Ter Neuzensche Courant Binnenland Buiteniand Oe itaiiaarssch-Ab^ssiuische oorlog. Maandag 3 Fabruari 1938. Mo. 9409 TWEEDE BLAD VAN KONINGIN EN PKINSES NAAR TIROL VERTROKKEN. Koningin Wilhelmma en Prinses Juliana zijn Vrijdagavond met den trein van 18 uur 11 van net station D. P. te Rotterdam naar Tirol vertrokken. Er was, ondamks het slech- te weer groote belanigstelling. Aan den nor- malen trein was een extra-slaapwagen voo de beide vorstelijke person:n toegevceg weike wagen voor in den trein, vlak achter den schutwagen liep. Tegen zes uur arriveerden de Koningin en de Prinses per auto uit Den Haag. Op het' afgezette deel van het perron bevond zich o.a. de Rotterdamsche burgemeester, mr. P. Droogleever Fortuyn. Uit het publiek steec een luid en hartelijk g.ejuich op. Er werd herhaalde malen Leve de Koningin en Leve de Prinses geroepen. Minzaam wuivende dankten de Koningin en de Prinses voor dit huldbetoon. Op het perron onderhielden zij zich geruimen tijd met den burgemeester. Om vijf minuten over zes stapten zij in den trein en opnieuw werd er hartelijk gejuicht. Even later werd van het extra rijtuig een raampje neergelaten en de Koningin en de Prinses bogen zich naar buiten. Zoodra beiden van het perron af zichtbaar werden werd er luid- hoera geroepen, hoeden en petten gingen af en er werd druk ge2?waaid. Stipt op tijd zette de trein zich in beweging en opnieuw werden beide vorstelijke personen hartelijk toegejuicht. De Koningin droeg een grijs mantelcostuum met daaroverheen een grijze reismantel; zij had een hoed van dezelfde kleur op. De Prin ses droeg een donkerblauwe japon, met daar- over een zwarten bontmantel; zij had een zwarten hoed op. DE CHRISTELIJKE SCHIPPERSBONDEN IN FRIESLAND. De afd. Friesland van den Protestantsch- chr. schippersbond heeft Zaterdagmiddag te Leeuwarden een vergadering gehouden, waar de heer J. M. Krijger, lid van de Tweede Kamer, over de toesitanden in het schippers- bedrijf heeft gesproken. Doel dezer bijeen- komst, is zeide spreker, om bij de regeering aan te dringen op grondige verbetering in de wet op de evenredige vrachtverdeeling en haar toepassing. De uitvoering ervan moet in han- den van de schippersorganisatie komen en niet opgedragen worden tian de Kamers van Koophandel. Den bevrachtingscommissies moet de autonomie ontnomen worden. De steun voor de schippers is in alle ge- meenten zeer laag. Spr. achtte een nationaal fonds voor steun-beslist noodig. Evenals het boerenbadrijf inept het schippensbedrijf ge- steimd worden. De schepen vertegenwoord'i- gen 5 millioen. Dit kapitaal mag niet ver- loren gaan. De heer W. Kleine, tweede voorzitter van den bond hield eveneens een rede over de moeilijkheden, waarin de schippers verkeeren. Op aandrang van het hoofdbestuur (opdat het volkomen op de hoogte geraakt met de toestanden in Friesland) deelden enkele aan- wezigen hun ervarirgen en grieven mee. In isen andere lokaliteit is de Protestantsch- christelijke schippersbond in Friesland Duy- maer van Twist opgericht, welke bond bestaat uit leden die uit den Nederlandschen bond getreden zijn. Als voorzitter is gekozen de heer H. Algra, hoofdredacteur van het Frie- sche Dagblad. DE TOEPASSING VAN DEN ZOMERTIJD. IN BELGIe. Naar de correspondent van de N. R. Crt. te Brussel meldt, zal de zomertijdregeling dit jaar in Belgie nogal laat in toepassing tre- dem. Voor 1936 is de keuze gevallen op den eersten Zondag na Paschen, d.i. 19 April des ochtends 2 uur. DE VERLAGING VAN DE HEFFING OP SPIJSOLIeN. Van officieele zijde wordt gemeld: Daar gebleken is, dat de prijzen van sla-olie den laatsten tijd op een zoodanig peil zijn, dat het voor velen moeilijk is zich in voldoende mate van dat artikel te voorzien, heeft de regeering besloten maatregelen te nemen om te zorgen, dat spijsolie gemakkelijker binnen het bereik van het publiek zal komen. In overleg met de fabrikanten is een rege- ling ontworpen, welke het mogelijk zal maken dat binnenkort (soja)olie van( uitstakende kwaliteit voor het publiek verkrijgbaar wordt gesteld voor den prijs van 0,55 per heele fleisch. Hiervoor is het noodig, dat de hef- fing op spijsolie, welke thansf 0,30 per K.G. bedraagt, wordt teruggebracht op 0,24 per K.G. Deze verlaging is heden voor alle spijsolien in wenking getreden. DE JONGSTE KORTING OP DE AMBTENAARSSALARISSEN. