Dampo rkoudheid Buitenland 0e kedec&mdscfie Tandpasta De Italiaansch-Abessinische oorlog. Drinkwatervoorziening van ZeeuwoCii-tfiaanderen. Wat Hijnhardt maakt is goed Een verklaring. Wij ontvingen, evenals de andiere daarvoor in aanmerking komende persorganen in Zeeuwsch-Vlaanderen, van de directie der Zeeuwech-Vlaamsche Waterleiding in den aanvang der week on-derstaand artikel, even- wel met het verzoek dit eerst heden te publi- ceeren. Overeenkomstig bestaande go-ede persg ebru-i kenis, voor zoover wij konden nagaan, oak door de andere bladen v-oldaan, behalve do-or de red. der Axelsche Crt., die dit art ike 1 reeds Dinsdag publiceerde. Dit ter ver klaring, waarom bet artikel, dat hieron-der volgt, eerst heden bij ens versphijnt. Voorts merlten wij den lezers op, dat het artikel, voor zoover dit is gewijd aan de „tarievendoor de red. der Ax. Crt. is ver- minkt en daardoor dubieus geworden. Zij laat nog alleen lezen, dat „het reeds vroeger op- gezAte tarief-systeem" voor de keuze van het tarief niet "dit het oog zal worden verloren, niaai heeft, toen zij de guillotine of te wel het potlood hanteerde uit het oog verloren, dat er vroeger nog al van elkaar afwijkeaide tarief,systemen zijn opgesteld. Had zij hare lezers juist willen inlichten, door de haar vcrstrekte oapie te volgen, dan had zij in haar blab den naam moeten afdrukken van iemand die nauw aan de redactie van ons blad is ver- bonuen en door den loop van de omstandig- heden ook in de gssohiedenis dier tariefkwestie is gemengd. Waaruit het bezwaar dier redac tie daartegen voortspruit kunnen wij niet be- oordeelen in geen geval kunnen het hoog- staande motieven zijn en het deert den betrrokkene natuurlijk ook niet, doch wij meen- den toch op die bestaande mentaliteit weer eens de aandacht te moeten vestigen RED. Menigeen, die in meerdere of mindere mate, de wertozaamhed-en voor den aanleg van de drinkwa-tervoorzieninig in Zeeuwsch-Vlaande ren volgt, vraagt zich af hoever men eigen- Irjlk met dit werk staat en wanneer ook in daze streek het kraiantje in de huizen kan worden opengediaaid. Alvorens deize vragen t;e beantwoorden en de daaritoe noodige uiteenzetting van het tech- nisch gedeelte van het werk te geven mage voiledigheiddbalve eerst iets worden medege- deeld over den algemeenen opzet van het bedrijf. Algemeene opzet. De maatschappij, welke de drinkwatervoor zieninig van Zeeuwisoh-Vlaanideren ter hand neemt, is de Naamlooze Venncotschap Water leiding Maatsohaptpij Zeeuwsch-Vlaanderen", gevestigd te Ter Neuizen. Aandeelhouders van deze vennootschap kunnen sleohts zijn de Provincie Zeelanid en de Zeeuwsch-Vlaamsche gemeenten. Doel van de Maatschappij is gen zoo groot mogelijk deel van Zeeuwsch-Vlaan deren van drinlkwater te voorzien. IBij de oprichting traden direct toe de ge meenten Ter Neuzen, Sas van Gent en Hulst in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen en de in het Westen gekigen gemeenten Aardenburg, Oost- bur.g en Breskens. Van deze gemeenten wordt voorloopig alleen in de Qoatelijke de water- leading aangeleigd. De voorzieninig van de Westelijke gemeen ten zal moeten wachten, totdat door toetre- dinig van meerdere aldaar gel e,gen gemeenten •f door andere hulpmiddelen de aanleg en exploitatie in dit deel van Zeeuwsch-Vlaande ren bij dragelijlke tarieven rendabel is. Nadat reeds een aanvang gemaakt was met den aan 1 rig in de bovengenoemde Oostelijke gemeenten traden nog in den loop van 1935 Axe! en St. Jansteen tot de maatschappij toe, zoodat ooik deze gemeenten in het thans in uitvoerinig zijnide plan zijn opgenomen. Technischie plan. Het voor de voorziening ben-ooddigde water zal worden ge-wonnen uit de ten zuiden van St. Jansteen gelegen hoagere zandgronden. In den loop van 1934 en '35 werden in deze streek terreinen aangekocht en thans heeft de maat schappij