NIEUWS- De Rijksbegrooting in de r Kamer Wilt Ge U altijd gezond en prettig voelen Bmnenland Ga dan de M.S.S.-cacheis gebruiken Gij voelt U op sommige dagen moe en mat, Ge hebt last van een „warm hoofd", soms duizelig en dan weer sukkelt Gij met de gevolgen van een slechte spijsvertering, een beslagen tong, oprispingen, gebrek aan eetlust. ir. per post j -l,oo per o nlaauucu j_»ij viwx r--- r- ugie en Amerika 2,overige lan den 2.35 per 3 maanden Abornernenten voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. fr. per post Fitgoefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 33150 TELEFOON No. 25. Grootere letters en cliohe's worden naar plaatsruimte oereKena. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgavc. DIT BLAD VERSCIHJNT IEDEREN MA AN DAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Rede van minister Colijn. Bjj de Vrijdag voortgezette algemeene be- schouwingen over de Rijksbegrooting voor 1Q36 was het woord aan den voorzitter van <len Raad van Ministers, dr. H. Colijn. Er was zeer veel (belangstelling oip de tribunes. Het kalbinet was voltallig aanwezig. Dr. Ooltjn nam als uitgangspunt voor zijn rede de opmerking van den heer Gelderman, dat het kabinet aan gelbrek aan waardeering uit deze Kamer niet te klagen heeft. Inderdaad he eft het kalbinet veel waardeerende opmer- ldngen mogen hooren. Het is daarvoor erken- tdijk. Hetgeen niet wegneemt, dat critiek niet nttgebleven is. Be politieke positie van het kabinet. De minister begon te spreken over de poli tieke poeitie van het kabinet. De heer Men- dels meende, dat het kalbinet na de crisis zoo spoedig mogelijk voor de Kamer had moeten verschijtien, am te zien of het welkom was aan het parlement. Eton conventie, zooal-s in Erankrijk, hestaat, welke meebrengt een uit- drukkelijke moitie van vertrouwen te vragen, is hier niet aan verbonden. Boven-dien waren de omstandigbeden anders; de meeste politieke leiders waTen reeds na de oplossing van de kahinetscrisis, naar het buitenland. Tot spoe dig contact met het parlement was de Regee- ring overigens volkomen bereid geweest. Zuivere parlementaire kabinetten hebben wij is Nederland slechts zelden gehad. bij ge- hreke van een homogene groep, die de meer- derheid had. Het spraakgebruik in Nederland woemt een parlementair kabinet eerst zoo-da- nig, waarbij de formateur overeenstemming over een werkprogram weet te krijgen. Het kiezen van ministers, die geacht kunnen wor den, de meening van de groepen te kennen, go eft een zwakkere basis. In elk geval be- hoort aan de vorming van een extra-parle- mentair kabinet de poging tot vorming van een parlementair kabinet vooraf te gaan. Dan sfaat een extra-parlementair kabinet ook ster- ker. In 1933 en in Juli 1935 is aldus te werk gegaan. Dat is de normale gang van zaken bier. Was de laatste opdracht in 1935 aan den juisten persoon verstrekt? Die vraag be- Ssoort buiten de. beo: de ling der Kamer te blnven. De Kamer kan wel vragen of de for- matsur de aangewezen persoon was die op dracht te aanvaarden. Wat busschen opdracht en optreden van een kabinet gebeu.rt, gaat buiten de bemceienis van de Kamer om. Is het gebleken, dat Dr. -Colijn zich vergist heeft i* het vertrouwen, toen h-ii achtte de formatie be kunnen aanvaarden? Ware dit anders, dan bou hij thans niet hier staan. Het dehat hier keeft overigens de aanwezigheid van vertrou wen aangetoond. De heer Van Lan-schot vreesde. dat een kooge druk wordt gelegd op een formateur, in verband met de positie van den gulden, ketgeen een goede gedachtenwisseling over de formatie niet bevordert. Daarvan is wel iets aan, doch dit geldt niet na afloop van een gewone parlementaire periode. !De minister meende te mogen