Gemengde Berichten TER NEUZEN, 24 JANUARI 1936. VERSTIJFD DOOR RHEUMATIEK. Nu alle pijii voor goed verdwemen. Mej. D. L. te U schrijft -ons: Jk voel mo verplicht U te schrijven boezeer Kruschen Salts mjj goed gedaan heeft. iSinds 18 jaren heb ik deizelfde werkkring en mijn geaondhieid was altijd uitsteken-d. Hit jaar in Januari kreeg ik ernstige pijnen in mijn gewriehten, ik begreep tersrtond, dat dit rheu- matische pijnen waren. Ik probeerde van alles, majiv niets hielp. Ik heb nimmer veel ver- tronwen in geadiverteerde middelen, maar ten- alotte besloot ik toch een proef met Kruschen Salts te nemen. De verbetering trad bijna onmiddeligk in en bet is mjj een igroot gienoegen, U tbans te kunnen meedeeien, dat de pjjnen, nadat ik twee flacons Kruschen had gen-omen, volkomen verdwenen waren en met meer zjjn teruggekeerd. Ik neem iederen morgen nog steeds de dageljjksche doeis, mijn gezondheid is uitstekend. Ik zal niet aarzelen Uw wonder baarljjk Kruschen Salts ai" al mijn vrienden aan te bevelen". Bheumatische pijnen ontstaan wanneer het bleed door in het liohaam opgehoopte afval- sfcoffen met een overmaat van urinezuur verontreinigd is. Kruschen Salts spoort de afvoerorganen lever, nieren en ingewanden aan tot krachtiger werking, waardoor de afralstoffen worden verwijderd, het bloed g-ezuiverd en die pijnen verminderen om ten- alotte geheel te verdwjjnen. Zoo verdrjjft Kruschen Salts niet alleen rheumatische pijnen, maar Uw geheele gezondheidstoestand zal door het regelmatig gebruik van Kruschen Salts enorm verbeteren. Kruschen Salts is ihtaluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende dnoigisiten f 0.90 en 1.60 per flacon, omaetbelasting inbagrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowej als op de buiten- verpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. Adv. den. De berichten over den opstand in God- jam zijp te verward om een conclusie toe te laten, maar dat hier de rust hersteld is, ge- lijk men van Abessiniscbe zijde tracht aan te toonen, is wel zeer onwaarschijnlijk. De negus is verder nog niet naar bet Noor- deltjk front vertrokken. Het sohijnt dat zijn Buropeesche raadgevers, die reeds op weg wiaren naar Addis Abeba in allerijl terug ont- boden zijn. Ook bet nieuwe mobilisatiebevel schijnt op tegenstand te stuiten. De moei- Jijkhecien van den negus blijven dus allermmst beperkt tot die aan de fronten. En als de Italiaansche berichten als zouden hun troepen in Tem-bien weer met eenig sueces opereeren waarheid bevatten, dan ziet het er op het oogenblik bijaonder ongunstig voor hem uit. GESLAAGD. Voor het examen boekhouden van de Ver. v Handelsexamens op practischen grondslag is o.m. geslaagd cxnze stadgenoot de heer A L. Rrjnberg. NAT. CHR. GEHEELONTHOUDERS VEREENIGIN G. In het gebouw ..Emmanuel" had Woensdag 12 Januari een bijzondere bijeenkomst plaats, georganiseerd door de geheelonthoudersver- •eniging. De burgemeester, de heer Huizinga, opende vergadering met gebed. In zijn kort ope- aingswoord heette hij alien welkom en sprak zrjn dank uit voor de groote opkomst die blijk gaf van sympathie en belangstelling voor het werk der vereeniging. Ook in den tijd der kermis was een soortgelijke vergadering ge houden. Slaagde ook nu de bijeenkomst dan ■ou men waarschijnlijk in de toekomst over kxmnen gaan tot houden van meerdere bijeen komst en. Door enkele dames en heeren werd een samenspraak opgevoerd: ,,Hoe Janus koetsier werd". Dit humoristisch stukje, in Vlaamsch dialect, oogstte een dankbaar applaus. Door mej. Le Mat werden enkele stukjes, luim en emst, voorgedragen. Ook de jonge- heer Kok leverde een bijdrage: „De onbe- waakte overweg". Mej. Huizinga en ook de burgemeester gaven, in den tijd, noodig voor verandering van het tooneelddcor, een paar stukjes ten beste. Na de pauze werd rapgevoerdl de tragedie: „I>e bittere strijd". Hierin werden duidelijk geteekend de schrikkelijke gevolgen van het drankgebruik. De heer Vercouteren droeg ons nu voor: .De Vlucht" van Adama van Scheltema. Hiema sloot de burgemeester met -dank- gebed deze geslaagde bijeenkomst. GEVONDEN VOORWERPEN. De inspecteur van politie maakt bekend, dat •m-trent onderstaande gevonden voorwerpen mlichtingen te bekomen zijn aan de daaracbter vermelde adressen. Nikkelen bandje, wed. Nieiuwelink, Kerk- hoflaan 20. Rozenkrans, A. Hamelink, le Kortestraat 9. Rijwielbelastingmerkhuissleutel en cein- kur, J. J. Harte, Dijkstraat 66. Blauwe kinderhamdschoen, J. Dansen. Kerk- hoflaan 39. Rijwieltoelastingmerk, J. Romeijn, scbip .Spes Salutds". Idem, D. de Waele, Dr. Buijzestraat 6. Idem, Bru-ggeman, Vischsteeg 4. Handbeschermer, D. Maas, Kanaaldijk P 49. Heerenrijiwiel, Bootsgezel, Tlholensstraat 37a. Idem, Dr. Stevens, Markt 23. Overall, jasje en banddoek, L. Slabber, L. Kerkstraat 106. Dameshan-dschoen, J. van der Bent, Korte Dijkstraat 7. Kindermof met ritssluiting, G. Visser, Schoolplein 1. Portem-onnaie met inhoud, J. de Ruijter, Vlooswjjkstraat 1. Idem, W. Groene, Steenkamplaan 22. Idem, J. Hamelink, Nieuwediepstraat 66. Geldstuk, A. de Feijter, Stationsweg 5. Tlhermosflesch met kopje en een doosje met deurschamieren, bureau van politie. Duitsoh bankbiljet, mej. Sdheele, VLooswijk- straat 32. Fietspomp, D. Wolfert, Kanaaldijik P 48. Een paar diuiven, J. Jansen, L. Kerkstr. 49. Broche, firma Van Overbeeke, Westkolk- straat 38. Collier met goudien slot, C. K. Hamelink, Steenkamplaan 24. Blauwe alpino-muts, J. Dooms, Blokken 18. Parapluie, Groentenwinkel Bareman, Nieuw- straat Levende siervogei, J. Wisse, Nieuwediep straat 99. ARREIDER DOODGEVALLEN. Op de grenswijk het Staakje te Sas van Gent is de 60jarige arbeider A. van Weijns- berge, die naar zijn werk reed per fiets, van eijn rijwiel gevallen en op slag doodgebleven. Het ongeluk geheurde omstreeks zeven uur lies morgens en eerst een half uur later von- den voorhijgangers het lijk van den ongeluk- kige. Een bij'geroepen geneestoeer constateerde dat de man door een hartverlamming was ge- troffen en daaraan onmiddellijk overleden was. IN VKIJHEID GESTELD. De landlbouwersknecht V. te St. Jansteen, die een dezer dagen werd aangehouden als verdacht van diefstal (van geld ten nadeele van zijn collega, en ter besohlkiking van de justitie werd gesteld, is thans wederom in vrijheid ge- steld. OPENBAAR LAGER ONDERWIJS IN ZEEIAND. In den loop van 1935 is het aantal Zeeuw- sche gemeenten, waar igeen openbare lagere school wordt in stand gehouden, gestegen van 21 tot 24. Het zijn de gemeenten Aagtekerke, Bigigekerke, Boschkapelle, Clinge, Duivendij- ke, Eede, Graauw en Langendam, Grijpsker- ke, Hengstdijk, Koewacht, Meliskerke, Noordwelle, Ossenisse, Overzande, Phi lippine, Ritthem, Seroosikerke (W.), St. Jan steen, St. Laurens, Vrouwenpolder, Westdor- pe, Zoutelande en Zuiddorpe. In den loop van 1935 is de lijst aanigavuld tmet de gemeenten Duiivendijke, Uoofdplaat en Noordwelle. •Over de verschillende deelen der provincie ztjn deze gemeenten als volgt verdeeld: Wal- cheren 9, Zeeuwsch-Vlaanderen (O.D.) 10; Zeeuwsdh-Vlaanderen (W.D.) 2; Schouwen en Duiveland 2; Zuid-Beveland 1. Alle gemeen ten op Noord-Bevelanid, T'aolen en St. Philips- land hebben dus nog 66n of meer openbare scholen. LUXOR THEATER. „Frasquita". De autentieke Franz Lehar voert den diri- geerstok bij de ouverture voor deze door hem gecomponeerde filmoperette en zijn hals flon- kert van eeremetaal en zijn linkerrevers hangt zwaar van miniatuur-decoraties. Twee hon- derd meter Lehar en wie kan beweren, dat dit geen attractie is men had hem zich wat lyrischer voorgesteld eigenlijk, dezen compo- nist van wereld-Schlager. En dan begint de opexette. Een vriendenpaar het zijn Heinz RUh- mann en Hans Heinz Bollmann begeven zich per auto naar de verloofde van den laat- ste en zij woont aan de Riviera, met haar grsifelijke papa. Doch onderweg ontmoeten zij een zigeunerkaravaan met een wonderlijke sopraan. Het moet u niet verwonderen dat ook Bollmann, die den architect Harald speelt, met een voor architecten ongewoon schoon geluid begenadigd is en zoo zijn wij dan niet alleen in de wonderschoone natuur van de Riviera