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, houdende nadere wijziging van de regelingen, houdende vaststelling van de be- zoldiging van den' Raad van State, de Alge- meene Re'kenkamer, de rechtertijke macht en de militair-rechterlijke macht. In de memorie van antiwoord aan de Tweede Kamer betreffende het Iste Hoofdstuk der Rijkshegrooting 1936 is mededeeling gedaan van het besfluit der regeering, op de bezoldi- ging van de ambtenaren in Rijks dienst, wier wedden zich geregeld in het Bezoldigings- besluit Burgsrlijke Rijksambtenaren, een ver- mindering van 5 ten honderd toe te passen. In verband daarmede behoort deze venminde- ring ook te worden aangebracht op het safaris van de ambtenaren, wier wedden bij de wet zijn geregeld. Daartoe strekt het onderhavige wetsont werp. WINNING VAN PETROLEUM IN HET OOSTEN DES LANDS. De heer Van der Waerden heeft aan den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: 1. Is de Minister beneid mede te deelen, of, en zoo ja welke, aanvragen zijn ingeko- men op grond van art. 1 al. 1 van de wet van 1 Nov. 1933 (Staatsblad 568) tot tijdelijke beperking van de vrijheid van opsporing van delfstoffen door boringen, nopens het verkrij- gen van vergunning 2. Is de Minister, gezien de noodzaikelijk- heid otm allerwege de mogslijkheid van in- dustrialisatie te gebruiken, hereid meer be- kendheid te geven aan de bedoelde wet aan een ieder geopsnde gelegemheid tot het indie- nen van aanvragen om vergunning tot het verrichten van boringen voor het opsporen van delfstoffen 3 is de Minister bereid, indien ook dan nog aanvragen uitblijven, al dan met in ove. - leg en samenwerking met zijn ambtgenoot van ban del, nijverheid en scheepvaart, het initiatief te nemen tot het doen verrichten van bedoelde boringen, temeinde zekerheid te verkrijgen aangaande de oeconomische moge- lijkheid van de winning van petroleum in het Oosten des Lands? GROND WETSHERZIENING. De Staatscommissie voor de grondwetsher- ziening zal Vrijdag 7 Februari a.s., des na- middags te half vier in de groote zaal van 't departement van binnenlandsche zaken worden ge'installeerd. CHAPERONNE VAN KONINGIN TEN GRAVE GEDRAGEN. Router meldt uit Londen, dat Zaterdag het stoffelijk O'\{fcrsehot van de oud-chaperonne van H. M. Koninigin Wilhelmina is ten grave Tcdra^en. H. H. had cer. krans van paarrc en witte tiulpen gezonden met een gekroonde W in het goud op wit zijden lint. H. M. was vertegenwoordigd door den eersten legatie- secretaris Teixeira de Mattos. GEEN HEFFING VAN EEN CRISIS- IN K M ST EN B E L A ST IN G De Minister van Financien, de heer Oud, heeft aan den voorzitter van de Tweede Ka mer medegedeeld, het bij K. B. van 8 Februai i 1934 aangeboden wetsontwerp tot heffing van een crisisinkomstenbelasting, daartoe door de Koningin gemachtigd, te hebben ingetrokken. MAATREGELEN VOOR KLOMPEN- INDUSTRIE. Een deputatie, bestaande uit afgevaardig- den van alle organisaties in de Ned. Klompen- industrie, is ter audientie bij den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart geweest. Na den Minister allereerst dank te hebben gebracht voor de nieuwe maatregelen, die waren genomen n.l. a. 50 invoer van 1935 (voorheen 70 van 1934) b. de verstrekking van invoerbewijzen per 3 maanden (voorheen per half jaar); c. de omrekeningen van het contingent in kilogrammen (voorheen in bossen), drong de deputatie er bij den Minister met kracht op aan: le. om te Ikornen tot een ventverbod van rijkswege, 2e. om een verbod uit te vaardlgen van het tewerkstellen van nieuwe machines. 