■W"W"W!VP'* m m m Dam- en Schaakrubriek Pluimvee-Rubriek 8 4m DAMMEN. INGEZONDEN STUKKEN. SCHAKEN. KON ZICH NIET WASSCHELN OF KLEEDEN. Rheumatische pijnen nu verdwenen. Ben goede buur is beter dan een verre ivriend; als ooit dit spreekwoord waarheid be- vatte, dan was het wel hier. Lees eens deze brief: ,,A1 bee] lang lijd ik aan rheumatische pijnen. Ik kon mij niet meer zelf wasscben, noch mij kleeden. Mijn zuster mo est mij bel- pen, indien ik mij in bed wilde omdraaien. In Maart kwam een buurvrouw mij bezoeken, zij raadide mij Kruschen Salts eens te probeeren. Als laatste redmiddel heb ik haar raad opge- volgd. Reeds na de eerste halve flacon voelde ik mij veel beter. Ik kocht toen een heele flaoon en ben er sinds steeds mee doorgegaan. Ik kan nu weer wandelen, kan mij weer klee den en wasscben en mij aan mijn huishouden wijden." (Mevr. A. A. te L. Stop Uw rheumatiscbe pijnen nu direct. Begin morgenochtend met Kruschen Salts. De zes zouten, waaruit Kruscben Salts is saimen- gesteld, sporen nieren, lever en ingewanden aan tot kracbtiger werking, waardoor de af- valstoffen, als urinezuur etc., die zich in het lichaam hebben opgehoopt en de oorzaak zijn der rheumatiek, volkomen wonden verwijderd. Met het verdwijnen der oorzaken nemen ook de pijnen af om tenslotte geheel op te houden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0,90 en f 1,60 per flacon, omzetbelasting inbegrapen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buiteniverpakiking, de naam Rowntree HandeLs Maatschappij, Am sterdam, voorkomt. Adv. heeft in astrologie, occulte wetenschappen en zich odk wel op het terrein der voorspellingen heeft gewaagd. Deze sekte bewaart in haar afgelegen ver- blijf het lichaam eener vrouw, Edith Pestrak, die venmoedelijk in Februari 1935 al overleden is. Toen geruchten hiervan doordrongen in de befwoonde wereld, hebben de autoriteiten er een medicus heengezondlen, die niets anders dan den dood kon constateeren, maar teven3 het lijk zoo goied gecon'serveerd vonid, dat het geen gevaar voor de gezondheid opleverde. Volgens IMarie Ogden heeft de mensch een vleeschelijk lichaam, een aistraal lichaam en een geestelijk lichaam. Mevrouw Pestrak nu was lichamelijk en geestelijk z66 ziek, dat ze lichamelrjk eerst sterven moest, voor ze ge- nezen kon; alleen de totale losmaking der „z31veren koorden", die het spiritueele en bet vleeschelijke lichaam. verbinden, ontbrak nog aan haar algeheelen dood. En nu arbeiden de onzichtbare vrienden aan haar genezing; de astrale en geestalijke lichamen zijn hersteld, de herstelling van het vleesch is gaanide. Bevelen omtrent de behandeling krijgt de leidster van de .onzichtbare vrienden", dage- lrjks wordt bet lichaam gebaad en wordt voed- sel ervoor toebereid. Volgens Marie Ogden zijn er onmisikenbare teekenen, dat het lichaam op den terugkieer is naar het leven. Meer mededeelen daarover wil zij niet, niemand. behalve spiritualistisch ontwikkelden, kunnen het begrijpen, daarom wil zij een levend bewijs eerst toonen. Het publiek krijgt geen details, v66r het geheele herstel er is. BESMETTELIJKE KIPPEN GESTOLEN. Uit het instituut voor experimenteel bacte- riologisch onderzoek te Boedapest zijn, naar Reuter meldt, dertig kippen gestolen, die wa- ren ingeent met cholera-bacillen. Deze dief- stal heeft groote