concludeeren dait een andere kabinetsformatie niet moge lijk is geweest en dat de positie van dit kabi net dezelfde is al-s het vorige. De heer Mendels (s.d.)Met eenige loute- ring! (Minister Oolijn meende, dat die loutermg «wedr is aan de zijde van de Staten-Generaal, althans bii sommwe o-rwen daarvan dan bij ktft kabineit. (Vroolijkheid.) De soeiaal-eeonomisrhe politick en andere vraagstukken. Vervolgens kwam de minister tot de sociaal- economische politiek en de andere behandelde vraagstukken. Over de defen-sie en het onder- wiis kon z.i. betes gespr-r-ken worden bij de ketreffende ontwerpen. "Het is te hopen, dat «lc geschitpun-.ten inzake het onderwiis spoedig een oplossing vinden in de commissie, welke ■al worden ingesteld, want na 1937 zal een kreede basis tot samenwerking m6er dan ooit aoodig zijn. En dan kunnen we onderwijs- twisten missen als kiespijn! Het Plan van den Arbeid Staats-se-eialistisch. (De minister gaf den heer de la Bella toe, dat de critiek op hot Plan van den Arbeid wortelt in het verschil in politieke opvatting. Inderdaad wordt dit plan beheerscht door de Wee van het Staatssocialisme. Wie daarvan alle mogelijke nadeelen verwacht, m-oet zich begen dit Plan richten; alleen reeds om de Staatssociali'stische tendenz. Deze tendenz geld-t niet voor alle werken in het Plan ge- ■oemd. - -BijY. niet voor de pufblieke werken. De uit- voering daarvan is een kwestie van geld. De minister was er van overtuigd, dat de voor- •tellers op dit punt niets dan luchtkasteel-sn kefbben gebouwd. Twee jaren geleden is een erediet van 60 millioen gegeven voor groote werken. Dit bedrag is vastgelegd, doch ver- werkt is daarvan nog slechts 10 millioen. En de Regeering had alle aanleiding om te hopen, dat dit bedrag spoedig verwerkt zou zijn. Dat is onmogelijk gebleken. Moet het dan niet tot utopieen gerekend worden 200 millioen in 66 n jaar te verwerken? De uitvoering van groote werken. De noodige ontei-geningen bijvoorbeeld kos- ben veel tijd; groote aanitallen nuttige werk- •bjecten zijn er niet meer. Men vergete met, dat er reeds veel is gedaan. Hetgeen jaarlijks voor den woningibouw wordt uitgegeven, komt overeen met wat in het Plan van den Arbeid wdrdit genoemd. Wie aan de mogelijkheid van de uitvoering van groote werken op groote schaal hier gelooft, geeft zich over aan een illusie. De koopkrachttheorie is reeds afdoen- de bestreden door prof. Diepenhorst; de minis ter kon zich bij diens betoog aansluiten. Het Plan verdraagt zich voorts niet met de mogelijkheden van het internationale ver- keer. Dr. -van den Bergh heeft die vraag dui- delijk gestEld in de „Socialistische Gids". Landbouw en goederenruil zullen door het staatssocialisme worden geknecht. Er is geen orgaan te scheppen, dat de goederenruil in in-temationaal verband kan beheerschen. Wat in het Plan bruikbaar is, do-et de Regee ring ree-ds. Uitvoering van cpmbare werken met nuttig rendement is aan de orde (de grens van de nuttiglheid wordt niet te nauw ge- trokken). Industrialisatie staat op het pro gram der Regeering; was er reeds voordat minister Gelissen optrad. Deze hewindsman heeft er alleen meer geloof in dan zijn voor- ganger. Gewaakt moet echter worden tegen kun-stmatige industrialisatie. In de eerste plaats schenkt de minister aandacht aan het behoud van de bestaand-e indu-strieen. Op dit terrein is heel wat verricht, dank zij de hulp der civerhei-d in allerlei vorm, een duidelijk voorbeeld daarvan geeft de scheepsbouwin- dustrie. In de metaalnijverheid zijn thans 7500 m6dr personen werkzaam dan 3 jaar ge leden. Toch is er nog voortdurende stijging van het werkloosheidscijfer in ons land, zeide de heer De Bruyn. Deze meende geen vergelij- kingen