Sport Gemengde Berichten Laatste Berichten Burgerlijke Stand ZAAMSLAG. LAMSWAARDE. SLUISKIL. HOEK. VOETBAL. DAMMEN EEN WERKLOOZE OPGELICHT. LOOP DER BEVOLKING. wijze trachten de maatschappij door de moei- lijkhjeden heen te helipen, want dan kan men ook in bete re tijlden er van prcfiteeren. Spr. hoopt dan ook, dat de vergadering met het voorstel zal mede gaan. Ce heer Maas zeiide dat, als hij goed is in- gelicht. de boot VrissingenTer Neuzen 6000 krij'gt voor het postvenvoer, als de tram dit kreeg dan was dat een 3'0'Ste deel van het kaipitaal. Men zou dan wellicht ook op latere uren trainmen hebben en dit zeker als de boot- dienst VliseinigenBreskens gratis gaat ver- voeren, wat er te eeniger tijd toch van zal komen Men komt in Zeeuwsch-Vlaanderen brj alles aohteraan, be'halve in het ontvangen van belastingpapieren. Men kan mi de Mid- delburgsche Courant, toch het Provinciaal or- gaan, eerst des morgans om 9 uur in Bienvliet lezen en des Zondags eerst om een uur als men haar nog afhaalt ten minste. Steeds komt de vraag van annexatie naar voren en wordt er wel eens gezegd, dat als Zeeuwsch-Vlaanderen Belgisch was, het er wel anders uit zou zien. Er zou een spoorlijn zijn en de plaabsen als Breslkens en Neuzen zsouden zeker meer fleureeren. Maar men zit zoo ver van Den Haag en de liefde is zoo afgelkoeld voordat zij daar is. De heer Dieleman, secretaris der maatschap pij, zeide ook reeds getracht te hebben de regeering te bewegen de spoorlijn Ter Neuzen iGent te doen ovememen, maar men had daar geen ooren na en dit zal met een tram zeker met het geval zijn. Men moet ook niet ver- getem, dat als er dividend wordt g eg even, de koersen van de aandeelen weer kunnen stij- gen. Als de rentelooze voorschotten worden gelhandhaafid brijft er voor de aandeelhouders niets over. (Bij de verdere discussies wees de heer v. d. Mandele er nog op, dat de spoorwegpolitiek zal leiiden tot het alleen expOoiteeren van de hoofdlrjnen en de heer de Groof zeide, dat het hiermee is L'art de croupier des cifres. Met 1176 tegen 25 stemmen werd het voor- sbel ten slotte aangenomen. INBBAKEN TE BRUGGE. lr, de laatste 8 dagen zijn te Brugge zes daettetallen gepleegd. Deze diefstallen moeten naar de Belgische bladen melden door een en demzelfden persoon met groote brutaliteit zijn gesdhied. Mien vermoedt dat de dajder iemand uit Aardenlburg is, handelsreiziger van beroep. Zaterdagavond moet de verdachte per taxi uit Brugge naar Aardenlburg zijn gegaan. Tot Maldeghem, waar beiden 'n glas bier dronken, had hij den chauffeur aangemaand zich te haastendooh nadien toonde hij zich niet meer zoo haastdig. De chauffeur verklaarde, dat de portefeuille van verdachte vol zat met briefjes van 100 fr. Te Aardenlburg was de passagier aflgestapt in een herherg, waar men hem blijikbaar goed kende. Hij had gezegd weer naar Brugge teruig te keeren, doch toen de herfbergierster en de kinideren daartegen be- zwaar maakten, kwam hij op zijn voornemen terug, zoodat de chaiuff'eur alleen de reds naar Brugge maakte. De Belgische politic zet het onderzoek in deze zaak met kracht voort. (Midd. Crt.) sche aigemeene ledenvergadering gehouden van de vereeniginig ,,Steiunt Blikander" te Hook. De vergadering, die zeer drulk beizocht was, wend met een kort woord van welkom ge- opend door den voorzitter, die in 't kort een overzicht gaf van den t cost and der vereeni- ging. Hieruit bleek' dat de vereeniiging een vcoriipoedu0 jam uun gonad. Hij fericiteerde den heer Veiiinde met zijn 30jarig bcwteschap en danikte hem voor zijn acouraat w%rk en sprak daanbij de hoop uit, dat de julbilaris nog •lang voor de vereenigiing werkzaam zal mo- gen zijn. De heer Verlinde dankte hierop voor de hem toegasproken woorden. tiierop las de secretaris-penmingmeester de noitulen der voriige vergadering voor, welke onveranderd werden