onrust verooizaakt, daar men vreest dat de dierven de kippen zullen ver- koopen. WOLKBKEI KEN RICHTEN VEEL SC8HADE AAN. In de pravincie Corrientes in Argentinie hebben wolkbreuiken de laatste dagen zeer groote sohade aangericht. Steden en dorpen staan onder water. In het district Esquina zijn twintig personen, voor het meerendeel kinde- ren, verdroniken. De lichtgefoouwde huisjes der arimere bevol- king zijn door den aanzwellenden vloed ver- nield en meegesleurd. De bewoners hebben op de hoogten hun toevlucht gezocht. In de stad Oorrientes heeft de watermassa de in aanbouw zijnde promenade geheel vernield. De autori teiten verleenen krachtige hulp. 417. Nog een oplossers\ved,strijd. In de laatste nummers van ,,Damleven", Antwerpen, verschenen vier vraagstukken van de hand van schrijlver dezes, die we opdroegen aan de „Kielsche Damclub" en waaraan we in overleg met de redactie van ,,Damleven'" een kleine prijsvraag verbonden heibben. Onder de goede oplossers worden n.l. twee jaaralbonne- menten op genoemd blad verloot. Teneinde onze lezers in de gelegenhsid te stellen mede te dingen, nemen we de cijfer- standen hier over. De oplossingen kunnen tot 12 Februari gezonden worden aan de redac tie van „Damieven", Van Straelenlei la te Merxem (Antwerpen). De opdracht aan de ,,Kielsche Damclub houdt verlband met de wedstrijd Antwerpen Zeeuws-Vlaanderen op 16 Februari a.s. No. 1. (In ,,Damleven" no. 56). Zwart3, 6, 7, 9, 12, 13, 15, 16, 18, 24, 25, 36. /Wit: 14, 21, 26, 27, 28, 32, 33, 37, 44, 45, 47, 49, 50. Wit speelt en wint. No. 2. (No. 57). Ziwart2, 4, 9, 15, 16, 18, 19, 36 en een dam op 13. Wit: 17, 21, 27, 30, 32, 33, 34, 35, 45, 47, 48, 49. Wit speelt en wint. No. 3. (No. 58). Zwart: 1, 2, 6, 8, 12, 13, 14, 19, 22, 24, 26, 29 en 30. Wit: 11, 21, 31, 33, 35, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 44 en 50. Wit speelt en wint. No. 4. ILoikizet. Zwart: 3, 5, 8, 9, 10, 11, 12, 15, 16, 17, 18, 23, 26 en 29. Wiit: 2,1, 25, 27, 30, 32, 38, 39, 42, 43, 44, 45, 48 en 50. Wit speelt en veriokt zwart tot het doen van een foutzet, waama wit wint. Als de termijn van inzending gesloten is, zullen we de oplossingen publiceeren. Oplossers wedst rijd Naar aanleiding van enkele desbetreffende vragen delen we mede, dat de eindstanden der problem en theoretisch alle voor wit gewonnen zijn. Het is dan ook niet nodig, die standen zo ver op te schrijven, tot zwart geen enkele zet meer over heeft. Na de eindslag van wit kan EEN NIEUWE RRANDSTOF. Naar het Sowjet-telegraafagentschap meldt, hebben onlangs acht automobielen den af- stand MoskouLeningrad afgelegd om een nieuwe brandstof, n.l. benzine uit de petroleum, die uit leisteen gewonnen wordt, te probee ren. Deze proef heeft uitgewezen, dat deze brandstof bijna niet verschilt van gewone benzine. Men zal daarom het winnen van pe troleum uit leisteen tot dit doel met kracht ■ter hand nemen. EEN VLIBGTUIG MET EEN SNELHEID VAN 478 K.M. PER UUR. De N. R. Crt. meldt: Wij moeten gewag maken van de uitanun- tende prestatie van de nieuwe Mtoranejager, waarmede Detroyat het trajeot Etampes - Villacoublay gevlogen heeft met een uursnel- heid van 478 K.M. Het vliegtuig was voorzien van zijn voile oorlog-sui'trusting. Gedurende het geheele parcours bleef Detrouyat in draad- looze verhinding imet de genoemde