aangeland, doch tevens mid den in het gezang, wat eigenlijk in een ope- rette niet zoo vreemd is. Jarmila Novotna heet de ster die tot dusverre nog in het duister zich verboTg zij is onaannemelijker in het zigeunerkamp dan in de operette en het duurt ook niet lang of zij belandt waar zij wezen moet in de revue behangen met overi- gens valsche briljanten en in het algemeen ge- logeerd op een wijze die de crisisen de operette beschaamt. De architect is verliefd op de Zigeunerin en zijn verloofde zou hem dat wellicht kwalijk nemen, wanneen wij niet, zingend en musdcee- rerrd, tot het punt genaderd waren, dat de vriend verliefd wordt op de verloofde zijn vriends, dingen die wij in de operette ooglui- kend plegen toe te laten, wijl de handeling anders te veel op den prozalschen gang der dagelijksche dingen zou gaan lijken, waarbij iedereen ten slotte en als regel naar het stad- huis gaat met degene met wie hij zulks afge- sproken heeft. Dat komt alles in orde. De architect huwt de zigeunerin en van den zigeu- ner die weer verliefd was op de zigeunerin hooren wij niets meer, omdat hij den tact heeft te verdwijnen. Dat alles zou zeer muzikaal en aangenaam zijn veel schoons van natuuropnamen en zulks wanneer daar niet de twee wonder lijke snaaksche heeren Hans Moser en Rudolf Carl waren, als de bedienden van den archi tect en den graaf. Deze twee verrukkelijke dwazen, die zich ter wille van den lach zouden moeten associeeren, om dan een paar te vor- men, dat Laurel en Hardy verre in esprit overtreft, vermaken ons en zichtbaar zichzelf. En zij maken dan ook van deze film een uiterst genoegelijk amusementsstuk, dat men maar moet gaan zien, om te lachen en ook om zich het hart te doen streelen door den koning der operette-oomponisten, Franz Lbhar. „Een Vorstelijk Avontuur". Felotard, gespeeld door Heinz Ruhmann, brengt de vroolijke noot in deze naar een ro- m:an van Frank Heller vervaardigde film. Pelotard is een^mbtgenoot van Sherlock Hol mes, maar van diens deductieve vermogens hezit hij schijn noch schaduw. En toch brengt hij het er met de -groote kams van zijn leven, dank zij het tegen hem glimlachende toeval, zoo goed af alswf hij de geroutineerdste speur- der ter wereld was. Het vermaarde boek van den heer Frank Heller kennen we niet. We weten dus ook ook niet tot hi; de revolutle in het tegen zijn groot- hertog, wien de schulden over het hoofd zijn gegroeid, opgestane Sillorca, dat men op de wereldkaart tevergeefs zal zoeken ,zoo kluch- tig heeft vioorgesteld, als de film het doet. In elk geval heeft de film van deza omwen- telin-g iets waarlijk grotesks gemaakt, waar men hartelijk om lachen kan. De bo-eventro- nies en de nachtelijke samenzwering zijn kos- telijk. De groothertog zelf Viktor de Kowa heeft bet gelaat en de houding om een sym- pathieke nazaat van dartele en spilzieke voor- ouders te worden is juist met de laatste duiten naar Parijs vertrokken in gezslschap van zijn eerste minister-met-de-bakkcbaarden, als Conchita, de schoone herbergierster, die hij zwaar beleedigd heeft door er aan te twi)- felen of zij een dame was, t-oen zij betaling kwam eischen, op zijn eiland de poppen aan het dansen -doet slaan. Slechts 66n dag heeft de veelgeplaagde vorst de gelegenheid om den boulevardier te spelen, als de zware staats- zorgen hem terugroepen. Maar in dien eenen dag heeft vrouwe Fortima hem alles in den schoot geworpen wat hij maar verlan-gen kon, een schoone, rijke en jonge grootvorstin en een crediet bij zijn gewonen geldschieter, aan wiens bereidwilligheid hij al lang wanhoopte. Vermakelijk is de terugtocht als het lot de jonge dame, den verjaagden groothertog met zijn factotum en den detective op het zelfde zeilschip brengt. Het setup heeft het zwaar te verantwoorden als het, niet direct in ee7 lahberkoelte, den overtocht maakt en dat geeft tot de zotste situaties aanleiding. De onderdrukking van de revolutie zet de kroon op het werk. Hilde Weissner was Diana, de verliefde grootvorstin. Paul Henckels was Paqueno, de rechterhan-d von den SUlorcaanschen