Quaker Havermout Ruwe huic/ De Italiaansch-Abessinische oorlog. A. J. VAN DE REE Voelt U zich wat moe of lusteloos, ontbijt dan eens met Quaker Havermout. Nieuwstr. 36. Tel. 290. TER NEUZEN INKOOP van oiid Goud en Zilver TER NEUZEN, 20 JANUARI 1936. Het bevat de vitamine B, die niet veel in ander voedsel voor- komt en een bijzonder gunstige uitwerking heeft op het zenuw- stelsel. Een natuuriijk tonicum, dat U veel goed zal doen! Een heerlijk, warm bord Quaker Havermout is het beste begin van den werkdag. E&n ding is zeker, het beste havermout heel Quaker. PONDSPAK QUAKER OATS-GRAANPRODUCTEN N.V. ROTTERDAM (Ingez. Med.) Oak bleef het emsti-ge verlies, dat de ko ning onlamgs leeid door den dood van zijn zus- ter, prdnses Victoria, niet zonder inivloed op zijn gesteld. De koning is thans 70 jaar. Sir Maurice Casisi-dy, een specialist op het gebied van hartaandoeningen en buiten-ge- woion geneesheer van den koning, is naar San- dringham geroepen. Volgenis de berichten van gisteravond, heeft de .koning een rustigen dag gehad. EEN DREiGEMENT VAN GOERBEES. Vrijdagavond heeft minister Goetobels in de Deutsehlandhalle in Berlijn voor meer dan 20.000 nat.-socialisten uit den gouw Groot- Berlijn een rede houden. In doze rede heeft Goebbels naar Reuter meidt o.a. gezegd: IWij zijn een arm vcdk, wij hebben geen ko- lonien, geen grondstoffen. Maar tot de andere voliken moeten wij zeggen, dat het uur zal slaan waarop wij onze kolonien terug zullen vragen. Het is niet rechtvaandig, dat wij in 'n arm land lev en, terwijl de rest van de wereld in overvloed baadt. Anideren hebben geen beihoefte aan de kolo nien, die zij ons helbben afgenomen. Wij wen- sch-en neutraal te blijven, doch wij begrij,pen dat een land ails Italie meet leiven. 'Het is gevaarlijk voor de wereld aan derge- lijke vragen niet te voldoen, want eens zal de bom bans ten. MINISTER EDEN VERDEDIGT HET COLLECTIEF OPTREDEN VAN DEN VOLKENBOND. De minister van buitenlandsche zaken, Anthony Eden heeft zijn eerste redevoering over buitenlandsche politiek uitgesproken in zijn kieskring, sinds hij sir Samuel Hoare op- volgde. Hie rover schrijft de H. Crt. Eden bejgon met het geven van een over- zicht over de gebeurtenissen in het afgeloopen jaar, waarvan hij op den voorgrond tredende feiten noemde: „Het wederom naar voren treden van een sterk Duitschiand, dat voor zichzelf het recht opeischte te herwapenen en het naar voren treden van den Volkenbond uit een positie van een eenigszins vage eerbied- waardigheid in een positie van krachtige ver- antwoordelijkheid". Hij was er trotsch op, dat de Britsche regeering leiding aan den Volken bond gaf en die aldus handelde, omdat zij wist, dat haar eigen volk achter haar stond. In 1935 werd voor de eerste maal collectief op- treden van den Volkenbond op de proef ge steld en het was een zeer zware proef. Het succes dat bereikt is moet niet worden over- dreven, doch evenmin onderschat. Er is nog zeer veel te doen. „Collectieve veilighieid kan niet gemakkelijk verkregen worden. Het zal onafgebroken werk en opofferingen eischen van alien. In 1935 is door de geheele ploeg over het algemeien goed werk geleverd, maar dat moet nog beter worden in 1936 en wederom beter in 1937. Er moet geen stemming van zelfge- ncegzaamheid "neerschen aan onzen kant of aan den kant van eenig ander lid van den Volkenbond - men mag niet op zijn lauweren gaan rusten, want deze lauweren zijn nog niet veroverd. De in spanning, die wij ons alien zullen moeten getroosten is zeer groot, maar ik ben er van overtuigd, dat ik het aan het redhte eind heb, wanneer ik zeg, dat het volk van dit land van meening is, dat die inspan- ning de mo-cite waard is. Het leiderschap van Groot-Brittarinie is geen onbeteekenend ele ment. ,,Wij moeten alien trachten voorbij het oogenblikkelijke conflict, waar de Volkenbond tegenover staat, te kijken en