ALGEMEEN NIEUWS- EM ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 9405 VRIJDAG 24 JANUARI 1936 76e Jaargang BirmenSand Buitenland. EERSTE BLAD TER NEUZEN, 24 JANUARI 1936. HOEK. AXEL. ZAAMSLAG. Kantongerecht te Ter Neuzen. M.S.S.-cachets geen geneesmiddel doch een middel vexsr inwendige zuivering RECHTSZAKEN. jamansztasKKmutnai^ .■vmnwrmmniiiiMm m\ n.i—t r» r srxxanoi xtttawstaumxjauM NEUZENSCHE CO U RANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen f 1.25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige lan den 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buiten]and alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster; Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer f 0,20 KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clioh£'s worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij ragelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgavc. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. PRINSES JULIANA NAAR LEEUWARDEN. SUCH. Prinses Juliana heeft gisteren ter gelegenh-eid van de officieele opening der mid- delbaar technische school te Leeuwarden de volgende rede uitgesproken Mynheer de voorzitter, Gaame heb ik gevolg gegwen aan de door uw bestuur tot mij gericbte uitnoodiging om deee plecfotigheid bij te wonen, waardoor mij het voorredbt te beurt valt getuige te zijn van deze voor de M.T.S. te Leeuwarden zoo bijzon- der heugelijke gebeurtenis. Het is een verhiij- demd verschjjnsel, dat de igroote toename van (het aantal leerlinigen in een betrekkelrjk kort aantal jaren het noodizakelijk heeft gemaakt naar een andere betere huisvesting van de M.T.S. uit te zien en het verheugt mij, dat het ernstige at rev en van uw bestuur om voor de school een nieuwe en meer passende omge- ving te verkrijgen, heeft geleid tot de tot- srbandlkoming van dit schoone gebouw, dat beden in gebruik wordt genomen. Ik wil niet nalaten uw bestuur mijn hartelijke gelukwen- sclhen aan te biec^n. Het is mijn oprechte wensch dat de igoede naam, welke de M.T.S. zich in den loop der jaren heeft verworven, beettndigd mag blijtven en dat dit nieuwe ge bouw, dat ik hiermade voor geopend verklaar, en aan zijn nieuwe bestemming overgeefj in niet geringe mate moge bijdragen tot den groei der school. Ik helb gezegd. J. STAMPERIUS. f Op bijna 73-jarigen leeftijd is te Zeist over- leden den heer J. Stamperius, een van de grootste mannen op onderwijsgebied. Den 8sten April 1858 werd de overledene te Wilhelminadorp geboren. Na 20 jaai verbonden te zijn geweest als tooofd van een school te Amsterdam, nam hij in 1903 wegens gszondheidsredenen onitslag. Na zijn herstel in 1906 werd hij benoemd tot schooiopziener in het arrondissement Rhenen en in 1909 in het Arrondissement Amersfoort. In 1888 verscheen het eerste nummer van zijn nieuwe bibliotheek voor de jeugd, die een ommekeer bnacht in de richting der kinder- boeken. Zelf heeft hij de bibliotheek verrijkt, met vele deeltjes gezonde kinderleotuur. Voorts schreef hij series lees-, thai- en rekenboeken en paedagoigische artikelen. BE NEDERLANDSCHE MISSIE BIJ DE BEGRAFENIS VAN KONING GEORGE. H. M. de Koningin heeft een bijzondere mis- eie aangewezen, die tegenwoordig zal zijn bij de begrafenis van wijlen Koning George V van Gnoot-Brittannde en Ierland. Deze missie zal bestaan uit den gepens. vice-admiraal adjudant in b. d. van H. M., Jbrr G L. Schorer als buitengewoon ambassa- deua-, den generaal-majoor adjudant in b. d. van H. M., J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, commandant van de 4e divisie, den tait.