ai rfmffn NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 9408 VRIJDAG 31 JANUARI 1936 76e Jaargang Binnenland De Italiaansch-Abessinische oorlog. M.S.S .-cachets EERSTE 8LAD TER NEUZEN, 31 JANUARI 1936. HOEK. geen geneesmiddel een middel voor inwendige zuivering AXEL. tiu iiimiiiii iwi -\t~T,'.71XS3EXl TER NEUZENSCHE ABONNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen 1.25 per 3 maanden Bui ten Ter Neuzen fr. per post f 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,overige lan den f 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels /0,80 Voor elken regel meer 0,20 kt.F.TNF, ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliehd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. STEUN VOOR WARMOEZERIJPRODUCTEN RLAUWE DRUIVEN EN KRUISBESSEN. Het bedrag wan 3V2 millioen gulden, ge- noemd in de crisissteunibeschikk^pg van 3Q November 1935 (ifruit en warmdezerijgewas- sen XII) en bestemd voor steun voor warmoe- aerijprodu^ten, blauwe druiiven en kruisbessen, is tot 3.8 millioen verhoogd. De toestand aan de fronten. In bet Noorden gaan de Abessiniers dag en niacbt vqort om bet den Italianen lastig te maken en naar te Addis Abeba verluidt, be- reiden ras Seyoem en ras Kassa achter dit gordijn van voortdiurende guerilla-expedities een nieuiwen aanrval op Makalld voor. Zij zijn nog in bet bezit van bet fort Ambara, dat strategisch gunstig gelegen is ten opzicbte van, den verbinldingsweg van Makalld met Adoea. Dit fort was voor de laatste groote ge- vecbten in Tembien in handen van de Italia nen, en het werd toen overmeesterd door de AJbessiniers. Vermoedelijk is dit een strate gisch succes van beteekenis geweest. Het is zeer aarmemelijk, dat de Abessiniiers nu zij dit fort bezitten baast hebben om tot een nieuwen aanval over te gaan, gelijk de Italia nen haast zuilen hebben om nieuwe verster- kingen tusschen Hausiien en Malkalie te bren- gen, die daar bij den aanval op Syoem en Kassa gedeeltelijk teruggetrokken waren. Opmerkelijk is, dat de Italiaansche vliegtuigen zicb den laatsten tijd weer meer in de onmid- deUijke nabjjiieid van Makaile doen hooren. In bet Zuiden hebben de Italianen Wardara tot op een afstand van 40 kilometer bereikt. „De Italianen" wil bier zeggen een verken- ningscollonne. In Wardara zelf moeten zicb Abessiniers bevinden, immers Dinsdag hebben de Italianen deze stad nog gebombardeerd. De Abessiniers hebben bier bun voomaamste troepemmacht geooncentreerd in ide pas van Adala, noordelijk van Wardara, den eenigen toegangsweg tot de stad Allata, terwijl er verder troepen op weg zijn naar Aloef, de hoofdstad van Sidamo. Een groot geaeelte van deze troepen is afkomstig van net leget van ras Desta. Zoolang de Italianen bier dus met een licibte verkemmingsoolonne brijven opereeren is er niet veel kans op een toenemende be- dreiging van Addis Abeba. Troawens, gezien de situatie van het Italiaansche front Noorde- Itjk van Dolo, kan bier nog geern sprake van zijn. -Verder schijnt tbans eindelijk generaal Nassiboe tot nieuwe activiteit te zijin geko- men. De troepen die nog te Dzjidzjiga lagen zijn thans alle nnaar bet Zuidelijk front ver- trokken en cx>k uit Dagaboer en Sasas Baneb zjjn de Abessiniers in Zuidelijke ricbting op- gem archeerd. De Italianen zetten aan dit gedeelte van bet Zuidelijk front, aan de Fafan, Gorrabei aan de Bawa, een zijrivier van de Sjebeli, Danan, en verder meer Oostelijk Wal Wal. Terwijl zij verder niet overdreven sterke bei- lingen hebben tusschen Wal Wal en Gorrabei. Eenigen tijd geleden waren er Abessiniers gesignaleerd bij Gabridibari, dat slecbts 20 kilometer Noordelijker ligt dan Gorrabei. Deze actae is toen op niets uitgeloopen, doch als tnans groote Abessijnische afdeelingen in deze