3e. eveneens van den vrijen in|voer van gezaagde blokken hout, kennelijk bestemd voor de vervaardiging van klompen, daar die invoer een sabotage beteekende van de maat regelen betreffende den klompeninvoer tot groot nadeel van de Ned. Klompenindustrie. DE VERLAGING VAN DEN RICHTPRIJS VOOR DE TARWE. Geen wijziging systeem van land- bouw-crisissteun. Het Tweede Kamerlid Van den Heuvel had den Minister van Landbouw en Visscherij schriftelijl^e vragen gesteld naar aanileiding van het door de Regeering genomen besluit tot verlaging van den ri'chtprijs voor tarwe De Minister heeft hierop thans om. het volgende geantwoord Ten einde de kleine land.bouwe.rs en een nog' nader te omschrijven groep noodlijdende tuinders te helpen, heeft de Minister beslo ten am him eenige tegemoetkoming te ge ven, welke niet in direct verband staat met de door hen voortgebraehte producten, doch wel rekening houdt met het bedrijf, dat zij uitoefenen. Juist het feit, dat geen of slechts zear weinig producten werden voortgebracht, deed in vele gevallen de noodljjdiendheid ont- staan en maakte hulp onontbeerlijlk. Mede am de voor dit doel benoodigde fondsen te verkrijgen, heeft de Minister zich genoodzaakt jgezien, den richtprijis voor tarwe voor het oogstjaar 1936 te verlagen. De meening van de centrale commissie vol- gens de Landbouw-Crisiswet 1933 is niet ge- vraagd. De bestudeering van het vraagstuk der kleine bedrijven, met hetdoel op de een of andere wijze te komen tot een tegemoetko ming aan het kleine bedrijf, buiten en behalve hetgeen reeds op het gebied der teeltregeling is geschied, had reeds lang geduurd, zonder dat dit onderzoek eenig uitvoerbaar uitzicht opende. Hoewel de Minister van meening is, dat de moeilijkheden yan *het kleine bedrijf goed- deels veroorzaakt worden door verloren ge- gane mogelij,kheid tot het verrichten van productieven arbeid en dus de zorg hiervoor eigenlij'k niet past in het kader van den tot nu toe gevolgden landbouwcrisiissteim, staat het voor hem vast, dat de toestand dezer bedrijven geen langer luitstel gedoogt. Geziian oolk de voorbesprekingen, die reed's over deze aangelegenheden hadden plaats ge- had en gelet op de noodzakelijkheid, dat met de voorbereiding wordt begonnen, zal de steun der betrokkenen nog tijdig bereiken, was langer uitstel niet toelaatbaar, zoodat van het speciale raadplegen der commissie moest worden afgezien. Daar het vraagstuk van het kleinbedrijf in de vergaderingen "van het college van regee- ringscommissarissen met de centrale land- bouworganisaties meermalen is behandeld, was het standpunt dier organisaties den mi nister bekend. Geen wijziging van systeem. De verleende uitkeeringen aan kleine land- bouwers en tuinders mogen niet worden be- scliouwd als een wijziging van het systeem van den landbouwcrisissteun. Het geldt hier een op zich zelf staanden maatregel, noodig om tegemoet te komen aan een inderdaad hoog gestegen nood. Hoewel de toestand ten aanzien van de tarweprijzen niet overal zoo lernstig is, als in de vraag wordt te .kennen gegeven, is het den minister bekend, dat de strooprijzen sterk zijn gedaald. Ongetwijfeld is de toestand van de bedrij ven, waar tarwe wordt verbouwd, van al de typen van landbouwbedhijven in het alge- meen gedurende de laatste jaren het gun- j stigst geweesit, hetgeen o.a. blijkt uit de koop- en pachtprijzen dier bedrijven. De i Minister kan derhalve niet inzien, dat het j noodzakelijk is, de vermindering van inkom- sten op de loonen van de arbeiders te ver- halen. v De Minister is van meening, dat een ver- hooging, van de monopolierechten op tarwe alleen, de onderlinge prijsverhooging der ver- schillende granen zoiu verbreken. Verhooging der heffing op tarwe zou dus een verhooging der heffing op andere granen en voedermiddelen medebrengen, waartegen zich emstige bezwaren verzetten. VERLAGING VAN DE OPENBARE UITGAVEN VOOR HET ONDERYVIJS. Aan het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over het wetsontwerp verlaging van de openbare uitgaven voor het onderwijs wordt het volgende ontleend: Sommige leden had het bevreemd en tdeur- esteld, dat de regeering, na haar uitlatingen "edurende de laatste jaren, ten aanzien van paragraaf 12 niet voet bij stu'k heeft gehouden. Naar het gevoelen dezer leden is thans de schijn gewekt, dat de meeste voorstanders van bijzOnder onderwijs concentratie van