-kolonel adjudant van H. M., Jhr. W. C. M de Jonge van Ellemeet en den ordonnance- officier luitenant Jhr. D. J. A. A. van Dawiek Pabst Nijevelt. DE STEUN AAN JEUGDIGE WERKLOOZEN. De Regeeringspersdienst deeit mede, dat de minister van Sociale Zaken aan plan. 100 be- sburen van gemeenten, die suibsidie van het i-ijtk ontivanigen, voor steun aan jeugdige werk- iocazen, een schrijven hetft gezonden betreffen- de de verigoedinig die aan de deelnemers aan de werkolbjeoten voor jeuigdige werkloozen worden uitgekeerd. De minister deelt mede, dat in den verrvolge oniderscheid zal worden gemaakt naar den leeftijd van den deelnemer, waarfbrj de leeftijd van 20 jaar als grens is aangenomen. De deelnemers, die jonger zijn dan 20 jaar ontvanigen een lager bedrag dan zij die 20 jaar zijn en ouder, terwijl de ge meenten in 3 verschillende klassen zijn inge- deeld. Voor ellke klasse zijn de twee bedragen vastigesteld. VOGELENZANG UITVERKOREN VOOR WIERELDJAMBOREE DER PAD VENDERS De keuze van de plaats, waar de Wereld- jamlboree der Padiviniders in het jiaar 1937 zal worden gehouden, is thans bepaald. Vogelen- zang is uitverkoren, een torrein met een opper- vlakte van 180 ha. De organisatie is in han- dea geateid van een centrale leiding, waarvan ataatsraad J. J. Ramlbonnet voorzitter is. NAWEEeN VAN DE DEVALUATIE. De correspondent van de N. R. Crt. te Brussel meldt, dat in verband met de toene- mendc duurte, welke, voor een groot deel, aan de devaluatie van den Belgischen franc wordt tioegeschreiven, de passagierstarieven op het Bnusselsche tramwegennet met ingang van 1 Eebruari worden verhoogd. Deze verhooging bedraagt 5 centiem per gewonen rit en 10 cen- tiem voor de ..overstapjes". De prijzen der sdhioolabonnementen worden met 7 pet. ver- meerderd. GRIEP BIJ HET BRUSSELSOHE GARNIZOEN. Naar gemeid wordt heerscht er thans een ware griep-epidemie onder de soldaten van het gamizoen dezer stad. Het aantal ge- rallen is zoo groot, dat in sommige kazernes alle oefeningen moesten worden afgelast. Deze griep as evenwel niet kwaadaardig, zoodat er gelukkig nog maar weinig of geen sterfge- vallen zijn voorgekomen. Ook te Oostende zijn vele soldaten door griep aangetast. GESLAAGD. Bj het gisteren te Utrecht gehouden exa- men voor coapeuse slaagde mej. Suus de Rid- der te Ter Neuzen. TUBEROULOSE-BESTRIJDING. De in verband met de slechte weersomstan- digheden uitgestelde bloempjesdag, uitgaande van de vereeniging ,,Draagt elkanders lasten", zal nu op a.s. Zaterdag 25 Jan. worden ge houden. EEN GEVAARJLIJK MISDADIGER. Met betrekkinig tot den Belgischen inibre- ker die dezer dagen te Vlissingen door de po- litie werd aangehouden, nadat de man door een chauffeur aan Beigische rechercheurs was aangewezen, vemeemt de Vliss. Crt. nog het voigenide: De aanigehcfuidene is in afwachtinig van zijn udtleverinig aan de Beigische justitie, overige- braciht naar het huis van bewaring te Middel- bung. Zijn vrouw, die eveneens werd gearresteerd, is op haar verzoek toegestaan zich met haar vierjardg kind naar Beigie te begeiven, waar zij zich tier beschikking van de Beigische jus- titie moet houden. Zooals reeds gemeid, wordt de gearresteerde man in Belgie een gevaarlijk misdadiger ge- acht. Hij wist het heel sluw altijd z66 aan te leggen, dat nooit wapens op hem werden ge- vonden dicor aldus te werk te gaan: als hrj zich door insluiping of inbraak toegang tot een wondng had verschaft, was zijn eerste daad, zich meesber te maken van een mes of ander geschikt wapen, vermoedelijk om hier- van bij eventueele ontdekking gebruik te ma ken. Bjj het verlaten van het terrein van den diefstal liet hij het mes dan weer achter, zoo dat de poliitie wanneer by