ricbting oprukken, dan kunnen de beide legers reeds vrij spoedig contact met elkander krij- gen. Als dit temminste de bedoeling is. DE SANCTIES. In de News Chronicle waarsehuwt Vernon Bartlett tegen de neigimg, die er bij velen beerscbt, om de Italianen maar in bun sop te laten gaar koken, uitgaande van de ge- .dacbte, dat het land zich uitput en dat bet Abessijnsche avontuur in 1936 even nood- lottig moet afloopen als het in 1896 is afge- loopen. Waaram, zegt men in officieele kringen, zou men den populairen steun van den duce versterken door den druk van de sancties van buitenaf te verzwaren? Waar- om zou het Italiaansche volk, als de neder- taag komt, mogen gelooven, dat deze niet te wijten is aan de dwaasheid van zijn leiders, die de campagne op touiw hebben gezet, maar aan de jaloersche vijandiscbap van andere naties Deze argumenten, zegt Bartlett, zouden, als zij aangenomen werden, de collectieve actie tegen welken aanvaller ook beletten. Geen dictator zal een oorlog beginnen, als hij met weet, dat deze in zijn eerste stadia populair is. Geen volk zal zijn eendracht ver- zaken voor wat het het behoud zijn lands acht. Het collectieve steLsel kan* alleen sla- gen, als zijn. aanliangers het gediuld hebben die eerste onvermijdelijke geestdrift voor den aanval rustig voorbij te laten gaan. Thans is het uur van den toetsi aangebro- ken De sancties te laten verslappen, omdat Italie todh de nederlaag schijnt te moeten lijden, zou niets dan slechte gevolgen hebben. Men behoeft er maar den te noemen. Lieden als Goebbels zouden bet zooveel gemakkelij- ker vinden hun gewiilige landgenooten te overtuigen, dat de Volkenbond gevreesd noch geeerbiedigd behoeft te worden. Niettemin beerscbt de strekking niet te zeggen, dat de druk versterkt moet worden, opdat het Ita liaansche geval afgedaan zij,, voordat Duitsch- land een te groot gevaar wordt. Zij is eerder de Italiaansche misdaad met een schikking af te doen om een meuwem bofndgenoot te winnen tegen den tijd, dat Duitschland, on- vermijdelijk aangemoedigd door de betrekke- lijke mislukking van het collectieve stelsel, zou besluiten Oost- of Zuidwaarts op te rukken. Maar dergelijke bondgenooten zijn nutte- loos. Voor bet eerst sinds den wapenstil- stand ontwikkelt zich in Europa en zulks onder Britsche leiding een waarachtig bohdgenootschap tegen den oorlog. Dit is niet gegrond op een zelfzuchtige groepeerirtg van de bevredigde naties am de minder fortuin- lij'ke onderworpen te houden, maar op de vaste wetten en beginselen van het Handvest- van den Vol'kenbond. BURGEMEESTER HUIZINGA LEGT ZIJN AMBT NEER. Door den burgemeester dezer gemeente, de heer J. Huizinga, is in de gisteren gehouden raadszitting meegedeeld, dat hij aan H.M. de Koningin tegen 2 April aanstaande ontslag uiit zijn betrekking heeft aangevraagd. Hij werd als burgemeester dezer gemeente voor de eerste maal benoemd met ingang van 9 April 1912, met verleening van ontslag als burgemeester der gemeente Axel. Dat zijn beleid als burgemeester dezer ge meente in een zeer ruimen kring waardeering ondervond, is wel bewozen toen hij ongeveer 3 jaar geleden onder groote belangstelling der ingezetenen zijn zilveren ambtsjuibile vierde. Door mededeelingen van den burgemeester was het bij ingewijden reeds eenigen tijd be- kend, dat hij voorneanens was ontslag uit zijn amlbt aan te vragen. Aangezien men van oor- deel is dat zijn beleid in het algemeen, doch vooral zijn optreden ter beivordering van de econoanische belangen van de gemeente van groote beteekenis is geweest voor de ontwik- keling van Ter Neuzen en de welvaart der in- gezetenen, werd de wenschelijkheid gevoeld, ibij het beeindigen van zijn ambtsperiode tegen- over den scheidenden burgemeester uiting te gerven