Brandwonden Hoofdpijn, Kiespijn Purol er op Purol geneesi Wat MiJnhardt maakt is goed Buitenland TER NEUZEN, 31 JANUARI 1936. met besluit tot ontbondenverklaring nadat de liquidatie zal zijn beeindlgd. Aan hen, die als bestuurslid enz. zijn opge- treden, is eervol ontslag verleenid. Tot liquid.ateur van ds vereemging is het bestuur van de stichting V.I.T.A. fceroeiind. Bepaald is, dat haar liquidatiesaldo in het landbouw-crisisfonds zal warden gestart. DE KEURINGSDIENSTEN VAN WAKEN. De St.ct. bevat het Kon. besluit van 24 Januari, waarbij is bepaald, dat met in gang van 1 Maart keuringsdiansten van waren zijn gevestigd in d,e gemeenten Alkmaar, Amster dam, Haarlem, 's-Gravenhage, Rotterdam, Dordrecht, Goes, Utrecht, 's-Hertogenbosch, Enschede, Zutphen, Nijmegen en Maastricht, en dat met ingang van genoemden datum de keuringsdiensten in de provincien Gronin- gen, Friesland en Drenthe wederom worden er'kend. Het besluit geeft tevens die igabieden der onderscheidene keuringsdienisten aan. (Ingez. Med.) GRAFKELDER GEVONDEN. Eenige jaren geleden werd oip de eeuwen- oude begraafiplaats van Veere te Zahddijk een grafkelder ontdelkt, waarin erukele vergane lijikkisten met menschelijke ovenblijfiselen ge- vonden werden. Niet weinig was de doodgraver verrast toen hij dezer dagen, op een diepte van pl.m. 0.75 meter, op een stuik metselwerk stootte. Op last van B. en W. werd het bloot gelegd en men kwam al spoediig tot de ontdekiking de dek- steen van een grafkelder te helblben bloot ge legd Thans is de gevonden kelder geopend. Deze is, evenals de voor eenige jaren geleden gevondene, gelegen op de ronde heuvel in het midden der begraafplaats aan het hoofdeinde van het graf van wijlen den hear Perrels. Beide kelders liggen met hun gesloten einde naar elkaar toe. De voor eenige jaren ont- dekte heeft zijn in gang naar het Zuiden, deze naar het Noorden. De afmetingen zijn 2.80 M. lang, bij 2.20 M. breed en 3.50 M. djep met^ een rond gewelf. De kelder heeft blijkbaar nog niet ter begraving gediend en is volkomen leeg. De vloer is in 4 banen verdeeld. In den Zuidelijken wand zitten drie metselsteenen in den overigens gepleisterden wand, met de vol gende opsohriften: I K 18 7/30 36 A V W M S. Een ondenzoek wordt ingesteld om te weten te komen, wie de eigenaar is, of voor wie of wien deze kelder is gemaakt. TOEPASSING VAN HET HYPOTHEEK- COMMISSIE-BESLUIT. Naar wij vernemen heeft de minister 'Jan Landlbouw en Visscherij in verband met de gedwonigen verkoop van de (boerderij met bonw- en weiland van den heer A. J. Rein- ders te Appelscha bij beschilkiking van 21 deszer op een door Reinders dngediend verzoek- schrift bepaald, dat de toekomstige gebruikers van bedoelde landerijen niet als georganiseer- den tot crisis-organisaties zullen worden toe- gelaten, of, indien zij reeds toegelaten zijn, hun toelating zal worden ingetrokken. De inzet van dezen verkoop heeft plaats ge- had op 23 dezer, terWijl de zgn. palmdag zal plaats hefbben op 6 Februari a.s., een en ander ten oiverstaan van notaris J. M. Cammenga te Ocsterwolde. We vernemen, dat dit de eerste verkooping in Nederland is, welike ondanks genoemde mi- nisterieele besdhikkinig toch voortgang heeft. (N. R. Crt.) DE STEUN AAN NOODLIJDENDE TUINDERS. Men meldt uit Den 'Haag Voor uitkeering aan tuinders, die in 1935 door misoogst getroffen en noodlijdend zijn geworden, komen alleen in aanimerking tuin ders, aangesloten bij de Ned. Groenten- en Fruitcentrale, groep A, die in het bezit zijn van een voor 1935 redhtmatig ui'tgereikte tuinibouwteeltvergunningen aan bepaalde eischen moeten voldoen. Ten ein'de deze uitkeering zoo spoedig mo- gelijk te doen plaats vinden, dienen de telers, die hienvoor in aanimerking meenen te komen, uiterlijk v66r 15 Februari a.s. op de veiling, waar zij in 1934 en 1935 geveild hebben, een aldaar verkrijigtoaar formulier in te vullen. Gpgaven, die na boveruvermelden datum binnenkomen, worden niet meer in behandeling genomen. DE RICHTPRIJZEN VOOR PEUL- VRUCHTEN VERVALLEN. Van beivoegde zijde deelt men aan de