open- bare scholen niet ongaame zien, doch daartoe ten aanzien van bijeondere scholen niet wen- schen mede te wenken. Hoewel niet blind voor de groote moeilijk heden, waarvoor concentratie van bijzondere scholen de besturen dier jnrichtingen kan stel- len, meenden deze leden toch, dat, daar het openbaar onderwijs reeds een belangrijk deel in de bezuiniging heeft bijgedragen, nu ook van het bijzonder onderwijs een offer mocht worden gervorderd. Andere leden wenschten weliswaar over de terugneming van paragraaf 12 hun leedweeen uit te npr ksyi, loch kcnidfen niet nalaten tevens te verklaren. dat naar hun inzicht bij de be- handeling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer inderdaad krachtige argumenten voor het verzet tegen de daarin vervatte regelmg waren aangervoerd. Deze ieden waren van meening dat voordat met de concentratie by het openlbaar onderwijs werd aangevangen, aan een regelmg te dezen ook voor het bijzon der onderwijs voldoenlde aandaoht had moeten zijn gescbonken. In dit veiband laakten deze leden het be- leid van den ambtsvoorganger van den minis ter van onlderwijs, hetwelk naar hun meening ook ten aanzien van het concentratiewraag- stuk aanleiding heeft gegeven tot conflict n, welke in het algemeen belanig hadden moeten en kunnen zijn voorkomen. Somimige leden verklaarden in te stemmen met het in de Tweede Kamer tegen paragraaf 12 gerezen verzet, wijl de daarin voorgestelde regeling in strijd moet worden geacht met de vrijheid van het bijzonder onderwijs. Van ach- terstelling van het openbaar onderwijs is te dezen in het gefheel geen sprake. Andere leden stemden in met het gevoeuen van de regeering, dat het bijzondere onder wijs evenals het openlbaar onderwijs in de con centratie zal moeten deelen, al wil dit aller- minst zeggen, hetgeen de regeering ook met bedoelt, dat beide soorten van onderwijs in dit opzicht over een kam zouden kunnen wor den geschoren. Zij hoopten tsn zeerste, dat e in te stellen commissie een wettelijke regelmg zou weten te ontwerpen, die wezenlijke bevre- diging zou geven. Eenige leden wenschten er op te wijzen, dat wioor vele gemeenten de voorgestelde regelmg betreffende de bijdragen van buitengemeenten in de kosten van gymnasia en hoogere bur- srerscholen zeer onbevredigend zal zijn. Zij se- treurden ten zeerste, dat een eigenlijke oplos- sing van de bezwaren, welke steeds tegen de bijdrage-regeling door de gemeenten worden gevoeld, geenszins wordt gebracht. Zulk een oplossing zou kunnen zijn verkregen, indien de voorgestelde wettelijke regelmg een ver- lichting van de gemeentelijke mtgayenhad gebracht, doch instede daarvan komt de re geering nu met een voorstel, dat in zijn ge heel genomen een ernstige verzwarmg betee- kent voor de gemeentelijke budgetten. Het verdiende, naar het oordeel van deze leden, aanibeveling, dat de regeering, vddrdat zij de inwerkingtreding van deze paragraaf be vordert, deze aangelegenheid nader onder oogen zag. Het rijk zou dan weHicht j?e€I!v®" hooging van onkosten verkrijgen, doch dit be hoeft op zich zelf geen bezwaar te ^n' V^" mits als strekking van het ontwerp toch is be- doeM verlaging van de openbare uitgaven en niet verschuiving van openbare uitgaven van het rijk naar de gemeenten. iSommige leden maakten er bezwaai te„en dat een belangrijk deel der verlaging van de openbare onderwijs-uitgaven zal worden e vonden door veihooging van de leerlingen- schaal bij het gewoon en uitgebreid lager o - derwijs. Het platteland zal in hit bijzonder de nadeelige gevoigen hiervan ondervmden. Bo- vendien kan het naar de meenmg dezer leden schier niet anders, of de resultaten van he ondenwijs zuilen door deze ver.ioogmg lan leerlingens.chaal emstig worden geschaad. Dat tengevolge van deze voorgestelde vei hooging der schaal 900 onderwijzers op wacht- aeld zuilen moeten komen, voelden deze leden ten slotte als een zeer ernstig bezwaar tegen dezen maatregel. Eenige leden bleven ten aanzien van de voorgestelde regeling van de schoolgeldneffmg voor het lager onderwijs als een ernstig oe- zwaar gevoelen, dat deze