vastgesteld. Dazelfde funotionaris deed daarna rekening en verant- woording van de onder zijn berusting zijnde golden der vereeniginig. Hieruit bleek dat de inikamsten der vereeniginig bedr oegen 902,60, de uiltgaven 583,66, zoodat er een batig slot was van 318,94. Het bezit der vereeniging is daardoor gestegen tot 3896,91. Vervolgens werd de gelegeniheid openge- sbeld tot toetreding van nieuwe leden, waar- van door enkelen geforuik werd gemaakt. Een voorstei van den heer J. Meertens Jzn., om de maaniden Februari en Maart vrij te stel- len van contributie, werd bij acolamatie aan- geniamen. De aftredende wegers P. C. Dieleman en M. van Stralem werden met bijna aigemeene stemmen herkozen en namen hunne herbenoe- mdnig aan. Een voorstei van den heer Hamelink om voor varkens boven de 3 maanden tot 60 K.G. de voile marktprijs te betalen, werd melt 43 tegen 34 gtemmen verworpen. Een door hetizelilde lid ingediend voorstei om het weegloon met 25 ct. per te wegen varken te verhoogen, werd verworpen met 41 tegen 22 stemmen, waarna de vergadering werd gesloten. Afscheid. Naar we vernemen, zal het vertrek van onzen gemeente-veldwachter, den heer J. van Westenbrugge, die den dienst per 1 Februari a.s. met pensioen gaat verlaten, niet onopge- merkt voorbijgaan. In verband hiermede heeft het college van burgemeester en wethouders in hare heden- morgen gehouden zitting besloten, den schei- denden funotionaris in intiemen kring te hul- digen, waartoe een besloten vergadering van den gemeenteraad is belegd op Dinsdag 28 Januari a.s., des namiddags ten twee ure. Tot gemeente-veldwachter te Teteringen is benoemd de heer P. Waatjes, gemeente- veldwachter alhier. oplichting heeft schuldig gemaakt. Hij spie- i Amerikaansche verkeersluchtvaart sinds 1930, gelde ri.i. een werklik&b voor, d-afhij'hem aan I "toen 16 personen bij het vergaan van een vlieg- een betrekkin^ ko'tf' bfejiperi. Maar daarvbbr I tuig omkwamen. moesteh e'en% onkoslch gemaakt worden. De werkloosie, d^e" maah al te graag weer aan dep' slag wiMe gaan, leende nu een be- drag van 6ff,6rf stelde di't in goed vertrou- Een EEN SPOORWEGONGELUK. passagierstrein DcndenPenzance is FELLE BRAND TE BIERVLIET. Vrijdagavonid te 8 uur is brand ontstaan in de groote landlbouwschuur van den heer Dusar- duijn te Biervliet. De schuur brandde tot den grand toe af. Het vee kan worden gered, dank zij de aanwezagheid van den boer, die zich bij het uifibreken van den brand in de schuur be- vond. De brand is veroorzaakt door een los- gelbroken stder. Dit beest liep een in den schuur staandeu benzinemotor omver, waar- door de in de tanks aanwezige benzine weg- vloeide. De stier liep vervolgens een brand'en- de lamp, van den muur. Deze lamp viel juist in de weggestroomde benzine, zoodat het vuur zich zeer snel uitbreidde. De landibouwer D. fcon het vee geiukkig nog in veiligheid bren- gen, dooh vele lanidlbouwweriktuigen gingen in de vilammen vertoren. Alles was verze.kerd. De brandweer van Bdenvliet verleende assi- stentie, doch in verband met den gunstigen wind was er voor de belendende peroeelen geen groot gevaar. Volksoiiderwijs. V'rijdag bield de afdeeling Sluiskil van Volksonderwijs haar gezellige avond in de mooie zaal van de Geiz. Jacobs. 'De zaal wais geheel bezet. Door afwezig- heid van den voorzitter opende de heer Plat- teeuw deze bijeenkomst. Hij was aangenaam getroffen door de groote opkamst, waaruit blrjkt, dat het openlbaar onderwijis leeft in de harten van het Sluiskilsche volk. Deze aivond wordt dan ook om verschillende reden georganiseerd. Om de leden een gezel lige avond te hezorgen, de leerlinigen meer vrijheid in bun optreden aan te leeren en last not least enkele leden te winnen. Na dit openingswoord werd het programma aflgewerkt. Voor de pauze kwarnen de leer- lingen der openhare school aan het woord in de kinderzanigspelen ,,Dromelaar" en „Het niieuiwE'gierige Elfje". Op heerlijke, onbeivan- gen wijze vertolkten de kinderen hun rollen. Ben hartelijk applaus was dan ook vaak, hun belooning. Na de pauze werd een vroolijfce een-acter opgevoerd, waarlbij hartelijk werd gelachen. Het moet voor mej. Nijssen, die de zang- spelen instudeerde een buitengewone voldoe- ning zijn geweest, haar werk aldus te zien bekroond. Dat het bestuur der afdeeling haar weiik wist te waandeeren bleek bij het einde, toen mej. Nijssen op het podium moest ver- echijnen cm een bloemenhu'lde in ontvangst te nemen. De heer Platteeuw sloot met enkeleharte- lrjlke woorden deze gezellige avond. Auto-ongeval. Zaterdag reed bakker P. met zijn auto uit de Eouisastraat den Kanaalweg op. Hij deed den wagen stilhouden om in de buurt bij klan- ten brood te bezorgen. De bestuurder maakte aanstalten zijn plaats te verlaten, toen zijn wagen aan de achterzijde werd aangereden door een van die richting kiomende auto. De sehok was van dien aard, dat de auto van den heer P. in beweging kwam, met het gevolg, dat hij van den weg het kanaal in- reied. Door een gespannen staaldraad van een daar gemeerd liggend schip werd de vaart van den wagen geremd. Nu bleef hij, met het grootste gedeelte boven water uitstekende, liggen. Dit tot groot geluk van den bestuur der die nu uit zijn netelige positie kon worden bevrijd en met den schrik vrij kwam. Had dit ong.eluk gebeurd op een plaats waar geen schepen gemeerd lagen, dan was de auto ver- moedelijk verder in het kanaal gereden. 's Middags werd de wagen op het droge ge- trokken. Enkele waardelooze brooden en wat materieeel schade beteekenden een gelukkige afloop van dit ongeval. Gevonden voorwerpen. Alhder is bij den gemeente-veldwachter ge- deponeerd een olie- of vetspuit van een auto of tractor. Jaarvergadering „Steunt Elkander". Zaterdag 18 Jan. j.l. werd op de bovenzaal bij den heer P. Huijssen alhieir, de jaarljjk- EEN VERLOREN ZONDAG. Zooals wjj in ons kort overzicht j.l. Vrijdag schreven, dat er alle kans hestond dat het ge- hede programma van den komenden Zondag geen doorgang zou vinden, is vrijwel uitgeko- men. Slechts 2 Eerste Klasse-velden in het Zuiden hebben de aneeuwsitormen weten te doorstaan en nu is het wel opmerkelijk, dat jurist deze twee zeer beliangrijk waren vopf den strijd om het kampioenschapIn BW-ikrinigen had men geen betere resultaten kunnen wen- schen, want niet alleen gelukte het aan BW om in een ver beneden Eerste Klasse-peil staanden wedstrijd aan M1W een nederlaag toe te brengen (32), waardoor MVV 3 .pun- ten bij BW ten aohter komt, doch de andere rivaal NAC verloor zoowaar van Juliana, dat met 21 over het te laksche spel van de be- zoekers zegevierde. Hierdoor is ook NAC 3 punten bij BW achterop geraakt. Al kan BW nog wel geen victorie kraaien, toch zijn de kansen voor deze competitie zeer gestegen. In de Tweede Klasse A, Derde Klasse A en B had geen enikele ontmoeting plaats. De stand in de Eerste Klasse is momenteel: doelp. gsp- gew. gel. veri. pnt. v.t. BW 13 7 5 1 19 28—20 MVV 13 6 4 3 16 31—23 NAC 12 4 6 2 14 22—15 Juliana 13 4 5 4 13 21—22 LONGA 11 3 5 3 11 21—13 PSV 11 2 7 2 11 17—16 Bleijerheide 11 3 5 3 11 15—17 Eindhoven 12 4 3 5 11 23—24 Roermond 12 4 2 6 10 14—25 N'GAD 12 1 2 9 4 1732 HET STADION TE AMSTERDAM KRIJGT 60.000 PLAATSEN. Bij den aanvamg van het nieuwe voetbalsei- zoen in October, uiterlijlk November van dit jaar, zal de uitbreiding van het Olympisch Stadion te Amsterdam tot 60.000 plaatsen haar beslag hetaben gekregen, meldt de Tel. Naar de directeur, de heer Jan J. van den Berg, bevesti'gdie, zijn de plannen en de wijze van uitbreiding thans definitief vastgesteld. Die uitbreiding vindt plaats aan de Noord- en aan de Zuidzijde, waarmee het totaal aantal plaatsen tot 60.000 is vergroot. Met de werkzaamheden zal zoo mogelijk