met het buitenland te mogen maken. Toch moest de minister eenige cijfers noe- men betreffende de relatiev-e werkloosheid. Het relatieive percentage voor Engeland is 4.2 pet., w-aanhij men moet rekenen met het feit, dat dit beschikt over een afzetgebied, van 500 millioen menschen; Nederland heeft een relatief percentage van 5 pet., Amerika 10 pet., ofschoon dit bijzondere maatregelen heeft getroffen en gedevalueerd heeft. Belgie heeft een relatief percentage van 3 pet., doch daar is sl-echts de helf-t der arbeiders verze- kerd. Belgie's bevolking neemt toe met 27.000 zielen per jaar, Zweden vertoont hierbij geen toeneming, N-ederland's bevolking groeit .aar- entegen met 106.000 zielen! Dit feit moet zeer emsti'g in aanm-erking worden genomen. Resiumeerende meende de minister, dat het in Nederland vergelijkender wij-ze niet slech- ter met de w-erkloosiheid is dan in andere landen. Devaluatie een slinksche loonsverlaging. Wij moeten hier naar een verlaging van den kostprijs. Devaluatie beteekent een slinksche loonsver laging voor de arbeiders. Een dergelijke ingrijpende operatie moet worden toegepast door een chirurg, die ver trouwen in d-e opratie heeft. De ervaring daarmede in het buitenland noopt niet tot na- volging. Het deflatie-proces gaat voort en heeft in diverse bedrijven tot re-sultaten geleid. De minister had de overtuiging, dat we er kunnen komen, indien alien, die tot leiding geven geroepen zijn, m-edewerken. Gezagshandhaving. Vervolgens kwam de -minister tot den wensch van den heer Lohman, dat revolutio- naire person-en uit de volksvertegenwoordiging zullen worden geweerd. Voorzichtigheid te dien aanzien is gebo-den. De minister zou een radicale wijziging in ons staatsbesbel niet kun nen toejuichen. Over haar gezagshandhaving is de Regee ring nog al tevreden. Wat het houden van rede.voeringen door buitenlan-ders betreft moet wel iets worden overgelaten aan ruim 2000 burgemeesfers hier te lande. De Regeering k-an niet van alles van te voren op de hoogte zijn. Rood-wiGblauw de vlag. De Regeering meent dat, nu er een actie opkomt voor oranje-blanje-bleu, het tijd is om d-s kleuren van de vlag officieel vast te stel- len. Sedert 3 eeuwen zijn de kleuren rood- wit-blauw geweest; zij waren de Nederland- sche vlag in de Gouden Eeuw, Koning Willem I nam der Vereenigde Republiek over en het gevoel voor traditie van den minister deed hem zeggen, dat we die kleuren moeten be ll odd en. De evenredige vertegenvvoordiglng en het parlementaire stelsel. Het laatste punt, dat de minister behandel de was het stelsel der evenredige vertegen- woordiging. Hij zag v-ers-chillende bezwaren daaraan verbonden; het leidt tot versplinte- ring en maakt het regeeren moeilijker. Maar dit stelsel is nog altijd te verkiezen boven wat de heer de Marchant et d'Amsembourg er ivoor in de plaats wil stelien. Een cultured volk zal in zijn diepste waarden worden aan- getast wanneer het van bovenaf wordt ge- dwongen tot eenh-eid van denken en gevoelen. Dat moet toch het doel der nationaal-socia- listen zijn. Dat bereikt zijn doel zonder den totalen staat nooit. De Regeering verwerpt dien totalen staat, die gedwongen zal zijn het fascisme tot staatsgodsdienst te verklaren. De waarde van het parlementaire stelsel is zich te richten tegen -elke openbare rechtskrenking. -Laat het Nederlandsche v-olk de oogen open houden voor de versplintering waartoe het( parlementaire stelsel leidt. Moge het Neder landsche volk op God blijven vertrouwen, dan zal het 66k de moeilijkheden van dezen tijd te bciven komen. (Teekenen van instemming. Met diepen emst en ontroering in zijn stem sprak de minister-president deze laatste woor- den uit. Rede Minister Oud. Vervolgens