heffing zal plaats hebhen naar de zgn. gemengde boofdsom van gemeentefonds- en vermogensbelastmg. Dit tocb kan aanleiding geven tot groote onbil- lijkheden ten opzicbte van hen, wier inkomen uitsluitend of voor een overwegend deel uit vermogen ajfkomstig is. Ten slotte vroegen deze leden, wat er op het, door de Kroon te bepalen, tijdstip van de inwerkingtreding van deze regelmg zal moe ten geschieden met de bestaande schoolgela- verordeningen. Deze hebben dan haar wette lijke basis verloren. Het zal evenwel niet mo gelijk zijn, alle schoolgeldverordeningen op korten termijn te herzien. ISommige leden betreurden, dat de invoermg van de lichamelijke oefening als verplicht leervak op de lagere scholen opnieuw zal wor den uitgesteld. Ten slotte merkten eenige leden op, dat Oil wetsontwerp voor arbeidsverschaffmg aan wachtgelders en werklooze onderwijzers slechts weinig heteieikenis zal hebhen. zeide vijf maanden geleden. Er i« zelfs een prik van 380 kilometers ergens in de Ahes- sijnsche huid, die grooten indruk maakt in de Europeesche gesprekken en die het hart moet doen kloppen van talrijke Ahessijnsche mili- tairen die nog werkloos zijn aan den rand van de centrale hoogvlakte. Die uitlooper heeft het expeditiecorps tot in het hart van de Borana gebracht, niet ver van de historische plekken, waar Vittorio Bottego, gelijk alle ontdekkingsreizigers van zijn tijd, de iniboorlingen ingewikkelde, maar geldige verdragen liet teekenen, waarhij land- streken zoo groot als de Bourgogne voor 25 franken onder de driekleur kwamen. Het avontuur van Bottego is ontroerend. Men zie den datum van dat. arme vodje pa pier, waarop de chefs Soebboe van Tertale of Gon'a van Liben hun vingers zetten, verstard door niiet begrijpen: Men leest er Maart 1896, eenige dagen na Adioea (1 Maart). Men zoeke ook in de boeken den datum van het laatste gevecht van dezen mgn m.:t de krijgers van Dedjaz Djoto. Maart 1897. Een jaar na Adoea. Bottego had den oorlog geheel alleen voort- gezet. Men heeft de asoh van Bottgeo teruggevon- den. Men gaat die organiseeren. Men gaat zonder twijfel ook een geheel cordon van stel- lingem organiseeren, die het meest Zuidelijke leger zuilen verbinden met dat hetwelk niet na kan laten tbans naar Harrar te Snellen, ten Noorden van den sector van Graziam. Want er mogen niet te veel leegten in het stelsel zijn, anders gaat .het spel van de om- trekkendie bewegingen beginnen, anders zou de inspanning tot niets gediend hebben; daar het voor alles er am ging den linkerarm van het corps vam de Ogaden vrij te maken. En dan? Dan zal men zeker zeer interessante dmgen gaan meemaken; de sector waar men van uit- ging tussohen Dolo en het Bngelsoh-Ita- liaansch-Ethiopisch knooppunt van het Noor den, telde ongerveer in de 700 kilometers. Dat was al heel wat. Thans moet die sector als men de kranten er op gelooft, loopen van een punt ten Zuiden van het dor.p waar Bottego zijn verdragen sloot tot aan de grens van En- gelsch Somaliland. Men trekke nu welke lijn men ook wil van dat punt tot aan die grens, men late die lijn bijvoonbeeld tusschen Daga- boer en Wal-Wal doorgaan, het resultaat is altrjd hetizelfde1000 kilometer. Laat ons ter verduidelijiking en om den lezer geen verkeerd idee te geven zeggen: van Perpignan tot Rot terdam. Een Perpignan-Rotterdam, dat op bet oogeniblik hard is. En Perpignan-Rotterdam dat over vijftien weken week zal zijn. Men behoeft geen wegiwerker te zijn om de gegevens van het probleem te begrijpen. Men behoeft geen generaal te zijn am het begin van het slot te bespeuren; men behoeft slechts te Suez rond te slenteren en daar in de richting van het Zuiden, naar de Poort der Troosteloosheid, de achterstevens te zien ver- dwijnen van de Italiaansche schepen, vol met helmen, waarmee niet meer in de lucht ge- zwaaid wordt. Met den gang, waar dat me.e gaat, zal er weldra geen werklooze meer in het schiereiland zijn. Men vraagt zich zelfs af of er werkloozen genoeg zuilen zijn voor het plaveien van het geheele Zuidelijke front, dat Graiziani ontwikkeld heeft. En wanneer alles georganiseerd, met