een paar een- voudige essentieele trekken trachten -krachtig vast te houden. Ik zou willen zeggen, dat twee van dergelijke essentieele trekken zijn: ten eerste, het mag niet veroorloofd worden, dat een aanval succes heeft, en ten tweede de gezamenlijk optredende leden van den Volken bond behooren zoo krachtig en zoo eensgezind te zijn, dat iederen aanvaller, nu of in de toe- komst aan het verstand wordt gebracht, dat vreedzame onderhandeling en niet-aanval niet alleen de beste, maar de eenige succesvolle weg is om punten van ontevredenheid weg te nemen. Wij moeten op zoodanige wijze voort- schrijden, dat het vastgesteld wordt, dat an dere volkeren te Geneve met ons zijn in daden zcsowel als in woorden en dat wij en zrj te- zamen, bij -het voeren van een politiek van vrede alle maatregelen nemen, noodig ons sterk te maken, zcodat de vrede verzekerd zal kunnen worden. Het systeem van cbllectieven vrede. Wanneer het systeem van collectieven vrede doelmatig wil zijn, moet dit twee eigenschap- pen bezitten, te weten kracht en elasticiteit; kracht opdat de aanval op doelmatige wjjze ontmoedigd kan worden en elasticiteit opdat eenige o-orzaken van oorlog uit den weg kun nen worden geruimd door toestemming in noodzakelijke wijzigingen, wanneer het mo ment gekomen is deze wijzigingen aan te brengen. De macht van het eollectieve sys teem moet afhankelijk zijn van de mate, waar- in alle leden van den Volkenbond, volgens hun relatief vermogen bereid zijn hun rol te spelen. Een collectief systeem, waarin alle lasten neerkomen op een of twee landen zou niet kunnen bestaan. Het heeft mij altijd to-egs- schenen, dat een belangrijk voor-deel van "den Volkenbond is, dat andere mogendheden dan de groote mogendheden, w.o. zich enkele leden bevinden van de groep, die in den groot-en oor log neutraal is gebleven, collectief hun in- vloed te Geneve naar voren kunnen doen komen. Het systeem van collectieven vrede is ook nu de -eenige weg, die kan leiden tot een ont- wapeningsaccoord. Het zou een ernstige dwaling zijn zich in te beelden, dat de Britsche regeering of het Britsche volk voor of tegen het een of andere land zou zijn. Onze politiek is tegen geen en kele natie op zichzelf gericht, maar in onze -eigenschap van lid van den Volkenbond zijn wij gedwongen ons te verzetten tegen iedere schending van het handvast, dat wij hebben onderteekend. Men zal ons altijd geschaard vinden aan de zjjde van het eollectieve sys teem tegen elke regeering of elk volk, dat, terugkeerende tot een geweldpolitiek, tracht den vrede te verbreken, die wij trachten te vestigen door een collectief systeem. Het Britsche volk wenscht niets vuriger dan den vrede. Wij wenschen niets zoo zeer dan van ganscher harte samen te werken met de leden van den Volkenbond. Het een of andere eollectieve systeem zal echter in -het leven moeten worden geroepen, wanneer de wereld zijn geschillen met vreedzame middelen wil regelen. Bovendien zullen wij ons gelukkig prijzen in goede overeenstemming te handelen met de volkeren van goeden wille, die op het oogenblik geen leden zijn van den Vol lien- bond, met name met de Vereenigde Staten. Zijn rede beein-digende, herhaalde Eden, dat het Britsche volk zijn buitenlandsche politieik op het lidmaatschap van den Volkenbond wenschte te baseeren. Het is niet juist, dat Engeland tegenwoordlg -de groc^e meenirigs- verschillen tusschen de .volkeren gering wenscht te achten. Maar Engeland gelooft, dat deze meeningsversohillen opgeheven kun nen worden, zonder dat het tot oorlog komt. Wanneer weeir eetn oorlog uitbreekt, moelt deze leiden tot ineenstorting van de bescha- ving. Wanneer de critici van den Volkenbond Engeland een beteren weg kunnen toonen om een zoodanige catastrophe te vermijden, is het aan him, dat te doen. Rede gunstig ontvangen. De rede over de buitenlandsche politiek die Eden te Leamington