was het woord aan di:n Minister van Financien, Mr. Oud. Hij wees crop, dat de raming der mid-delen in totaal voor 1935 juist is gebleken. De niet-ko'hier-helastingen zijn iets medegevallm, de kohier-belastingen - vielen iets tegen. Op de kwestie der reisbelasting ging de minister niet in. Wat er over in ds pers ge- schreven is, is volkomen voorbarig. De Regee- mg heeft een voor-cntwerp doen toekomen aan belangheWbende instanties en heeft daar mede, door een voor-ba jge pu-blicatie, een on- aangename ervaring opgedaan. De geneigd- hei-d van den minister om bij dergelijke zaken voortaan op eenzelfde wijze te blijven hande- len, is er daardoor niet grooter op geiworden. Om-dat ge-blekm is, dat een billijke regeling niet te verkrijgen is, heeft de minister het ontwerp crisis-inkomstenbelasting ingetrok- ken. Ondanks de moeilijkheden is de moge lijkheid voor een belasting op besloten ven- nootscha-pp.en nader onderzecht. De Regeering meent dat er op dit terrein iets gebeuren moet. Zij zo-u zeer gaame oojr de belastingvluchte- lingen grijpen, doch dap stuiit zij dadelijk op groote moeilijkheden, daar onze belastingwet- ten betrekking he-fcben dp hen die ingezetenen zijn. Bela-st men alle in het buitenland vert-os- v-ende Nederlanders, dan veroorzaakt men groote on-billijkheden. Als de heer Mendels een weg weet, om die te ontgaan, is de minister onmi-ddiellijk bereid een ontwerp in te dienen. Ten aanzien van de successierechten kan er waarschijnlijk wel iets geschieden. Onderzoek naar mogelijkheid van vrijge/ellcii belasting. De Regeering onderzoekt of een vrijgezei» ienbelasting mogelijk is. Meer kan de minister er niet van vertellen, cmdat tal van vraag stukken moeten worden onder de oogen ge- zien. Naar een billijker verdeeling van da be- lastingdruk moet worden gestreefd. Ons tarief van invoerrechten moet fiscaal blijven. Daarnaast kan bverwogen worden of voor sommige bedrijven bepaalde tarieven moeten worden verhoogd. Doch dit zal dan af- zonderlijk moeten ge-beiiren, als het niet mo gelijk is met de tarief-machtigingswet. Een en ander stuit niet af op gelbrek aan activiteit hij eenige der departementen, doch op de vele kan- ten die deze moeilijke kwestie heeft en eerst oniderzocht moeten worden. Z-oodra het ontwerp inzake de onderwijsbe- z-uiniging wet is verm-oe-dielijk nog in deze maand zal de onderwijabezuiniging effec- tief worden, op een gedeelte na, dat eerst wat later effect krijgt. Geen tweedc bezulnigingsontwerp. 1BJ1 Wijf1 st dekkingsplan betreft, kan wat de uitvoenAg betreft, tevnrdenheid bij de Regee ring bestaan. Op verdere inkomsten helbiben wij niet te rekenen, dus we zullen nog verder de uitgaven moeten beperken, hoe veel moeilij ker dit ook wordt. IHet ligt niet in de bed-oeling o-m met een tweede bezuinigingson-twerp te komen. Wel is opdracht gegeven na te gaan in hoeverre op verschillen-de Rijksdiens-ten nog kan worden bespaard. Het resultaat van dit onderzoek zal bij de indiening van de nieuwe begrooting aan de Kamers worden medegedeeld. De financieele grondslag van het Plan van den Arbeid. De groote fout van den financieelen kant van het Plan van den Arlbeid is, dat het niet uitgaat van het feit van de verminderde wel- vaart, waaraan wij ons eerst helbiben aan te passen. Derhalve is het Plan, financieel, op drijfzand gebouwd. Natuurlijk moet naar verhooging van de koopkracht worden gestreefd; Doch naar ver hooging van de reeele koopkracht. Is het geld voor het Plan te krijgen Op het oagenblik bel-c-o-pt de vlottende schuld een be drag van 656 millioen. Daarvoor zal eerst moeten worden geleend. Doch met het bedrag van -het Plan ehbij zal ongeveer voor <56n mil liard moeten worden geleend. Nu