aerodromes en een gedeelte ervan vloog hij met automa- tische besturing. Deze Morane-jager is uitge- rust met een HispanoJkanon-motor van 860 p.,k. en gebouwd volgens de jongste resultaten van de aerodynamica. Hij is verder voorzien van intrados-klappenintrekbaar iandingsge- stel en verstelbare Ratier-sclhroef van drie foladen. ONTVOERDERS TOT LEVENSLANG VEROORDEELD. Volgens een telegram uit St. Paul (Minne sota) zijn Barry Sawyer en William Weaver tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens poging tot verkrijging van een som van 200.000 dollars als losprijs voor den ont- voerden bankier Edward Bremer, in Januari 1934. De derde beklaagde Cassius Macdonald werd eveneens schuldig bevonden, doch zijn vonnis werd uitgesteld tot 1 Februari. NOODLOTTIGE BOSSING TUSSCHEN BOMMENWERPERS. Bij het Amerikaansche vlootsteunpunt Pearl Hariboer vcor Honoloeloe zijn twee bommen- weipers die van een naohtelijke oefening te- rugkeerden, met eikaar in botsing gekomen. De beide toestellen stortten van een hoogte van 300 M. boyen het vliegveld brandend neer. 'Hierlbij kwamen 2 piloten om het leven, terwijl vier anderen zwaar werden geworud. FAMILIEDRAMA BIJ DANVILLE IN ILLINOIS. Een boer heeft, naar uit Danville (Illinois) wordt gemeld, zijn vrouw en vijf kinderen ge- dood en vervolgens de hand aan zich zelf ge- slagen. De ontdekking werd gedaan door in de nabijheid wonende personen die isinds drie weken niets van de familde hadden vemomen en bij een koude van 29 graden een onderzoek hadden ingesteld. BLOEDIGE VECHTPARTIJ BIJ EEN STEENKOLENMIJN. Reuter meldt uit Kattowitz Bij een mijn in de nalbijheid van Dombrowa is het tot ,een hloedige vechtpartij gekomen tusschen werkloozen en mijnwerkers. De ar- beiders hadden opdraciht eenige noodschachten op te blazen, dodh dat wilden de werkloozen hen verhinderen. De opzichter van de mijn waarschuwde her- haalde malen, doch toen dit niet hielp, vuurde hij op de werkloozen, waardoor een van hen werd gedood en eenigen gewond. De werkloo zen vielen daarop met hun werktuigen den op zichter aan, die emstig werd gekwest en in een ziekenhuis moest worden opgenomen. ACHT MILLIOEEN SOHAPEN DOiOR DROOGTE OMGEKOMEN. In de periode van groote droogte, die on langs in West-Queensland heeft geheerscht, zijn 8 millioen schapeu omgekomen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) DE Z. V. T. M. EN ZEEUWSCH-VLA ANDEREN. De heer Maas schrijft, op de vergadering der Z. V. T. M. die hij bijwoonde als gemach- irnen het er alzo bij laten. Alleen wanneer men aan de winst twijfelt, vrage men het even bij de inzending der oplossingen. En als de uitwerking van een eindspel nodig mocht zijn, dan wordt het er uitdrukkelijk bij vermeld. Wedstrijdpro/bleem no. 13, van A. de Zeeuw, Ter Neuzen. ZWART 1 2 3 4 b WIF 47 48 49 50 Wedstrijdprdbleem no. 14, van A. van den Berghe, Luik. ZWARI 1 2 3 4 5 16 26 36 46 WIT 47 48 49 50 Voor beide protolemen: Wit speelt en wint. Oplossingen in te zenden binnen 14 dagen na plaatsing. tigde, met opdracht te stemmen tegen de saneeringsvoorstellen, te he/bben gesproken als inwoner van Zeeuwisch-Vlaanderen. Maar dan toch met een zeer beperkten gezichtskring, waarop toch de plaats zijner vestiging niet bonder invloed is. Indien hij alt'hans de pro- motor of mddewerker zou willen worden van een