ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN BLACKBOy 1\ llll kitota&tf ASPIRIN VRSJDAG 31 JANUARI 1936 76e Jaargang Bmneniand FeuiSleton Een liefde in China. No. 9408 TWEEDE BLAD ZWARE PRUIM SHI C (LXAAjCL f het product van vertrouwen p - - in ninrm-iinr—CT-^aaafc^ja^iL'itaBfeKiKaaeccBagnacii'i himiiii—iiaMganm—r.iwm -flsvuisbi-aeww mf** amdoi NEUZENSCHE COURANT BENOEMING LID TWEEDE KAMER. De voonzitter van het Centraal Stemtoureau heeft in venband met het nietaannemen van zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer door mr. J. A. de WSllde, benoemd verklaard mr. G. van Baren te Delft. DE EERSTE KAMER EN HET KARINET. Versctienen is de iMemorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer omtrent de algemeene beschouwingen over de Rij/ksbegrooting voor het diemstjaar 1936. Daaraan is het volgende ontleend: Oak de Regeering is van meening, dat de werfeing van het parlementaire stelsel te on~ zent, over het algemeen reden tot tevredeniheid geeft en allerminst de ondermijnende en on- biUijke critiek rechtvaardigt, die van somimige zijden daarop wordt uitgeoefend. De Regeering heeft met belangstelling ken- 1 nas genomen van de beschouwingen, door een aantal leden aan ons stelsel van evenredig kiesrecht gewijd. Ongetwijfeld zal, wanneer 1 te eeniger tijd een herziening van ons kies- stelsel in overweging mooht worden genomen, ook aan die beschouwingen aandacht worden gegeven. Wat bedoeld wordt met de tweespalt, in den Ministerraad gerezen ter zake van de zorg voor het onderwijs, is de Regeering niet dui- clelijk. Inderdaad moet het kabinet gekenschetst i worden als een extra-parlementair, zulks ge- j heel in overeenstemming met de formuleering der opdracht, krachtens hetwelk het werd gevormd. Dat nog steeds geen nieuwe Minister van Defensie is benoemd, vindt zijn verklaring in de omstandigheid, dat een aantal vraagstuk- ken, welker oplossing in onderzoek is, beter eerst tot een definlitieve beslissing worden gebracht. Daar tot deze vraagstukken mede dat der Nederlandsch-Indische maritieme de fensie behoort, waarbij ook het departement van Kolonien mauw betrokken is, biedt het bovendien zekere voordeelen, dat de leader van laatstgemeld departement tevens met de interiimaire leidinig van het departement van Defensie is belast. Wat het karakter van het kabinet betreft, kan de Regeering zich aansluiten bij de leden, die van oordeel zijn, dat een wezenlijk venschil tusschen het program van het tagenwoordig kabinet en het voorgaande niet bestaat, doch dat men kan spreken van een verlegging van het accent met name op de industrialisatie. De Regeering onthoudt zich van het geven van een antwoord op de vraag of de oude op de antithese gegronde coalitie-politiek voor goed heeft afgedaan. Voor het tegenwoordige blijve het streven er op gsricht, waar eenigs- zins mogelijik het ontstaan of verscherpen der tegenstellingen tusschen rechits on links te vermijden. Het verheugt de Regeering, dat vele leden zich kunnen vereenigen met hetgoen door haar op het stuk der gezagshandhaving wordt verricht. Dat de tegenwoordige tijden een verlegging van het accent naar het gezag vereiischen is onbetwistbaar. Overigens hoede men zich voor de meening, dat een verplaatsing van het ac cent naar het gezag in het wezen der zaak een vermindering der vrijheid beteekent. Dat Ikraichtig opgetreden moet worden tegen groepen, die misbruik maken van onsze volksvrijheden, onderstreept de Regeering ten voile. Verstoring der openbare orde behoort van Overheidswege te alien tij'de te worden tegen- gegaan, onverschillig welke groepen zich daaraan schuldig maken. De regeering is erkentelijk voor de instem- miing, welke haar plannen tot versterking van de weermacht bij eenige leden moeht verwer- ven. Zij geeft gaame de