is de minister over het resultaat van de jongste staatsleening niet ontevreden, doch hij achtte de geneilgdheid om aan den Staat te leenen nog niet groot. Dat feit heeft niets te maken met de ophieffing van het bankgeheim. Over spaargelden kan men niet eens spreken, want die zijn reeds belegd! De voorstelling, die de voorstanders van het Plan van die geldlee- ningen geven, zijn veel te simplistisch. Over het hoofd wordt gezien, dat erediet is een kwestie van vertrouwen. De mensccen, die geld leenen will-en, bezien deze zaak toch ook van den zakelijken kamt! Deze zaak is echter zoo ongefundeerd, dat het niet te verwac'hten is., dat men dat noodzakelijke vertrouwen zal toonen. De Planvoorstaniens averschatten de. kracht van dien Staat in het economische be- stel. Zij zien de ingewikkeldheid van het eco nomische leven over het hoofd. Overigens, waaraan ontleent men het recht om te beweren, dat de politiek der Regeering is mislukt Dat val't eerst na jaren te beoor- deelen. Wie zeggen: „Neemt onze plannen maar, die zijn goed'Vmaken zich, op zijn zachtst gezegd, aan een groote cnbsscheidenheid schuldig. Al die kwaaltjes zijn 't gevolg van een vertraagde darm-werking. Gij beseft het meest- al soms zelf niet dat het daar hapert, want Gij lijdt niet bepaald aan "verstopping Gij kunt echter niet gezond blijven, als van dag tot dag vergiftige afvalstoffen zich in Uw ingewanden ophoopen. Deze zijn de oorzaak van Uw lusteloosheid, Uw hoofdpijnen, kortom van al die ongemakken, waarover Gij U op sommige dagen te beklagen hebt. Apotheker Dumont heeft nu de M.S.S.-cachets samengesteld uit versehiUende bestanddeelen, welke elk tot taak hebben bepaalde levensfuncties op te fnasehen. Ze bevatten plantaardige stoffen, welke op zachte en natuurlvjke wiize Uw darmen bevrijden van de vergiftige afvalstoffen, gal-extracten die de werklng van de lever regelen, melkzuur-fermenten, die de gisting in de darmen opheffen en ehlorophylle, dat een gunstigen invloed heeft op bloeds-omloop en bloeddruk. Het voortdurend gebruik van M.S.S.-cachets komt Uw geheele gestel ten goede. M.S.S.-cachets verhelpen Uw verstopping, als Gij er twee tegelijk neemt op zachte wi)ze, zonder krampen en zonder dat Uw darmen worden geprikkeld. Ze persen dus Uw darmen niet leeg, als een zoo schadelijk purgeermiddel. Dikwijls bemerkt Ge zelfs niet eens een meerdere ontlasting, zoo goed regelen ze, want hun werk hebben ze toch gedaan. M.S.S.-cachets, elke week Vrijdags en Zaterdags genomen, maken dat Uw geheele gestel verfrischt, zoodat Gij U Zondags weder vroolijk en vol energie gevoelt, terwijl Grj nu soms Zondags te moe en mat zijt om van Uw rustdag naar Uw opvattingen te genieten. M.S.S.-cachets kosten per 12 stuks, verpakt in koker, slechts 60 cent. Overal verkrijgbaar. M.S.S.-cachets (ook wel genaamd: Laxeer-Akkertjes) zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten en wel in blauwe ronde kokertjes of in de nieuwe blauwe vierkante kokertjes. De lamenstelling is echter van beide geheel gelijk. Als Uw leverancier foms g«n voorraad heef vraae hem dan ze even voor U te willen bestellen. Ze kosten per 12 stuks slechts M cent. (Ingez. Med.) DE KONINGIN ZAL DE JAARBEURS BEZOEKEN. Het bestuur der Kon. Ned. Jaarbeurs heeft bericht ontvangen, dat H. M. de Koningin op een nader te bepalen dag een hezoe-k hoopt te brengen aan de 34e Nederl. Jaarbeurs, welke van 10 tot en met 19 Meiart 1936 te Utrecht wordt gehouden. PRINSES JULIANA BIJ DE OLYMPISCHE WINTERSPELEN. Prinses Juliana heeft Zaterdagmorgen, den eersten zonnigen winterdag der winterspelen, een bezoek gebracht aan Garmisch Parten- kirchen. Te 8 uur Zaterdagochtend heeft H.K.H. het hotel „Igleshof" te Igls verlaten