X IP m H 1111 B B B B p§ Bi ffjf mk f§§ jf§f wk. Dam-enSchaakrubriek m w§ HP HP «1 illi HP Pli HP mm HP jii 4m. 4m 4m Gemengde Berichten Pluimvee-Rubriek SCHAKEN. mm Wm c e m DAMMEN. i n j|||j|^| .IARENLANG SLECHTE SPIJSVERTERING. Nu voelt hij zich 10 jaar jonger. „Sdnds einde 191S tot twee jaar geleden, heb ik geleden aan een slechte spijsvertering. Ik heb" alles geprobeerd waar ik maar van tooorde en toch leed ik steeds aan indigestie, ptjnen in den rug en een gevoel van opgebla- zenheid. Toen heb ik Kruschen Salts gepro beerd en nu zou ik er niet meer buiten wil len. Ik vaar al 42 jaar en ik ben gewend aan bet ruwste voedsel. Kruschen heeft mijn leven tot een plezier gemaakt. Ik kan U de ver- nekering geven, dat ik mij nu 10 jaar jonger voel en veel frisseher. Voor die paar guldens per jaar, die Kruschen host, zou ik het niet willen missen." J. F. B. te C. Do oorzaak van Uw indigestie is, dat Uw -jnwendige organen hun werk niet naar be- hooren verrichten. Uw voedsel, in plaats van verteerd en door het lichaam opgenomen te urorden, wordt in Uw maag en darmen opge- boopt en veroorzaakt daardoor schadelijke etoffen. Deze gifstoffen zijn niet alleen aan leiding tot lastige indigestie, maar zij onder- mijnen Uw gezondheid, infecteeren Uw ge- wrichten met rheumatiek en jioht en maken den weg vrij voor een menigte andere ziekte- verschijnselen. Kruschen Salts heeft een on- middellijke aansporende werking op de in wendige organen, waardoor alle schadelijke sbcffen geregeld en volkomen uit het lichaam verwijderd worden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bg alle apothekers en erkende drogisten a 0,90 en f 1,60 per flacon, omzetbelasting in- begrepen. Stralende gezondheid voor 1 cent per dag. Let op, dat op het etiket op de flesch, aocwel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam, voorkomt. Adv. veirzoeken krachtige pogingen aan te wenden in samenwerking met de andere landbouw- orlganisaties om den Minister van Landbouw en Visscherij te overtuigen, dat zeer ernstig rradeel zal worden teweeggebracht in de bie- tienverbouwende streken indien de voorge- nomen verplaatsing der bietenteelt inderdaad voortgang zou vinden. Verlaging richtprjjs tarwe. Evenals tegen de voorgenomen beperking der bietenteelt in Zeeland en West-Brabant heeft het Dagelijksch Bestuur een krachtig protest doen hooren tegen de verlaging van de richtprijs der tarwe, welke ongemotiveerd en onbillijk wordt geacht. De bezwaren van de Z. L. M. werden in een desbetreffend schrijven aan den Minister uit- ■vtcnerig toegelicht. Indien de Minister van oordeel is dat het Landbouwcrisisfonds niet toereikend is om een tarweprijs van f 10,te garandeeren, dienen naar het oordeel van bet Dagelijksch Bestuur andere middelen te worden aangewend om de inikomsten van dat fonds te vergrooten, n.l. door een verhooging der monopolieheffingen aan de grens. Het voortdurenu verlagen der nichtprijzen edhept voor de bedrijven een hoogst onzekere noestand, welke vele verwikkelingen op het pOatteland, als loonacties, opzeggen van col- Iftetieve arbeidscontracten e.d. ongetwijfeld tot gevolg zullen hebben. Besloten werd het Landbouw-Oomite te verzoeken bjj den Minister met kracht aan te dringen de richtprijs voor de tarwe van oogst 1936 weder op 10 terug te brengen. Voorts werd een onderhoud bij den Minister van Landbouw en Visscherij aangevraagd om het standpunt der Z. L. M. in dezen nader toe te liehten. Straatbelasting. Naar aanleiding van een schrijven van de Moll. Mij van Landbouw gericht tot bet Land bouw-Corn it£, betreffende de heffing van TOEKOMSTOPENING. Wit' br. M. Euwe. Zwart: R. J. Loman. Rotterdam 1923. 1. Pgl—f3 De speler Zukertort had omstreeks 1860 de gewoonte, in het damegambiet en de dame- plonopening de zetten d4 en Pf3 om te wisse- ien; zonder verdere bedoeling. Men heeft naar hem dezen zet de Zukertort-opening genoemd. Omstreeks 1920 kwam Richard Reti weer met den zet Pf3, maar nu met heel andere ibedoelingen. Hij wil 62d4 juist niet spelen. Sindsdien spreekt men van Reti-opening, of ■ook wel van de Opening der toekomst. Deze naam is afkomstig van Dr. Tartakower. Men redeneert als volgt: als na 1. d4 de zet van Zwart Pf6 good is en voor Wit vaak aaoeilijkheden oplevert, dan moet de zet 1. Pf3 wel heel sterk zijn. 1d7d5 2. c2-c4 d5d4 Evenals bij het damegambiet kan Zwart 6o4: spelen. (3. Da4f en Dc4: of ook 3. Pa3 «n Pc4), en het beste is wellicl^ e6 of c6, wok al net als het damegambiet. Bovendien Iran bier nog doorgeschoven worden, gelijk in de partij. 3. b2b4 g7g6 4. Rclb2 Rf8g7 5. Pbla3 e7e5 Wit probeert nu te bewijzen, dat de pion op d4 niet goed staat. 