ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIE3LAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Koning George V ten grave gedragen No. 9407 WOENSDAG 29 JANUARI 1936 76e Jaargang Binnenland Buitenland. De Italiaansch-Abessinische oorlog. NEUZENS ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen f 1.25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post /5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,overige lan den /2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Eitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer f 0,20 KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen vermtnderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgavc. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. TWiEF.DE kamer. Mt. J. A. de WiMe, minister vanBinnen landsche Zaken, zal zijn bemoeming tot lid van de Tweede Kamer niet aannemen, zoodat het Centraal Stemlbureau in de vacature van prof. Visseher thans zal benoemen Mr. G. van Baren, burgemeester van Delft. DE STAATSCOMMISSIE INZAKE BEPERKTE HERZIENING VAN DE GRONDWET. Voor de staatscommissie ter voorbereiding van een beperkte herziening van de Grondwet waarin, zooals gemieid, de leiders van de zes voomaamste Tweeide Kamer-fracties zitting zullen hebben, zijn als desikunldigen van de richtingen dezer fraoties op het gelbied van het staatsreoht aangezociht prof. mr. E. J. J. van der Heijden, te Nijmegen; pTof. mr. A. Ane- ma, te Haarlem; prof. jhr. B. C. die Savomin Lohiman, te Utrecht; mr. dr. G. van den Bergh te Amsterdam; prof. mr. R. Kranenfourg, te Leiden; en mr. dr. R. 'H. baron de Vos van Steemiwijik, commissaris der Koningin in de provincie Drentlhe. Zooals reeds gemeld is, zal de Minister van Binnenlandsche Zaken optreden als eerste voorzitber; de Minister van Justitie zal fun- geeren als tweede voorzitter. MINISTER DE WILDE VAN VACANTIE TERUG. De Minister van Bimnenlandsche Zaken, Mr. J. A. de Wilde, heeft Maandag zijn werkzaam- heden aan het Departement herv,af. DE VERLAGING VAN DE RICHTPRIJS VOOR TARWE. De Minister van Lanidbouw en Visscherij heeft Zaterdag vertegenwoordigers van de drie central e landlbouworganisaties (Kon. Ned. Lanidlbouw-Comite, CJhr. Boeren- en Tuin- dersbond, Ned. R.-K. Boeren- en Tuindersbond en de modeme, ohristelijike en roomscih-katho- lieke landanbeidersbondien in audientie ontvan- gen, in verband met het door die organisatie gedane verzoek voor de wederintrekking van de aangekonidigde tarweprijsiverlaging voor het oogstjaar 1936. Zoowel de werkgevers- als de werknemersvertegenwoordigers lichten hun bezwanen tegen de verlaging van den richtprrjs uitvoeriig toe. DE LOONiSVERLAGING TE AMSTERDAM. Bij Kon. besiluit van 27 Januari No. 13 zijn B. en W. van Amsterdam uitgenoodigd om binnen drie weken regelingen vast te stellen overeenkomstig hun voordrachten betreffende de 5 verlaging van de salarissen en loonen van het gesmeentepensioneel. Het college van burgemeester en wethouders zal nu het ,,noodzakelij'ke besluit" nemen en tevens bepalen dat de loonsverlaging zal in- gaan op 1 Maart a.s. (Hamdelsblad.) TEELTPREMIE VOOR VLAS. De teeltpremie voor vlas van den oogsit 1935, hetwelk met in-achtneming van de te dien aanizien gegeven voorschriften, is ver- kocht in het tijdvak van 25 November tot en met 11 Januari is vastgesteld op gemiddeld f 25 per hectare. AFVLOEIING BIJ DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Het N. v. h. N. venmeldt het gerucht, dat de directie van de Nederlandsche Spoorwegen van hoogerhand een order heeft ge-kregen, om het spoorwegpersoneel, dat thans nog ruim 84000 personen bedraagt, op 25.000 man in te krimpen, hetgeen zou beteekenen, dat er ruim 8 A 9000 man van het personeel zouden moe- ten afvloeien. Naar ons bij navrage is gebleken, is dit bericht in dezen term niet juist. Een derge- lijke inkrimping zou zonder opheffing van gTOOte