heeft uitgesproken is in het algemeen met voldoening door de pers ontvangen. Bijzondere instemming vindt zijn verklaring volgens welke Engeland trouw aan den Volkenbond blijft. Intusschen wijzen de bladen erop, dat Eden gieen mededeeling heeft gedaan over de politiek, die in de vergaderin- gen van den Volkenbondsraad zou worden gevolgd. De „Times" komt op grond van Eden's rede tot de slotsom, dat Engeland de leiding in de Volkenbonds- en veiligheids-politiek zal behouden. De beteekenis van Eden's eisch, dat -de Volkenbond sterk moet staan tegenover de aanvallen die op hem worden gedaan, maar ook bereid moet zijn tot het aanbrengen van noodzakelijke wijzigingen, ligt voor de hand. De Volkenbond zou ter dood veroordeeld zijn wanneer hij niet dOor noodzakelijke veranderingen het doen ver- dwijnen van oorlogsoorzaken zou kunnen be- werken. Het Abessinische conflict -IS1 niet het- begin en het eind van de doelstellingen van den bond. Sterke Volkenbond ter afschrikking van den aanval. Het blad zegt, dat Eden de volgende 4 be- ginselen van de buitenlandsche politiek heeft aangegeven: 1°. een sterke Volkenbond ter afschrikking van den aanval; 2°. een verstandige en verzoenlijke Vol kenbond, die de zekerheid kan geven, dat werkelijk gerechtvaardigde bezwaren langs anderen weg kunnen worden opgeruimd; 3°. een veel omvattende Volkenbond, die de orde op den vrede kan doen steunen; 4C. een accoord betreffende de bewape-- ning. Geen mededeeling over het petroleum-embargo. De bladen wijzen er op, dat Eden geen duidelijke mededeeling heeft gedaan over het Engelsche standpunt ten aanzien van het petroleum-embargo en eventueele nieuwe vredesvoorwaarden, zoodat niets voorspeld kan worden over de besprekingen van den Volkenbondsraad. De toestand aan de fronten. Het uitblijven van succes voor de Abessi- niers bij Makalie en de overwinning van gene- raal Graziani in het Zuiden, dat zijn wel de twee eenige figuren van het oorlogsfront, die in de afgeloopen week op den voorgrond ge komen zijn, schrijft de N. R. Ort. De Italiaansche berichten blijven de succes- sen van hun offensief ten noorden van Dolo steeds breeder uitmeten. Volgens berichten van dezen kant zou ras Desta ruim 100.000 man in drie kolonnes opgesteld gehad hebben voor Ganale Doria, Dawa Parma en de Webbe Sjebeli. Zijn verliezen zcuden nu reeds meer dan 10.000 bedragen. De hoeveelheid wapenen, munitie en levensmiddelen, die voor de Abes- sijnen verloren ging, zou bijzonder groot zijn. De op de vluoht geslagen troepen zouden door uitputting gedwongen zijn hun gewonden ach ter te laten en op hun doortocht de dorpen, die zij ontmoeten vrijwel leeg te pljmderen om zich te kunnen voeden. Het zou ook heel-emaal niet verwonderlijk zijn, dat de Italiaansche troepen na hun lang- durige voorbereidingen meer of minder vol- ledig hun -doeleinde zouden hebben bereikt, te weten de verstrooiing van de troepen van ras Desta, die door hun bedreiging van de linkerflank van de Italianen zoo lang den ver- wachten opmarsch naar Harrar hebben ver mogen op te houden. Dit te meer, omdat de Italianen er veel aan gelegen moet zijn om aan den vooravond van de hervatting van de be sprekingen te Geneve, gedurende welke Italie, o.m. het inzicht veld hoopt te zien winnen, dat Italie vastbesloten is zijn militaire actie voort te zetten en ook over de middelen daar- toe beschikt, een wapenfeit bedreven te heb ben, dat voor die stelling als het ware als een garantie zou kunnen worden opgevat. Aan den anderen kant kan men van de Abessiniers aannemen, dat zij, onder den in- druk van den grootsch opgezetten aanval, die Graziani tegen hen voorbereidde met een over- U 4 -3d -r x.v -w.