van de danklbaarheid der taervolking. Zooals uit de adivertentie in dit nummer blijkt, worden de ingezetenen die willen mede- werken aan de oprichting van een comite om aan dat deniklbeeld uitivoering te getven, opge- roepen ter vergadering op aanstaanden Woensdag, des avonds 7 uur, in het „Hotel du Commerce". AITO-ON GEVAL. Een uit de righting Gent koonende auto, waarin gezeten waren de heeren Schreurs en Luske, beiden in dienst der Shellmaatschappij te Ter Neuzen, is gistermorgen op den rijks- weg, ter hoogte van de ijsbaan tegen een langs den weg staanden mesrpaal gereden. De auto werd daardoor zwaar beschadigd, terwijl de inzittenden verwondingen cpliepen. Van L. waren de verwondingen van dien aard, dat zijn opneming in het ziekenhuis noodig werd ge- oordeeld. Hij maakt het thans, naar wij ver- nemen, goed. Men deelde ons mede, dat de bestuurder van den auto het groote licht had gedempt in ver'band met tegemoet komende wielrijders. Bij het overschakelen sioeg het licht uit, zoodat hij in het duister zat en met de auto tegen een daar staanden meerpaal reed. BOND VAN MELKVEEHOUDERS. De bond van melkveehouders kwam deze week in jaarverigadering bijeen, in hotel ,,,De Arend" alhier. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer P. Scheele Azn. erop, dat deze vergadering het eerste lustrum van den bond was. Het jaarverslag toonde aan de belangrijke plaats die de bond in de gemeenten inneemt. Het ledental bedraagt op het xrogenblik 62. Met op den na algemeene stemmen worden de heeren Scheele en Van Hoeve als bestuurs- leden herkozen. Beiden namen hun herbe- noeming aan. Na beantwoording van enkele vragen sloot de voorzitter de vergadering met de opwek- king om steeds actief te blijven. S.S. RUGIA. Nadat de lading loodmodder uit het te Sluiskil gekapseisde Duitsche stoomschip Rugia gelost was, is het schip naar de werf der Ter Neuzensche Scheepslbouw Maatschappij alhier gekomen, alwaar het de noodige repa- raties aan het brugdek en de sloepen zal on- dergaan. Omdat de lading toch vervoerd zal worden, worden hier tevens 2 langschotten en 3 dfwarsschotten ter hoogte van 2.50 M. in de ruimen aange'bracht. DE BEEASTING OP BUITHNLANDSCHE PEEZIERREIZEN. Ofschoon het ontwerp tot heffing eener be- lasting op buitenlandsche pleizierreiizen nog niet is ingediend, hebben enkele groote bla- den daaromtrent in de laatste dagen verschil- lende mededeelingen gedaan. Daaruit zou blijken, dat men voor de eer ste dagen zal hebben te betalen 50 cent per dag; voor de volgende 4 75 centen voor elken dag langer 1 per dag, tot een maximum van f 25,—. De strekking der belasting is zuiver fis- caal en komt dus ten bate van ihet rijk; het ligt allerminst in de bedoeling daarvan iets te gebruiken tot steun aan het hotel-, cafe- en restaurantibedrijf, zooals hier en daar wel is bepleit. Zij die geregeld in het buitenland komen zui len een abonnament kunnen nemen van 25, mandelsreizigers van beroep een van 10. Grensbewoners. Voor grensbewoners zou een bijzondere re- geling worden gemaakt. De heffing zou voor hen zijn 50 cent per jaar voor gehuwiden, met een belastbaar inkomen van f 1500 en minder. Zij stijgt met het bedrag van het belastbaar inkomen. Voor ongehuwiden is de grens niet f 1500, doch f 1000 inkomen. Vrijgestelden. Daaronder zouden voorkomen het personeel van transportondememingen dat geregeld over de grens gaat voor den dienst, school- klassen met onderwijzers, die een schoolreisje naar het buitenland gaan maken. iDverigens zou de Minister zeikere algemee ne bevoegdheiid tot het verleenen van vrij- stelling aan daarvoor in aanmerking komende personen, voor bepaalde doeleinden behouden. De betaling zal moeten geschieden op de ibelastingkantoren. HET HOOGE WATER IN Z.