vereeniging „Zeeuwsch-VIaanderen Voor- uit zou m.i. een breederen blik .een eerste yereischte worden. Ondergeteekende heeft, in een reeks van vele tientallen jaren die leuze, al was zij niet in een vaandel geschreven, al of niet met medewerking van anderen, steeds betracht, en ook in verschillende gevallen met gunstig resultaat. En wanneer dan gestreefd werd naar het verkrijgen van verbeteringen voor een bepaald deel van het gewest betrof dat steeds het aantorengen van werkelijik verbete ringen, doch Dimmer is beproefd voor een of ander deel verbeteringen te krijgen ten koste van een stuk welivaart van het andere deel. Steeds is dan gestreefd naar het verkrijgen van verbeteringen, en niets meer, doch nim- mer werd er naar gestreefd een verbetering te verkrijgen voor een bepaald deel, ten koste van een stuk welvaart of comfort van een ander deel. Ondergeteekende is van oordeel, dat voor Zeeuwsch-Vlaanderen, als excen- trisch gelegen stuik van Nederland, niet-s te goed kan zijn, 'Het kan niet anders, of door de ligging ten opzichte van het overig deel van Nederland moeten wij tekort komen en heibben we in geen enkel opzicht te veel. Het grieft me dan ook altijd, wanneer inwoners van een deel van ons gewest aanslagen plegen op het weinige goede, dat andere deelen be- zitten, te meer, wanneer zij dan voor hun eigen omgeving toch ooik niet misdeeld, of zelfs misschien bevoorrecht zijn. En zoo verneem ik, dat de bewoners van Westelijk Zeeuwsch-'Vlaanderen die, dank zij de vele daartoe in vroeger jaren aangewende pogingen, een veerdienst tusschen Breskens en Vlissingen hebben verlkregen, die de volmaakt- heid vrijiwel nabij komt, die in elk gaval in aantal verbindingen die zij verschaft en het comfort dat zij biedt de bootverbindingen van Ter Neuizen verre overtreft, geen aanleiding hebben gegeven om op laatstgenoemde ver bindingen jaloersch te zijn, en er, zooals de Iheer Maas doet, naar te streven de verbin dingen van daar uit nog slechter te maken en het drukst bevolkte centrum van Zeeuwsch- Vlaanderen geheel van Walcheren te isoleeren. Hij vermeent, dat de dienst Ter NeuzenVlis singen zonder bezwaar kan vervallen, doch de vele duizenden passagiers, die daarvan, on- daniks verhoogd tarief, gabruik maken, bewij- zen er de behoefte aan te gevoelen. Indien de heer Maas belangen van Zeeuwseh- Vlaanderen wenscht te bespreken, zal hij zich inderdaad wat beter dienen te orienteeren. Wanneer hij beter op de hoogte was, zou hij o-m. ter vergadering niet zonder meer de man van de straat heibben nagepraat, in zijn bewe- ring omtrent tekortkomingen van Den Haag indien het de belangen van Zeeuwsoh-Vlaan- deren betreft. Terecht heeft het lid der Tweede Kamer de heer Lockefeer in de Maan- dag te Hulst gehouiden vergadering die uit- lating geiwraakt. Ik weet wel, men hoort die bewering van den heer Maas meer, doch zij die met de historie en toestanden van geheel Zeeuwsch-Vlaanderen op de hoogte zijn, weten beter. Natuurlijk blijft er hier ook nog wel een en ander te wenschen over. Doch. zou men meenen, dat ook in andere deelen van Nederland geen onvenvulde verlangens blij- ven? Indien men rekening houdt met opper- vlakte en bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen, zal die streek, voor <wat betreft de verzorging door de rijiksrcgeering, in de