lijnen niet mogelijk zijn. Evenwel wordt er met de nfvloeiing van personeel als totdusver, onder invloed waarvan de sterkte reedis van ruim 50.000 man tot 34.000 is ver- mindert, doorgegaan. JOHN BULL EN EEN SLAOHTOFFER. „Jong Engeland beheerscht", schrijft de N. R. Crt., „de Britsche politiek", zei ons dezer dagen een jong Engelsch diplomaat. „Eden is onze kampioen. Jong Engeland volgt hem, om het even of het links of rechts is, omdat zijn politiek de politiek van een nieuw tijdvak is. Wij zijn alien pacifisten en voor ontwapening, maar juist daarom verlangen wij nu een gToote, militaire krachtsinspanning van ons land. Prolbeert u maar eens een motor te koo- pen voor een groot vliegtuig in Engeland. Gij zult er niet kunnen aankomen en zelfs ons eigen luchtverkeer heeft er last van, omdat de militaire vliegtuiglbouw alles opeischt. Wij gunnen ons geen tijd, wij willen niet langer aan verrassingen zijn blootgesteld. Zoo moet het in de luc-ht en zoo moet het ter zee. Wij hebben waarlijk geen aggressieve hedoelingen. Maar onze leiding ten gunste van de collec- tieve veiligheid moet op reeele kracht berus- ttn. Er zijn krachten in de wereld losgelaten, die zich slechts door overtuigende kradht in toom zullen laten houden. Maar dat lijkt ons nog mogelijk, gelukkig." De zitting van den Volkenbondsraad was geschikt, om het zelfwertrouwen van dezen en andere jonge Engelschen te sterken, en de geloofwaardiglheid van hun verzekeringen te bevestigen. Zij zagen hun land weer in een domineerende politieke positie. Dat was nu anders dan in de dagen, boen Sir John Simon voor de ontwapeningsconferentie, die feitelrjk de conferentie voor het Mantsjoerjjsobe ge- sdhil zou worden, naar Geneve kwam, en met veel zelfvertrouwen, bij de koffie na een noen- maal met Engelsche en Amerikaansche jour- nalisten, verzekerde: „I-k heb ze alien in de palm van mijn hand", daarbij wijzende op het gezegde, tot een holte gevormd Uchaamsdeel. Het zou iets anders uitvallen. Japan was er nu niet meer, en over Japan ware nu heel wat te zeggen, en zal hier nog heel wat worden gezegd. Dui'tscihland was er niet, maar Ber- lijn is nu van innerlijk respect voor Engeland vervuld. Frankrijik was ,,nergens", zooals dat in sportterm heet, omdat het voor het oogen -blik geen feitelijke regeering bezat, en men kon verwachten, dat het een regeoring zou krijgen, die vooral op samenwerking met En geland aan zou sturen. Engeland beheerschte de toestand, had nu wel niet „all:sn", maar toch waarlijk heel wat „in de palm van zijn hand", en de zoo wellevende en beminnelijke Eden liet dat, waar bet noodig was, met igrimmige vastberadenheid tolijken. Greiser, typisohe vertegenwoordiger van het tegen- woordig regeerende Duitschland, geen ongun- stige verschijning, maar wel een man vol uiterlijk tentoongesipreid besef van eigen macht, zooals dat te verklaren is bij menschen, die op grond van hun formaat en hun uit gangspunt vroeger nooit van staatkurudig ge- izag hebben kunnen droomen, - - Greiser dan heeft dat bitter mioeten ervaren. Hij was zoo onvoorzichtig te improviseeren voor den Raad, waar zelden zelfs de ,,oude rotten" im iproviseeren. en daarbij zelfs met het zwaard van den grooten 'broeder te dreigen o, jemenie, hoe kreeg hij zijn trekiken thuis. Het is bij dergelijke gelegenheden altijd aardig, de stemming waar te nemen bij de Duitschers van het oude systeem, in het bijzonder bij de gelijkgeschakelde oude conservatievenHun gevoel van leedvermaak over hetgeen zij stel- lig menigmaal thuis zoo graag zouden doen, maar niet kunnen doen, verdrong onweer- staanbaar de gevoelens van solidariteit met den Dantzigschen hoofdman, die zoo meedoo- genloos, zoo, dat niets van bestraffing hem toespaard bleef, op zijn numrner werd geizet. Beck, de Poolsche minister van buitenlandsche zaken, had getracht, de pil voor Greiser nog wat te versuikeren, door hem met