-VLAANDEREN. In verband met den overlast welke men in het Oostelijk gedeelte van Zeeuwsch-Vlaande- ren beoosten den Braakman van het water onderrvindt, is een commissie benoemd die de kwestie van de af watering in studie zal nemen. Voor den Melopolder, den Willem Henidriikpolder en den Kieldrechtpolder zijn leden voor deize commissie aangeweizen; ir. J. F. L. Grugers, landlbouweonsulent te Til'burg, zal binnenkort advies uitbrengen. Men over- weegt de mogelijkheid eener afwatering via het waterschap Hulster en Axeler Ambacht; idem langs het watersdljap Stoppeldijk c.a. en voorts om waterafvoer te verkrijgen door mid- del vein een gemaal bij 4e Paalhaven onder de gemeente Graauw en Langendam. DE INEOOPHAVEN3 VOOR DEN VEERDIENST WALSOORDEN— HANSWEERT. Door het comite tot behoixj der aanleg- plaatsen te Hansweert en te Walsoorden was tegen j.l. Maandag een Vergadering belegd in het .Hotel De Graanbeurs" te Hulst, waar- voor een uitnoodiging was gezonden aan en kele autoriteiten, gemeentdbesturen uit Ooste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen en het Bureau der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, de schippersvereeniging „St. Nicolaas", die vrijwel alle door afgevaar- digden vertegenwoordigd waren. Door den voorzitter, den heer Lambooy, burgemeester van Hontenisse, werd de ver gadering geopemd met een woord van wel'kom aan de aanweizigen, waarvan hij in het bijzon- der noemde de heer Lockefeer, lid der Tweede Kamer, den voorzitter der Kamer van Koop handel den heer Var, JAompu, en het lid der Staten den heer Goossens. Hij besprak venvolgens het plan der inloop- havens van den Rijkswaterstaat, om deze te maken aan den Perkpolder en de sluis te Krui- ningen en bracht opnieuw de vroegere reeds aangevoerde bezwaren naar voren, dat het maken van eeft inloophaven aan den Perkpol der Walsoorden vrijwel kiapot zou maken we- gens de afleiding van het verkeer, dat daar thans aan den steiger komt. Het zou den on- dergang ivan de te Walsoorden bestaande zaken .beteekenen, die daar thans hun magazijn heb ben. 'Het goederen-, zoowel als het personen- venvoer wordt dan gedecentraliseerd. De pas- sagiers worden te Perkpol'der aan land gezet op een punt dat alle comfort mist, terwijl zij thans hebben tram en bus, en ook hotels, waar zij, als zij wachten moeten, een omderkomen kunnen vinden. Hetzelfde doet zich voor aan de overzijde der Schelde. Ook het sluisje te Kruiningen ligt in een geheel onbewoonde streek, in te- genstelling met de tegenwoordige aanlegplaats te Hansweert. Ook dit plaatsje zou bij uit- voering van het plan geheel ge'isoleerd komen te liggen. Indien de aanlegplaats zou worden gemaakt ten Westen van de haven van Hans weert, ter plaatse van de vroegere weif, ver- kreeg men ook een goede aanlegplaats en een goede aansluiting op den rijiksiweg naar Bergen op ZoomVlissingen. Men moet deze kwestie niet beschouwen als een lokaal belang voor Hansweert of Walsoorden, doch ddt uit oogpunt van saam- hoorigheid wat breeder bezien, en dan kan het de aangrenzenide gemeenten niet onverschil- lig laten, dat men noodeloos een handels- pfaatsje kapot maakt. Iedereen die in het ge- west woont, zal het ter harte gaan, en ieder heeft belang bij een zoo goed mogelijke or- ganisatie voor wat het verkeer en vervoer aangaat. iSpreker voor zich, is met den tegenwoondi- gen toestand tevreden. De Rijkswaterstaat wil nu eehter eenmaal die inloophaven maken. In dien izij er komen het is ooik een object voor weikverschaiffing datizij dan komen op een gunstig gelegen punt. Hij acht dan daarvoor aangewazen de plaats ten Noorden van het Oude Hoofd, in den Noorddijkpolder. Dat is een rustig punt voor uit- en invaart, buiten den stroom, men kan volstaan met een kor- tere en