N. R. Crt. mede, dat met ingang van 1 Maart de richtprijizen voor alle peulvrudhten, met uit- zondering van groene erwten en kroonerwten, zullen venvallen. Dit ibetreft dus de schokkererwten, blauw- peulerwten en Wijker vale erwten, lange en bruine ronde boonen, platte capucijners, Hoomsche zoowel als Mansholts capucijners, rozijn- of wel grauwe erwten en witte boonen. In verband hiermede zal de crisis-aankoop- beschikking 1935 I (bruine boonen en schok kererwten) met bijbehoorend reglement met ingang van bovengenoemden datum worden ingetrokken. Tot deze maatregelen werd besloten, omdat de prijzen van voomoemde producten, ondanks de vele fluctuates, welke zich hebben voor- gedaan, zich hebben bewogen en ook thans ook nog bewegen boven het peil van de door den minister vastgestelde richtprijzen. Aangezien producten, waarvan de prijzen zich bewegen beneden het hierboiven genoem de peil, voor steun uit het Landbouw-crisis fonds in aanmerking kunnen komen, is beslo ten een naast de steunmaatregelen voor groe ne erwten, ook de denaturatiesteun voor schok- kers, welke wegens him kwaliteit niet voor consumptie en export, doch alleen voor voe- derdoeleinden kunnen worden gebruikt, te hanidhaven. Voor deze schokkers zal al naar gelang van de kwaliteit, overeenkomstig de bestaan- de steunbeschikking een denaturatievergoeding gelijk aan die der C en D klassen voor groene erwten, als steun worden uitgekeerd. DE GEWELDIGE B'ELANGSTELLING BIJ DE BEGRAFENIS VAN KONING GEORGE. Dat de belangstelimg voor de begrafenis van koning George V te Londen geweldig is ge- weest, blijkt niet alleen uit beschrijvingen en de foto's, maar ook uit de vervoercijfers van de Londensche verkeersidiensten. Deze waren hooger dan zij ooit bij het jubileum zijn ge- weest. De ondergrondsche spoorweg vervoerde de meeste passagiers op de Piccadillylijn, en wel in de vier uur, voor het vertrek van den stoet, 80.000 menschen, die alleen bij Hyde Park-comer de ,,lube" verlieten: Ook de naburiige stations Green Park en Knights- bridge hadden bijzonder veel reizigers te ver- werken. Maar de moeilijkheden werden niet ondervonden op deze stations, maar op de stations, waar men over moest stappen. Daar was het gedrang in de tunnels, die van het eene perron naar het andere leidden, soms dusdanig, dat men een deel van de menschen de straat op moest sturen om via den ingang van het anidere perron hun trein te bereiken. Toch was het grootste gedeelte van de hon- d;rdduLzenden menschen, die zich in Hyde Park vendrongen, te voet gekomen. En dit leverde in zooverre voor de stations een moei- lijkheid op, dat het gedrang op straat af en toe zoo groot was, dat het voor de menschen die uit het Station wilden, onmogelijk was er- der te komen. Na afloop van de begrafenis waren in ver- scheidene kerken te Londen rouwdiensten, die over het algemeen druk bezocht werden, voor- al die in den St. Paul en die in de abdy van Westminster. Men schat, dat in den St. Paul 6000 menschen in gebed vereenigd waren, toen de dienst begon. Ook in de St. Margaret's, het kerkje bij de abdij, dat de speciale kerk is van de ledem van het Lagerhuis, en waar kanun- nik Carnegie, de kapelaan van den Speaker, een dienst leidde, was druk bezocht. EMILE VANDERVELDE 70 JAAR. Na de grootsohe hulde hem Zaterdag j.l. door de socialistische arbeiderspartij gebracht, zal de Belgische minister van staat Emile Vandenvelde Zaterdag 1 Februari, eveneens ter gelegenheid van zrjn zeventigsten verjaar- dag, door de Belgische universitaire wereld worden gevierd. Een bijeenikomst heeft met dit doel plaats des middags 4 uur, in het Aca- demiepaleis. Waarschijnlijk zullen prof. dr. Bordet, prof. dr. A. Vermeijlen, prof. Van der Essen, Gustave van Zijpe en Maurice Wil- motte aldaar buiten alle politiek of filosofi- sche opvattingen om, het woord nemen. AMERIKAANSCH SCHIP AANGEHOUDEN De Cubaaneohe autoriteiten hebben een Amerikaansch schip te Havanna aangehouden, dat geladen is met voor Italiaansch Somaliland bestemde wapenen. In regeeringskrinigen wordt verklaard, dat het