Eden te laten noenmalen. Maar Eden liet niets ver suikeren. De dood van zijn Koning was een ibruikbaar woorwendsel om de ontmoeting met den Dantziger op particulier terrein uit den weg te gaan. Deze troost mooht Greiser niet ten deel vallen. Wij hebben over deze dingen reeds geschre- ven, komen erop terug, zooals wij nog op an dere, reeds kort besproken Geneefsche ver- schijnselen zullen mioeten terugkomen. Want deze gebeurtenis was veel belangrijker dan zij leek. Zij onderstreepte de waarschuwing van den Engelschen gezant te Berlijn, om niet al te uitdagenid de bepaling van het verdrag van Locarno, die den gedemilitariseerden toestand van de Rijnzone waarborgt, te verkrachten. Men weet te Parijs en te Londen vrij nauw- keurig wat er ten dezen reeds is geschied, en is bereid, dat over zijn kant te laten gaan. Dit geldt ook voor Frankrijik. Maar veel verder wil mien het niet laten komen, en men is voor al niet geneigd, het trotseeren der anderen, ook op dit punt, tot een nieuw middel der Duitsche" binnenlandsche propaganda te laten maken. Hitler is door zijn woord gebonden, want herthaaldelijk heeft hij vrijwillig en uit- drukkelijk het verdrag van Locarno bevestigd. Men beseft te Londen en te Parijs nu duidelijk, dat het eens op groot ongeluk moet uit- looipen, als Duitschland steeds verder gaat, voldongen feiten in de buitenlandsche politiek voor binnenlandsche propaganda na te streven. Na korten tijd is steeds iets nieuws noodig. HOQveel weken hebben de oplossing van de Saarkwestie, de aflkondiging van de wapening in de lucht en te land, de viootovereenkomst met Engeland kunnen dienen? Telkens moet er wat anders en sterkers zijn. Het gevaar is al te in het oogloopend. Die Dantzigsche kwestie was een gekke kwestie. Dantzig is tot vrije stad gemaakt ter wille van Polem. Terwille van Bolen heeft men te Geneve aan het statuut vastgehouden. Hitler heeft de Dantzigsche kwestie losgela ten, om de verzoening met Polen. De over- treiding van het statuut betrof nu niet de rechten van Polen, maar de, door het statuut gewaarhorgide rechten op vrijheid enz. van de burgers van Dantzig. De Polen zullen zich van die vrijheid van persoon en geweten der Duitsche Dantzigers waarlijk niet veel aan- trekken. Gaame ware Beck, die aan wat felle dictatuur geen aansitoot neemt, hierin Berlijn terwille geweest. Maar nu werd hij door Eden gedwongen, op te treden als walker voor het statuut, zooals hij dat vroeger steeds uit eigen foelang was geweest. En hij heeft zich er niet aan durven onttrekken. Hij moest mee- doen. Men kan over de stichting van de Vrije Stad denken zooals men wil wij hebben er nooit iets voor gevoeld nu kon men er toch vermaak in scheppen, de Polen voor het statuut te zien opkomen. Deizen keer ging het voor een ontoestrijKlbaar goede zaak, maar met wrange gevoelens! DE TOESTAND AAN DE FRONTEN. De Italianen zijn schijft de N. R. Crt. in hun berichtgeving over den oorlog actiever dan ooit, doch nu de gevechten in het Noor- den tijclelijk weer gestaakt zijn, kan zij daar slechts met moeite bescheiiden successen sug- gereeren. De strijd in Temfoien is bijzonder hevig geiweest, aan ibeide zijden is een groot aantal mensohenleivens verloren gegaan en geen van ide beide partijen heeft eigenlijk eenig strategisoh succes van beteekenis kun nen belhalen. Men maakt nog melding van kleinere schermutselingen, doch vermoedelijk zal er de eerste dagen wel eenige rust heer- schen in het Nooroden, aangezien zoowel de Italianen als de Abes-sin iers genoodzaakt zijn om hun troepen wat op ad em te laten komen en waar noodig versterkingen aan te brengen. De Italiaansche vliegtuigen maken grondige verlkenningsvluchten over geheel Tigre om de posities van de Albessiniers tot in finesses te leer.en kennen en het is dan ook wel te ver wachten dat de gevechten in het Noorde% zoo sipoedig mogelijk opnieuw beginnen zullen