alzoo goedkoopere venbinding met den provincialen' weg, moet men door buitengewo- ne omstandigbeden voor het aanleggen ge- bruik maken van den steiger tc Walsoorden, dan is men dichterlbij en het vervoer kan door een aansluitenden weg over Walsoorden wor den geleid, zoodat dit handelsplaatsje kan ge- spaard blijven. Mij meent op grond van over- gelegde ramingen, dat dit plan ook nog goed- kooper zou zijn dan dat van den rijkswater staat. Dank zij de pogingen aangewend door den heer Lockefeer staat het plan-Perkpolder thans nog niet geheel vast. Het is wellicht thans nog mogelijk, door het zenden van een verzoek, met daaraan te verleenen adhaesie- betuigingen, de meer gewenschte oplossing te verkrijgen. Hij stelt daarom voor van wege het comitd een iverzoeik te doen en de gemeen- te-toesturen en andere corporaties te verzoe- ken daaraan adhaesie te hetuigen. Venvolgens verkfeeg het woord de heer Lockefeer, lid der Tweede Kamer. Deze is van een anidere meening dan den heer Lambooy en acht de inloophavens wel degelijfc noodig, daar de tegenwoordige toestand dikwijls aan- leiding geeft tot klachten van de zijde van het motorisch verkeer dat onder bepaalde omstandiigheden van "t steiger te Walsoorden geen gelbruik kan maken. Nu de Regeering ten bate- van dezen veerdienst een uitgaaf wil doen van 1.100.000, moet men dit dankibaar aanvaarden. Hij protesteert tegen de uitlatin- gen van een spreker ter vergadering van de Z.V.T.M., die het deed voorkomen, alsof bij de Regeering in Den Haag geen belangstelling zou bestaan voor de belangen van Zeeuwsch- Vlaanderen. Dat is een onjuiste bewering, de feiten bewijizen het anders. Er blijven ook hier nog wel onvervulde wenschen, doch elders in het land is dit evenzeer het geval. Wel moet men trachten, dat de gevoteerde gelden zoo goed mogelijk besteed worden. Hij memoreert, hetgeen door hem in de vergade ring der Tweede Kamer over de plannen is gezegd, en deelt mede, dat de Minister van Waterstaat hem heeft toegezegd, geen defi- nitief besluit te nemen, alvorens nog eens persoonlijk met hem deze kwestie te hebben taesproken. Spreker acht de oplossing het maken der haven aan den Zeeuwsch-Vlaam- schen oever in den Noordijkpolder en aan den Zuid-Bevelandsohen oever ten Westen van de haven van Hansweert. Hij acht bepaald Hans weert de aangewezen plaats, ook met het oog op het verkeer met Zuid-Beveland en met het oog op de kans dat in de toakomst het station Kruiningen zal moeten worden opgeheven en Vlake weer zal worden herstelid. Doch al was dit niet zoo, dan is er van 'Hansweert nog een goede aansluiting met het station Krui ningen mogelijk. Hij bepleit dit plan, afge- zien van de technische kwestie; hij laat de technische zijde over ter heoordeeling door de am/btenaren van den rijkswaterstaat. Is er geen teohnisch bezwaar, dan acht hij de door hem genoemde aansluitpunten de beste, ook met het oog op de plaatselijke belangen. Hij zou wenschen dat het comitd in dien zin een verzoek tot den Minister van Wlaterstaat richtte, en dringt er op aan, dat dan door de andere gemeenten en corporaties daaraan steun zal worden verleend. Hierna werd nog het woord gevoerd door de heeren De Grooff, uit Hansweert, en Goos sens, liid der Staten, waaibij bleek, dat deze het denkbeeld van den heer Lockefeer onder- steunden. Dit voorstel werd door den voorzit ter van het comite overgenomen, waarna het bij acclamatie is aangenomen. GEVAARLIJKE MANOEUVRES VAN DE B URG4ERWA CHT. Toen Dinsdagavond ongeveer 9 uur het laatste" treintje uit Hoedekenskerke naar Goes, op den Boschdijk, in de Roel tusschen 's-Gra/venpolder en Goes reed, werden de wagenvoerder en de eenige passagier opge- schrikt door een schot. Plotseling zagen ze drie met geweren gewapende