terstorud na den wedstrijd HollandBelgie, welke op 29 Maart gespeeld zal worden, een aanvang worden gemaakt. Berekend is, diat men zes maanden noodig zal hebben voor deze ingrijpende verbouwing, die de capaciteit van hiet Stadion zoo aan- merkelijk zal vergrooten. HET WERELDKAMPIOENSCHAP. Raichenbach behoudt zjjn titel. Zooals kon worden verwacht, heeft Raichen bach zijn titel van wereldkampioen dammen, welke hij moest verdedigen tegen onzen na- tionalen kampioen Vos, weten te behouden. De Vrijdag gespeeide 13e party werd door den wereldkampdoen gewonnen, terwijl de 14e en 15e party, reap, gespeeld Zaterdag en Zondag, eindigden in remise. Raichenbach kwam daar door tot het benoodigde aantal (20) punten, terwyi Vos er momenteel 10 heeft. Er zijn nu nog vijf partijen te spelien, welke natuuriyk van geen belang meer zijn, alleen zou Vos kunnen pogen iets op zyn achterstand in te loopen, maar gezien het tot heden plaats ge- had helblbende verloop, moeten wij dit betwij- felen. De zestiende partij wordt morgenavond ge speeld; heden is het rustdag. wen den „vtfend'!; die ttein helpen zou, ter hand. Deze bledk 't er echter alleen torn te doen het geld fnachtig te worden en van een betrekking was geen sprake! Een tweede poging ten nadeele van een an- deren werklooze leed geiukkig schipbreuk. De oplichter is ter beschikking van de justitie gesteid. WEER EEN GOEDE VANGST NABIJ DE BELGISCHE GRENS. Wederom zijn de ryksambtenaren van Budel er in geslaagd een personenauto aan te hou- den, waarmee op frauduleuze wijze boter van Belgie naar Nederland werd overgebracht, verneemt het „Handelsblad". Op den rijksweg MaarheeizeLeende be- merkten de ambtenaren de .auto. Den chauf feur werd een teeken gegeven om te stoppen, waaraan echter niet voldaan werd. De verder- op gestationneerde ambtenaren kregem eein waarschuwing en .schoven de spijkerplank over den weg, waardoor de wagen gedwongen werd er overheen te ryden. De banden werden ge heel vernield met het gevolg, dat de chauf feur al spoedig den tocht moest beeindigen. Hij wist met achterlating van de auto en de lading boter, te ontkomen in een nabij ga- legen boseh. De wagen en de smokkelwaar ongeveer 400 K.G. boter werden in beslag genomen. Ook zijn nog eenige personen uit Helmond aangehouden, die met rijwi^len partijen boter en suiker ons land trachtten binnen te voeren. 200 KG. suiker, 13 doozen boter en een 7-tal fietsen werden verbeurd verklaard. Tegen de smokkelaars is proces-verbaal opgemaakt. DE REIS OM DE WERELD PER KANO. De 28-jarige Duitsoher,Oscar Speck, die per kano een reis om de wereld maakt, is te Calcutta aangekomen. Hoewel hij met zijn kano reeds viermaal schipbreuk heeft gele^en zal hij zijn tocht voortzetten n.l. van Calcutta naar Rangoon en vervolgens naar Singapore en Java. DRAMA AAN DE GRENS. Op verzoek van' de Duitsche justitie is te Venders een Belg gearresteerd, die beschul- dlgd wordt een Duitscher te hebben vermoord. De Belg, Leenen genaamd, wordt beschul- digd in het Duitsche grensplaatsje "Winter- scbeid, een jonge man tijdens een twist te hebben doodgestoken. Leenen had ruzie met een inwoner van W in terse jjeid en ondertus- schen werd hij aangevallen door een aantal jongelieden, gewapend met stokken. Om zich te verdedigen trok Leenen zyn mes en doodde een van de aanyallers. DUBBELE MOORD DOOR OPPERWACHT- MEESTER DER GENDARMERIE. De ppperwaejjtmeester der. gendarmerie uit Koehlen, Biliert, loste tijdeps een twist met cafebezoekers in het naburige Geestenseth verscheidene schOten. Daatbij werd een per soon zoo zwaar getfoffe'n, dat hij kort daarop in het ziekenhuts is oVerleden, terwijl een tweede persoon emstig werd gewond. Voor dezen man bestaat echter geen levensgevaar. Ten slotte richtte Biliert het wapen tegen zichzelf en loste een Schiot, waardoor hij doo- delyk werd getroffen. k ONNATUURLIJK