- madht Van mannep enwapenen, waar niet tegipi op te tornep-.viel, hun vootuitgeschoven posten teruggenomen h^bljen^.en gedurende deze operative inderdaad aangevailen een eipd verder terug gejnoeten hebben, dan )iet in hun bedoeling lag. De. berichten uit Addis Ab. ba leggen den nadruk natuuriijk op het vrijwil- lige terugnemen van de troepen, om een betere bescherming voor te vinden teg-en bom- bardementen met gasbemmen, beweren overi- gens niets te weten vein een slag, vanwege het ohtbreken van alle berichten van ras Desta, wiens radio-station gedurende eenige dagen niet heeft gefunctioneerd en beredeneeren overigens, dat als Ras Desta zich uit eigen beweging teruggetrokken heeft, de Italianen niet van e-en geregelden veldslag -kunnen spre- ken. Maar met dat al geven ze toch ook te kennen, dat de verliezen aan het zuidelijke front niet onbeteekenend zijn gewee-st, het- geen er dus op wijst, dat zij -er in de eerste plaats meer van weten en dat in de tweede plants de operatie niet zoo onschuldig ge- weest is, als zij het wel willen doen voor- kemen. Het laatste regeerings-communique gaat welistvaar zoo ver, dat het de Italiaan sche overwinningsberichten „ten eenenmale van grond ontbloot noemt en alleen verzonnen met het oog op de a.s. zitting van den Vol kenbondsraad, maar uit hetgeen er langs deze officieele lezing heen ook van Abessijn-schen kant doorlekt, biijkt wel, dat men deze logen- straffing ook niet al te absoluut moet nemen. Van hun kant beginnen de Abessijnen nu trouwens hun „succes-sen" in het Noorden te overdrijven. De Italianen schijnen daar, voor- al in de buurt van Aksoem, met man en macht aan het werk te zijn om hun stellingen te be- vestigen v66r het intreden van de regens. De Abessiniers daa'rentegeft maken gewag van vooruitgang in de buurt van Aksoem (geheel onbevestigde geruchten willen zelfs, dat de heilige stad bij een nachtelij-ken aanval in hun handen gevallen is), vooruitgang in de pro- vincie Geralta en hevige gevechten 20 K.M. ten Noorden van MakallA Deze stad is vol gens hen weer eens geheel vrrj van Italiaan sche troepen en wordt alleen nog bestreken door de sterk verschanste strijdkrachten in een bergstelling, eenige kilometers ten Noor den van Makalie. Nog altijd gelooft men, dat de val van de stad een kwestie van dagen is. Andere beirichten uit Abessijnsche bron willen dat in gevechten ten Zuid-Westen van Makall6 de Italianen gedwongen zijn het gebied En- derta te verlaten. Abessinische successen in het noorden Te Addis Abeba ontvangen berichten van het Abessinische Noordelijke front melden dat de troepen in de streek van Aksoem verdere vor- deringen hebben gemaakt. Volgens geruch ten, die nog in het geheel niet bevestigd zijn, zou zelfs de heilige stad bij een nachtelijken aanval in handen der Abessiniers zijn gevallen. Te Addis Abeba loopt volgens Reuter het gierucht, dat de Abessiniers op groote schaal aanvallen ten Z.W. van Makalie en dat zij de Italianen zouden gedwohgen hebben het ge bied van Enderta te Verlaten. Geen berichten van Ras Desta. Het is hier onmogeljjk inlichtingen te ver- krijgen omtrent den slag bij de Ganale Doria tusschen de troepen van ras Desta en generaal Graziani. De regeering van Abessinie beweert niets te weten omtrent dezen slag en kan de Italiaansche berichten, dienaangaande beves- tigen noch ontkennen. Dit is het gevolg van het ontbreken van alle berichten van ras Desta, wiens radiostation eenige dagen niet heeft gefunctioneerd. Slag by de Ganale Doria. Het honderdste Italiaansche legerbericht luidt als volgt: Maarschalk Badoglio telegrafeertde over- winning van onze troepen bij de Ganale Doria wordt steeds meer in tastbare resultaten om- gezet. Vrijdag is de achtervolging den geheelen dag voortgezet, zonder tegenstand van den vluchtenden vijand. orss Ip den middag van .17 Januari waren onze colpnnes op vrachtauto's 200 kilometer opge- rukt van de basis. Overal zuiveren opze detachementen het terrein, maken krijgsgevangenen en verzame- len het door den vijand achtergelaten materieel. Van het Noordelijke 