verzekering, dat de uitvoering van de maatregelen, welke zullen voortvloeien uit het Foods ter vehbetering van de materieele uitrusting der weermacht, zoodra dit door de Staten-Generaal zal zijn goedgekeurd, zooveel mogelijk zal worden be- stpoedigd. De Regeering heeft reeds bij herhaling uit- eengezet, waarom aanpassingspolitiek dualis- tisch moet zijn en waarom dit in stede van een gebrek een verdienste van die politiek is. Dat deze politiek niet geleid heeft tot eenige verbetering in den toestand van de door de eccnomische crisis getroffen industrioelen, arbeiders, boeren en middenstanders zou al lerminst bewijzen, dat zij een onjiuiste politieik is. Wie zich er rekenschap van geeft, wat het resultaat is geweest van am een tweetal vioorbeelden te noemen de lamdbouwsteun- maatregelen en de contingenteeringsmaat- regelen voor de industrie, zal maetenj erken- nen, dat de toestand der in deze bedrijven werkzame personen zeker aanmerkelijk slech- ter zou zijn, indien deze maatregelen niet waren genomen. Omgetwijfeld ligt het in de lijn der ont- wikkeling van de latere jaren, dat het -be- drijfsleven zich meer en meer in organischen zin omtwikkelt en ook de Regeering verwacht, dat deze ontwikkeling zich in de naaste toe- komst zal voortzetten. De Overheid zal dit proces met groote aandacht moeten volgen. De vraag, in hoeverre bet mogelijk en nut- tig is contingenteeringen geheel of ten deele door hoogere invoerrechten te vervangen, maakt reeds geruimen' tijd een voorwerp van onderzoek uit. Aan het vraagstuk der reorganisatie d'er crisisdiensten wijdt met name de Minister van Landbouw en Visscherij alle aandacht. Verkorting van den arbeidsd.uur is, zoolang op dit punt geen Internationale overeenkom- sten zijn getroffen, meestentijds niet mogelijk zonder de concurrentiemogelijkheid van ons bedrijfsleven tegenover het buitenland emstig te bamoeilijiken. Wat het vraagstuk der vaste lasten be treft, kan de regeering voor het oogenblik alleen herhalen, dat experimenten van haar op dit terrein niet behaeven te worden ge- vreesd. Voorstellen tot aantasting van hoofd- sommen zijn van haar niet te verwachten. (Het tot heden nog niet tot stand komen van de wettelijike onderwrjsbesparingen zal er toe lei den, dat van het bedrag der dadelijk ingaande be sparing, welke op 2,5 millioen was geraamd, een gedeelte naar een volgend jaar zal worden verschoven. De Regeering verklaart nogmEials, dat zij aan opheffing van het bankgeheim niet denkt. Uitbreiding van de Staatsloterij zou, af- gezden nog van de vele principieele bezwaren, die bij velen tegen deze loterij bestaan, een meerdere opbrengst geven, die in geen enkele verhouding zou staan tot den ernst van de door de crisis veroorzaakte financieele moei- lijkheden. De belasting van Nederlanders in den vreemde, is voor zoover de suocesisdebelasting betreft. thans bij de regeering in onderzoek, evienals de heffing van een vrijgezellenbelas- ting. Tegen een verdergaande belasting van het vermogen bestaat groot bezwaar. De Regeering zal ook in de toekamst aan de belangen der groote gezannen haar aan dacht blijven wijden. Nog in onderzoek is, of de spellingvereen- vcudiging, die met de op 28 Augustus 1934 tot stand gekomen maatregelen is beoogd, gevolgen heeft voor het gebruik van de taal, die niet aanvaardbaar kunnen worden geacht. Onder die omstandigheden schijnt het weinig vruchtbaar, thans in te gaan op de vraag, of de veelzijdigheid van het vraagstuk van den baginne af in alle opziohten in bet oog is ge- houden. Inderdaad is bij de Regeering in over weging of harerzijds niet een beslissing moet worden genomen, waardoor voor het geheele volk duidelijk zal worden, dat er maar edn nationale vlag is. Dat die beslissing "bij een deel van het volk orrtstemming zal kunnen wekken, mag geen reden zijn om den bestaan- den weinig gewenschten toestand te doen voortduren. „ORDENING" DIE HET LEVEN DUURDER WII. MAKEN. Aan een artikel in de Nieuwe Rott. Crt. is het volgende ontleend: Nu de wet op het algemeen verbindend en onverbindend verklaren van ondememers- overeenkomsten in werking is getreden, streeft men in verscbeidene taikken van be- drijf met sneer kracht naar zgn. ordening on der staatisdwang met voor de verbruikers on- aangename vooruitzichten. Uit het Engelsch door BEN BOLT. (Nadruk verboden.) 