, wed. Michielsen, Axelsche- straat 57. Portemonnaie, I. de Bert, Dahbastraat 14. Portemonnaie, J. Dieleman, Javastraat 30. Portemonnaie (oude), J. v. Waes, Dekker- straat 53. Rijwielbelastingmerk, A. Dekker, Verl. v. Steenbergenlaan. Rijwielbelastingmerk, C. v. d. Bulke, Roeiersgang 3. Rijwielbelastingmerk, J. Muller, Dekker- straat 54. Rijwielbelastingmerk, S. de Kort, Dijk- straat 1 Rijwielbelastingmerk, J. Verhelst, M. Eijkie- straat 'J.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 6