waaribij beide partijen vermoedelijk wel ver- langencj zui-len zijn de aanvaller te zijn. De Atoessiniers zullen na de nederlaag van ras Desta in het Zuiden moeilij-k in het Noor- den een anidere nederlaag kunnen -dragen, ter- wijl de Italianen na het succes van Graziani uitermate verlangend zullen zijn om oolk in het Noorden weer eens iets te presteeren. Graziani heeft het kunnen ond irnemen om van Neghelli uit opnijeuw een gemotoriseerde collonne in Noorde-lijke richting te zenden, in de richting van Allata. Deze colonne heeft niet den minsten tegenstand ondervonden en dit zal wel beteekenen, dat ras Desta zijn troepen in het heuvelland van Sidamo heeft verspreid am op die manier eindelijk aan de Italiaansche vliegtuigen, die hier de iaatste dagen voortdurend bomibardementen hebben uitgevoerd te ontkomen en om een regeling te kunnen treffen om zijn leger weer eenigs- zins op de been te helpen. (Ras Desta moet thans zijn hoofdkwartier hebben bij Wardera, van welke plaats uit hij indertijd zijn opmarsch naar Dolo is begonnen. Het schijnt tevens, dat de Italianen bezig zijn een terrein vlak bij Neghelli in ge-reedheid te brengen om als landingsterrein voor vliegtui gen dienst te doen. Dit zou dan de basis moe- ten worden voor de Italiaansche ^vliegtuigen om in de richting van Alddis Abeba te ope- reeren. De Italianen zijn verder bezig om meerdere punten in het gebied der drie rivieren Dawa Parma, Ganale Doria en Web te bezetten om op die manier de troepen onderling te kunnen verbinden. Hier zal nog wel -eenige tijd mee heengaan en het is dan ook moeilij-k anders aan te nemen, dat Graiziani met zijn opmarsch uit Neghelli naar Allata, veel anders bedoelt dan een venkenningstocfht. Dat een betrekke- lijk kleine colonne hier kansen zou hebben overwinningen te behalen of belangrijke pun- ten te bezetten is moeilijik aan te nemen. Dedizjaizmatsj Makonn-en kan onmogelijk zoo ver uit de buurt zijn. Beric-hten over een nieuwe Albessijnsche ac- tiviteit aan een van de fronten, ontbreken. Berichten uit Addis Abeba zeggen, dat daar per vliegtuig eenige laden van het Zweedsche Roode Kruis zijn aangekomen. Of dit leden zijn van de ambulance van dr. Agge, die sinds eenigen tijd zoek was, is niet bekend. Doodenwacht door Koning Edward en de prinsen. Klokslag 12 uur verschenen Maandagnacht koning Edward en zijn 3 broedens in de West minster Hall om de doodenwake bij hun vader te houden. Met enkele gefluisterde comman- dioJ's losten zij de wacbt van de bereden lij-f- garde af en stelden zich op aan de 4 hoeken van de katafalk. Eerst na eenigen tijd herkenden de men schen, die voorbij het stoffelijk oversohot defi- Ieerden, hun nieuwen koning. Een half uur later werd de vorstelijike wacht weer af gelost. Koningin Mary en de andere leden van de Koninklijke famiiie hebben Maandagavond een iaatste bezoek aan Westminster Hall ge- bracht, dat daartoe door het publielk moest worden ontrudmd. Het bezoek duurde 10 minu- ten. In het gezelschap der Koninklijke famiiie bevonden zich de koning van Belgie, die koning en koningin van Denemarken en koning Boris. 800.000 menschen hebben gedefileerd. Gedurende de 4 dagen dat het stoffelijk overschot in Westminster Hall heeft opge- baard gelegen, hebben meer dan 800.000 men schen gedefileerd om den dooden monarch de iaatste eer te bewijzen. In de St. George's kapel te Windsor. Engeland heeft gisteren zijn Koning ten grave gedragen en twee minuten lang heeft het leven in de jachtige hoofdstad van het Britsche Rijk stilgestaan. Maar niet alleen in de hoofdstad, neen in het geheele land, in het geheele Rijk, dat zich uitstrekt over alle vrjf de werelddeelen en over d-e beide halfronden, heeft twee minuten de stilte -geheerscht op het moment, dat het stoffelijk oversohot van wij- len Geo'rge V de kapel met de Koninklijke gTafkelders te Windsor naderde. Nadat tot des nachts vier uur