32 Vervolg. „Heelemaal niet, in werkelijkheid wiist ik me geen raad van angst. Ik had wed willen gilien." ,,Maar je helbt bet niet gedaan", vdel For syth in, „en daarmede staat je moed boven alle verdenking. Mijn heele leven zal ik trotsch op je zijn, liefste. Hiet was in een woord prach- tig." ,,,Ik was net een klein kind, dat van be- nauiwdheid op zijn beenen staat te trillen", weerde Kathleen zijn lof luchtig af en opeens van toon veranderend, voegde zij er fluiste- rend aan toe: ,,Daar is Ching". •Forsyth keek. Tegen den gload van het vuur zag hij de lange gestalbe van den Chinees af- geteekend. Er waren nog twee mannen zich't- haar en het geluid van stemmen drong nu tot hen door. Ghing kwarn snel nadertoij en toen hij weer bij hen was, uitte hij maar 6&n woord: .Mtelaatsclhen" Kathleen rilde even, terwijl de dokter vroeg: ,,Bedoel je dat dat een kampement met me- laatschen is, Ching?" ,,Ja. Vier melaatschen een heel slecht. Gaan niet naar Pi-Ohow; zeggen de manda- rrjn ze veribrandt." ,,Ze verbrandt?" herhaalde de dokter ver- scihriikt. ,,Ja", Verklaarde Ching met philosopische berusting. „Is gewoonte in dit deed van China. Geven ze opium, west u, en als zij slapen, ste- ken ze huis in brand. Kunnen melaatschen niet beter maken en Chinaman heel bang hij het ook krijigt en ze daarom verbrandt. Vindt hij een goed middel." Even viel er stilte na deze sohokkende me- dedeeling. Toen mefkte Forsyth op: „Het ongeluik van deze m enschen is ons voordeel. Niemanid zal met hen praten en dat bevordert onize veiiligheid. We kunnen gerust voortgaan." Zij trokiken vender en ontanoetten opnieuw ✓een serie trelden, diie in een zoo verwaarloos- den toestand venkeerden, dat ze voor nachte- lijke reizigers gevaar opleiverden. Kathleen ging nu voorop en waarschuwde de mannen die den stoel moesten dragen, wan neer bijizondere Voorzichtigheiid vereischt werd. De lanige, steile helling, die zich tusschen hocge rotswanden wond, eindiglde in een met pijntooomen bedekt plateau. ,,Wij hder rusten", stelde Ching voor, „en wat eten." ,,Rust zal zeker welkom zijn", sprak For syth, toen zij den stoel neerzetten. ,,En voor een hapje eten zal ik ook heel dankbaar zijn." „Is voor gezorgd", grinnikte Ching. ,,Dacht bij mijzelf, onderweg honger en misschien geen herberg am wat te kooipen en dus geleend van mijn broer, heel rijike man en voorraad ingeslagen." De dokter laohte. „Qhing, je bent een ju- weel". „En je broer ook', viel Kathleen hem even- eens lachend hij. Van onder de zitbank van den draagstoel haalde Ching het provianid te voorschijn, tarwekoekjes en koud schapenvleesch en terwijl bet voeldsel hun nieuwe kracht gaf, vergaten zij even de gevaren, die hen nog steeds bedreigden eft vnelden zich bijna vroo- lijlc. ,,Heb zin in driniken hoor water", zei Qhiing opeens. ,,Ga zien het te vinden." Hij kwam overeind en verdwieen in het half- duister. Zijn afwetzigheid duurlde niet lang, maar toen liij terugkwatm, bracht hij niet bijs- teir opweikkend nieuws. Hij had bet water, dat hij gehooid had gevondenhet foleek een rivier, die tusschen de heuvels in een kloof doorstroomide. En die lag zoo cliep, dat het Reeds zijn de eerste stappen gezet op den weg van de ordening buiten staatsdwang. Zoo maakt, een publicatie van het