heerscher en had een vermakelijk type gemaakt. Goed gevonden is het slot, waar de jeugdige detective aan het telegraafloket zijn telegram dicteert aan den vader van de jonge schatrijke erfgename, die hem opdracht had- gegeven de voortvluchtige op te sporen. GEMEENTERAAD VAN HOEK. In de Don-derdag gehouden vergadering waren alle leden aanwezlg. Na opening wen-schte de voorzitter den leden een gelukkig en voorspoedig 1936 toe. Als oudste lid in ja-ren beantwoordde de heer J. A. Meertens di-en gelukwensch. Voor kennisgeving werd aangenomen het proces-verbaal van kasopname bij den ge- meente-ontvanger. het schrijven van Ged. Staten, d.d. 22 November 1935, betreffende de bezoldiging der ambtenaren bij den Keurings- dienst van Waren te Goes; een schrijven van Ged. Staten van Zeeland, waarbij het ge- mee.'ntebestuur wordt geimachtigd, zoolang omtrent de goedk-euring der gemeentebegroo- ting niet is beschikt, te beschikken over de helft der op de begrooting gerachte uitgaven; bericht van definitieve vaststelling van de gemeenterekenin-g over 1934; de besch-ikking van den Minister van Binnenlands-che Zaken, waarbij aan A. L. D. Rammeloo uitbreiding met de gemeente Hoek van het hem toege- wezen hedrijfsgebled voor de radio-distributie wordt toegewezen. Met algemeene stemmen werd besloten het bedrag van het crediet bij de Bank voor Nederlandsche gemeenten uit te -breiden tot f 10.000. Eveneens werd met algemeene stemmen vastgestel-d de vergoeding, bedoeld- bij art. 101 der L. O. wet, en de tioekenning van het voor- schot, bedoeld bij dit artikal, aan de verschil lende bijzondere scholen in de gemeente. Van verschillende manufacturiers in de ge meente was ingekom-en efen verzoek om voortaan de vanwege het Crisis-comiit-6 B te verstrekken kl-eeding bij de in de gemeente woonachtige middenstandjrs aan te sehaffen. Burg, en Weth. had-den voorgesteld, bij wijze van proef voor een jaar hiertoe over te gaan. Na breedvoerige bespreking werd hiertoe be sloten. Na enkele opmerkingen werd vas-tgesteld een wjjziging van het ventverbod In de ge meente, waarbij wordt bepaald, dat dit ver- bod niet geldt voor handelsreizigers en marktkooplieden. Met algemeene stemmen werd vastgesteld de verordening tot het hef- fen van opcenten op de gemeentefondsbelas- ting, en werd overgegaan tot het treffen van een gemeensohappelijke regeling met de ge meente Ter Neuzen voor het toelaten van kind-eren- op de openbare U. L. O. school te Ter Neuzen. Burg, en Weth. hadden voorgesteld de geneesheerswoning te verkoopen aan Dr. I. P. Leenhouts. Na bespreking in besloten ver gadering werd met 1 stem tegen het voorstel van Burg, en Weth. verworpen. Bij de ron-dvraag uitte de heer Den Hamer verschillende grieven aan het adres van den wethouder A. Meertens, welke door den heer Meertens werden beantwoord. De heer De Kraker bepleitte de vaststelling van een loon- schaal voor jeugdige personen, waarop hem werd geantwoord, dat de gemeente hierin geen competentie heeft, en zulks op het terrein der vakvereenigingen beboort. Ten sliotte legde de voorzitter een verklaring af betreffende zijn houding in verhand met de verleende toestemming tot dansen op Nieuw- jaarsdag en de ondere gebruikelijke feest- dagen, waarbij het -meerendeel der leden zich uitte hoewel zulks niet tot de competentie van den raad behoort, van oordeel te zijn, dat, indien vergunning tot dansen zou worden verleend, zulks het beste der traditie ge- trouw op de -gebruikelijke tijdstippen kon plaats hebben. De heer H-aak, die in zijn kwaliteit als loco-burgemeester tijdens de af- wezigheid van den burgemeester de aanvan- kelijk door dezen geweigerde vergunning op Nieuwjaarsdag had verleend, gaf een uiteen- zetting van zijn standpunt en de door hem gevolgde gedragslijn. MLIS,IE VERDRONKEN. Dinsdagavond is het 12jarig meisje M. J. van Ooyen, die speelde met een yriendinne- tje op een aanlegsteiger aan de Nassaukade te Rotterdam, op de railing van een sleep- boot gaan zitten. Dsor de deining raakte deze van den wal af, waardoor -het kind tusschen wal