ZACHT WEER IN -rt j ROEMENIe. De winter heeft dit jaar in Roemenie een voojrjaarskarakter. Terwyi vroeger die eerste helft van Januari aityd inZette met strenge vorst, laat de vorst dit jaar op zich wachten. In sommige gebieden is de temperatuur voor het begin van het jaar ill het zuidelijk deel van Midden-Europa aelfs hoog. Op beschutte plekken beginnen de bloemen reeds weer te bloeien fen worden de weidfen weer groen. ■'ijy.o' VALSCHE MUNTERS. De correspondent te Gheribon van de Java Bode meldt, dat de politic midden in de Chi- neesche kamp een volledig valschemunters- atelier heeft ontdekt. Gebleken is dat de zaak werd gefinancierd doo nenkele invloedryke Chineezen te Cheri- bon, wier namen nog niet zyn geopenbaard. De politie heeft een Kdeveelheid valSche kratjes in beslag genomen. alsmede het fabricage-materiaal. Men vermoedit thans het centrum te hebben ontdekt van een bende, welke reeds jarenlang valsch geld in Indie in omloop heeft gebracht en waamaar de politie tot dusver vruehteloos heeft gezooht. AMERIKAANSCH VERKEERSVEIEGTUIG VERON GEI.UKT. Reuter meldt uit Goodwin (Arkansas), dat een verkeersvliegtuig van de American Air Line, dat op weg was van Newark (New Jer sey) naar Los Angeles, nabij deze stad geval- len is. Het vliegtuig is terecht gekomen in de moe- rassen tusschen Memphis en Little Rock. Toen het toestel niet op den vastgestelden tyd te Little Rock aankwam, zijn van deze plaats eenige lieden uitgegaan om een onderzoek im te stellen. Zij vonden het totaal vernielde toe stel, gedeeltelijk weggezakt in het moeras. De 14 passagiers, de twee vliegers en de stewardess bleken omgekomen te zijn. Dit vliegtuigongeluk is het ergste in de ge- schiedenis van het Amerikaansche luchtver- keer tot dusver. De boeren, die na urenlang zoeken in het moeras eindelijk de plaats des onheils bereik- ten, verklaren, dat ,de wrakstukken over een afstand van 100 meter verspreid liggen. De lijken van de 17 slachtoffers zijn onher- kenbaar verminkt. De oorzaak van het onge- luk is nog hiet opgehelderd. Naar de correspondent van de New York Times uit Memphis meldt, zou het ongeluk te wyten zijn aan het verliezen van een schroef. Een boer had het ongeluk te Goodwin gemeld en het duurde vier uur, voor de hulpexpeditie zich door het kreupelhout en het moeTas had heengewerkt naar de plaats des onheils. Smith, de president-commissaris van de American Airlines deelde mee, dat de maat- schappy dadelijk in samenwerking met het departement van handel een onderzoek naar de oorzaken van het ongeluk zou instellen. De politie van het bureau Warmoesstraat heeft een 31-jarigen man aangehouden, die zich aan aen wel buitengewoon laaghartige Nader wordt gemeld betreffende het onge luk met de Southerner", het vliegtuig van de Americain Airline, dat zich onder de dooden 10 mannelijke en 3 vrouwelijke passagiers be- vinden, benevens een kind. De bemanning be- stond uit twee piloten en een stewardess. Een der slachtoffers is de ambtenaar voor open- bare werken in Arkansas, Dyess. Ondanks alle ingespannen pogingen, de lijken te ber- gen is dit nog niet gelukt. Eenige slachtoffers zgn diep in het moeras geboord. De ramp van de Southerner"- is het grootste ongeluk in de bij Shrivenham in Wiltshire in botsing geko men met een goederentrein. Beide treinen zijn ontspoord. Bij het ongeluk zijn dertien menschen gewond. Een van de gederailleerde locomotieven is omgevallen en de machinist, die gewond was, zat opgesloten in zijn hokje. De passagiers hebben hem bevrijd, terwijl zij omgeven wa ren van woikien stoom. De machinist van de andere locomotief was beklemd geraakt onder de kolen van den tender, doordat een wagon den tender had opgelicht en op de locomotief gedrukt. Er zijn 23 gewonden naar het zie- kenhuis gebracht. Verscheidenen hunner ver- keeren in zorgwekkenden toestand. DEVIEZENSMOKKELENDE