hon-derddui- zenden langs ide baar in de Westminster Hall hadden gedefileerd, hebben de meesten van dezen zich een zitplaats langs den weg ge- zocht. Voor middemacht begon men plaatsen te zoeken lan-gs de route, die de rouwstoet zou volgen. Duizenden bleven den geheel en nacht in de buurt van Westminster bij White Hall bij Hyde Park Comer, waar het standbeeld van Wellington een uitstekende uitkijkplaats gaTandeerde, en verder in Hyde Park zelf bij de Marble Arch en verschillende andere plaat sen op den weg naar Paddiington Station. Het was Dinsdagmorgen nog volslagen don- ker toen tegen vijf uur ondergrand, bussen en trams begonnen te rijden en ide menschen in massa's aanvoerden. Tegen half acht was in de meeste straten langs de route al geen door- komen meer mogelijk en hoewel pas tegen acht uur het geheele verkeer in de vier mijl lange zone langs de -route offieieel werd stop- gez-et, was het practisch al veel eerder ten ge- voige van de dru!kte gestaakt. Ongeveer op dezen tijd arriveerden op ver- schillende plaatsen langs de route de troepen, die den weg zouden afzetten. Bij Westminster i Hall stelde zich 'n eerewacht op van grena diers van de garde, marine en luchtvaart- troepen, van elk dezer wapens vijftig man Tot aan de Mall werd de afzetting gevormd door marinetroepen en matrozen en verder door j garde-regimen ten, troepen van het Londen sche i gamizoen en van de luchtmacht. Bij Paddington Station was wederom een eerewacht betrokken door miarinetnoepen, troepen van de luchtmacht en een afdeeling van de Welsh Guards.. In vele straten langs de route waren mas- ten met rouwwimpels opgericht. De tribunes, die op tal van plaatsen waren opgesteld, waren dioht bezet met toeschouwers, die zich tegen vrij hooge prijzen van deze plaatsen hadden verzekerd. Zeer waarschijnlijk zullen velen, die recht op een plaats hebben gehad, tengevolge van de enorme drukte, niet in staat zijn geweest de tribunes Ujdig te bereiken. Bovendien hadden tienduizenden zich een goede plaats verzekerd vdor de vensters van de huizen langs de route die de stoet zou voigen. Honderd pond sterling voor een venster. Er was enorme vraiag naar plaatsen op de balcons en voor de vensters der huizen, die gelegen zijn aan de straten en pleinen, waar de begrafeniisstoet langs trok. Voor het „ver- huren" van een venster wordt zelfs honderd pond sterling gevraagd. Honderden brachten den nacht door op trottoirs en in portieken. In de straten van Londen, waardoor de rouwstoet zou trekken, zag -men Dinsdagmor gen reeds wonderfijke tooneeltjes. De dag was reedis aangebroken, toen nolg honderden men schen lagen te slapen op de trottoirs in de portieken van winkels of op de grasperken van Hydepark. Urenlang hadden zij gewacht op het voorbijtrekken van den stoet, ond-anks het f-eit, dat het later begon te regenen, slie- pen velen onbeschermd. Door werkloozen en andere arme lieden werden stapels couraniten gebruiikt als kussen; anderen hadden wollen dekens en zelfs heetwaterkruiken meege- bracht. Op een plaats zag men vrouwen, die ma- trassen hadden m-e-egebracht. Zij hadden zich in slaapzaikken gehuld en sliepen rustig. Ver- scheidene oudere vrouwen, die urenlang had den gewacht verloren het bewuistzijn. Ook zag men beter gekleede personen, die tevergeefs probeerden een plaats op de tribu nes te veroveren; 35 pond sterling werd voor edn plaats geboden, doch alles was uitver- kocht. Te 8 uur Dinsdagmorgen begon het opnieuw zachtjes te regenen, maar niemand liet zich daardoor afschrikken. De cafe's en restau rants in de -straten, waardoor de siboet trok, waren stampvol. Vele werklieden uit Wales waren ondanks het koude weer, per fiets naar Loniden ge- komen. Sommige toeschouwers hadden 1500 K.M. gereisd om de begrafenis te zien. Ge- leidelijk werd de lucht helderder en om 9 uur kwam de zon d-oor de wolken heen. Incident bij Marble Arch. Bij de