Cubaansche staatsdepartament tusschen- beide is gekomen, toen het vraohtschip op weg naar Oost-Afrika de haven van Havanna aandeed. Officieele personen weigeren deze mededee- lingen te bevestigen, doch zij spreken ze even- min tegen. Volgens nadere evenmin bevestigde berich- ten heeft het vrachtschip onJder Amerikaan- sche vlag gevaren. De connossementen voor de wapenen en munitie zouden gesteld zijn op naam van de Abessijnsche regeering, zoodat het vermoeden voor de hand liigt, dat men hier met ^en smokkelscbip te doen heeft. TOENEMING VAN HET AANTAL GEBOORTEN IN DUITSCHLAND. Tengevolge van de intensieve propaganda voor groote gezinnen, valt er in groote steden een toeneming van het aantal geboorten waar te nemen. Volgens het jaarlijksohe rapport van den openbaren gezondheidsdienst waren er in 55 steden van Duitschland met meer dan 100.000 inwoners 345.000 geboorten, hetgeen 37.000 meer is dan in 1934 en 105.000 meer dan in1 1933. Hierbij valt op te merken, dat het aantal huwelijken ivan 252.093 in 1934 is teruggeloo- pen tot 215.832 in 1935. DE LEVENSMIDDELENSCHA RSOHTE TE PUEBLA. De algemeene staking van industrie- en landarbeiders, welke sedert de vorige week te Puebla gaande is, heeft geleid tot een levens- middelenschaarschte, welke vooral door den minderen man wordt gevoeld. In de stakers- vergaderingen wordt verklaard, dat hier geen sprake is van een politieke, dooh alleen van een oeconomische staking. Het wordt even- wel steeds duidelijker, dat het oommunisme de staking begint urt te buiten; talrijike com- munistische agitatoren zetten de menigte op en 'hoewel militairen zijn geconsigneerd, heb ben toch vele winkeliers hun winlkels gesloten. In een aantal bakkerijen, waar niet gestaakt werd, overvielen stakers de werkwilligen, waarbij de stakers het brood vemietigden. De gouverneur is met de lekjers van werkgevers en werknemers in onderhandeling getreden om een einde aan de staking te maken. DE ITALIAANSCHE DIPLOMATIE. De taaik van de Italiaansche diplomatie is schrijft de N. R. Crt. zeer moeilijk. Zij moet verlerlei tegenstrijdige moeilijkheden op- lossen. Wij twijfelen niet eraan, dat Aloisie daartoe in staat zou zijn. Alles hangt echter af van de instructies, die Rome gelieft te geven. En Rome is, sedert Mussolini daar het bewind voert, nopit gemakkelijk geweest met zijn volmachten aan zijn diplomaten. Waren zij daartoe dapper genoeg, dan hadden zij naar twee kanten te vechten, met de diplo- matieke tegenpartij en met hun lastgever. Grandi heeft indertijd veel daanmede bereikt. Maar toen hij Mussolini gekregen had waar hij hem wilde hebben wat de buitenlandsche politiek betreft, en hij ook groot intematio- naal vertrouwen had verworven, waaraan eerst veel ontbroken had, was het plotseling uit met zijn werk. Hij werd aan de alge meene internationale circulatie onttrokken, en hij kreeg het ambt van gezant te Londen, waardoor hij geen onmiddellijiken en voor iedereen zichtbaren invloed meer bezat op het geheel der buitenlandsche betrekkingen van Italie. Gelijk Balbo wend hij, toen hij te groo- ten naam kreeg, op een zijspoor geschoven. Dit lijkt een kenmerkend verschil tusschen de westelijike democratisch geregeerde landen en het fascisme, dat het in de eerstgenoemde landen voor een minister bedenkelijk k a n blijken niet te slagen, terwijl het in Italie op' het oogenblik heel zeker bedenkelijk is voor een minister, door succes populair te worden. Wij hebben uit Geneve hier reeds het een en ander aangeduid over de eigenaardige houding der Italianen, bij gelegenheid van de jongste zitting van den Raad van den Volkenbond. Zij hadden een geheim, waarover tot geen prijs gesproken mocht worden. De Engel- schen beweren vol overtuiging, dat zij d.w.z. de Italianen de Albessijnsohe kwestie moeten liquideeren, en dat ook reeds ter- dege zouden inzien. De Italianen onderscheid- den zich dezen keer te Geneve dan ook door zachtzinnigheid van optreden. Verder waren zij, zoowel wat de delegatie als wat de pers betreft, in grooten getale verschenen, alsof er iets belangrijks