daar de bes-c-hikking over een nage- noeg aaneenigesloten terrein ter grootte van rudm 110 H.A. Het water, dat gewionnen zal worden, bevindt zich in de tot ca. 11 meter diepte reikende' zandlagen. Door middel van over de voile diepte vein de zandlaag reikende geboorde pompputten wordt het water opge- pempf en naar een betonnen kellder gevoerd. Daar het uit den gromd opgepompte water nog niet direct voor de consuimptie geschikt is - het heeft n.l. een te hoog ijizer- en man- gaangehalte moet het voordat het in het buizennet wordt gebracht van dit te veel aan ijzer- en mangaan worden gezuiverd. Uit- voerige proaven hebben uitgewazen, dat dit op eenvoudiige wijize door beluchtin-g door mid- del van sproeien gevolgid door bezinken en filtrceren kan worden bereikt. Teneinde het uitvlokiken van de ijzer- en manigaanverbindinigen te bevorderen zal aan het ruwe water v66r het sproeien kalium- permanganaat worden toegevoegd. Het gefiiitireerde, zuivere water, dat van udtmuntende saananatel'ling zal zijn de hard- heid zal ongeveer 7 Duitsche grad:n bedragen - wordt na -het zuiveringsproces in een tweede betonnen kelder verizameld en van daaruit door de torenpompen naar den nabij Axel te foouwen watertoren gevoerd. De voading van het buizennet geschiedt dan vanuit den toren of rechtstreeks door de pomp en. Het pompstation, dat geheel electrisch wordt ingericht, zal zc cveel mogelijk automatisch kunnen weiken. Onider meer ziullen de pom- pen, die het water uit de geboorde put ten naar den verzamelikeld-er voerein, in- en uit- geschakeld worden zo-odra de waterstand in dozen kelder een minimum of maximum hoogte heeft bereikt. Deze automatische schakelinig zal ook worden aangefbracht op de pompen, die de sproei'installatie en de filters bedienen, evenals op de torenpompen. Door middel van waterstandmeldinstallaties zal het voorts mCigelijk worden gemaakt, dat de machinist op het pompstation op elk moment kan zien hoe de stand van het water is in de verschUlende keilders en in den watertoren. Indien de stand van het water in de kelders of den toren boven of beneden de schakelstan- den komen en dit aan den aandacht van den machinist mocht ontsnappen dan wordt hij door een alarmsignaal gewaarschuwd. Door al deize maatregelen zal een zoo ongestoord moigelijk bedrijf kunnen worden verkregen. Stand van de werkzaamheden. a. Pompstation. Zooals reeds vermeld zijn de terreinen te St. Jansteen aangekocht en hierop zijn reeds de benoodiigde 48 pompputten gefooord, waar- mede het mogelijk zal zijn ca. 150 M3. water per uur te winnen. Met het bouwen van de pompstationsgebou- wen, waarivan de heer L. F. Groosman te Middelhurg aanneimer is, werd in November j.l. e:n aanvang gemaakt. Behoudens de on- werkibare dagen itengevolge van regen en vorst vordert het werk goed. De fundeerings- vloeren van het hoofdpompgeibouw, de kelders en een hulppompgetoouwtje zijn gereed geko- men, zoodat met den opbouw kan worden be- gonnen. De benooidigde pomp- en Electrische instal- laties zullen zeer binnerlkort worden aanbe- steed, zocdat zij gereed kunnen zijn als de gebouwen zo'ever zijn opgetrokken, dat de pompen daarin kunnen worden gemionteerd. De pompinstallatie krijgt een capaciteit van rond 120 M3. per uur. Dit is ruimischoots vol- doende om de thans deelnemen.de gemeenten en tot een zekere grens ook nog later toe- tredende gemeenten van drinkwaiter te voor zien. b. D e watertoren. Voor de voorziening van de thans aange- sloten gemeenten in het Oosten van Zeeuwsch- Vlaanderen kan voorloopig met e6n water toren worden volstaan. Deze toren, wedke ge- bouwd wordt even ten zuiden van de kom van de geaneente Axel aan den wag Drieschouwen- WATCKTCKEN TE AXEL Axel, krijgt een hoogreservoir met een nutti- gen inhoud van rond 100 M3. en een lager ge legen reservoir met een inhoud van rond 