ZLGEUNERS. Onlangs is het in een herberg tot een ver- woede vechtpartij tusschen zigeuners geko- komen, waarby drie belhamels door messteken emstig werden gewond. Het politie-onderzoek heeft uitgewezen, dat verscheidene zigeuners zich sedert langen tijd bezighouden met het systematisch smokkelen van deviezen en hier mede in him onderhoud voorzien. In een woonwagen heeft men onlangs 1200 gouden dollars gevonden. Verscheidene zigeuners waren er in ge slaagd te ontsnappen. De deviezen werden in vele gevallen onder lompen en dekens ver- borgen, doch ook in de dubbele wand'en van woonwagens. De politie is er inmiddels in geslaagd viier personen te arresteeren. Zij waren evenwel niet meer in het bezit van deviezen. Men ge- looft dat zij er hier of daar hebben verborgen of bij handlangers hebben ondergebracht. De zigeuners trokken meestal over de Nederland- sche grens. Zij namen dan steeds deviezen mee. Ook via het Saargebied zijn groote bedragen uitgevoerd. Tenslotte kwarnen de zigeuners in December 1935 te Frankfort a.d. Main. Daar zijn er twaalf gearresteerd. Door de vechtpartij te Frankfort, welke de politie aanleiding tot een onderzoek gaf, zyn de drie voornaamste schuldigen en handlan gers opgespoiord. In vele zigeuner-woonwagen- kampen zijn razzia's gehouden, waarby ver scheidene misdadigers en wapensmokkelaars zijn opgespoord. IN EEN VERZEGELDEN WAGON. Een arme sloklker, die bij de haven van Rouaan in een wagon in slaap was gevallen, kwam opeens tot de volstrekt niet onaange- name ontdelkking, dat zijn schuilplaats zich voortbewoog. Maar de wagen werd vefzegeld en de ongelukkige was gedoemd er tien dagen zonder eten of drinken te blijven, want zijn kioppen tegen den wand is niet gehoord. In de buurt van Besantjon is hij pas gevonden in een toestand van volslagen uitputting. Hij leed vooral dorst, maar is er nu weer bovenop. LICHTEtNDE WANDELSTOKKEN. Te Parijs is de eerste bezending lichtende wandelstokken voor blinden uitgedeeld. Dit initiatiief is een uitbreiding van dat, hetwelk hen al jaren geleden in het bezit van een witten staf stelden. De nieuwe stokken zijn met een fosforesceerende stof bestreken. OP ZOEK NAAR GEZONKEN SCHATTEN. De duikers Van de „Artiglio" doen de eerste pogingen iom de plaats vast te stellen van het wrak der .^olluce", die op het eind van de 18e eepw dicht bij Porto Longone gezonken is. Het schip was geladen met een schat van gouden sieradep en kunstvoorwerpen. De duikers brachten eenige tafels aan de oppervlakte, die voorzien waren van zinken banden, een karakteristiek verschijnsel op schepen in dit tijdperk. Verder vend men een klein anker van een zeer oud metaal. 73 JAAR GETROUWD. Te Plymouth is John Cooper Ward over- leden. Hij was de oudste trekker van een marinepensioentje. Op j.l. Kerstdag was hy 99 jaar geworden. De weduwe is 89 jaar. Zij waren 73 jaar getrouwd geweest, hetgeen, naar het schijnt, de lan'gst bekende, althans behoorlijik gedocumenteerde en geregistreerde, huwelijiksduur in Enigeland is. DE WILDE DIEREN IN ABESSYNIe. In verband met den Italiaanschen veldtocht in Oost-Afrika is ook nagegaan, welke ge- varen een Europeaan in het Abessynisehe hoogland van wilde dieren, slangen, muskie- ten en andere gevaarlijke insecten, dreigen Om de doodsbedreiging, die het Abessynisehe oerwoud bezit, te leeren kennen, behoeft men niet met gevaar voor eigen leven naar het tooneel van den stryd te reizen. Daartoe kan men volstaan met naar het natuurhistorische museum te Parijs te gadn, in de Jardin des Plantes. Daar kan men een nauwkeurige voorstelling krijgen van den geweldigen om- vang van de Abessynisehe dieTenwereld uit de berichten van ontdekkers en reizigers, die het land, in wier randgebieden thans machine- geweren knetteren en vliegerbommen bersten, in alle richtingen doorkruist hebben. En reeds in de door de