op kom'st was. Het belang- rijke is uitgebleven, maar kon nu ook moeilijk te Geneve opduiiken, te midden van een minis- terieele crisis in Frankrijk, die juist den groo ten, Italiaansch geizinden en aan Italie gebon- den verzoener Laval uit de regeering verwij- derde. Nu kon er bezwaarlijk iets gebeuren. Want om met Eden, en met een door Eden ge- domineerden Raad van den Volkenbond iets te beginnen, was van iedere Italiaansche dele gatie te veel verlangd. Wij hebben op deze dingen reeds gewezen. Maar over den d'ing hebben wij nog niet ge- cproken. Te Geneve dook de term; front van Stresa weer op. Hit gefluister kwam oor- spronkelijk niet uit het Fransehe en nog min der uit het Engelsche kamp; uit den Italiaan- schen hoek hoorde mep daarvan gewag maken. De Duitschers vooral letten erg op: De waar- schuwing, om niet op uitdagende wijee de demilitarisatiebepalingen van het Rijnland ter zijde te schuiven, die Berlijn zoowel van En- gelschen als van Franschen kant ontvangen had, maaikt'3 hen nog te waakzamer. O, zeker, men meent te Parijs vrij precies te weten, wat er in het Rijnland aan de hand is, en men is bereid, daaraan niet al te groote bebeekenis te hechtep. Maar Parijs wenscht zoomin als Londen, opnieuw een demonstratieve ver- krachting van Versailles en van Locarno dezen keer terwille van 'Hitler's behoefte aan binnenlandsche propaganda, bij wijize van een ,,Fettersatz" Berlijn wist uit deze waar- schuwingen dat Locarno - de overeenkomst met Duitschland, door Hitler herhaaldelijk, en uitdrukkelijk uit vrijen wil, als geldig er- kend gehand'haafd bleef in zijn voile kracht. En het vreesde nu tegelijkertijd het herstel van Stresa een .Locarno" tegen en zonder Duitschland Er was inderdaad gefluister over Stresa te Geneve te hooren. Het paste in de heele constellatie. Mussolini liet even heftig als hij indertijd met oorlog of met het verlaten van den Volkenbond gedreigd had, nu verlooche- nen dat hij ooit het plan had gekoesterd, aan het Abessijnsch conflict de solidariteit met Geneve, laat staan den Buropeeschen vrede, op te offeren. Hij gaf duidelijk te verstaan, dat hij altijd de beteekenis van het Duitsche gevaar was blijven beseffen alsof Attolico, in zijn onder opzienbarende omstandigheden gehouden rede bij de overhandiging van zijn geloofsbrieven als Italiaansch geizant, dezen herfst Hitler geen samenwerking tegen de an- deren had aangeboden. Wij wijzen hier niet op, om aan de versche „zonden" der Italiaan sche politiek te herinneren, maar om de be teekenis van de veranderde houding van Rome des te scherper in het licht te laten treden. Onmiskenbaar hebben de Engelschen gelijk, en wil Mussolini eindelij'k, eindelijik, in principe het avontuur liqudeeren. Zal hij echter be- reid zijn tot een voldoende verloochening van zijn groote beloften en verzekeringen, om den Volkenbond', en zelfs de Abessiniers te be- vredigen Mussolini zal, zoo vreetzen wij, nog heel wat tijd noodig hebben om over het staketsel van eigenliefde heen te klimmen, dat hij voor zich zelf heeft opgetrokken. En het blijft een harde taak voor de Italiaansche diplomatie, hem zoodanig daarbij te heipen, dat hij er, voor zijn behoud, nog bijtijds overheen komt. Vol verwachting, blijkbaar in de hoop, dat te Geneve anderen iets bruikbaars zouden uit- vinden, zijn de Italianen naar de Raadszitting getogen. Alles liep tegen. Wij hebben het al zoo ivaak gezegd: Het noodlot vervolgt Mussolini's buitenlandsch beleid. Hij kan op geen meevallers rekenen. Zelfs schijnbare gelukjes, zooals de overeenkomst Laval-Hoare, vallen ongeluikkig voor hem uit. Daar is niet tegen te vechten. Een mededeeling in ons blad bracht ons op deze ontleding van feiten, welke duidelijk waren voor iederen toeschouwer, die geen vreemdeling was in het Geneefsch Jeruzalem. Reuter seint uit Asmara, dat men daar defen- 3ief gestemd is, en van nieuwe onderhandelin- gen spreekt. Doet men dit in eenig leger, dan kunnen er drie redenen voor zijn. Het leger is vertmoeid en ontmoedigd, en spreekt wat het hoopt, als verwachting uit. Of wel: Het leger voelt zich zeker van zijn zegepraal, en uit in dergelijike geruchten zijn wantrouwen in de politici thuis. De derde mogelijkheid is, dat er in de leidinig werkelijk over onderhan- delen gesproken wordt. Van al deze mogelijk- heden lijkt ons deze laatste, op grond van het geen te Geneve te zien en te hooren viel en hetgeen wij ook elders vernamen de waarschijnlijkste. Aloisi had blijkbaar ctot taak, de onderhan- delingen op gang te brengen. Maar Rome moet hem dit mogelrjik maken. Het juiste in- zicht alleen is niet genoeg. Aloisi zal nog heel wat met zijn hoogen gebieder te stellen hebben. Wjant deze, Mussolini, heeft zwaar te strijden met zijn eenigen, waarlijk gevaar- lijken vijand naast de oeconomische ru'ipe met zich zelf. NIEUWE ZAKEL1JKHEID. Vroeger was er, schrijft de N. R. Crt., geen Volkenbond, die de leidende staatslieden van Europa gelegenheid gaf elkaar igeregeld te ontmoeten. Nu men aan dit instituut gewend is, kan men zich niet voorstellen hoe men het daarvoor o'oit nog zou kunnen missen. Wel kunnen heel belangrijke groote heeren niet meedoen aan de bijeenkomsten te Geneve. Maar de bewegelijkheid, die de staatslieden zich tengevolge van die bijeenkomsten hebben aangewend, maakt dat zij de niet exportabele groote heeren thuis gaan opzoeken. Daartegenover echter zijn de vorstelijke personen, politiek beschouwd, hionikvaster ge worden. Zij reizen ook, zooals ieder meer reist dan vroeger, maar hun reizen hebben niet meer de oude beteekenis. Vorstelijke be- zoeken waren vroeger zeer ostentatieve ge- beurtenissen. Als Keizer Wilhelm Keizer Nicolaas of den koning van Groot-Brittannie bezocht, ja, zelfs als hij een bezoek aan ons land bracht, hechtte man daaraan altijd poli tieke beteekenis. De vorsten konden zich niet buiten hun grenzien bewegen, zonder diplomatieke deining te wekken. Dat is nu antlers. Men denke slechts het is nu een smartelijke herinnering geworden aan het bezoek van het Belgisch koninklijk echtpaar aan ons land, dezen laatsten voorzomer. Even wekte een reis van koning Leopold III nog politiek gerucht, maai- dat was onder heel bijzondere, internationale omstandigheden, toen hij de vorige maand een paar maal naar Engeland overstak. Men dacht aan bemid- deiing in het Abessijnsch oonflict vanwege de familiebetrekkingen tusschen de Belgische en de Italiaansche dynastie. De geruchten von- den echter spoedig een einde. Er is nu een nieuwe vorm van politieke aan raking ontstaan, waarbij de vorsten een rol spelen. De laatste berichten uit Londen, vestigen daarop in het bijzonder de aandacht. Onwillekeurig dringt zich een vergelijking op met October 1934. Als dingen zich herhalen denkt men al gauw aan een systeem of nieuw gebruik. In October 1934, bij gelegenheid van de begrafenis van den vemroorden koning van Zuid-Slavie, leek Belgrade een politieke bijen- korf. De verdere or|ientatie der Zuid.-)Sla- vische politiek scheen toen onzeker, en van allerlei kanten trachtte men die in in eigen richting te trekken. Vooral na de plechtig- heden ging men ongegeneerd zijn gang. Titu- lescu was er. Benesj, de Roemeensche kon- ning-weduwe, en wie niet al. Goering stapte er rinkelend, en voor Duitschand pleitend, doorheen. Ieder deed zijn best op zijn ma- nier. Goering's optreden liep misischien het meest in het oog, maar de heeren der Kleine Entente, Italianen, Turken, Franschen waren op stiller wijze, niet minder bedrijvig. Het was ae gelegenheid b\j uimemenahe-u om de leden Van het regenlsenap en hen, die vat en mViOea Op nen nauden, te bewerken. Toen men weg ging was het als na cea diploma tie- ken velaslag, met overwinnaars en overwen- nenen. Omniddellijk na de schokkenide bij- zetting had het politieke zakenleven zijn rech- ten opgeeischt. Men had nauwelijks tijd ge nomen zich te verkleeden. lets dergelijks in het .kl.ein viel waar te nemen bij de begrafenis van Pilsudski. Laval kwam ei, uit Moskau, voor naar Polen terug. De betrekkingen waren immers juiist weer drageiijk geworden! Hij ontmoette er Goering, was tot groote politieke zaken bereid. Goe