300 M3. De hoogste waterstand in het eerst- genoemde reservoir komt te liggen op 50,75 M. boven N.A.P. of ongeveer 48 M. boven den kruin van de wog ter plaatse. De laagste waterstand in dit reservoir bedraagt 43 M. boven N.A.P. of rohd 40 M. boven den kruin van den weg. Voor het laagreservoir zijn de hoogste en laagste water stand en respectieve- 'lijk 37,50 M. en 33,50 M. boven N.A.P. De toren wordt afgedekt met een koepelvormig dak waarvan de spits tot ca. 60 M. boven den kruin van den weg reikt. Het hoogreservoir dient voor de voorziiening van de verder af- gelegen gemeenten Hulst, Ter Neuzen en Sas van Gent, terwijl de kom van Axel en enkele in de nabijheid van den toren gelegen wijtken op hot laagreservoir worden aangesloten. De toren wordt geheel in gewapend beton opge trokken en van een baksteen bekleedinig voor zien. Het geheel rust op een gewapend beton- plaat ter grootite van ruirn 400 M2., die het totale gewicht van den toren, groot ongeveer 5 millioen K.G. op den grond overfbrengt. Met den bouw van d<m toren, waarvan aan neimer is de Maastriohtische Betonijzerbouw v/h P. Knols, te Maastricht, werd in Septem ber jJ. aamgevamgEn en tharns is een hooigte van ca. 22 M. boven den kruin van den weg bereikt. c. Het buizennet Het buizennet, dat voor het oorspronkelijke plan een totale lenigte had van ruim 72 K M. en door het aansiluiten van Axel en St. Jan steen gegroeid is tot ruim 90 K.M., wordt ge maakt van stalen moflbuizen met diameters varieerend van 100 tot 300 mM. Teneinde het roesben van het staal zoowel aan de binnenzijde als aan de buitenzijde van de buizen, te voorkomen zijn deze in- en uit- wendig van een bitumen bekleeding voorzien. In de koimmen van gemeenten worden in het net brandkranen igeplaatst, waaruit voor brandlbluschdoeleiniden tenmiinste 18 M3. per uur water onder een druk van minstens 18 meter boven de straat kan worden onbtrokken. Met het leiggen van het buizennet, welk werk wordt uibgevoerd door de aanmemers W. en A. de Bruijn te Ter Neuzen, werd in Juli j.l. begonnen en thans is ruim 50 K.M. gereed. De kruisingen van het buizennet met het kanaal GentTer Neuzen te Sas van Gent, Sluiskil en Ter Neuzen, waarvoor zinkers moeaten worden gemaakt zijn op het afwerken van de opgebroken oevers na, geheel gereed. Dit werk werd uitgeivoerd door de Aanne- mlmgsmij. Vdsser en Sarut te Papendrecht. De persleidingen van het pompstation te St. Jansteen naar den watertoren te Axel was reeds in October gelegd en hierlangs wordt reeds water naar den toren gepompt, dat noodig is voor het maken van de beton- specie. Zoodra het buizennet gereed is zal begon nen worden met het maken van de huisaan- sluitingen, dit zijn de verbimdimgen van de in de straat gelegen buizen met de woningen. Dit werk zal binnemkort kunnen worden aan- besteed. Wanneer zal nu het water binnen de wo ningen worden geleverd Het programma van uitvoering der verschUlende werken is zooda- nig opgesteld, dat in den loop van Juni 1936 zeer waarscbijnlijk in de dan aangesloten wo ningen het waterleidingkraantje de benoodig- de hoeveellheid drinkwater kan afleveren. Hierbij moet echter noig eeniig voorhehoud worden gemaakt in veriband met eventueele te verwachten onwerkbare dagen temgevolge van vorst en regen. Indien echter het weer wil meeiwerken kunnen de werken op het ge- noemde tijdstip zoover gereed zijn, dat zij al- thans gedeeltelijk in gebruik kuimen worden genomen, waardoor in de eerste behoeften kan worden voorzien. De gefhesle afwerkdmg van pompstation en watertoren zal waarschijnlijk eerst in September of October 1936 zijn be- slag krijigen. Voor dieigenen, die reeds thans of binnen- kort wilien overgaan tot het laten maken van den leidingaanleg binnen hun huis dienen de volgende raadigevimgen le. Laat Uw installatie aanleggen door een te goeder naam en faam bekend staanden loodgieter. 