en railing is gevallen. Na twee uur dreg- gen heeft de politie het lijk opgehaald en per auto naar huis doen. vervoeren. DOOD GEVALLEN. Dinsdagmiddag is op het terrein van de Bataafsche Petroleum Maatschappij aan de Vondelingenplaat gemeente Rotterdam, een emstiig ongeluk gebeurd. Op een in uiitvoerin-g zijnd werk van de firma de Vries en Robbd bevond zich de 33jarige werkman J. Verhoef, die aan het werk was op een ongeveer 18 meter hoog ketelhuis. Waarsohijnlij.k door achteruitloo-pen is hij misgestapt en gevallen. De man was onmiddellijk dood. Hij laat een vrouw en kind na. WIE EEN SNOEIi VOOR EEN ANDER OPHAALT In het vaarwater den Rijn te Nieuwerbrug zag een inwoner een hengel liggen en daar zich niemand hij dezen hengel bevond en er nog al bewegin-g bij was, haalde hij op en vdng een snoek van... 15 pond. Hij nam den snoek mee naar zijn woning, doch heeft er niet lang plezier van gehad, daar de eigenaar van den hengel, hot geval -hoorende, den snoek terugeischte. Een stukje van den visch heeft hij intussehen wel verdiend. (Tel.) TELEFON BERLIN MET VALSCHE DUBBELTJES. De politie te Bussum arresteerde een man, die op goedkoope manier van de au-tomati- sche telefoon gebruik wist te maken. In zijn werkplaats maakte hij door middel van een bankschroef, van hlik en koper valsche dub- beltjes, waarvan hij zich dan hediende bij het telefoneeren in automatische telefooncellen. De man voerde interlocale gesprekken, meestal met Amsterdam. Door de adressen op te sporen waarmede hij telefoneerde, wist men tenslo-tte den dader te ontde-kken. Het is de 40jarige B. uit Bussum. Voor zoover nagegaan kan worden heeft hij 60 val-sche geldstukken gebruikt. Tevens kwam aan het lieht, dat hij de dub- beltjes uitsluitend vervaardigde voor de auto matische telefoon. Nadat proces-verbaal tegen hem was opge- maakt, is hij op vrije voeten gesteld. ZIGEUNERTROEPEN AAN DE BELGISCHE GI3ENS. Men schrijft uit Brabant aan de N. R. Crt.: Op Moandag 3 Febru-ari wordt in het op ongeveer 27 K.M. van de Nederlandsche grens gelegen Belgische stadje Tumhout de groote jaarlijksche paarden- en veulenmarkt van Lichtmis gehouden, welke door de paarden- handelaars uit geh-eel Belgie wordt bezocht; natuurlijk ook door de paardenhandelaars en paardenkenners bij uitnemen-dhedd, de zigeu- ners, van wie er in Bel-gig tot groote erger- nis der gendarmen nog zeer vele vertoeven. Gedurende de laatste dagen trekt dit noma- denvolk van alle rdchttnigen op Tumhout aan, welk optre-kkein door de gendarmerie, die de zigeuners als vrijwel rusteloos van plaats tot plaats voordrijft, oogluikend wordt toegelaten. In Tumhout toch zijn de zigeuners slechts betrekkelijlk -kort van de Nederlandsche grens verwijderd, zoodat men kans meent te hebben een gedeelte van deize lastige gasten, voorzoo- ver zij althon-s niet in het hezit van een ver- blijfsvergunning zijn of voorzoover de verblijfs- vergunning is afgeloopen, op Nederlandsch grondigehied te loozen. Ook het gastvrije Nederland houdt echter deze ncanaden het liefst bui-ten zijn grenzen, zoodat aanstonds nadat de eerste wagens in de Belgische Kempen word-en gesignaleerd, het grens-toezicht verscherpt is. Voorloopig beperkt dit verscherpte toezicht zich nog tot extra-surveillance op de verschil lende grenswegen in het ,,bedreigde" gehied, welke tot Nederland toegang gaven. Zoodra echter de Belgische gendarmen a-anstalten mochten maken de zigeuners in de ric-hting van de Nederlandsche grens te drijven, zal de grenstoewaking extra versterkt worden en ont- hranidt opnieuw de eeuwige strijd tusschen Belgische en Nederlandsche marec-hauss-ee. Een strijd intussehen, die niet met de wape- nen hesleoht wordt al wordt wel eens van de wapenen gebruik gemaakt doch die er vooral een is van waakzaaimheid, slimheid en snelheid. Van het laatste vooral, zooals reeds dazer dagen weer gebleken is. Vrijwel overal tegelijk worden de lastige nomaden in de Bel gische Kempen gesignaleerd, eerst op den weg nabij Calmpthout, daama tusschen West- malle en St. Leonard, toen 3 wagens te Meir, 2 