ring toonae zich toen niet toeschietelijk. Was net omdat de lucht van.Moskou nog aan den Franschen premier hing? Aan dit alles denken Wij weer, haar aan- leiding van de jongste berichten uit Londen. Alies gaai daar misechien met meer decorum dan te Belgrado. Maar na de plechtigheden komen de za'ken onmiiididellijk aan de beurt. Eden gebruikt de gelbgenheid voor het vre- desnet, dat hij over Europa wil uitspreiden. Hij houdt gesprekkeh met Fiandin en von Neurath. Keide gesprekken moeten harteiijk zijn uitgeval'len; wij gelooven het gaarne. Fiandin is een van de voorvechters in Fraifk- rijk van een nauwe, politieke samenwerking met Engeland. Hij staat daar heel anders tegenover dan Laval. Daarom is hij, ondanks zijn politieke richting, aanmemelijk voor de groepen van uiterst links, die het kabinet moeten steunen. Hij is de man voor de Vol- kenbondspolitiek. Het spijt ons oprecht voor Goering, dat men hem werkelijk niet naar Londen kon sturen. Na het bezoek van Rosenberg in 1933 heeft nooit meer een hoofdman van het systeem getracht, daar een taak te vervullen. Londen is moeilijk. Maar Litwinof liep mee in den stoet, om de positie van zijn land natuurlijik heel erg vooraan, in de rij van Von Neurath, slechts door een anderen dignitaris van dezen ge- scheiden. Onoverkomelijk moeilijk is Londen dus niet tegenover alien geweest. Doch men begrijpt vooral de wijsheid van de uitzending van Von Neurath, nu de pathetische gelegen heid onmiddellijk na de plechtigheden politiek vruchtbaar is gemaakt. Von Neurath en Eden zullen hebben kunnen praten. Buiten den hoogen druk der Berlijnsche atmosfeer konden tusschen hen onderwerpen als Locarno, Rijn land, Locarno voor de lucht misschien, en ook maritieme aangelegenhedien op gezonde wijze ter spralke komen. Dat was nuttig. Want hoe krijgt men anders Von Neurath uit Berlijn Wij hebben reeds genoeg gezegd om den titel: Nieuwe zakelijkheid, te rechtvaardigen. Maar het is alles nog niets, vergeleken bij het bezoek van 40 minuten, dat Litwinof aan koning Edward VHI heeft mogen brengen. Als men Litwinof 15 jaar geleden had kun nen zeggen, dat hij nog eens, als een der hooigste eeregasten, den lijkstoet van koning George V zou volgen, zou hij zich wellicht zeer verbaasd hebben. Maar nog wonder- lijker zou de koning het hebben gevonden, als men hem had voorspeld, dat een der eerste regeeringsdaden van zijn opvolger een lang- durig gesprek met Litwinof zijn zou. Lit winof heeft ook, wat natuurlijk was, met Baldwin gesproken. Maar bijzonder pikant was zijn noenmaal met Eden, voor hij naar den koning ging. Het heette vastgesteld in overleg met den koning en eraan deel namen ook de permanente chef van het Britsche departement van buitenlandsche zaken, de Britsche minister van oorlog, en de chef van den Russischen general en staf! Dit had waarschijnlijk weinig met het vredesvlechtwerk voor Europa uitstaande. Engeland heeft ook Oost-Aziatiische zorgen. Het zou uitermate onbeleefd zijn geweest, als dit demonstratieve noenmaal von Neurath had moeten bang maken. Zoo is het stellig niet bedoeld geweest. Maar hoe het zij, de nieuwe zakelijkheid heeft te Londen niet minder triomfen gevierd dan in 1934 te Belgrado. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. De Voorzitter wenschte in de gisteren ge houden eerste vergadering in dit jaar den leden geluk bij de intrede van 1936. Hij wees er op, dat de gemeente gelukkiig is, zich nog vrijelijik te kunnen bewegen, terwijl de bevol- king ijverig beizig is, de plaats zooveel moge- lijik vooruit te brengen. Door den heer Van Cadsand werd namens den raad de gelukwensch beantwoord. Van de ingekomen stukken stippen wij aan een schrijven van den Minister van Water- staat, waarbij wordt medegedeeld, dat hij geen termen kan vinden, in te gaan op het door het gemeentebestuur gedane verzoek tot ver- breeding van de Axelsclhe brug. Burgemeester en Wethouders verzochten machtiging, te dezen te doen hetgeen hun noodig leek voor het verkrijgen van een goede oplossing. Deze machtiging weed, nadat verschillende