'front valt niets belang- rijks te melden. B Abessinische vliegers strooien vlugschriften uit. Voor het eerst sedert het uitbreken van den oorlog maakt, de Abessinische regeering pro paganda door middel van de luehtmacht. In de laatste drie dagen hebben Abessinische vlie- gers honderden kilogrammen w-itte, roode en gele vlugschriften laten vallen boven de door de Italianen bezette gebieden achter het Noordelijke front en boven Eritrea. De vlugschriften dragen als zegel een Kop- tiseh Mariabeeld en riehten zich in de bloem- rijke Amharische taal tot de bevolking. In de vlugschriften wordt gezegd, dat Italie reeds sedert den vrede van 1896 tracht Abes sinie terug te dringen. De Italianen hebben bij hun streven naar economische penetratie de bevolking willen bewapenen en tegen het stamland willen opzetten. Reeds de vader van den thans overgel-ocpen Ras Koeksa heeft aan- biedingen ontvangen voor het geval hij tegen de keizerlijk-e regeeriri-g wilde strijden. Ten- slotte z-egt het vlugschrift, dat, in tegenstel- ling met de Italiaansche beweringen, de be volking der bezette gebieden en die van Eri trea onder de Italiaansche heersehappij veel minder vrijheid geni-etdan de Abessiniers in eigen land.. WtBBfcgri Ontevredenheid in Ogaden? Het agentschap Stefani verneemt, dat onder de volksstammen in Ogaden, die onderworpen zijn aan de Abessijnsche regeering, groote on tevredenheid en agitatie heerscht. Deze toe- stand is ontstaan ten gevolge van het feit, dat veel vee en levensmiddelen zijn gerequireerd en dat de belastingen verhoogd zijn. De toe- stand is nog erger geworden ten gevolge van een nieuw mobilisatiebevel van Addis Abeba. Schuld van bombardementen Roode Kruis aan Abessiniers geweten. Stefani deelt mede, dat de woordvo-erder van het ministerie van pers en propaganda Zaterdag de buitenlandsche j-ournalisten heeft ontvangen en -hun een copie van de foto's heeft verstrekt, welke als bewij-smateriaal naar Geneve zijn gezonden, waaruit de staat van barbaarschheid, waarin Abessinie nog verkeert en die noodzakelijkheid van den be- schavenden arbeid van de Italianen moeten blijken. Ten aanzien van de bombardementen van het Roode Kruis werd nog medegedeeld, dat dit de schuld van de Abessiniers was, want in-dien zij zich gehouden hadden aan de oor- logsgebruiken om hospitalen ver van de troe pen te plaatsen zouden deze incidenten niet zijn voorgievallen. Hetzelfde kan gezegd wor den van het dooden van vrouwen en kinderen. Men moet zich afvragen, hoe kan men n-op- combattanten sparer) indien zij de troepen volgen en zich tijdens den strijd tusschen. ben mengen? Verder moet er op worden gewezen, dat dik- wijls zoogenaamde zendingen voor hospitalen in ,'werkelijkheid wapenzendingen zijn. Zoo bevatte een kist, welke aan de Nederlandsche sanitaire missie -was gazonden, 16 geweren en 9 pistolen met munitie. (Bij informatie bij het hoofdbestuur van het Nederlandsche Rcode Kruis te 's Gravenhage, werd medegedeeld, dat deze 16 geweren en 9 pistolen de bewapening van de leden der Nederlandsche ambulance uitmaken. Een en ander is volkomen gerechtvaardigd ingevolge de desbetreffende bepalingen van de Oonven- tie van Geneve. Een overlooper teruggekeerd. Reuter meldt uit Addis Abeba, dat volgens een bericht uit officieele Abessijnsche bron een vcorr.aam Abessinier, Bla-tatesge genaamd die gelijk met ras Gugsa zijn onder-werping aan dte Italianen had aangebode-n, later door hen verdacht werd van verraad en gevangen werd gezet op een eilandje ter reede van Mas- sawa. Blatatesgd on-tsnapte en wist de Abes sijnsche troepen bij Makalie te bereiken. Een officdeel rapport uit Harrar meldt, dat Italiaansche vliegtuigen de laatste dagen Oga den hebben overstroomd met tienduizenden vlugschriftjes in het Arabisch, waarin de Gal- la's en de Somali's worden o-pgewekt zich vrij- willig aan Italie te onderwerppn, onder