mannen op- duiken. „Dat is om de post te doen," zei de pas sagier. De wagenvoerder dacht hetzelfde. Na eenig beraad besloten beiden tegenstand te bieden. Wagenvoerder en passagier trokken op de ,,aanvallers'' af. Dit bleken evenwel geen misdadigers te zijn, doch burgerwachters op manoeuvre. Zij hadden het in hun hoofd gehaald, dat de locaaltrein leden van de tegen- partij verivoerde, waaram zij het tot hun plicht rekenden, den motorwagen te doen stoppen. De treinbestuurder noteerde den naam van den patrouille-commandant, een zekere Z. uit s-Graiv enpold er Na dit onaangenaime incident kon de trein zijn rit vervolgen, ongeveer een half uur over tijd arriveerde men te Goes. Wagenvoerder en passagier deelden hun bevindingen aan den rijksveldwacht mee. Deze heeft de zaak in onderzoek. ZIJDE-CULTUUR Door eenige personen te Breskens zijn plan nen gemaakt tot oprichting eener vereeniging voor de zijde-cultuur. In de voorloopige com missie heeft mede zitting genomen de heer J. Luteijn-van Houte, die gaame nadere inlich- tingen verstrekt. Het is de bedoeling een stuk grond te beplanten met moerbeistruiken, wabrvan de ibladeren dienen als voedsel voor de zijderups. Weliswaar is thans de prijs voor zijdecocons niet hoog, doch men hoopt in de toekomst toch een loonende teelt te krijgen. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 19 tot en met 25 Januari kwamen in onze provincie voor 3 gevallen van roodivonk, nl. 2 te Oost- en West Souburg en 1 te Kapelle. Jaarvergadering A. R. kiesvereeniging. De Anti-Rev. kiesvereeniging ,,Nederland en Oranje" hi,eld Donderdagavond in de Chr. school op het dorp haar jaarvergadering. Op de gebruikelijke wijze opende de voorzitter de heer Louwerse, de vergadering. Na lezing der notulen werden de aftredende bestuurs- leden de heeren J. D. Jansen en Jac. Diele- man met bijna algemeene stemmen herkozen. Hiema hield de secretaris een politieke rondblik. Hij memoreerde verschillende feiten uit het politieke leven van het voorbije jaar. O.a. passeerde de revrue het overlijden van Z. Exc. Idenburg en het uittreden van Prof. Visscher uit de A.-R. partij. Hij eindigde zijn beschouwingen met enlkele aanhalingen uit Dr. Colijn's nieuwjaarsrede. Doordat een paar personen de vergadering moesten verlaten werd o.m. overgegaan tot de rondvraag, waaraan enkelen deelnamen. De voorzitter hield een inleiding over: ,,De beginselen der C. D. U." Spreker behandelde eerst de voorgeschiede- nis, het ontstaan enz. deil C. D. U. Hierna spralk hij in den breede over de beginselen van genoemde partij en ,wel ten opzichte van de sociale, internationale en koloniale politie'k. Enkele vragen werden gestelid die echter om des tijds wil niet meer beantwoord werden, maar op de volgende vergadering door dep voorzitter zouden worden behandeld. Hierna eindigde de heer J. J. Dieleman met dankigebed, waarna de voorzitter de vergade ring sloot. zijn doch 1 Ingez. Med.) Gevonden voorwerpen. Bij den gemeente-iveldiwachter zijn inlichtin- gen te bekomen amtrent de volgende gevon den voorwerpen: knipmes, belastingmerk in etui en portemonnaie met inhoud. Districtsvergadering N. C. L. B. Gisteravond had alhier de Districtsvergade ring plaats van den Nederl. Christei. Land- arbeidersbond. Het gebouw van de Hervormde Zondagschool was daartoe voor de zooveelste maal ten dienste gestelid voor de belangen van de Christelijke arbeidersbeweging in deze streek. Vele tiemtallen leden van de zuster- afdeelingen Zaamslag, Ter Neuzen, Driewe- gen en Hoek waren aanwezig. De voorzitter, de heer M. Wieland, opende de vergadering op de gewone wijze, en ver- welkomde de aanwezige genoodigden, nadat gezongen was het lste vers van Psalm 75. Daarop was het 'Woord aan de districts- secretaris de heer