leden omtrent deze kwestie het woord hadden ge- vcerd, met algemeene stemmen verleend. Uit de discussie bleek, dat de leden unaniem van oordeel zijn, dat de bestaande hrug niet meer voldoet aan de behoeftfen van het huidige ver- keer, en een verfbetering zeer noodig is. Van verschillende inwoners uit de De Feij- terstraat was ingekoimen een venzoek om ont- heffing van de riooltoelasting, daar naar hunne meening geen enkel perceel aldaar uitloost in bet gemeenteriool. Na breedvoerige bespre- king, waarbij de Voorzitter aantoonde, dat de perceelen van requestranten inderdaad, zij het niet direct, dan toch indirect aansloten op het gemeenteriool, werd het voorstel van Burg, en Weth., op het verzoek afwijizend te beschik- ken, aangenomen. Van den heer Scheele was, in verband met uitlatingen van een lid van den raad, ingeko men een schrijven ter weerlegging van diens uitlatingen. Zonder discussie werd besloten, dit schrijven in de notulen op te nemen, waar bij door den heer Oolsen werd opgemerkt, dat daarop dan toch later zou kunnen worden teruggekomen, hetgeen de Voorzitter be vestigde. Met algemeene stemimen werd besloten tot onibewoonbaarverklaring van de woning Dijk- straat 64, en tot wijziging van de begrooting voor 1935. Burg, en Weth. hadden, naar aanleiiding van een uitspraak van den raad een voorstel inge- diend betreffende het plan voor werkverrui- ming, door den heer L. van Hecke aan den laad voorgelegd. In him voorstel kwamen zij tot de slotso'm, om verschillende redenen aan- nsming van dit voorstel te moeten ontraden en stelden voor het plan-V^n Hecke af te wijzen. Na ampele lDespreking werd hiertoe, met de stemimen van de heeren Duurinck, Van Hecke en Oolsen tegen, besloten. Tot lid der commissie van toezicht op het L. O. in de kom werd benoemd de heer W. Galle in de plaats van den heer J. Boerhooms, die bericht had zijn benoeming niet te kunmen aanivaarden. Uit de rondvraag stippen wij aan een vraag van den heer Van Cadsand, of, waar dezer dagen zal worden begonnen met den aanleg van de huisaansluitingen voor de waterleiding. de ingeizetenen, die kunnen aantoonen de be- schikiking te hebben over goed, zuiiver water, niet verplich't zullen worden tot aansluiting. Door Burg, en Wethwerd bij monde van den Voorzitter1 medegedeeld, dat, indien aange- toond kan worden dat de ingezetenen in het bezit zijn van voldoende goed, zuiver water, dat aan de te stellen eischen beantwoordt, op hen geen verplichting tot aansluiting zal kun nen worden gelegd. De heer Van Driel gaf te kennen, dat naar zijn meening in de geheele gemeente een dergelijk perceel behoudens met name genoemde uitizonderingen niet te vinden was. De heer Lambrechtsen van Ritthem ver- zocht Burg, en Weth. de mogelijkheid te over- wegen, een zoodanige wijziging of verbetering aan te brengen in de Westelijke waterleiding, dat voorkomen zal worden dat de bewoners van Sluisikil, zooals thans gesohiedt, hinder ondervinden van den stank, veroorzaakt door het verontreinigde water dier waterleiding. De Voorzitter deed mededeeling van de ten dezen genomen stappen en de bereiikte resultaten, en zegde toe, deze aangelegenheid opnieuw ter hand te zullen nemen. Ten slotte deelde de Voorzitter mede, dat door hem met ingang van 2 April a.s. ontslag is verzocht als burgemeester dezer gemeente. pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poed,er. Per stuk 8 ct.; doos 45 ct. Bij Uw Drogist. Ingez. Med. DE TOESTAND BIJ DE Z.