buiten gekomen eventueel zou worden aangehouden, geen wa pens op hem zou vinden. DE CRISISVERGADERING VAN DE Z. L. M. TE MIDDELDURG. In de bovenzaal van de „Vergenoeging" te Middel'burg was Donderdagmiddag geen stoel onbezet toen de voorzitter der Z. L. M., den heer Mr. P. Dieleman, de crisisvergadering aldaar opende. Even a I s te Zierikzee sp raken de heer en H. C. van der Zande, H. van Toledo en Ir. J. Dorst, resp. over Veehouderij, Varkehsteelt en Zuivel, Tuinbouw en Akkerbouw. Na de linleiding van den heer v. d. Zande ontspon zich eenige gedaohtenwisseling waar- bij enkele vragen naar voren kwamen, die door het afdalen in bepaalde gevallen, op de verga- dering niet konden worden beantwoord, zoodat den steller en anderen, die klachten van loca- len aard hebben, verwezen werden naar den kringsecretaris, den heer M. Kleinepder, die nog aangaf wanneer hij daarvoor zitting houdt. De inleidinig van den heer v. Toledo gaf geen aanleiding tot vragen, maar wel viond de voorzitter gelegenheid plaatselijke tuiinbouw- vereenigingen op te wekken zich aan te slui- ten bij de betrokken nieuwe onderafdeeling der Z. L. M. die alles doet om ook voor den tuinbouw wat te bereiken. Evenals na de lezing van den heer v. d. Zande verliieten nu ook weer eenige aanwe- zigen, die blijkbaar naar huis wilden, de ver- gadering. De laatste spreker, de heer Ir. Dorst, kreeg na zijn inleiding slechts een enkele vraag over den akkerbouw te beantwoorden, over den richtprijs van de rogge. Deze is f 7<f 8, en spr. meende dan ook, dat de heer Bliek uit Oranjezon, die maar tot 5 kon komen, moet trachten door samen te wer- ken met anderen dit te verhoogen. De voorzitter vond gelegenheid er op te wijzen juist bericht te hebben ontvangen, dat de drie Centrale Landbouworganisaties met kracht zullen opkomen tegen de beschikking inzake den tarweriohtprijs, maar hij heeft tot zijn verbazing niets vernomen inzake de ver- mindering van den bietenteelt voor Zeeland. Dit gaf hem aanleiding tot toelichting van de volgende mo tie: De groote vergadering etc. nam met diepe teleurstelLing en veront- waardiging kennis van het feit, dat zonder eenig overleg met en raadpleging van den georganiseerden landbouw maatregelen zijn genomen als de verlaging van den richtprijs der tarwe en inperking van den suikerbieten- teelt in daarop geheel ingestelde landstreken als het Z.W. van't land door verplaatsing van een deel van die teelt naar streken waarin die nimmer plaats had en die daarvoor veel min der geschikt zijn en de gemiddelde productie- lasten van de verwerv.ing van bletsuiker drei- gen te verhoogen; de vergadering acht de maatregelen zelfs buitengewoon nadeelig voor den landbouw en het geheele maatschappelijk leven in een zeer groot gedeelte van het vaderland, met name in Zeeland en is van oordeel dat dergelijke maat regelen lijnrecht in druischen tegen wat men in deze tijden mag verwachten: maatregelen tot in standhouding van den landbouw en verhoeden van de uitputtdng van het platteland; weshalve de vergadering krachtig protest, zoo tegen de genomen beslissingen als de wrjze waarop zij genomen zijn, laat hooren terwijl zij het K. N. L. C. emstig en dlringend ver- zoekt met alle kracht en met alle oirbare mid- delen te trachten de beschikkingen ingetrok- ken te krijgen of de te verwachten nadeelige gevolgen op een of andere wijze te neutrali- seeren. De vergadering nam deze motie bij accla- matie aan evenals de motie die ook reeds in Zierikzee en de andere vergaderingen is aan- genomen en waarin op wijzdging in de douane- maatregelen wordt aangedrongen. Spr. ondersteunde een bij alle kringen in- gekomen