2e. Eisch van Uw loodiarieter, dat hij, voor dat hij met het werk begint, met de Water leiding Maatschappij overlag pleegt, inzake de wijze van aanleg, te gebruiken marterialen, enz. 3e. iGeef aan Uw loodgieter den opdracht voor den aanleg slechts onder uitdrukkeiijk bed ing, dat de installatie wordt geleverd op keur van de Directie van de Waterleiding Maatschappij. Indien U zich aan deze rasdgevingeh houdi kpnt U er verzekerd van zgn, dat Uw'instal latie aan de door de Waterleiding Maatschap pij te stellen eischen zal voldcen. Door de Maatsohappij worden desgewenscht aille rno- gelijke inlichtinigen cp dit gebied nog geheel kostelccs verstrekt. Tarieven, Menigeen zal zich nu nog afvragen hoe de tarieiven voor de waterlevering zullen zijn. Hierop zal nog even moeten warden gewacht. Voor het verkrijgen van het meest gewensohte tariefsysteem moeten uitvoeriige gege-vens worden verzameid o.a. de kadastrale en per- soneele huurwaaiden van alle aansluitbare perceelen, terwijl hiervan Ook de oppervlaljte en het aantal kamers moet wiarden opgeno men. Aan de hand van al deze gegevens kun nen dan verschillenide tarieven worden ont- worpen en het voor deze streek meest ge- wenschte systeem worden gekozen. Bij deze keuze zal ook het reeds vroeger opgezette tariefsysteem, gebaseerd cp het aantal ka mers, en kortheidshalve het systeem-Harte genioemd, niet uit het oog worden verloren. De gegciveriis omtrent personeele en ka dastrale huurwaarden zijn thans nagenoeg venzamield. Met het opmeten van de woningen zal hinnen enikele dagen worden begonnen. Van alle inwoners wordt hierbij de medewer- king inigeroepen wanneer straks het met dit werk belaste personeel van de Maatschappij zich bij hen aanmeidt. Deze personen zullen voorzien zijn van een legitimatiebewijs, dat zij op verlangen van den bewoner moeten too- nen. Wanneer alien hun medewerking willen verleenen, kunnen binnenkort de juiste tarie ven worden bekend gemaakt. pnobleem dus weinig veranderd in welke rich- ting ook. Slechts is .gebleken, dat er nog geen wankaling gekomen is in het front der sanctie-uitvoerende staten en dat Engeland nog niet voomemens is deze kwestie, wegens de andere zorgen, die het heeft, met minder j kracht te behandelen. HET OLIE-EMBAKGO TOCH AAN DE ORDE. verdrijft men door In- wrijving en Inademing van a.CU. HET AANTAL KAMERLEDEN IN BELGIe. De Brusselsche correspondent dier N. R. Crt. meldt, dat de Vlaamsch-niationale fractie van de Kamer Dinsdag een wetsvoorstel heeft in- gediend verband houdende met de eventueele vermeerdering van het aantal Kamerleden dat aan de cijfers van de in 1930 gehouden volks- telling moet worden aangepast Men weet dat deze aanpassinig grootendeeis ten goede zou komen aan de vertegenwoordiging van de Vlaamsche arrondissementen in -de Kamer. Van anti-Vlaamsche zijde werd reeds geageerd ten einde de status-quo te handhaven. Het voorstel von de Vlaamsoh-nationale fractie komt hierop neer dat wel degelijk tot aan- passing wordt overgegaan en het aantal Kamerleden van 187 op 202 zou worden ge- braoht. TE GENeVE. De dood van den Koning van Engeland houdt den loop van zaken in de wereld niet op. In Frankrijk werkt de crisis door. Te Geneve gaan de dingen hun gang. Laval is vandaar vertrokken, niet alleen om hetgeen hem te Parijs wacht, maar ook omdat in de bestaande omstandigheden zijn gezag te Geneve gering was. Voor het overige viel er een zekere vrees niet te miskennen zich met hem in den trant van Hoare te oompromitteeren. Eden echter is gebleven en blrjft nog deze week uit, En de Engelsche delegatie spreidt naar buiten groote vastberadenheid ten toon, om den strijd met Italie tot een bevredigend einde uit te vechten. Eden wil met kracht doorzetten. Dat is duidelijk. Men kan dat niet afmeten naar de kracht waarmee het olie-emibargo