laatste tiental len jaren procentsgewijs tegenaver andere dee len van ons land niet achteraan komen. Uit zijn schrijven blijlkt, dat de heer Maas zich niet op de hoogte heeft gesteld van de tegenwoordige techniek van het postvervoer. (Tusschen twee haakjes, er worden geen brie- ven van Biervliet via Walsoorden naar Ter Neuzen verzonden.Zou de heer Maas mee nen, dat nog geen enkele daartoe aangewezen instantie de kwestie van het locale postver voer per tram met de daartoe bevoegde admi- nistratie heeft besproken? Dan vergist hij zich deerlijk. Het vervoer van poststukken van het eene deel van Zeeuwsch-Vlaanderen, somas van aangrenizende gemeenten naar de andere over water, komt vreemd voor, maar toch blijkt bij nadere inlichtingen, dat die regeling bezwaarlijk anders kan gesehie- den, aangezien het locaal verkeer veel te ge- rhig is, om daarvoor een rechtstreeksche ver- zending tusschen de verschillende kantoren der posterijen per tram in te rieaten. Ik be- schik daaromtrent niet aver cijfers, doch wanneer bjv. een verzending tusschen Bier vliet en Ter Neuizen v.v. zou geschieden, zou de depeche naar ik vermoed niet zelden uit niets anders dan uit een ledige postzak be- staan. Bij zulke communicatieverhoudingen moet alle aandrang om veranderingen het af- leggen, te meer waar nu toch ock een vrij bevredigende verzending is verkregen, al gaat die dan ook met de zendingen van en voor het geheele land, over de Schelde. Maar daAr heb ben we dan ook verbindingen te water voor noodi'g. Ik wil den heer Maas houden aan de vers- regels waarmede hij eindigt, wanneer hij die wil wijzigen, en ibedenken, dat zoowel ten Westen als ten Oosten van den Braakman een stuk ZeeuwsclnVlaande: ;n ligt en hij dan ook in "t geheugen wil houden de spreuk: ,,'t Geen gij niet wilt dat u geschiedt, Doe dat ook een ander niet!" Dankend voor de plaatsing. Z.-V. Hooggeachte Redactie, Vergunt u me een plaatsje voor het vol- gende? Dank u wel dan. Wat een algemeene instemming vond het stukje van: ,,iEen huisvrouw" in uw blad van Maandag j.l. Jammer dat bevoegde autoriteiten ,iet blijk- baar lamgs zich hem laten gaan, gezien bijv het volgende: Maandagavond, half negen, werd een der hoofdstraten van onize stad bewerkt door een manspersoon die buitengewoon niet haar op hoofd en gezicht is versierd. Deze man loopt met kaarten langs de huizen, doch het publiek, vooral het vrouwelijke, weet hem niet weg te krij'gen. Zaterdag waren de ingezetenen van Ter Neuzen bewerkt door een aantal harmonica- spelers. En zoo gaat het maar voort. Om zulke masnschen iets te geven is niet erg, maar ergerlijk is hun ibrutaal optreden, en de oortdurende hoeveelheid van deze menschen. Is de toegevmdheid om deze menschen in zulk een groot aantal, en aan zulke brutale personen, steeds langs de huizen te laten gaan, zelfs s avonds cm half negen nog, niet v<§« te groot te noemen? iSoms let de gemeente-politie wel op erge kleine dingen, kan dan niet o.m. venboden worden des avonds laat nog te loopen v.nten en te bedelen? Een huisvrouw die altijd wat geeft, d.w.z. in de meeste gevallen, doch die ook te erg vindt als er zoo'n heele bende tegelijk optreedt, en die het 's aivonds in den ]at:m avond buiten gewoon hinderlijk vindt. EEN HUISVROUW, DIE GRAAG HELPT. Correspondentie. Piet H. te AmsterdamHet door U ingezon- den probleem is ons niet duidelijk. Wil s.v.p nog eens de cijferstand laten weten met de oplossing. J. A. G. te Sluiskil: Uw vragen vindt U in deze rubriek beantiwoord. ,,X.IJ.Z.": Zie antwoord aan J. A. G. A. van den B. te Luik: Vriendelijk dank voor de gezonden prablemen. Prijzenlijst wordt spoedig bekend gemaakt. (Boekwerken en abonnemienten.) Damegambiet. Wit: Rubinstein. Zwart: Capablanca. San Sebastiaan, Februari 1911. 