be- iofte van vrijheid en voorrechten. Volgens een mededeeling uit niet-officieele bron zouden deze vlugschriften zelfs ook in het Britsch- Somaliland uitgestrooid zijn. Godjam een oud centrum van velvet. De provincie Godjam (welke zich ten Zuiden van het Bana-meer uitstrekt en begrensd wordt door den Blauwen Nijl) d-s Addis Abeba steeds vijandi-g -gezind geweest, schrijtt het Alg. Ilbl Het -gebied behoort tot de groep der Amharische landen, die oorspronkelijk het Ethiopische rijk vormden en zijn vorsten heb ben stecu-s groote waarde gehecht aanhun betrekkelijke onafhankelijkUeid van de cen- tra'.e regeering. Het vorstenhuis van Godjam, dat evenals de dynastie van Sjoa prat gaat op zijn afstamming van de Salomoniden staat in het geheele rijk in hoog aanzien en de her- innering aan den laatsten machtigen en popu- lairen heerscher uit dit huis, Ras Hailoe, leeft voort onder de bevolking; steeds hebben be- volkingsgroepen die reden hadden zich te verzetten tegen den koning der koningen de steun gezocht van Ras Hailoe. EJvena's vele anderen onder de feodale heerschers heeft deze den keizer steeds als usurpator be'sohouwd. Maar terwijl Ras iSeyoem aanspraak maakte op de keizerlijke kroon die eerst zijn groot- vader, Johannes IV, had toebehoord, btaalde Hailoe zich ertoe de macht van Addis Abeba waar hij kon te schaden. Hij bleef zich onbe- perkt heer en meester voelen in zijn land (de negus erkende hem als „gouvemeur") en trot- seerae de beveleri van den jongen k-eizer. Deze vend ten slotte een gelegenheid zich van den ia-stigen vasal te ontdoen. To en Hailoe zijn, vroegeren schoonzoon, den troonpretendent Didzj Jasose, geholpen had uit de gevangenschap te ontvluchten, daagde Haile Selassie hem in 1932 voor een raad van vorsten. Hij werd ter dood veroordeeld, doch de keizer verand-erde zijn straf in verbanning naatr een eiland in het Foeai-meer. Ras Has- loe bevoiid zich op dat oogenblik in Addis Abeba ter gelegenheid van het huwelijk van den krdonprins en zag geen kans te on-tsnap- i Peri. 0 'J$ot gouverneur van Godjam werd Ras Im- mefoe bbrioemd. De nieuwe bewindhebber heeft, hoewel hij buitengewone qualiteiten schijnt te hebben, in den tijd van enkele jaren den geest, die in zijn ambtsgebied heerschte, blijkbaar niet kunnen wijzigen. Terwijl Haile Selassie zijn politiek baseerde op vriendschap met Engeland, had Ras Hailoe Italiaansche relaties aangeknoopt, en de invloed van Ita liaansche agenten bleek zeer groot te zijn. Aan het hoofd van den Italiaanschen gehei- men dienst had zekere kolonel Peluso gestaan, die kort na de deportatie van Ras Hailoe spoorloos verdween.. Na het uitbreken van de vijandelijkheden werd Godjam overstroomd met tegen Addis Abeba gerichte pamfletten en proclamaties. De Italianen beloofden den rechtm-atigen heerscher Ras Hailoie weer aan zijn land terug te geven en den usurpator te verdrijven. De bevolking werd opstandig. Ras Immeroe, die aan het Noordelijke front met een belangrijke taak belast was, moest ijlings met keurtroe- pen naar zijn provincie terugkeeren, hij trof er een zeer verwarden toestand aan. Een groot deel der bevolking weigerde dienst te nemen en beriep zich d-aarbij op de priesters, die sedert de bezetting van Aksoem eveneens in twee kampen verdeeld waren. De partij der ,,Aksoemieten" die weigeren te gehoor- zamen aan den Egyptisohen Aboena te Addis Abeba, saboteeren den dienstplicht, door vele dienstplichtige jonge mannen tot prie-ster te wijden. Nationalistische priesters leggen hun waardigheid af en nemen dienst in het leger. Groote opwinding veroorzaakte ten slotte het gerucht, dat Lidzj Jasoe vergiftigd- zou zijn. Ook Ras Hailoe, zoo werd gemompeld was op last van den negus vermoord. Ras Immeroe slaagde erin deze eerste uit- barsting te verstikken en keerde naar het front terug. Thans is opnieuw de opstand uitgebroken en de