met gevolg; te 8.45 uur was het geizelschap met den ge- wonen trein naar Garmisch-Partenkirchen vertrokken. Op het station S-eefeld stond een gezelsche^p van pl.m. 40 Nederlanders te wach- ten en een der leden van het gezelschap her- kende toevallig de Prinses die voor een der ramen van haar coupe naar buiten stond te kijken. Een daverend gejuich ging uit het groepje Nederlanders op en spontaan werd het ,,Wil- j hehnius" ingezet, waarvoor de Prinses vrien- delijk lachend en met de hand wuivend dankte. j Te 11.10 kwam de trein aan het station Gar- misch aan. Volkomen onopgemerkt stapte het gezel schap uit en begaf zich gewoon in de drukte door de controle en tusschen de gewone reizi- gers door de zeer drukke hal van het station. Ook op het stationsplein lette niemand op het kleine gezelschap Nederlanders met d-e hooge bezoe-kster. Met een Nederlandsche hofauto begaven de Prinses en haar gevolg zich rechtstreeks naar het Skistadion, waar bij aankomst juist de slalom voor dames aan den gang was, en de eerste Olympische kampioene met de proto- colaire ceremonie zou worden begroet. Voor het stadion werd de Prinses begroet door den president der organisatiecommissie der Olympische Winterspelen, Dr. Karl Ritter von Halt. Na de begroeting begaf Prinses Juliana en haar gevolg zich onmiddellijk naar het balkon om den wedstrijd gade te si aan. DE HERZIENING VAN DE GRONDWET. De minister van Binnenlandsche Zaken, mr. J. A. de Wilde, voorzitter van de Staatscom- missie voor de Gron-d.wetS'.ierziening, heeft Vrijdagmidldag de Staatscommissie in de groote zaal van het depart, ment van Binnen landsche Zaken ge'mstalleerd met de volgende rede: Mijne Heeren, Namens de regeering zeg ik u dank, dat gij bereid zijt gevonden in het huidig tijdsgeiwricht Uw kenni-s en ervaring op het gabied, zoowel van ons Staatsrecht als van enze staatkundi- ge verhoudingen, dienstbaar te stelien aan het doel, om onze Grondwet te doen blijven beant- woorden aan de behoeften van het v-oortschrij- dend volk-sleven. Elke gesohreven c-onstitutie m'oet verande- ring ondergaan, als nieuwe staatkundige denk- beelden, die in het volk ontkiemen, tot rijp- heid zijn gekomen en gewijzigd-e verhoudin gen voorziening noodzakelijk maken. Tot die rijphei-d en noodzakelijkheid mag niet vluchtig Warden gec-oncludeerd. Reeds de minder vlotte wijze, waarop een verandering in onze Grondwet kan worden tot stand ge bracht, maant van civerhaasting af. Terecht heeft een vroeger geslacht, een waarborg wil len scheppen tegen het gev-aar, dat de voorbij- gaande ideeen van den dag verankerd zouden worden in onze fundamenteele staatswet. In overeenstemming hiermede heeft de re geering, toen kort na haar optreden in het najaar van 1933 een aansporing tot grond- wetsherziening in de Staten-Generaal beluis- terd werd, gemeend aauvankelijk een afwach- tende houding te moeten aannemen, teneinde er zich rekenschap van de kunnen geven of de nieuwe gedachten, die waren opgekomen, de staatkundig vereischte rechtvaardiging von- den en voldoenide in het volk bezonken waren, om een formuleering daarvan in de Grondwet voor te bereiden. In dezen tijd van vervor- ming en omvorming leven we snel. Nauwkeu- ring heeft de regeering de ontwikkeling der staatkundige denkibeelden gevolgd en zij neeft mede in verband met stemmen, die uit den boe-zem der Staten-Generaal opkionken, ge meend, dat inderdaad enkele dezer ideeen een principieele toetsing kunnen d-oorstaan en thans voldoende hebben doorgewerkt in de openbare meening, om eenige wijziging ts brengen in de organisatie van het staatsleven. Met nadruk zeg ik eenige wijziging, om- dat naar het oordeel der regeering de tijd voor een algemeene herziening der