vervolgd wordt. Nog is Engeland duidelijk daarop gesteld, al vindt het deze kwestie niet meer van beslissend belang. In het Engelsche kamp te Geneve ontmoet men het geloof, dat de reeds toegepaSte sancties met al hun onvol- maaktheden in de uitvoering reeds geducht op Italie beginnen te klemmen en dat zij een belangrijke oorzaak zijn van de verzachting, die men in de haud'ing von Rome meent waar te nemen. „Laat het eerst maar eens Juni worden", zeggen de Engelschen. Als er nu te Genfeve een streven is, om het vraagstuk van het olie-embargo sleepende te hiouden, tot in Amerika een beslissing is ge- vallen over de neutraliteitswetten, dan is dit niet aan Engelschen invloed toe te schrijven. In het Engelsche kamp meent men veeleer, dat het goed zal zijn zoo spoedig mogelijk een besluit te nemen, daar dit niet anders dan een gunstigen indruk zou maken in Amerika en voor de toepassing van de sancties van goeiden invloed zal zijn op de besluiten der Ameri- kanen. Men vceit zich in Engeland ook veel rusti- ger sedert men over de antwoorden beschikt van de staten aan de Middellandsche Zee over maritieme samenwerking. Al deze antwoor den zijn volkomen bevredigend geweest. Het is bij voorbeeld niet waar, dat Turkije er voorwaarden ten opzichte van de Dardanellen aan verbonden heeft. Turkije wilde juist bij wijze van solidariteit geen voorwaarden stel len, welke wenschen het verder ook koesteren moge. Spanje is van Engelschen kant niet gevraagd. Men heeft rekening gehouden met de bijzonder moeilijke binnenlandsche omstan digheden van het land en men hedft te Lon- den zijn gezant slechts medegedeeld, dat het denkbaar ware, dat Engeland zich met een vraag tot Spanje zou richten. Londen verzocht den Spanjaarden bij voorbaat hun gedachten daarover te laten gaan. Daarbij is het ge bleven. Byzomdere opmerkzaamheid heeft men te Geneve gewijd zoowel aan het tegemoet- komende antwoord van Mussolini aan het boofdbestuur van het Roode Kruis als aan zijn tegenbetoog tot den Zweedschen gezant, dat veel vriendelijker uitgevallen is dan uit de eerste berichten bleek. Zeer de aandacht heeft ook getrokken, dat de Italiarnen naar de Raadszitting een zoo sterke delegatie hebben gezonden en verder de ongewone belangstel- ling van de Italiaansche pers, waarover hieT reeds geschreven is. Hoopt Rome, dat Geneve nu toch nog een bruggetje gaat bouwen, dat Mussolini betreden kan? Het besluit van de commissie van dertien uit den Raad, dat er voor het oogenblik geen mogelijkheid bestaat voor eenige poging tot verzoening moet dan een groote teleurstelling voor de Italianen geweest zijn. Laval heeft blijkbaar geen kans gezien een nieuwe actie in elkaar te zetten, ofschoon hij oak nu nog als de bijzOndere vriend van de Italianen in de besloten zitting van de commissie van dertien is opgetreden. Alles by elkaar genomen heeft deze Raads zitting aan den stand van bet Abessynsche Reuter selnde Woensdagmiddag uit Geneve: Het embargo op petroleum, dat als sanctde tegen Italie wordt overwogen, lijkt nu nader bij dan het korten tijd geieden nog scheen. Men acht het thans in Volkenbondskringen zeker dat de commissie van 18 een subcom- missie van deskundigen zal benoemen om de zaak te overwegen. De transportkwestie wordt nog belangrijker geacht dan de pxxxiuctie-kwestie. Zelfs als de Ver. Staten den normalen uitvoer van petro leum naar Italie blijven veroorloven, zullen de tankschepen van Jtalie, de Ver. Staten en Japan, naar men gelooft, niet in staat zijn de olie, die Italie noodig heeft, te verschepem Engeland, Nederiand en Noorwegen hebben de meeste tankschepen in de wereld en als zij overeenkomen geen lodietransporten naar Italie te aanvaarden, zal dat een vemietdgenden in vloed hebben op den Italiaansohen olde-invoer. DE ENGELSCHE BLADfciV HEETEN DEN NIEUWEN KONING WELKOM. De Engelsche