Marble Arch deed zich een incident voor, dat nieuw genoemd mag worden in de geschiedenis van Londen. De dicht opsen ge- drongen menschenmenigte, wist door de politie-afzetting heen te dringen, waardoor ge durende drie kwartier gnoOte verwarring heerschte. Een 20-t-al mannen en vrouwen moest dientengevolge dOor den geneeskundigen dienst worden behandeld. De vrouwen, die in zwijm waren gevallen, werden over de hoof- den van de toeschouwers heen aan de leden van de Eerste Hulp ovengefeikt. De soldaten en politie-agenten wisten de orde tenslotte op goedmoedige wijze te her- stellen, hoewel het nog geruimen tijd duurde voordat de rijweg was vrijgemaakt. Juist voor de aankomst van den stoet werd de -orde hersteld. De politie-officier Mosen deed door middel van een luidspreker een beroep op het volk en herinnerde aan de plechtigheid van het oogenblik. Onmiddellijk konden de militairen him druk tegen het volk vermindteren en kon deze menschenzee binnen enkele foohderden vierkante meters worden teruggedrongen. Het verkeer stopgezet. Tegen negen uur werden door de politde ook geen voetgangers meer doorgelaten en stond het geheele verkeer ahsoluut stil. Reeds voor dien tijd begonnen de troepen, die den rouwstoet zouden volgen, zich op te stellen. De kop begon bij de Mall en verder langs de Horse Guards Parade en White Hall naar Westminster. Tegen kwart over negen ver listen de leden der koninklijke famiiie en hun gasten het Buckingham Palace en arriveerden ook de vertegenwoordigers der vreemde staatsihioof- den en regeeringen en de ledten van het diplo- matieke corps bij Westminster Hall. Aankomst van den Koning en Koningin Mary. Koning Edward arriveerde per auito in ge zelschap van Koningin Mary. De auto's reden af en iaan. Achter Parliament Square ston- den de rijtuigen gereed voor Koningin Mary en de andere vrouwelij-ke rouwdraagsters. Toen de affuit, waarop de kist met het stof felijk overschot zou worden vervoerd, voor- reed, steeg de spanning otoder de tienduizen den, die zich in de omgeving van Westminster Hall hadden opgesteld. Even voor kwart voor tien omtstaat er be- weging. Op de schoudiers van Yeomanry wordt de kist met het stoffelijk overschot, ge- deikt door de Engelsche vlag, naar buiten ge dragen. Een speciaal radio-signaal, dat bij de Mall wordt ontvangen, is het teeken voor de voor- ste troepen, dat zij kunnen vertrekken en het eerste schot van de batterij, die in Hyde Park is opgesteld, kondigt aan, -dat de stoet zich in beweging heeft gezet. De samenstelling van den stoet. Elke minuut -dreunt thans een kan-onschot uit Hyde Park en van den Tower. Alle deelen van het Britsche leger, alle re- gimenten, waarvan de koning bevelhebber was. zijn vertegenwoordigd in dezen reusach- tigen rouwstoet, die door de straten van Lon den trekt. De stoet wordt geopend door een kapel van oaribiniers en van de cavalerie. Dan volgien drie honderd man troepen van de luchtvaart en officieren van troepen uit de kolonien en de dominions. In khaki-umformen naderen vervolgens de delegaties der verschillende regimenten van het territoriale leger en van de linietroepen. Er wordt gemarcheerd in een vertraagd, in- gehouden tempo-, de geweren worden gedragen met -den loop naar beneden en ook de degens van de officieren zijn naar omlaag gerich't. Het khaki van deze troepen wordt onder- broken door de -kleurige en die sehilderachtige uniformen der gardetroepen. Ook de delega ties der bereden regimenten zijn te -voet, doch niettemin herkent men de betr-oemde Horse Guards aan hun prachti-ge roode uniformen met witte uitmonstering en bliukend borst- kuras, Slechts de rouwband om den arm en de strikke-n aan de degens der officieren too- nen aan, dat ook deze troepen in den rouw deelen. Vijfhonderd man marinetr-depen en matrozen in biauwe uniform -gaan vooraf aan de gede- legeerd-e officieren der buitenlandsiche mogend- heden, die