te Mierxplas, een paar te Rethy en Aren- donck en tot slot niet minder dan negen tege lijk nabij Tumhout aan het kanaal Tumhout Antwerpen. Pralktisch gesproken was de Nederlandsche marechaussee dus genoodzaakt te surveillee- ren van Putte af tot Poppel toe, of wel langs een grensstrook van ruim 60 K.M. Welk een krachtsinspanning dat van de grenspoldtie-troepen vraagt, laat zich gemak- kelijk raden. Want nog is er geen direct ge- vaar, omdat de zigeunerwagens zich overal nog eenige tientallen K.M. van de Nederland sche grens bevinden, terwijl de praktijk he- wezen heeft, dat zij een dergelijken afstand zelden in edn dag afleggen, hoewel dit geens- zins tot de onmogelijkheden behoort en men dus steeds op verrassinigen voorhereid moet zijn. In vorige jaren liet de marechaussee daar- om zelfs in Belgie surveilleenen, om met de bewegingen der zigeuners en van de gendar men, die deze bewegingen dirigeeren, op de h-oogte tia blijven, doch thans gebruikt men dit middel niet, aangezien deze rechtstreeksche spionnage eenige mal-en tot moeiilijkheden aan leiding heeft gegeven. En toch is het van belang, dat die kapitein- districts-comm-andant d-er Kon. Marechaussee iederen dag precies weet, in welken grenshoek gevaar zou kunnen dreigen. Men maakt daar- bij thans gebruik van zjg. „kondschappers" d.w.z. Belgen, die tegen een belooning de marechaussee een- of meermalen daags op de hoogte houden van de richting, waarin de ver schillende wagens trekken. Naar het zich op het oogeniblik laat aanzien, is gedurende de eerstvolgend-e dagen het gevaar voor een zigeuher-invasie nog niet bijzonder groot. Hoewel de verschillende wagens voortdurend onder bewaking staan, laat de Belgische gen darmerie ze rustiig trekken, zoo lang zij al- thams niet naar het Zuiden probeeren af te dalein. Dit laatste wijst er op, dat men plan heeft te trachten de nomaden die Nederlandsche grens over te smokkelen, doch eerst nadat men een flink aantal wagens nabij Tumhout verzameld heeft. Hierop wijst ook het feit, dat de wagens die nabij Tumhout aehter brug 2 aan het kanaal TumhoutAntwerpen staan- plaats hebben -gek-o-zen, daar niettegen- staande den overlast, dien men er in Tumhout van ondervindt w-el mogen blijven staan, maar op het oogenblik niet verder mogen trekken. Het gedwongen blijven staan schijnt den zwervers van natuur slechts matig te beval- len en schijnt een gereede aanleiding te zijn tot het beslechten van onderiinige veeten en geschillen. Ben dezer dagen werd dan ook in het kamp een ware veldslag geleverd tusschen de leden van twee elkaar vijandig gezinde stammen, waaraan de stedelijike politie van Tumhout slechts met de grootste moeite een ein-de wist te maken. De stedelijke politie heeft voorts, naar de dienstdoende politie-ofificier ons bij een hezoek aan Tumhout mededeelde, de grootste moeite met dit lastige volkje, dat met bedelen, roo- ven en stolen aan den kost komt. Heel gewoon is het, dat 4 of 5 zigeuner- vrouwen een winkel binnen komen, een flink bedrag aan geld laten zien en van alles ,,koop:n". Wanneer de bestelling echter in- gepakt is, doet een der vrouwen het pak in hoar schort en verlaat men gezamenlijk zon- der hetalen den winkel, terwijl men wanneer het de politie gelu-kt in te grijpen met d-uur- ste eeden be-zweert w61 betaald te hebben. Een andere true werd uitgehaald bij een slager, waar twee zigeunervrouwen hinnen- stapten, waarvan er een een grooten ijzeren pot in de omgeslagen schort had. Twaalf pond vleesch werd gekooht en door den slager in den pot gedeponeerd, waama het deksel er weer op ging. Op dat oogenblik herinner- de een der vrouwen zich blijkbaar, dat men nog meer boodschappen moest doen, zoodat aan de slager gevraagd werd of msn den pot daar een uurtje mocht laten staan. Men kwam deze later halen en zou dan meteen betaien. De niets kwaads vermoedende slager had hiertegen geen bezwaar, zoodat de pot een plaatsje vond in een hoek van zijn winkel. De vrouwen kwamen echter niet terug en toen de slager na ver-loop van tijd eens in den pot keek, bleek deze