centrale" regeering ziet zich genoodzaakt een waren veldtocht te ondernemen tegen dezen binnenlandschen vijand.. DE AANVALLEN OP HET ROODE KRUIS. Naar Reuter uit Addis Tlbeba meddt, heeft het klaarhlijk-e-lijk onvenmogen van het Inter nationale Roode Kruis te Gen&ve om iets te doen tegen het bomlbardeeren van de Roode Kr-uis-amlbulances, onder de verschillende bui tenlandsche Roode Kruis-ldchamen te Addis Abelba bittere commentaren verwekt. De bombardementen van het Roode Kruis helbben te Adldis Abeba een bedroevenden in- dru-k gemaakt en Reuter's speoiale correspon dent heeft den laatsten tijd h-erhaaldelijk de opmenking gehoord,,Als gij een luchtaanval verwacht, zorg dan zoover mogelijk van het Roode Kruis af te komen". Men acht hier dezen stand van zaken be- treureniswaardig en vreest, dat hij niet zal meewerken tot verbetering van de betrekkin- gen tuss-chen blank-en en zwarten in geheel Afrika. LEZING MEDISCHE ZENDING. Vrijdag 17 Jan. bield mej. Dr. G. J. Dreck- meijer, directrice van het Geref. Zendingshos- pitaal te Magelang, een reide over de medi- sche hulpdienst in Keidoe. De toyeenkomst werd door den heer Meinema geopend. Direct daar- op kreeg Dr. Dreokmeijer het woord en sprak eerst in het bijizonder over het hospitaal in Magelang. Veivolgens wees zij op de beteeke nis van de medische zending in het algemeen voor de kcmist van het koniinkryik Gods. Van -de gele-genlheld tot vragen steilen werd geen gelbfuilk gemaakt. Dr. Dreokmeijer ging voor in geib-ed, waarna nog gezongen werd van het gelbed des Heeren het 3e vers.. 'De ge-ringe opkems-t was waarsohijnlijk te wijten aan hat vrij ongunstige weer. VERSCHILLENDE SCHEPEN OMHOOG. Slecht zioht, tengevolge van mist en sneeuw- buien is oo-rzaak geweest dat verschillende schepen gedurende de laatste dagen tijdens de vaart op d-e Wester-Schelde omhoo-ggevaren zijn. Zoo is het motorschip „Anna Cornelia" dat een geregelden beurtd-ienst op Rotterdam onderhoudt j.l. -Zaterdagm-orgen 'ter h-oegte van den Margarethapolder omhooggevaren en blijven zitten. Eerst des avonds gelukte het aan een sleepboot van de Temeuzen Tugboat Cy het schip in vlot water te brengen, waama het de reis op eigen kracht voortzette. Het bekwam echter een defect aan de machine waama het met sleepboothulp in de haven alhier is binnengebracht. Op dezelfde hoogte geraakte ook het beurt- vaartuig „Nieuwe Zorg" o-mhoog. Pogingen om het schip vlot te trekken faalden. Het motorschip ,,Koophandel" heeft een gedeelte der lading overgenomen. Heden is de „Niouwe Zorg' vlo-tgekom-en en alhier gear'riveerd. Tijdens mist geraakte het van Antwerpen komende Engelsche stoomschip „Tory Island" onder Borsselen uit den koers en kwam op de Spijkerplaat terecht. Met.een viertal sleep- booten der Tern-euzen Tugboat Cy is het schip gisteravond in diep water gebracht, waama het de reis naar zee heeft voortgezet. 60ct.Bij Apoth.en Drogisien (Ingez. Med.) ZEEUWSCH-VLAAMSOHE TRAMWEG- MAATSCHAPPIJ. Zaterdagmorgen had in S-t. Joris te Mid- delibur-g de vengadering plaats van de otoliga- biebouders van de N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg-Mdatschappij onder voorzitterschap van den heer A. W. E. Weijerman. Na toehcihtin-g en -korte disc-usede werd het voo-rstel om de remtevoet, oorspronke-lijk groot 5 te verminderen tot 2 y2 met behoud van de ncminale waaide d-er stukken op 1000 en 500, de verlaagd-e rente ingaande 1 Jan. jj., aangenomen met bijna algetmeene stem- men. Des miiddags had terzelfder pl-aatse een buitengewone vergadering van aandeelhouders plaats ander voorzitterschap van den presi- dent-oommissaris, den heer J. A. van Rompu. Aan-wezig waren 18 aandeelh-ouders met 1201 aandeelen, uibbrengende 1201 stemmen. De Voorziitter stelde aan de orde het voor- stel tot afschrijfving van 85 op de aandeelen. De heer Van Maarleveld wees cp een inge- zonden stuk in het Nieuws- en