schrijven van de afdeeling Wemel- dinge van de Z. L. M., om niet mede te gaan met het idee van de Vereeniging Reigersberg te Rilland, dat alle leden der Z. L. M., die functies hebben bij d$ crisisinstellingen als protest tegen de nieuwe maatregelen, daaruit zullen gaan. Spr. wekte op vertrouwen te blijven stellen ook op dat gebied in de Z. L. M. Men moet ook hebben goed zelfvertrouwen, maar in het bijzonder moet men ook nu vertrouwen op God. ZIGEUNERS OVER DE GRENS. Naar onze correspondent te Selzaete dd. jJ. Woensdag meldt, werden door de Beigische gendarmes 5 woonwagens met zigeuners langs de Leegstraat en de Sluis over de Nederland- sche grens geleid. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 12 tot en met 18 Januari zijn in onze provincie voorgekomen 14 geval len van roodvonk, n.l. 6 te Middelburg, 3 te Oud-Vosmeer en 1 in ieder der gemeenten Goes, 's Heer Arendskerke, Oost- en West.- Scuburg, Serooskerke en Sluis. Op Donderdag 23 Januari hield de afdeeling Hoek van den Ned. Ohr. Landarbeidersbond haar jiiarvergadering op de Gehocrzaal. Zc mocht tevens haar 5-jarig bestaan herdenken. De vergadering eiono onder leiding van den voorzitter, den heer P. Allaart, die de bijeen- korust op de gebruikelijke wijze opende. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat de afdeeling 124 leden telde. Door Ds. J. A. Vink werd ean kort opening-s- wcord gesproken en gewezen op den zegen van Christelijke Vakorganisatie. Het jaarverslag van den. penningmeester toonde ons den stand der kas, die over het afgeloopen jaar sloot met een batig saldo. Door den heer P. de Kraker werd een inlei ding gehouden over de Landarbeiderswet. Gewezen werd op het kwijnend bestaan der vereeniging ,,Land aan Landarbeiders", en de moeilijkheden waarmee ze in Zeeuwsch- Vlaanderen te kampen-hebben. „Onze Strijd" was de titel van een inleiding die door den heeT P. de Bokx op meesterlijke wijze werd voorgedragen en waarin werd ge- teekend de strijd op stoffelijk en geestelijk terrein. Door den Edelachtb. heer burgemeester Van Tienhoven werd een doior hem uit het Duitsch vertaald gedicht voorgedragen. Door twee dames en 1 heer werd een mooie samenspraak gehoudem getiteld: Gerrit uiit 't Gooi op bezoek bij Heck". Dat dit zeer in den smaak vtel bewees wel het daverend ap- plaus der aanwezigen. De heer L. A. Dieleman hield een causerie uit het bekende hoek: ..Bartje" van A. die Vries. Aan het slot kregen we nog een samen spraak te hooren getiteld ,,De pet van den inbreker", uitgevoerd door 2 dames en 2 hee ren. De dank der vergadering werd hun deel voor dit humoristische stuk. Tijdens de pauze werden ververschingen rondgediend. Medewerking werd verleend door de jeug dige zangvereeniging ..Excelslior", onder lei ding van den heer F. v. d. Peijl van Ter Neu zen. De zang werd door de aanwezigen met stilte aangehoord' en met dankbaar applaus beloond. Ook werden nog door 3 dames enkele verzen gezongen met orgelbegeleiding, wat zeer mee- werkte tot de gezelligheid der vergadering. De Weleerwaarde heer Ds. E. Raams spralc het slotwoord, dat verdeeld werd in drie pun- ten, gehoorzaamheid, vertrouwen en dankbaar- heid, drie dingen die we ook in ons leven als eenvoudige landarbeiders moeten kennen. De voorzitter sloot nu, om 11 uur, deze goed geslaagde vergadering' nadat gezongen was Gez. 96 1 en Ds. Raams was voorgegaan in dankgebed. In een sloot gekanteld. Gistermiddag reed alhier in de Koude- polder nabij de z.g. ..Boschweide een tiacror van de Gelbr. D. alhierp waar achter een dorsch- machine geikioppeld was-in.de-richting van het dorp, toen eensklaps dei.3 ton zware machine in de