bladen wijden uiteraard uit- voerige beschouwingen aan de persoon van den nieuwen koning. De Daily Mail zegt: ,,Wij rukken een nieuw tijdpeik binnen, waarin de jeugd, de manneiijk- heid en het inzicht van den nieuwen koning hun voile uitwerking kunnen hebben. De Daily Telegraph zegt, dat de koning wanneer hij zijn eigen karakter kan verbinden met de beste karaktertrekken zijner bedde voorgangers, een toekomst, die frissche win- den en stijgenden vloed >zal brengen, met ver- trouwen te gemoet kan zien. De grootste trots van den koning bestaat in het feit, dat hij oud-strijder is. Zijn -groote bezorgdheid voor het welzyn der -oud-strijders len zijn sterk medegevoel voor ongelukkigen, werkloozen en armen hebben hem een plaats veroverd in de barten van het Britsche volk. Nooi-t tevoren, zoo vervolgt het blad, heeft Engeland -een koning gehad, die zooals Eduard VIII, dioor de armenwyken der groote steden en -door de vergeten straten der werklooze mijnwerkersdorpen is geschreden. Zijn troons- bestyging zal nergens met meer vreugde wor den begroet -dan juist in die krdngen. De Koning bestijgt den troon in het zekere bezit van de vriendschap en de toewijding van zyn volk. De Times schrijft, dat de koning den scepter ovemeemt o-p -een oogenblik van emstige internationale verwikkelingen. Zijn eigen meer dan gewone ervaringen, opgedaan in de Engelsche sprekends landen, de dominions em de Vereenigde Staten, schijnem hem te nooden op de bres te staan voor een sterkeren band tusschen al deze land-en. Alle -deelen van het ryk zijn -het er over eens, dat de koning met aue kracht zal streven naar het geluk en de veiligheid zijner land-en en naar de bevorde- rmg van den wereldvrede. De Morning Post schrijft, dat de Koning de Britsche -soldaten in de lo-opgraven heeft leeren kennen. Hij heeft het leger gekend, toen dat bijna de geheel a natie vertegenwoor- dogde. Koning en natie, die bei-den de groote ervaring van den wereldoorlog hebben, zijn daarom een van hart. Vroegere ongehuwde koningen. Koning Edward VIH is de vijfd-e Engelsche koning, die als vrijgezel d-en troon bestijgt. De vier anderen waren W-ili-am H Rufus, die op 31jari-gen leeftijd gekroond werd, en 13 jaar later als vrygezel stierf. Edward VI, die op 13-jarigen leeftijd gekroond werd en als jonge- ling van 16 jaar overleed. De -bei-de andere vrijgezel-koningen zijn allebed later gehuwd. Het waren Richard I Leeuwenhart, die op 32- jarigen leeftyd gekroond werd en twee jaar later huwde, en Karel II, die 29 jaar oud, den troon -besteeg en drie jaar later huwdie. HET KABBNET-LAVAL AFGETREDEN. Woensdagmiddag is het k-abinet-Laval afge- treden. Om drie uur dee middags was de be- slissende kabinetsraad by-eenigekomen. De be- raadsl-aginigen duurden tot -vier uur. Reeds bij den aanvang der zitting maa-k-ten minister Herriot, Bonnet, de minister van handel, Ber- trand, de minister van koopvaardij en Paga- non, de minister van binnenlandsche zaken bekend, dat zij zouiden aftreden. De beide socialietisch radicale ministers, de senatoren Regnier, minister van financien en Maupoil, minister voor pensioenen, -dat zy zoh niet ter- stond aansloten bij dezen stajp. Er vol-gde een gedachtenwisseling over den algemeenen poii- tieken toestand, terwijl de definitieve beslis- sinig over het lot van het kabinet nog even werd uitgesteld. Ten slotte werd het besluit, dat het geheele kalbin&t zou aftreden genomen. Herriot zou zijn verzoek om ontslag afzon- deriijik aan den president der repubiiek doen toekomen, evenals Louis Marin. Beiden waren, met Flanidin, minister zonder por-tefeuille in het kahinet-Laval. De andere leden van het kabinet zullen hun ontslag in een gemeen- schappelijiken brief aanvraigtn. Na den kabinetsraad, die in het ministerie van buitenlanidsiche zaken werd gehouden, hebben de ministers zich naar het