1. di2—d4 d7—d5 2. Pgl—f3 c7c5 Een verdediging die niet meer wordt toe- gepast juist wegens de voortzettimg van Rubinstein. 3. c2c4 e7e6 4. c4Xd5 e6Xd5 5. Pblc3 Pb8c6 6. g2g3 Rc8e6 7. Rfl -g2 Rf8e7 8. 00 Ta8c8 Wit speelt op de zrwakte d5; na Tc8 schept hij echter een andere zwakte in het zwarte spel. 9. 10. 11. 12. 13. 14. d4Xc5 Pf3g5 Pg6Xe6 Rg2h3 Rclg5 Rg5Xf6 Re7Xc5 Pg8f6 f7Xe6 Ddi8e7 0—0 De7Xf6 I>it wordt door een fraaie combimatie weer- legd; beter was g7Xf6. 15. Pc3Xd5 Df6h6 Op ed&: volgt Dd5:f en Dc5:, waarmee Wit twee pionnen wint. 16. Kglg2 Tc8c!8 De toren uit zijn gevaarlijken stand gered, dreigt nu het gepende paard te nemen. 17. Del—dl! e6Xd5 Op Del: volgt Re6:f; op Td5: volgt Dh6: en Pe6:f. Wit wint dus in ieder geval een pion. 16. Del Xc5 Dhi6d'2 19. Dc5b5 Pc6d4 20. Db5—d3 Dd2Xd3 Wit heeft den zwarten aanval in de kiem gesmoord. Db2: kan niet wegens Tfbl en wint het paard. 21. e2Xd3 Tf8—e8 22. Rh3—g-4 Verhindert Te2. Vragen, deze rubriek betreffende kunnen door onze abonne's wordec gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdanj Postzegel voor antwoord insluitec en blad vermelden DE JUBILEUM-TENTOONSTELLING DER KON. VER. AVICULTURA IN DEN HAAG. In een mijner vorige artiikelsn kondigde ik de gouden jufbileum tentoonstelling der Kon. Ver. Avicultura in den Haag aan en wees er op, dat deze voor ons land feitelijk de rol ver- vulde welke de reuzen tentoonstelling te Maagdenlburg voor Duitsichland vervulde. n.l. de laatste groote wapenshow voor de wereld- tcntocnstelling in Leipizig. We kunnen zeggen dat Avicultura uitste- kend geslaagd is en een zeer bijzonder cachet aan dit feest heeft het gegeven dat het H.M. de Koningin behaagd heeft deze tentoonstel ling met een bezoek te vereeren. Bij dit be- zoek, dat een klein uur duurde. gaf H.M. tolijik van groote belangstelling in de tentoon- gestelde dieren, kiippen zoowel als duiven en kanaries en in de verschillende stands der in- dustrie en wetenschap. Maar laat ons eerst even iets over de ten toonstelling zeggen. Avicultura heeft met 22. 23. 24. 25. 26. Tfl—el Tal X el Tel—e5 Te5 X dS Td8—d6 Te8Xel Td6b6 Tb6Xh2 Pd4—c6 37. 38. 39. 40. De zwakke pionnen zijn wederzijds geruild, gelijk regel is bij toreneindspelen. 27. Rg4—e6p Kg8—f8 28. Td5f5f Kf8e8 29. Re6f7f Ke8—d7 30. Rf7c4 a7a6 Om torenruil te voorkomen. 31. Tf5f 7 f Kd7d6 32. Tf7X'&7 b7ib5 33. Rc4g8 a6a 5 34. Tg7xh,7 a5a4 Zwart heeft twee pionnen geofferd, om zijn tegenkans op den damevleugel uit te buiten. Naar men zien zal, is deze kans zeer sterk, en kost het Wit alle moeite, om zijn voordeel te behouden. 35. h2h4 b5b4 36. Th7—hi6f Kd6—c5 Th6h5f Kc5b6 Rg8d5 b4b3 a2Xb3 a4a3 Rd5Xc6 Tb2Xb3 Op a2 volgt 41. Tb5t, Ka6. 