sloot kantelde. Pas na geruimen tijd en na veel moeite kon men het weer op den weg brengen. Geslaagd. Bij het op 22 Januari j.l. te Utrecht gehou den examen slaagde voor leerares-coupeuse mej. N. Dieleman alhier. Ninon de Market,enster. Dat de reprise van deze operette tot zulk een volmaaikt siucces zou leiden ook wat de pulblieke opkomst hetreft zal zelfs de meest verstokte „Orelio"-optimist niet hebhen dur- ven verwachten. Weliswaar beloofde de voor- verkoop van de plaatskaarten heel wat en was de propaganda van het volijverig bestuur voorlbeeldig en intensief, het uitgaand pub^ek in ons stedeke is nu eenmaal niet. zoo groot dat een tot tweemaal toe gavulde „Centrum"- schouwhurg in de lijn der verwachtingen zou kunnen liggen. En toch "het is opnieuw volge- loopen en dat zegt heel wat! De heer Van Hoeve, de nieuwe praeses van ..Orelio", betuigde in zijn openinigswoord hier- over zijn groote voldoening. Het repertoire van Orelio" ibeperk.be zich ditmaal tot het groote koor, dat op niet minder verdienstelijke wijze de 4 n'ummers reeds in ons vorig verslag gemomereerd, vertolkte. IDe grootste belangstellimg zoo is het nu eenmaal! ging ecbter ook ditmaal weer uit naar de opivoering van de schitterend gemon- teerde operette, het spel van kleur en fleur, van gloed en leven, met het simpel eenvoudi ge gegeven: het lied van alle tijden, dat jonge en oude harten verbindt en aaneen smeedt in weerwil van standsverschil of andere over- weginigen. Hoe meesterlijk werden de ver schillende hoofdrollen ook ditmaal weer ver- tolkt. „Ninon" zonder een zweem van plan- kenkoorts met haar fijne, zuivere sopraan- stem! En met haar, in een adem genoemd, haren aanibidider, de temperamentivolie, levens- lustige ridder-ikapitein van de moedige dra- gonders, de gastheer en de jonkvrouw van het grafelijik slot, de geestiige lakei, het stelletje woekeraars uit Parijs, zoowel als de vertolkers van de kleinere rollen en de tientallen figu- ranten, die hun haoigsten triomf uitzongen in het machtig schoone en iimponeerende slot- kooi, zij alien verwerkelijkten ook nu weer een harmonieusch geheel, dat ons bijwijlen deed vergeten, dat wij Axelaars voor ons had- den, die als dilettanten streefden naar het boogst bereikbare op de planken. „Oreldo" heeft haar wintercampagne schit terend besloten en het financieele results at daarnevens moge bemoedigend zijn voor de naaste toekomst, waarin ongetwijfeld nieuwe lauweren zullen gepluikt worden. Naar wij van terzijde uit welinigelichte bron vememen mag oc,k een bijzonder woord van hulde niet worden onthouden voor datgene wat door hen bij de instudeering door de dames Wichmann volkcmen toelangeloos is gepresteerd. De heer W. Dieleman Az. ver- dient voorts een pluim voor zijn smaak en ge- bleken rythmisch getvoel bij de instudeering van de feeerieke elfendansjes die een uitbundig applaus uitlokten, al mislukte in het eerste bedrijf het effect vanwege de niet geslaagde belichting. Over het geheel genomen leek de o-perette ons nog een tilkje vlotter en beter vertolkt dan de eerste maal. Eh dat zegt nog het meest van alles! „Orelio" onze hulde! HET CENTRUM. Leve de Vrouwtjes! Een showfilm is altijd iets bijzonders want daarin worden geen kosten ontzien om oog en oor te boeaen. Van grootsch opgezette films hebben de Amerikanen het recept in banden, n.l. de noodige duiten, want in den regel ziet men daar niet op een lessen stui- ver en de samenstelling van dergelijke films kost in den regel een kapitaal waarvan men Quizelt. Het resultaaf is dan ook altijd overweldii- gend van regie en kleurenpracht. De geschiedenis die in deze showfilm is ver- werkt