bureau voor de statistiek melding van de bakende op 19 September 1935 tusschen een groep siga- rettenlfabrikanten gesloten overeenkomst, waarbij nagenoeg alle producenten zich heb- ben aangesloten en welke ten doel heeft een einde te maken aan den steeds scherper wor- dende concurrentiestrijd in de sigaretten- industrie, waardoor het bestaan van de mid- den- en de kleinindustrie) bedreigd werd. De concurrentie had de markt steeds meer naar laaggeprijsde, speciaal cents sigaretten ge- dreven, waardoor de winstmarge meer en meer achteruitging. Het gaat er dus om, duurdere sigaretten aan he., publiek te verkoopen. Voorts is door vier landelijke bakkers-orga- nisaties en den bonden van cooperatieve ver- bruiksvereenigingen 28 Oct. 1935 opgericht de Nederlandsche Bakkerij Stichting. Het doel dezer stichting bestaat in het leidinig nemen van het gezond maken en gezond houden van het bakkershedrijf, waartoe deze instelling zal optreden als promoter bij het tot stand komen en uitvoeren van ondernemersovereen- komsten, die men wil trachten algemeen ver bindend verklaard te krijgen. Hierbij zit naar ons bekend is, mede de bedoeling voor, den broodprijs op een zeker peil te hanidhaven. Beter ware het o.i. naar verlaging te streven door de productiekosten verder omlaag te brengen, zonder daarbij het publiek te beper- ken in zijn keuze van broodsoorten. iDe kroniek van het Centraal Bureau voor de Statistiek maakt verder melding van de opriehting van de „Centrale Vereeniging tot behartiiging van de belangen van den vleesch- en vethandel en aanverwante branches". Deze streeft naar een ordening, waarbij zoo- wel de producent (landbouw en veeteelt) als de .groot- en kleinhandel betrokken zullen zijn. O.m. stelt men zich ten doel: het be- palen en beschermen van den edndprijs van het product, hetgeen dus beteekent, dat de verbrui'kers zullen hebben te betalen, wat de Vereeniging decreteert. Opgericht is odk reeds de Vereeniging van Nederlandsche Fabrikanten van Waschmidde- len voor de Wasc'hindiustrie, die o.a. ten doel heeft minimum-, en/of maximum-prijzen vast te stellen. De saneeringsoommissie voor de waschindustrie heeft besloten een stelsel van licenties in te stellen voor wasch- en strijk- inrichtingen e.d. Tenslotte wordt nog melding gemaakt van een beperking van de veekoekenproductie door de groote oliefabrikanten van een landelijk contract omtrent de leveringsvoorwaarden van haarden en haardkachels, saneering van de trawlervloot, ep landelijke productie-rege- lingen, door de verveners getroffen voor de fabrieksturf en voor de haardbrandstof. En dan is er nog het streven voor een aan tal chemische wasscherijen en ververijen naar een algemeene prijsovereenkomst welke dte daarbij betrokken belanghebbenden krachtens de wet tot het algemeen verbindend en on verbindend verklaren van de ondememers- overeenkomsten aan de geheele Industrie wil len opdringen. Men heeft in gevallen, als hierboven ge- noemd, aldus de N. R. C., voor zoover daarbij een beroep wordt gedaan of zal wor den gedaan op staatsdwang, en voor zoover daarbij zonder staatsdwang het bedrijfsbelang en het verbruikersbelang uit het oog worden verloren te doen met een aangelegenheid, die niet alleen degenen, die rechtstreeks hij de uitkomsten van het bedrijf betrokken zijn, raakt, dcch, die inderdaad van algemeen be- lang is. Dit is ook erkend door die bedoelde wet, waarin immers wordt bepaald, dat de verbindendverklaring van ondememersover- eenkomsten alleen dian geschiedt, indien het algemeen belang zulks vordert. Een zeer groote factor vormt daarbij,, vooral onder de tegenwoordige tijdsomstandigheden, het ver bruikersbelang. Onder „verbruikers" zijn hier te verstaan alle afnemers van de product en of diensten van de betrokken bedrijven. Dezen hebben er groot