42. Tto8 en Ta8f. 41. Th5h6 Kb6a6 42. Th6h8 Zwart igeeft op. Door den zet Ta8f, die onafwendbaar is, 'houdt Wit den pion tegen en wint dan met den koningsvleugel. Een zeer mooie partij, die uit een stuk ge- speeld is: een klein voordeel in het centrum (aanval op een zwakken pion), dit leidt na een fraaie combinatie tot winst van een pion; daama volgt een zeer preciese afwikkeling, zoodat Zwart heil moet zoeken in een aanval onder prijsgave van nog twee pionnen. Deze aanval leidt bijnia tot het gewenschte doel, maar Wit weet door goede maneuvers den pion tegen te houden, waarmee de partij is beslist, Deze partij werd Dinsdagavond door den heer Bruch in de schaakclub met uitvoerige beschouwingen igedemonstreerd. Het is de bedoelinig, iederen schaakavond om ongeveer half tien een greep uit de schaaktheorie te doen, waartoe de nieuwste aanwinst der club, het demonstratiebord, de gewenschte gelegen- heid geeft. Voor Beginners. in. Om de zetten van een schaakpartij aan te duiden, maakt men gebruik van het opteeke- nen door middel van notatie. Er bestaan daar van een aantal stelsels; dat wat wij in Neder land gewoonlijk gebruiken noemt men de algebralsche notatie. g oote r jgelmaat elk jaar haar tentoonstelling gehcuden en kon daardoor bij haar SOjarig bestaan ook haar 50ste tentoonstelling hou den. De belangstelling der pluimveehouders blijkt uit het feit, dat een voor dezen tijd zeer hoog aantal dieren ingezondien werd, n.l. 4300 nummers. 'H.M. de Koningin stelde behalve een zilveren ook nog een gouden medaille ter beschikking. terwijl de bescihermvrouwe van Avicultura, H.KjH. Prinses Juliana, een zilve ren plaquette deed uitloven. Ingeizonden waren 1093 nummers groote hoenders, hierender begrepen de trio's en de toemen, dat wil dus zeggen 1500 vertegen- wooridigers van de meest uiteenloopende soor- ten hoenders. De Ned. Hoenderclub heeft haar clubtentoonstelling bij Avicultura onderge- bracht met niet minder dan 368 nummers. De meest opvallende collectie was die der Hollandsche wit- en zwartkuiven, de hoenders d:e door den leek st;eds als de mooiste dieren beschouwd worden. Voorts waren aanwezig 110 nummers Leg horns, terwijl.de pas opgerichte Ned. Minorca Ve.esniging kans zaig een 40tal deze bijna ge heel van de tentoonstelling verdwenen rassen in de kooien brengen. Alle records sloeg de Ned. Wyandotte club met meer dan 300 num mers van een ras. Dit alleen was een bezichti- ging der tentoonstelling ten voile waiard. Deze mooie zware hoenders, die statig en rustig blij- ven, zelfs bij het groote bezoek dat Avicul tura naar den Dierentuin trekt. Ook de Ply mouth Rock Club was met em Rink aantal inzendingen aanwezig. De hoenders werden gekeurd door een 12- tal keurmeesters, waaronder een Engelseh- man. Naast al de groote hocr.lers deden de krie- len het bijzonder goed. Bijna twee zalen waren speciaal ingericht vcor het ontvanigen der 700 vrrtegenwoordigers der verschillende dwerg- hoenclerrassen, een record, aantal, dank zij de medewerking der Ned. Dwerghoenfokkersver- e.niging. Zelfs moest ter elfder ure nog een extra keurmeester worden aangesteld, omdat het aantal inzendingen verre de verwachtin- gen overtrof. De voornaamste inzenrier was hier de heer E. Ostermann uit Baam. 