Italianen hezette gebieden moet zich een groot aantal dieren bevinden, waarop men jacht kan maken. Maar nog grooter is de dierenwereld in de tropische wouden, die in de dalen van het Centraal-Abessynische hoog land groeien. Het zal nog wel eenigen tijd duren, voordat de Italianen in die gebieden zijn doorgedrongen; zij kunnen er het gewel- dige Abessynisehe xrijlpaard vinden, dat een gewicht heeft van drie-en-een-halve ton en in den bovenloop van den Blauwen Nijl leeft. Wel zullen de Italianen alreeds gestooten zijn op krijgslieden, die ©en met een zes centimeter dikke nijlpaardfen huid bekleed schild droegen. Als het gevaarlijkste Abessynisehe dier geldt de waterbuffel, die zelfs door den leeuw, den koning der dieren, vermeden wordt! Ook de Abessyniers, die wel leeuwen temmen, blijven uit de buurt van de massieve, dicht bij elkaar staande, puntige horens van dit dier, dat hoofdzakeiyk in het brongebied van den Blau wen Nijl, doch ook in de riviermoerassen van Ogaden voorkomt. Een andere Zebu-achtige buffelsoort, die eveneens veel in Abessynie wordt aangetroffen, is minder gevaarlijk. De krokodillen liggen in de modder der rivier- oevers begeerig op buit te wacbten. Maar de zwarthemden zijn nog ver af, want de lie- velingsplaats van deze monsters die steeds gereed zijn, alles wat leeft aan te vallen, is hoofdzakelijk de Blauwe Nijl en zijn oevers. Onder de bewoners van het oerwoud, die door de inbooringen het meest gevreesd wor den, bevindt zich in de allereerste plaats de python, een slang, die langer dan tien meter wordt. Het aantal voor menschen gevaarlijke gifslangen is nauwelijks te tellen. Ook apen zgn er in allerlei soorten. Vooral de Colobe Guereza-aapjes zijn erg aardig, zij leven op het plateau van de provincie Godjam en wor den door de Abessynisehe krijgers dikwyis ge- vangen, daar hun fraaiie pels een goede ver siering oplevert voor hun nyipaardemhuid- schilden. Een soort langstaartdge apfen ge- niet den roep van het brutaalste dier te zijn, dat ooit het leven van een mensch tot een kwelling heeft gemaakt, zij leven in benden, met een leader" aan het hoofd die zijn positie door vechten moet innemen. Alles wat niet spykervast is stelen zij en hun, helsch gegil kan iemand half waanziri- nig maken! De grootste in Abessynie voor- komende aap is de Gelada, een dier met een prachtigen pels; in troepen van circa 100 stuks trekken deze apen rond. De Abessynisehe wolf is een familielid van den Europeesche. De geminachte hyena wordt zooveel mogelijk verd'reven of uitgeroeid, daar de Abessyniers beweren, dat zy slapende men schen en kinderen aanvallen. De prijs voor leeiykheid krygt het wrattenzwijn. Dit bnrine dier met witte ooren en kleinen kop, kleine oogjes en een plomp lichaam, 'n dikken snuit en> een dikke ruwe huid, hedekt met knobbels, die wel wat op groote wratten lijken, is een grillig en daarom gevaarlijk dier, dat op de meest onberekenbare oogenblikken aanvalt en nergens bang voor is. VENRAY. Het dorp Geisteren gemeente Wanssum is gisteren opgeschrikt door eien emstige moordaanslag, waarvan de pastoior der parochie, de heer Litjins het slaehtoffer is geworden. Gisterenavond na tien uur, maakte de pastoor met zijn hond nog een wandering door den tuin, die vlak achter het huis is ge- legen.. In deze tuin heeft of hebben zich de dader(s) opgesteld en daarna den heer Litjins lovervallen en geworgd, waarna het lijk in huis is gesleept. Hier heeft men nog een kogel door het lichaam geschoten. Op het tijdstip, dat de moord is gepleegd, was de pastoor niet alleen in huis. De dienst- bode was evenwel reeds naar bed gegaan, doch heeft een sohreeuw gehoord. Uit angst durfde zij zich echter niet buiten hare kamer begeven. Ook de koster der kerk, die in de onmiddellijke nabyheid woont, heeft een schreeuw gehoord. Hy begaf zich dadeiyk naar de woning van den