prik- keldraad voorzien, uitgegravien zal zijn, zal men slechts beschut behoeven te gaan zitten, om te wachten tot October, am te wachten op het nieuiwe droge seiizoen. Tegen dien tijd zui len de wegen en huipbruggen alle opnieuw ge- bouwd moeten worden. Men moet ook niet vergeten, dat hiet kli- maat van deze streek ongezond is, dat het heelemaal niet te vergelijken is met dat van het Noordelijike front, waar de hoogte een uit- stekendie waarhorg tegen de malaria is. Verder zuilen de Abessiniers, die op de hoogvlakte op de wacht zuilen liggen, den .vijand zoo bij de hand hebben. Een klein uit- stapje naar beneden en men krijgt contact. Als men genoeg van de streek gezien heeft, trekt men weer naar boven, naar huis, waar het koel is. Maar, zal men zeggen, de mtooorlingenhoof- den van Borana hebih:n zich onderworpen, zij zuilen meedioen aan de beweging tegen Addis Abeba. Voor het forum met de heele wereld als toe- hoorster zijn zij nog niet geschikt. Duitschland wil, in ieder geval naar het Westen, voorloopig rust en vrede. En daar- voor ware het niet dienstig thans de kwestie van de demilitarisatie der- Rijnzone of den eisch van kolonden tot openbaar propaganda- onderwerp te maken. Wil Duitschland iets bereiken, dan zal het dit noeh door v.errassing, noch door afdreigiing kunnen bewerken, zon der den vrede, waaraan zoowel regeering als rijksweer thans groote waarde hechten, in ge- vaar te brengen. Druik, voorzichtig en met tact uitgeoefemd, maakt het voor de anderen steeds gemakkelijker, eoncessdes te doen. Wil Duitschland echter geen ommiddellijk, knallend succes in beide vraagstukken, maar zich met geduld wapenen, dan leent ook deze houding zich niet voor luide aankondiging. Een luid- ruchtig verkondigde vredelievendheid vindt, vooral na de ervaringen met dergelijke ont- boezemingen in .verband met de wapening van Duitschland, niet onfeilbaar vertrouwen naar buiten. Verder kan men, voor discreet aan geboden insc'ai'kkelijkheidvan de verheugd tegenpartij altijd wel iets van waarde in mil krijgen. Dat Berlijn inizicht heeft voor deze diploimatieke waarheid blijkt uit de zeniding van Von Neurath alleen, zelfs zonder von Ribbentrop, naar Londen. Want ook von Rib- bentrop heeft reeds uitgewerkt. Alleen het oude, beproefde, door von Neurath en von Hoesch vertegeniwoordigd, heeft nog zijn kracht behouden. Het inzicht te Berlijn in deze waarheid was kort geleden reeds gable- ken, bij de opschuivingen in het diplomatieke corps. Het was of er niets veranderd was in Duitschland, zoo zagen de benoemingen er uit. Mussolini heeft herhaaldelijk verkondigd, dat het fascisme geen artikel voor uitvoer was. Te Berlijn heeft men hetzelfde gezegd van het nationaal-socialisme. In hoever men dit meende, is een vraag op ziohzelf, gegeven de inspanning die men zich getroost voor buiten- landsche propaganda. Die is zeker ten deele defensief, maar tocb slechts ten deele. Dit echter gaat men blijktoaar meer en meer be- A T-» J A- 1A n 1 inoVio Imnhrc seffen: Dat nationaal-socialistische leiders geen artikel voor uitvoer zijn. In den loop van bet aanstaande voorjaar zal weer een referendum gehouden worden in Duitschland. Dit kon men met stelligheid ver- wachten. Immers, Hitler heeft indertijd be- loofd dat, ter demonstratie van het democra- tischen grondslag van zijn bewind, ieder jaar een volksstemming zou worden gehouden. In 1935 echter heeft men het plabiseiet overge- slagen. Nu moet men er weer aan gaan den- ken. Het is geen gemakkelijike taak, zelfs niet met de hulp van gestapo, S.A. en S.S., een dergelijke stemming te organiseeren, zon der risico van een teleurstelling. Niet slechts een nederlaag, maar ook teleurstelling moet worden vermeden, wil het plebisciet zin heb ben. Hoe de punten te vinden, waarop bijna alle mopperende huismoeders, ontevreden werkloozen en werkenden, „ja" zuilen willen zeggen Het nationaal-socialistisch bewind stelt in dit opzicht hoogere eischen dan iedere andere regeerng. Welk bewind zou niet verheugd zijn met een meerderheid van tw.eederde der stemmen? Voor het Duitsche