belang bij, dat zij dde producten of diensten tegen zoo laag mogelijken prijs be- trekken. Er is in onze dagen een igroote be- hoefte aan verlaging van de kosten van het levensonderhoud, een algemeene drang naar ■hem niet mogelijik was geiweest haar te be- reiken en zijn dorst te lessehen. ,,Hoe komen we er dan over?" vroeg de dokter haasti'g. ,,Er is een brug een touwbrug, die van den eenen heuvel naar den anderen hangt. Heel moeilijk om met den stoel erover te ko men." ,,Dan moeten we den stoel laten schieten", klonk Kathleen's snel oordeel. ,,Neen", riep Forsyth. ,,dat moeten we niet doen. Die draagstoel was .een grandiose inge- ving van Ching. Als we dien achterlaten, zou deize of gene hiem misschien vinden "en het be- richt zou Li Weng-Ho ter oore kunnen ko men. En daarbij, ik heb wat je zou kunnen noemen een „kno(btoel", die me waarschuwt, dat ihij ans nog van veel nut kan zijn. We moeten hem meenemen en meieen maar gaan. We hebben groote kans, dat we tijd verliezen bij de brug. Aldus geschiedde. Aan den anderen kant van het pijnbosch ging de weg plotseling naar beneden en terwijl zij daalden, brak de maan door de wolken en toonde hun de brug, waar- over Chinig had gesproken. Ze was opgehangen over een vallei met steile wanden, een bergsplset haast, en in het sdhijnsel maakte zij een indruk van bouwval- ligheid, die niet weinig verhoogd werd door een beangstiigende dOorzakking in het midden. Forsyth oniderzocht het gammele gevaarte nauwikeurig en begon toen heel voorzichtig de tocht er overheen. De vallei vonmde een scihoorsteen, waarin de luciht voortdurende in beweging was en de lichte brug zwaaiide been en weer als de wind haar te paikken krei'g. Planken, op touwen gestrekt en uitgesleten door vele voetstappen, vonmden een pad, ontbraken echter op ver- schillende plaatsen en openden een niet be paald bemoedigend uitzicht op de duistere diepten beneden. Dicik Forsyth liep de heele brug af en keerde toen weer terug. ,,Hij ziet er beroerd uit", verklaarde hij, ,,en hij is geen steek beter dan hij er uit ziet, maar vermindering van kosten len lasten. Geen won der, want de .inkomsten van alle groepen der bevolkinig zijn sterk gedaald en in menig be drijf wordt met verlies gewierkt, doordat de productiekosten nog altijd te hoog zijn. Ook de export wordt niet alleen door de handels- belemmeringen van het buitenland bemoeilijkt maar tevens door den veelszins nog te hoogen kostprijs dnzer producten in vergelijkdnig met *den prijs, die op de buitenlandsche markt thans kan worden bedongen. Prijsverhooging gaat dus zeer stellig in tegen het algemeen belang; zij is niet overeen te brengen met de algemeene lijn van de oeco- nomische politieik, welke de regeering volgt en die gericht is op veriaging van het kosten- peil in ons land. Slechts in uitzonderings- gevallen, indien een voor ons land onmisbaar bedrijf geen mogelijlkheid ziet blnnep afzien- baren tijd zijn productiekosten aan te pas- sien aan het prijspeil van dezen tijd en daar om dreigt te gronde te gaan, kan tijdelijke afwijiking van deze politiek ten behoeve van zulk een bedrijf in het algemeen belang ge- rechtvaardigd zijn. Nu is het eigenaardige van de meeste ordeniings- of saneeringsplannen, dat zij in de eerste plaats prijsverhoogmg nastreven. Wij elndigen daarom met het uitspreken van de hoop, dat de regeering ten slotte zal inzien, 'dat verbindendverklaring van derge- lijke ondernemersovereerikomsten in strijd is met het algemeen belang en dat ordenings- plannen van dezen aard dus nimmer aan alle ondememingen in een bepaalde branche zullen worden opgelegd. DE KANONNEN VAN DE NIET AFGEBOUWDE FORTEN. Het lid der Eerste Kamer Mr. A. J. van Vessem is voomemens, aan den Minister van Defensie a.i. de volgende vragen te stellen: 1. Is het juist, dat de millioenen guldens gekost hebbende zwaar geschut van 28 c.M. L. 45, waarvan in 1913 de toenmalige Minister van Oorlog, Minister van Marine ad interim, de beer Colijn, de aanschaffimg ten behoeve van de kustverdediging sterk heeft bevor- derd, nimmer gereed voor 's lands verdedi- gins is opgesteld? 