Elys6e be- geven, waar onder voorzitterschap van presi dent Lebrun een ministerraad werd gehouden, waarin de delegatie werd benoemd, die Frank rijk zal vertegenwoordigen bij de begrafenis van koning George van Engeland. Laival heeft vervolgen-s den politieken toestand en het be sluit om af te treden van hot kabinet aan het staatshoofd uiteenigezet en hem bedankt voor zijn welwillendihieid jegenis het kabinet. Lebrun aanvaardde het ontslag, onder warrne dankbetuiginig aan Laval voor de door hem aan de natie bewezen diensten. B6rard, de minister van justitie, dankte Laval uit naam der ministers, waarop Lebrun den ministers verzoch-t de loopende zaken te willen afdoen. Reeds om v66r half zes begon Lebrun zijn besprekinigen met 1-eidende pol-itieke persoon- lijkheden. Jeanneney, de voorzitter van den Senaat, werd het eerst ontvangen. Hiema is die voorzitter van de Kamer ont vangen en daama is contact gezocht met de voorzitters van de groo-te fracties. Laval welgert de vorming van een nieifw kabinet. In een uiteenzetting aan d-e pers heeft Laval j medegedeeld, dat hij het aanbod -van president Lebrun om een nieuwe regeering te vormen, niet bad aanvaard. Ik had het gezag niet ge zocht, vervolgt Laval. In Juni heb ik de regee ring op mij genomen als een taak tegenover bet land. Ik ben mij bewust mijn zending te hebben vervuld. De frank, waarvan de be- scberminig mij werd opgedragen, is onaange- tast. De begrooting, waarop een vijfde werd bezuinigd, is aan-genom-en. De op alle gebie- den genomen maatregelen beginnen vruehten te dragen en er vallen voorteekenen van een oeconomiache oplevinig en een opleving van d n lan-dbouw waar te nemen. In den loop der parlementaire ddbatten is de verdeeldheid onder de Franschen bedaard. De dageraad - ene-r nationale verzoening begon te gloren. In den loop der laatste maanden zy-n er op het gebied der ibui-tenlanidsche poliitietk emstige moeilijikheiden ontstaan. De vrede is geband- haafd, onize verplichtingen j-egens den Vblken- bonid zijn ivenvulld, omze vriendschappen en bonidlgenootschappen zijn onigerept, de onaf- han-kelijkheid van onze buitenl-andsch-e politiek is verzekerd en versterktdit zijn de resul- taten. Frankrijk blpt meester van zijn bestaan. Deze politiek heeft op alle punten niet opge- hou-den de goedkeuring van de Fransche Kamers te winnen. De vorige week bleek btj een stemming over de algemeene politieik. waarbij de kwestie van vertrouwen was ge steld, de bestaande meerderheid nog toege- nomen. Hoe zwaar mijn taak ook was, ik zou die hebben voor-tgeeet, maar d-e nieuwe politieke toestand belet mij dit. De handhaving tom een nau-we eenheid tusscben de in de regee ring verLgenwoordlgen.de partijen bleef de wezenlijke voorwaarde van mijn actie. Deae nooidzakelijke samenwerking is niet meer mogelijk. Een pantrj heeft het initiatief ge nomen deze samenwerking aan haar vertego- woordigers in den boezem van het kabinet t« verbieden. Nu ik my terugtrek meen ik, als belooning voor mijn paging, het reeht te heb- ben aan alien onder de huidige omstandig heden een n-oodzakelijk voorbeeld van kalrmJe, koelbloedigheid en eenheid te vragen. POOS 20 CT - TUBE 40 EN 60 CT. (Ingez. Med.) De ontslagbrief van de racale minlstaat. Herriot, Bonnet, Paganon, Bertrand, de radicale ministers, die zich van Laval heibtoen afgescheiden, zeiggen in den brief aan Laval, waarin zij hun besluit om uit het kabinet te treden, mededeelen: Uit een overweging van trouw aan onze Party en eerlijkheid jegens u, beschouwen wtj het als een daad van politieke rechtschapen- heid, wanneer wij u ons ontslag als leden van de regeering aanbieden. Het schijnt ons inder- daad, dat wij u niet meer de onmisbare mede werking van onze vrienden kimnen versdhaf- fen om u in de Kamer de noodzakelijke meer derheid te waarborgen. De aftredenden betuigen ten