nationaal-socia lisme zou dit een moreele nederlaag zijn, zoo- als het in werkelijkheid niet te vreezen heeft. Het heeft reeds cijfers van 90 pet. bereikt, en een nieuw plebisciet zou moeten aantoonen, dat zelfs de rest aan oppositde nog weer ver der afgebrokkeld is. Naar het heet, heeft de gestapo reeds lang verklaard. voor een bevre- digend resultaat van een volksstemming niet meer te kunnen instaan. Daarom zou het ple bisciet van 1935 achterwege zijn getaleven. Moet dit echter niet nog moeilijker zijn aan het einde van een winter, die verre van een gemakkelijken winter is geweest voor het ge- deelte van de bevoiking, dat nog het grifst voor zijn oppositioneele geizinclheid durft uit- komen iHet is dus een moeilijke taak, die minister Goeblbels wordt opgelegd, de volksstemming op een hevredigende en succes verzeker.c-nde wijze te organiseeren. De vraag, die de Zur- oher Zeitung als ondsrwerp aankondigde, lijkt ons te eenvoudigOf het Duitsc'he volk al dan niet met zijn regeering instemt in het verlan- Mem weet wat zulke onderwerpingen waard j gen naar koion,ien. Slechts fanatieke geloo 44U«zi<urf+ rviOTI PPniCP \7flTl H(I P WflWll- 5 4_ 1 rtnrotol 1 in cron \X7Pl Vo IT. TVT PIT DE OPMARSCH VAN GENERAAL GRAZIANI- ,,Een mooi front", zoo luidt de titel van het artikel, dat Marcel Griaule in het Fransche weekblad Marianne aan de krijgsverrichtingen op het ZuMelijk front in Abessinie wijdt. Marcel Griaule is de Fransche ontdekkmgs- rteiziger en ettonoloog die voor een van de beste kenners van Abessinie doorgaat en die ook wordt aangehaald in bet Italiaansche memo randum, dat in September ts Geneve bij den Volkenbond werd ingediend. In een voriig artikel had Griaule gezegd zich nog niet te willen uitspreken over de beteeke- nis van de jongste krijgsverrichtingen op het Zuidelijk front, omdat hij nog nadere bench- ten wiilde afiwachten. Thans sctorijft hij over dat onmetelijke front: ,,tRas Desta heEft toch zijn doel bereikt, on- danks den schijn, ondanks de kranten, ondanks de propaganda van de tegenpartij; hij heeft den vijand binnengebaald in dat Rusland zon der sneeuw, dat de pnovineien van het Zuid- Westen zjjn. Hij heeft, uit onhandigheid misschien, uit snoeverij misschien, of uit bereikening het vijandelijke leger genoodzaakt, in deze stieek een program te ontwikkelen, dat door de Ita- lianen reeds lang voorziien was, maar dat vanwege de onimetelijkheid van het front ge- wijzigd was bij het begin van de vijandelijk- heden. De communique's roepen victone door aan te kondigen, het eene dat men 120, het andere dal men 200 kilometer vooruit gekomen is m de goede aarde van de Borana, in die prach- tige aarde, waarvan men alle mogelijke slechts zijn. Reeds heeft men eenige van die welwil- lenden, die strategische bewegingen uitvoer- den, moeten afimaken. De kwadratuur van den cirkel? En verder vraagt men zich af, waarom Gra- zianii zoo laat overgegaan is tot dit offensief, dat hij in November had kunnen voeren, op een tijdstip toen de weg vrij ,en toen hij, zon der geschiedenissen, tot aan de groote meren had kunnen komen. Men vraagt zich af, waar om hij zoo lang gewacht heeft. Het was een valstrik, zal men zeggen. Hij wilde een grooten slag op den vlakken grond, hij heeft hern ge.iad. Hij h;eft hem gewonnen. Een valstrik! Dat is duidelijk. Het valt nog te bezien. Er is ook een andere valstrik, die er in be staat den vijanid te doen besluiten tot onvoor- zichbigheden, die er uitzien als groote daden. Een vooruitgang van 380 kilometers als zij juist is. is in deze streken slechts de schijn van sen succes. En Graziani weet dat heel goed. Maar wat te doen? De verovering van Abessinie, dat is de kwadratuur van den cirkel. Onoploslbaar probleem. En ras Desta weet dat ook, al heeft hij niet de krijgsschool afgeloopen. NAAR EEN PLEBISCIET? Te Berlijn heeft men schrijft de N. R. Crt., Doniderdag de „Machtergreifung" van het j nationaal-socialisme herdacht. De term is niet heelemaal juist. Op 30 Januari 1933 heeft Hitler de macht nog niet „ergriffen". Hij is toen, na den val van Von Schleicher, door