gaen bodem te hebben, zoo dat het vleesch door den pot heen ji de schoot van het zi-geunerwijf was terecht- gekomen. Ook in het zigeunerkamp hebben wij op aan- wijzing van den dienstdoenden politie-officier uit Turnhout een kijkje genomen. Dit was echter slechts matig naar den zin van de be- wakende gendarmen, die onze nieuwsgierig- heid naar de verdere plannen der zigeuners blijkbaar verdacht vonden en ons duidelijk te kennen gaven, dat wij beter deden verder te gaan. Venmoedehjk zagen zij ons voor spionnen van de Nederlandsche marechaussde aan, tegen wie zij nog steeds eenigezins kriebelig gestemd zijn over een twee jaar geleden ne- derlaag. Toen was het hun ni. na een strijd van weken gelukt een vijftal wagens over de Ne derlandsche grens te dirigeerrn, welke wagens vervolgens standplaats kregen in het woon- wagenkamp te Breda. Twee- of driemaal daags en ook des nacats kwamen de gendarmen persoonlrjk pools- h-oogte nemen in Breda of de wagens er nog stonden en of niet gepoogd werd deze naar Belgie terug te zenden. Op een nacht, toen de Nederlandsche politie juist de zigeuners in had laten spannen am de viff wagens via Meersel Dreef weer naar Belgie te dirigeeren, verschenen de spionnee- rende gendarmen weer, zoodat de uitgeleiding dreigde te mislukken. Een Bredasche inspec teur van politie greep toen rcsoluut in, hield de beide gendarmen aan en hracht hen z.g. voor het geven van iniichtingen naar het hoofdibureau van politie, waar men hen kwasi eenige uren liet wachten op de komst van den commissaris. Deze paar uur waren echter juist voidoende om de wagens met»een flink vaartje bij Meersel Dreef, waar men, gezien bet feit, dat de spionneerende gendarmen niet gewaar- schuwd hadden, alles veilig waande en dus niet surveilleerde, de Belgisehie grens overge- jaagd. Dit steekt de gendarmerie nog steeds en op grond hiervan heeft men de Nederlandsche marechaussee een revanche beloofd. Deze weet daarotm bij voorbaat, dat aan de Bra- bantsch-Belgisciue grens spannende dagen op komst zijn en zal doarom zooals vanzelf spreekt, niets nalaten om een invasie van zi geuners die ge zooals de Tumhoutsche politie-officier het ui-tdruikite auibiet kent aan de goud-ibruine tronies tegen te hou den. In Nederlandsche richting. Naar wij na het schrijven van bovenstaand artikel vernamen is er verandering gekomen in den toestand van schijnbare rust. De Belgi sche gendarmerie heeft het kamp bij brug 2 aan het kanaal Tumhout-An-tweipen, dat im- middels was aangegroeid tot 12 wagens, met totaal, groot en klein meegerekend, een 200 zigeuners, doen opbreken. Met grooten spoed werden de wagens in de richting van de Nederlandsche grens geleld. waar zij op den weg MerxplasWlortel, op nauwelijks 15 K.M. van de Nederlandsche grens, staamplaats kregen. Een later bericht maakt zelfs melding van zigeuners te Rij-cke- vorsel, op 12 K.M. van de grens. Blijkbaar wordt het dus vroeger emst aanvankelijk verwaoht werd. In verhand hiermede heeft de kapitein-dls- tricts-commandant der Kon. marechaussee te Breda de versterfkte grensibewaking ingevoerd en op twee of drie man van elke brigade na, alle marechaussees aan de grens samienge- trokken, zoodat thans praotisch gesproken de geh-eede zuidgrens van Wornhout af tot Baarle-Nassau toe hermetisch gesloten is. Bovendien hehben ook de rijksamtotenaren opdracht gekregen streng tegen een invasie van zigeuners te waken en op te treden. De spanning aan de grens is deihalve be- gonmen. Kapitein H. G. van Everdimgen, comman dant van het depot der Koninklijke Mare chaussee te Apeldoom schrijft: Het stuk, dat aan uw blad (aan de N. R. Crt., werd toegezonden uit Brabant betreffen de de aanwezigheid van zigeuners aan de Nederiandsch-Belgische grens en den daar aan verbonden strijd tusscben de gendarmerie en onze marechaussee, welk stuk die buiten- staander wellicht gelezen zal hehben als een grappig verhaaitje, geeft mij aanleiding, deze zaak nader in -het lioht te stellen. Ik ben lange jaren commandant in een der Zuidelrjke distneten Koninklijke Marechaussee geweest