hun leger, vloot en luchtmacht ver- tegenwoordigen. Hier ziet men een bonte mengeiing van kleuren, sobere donkere unifor men naast schitterenlde rijk versierdie, een- voudige kepi's naast bliiikende helmen en wui- vendte pluimen of hedge kolbakken. Dan naderen de hooge officieren, comman- danten en veldmaarschalken van het Engel sche leger, de leden van de admiraliteit,° de -oommandanten der verschillende vlootonder- deelen en de admiraals der Britsche vloot. Een aantal militaire muziekkorpsen gaat vo-oraf aan een corps ddedelzak-blazers, samen- gesteld uit verschillende iSchotsche regimen ten in de -karakteristieke -uniform der Schot- sche Hooglianders. Als de affuit met de daarop geplaatste lijkkist nadert, wordt de stilte langs den weg slechts verbrOken door het traag stappen der troepen en de doffe toonen der treurmarschen, welke dloor de muziekkorpsen gespeeld wor den. Dan valt -de stilte nog dieper. Vooraf loopt de hertog van Norfolk in zijn sobere zwart fluweelen kleed met kuitbroek, die hij draagt in zijn functie van Earl Mars hall, in welke functie hij de baar vooraf moet gaan. De historische affuit, waarop ook het stof- felijke overschot van koningin Victoria en Edward VH is vervosrd, wordt getrokken aan lange witte touwen door 142 matrozen van de opleidiimgsschool te Chatham. Acht-en-negen- tig manschappen in rijen van zes trekken de affuit voort en veertig matrozen volgen en dragen de witte touwen, waarmede de vaart van de affuit eventueel ingehodden kan wor den. Op de kist, die gedekt wordt door de Union Jack, staande symbolen van het koningschap, de kroon, de rijksappel en de scepter. Ter weerszijden van deze groep, waarin het blauw -der matrozen-uniformen overheerscht, loopen de in .kleurige roode uniform en ge kleede grenadiers van de garde. De 'koninldijkie standaard wordt achter de baar gedragen en daarachter schrijdt, in admi- raalsuniform, koning Edward VIII, gevolgd door zijn broers, de hertog van York, d-e her- tog van Gloucester, de hertog van Kent en de schoonzoon van den overleden koning de Earl of Harewood. Allen zijn gekieed in admiraals- uniform of in die van den rang, dien zij bij de vloot bekleeden. De volgende groep, die direct achter de familielad-en van den overleden koning de baar volgen, bestaat uit vertegenwoordigers van buitenland's-che staten, zoo go-ad als alle regeerende of niet meer regeerende vorsten- huizen. Wij zien ni-et minder dan vijf koningen, n.l. koning Haakon van Noorwegen, ko-n-ing Christiaan van Denemarken, koning Carol van Roemenie, koning Leopold van Bel gie en koning Boris van Boelgairije, alien in uniform. Bij hen bevindt zich in d-onker rouwcostumm het ongekroonde staatshoofd van Frankrijk, president Lebrun. Dan volgen kroonprins Umberto van Italie, kroonp-rins Gustaaf Adolf van Zweden, prins Axel van Denemarken, prins Paul Van Zuid-Slavie, prins Paul van Griekenland, prins Felix van Luxem burg en die .kroonprins van Luxemburg, de Belgische prins Karel, hertog van Vlaanderen en verder als vertegenwoordiger van* den ex- keizer van Duitschland, zijn kleinzoon prins Frederik van Pruiisen, als vertegenwoordiger van het Huis der Romanofs, prins Cyril van Rusland. Bij deze groep bevinden zich ook de ver tegenwoordigers van H. M. Koningin Wilhel- mina, de gepensionneerd vice-admi-raal, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, Jhr. G. L. Schorer, buitenge- woon ambassadeur, de generaal-majoor, ad judant in buitengewonen dienst J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, de luitenant-kolonel, adjudant in buitengewonen dienst Jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet en de ord-o-nnance- officier eerste luitenant Jhr. D. J. A. A. van Lawick Pabst van Nijevelt. Onder de tallooze vertegenwoordigers van de overige buitenlandsche staatshoofd-en en

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 1