i Hindenburg tot rijkskanselier benoemi, op aanibeveling van Hugenberg en Von Papen van Von Papen vooral die hem als mede- j werikers werden toebedeeld, om hem in toom te houden, gelijk zij Hindenburg hadden be- loofd. De macht heeft Hitler dus niet uit de iiamden van Hindenburg „gegrfepen". Toch is deze term niet on juist, maar zij werd eerst toepasselijk, toen Hitler zich van zijn beide „lvoogden" de facto ontdeed. Dit was na 30 Januari 1933, maar ook weer vroeger dan de datum, waarop Von Papen eindelijk begreep, dat zijn tijd voorbij was. Het is volkomen juist, dat de nationaal- socialisten den 30sten Januari vieren als de geboortedag van de heerschappij van hun stelsel. Op dien datum werden de toegangs- poorten tot de macht, die een maand tevoren nog vaster dan ooit voor hen toegegrendeld schenen, wijid voor hen opengezet. Die datum was volstrekt beslissend. Maar het is jam mer; dat men, uit voorliefde voor heroieke termen, ,een benaming voor den feestdag kiest die niet ons gevoel voor werkelijikheid, maar wel onzen zin voor historische juiistheid kwetst. Belangrijike redevoeringen zijn Donderdag voor de gelegenheid niet gehouden. Wel had daartoe de mogelijikheid bestaan, omdat ge- wichtiige dingen cp het gebied der Internatio nale politiek thans aan de orde zijn. Ma.r i men heeft er, volkomen terecht, de voorkeur aan gegevrn, ze in de discrete atmosfeer van diplomatieke kabinetten te laten bespreken. vigen in alle leerstellingen welike in Mein Kampf verkondigd zijn, Hitleriaan|pher dan Hitler zelf, kunnen daartegen nog beziwaar maken. Een meerderheid op deze leuze ware dus in geen geval inxlrukwakkend, zelfs als zij de 100 pet. nadeide. "Bovendien, de internationale uitwerking van een dergelijik plebisciet, en vooral van de pro paganda, die erwoor gehouden zou worden, zou zeer schadelijk kunnen blijken. Von Neurath zal willen getuigen, dat zij noch bevorderlijk zou zijn ivoor het doel, noch tot versterking van Duitschland's positie in Europa zou die- nen. Zelfs Italie, dat in Duitschland op een zeer ongewenscht oogeniblik een concurrent moest zien, zou er allioht geen behagen in vinden. In den slag aan de Takazze zouden de Abessyniers een groote overwin- ning hebben behaald. Volgens een uit het Abessynsch hoofdkwar- tier te Dessie te Aiddis Abeba ontvangen be- richt, is de groote slag aan het Noordelijke front, die op 21 Januari was begonnen, thans geeindigd. Volgens deze berichten is de geheele zwart- hemden divisie ,,28 October" vernietigd. In het verloop der gevechten in Teirnbien en bij Makalle zouden 3000 Italianen zijn ge- sneuveld en 4000 gewonld. De Abyssiniers zoulden 30 stukken veldge- schut, 175 machinegeweren, 2653 geweren en 18 tanks hebben buitgeanaakt. De verlieizen der Abessyniers zouden bijna 1200 man bedragen. De meeste Abessyniers zouden zijn gevallen bij de bestorming van de 3 Italiaansche verdedigingswerken, die thans zouden zijn bezet door Abessynische sciherp- scbutters en machine-geweerafdeelingen. Het Abessynische hoofdkwartier verklaart een volkomen overwinning te hebben behaald, in wat zij den grootsten veldslag noemen, die sedert het begin van den oorlog heeft plaats gehad en die op 21 Januari is begonnen en in den loop der volgende 10 dagen een uiterst wisseirvalUg verloop heeft gehad. De Abessy niers hadden ondianks het vernietigende Ita liaansche vuur met groot elan den aanval on- demomen en een reeks posities ver voor hun tot dusver bezette stellingen bezet. Eenige dagen daarna is daarop het Ita liaansche tegenoffensief begonnen, met woe- dende aanvallen, gesteund door tanks en veld- geschut. Na aaruvankelijke Italiaansche successes wierpen de Abessyniers zich opnieuw net groote veibittering op de Italianen, nog voor dat deze hun offensief tot voile ontplooiing hadden kunnen brengen. De geheele divisie zwarthenr.den icon met m»er stand he-uden en sloeg cp de v.uicht. De hen acht,rvolgende Abessyniers hebben alle Italianen, die in hun handen vielen, gedood. In korten tijd was het slagveld volkomen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 5