2. Is het juist, dat 'dit kostbare, meest moderne, zware geschut van Nederiand, dat omstreeks 1919 door de firma Krupp is gele- verd, eenige jaren geleden voor enkele tien- duizenden guldens aan een particulieren wa- penhandelaar is verlkocht? 3. Is de Minister bekend, mede te deelen: AHoeveel stu'ks zwaar geschut en van welk kaliber zijn door de firma Knupp naar aanleiding van de in 1913 genomen beslissing geleverd voor bet sub 1 omschreven doel en in welk jaar vond de opdraicht tot levering en in welk jaar vond de levering plaats? B. Is de levering door den oorlog ver- traagd en zoo ja, was Nederiand verplicht, met deze vertraagde levering genoegen te nemen C. Hoeveel bedragen de totale kosten, welke voor de aanschaffing, het vervoer en den opslag van dit geschut zijn besteed? D. Indien de vraag sub 1 hevestigend wordt beantwoord, waarom is dan dit meest moderne zware geschut van Nederiand nim mer gereed voor 's lands verdediging opge steld? E. Is dit geschut nog eigcndom van den Ncderiandschen Staat en zoo ja, welke be- stemming is daaraan gegeven? F. Indien dit geschut niet meer eigendom is van den Nederi andschen Staat, in welk jaar is het dan verkocht, aan wien is het verkocht, voor welken prijs is het verkocht en waar is de opbrengst van dezen verkoop van 's lands eigendom verantwoord? De vragen hebben vermoedelijk betrekking op de acht kanonnen van 28 c.M., welke in 1913 zijn besteld voor de forten Kijkduin en Vlissingen. Deze forten zijn, zooals men weet, nooit afgebouwd. De kanonnen zijn in 1919 over de grens gekomen, en toen op de werf te Amsterdam opgeslagen. Men heeft nog eens geproheerd, ze in het Marinefomds in te schakelen voor havenverdedlging in Indie, doch dit is tenslotte niet gebeurd. De kanonnen zijn eenige jaren geleden aan een handelaar niet een wapenhandelaar verkocht. Red. N. R. Crt. we kunnen er over heen. Ik hoop, dat je niet aan duizeligheid lijdt, Kathleen?" ,„Neen, daar heb ik nooit last van", ant- woordide het meisje. ,,Dan zal ik jou er eerst over heen helpen, Ohing en ilk komen dan na met den draag stoel." Voor ieman'd, die aan sen dergelijike expe- ditie niet gewend wias, vormde het passeeren van zoo'n wankele, op rechte palen aan beide zijden van de kloof opgehangen brug, een be- proavinig, /waarbij het geen wonder zou zijn, als hem of haar de haren te berge rezen. (Het was precies een hangmat, losjes slin- gerenld en losjes samengeweven, met aan weerskanten een slap touw als weinig steun biedende leuning, terwijl de mankeerende planken den overgang nog bemoeilijkten. Maar Kathleen Barrington had een koel hoofd en een zenuwstel, dat niet spoedig van de wijs getoradht was. Met Dick Forsyth voor zich uit, om de gapingen in den vloer aan te geven stak zij de waggelende, slingerende brug zon der ongelukken oiver en haar aan de andere zijde van het water achterlatond, keerde de dokter terug, om samen met Ohing den stoel te transportseren, een heel wat zwaardere taak. (Zij lieten den draagstoel los op hun schou- ders slingeren, hem met een hand vastihoudend om de andere vrij te hebben voor de touwlen- ning. Forsjrth llep ook fihans weer voorop, en waarschuwde Ohing als zij de gevaarlijke plaatsen naderden. Onder het gezamenlijke ge- wicht van hun lichamen en hun last, kraakte de brug, alsof ze het de volgende seconde zou afleggen, doch de grootste helft van den af- stand werd zonder incidenten afgelegd. Toen zwaaide een extra sterke winldstoot de brug uft haar evenwicht en net