Advertentie- blad voor IJzendijke en omstreken, ondertee kend met M., dat wel niet van spreker is, maar waarin toch veel voorkomt, waarmede hij het wel eens is. In dat stuk wordt o.a. geschreven, dat bij slechts 5 terugloopen van de inkomsten de zaak weer grondig vast- loopt. De tram kan niet worden gemdst, zeker niet als de suikerfbietenteelt weer eens opleeft. De post moet aan de tram komen en niet van West naar Oost vervoerd worden via de boot- lijn VlissdngenTer Neuizen, die dient te wor den opgedoekt. Nu alles er naar streedft het veer Vlissingen-Breskens kosteloos of brjna kostelioos te maken, evenals dan ook het veer Hamsweert-Wialsoorden, dat zal een flinke tramverbinding ook op latere booten dan th-ans ten goede komen aan heel Zeeuwsch- Vlaanderen. De inikrdmping van den boot- dienst Ter NeuzenHoedekenskerkeook geen winstgevende lijn, komt dan vanzelf ter sprake. Ovemame door d-e spoorwegen zou voor de tram gewenscht zijn. De inzender is van meening, dat de A.T.O., de tram en de boot in 6dn hand beter zou zijn dan de huidi-ge toestand. De heer Van Maarleveld zeide, dat hij reeds 20 jaar geleden als lid van de Provinciale Staten tegenove-r den heer Van Rompu stond inzake hot al of niet qpheffen van den boot- dienst VlissingenTer Neuzen. De heer De Groof Sr. zeide, dat het voor- stel hem zeer verrast heeft nadat hij op de algemeene vergadering in den zomer 1935 niets er van had vemomen. Spr. is van mee ning, dat het beter is de maatschappij maar dadelijk te ldquideeren, want nu wordt het toch maar een uitstel van executie en het is beter een korte pijn dan een lan-ge. Bij de oprichting der maatschappij zat vooral het be- hartiigen der landbouwbelangen voor. De maatschappij m-oet liquideeren of zij moet van foorvenaf steun krijgen en dat kan toch voor een noodlijdende tram. De heer Maas zeide, dat de olbligatiehouders toch in ieder -geval nog 2% krijgen, maor voor de aandeelhouders staat het voorstel ge lijk met een failldssement. De regeering mag hier zeker wel helpen, waar het Zeeuwsch- Vlaanderen betreft, waarvoor men in 1918 en 1919 alles over had, maar dat weer in het ver- -geetboek geraakt is. Als de Z.V.T.M., de tram BreskensMaldeghem en de A.T.O. alle in een hand zijn, dan kan de tram voor het goederenvervoer en de autoibus voor de per- sonenzorgen. Het is beter van den grond af te beginnen dan zoo te blijeven voortsukkelenMen spreekt nog altijd over een crisis, maar volgens spr. is men meer tot een nieuwen, normalen toe stand gekomen, die de m-e-este aanweedgen wel niet meer van beteekenis zullen zien ver- anderen. De Voorzitter wees er op, dat de kwestie van apheffing van den bootddenst Vlissingen Ter Neuzen niet bij deze vergadering doch in de Provinciale Staten -thuis hoort. De h-eer v. d. Man-dele zeide, dat reeds dui- delijk gebl-eken is, dat steun van het rijk voor. tramwegen is uitgesloten. De vermindering van de rente der obligati-es of ook goed voor aandeelhouders. Men mag toch niet verge- ten dat het vervoer een heel ander karakter heeft gekregen. Men moet hier alleen het be long der maatschappij bespraken, dan zal de provincie de kwestie der bootddensten wedlicht onder de oogen zien. Als aandeelhouders 85 afschrijiving goedkeuren, dan zullen prcivincie en rijk dit ook -eender doen op de rentelooze voorschotten en zal het goedge- keurd worden ook de vernieuwingsfondsen te getoruiken voor het aanschaffen van nieuw materiaal voor snelvervoer. De waarde van de baan is zeer gedaafld. Het bestuur zal ook de verdere reorganisatie doorzetten, dat is v-oor hem een eerezaak. Men krijgt een be- trekkelijk kleine, maar gezande maatschappij. Het is natuuriijk niet mogelijk iets voor de toekemst te garandeenen. Maar langs den voorgetsitelden weg blijven de aandeelhouders eigenaars van de zaak. Men moet op deze

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2