-VLAAMSiCHE TRAMWEG MJJ. Bij Kon. besluit is benoemd de commissie inzake het door Prov. Staten van Zeeland ver- lanigde onderzoek naar den toestand van de Zeeuwsch -VIaamsche Tramwegmaatschappij. In deze commissie werden benoemd het lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, de heer J. M. van Bommel van Vloten uit Goes en de ledjen van de Provincaale Staten van Zee- land, de heeren J. van't Hoff uit St. Laurens, A. C. de Pauw uit Ter Neuzen, G. J. L. Goos- sens uit Sas van Gent en W. baron van der Feltz uit Middelburg. Ter griffie te Middelburg is de commissie op Donderdag j.l. ge'installeerd geworden door den Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford. FORMU,LIEREN TER VERKRIJGING VAN EEN INDENTITEITSKAART. De directeur der districtsarbeidsbeurs voor Zeeuwsch-Vlaanderen verzoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat de verklaringen van den Nederlandschen werkgever, welke door de in Nederland wenkende Belgische grensarbeider (d.z. arbeiders welke in Belgie domicilie hebben, in Nederlandsche grensge- meenten werkzaam zijn en minstens eens per week heen en weer reizen) aan den Burge meester van zijn gemeente, waar hij domicilie heeft moet worden overgelegd ter verkrijging van een indentiteitskaart, moet worden ge steld op een door den Minister vastgesteld form,ulier. Deze formulieren zijn kosteloos verkrijgbaar bij de hiervoor bevoegde arbeidsbeurzen. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen zijn hiervoor aange- wezen de volgende drie arbeidsbeurzen, elk voor wat betreft de daarachter vermelde ge meenten: Arbeidsbeurs te Ter Neuzen: Ter Neuzen, Axel, Boschkapelle, dinge, Graauw en Lan- gendam, Hengstdijk, Hoek, Hontenisse, Hulst, Ossenisse, St. Jansteen, Stoppeldijik en Zaam- slag. Arbeidsbeurs te Oostburg: Oostburg, Bres- kens, Groede, Nieuwvliet, Cadsand, Zuidzande, Retranchement, Aardienburg, Wlaterland- kerkje, Schoondijlke, IJzendijke, Hoofdplaat, Biervliet, Sluis, St, Kruis en Eede. Arbeidsbeurs te Sas van Gent: Sas van Gent, Koewacht, Westdorpe, Zuiddorpe, Phi lippine en Overslag. KEURINGSDIENST VAN WAREN. Aan het jaarverslag van den Keurinigs- dienst voor Waren voor Zeeland, over 1934, is het volgende on/bleend: In het laboratorium werden 11798 monsters onderzocht, waaronder 8314 monsters melk. Door de keurmeesters werden 9112 inspecties verricht van bereid-, bewaar-, en verkoop- plaatsen waarbij 322970 partijen ter plaatse werden gekeurd. In totaal werden 384 partijen buiten con sumptie gebracht en 714 waaijschuwingen ge- geven terwijl in 51 gevallen proces verbaal moest worden opgemaaikt. Door de keurmeesters moeten ruim 5000 kruideniers, bakkers, en slagerswinkels, ruim 1700 melkverkoopers en ruim 1000 consurnptie- ijsverkoopers, fabrieken, molenaars, gamalen- pellers, bonbonverpakkers, rivierventers enz gecontroleerd worden. Voor het pellen van gamalen werden 114 nieuwe vergunningen uitgereikt, 14 vergun- ningen werden ingetrokken op grond van typhus gevaar. Systematisch werden alle winkels, bakke rijen, melkverkoopers, fabrieken, consumptie- ijsbereidplaatsen, mailkten en andere ver- koopgelegenheden ge'inspecteerd. Bij de2le in specties werden 360 partijen wegens ondeug- delijken toestand uit de consumpti# verwij- derd. Het bakkerseczeem, dat eenige jaren vrij veelvuldig er in ernstigen graad voorkwam, is vrijwel geheel verdwenen. Niet onmogelijk is het, dat het feit, dat thans meer inlandsdh meel verwerkt wordt op dit iziekteverschijnsel van gunstigep in vloed is geweest. Uit onderzoekingen van recenten datum is gebleken, dat verschillende hleekmididelen voor meel en wel voomame- lijk ammoniumpersulfaat bij hiervoor gevoe- lige personen huiduitslag kunnen veroorzaken Aangezien bekend is, dat deze bleekmiddelen in het buitenland veel worden gebruikt lijkt de veronderstelling niet al te gewaagd, dat het buitenlandsche en wel meer speciaal het Amerikaansche gebleekte meel een der oor- zaken van bakkersaczeem zou kunnen zijn. Een eigenaardig staaltje van beidroig werd geleverd door een fabrikant van bronwater. Onder een klinkenden Duitschen naam werd het water uit zijn „Brunnen>" in den handel gebracht. Het etiket bevatte een afbeelding van een schitterend berglanidschap waaruit op den voorgrond de bron ontisprong. Verder bevatte het etiket de aanduiding: „eisenhaJtig, frisch und gesimd. Kohlen-saueres Wasser Heilt Rheumatismus und Nierenkrankheit. Prima Tischwasser." Bij een onderzoek ter plaAtse door den Keuringsdienst ingesteld hleek de hron zich te bevinden in den regenbak van den fabri kant. Afgekeurd werden voorts o.a. 11 monsters

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 6