op dat oogenblik zette Ching zijn voet cp een vermolmde plank, die onder hem hezwee.k. Zijn voet gleed er- door en terwijl hij viel, dompte de stoel voor- over en stootte Forsyth tegen het gezicht. Het ongeval kwam geheel onverwacht, maar de dokter had de tegenwoordigheid van 0 1 i# Product van DOUWE EGBERTS Tabaksfabriek (Ingez. Med.) HET VERBOO VAN ARBEID DOOR VREEMDELINGEN. In verhand met het Kon. besluit van 24 Janiuari, krachtens hetwelk de bepaling, dat werkigevers, zonder in het bezit te zijn van een schriftelij.ke vergunning van den direc- teur van den Rljksdienst der werkloosheids- verzekering en arbeidsbemiddeling, geen ar- beid zullen mogen doen verrichten door vreemdelingen, tot een groot aantal be drijven is uitgebreid, heeft het Algemeen Nederlandsch Persbureau zich te bevoegder plaatse om nadere inlichtingen igewend. Men heeft er daar op gewezen, dat na dit laatste Koninklijke besluit vrijwel het geheele bedrijfsleven onder de desbetreffende regeling iralt, ultgezonderd de zeevaart, de Rijnvaart en bet dienstbodenbedrijf. Bij de zeevaart speelt het vraagstuk van het gebruik van Aziatische arbeidskrachten op de schepen, welk vraagstuk een afzonderlijke materie betreft, een rol. Met betrekking tot de Rijn vaart wordt oniderzocht, of de Rijnvaartacte een beletsel zou kunnen bHjken voor de toe- passing van de regeling op ait bedrijf. Ten aanzien van de dienstboden wordt, ge- lijk de regeering ind'ertijd heeft verklaard, in den loop van dit jaar een regeling ver wacht. DE VEREENIGING VOOR INHEEMSCHE TARWE-AFNEMERS IN LIQUIDATIE. De minister van landbouw en visscherij heeft de vereeniging V.I.T.A. Vereeniging voor inheemsche tarwe-afnemers), gevestigd te 's-Gravenhage, in liquidatie doen treden, een koude toe h t tvv - eroorzaakt maar al W te vaa'c hevige neu- u ra'gische pijnen, Maar een middel: N e e m t: B A I BAYER Uitsluitend varkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 30 tabl. 70 cts. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 cfv. (Ingez. Med.) geest, om zicih aan de touwleuning vast te grljpen en zich zoo van een val in de rivier diep beneden hem te redden. Een verschrikte kreet van den oever beweas, dat Kathleen ge- zien had wat er was geibeurd. Behoedizaam krabbelde Dick Forsyth over eind en achterom kijkemd, zag hij, dat Ching bezig was, zich los te weaken uit het gat waarin hij geraakt was, door liggend op zijn rug, zijn vrije been als helhoom te gehruiken en dit tegen een der planken te drukken. De brug schudide onder zijn worsteling en Forsyth kon niets anders doen, dan zich aan de touwleuning vasthouden en wachten. In een tijdsverloop, dat hem een eeuwigheid toe- sciheen, doch in werkelijkheid niet meer dan een halve minuut duurde, had de Chinees zich bevrijd en stond hij weer op zijn beenen. „In orde", riep hij, zwaar hijgend, maar on- verstoorbaar als immer. ,,De hemel zij gedankt'", verzuchtte de dok ter, onuitsprelkelijk verlicht. ,,Ik ben wser klaar", kondigde de Chinees na enkele oogenlblikken, toen hij zijn adem weer een beetje teruggekregen had, aan. Ver- schrikkelijk iber.oerde brug, dat ding"! ■Zonder verdere malheurs passeerden zij eenige minuten later de eindpalen aan den an deren oever, waar Kathleen op hen toekwam. ,,0, Goddanlk, dat jullie er zijn. Ik heb doodsangsten uitgestaan." ,,Ik odk", bekende Ohing openhartig. Slechte brug, moet noodig gereparcerd, maar Li Weng- Ho geen zin er geld voor te geiven, houdt het liever zelf. Maar ik weet manier hem te ■dwingen cm te repareeren. Wacht tnaar, dan zult u zien." Oiling zette den draagstoel neer, ging terug, klorn op een van de palen, waaraan de brug bevestigd was, en begon cp zijn gemak met een r: :3 hci, touw dcor te zagen. (Wordt vervol'gd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 5