handelt dienovereenkomstig dan ook over millioenen. Het is bovendien een aardige vondst en zoo kan men bij het aanschouwen van zooveel praal en pracht bovendien genieten van een weliswaar zonderlinge maar aardige vlotte ge schiedenis, van een exoentrieke oom en een levenslustige neef die met de millioenen wel weg weet. Trouwens wie zou dat niet! Het tweede hoofdnummer Circusclown is een echt gewilde rolprent die steeds blijkt groote aantrekkingskracht te bezitten, omdat zij de bezoekers brengt in de sfeer van het leven van de wereld van schijn, van klater- goud, waar onder tallooze lichteffecten de artisten moeten optreden en juist de rol van clown het moeilijkst van alles is. Clown spe- lem de menschen laten lachen om de dwaze invallen, terwijl meestal het hart schrijnt van levensleed. Hoe dikwijls leest men dat juist deze grap- jassen in het dagelijksch leven aan zwaar- moedigheid lijden, die ten slotte hun onder- gang wordt. Een circusfilm waarin het leven der circus- artisten in beeld wordt gebracht, hoe men ziet dat deze artisten in hun leven van klater- goud, zijn te beklagen. Hard zwoegend en telkens hun leven wagend om anderen te be- hagen, en veelal een karig loon met als eind- resultaat eien kommervol bestaan. Maar niettemin behouden circusfilmen hun gr.oote bekoring voor jong en oud. Een auto van de N.V. Philips uit Eindhoven en een van den heer Pateer alhier kwamen in de buurt Willem III met elkaar in botsing, bij de kruisang van den weg naar Bosch- kapelle. Hoewel zwaar beschadigd konden beide auto's naar een garage worden gereden. De zitting van het Kantongerecht stond deze week in het teeken der Crisiswet, want vrijwel alle voorkomende zaken betroffen be- rechting van overtredingen van deze wet, waartoe de grensstreek van Zeeuwsch-Vlaan- deren gereede aanleiding geeft. Ook de Crisiszuivelwet bracht enkele slagers voor den Kantonrechter, wegens het verkoopen van ongebanderoleerd vet. Een hunner hoorde door den Ambtenaar van het Openbaar Ministerie tegen zich eischen een boete van 200, subsidiair 40 dagen hechtenis, conform welke eisch de Kan tonrechter uitspraak deed. Voor het in huis aanwezig hebben van on- •gebandeleerd vet stond terecht de slager H. J. C., te Sluiskil. Door de Crisisambtenaren was in diens kelder aangetroffen een hoeveel- heid vet, wegende 4 v2 K.G., welk vet niet voor- zien was van het vereischte handerolmerk. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie eischte tegen hem, waar de overtreding bs- wezen was en de echtgenoote van beklaagde zelf erkend had, dat het in den kelder aange troffen vet hestemd was voor huishoudeliik gebruik, f 10 boete, subsidiair 5 dagen hecht,- nis. De beklaagde zeide, dat het wel vreemd zijn (Ingez. Men. i moest voorkomen doch dat het hem genoegen deed, dat hij hier moest verschijnen wegens een proces-verbaal opgemaakt door de Crisis ambtenaren. Eindelijk was het hun dan toch gelukt een proces-verbaal tegen hem op te maken, want door zijn optreden als voorzitter var den slagersbond, stond het voor hem vast, dat deze ambtenaren iedere vermeende ge legenheid zouden aangrijpen cum tegen hem een proces-verbaal op te maken. Hij meent evenwel, dat hij zal moeten worden vrijge sproken, want het betrof hier geen vet he stemd voor de consumptis, doch technisch vet. Nog kort geleden hadden die ambtenaren ook van een slager te Hoek vet in beslag ge nomen, hoewel het gebandeleerd was. Mien heeft het vet echte rlater wee rterug moeten geven. Zoo treden de crisisambtenaren maar willekeurig op. Deze crisisambtenaren, over wier handelin- gen hij ecrlang een boek zal doen verschijnen, hebben, toen