grondwet nog niet is gekomen. Men dient zich te be perken tot wat groeien kan tot levend recht. In den loop der laatste jaren is op onder- scheidene onderwerpen, die bij een herziening van de grondiwetten overwo-gen zouden moeten worden, de aandacht gevestigd. In de voor- dracht aan Hare Majesteit de Koningin tot instelling deizer commissie zijn er een aantal genoemd. Zij correspondeeren met de onder werpen, welke enumeratief zijn opgesomd in den brief, waarbij ik u uitnoodigde in deze commissie te willen zittng nemen. Dringen bij onze besprekingen andere onderwerpen zich naar voren, dan is de weg niet a limine versperd, om een voorstel tot herziening te doen.'Maar met mij zult gij overtuigd zijn, dat dit exceptie moet blijven en- dat in beperking zich de ware staatsmanswijsheid behoort te toonen. Uit de debatten, die in het afgel-oopen jaar in de Tweede Kamer bij de algemeene be- s-chouwingen over de rijksbegrooting zijn ge houden, zal u bekend zijn, dat de regeering aanvankelijk van oo-rdeel was, dat geen staats commissie ditmaal de beoogde herziening be- hoefde voor te bereiden. In dien gedachten- gang zijn door mijn aimbtgenoot van Justitie en mij met medewerking van drie leden van ons secretariaat ten aanzien van verschillen- de punten gedachten gefoimuleerd, zooals zij in de grondwet zouden kunnen worden opge- nomen. Ik stel mij voor, het resultaat van dezen arlbeid straks aan u alien te doen ronddeelen. Wellicht kunnen dezs gedachten bij onze be- raadslagingen een 1-eidraad vormen. Als voorzitter van de vergaderingen, die ons wachten, zal ik mij tot dit korte mleiden- de woord bepalen. Door meer te zeggen, zou ik op onze beraadslagingen vooruit loopen, wat niet in het belang van onzen arbeid kan zijn. Slechts dit moge ik hieraan nog toevoegen. Veel zal van uw arbeidskracht worden ge- vergd, nog te meer, omdat gewerkt zal moe ten Worden in een tempo, dat zijn stuwende kracht zal moeten vinden in de noodzakelrjk- heid, dat nog dezen zomer regeeringsvoorstel- len bij de Tweede Kamer zullen moet*n wor den ingediend, aangetzien er anders geln rede- lijke kans hestaat, dat zij in het voorjaar van 1937 in eerste leizing zullen zijn aangenomen. Met de bede, dat onze arbeid onder Gods onmisbaren zegen goede vruchten moge af- werpen voor laud en volk, verklaar ik de com- missie ge'installeerd en open ik haar eerste vergadering. De onderwerpen, waarop de arbeid van de commissie zich zal richten. Naar vernomen wordt zal de staatscommis sie haar herzieningsarbeid in het brjzonder richten op de volgende onderwerpen Het recht van de vrijheid van de drukpers; 'het inkemen der Kroon; de schadeloosstelling en het pensioen van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Gene raal; de regeling van de gevallen, waarin de 1 Raa-d van State wordt gehoord; de mogelijkheid ministers te benoemen zon- - der ministerieel departement; de mogelijkheid om, met behoud van de grondslagen van h-et bestaan-de stelsel, het kiesrecht te wijzigen ter bevordering van een geizonde werking van 't parlementaire stelsel; de mogelijkheid aan de Staten-Generaal een Kamer toe te voegen. welke het bedrijfsleven vertegenwoordigt het lidmaatschap van vertegenwoordigende lichamen van personen, die een streven tot uitdiukking brengen, gericht op verandenng van de bestaande rechtsorde met toepassing of bevordering van onwettige middelen; de mogelijkheid voor bepaalde bedriifstak- ken lichamen in te stelien, teneinde leidend en regelend op te treden; de Algemeene Rekenkamer; de procedure van Gron-dwetswiiziging. Daarnaast staat het der commissie vrij, ook andere onderwerpen in haar arbeid te be- trekken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 1