slotte aan Laval hun erkentelrjkbeid voor d-e aanhouiden- de welwillendheid, die hij gedurende acht maanden van samenwerking zijn ministers heeft betoond. Sarnuit formateur. De radicale Senator Sarraut heeft de op dracht om een kabinet be vormen in beginsel aanvaard. Hij is onmiddellyk -begonnen met zijn besprekinigen met de partijleiders. Sarraut behield zich voor een definitlef antwoord te geven na de besprekingen, welke hij denkt te voeren. Hij zeade: „Ik ben niet zeer geneigd deze functie te aanvaarden em ik heb president Lebrun mannen aangewezen, die beter dan ik in staat zijn deze taak te volbrengen." AFVLOEIING VAN GOLD Reuter meldt uit Parijs: Naar aanleiding van de ministercrisis heb ben weder-om speeulaties op de valutamarfct plaats. yolgens de Matin is van 19 tot 21 dezer meer dan fns. 600 millioen aan goud oit de kelders van de Bank van Frankrijk star het buitenland afgevloeid. De toestand aan de frontra. Nu bekend is geworden, dat de Itallanm Neghelli hebben ingenomen - dit moet Zou- dag reeds geschied zijn is ook de hoop der Abessiniers vervlogen, dat Desta zich nog bin nen afzienbaren tijd zou kunnen hersteHen. Ook met de hulp van het „oude Turksche strijdros" Wehib pasja, zal er voorloopig wel weindig meer te doen zyn, dan te trachten de tnoepen zoo goed en zoo kwaad als het gaat, bijeen te houden. Ras "Desta zelf seint nog steeds optimistische berichten naar Addis Abeba, dooh de meded-eelingen van Italiaan sche zyde, als zou-den zijn troepen volslagen ged-esorganiseerd zyn en als wilde h-orden de bevolking lastig vallen am aan voadsel te kemen, klinken niet onwaarschijnlijk. Reeds voordat de strijd in het Zuiden ontbrand was, melde Ras Desta, dat hij moeilijkheden met ziijn troepen had, in verband met de sloohte voedselvoorziening. Dat Desba's leger ver- nietigd is, blijkt ook wel uit het feit, dat de Italianen Neghelli met een „vliegende" ooloo- ne, -bestaande uit pantseraubo's en lichte tanks, genomen hebben. Ben zelfde ,,vliegen- de" colonne nam eens Sas-ah Baneh in en werd er even „vliegend" als zy er imgetnokken was. weer uitgezet -door de Abessiniers, omdat de verbindinigen met de hoofdmacht van het leger ontbraken en de collonne dus als eem ell-and in de Abessijnsche bezetting kwam te zitten. Dit avontuur heeft den Italianen toen bijna twee maanden gekost en het is moeilijk te ver wachten, dat zij opnieuw tot een dergelijke actie zouden overgaan, als zij nu niet gemar- loos was. De inn-em ing van Neghelli is inderdaad bp zonder belangrijk voor de Italianen. Ras Desta had hier zijn basis en ongetwijfeld bevat het Italiaansche bericht, dat den Italianen groote voorraden in handen gevallen zyn, waarheid. Ook strategisch is de plaats belangrijk. Neghelli was het eindpunt van den karavaan- weg, die eenige jaren geieden na een overeen- komst tusschen de Abessijnsche en de Britsche regeering was aangelegd en die in Kenla be gon. Langs dezen weg kregen de AbessinlSrs tijdens den oorlog hun voedsel- en wapenvoor raden uit Kenia en hleraan is dus nu een einde gekiomen. Dit is misschdeu belangrijker, dan de eigenlijke overwinning zijn kan. De Italia nen zijn thans bezig de verbindingen in het Zuiden tot stand te brengen. Vermoedelijk zullen de troepen dus de eerste dagen wel geen nieuwe actie voeren. Het blijkt dat de Abessiniers in deze ge- vechten 10.000 dooden en gewcmden verloren hebben.De slag, die de vemaetiging ran ras Desta in Abessinie teweeg heeft gebracht blijkt wel zeer emstig te zijn. Van alle kan- ten duiken berichten op over onrust. Te Addis Abeba schijnt men reeds betoogingem gehou den te hebben ten gun-ste van een directe rege- ling met Italie en als ook aan het Noordeltjk front de successen uitblijven dan is te ver wachten dat deze onrust zioh nog zal uitbrei-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 6