pastoor, waar hy de deur gesloten vond. Hiema waarschuwde hy de politie en de marechaussee, die by aan- komst de deur geopend vonden, zoodat de dader(s) zich intusschen uit de voeten hebben gemaakt. By binnenkomst vonden ze het lijk van den pastoor in den gang liggen, ter wyi naar bleek, dat de werkkamer van den heer Litjins geheel overhoop was gehaald, evenals het daarin staande bureau. Roof schynt dus wel het motief van den aanslag te zyn geweest. De officier van justitie was hedenimiddag op de plaats van het misdryf aanwezig. De dader(s) zyn nog onbekend. Het onder zoek wordt kraohtig voortgezet. GRONINGEN. In het scheikundig labora- torium van prof. Jaeger heeft Zaterdag te ongeveer half twaalf een exploisie plaats ge- had, waarbij de eerste assistent Hogendorf, emstige brandwonden heeft opgeloopen. De heer H. was bezig proeven te nemen, toen de ontploffing plaats greep. Hy wilde door de deur naar buiten Snellen, doch trok de knop af. Hiema is hy uit het raam, dat ongeveer 5 M. boven den beganen grond is, gesprongien op de binnenplaats, waar men hem emstig met brandwonden overdekt, opnam. De heer H. is naar het academisch ziekenhuis vervoerd. De materieele schade is groot. TER NEUZEN. Huwelijlks-aiangiftien. 17 Jan. Pieter de Fey- ter (van Axel), oud 23 j., jm. en Sara van Hoeve, oud 21 j., jd. !Huwelijiks-voltrekkingen. 16 Jan. Jan van Dyik, oud 28 j., jm. en Lena Barentsen, oud 28 j, jd. Geboorten. 10 Jan. Oomelis Michiel, z. van Wiliem Dieleman en van Elizabeth Maria de Graaf. 11 Jan. Annita Andrea Maria, d. van Nobertus Franciscus Ploegaert en van Flo rence Sophie Klaassen (wonende te Philip pine). Jacobus, z. van Nicodaas Jan Bolle- man en van Maatje Jansen van Rosendaal (van Axel). 13 Jan. Anna Maria, d. van Wil iem Koeivoets en van Dorothea d'Haens. 16 Jan. Oathalina Maria, d. van Oene Ribbens en van Jansje Cathalina Meulenberg. Overlijden. 11 Jan. Adriana Karelina Marie Meertens, oud 23 j., ech.bg. van Ddsirfe Duu- rincik. 16 Jan. Francina de Kraker, oud 20 d., d. van Andries en van Catharina de Visser. 17 Jan. Johannes Koert Minnik, oud 3 m., z. van Gerardus Johannes en van Cornelia van Kerk- voorde. HONTENISSE. Huwelijks-aangiften. 9 Jan. Ailbertus Theo- phiel van Kruyssen (van Stoppeldyik), oud 25 j., en Martha Sophia van Eshroek, oud 25 j. Emile Bernardus Marie de Deckere (van Huilst), oud 46 j., en Maria Anna Mathilda Adriaansens, oud 32 j. Geboorten. 1 Jan. Rene Cerdlle Marie, z. van Cerille Petrus Oomelissens en van Louisa Ma ria Lauwers. 8 Jan. Camillus Leon Maria, z. van Isedoor Alphonsus Meijs en van Amelia Maria Ferket. 11 Jan. Elly Louisa Mathilda, d. van Alfred Petrus de Ridder en van Elisa Maria Dankaart. Overlijden. 3 Jan. Dorothea Fauwels, oud 60 j., echitg. van Constantanus Pouwels. 4 Jan. Louisa van den Bosch, oud 66 j., wed. van Dimgenis de Waal. 8 Jan. Petrus Hemelaar, oud 70 j., echtg. van Rozalia van Troost. 9 Jan. Rozalia Izahella Kuijpers, oud 80 j., wed. van Francies Neve. TER NEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich iivdeze gemeente gevestdgd: J. de Bokx, werkman, P, van Hoek. G. Dekker, zonder, Rozegracht 7, van Rys- wyk. A. H. de Jongede Ridder, zonder, P, van Zaamslag. M. J. van Puffelen^Bakker, zonder, Sta- tionsweg 49, van Dordrecht. M. C. Fonteine, opperwachtmeester by de K. M., Fabrieksstraat 14, van Willemstad. J. E. Stoffijn, dienstbode, Steenkamplaan 26, van Hilligersiberg. M. Lataster, dienstbode, Dykstraat 10, van Gel een. H. Schot, zonder, Bovenweg 50, van Tholen. Vertrokken Van W. J. van Diriel, kantoorbediende, Steenbergenlaan 35, naar Eindhoven. P. A. Vandamme, ijzerwerker, Kazemestraat 8, naar Moerbeke. L. van der Hooft, slaigersknecht, Axelsche- straat 104, naar Rotterdam. A. M. Bladdet, dienstbode, Axelsohestraat 89, naar Eindhoven.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 3