W. Faas van Zaamslag die een zeer breedvoeriig verslag uitbracht van den stand van zaken in en om de land- arbeidersbeweging in onze streek. Aan dit verslag ontleenen wij dat de afdee- iing Axel nog steeds in ledental de sterkste is met 208 leden, waarop volgen Zaamslag met 195, Hoek met 123 en Ter Neuzen met 83, totaal alzoo 609 ledem. De inkomsten bedroegen voor den penning- meester van het Districtsbestuur 93,55 en de uitigaven 69,93, zoodat er een batig saldo was van f 23,62. Niet al te best was de secretaris in zijn overzicht te spreken over de houding van de organisatiebesturen der werkgeivers met de op- merking dat waar men de N. C .L. B. wel noodig meent te hebben voor de bepaling van de richtprijzen voor tarwe, enz. deze ook op sociaal terrein loyaler zou verdienen te be- handelen. Met warm applaus wend dit verslag be- loond en bij monde van den voorzitter werd namens de vergadering den dank uitgesproken voor het keurig overzicht door den heer Faas geleverd. Nadat nog gezongen was het 3de vers van Psalm 89 werd gepauzeerd. Na de pauze was de hoofdsohotel de rede van den hoofdbestuurder den heer A. Vinger- ling van Goes, die de hedendaagsche toestan- den aan zijn visie ondsrwierp en het Chris- telij'k beginsel hoog hield om uitgedragen te worden aan alle creaburen. De bestrijding van de diverse tegenstanders zal voor de Chr. vakbeweging slechts een middel zijn tot groo- teren ophloei en weerstand tegenover de revolutiebedreigingen en uiteindelijk zege- vieren. Voorts was de avond gewijd aan zang, in- leidlngen, voordrachten en samenspraak en werden de gebruikelijke ververschingen rond- gediend. Gmstreeks 10 uur werd de bijeen- komst door den heer Vingerling met dank- gebed gesloten. Jaarvergadering Konijnen- en Pluimvee- vereeniging. Onder voorzitterschap van den heer A. J. Breepoel werd Woensdag in de Herv. Zon dagschool de jaarvergadering van ,,Ter ver- betering" gehouden. Na opening gaf de voorzitter het woord aan den secretaris, die zijn jaarverslag uitbracht, waaruit bleek, dat het ledental tot 60 is ge- stegen en dat der donateurs tot 25. De be langstelling voor de vereeniging is stijgende en geniet zij ook vanwege het gemeentebe- stuur goeden steun. Den anoniemen schenkeF van het jaarlijks bedrag .van 10 en hem die gratis voeder en strooisel tijdens de tentoon- stelling beschikbaar stelde, werd dank ge- taracht, Het financieel verslag gaf alle reden tot te- vredenheid en bracht de heer A. Loof hierover rapport uit, waarop den penningmeester dank werd gebraaht. De aftredende bestuursleden A. Venmaas, C. J. Schieman en Jac. Lensen werden her kozen. Ook dit jaar zal met Kerstmis een tentoonstelling worden gehouden. Tot leden der controlecomimissie werden benoemd de heeren O. Mdorthamer, C. I. Provoost en G. Lindenbergh. Na eenige besprskingen werd de vergadering door den voorzitter gesloten. HET CENTRUM. Moord in de Follies. ,,Moord in de Follies" is ondanks twee moorden haast een blijspel. In de roezemoe- zige bedrijvigheid achter de schermen, en dat nog wel tijdens een premiere, maken de doo- den ook op den toeschouwer niet meer indruk dan een bezwijming, waarvoor de revue niet behoeft te worden opgehouden. De komische detective, die de voorstelling in den weg loopt, in zijn ijver om klaarheid in het geval te brenigen, kan ons oak al niet van den emst der zaak overtuigen. In al deze drukte is er oak geen gelegenheid om op de gesteldheid van degenien te letten, die ten nauwste bij het drama betrokken zijn. Door alles heen trekt de opwinding, het tempo van een revue- pramiere, en men moet zeggen, dat men er zeer iwel in gesiaagd is deze weer te geven. lets prachtigs is het zeestrandballet, waarin

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 1