'Het getal sierduiven benaderde de duizend en daaronder bevonden zich dieren die nog nine- or ap een Nederlandsche tentoonstelling waren tantoongesteld, o.a. zond de heer Drenth een aantal Spanjolen, een klein kropperras, de heer Spruijt e n paar Oslosche tuimelaars, terwijl de heer Van Gink een nieuw ras intro- duceerde onder den naam: ..Voortourgsche Sch i 1-dk roppi :r s De Hollandsche en Holle kropperclubs, ais- mede de Eksterclub en de Eerste Zuid-Hol- landsche Sierduiven Vereeniging hielden haar clubtentoonstellingen met zooals gewoonlak zeer groote inzendingen. Behalve de inzending van ruim 200 postdui- ven demonstreerde de 'Haagsche Postduiven Vereeniging ,,De Ooievaar" een hokkenten- toonstelling voor haar leden. Hier was een vereischte dat een hoik van zes dieren alien goed hebzelflde type woergaf. Door het enonme aantal inzendingen konden de zalen van den Dierentuin niet alles bevat- ten en werd er een tent bijgebouwd van 50 M. lengte. Hierin bevonden zich de watervogels, waaronder een prachtinzending van den heer Winters en een 600-tal konijnen. Deze konij- nenafdeeling stonid onder leiding van de ,.Ko Be Ro", een groote combinatie van konij- nenfekkers, die met groot enthousiasme dit record aantal wisten te samen te brengen. Verder verdient nog vermelding een mooie inzending der Cavia-club en een keurcollectie muizen van den heer P. van Vcllenhoven te Rotterdam. Een der grootste attracties der Avicultura- tentoonstellingen is steeds geweest de afdee- ling zangikanaries. Dat hiervoor een groote liefheblberij bestaat in Den Haag is bekend, maar dat de medewerkende kanarie-vereeni- gingen kans zagen op Avicultura's gouden show 600 dezer prachtige zangers samen te brengen, ging boven de meest optimistische verwach tinge n. Als voornaamste winnaars kwamen naar vcren de heeren J. W. Bromver en B. Geleijnse met schitterende zangers. Van de vele stands van den handel moeten genoemd worden die van de bek-snde firma Sluys te Weesperkarspel met een vlucht van 200 siervogels en die van de firma Roest, welke een mooie show hielld achter in de zaal. Dr. B. J. C, TE HENNEPE. (Nadruk verboden.) Aanvangsstand. fftrto IfT n-nir Zwart Wit a b c d e f g h Als men met Wit speelt, heeft men het bord op deze wijze voor zich. Men lette er op, dat men een wit veld aan de rechterhand heeft, en dat de dames op een veld van de eigen kleur staan. Een veld wordt nu ge noemd met de letter van de verticaal, en het cijfer van de horizontaal waar het op lig-t. De witte koning stiaat bij den aanvang van het spel op el, de zwarte op e8. Wordt er nu e^n zet gedaan, dan noemt men het stuk dat speelt, vervolgens het veld waar het van- daan komt en daama het veld, waar het heen gaat. Bijv. hierboven: 1. Pgl—f3 Pg8f6 Alleen bij een pion zet men niets. Bijv.: 2. d2d4 c7—c5 Wordt een stiuk geslagen, dan duiden we dat met een vermemigvuldigings- of deelings- teeken aan: 3. d4Xc5 of 3. d4c5: Geeft men schaak, dan wordt dat als volgt geschreven 3Dd8a5f De rochade wordt aangeduid door 00 (korte) of 000 (lange). Een slechte zet wordt dikw(jls van een vraagteeken, een zeer goede zet van een uit- roepteeken voorzien. (Wordt vervolgd.) Terneuzensche Schaakclub. De club heeft de beschikking gekregen over een demonstratiebord, een wandtaord waarop men partijen en standen gemakkelijk kan laten zien. Het is een groot en fraai bord, dat de ontwerper en de vervaardigers alle eer aan- doet. Het is deze week voor het eerst in gebruik genomen en wekte algemeene bewon- dering.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 8