hij in Axel een spreekbeurt vetv vulde, eerst getracht bij hem thuis een huis- zoeking te doen. Toen dit him werd belet, zijn zij den volgenden dag teruggekomen en heeft de huiszoeking plaats gehad. Thans zal dit evenwel niet meer gebeuren, tenzij daarhij de Burgemeester tegenwoordig is. Bij hun huis zoeking vonden de ambtenaren inderdaad een stuk vet, groot 4% K.G., doch dit was tech nisch rundvet, hetgeen hij hen ook mededeelde. Niettemin namen zij dit vet in beslag, en zjjn verzoek van dit vet een stukje te doen ver- zegelen ter overtuiging dat het inderdaad technisch vet was, werd gewedgerd. Ook de toevallig in de nabijheid aanwezige wacht- meester der mareohaussee van Sas van Gent, weigerde zijn medewerking in deze. Hij heeft ook nog getracht om het vet. bij den Ontvanger der Registratie en Domeinen terug te koopen, om hier te kunnen bewjjzen dat het technisch vet was, doch het vet was zoek. Hij is dus onmachtig om het vet hier als overtuigingsbewijs te toonen. Uitvoerig ging beklaagde nog na het optreden der crisisambtenaren, over wier 'handeldngen en antecedenten ook in de pers reeds meermalen is geschreven en men heeft kunnen lezen hoe een hoofdambtenaar een gevangenisstrsLf achter den ruig had. Indien deze zaak niet kan worden uitgesteld voor het hooren van getuigen, meent hij dat hij zal moeten worden vrij,gesproken, omdat het in voorraad hebben van 4 K.G. vet in een eenheid niet strafbaar is. Immers het vet was niet aangestoken en volgens de Crisis zuivelwet mag men zelfs 49 K.G. vet in huis hebben, mits het niet is aangestoken. De Kantonrechter deed conform den eisch van den Ambtenaar van het Openbaar Minis terie uitspraak. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE MIDDELBURG. Zitting van Vrijdag 24 Januari 1936. De volgende zaak werd behandeld: Ma. Ca. K., oud 23 j., zonder beroep, wonen- de te Boschkapelle, werd ten laste gelegd dat zij in de jaren 1934 en 1935 te Boschkapelle opzettelijlk geMsbedragen van 0,50, tot een gezamenlijk bedrag van f 21, toebehooren aan P. A. Stallaert en welk geld zij onder zich had om rentezegels te koopen, heeft verdius- terd. Eisch: 1 maand gevangenisstraf voorwaar- delijk met een proeftijd van 3 jaar. en 26 boete of 10 dagen hechtenis. De volgende vonnissen werden uttgp, sproken L. A. S. d. W., oud 25 j., koopman te Hon- tenisse, gedetineerd, werd wegens verboden terugkeer veroordeeld tot 6 weken gevangenis straf, met last tot onmiddellijke invrijheid- stelling. C. V. G., oud 27 j., werkman te Aardenburg, gedetineerd, werd wegens veiboden terugkeer veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. B. B., oud 50 j., koopman te Sas van Gent, werd wegens venten zonder vergunnang, met bevestiging van het vonnis van den Kanton rechter, veroordeeld tot 5 boete of 3 dagen hechtenis. A. de R., oud 65 j., slager te Axel, beklaagd van overtreding der Vleeschkeuringswet, werd met bevestiging van het vonnis van den Kan tonrechter, ontslagen van rechtsvervolging. MINISTER COLIJN BELEEDIGD. Het gerechtshof te Amsterdam veroordeelde een meubelmaker te Amersfoort wegens be- leediging van minister Colijn, gepleegd in een vergadering van de Rev. Soc. Arb. Partij in zijn woonplaats, tot een gevangenisstraf van een maand. Ook het O.M. had een maand ge- repuireerd. De poliitaerechter te Utrecht had den man wegens beleediging en opruiing 2 maanden op- gelegd. Het Hof adhtte de opruiing niet be- wezen. Het Hof beivestigde het vonnis van den politierechter te Utrecht, waarbrj een grond- werker wegens opruiing tot 1 maand gevan genisstraf werd veroordeeld.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 1