en heb veel met zigeuners te maken gehad. Men zal zien, dat het grappige in de bestaan- de -toestanden ver te zoeken is. De strijd, welke daar gestreden .wordt tus schen bovengenoemde politiekorpsen, am elkander de zigeimers op het dak te schuiven. bestaat jaren. In het genoemde artikel wordt het voorgesteld, alsof het onderwerp, waarover gestreden wordt van weinig belang, en de stille strijd eigenlijk hoofdzaak is. De buiten- staander beseft mogelijk niet wat de personen die als een voetbal over een, streep, i.e. de grens, worden gescbopt, fe lijden hebben. ,.Het zijn maar zigeuners". Een enkel staaltje mag misschien duidelijk maken, wat die men- schen zonder vaderland, overal opgejaagd- en bchandeld als vee, soms hebben te verduren. In den strengen winter van 1928 op 1929 werd ik opg-ebeld door den brigade-oomman- dant te Valkeniswaard, die mij meldde, dat ©en twaalftal zigeuners was aangetroffen op Nederiandsch gebied aan de Belgische grens. Daar dezen bij uitzondertng zwnder wagens waren, was het de gendarmerie gelukt, dit parttjtje langs een- der vele binnenwegen op Hollandsch gehied te breagen. De geheele bagage bestond uit den koffer. Hij deelde mij verder mede, dat enkele boeren uit de buurt hen per kar naar Borkel en Schaft zouden brengen, daar de bevolking ze altijd liever kwij-t -dan rijk is. Ik begaf mij naar genoemde plaats en trof aldaar in een denneboschje de verkleumde stumpers aan. Zij hadden eerst van 3 uur des nachts tot 8 uur in de bed gezeten (het vroor een graad of 10), waren -op open karren ver- voerd en za-ten nu weer iets meer besohut, te wachten wat er verder met hen zou gebeur,en. Ik moest ze kwijt zien te raken, hoe ook. Vanzelfsprekend had de gendarmerie alle gaten in de buurt gestopt, dus maar ver weg brengen. Eerst een telefoontje naar mijn collega in Den Bosch, met verzoek te mogen weten of de kunstweg TilburgPoppel vrij was. Antwoord: ja. Toen gevraagd of hij wat zigeuners daar over -de grens wilde zetten -die per vrachtauto zouden komen; antw-oord: stuur ze maar. .Een gesloten vrachtauto te Eindhoven besteld, welke na ongeveer 1% uur arriveerde. De burgemeester van Borkel was zoo vriendielijk wat brood en melk beschikbaar te stellen, daar deze zigeuners niets eetbaars bij zich hadden. Toen ik bij bet gezelschap ging praten, zag ik -een zuigeling met een bl-oedend linker- handje. Bij informatie hoe dat kwam, bleek, dat des nachts, toen ze zoo goed en zoo kwaad als het ging getraoht hadden te sl-apen, hier- aan een bees-t, waarschijnlijk een rat, had geknaagd. Na aankomst van de vrachtauto, die geluk kig vrij -goed dicht was, werd ingeladen en via EindhovenBestTilburg -werd koers gezet naar de grens. Omstreeks vier uur ontving ik bericht, dat het gelukt was en zij ons grondgebied hadden verlaten. Zij zaten nu een dikke 100 K.M. meer Westwaarts, wederom in de hei met dezelfde temperatuur. Ik had gedaan wat ik doen moest, maar toen ik 's avonds met mijn voeten bij de kachel zat en ik aan deze stum pers dacht, was ik verre van voldaan. Van zelfsprekend had mijn collega de grens aehter hen dicht gezet. De gendarmerie heeft ze waarschijnlijk spoedig antdekt, en hetzelfde grapje uitgehaald, want enkele dagen later werden ze pl.m. 80 K.M. verder Westwaarts, ten W. van Zundert, weer op Nederlandsch gebied gebracht. De winter was in strengheid toegenomen en toen de districtscommandan-t uit Breda ter plaatse kwam, zeide de oudste tegen hem: ,,Wij weten, dat we er weer over moeten, maar doet u het niet nu, want dan vriezen er enkelen dood". Naar ik later hoorde, hehben deze men- schen aldaar gedurende de felle vorstperiode, verblrjf gehouden in een led-ige varkensstal, natuurlijk steeds on-der bewaking, en zijn zij na inval van den dooi wederom over de grens gezet. Verder heb ik dit tnoepje niet kunnen volgen. Ik zou meer voorbeelden uit de practjjk kunnen aanhalen, wrike zouden duidelijk ma ken, hoe hoog noodig het is, dat het zigeuner- vraagstuk tot oplossing wordt gebracht Dat

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 7