6. Pa3c2 Rc8g4 7. e2e3 Pg8e7 Op de3: fe3: komt pion e5 aan de beurt ■en krijgt Wit een sterk centrum. Na d3, Pa3 is de zwarte d-pion zwak en gaat door Db3 spoedig verloren. 7. e5e4 wordt beant- woord met h3 en zoowel na Rf3: als na ef3: gaat de zwarte d-pion te loor. We zien nu de bedoeling van Wits derden zet: c7c5 moet verhinderd worden. 8. e3X64 e5X64 9. h2h3 Rg4Xf3 10. Ddl Xf3 c706 11. h3—h4 0—0 Het is gevaarlijk, juist in den aanval te rocheerene en Pf5 ljjkt iets sterker. 12. h4h5 Tf8e8 13. 0—0—0 a7—a5 Deze aanval ligt wel zeer voor de hand. Het gaat er nu maar om, wiens aanval het eerst doorslaat. 14. h5Xg« h7Xg6 15. Df 3h3 a5 X fo4 16. Pc2Xd4 Wint den pion d4, waarvoor Zwart geen behoorlijke vergoeding krijgt. Zwart kan nu «p allerlei wijzen zijn ongeluk tegemoet loopen. Bij v. 16. Pf5. 17. Pf5: Rb2:t. 18. Kb2: Df6-f-. 19. d4, gf5: 20. Dh7t, Kf8. 21. Dh8-j-, Dh8: 22. Th8t en Telf en wint. Of ook 16. Kf8, Dh7. 17. Rd4: Dh6t. 18. Kg8 en verder als in de partij. Zwart ziet geen reden om het paard op d4 met te nemen en speelt daarom: 16Rg7Xd4? straatbelasting in sommige gemeenten, welke somtijds het karakter heeft van een grond- belasting, besloot het Dagelijksch Bestuur aan te dringen op algeheele afschaffing van een dergelijke belasting, die vaak een drukkende last vormt voor de landbouwers, wier per- ceelen nog dikwijls veraf in den polder zijn gelegen. Een dergelijke onbillijke belasting bestaat in Zeeland o.a. in de gemeente Rilland. In sommige gemeenten wordt deze belasting geheven van de gebouwde, in andere gemeen ten van de ongebouwde eigendommen, in weer andere van beide. Mocht een algeheele afschaffing van deze belasting niet mogelijk zijn, dan dient naar de meening van het Dagelijksch Bestuur in elk geval de belasting slechts te worden geheven van de gebouwde eigendommen. Jeugdjge werkloozen. De Minister van Sociale Zaken zond een uitvoerig schrijven waarin de medewerking werd gevraXigd voor het opnemen van jeugdige werkloozen in het bedrijfsleven. Teneinde de werkloosheid onder de jeugd zoo veel mogelijk tegen te gaan, acht het Dag. Bestuur het wenschelijk met steun van Over- heidswege jonge werkkrachten van 1825 jaar in de bedrijven op te leiden voor de vlas- bewerkmg. Uit ingewonnen inlichtingen is gebleken dat hiermeae in Friesland eertijds goede resultaten zijn behaald. Margarinebeperkin,g. Een der aangesloten organisaties heeft ver- zocht, indien de regeering wederom mocbt be sluiten om over te gaan tot het afslachten van melkvee er op te willen aandringen dat de rnargarinefabricage wordt ingekrompen met eenzelfde hoeveelheid als de productie der ge- slachte koeien bedraagt, berekend op 100 K.G. per koe. Het Dag. Bestuur heeft zieh met deze ziens- wijze vereenigd. Sociale las ten. Een der Raden van Arbeid heeft zich met een schrijven gewend tot het Landbouw- Oamit6, waarin de meening van het Comite wordt gevraagd over een voor te stellen wijzi- ging van de heffing der sociale lasten, door de premie voor de helft te doen dragen door de arbeiders. Deze maatregel zou neerkomen op een loonsveriaging voor den werkenden arbeider van ten boogste /0,30 per week, ter- wijl daardoor de remten van den ouden en in- validen arbeider ongerept zouden blijven. Voor het bedrijfsleiven in Nederland zou hiermeide de zeer belangrijke besparing wor den bereikt van 17.500.000 per jaar. Daar de lasten welke op het bedrijfsleven drukken met dit voorstel aanmerkelijk worden verlicht, terwgl de uitkeeringen aan de arbei ders geen verlaging ondergaan, acht het Dagelijksch Bestuur dit voorstel een belang rijke verbeterdmg tegenover de huidige rege- ling. Regeling veehoudery. Een der aangesloten organisaties heeft het Landbouw-Comverzocht aan te dringen op een gedwongen afsladhting van oudere, dra- gende koeien, teneinde een betere vleesch- en melkpositie in ons land te verkrijgen. 'Het Dageljjksch Bestuur heeft zidh met dit voorstel niet vereenigd, daar gemeend wordt dat andere middelen dienen te worden aange wend om tot het beoogde doel te geraken. Mocht evenwel van overfheidswege tot af sladhting van vee worden overgegaan, dan dient dit in elk gevai vrijwillig te geschieden. Steun kleine bedrijven. Het besluit van den Minister om aan de kleine bedrijven een uitikeering in eens te ver- leenen van /25 tot 50 werd betreurd, daar door deize maatregel geheel wordt afgew.eken van het tot heden gevoerde overheid^beleid t.a.v. de landlbouw. Het landlbouwcrisislbeleid dient men te zien als een prijsregelend optreden, vandaar dat 17. 8 7 6 5 4 3 2 1 Dh3h8t Zwart geeft op. DE BEGINSELEN VAN HET SOHAAKSPEL I. Onder dit hoofd bespreken wij niet uitslui tend wat voor beginners van belang is, maar wij zullen ook een aantal zaken behandelen, waarvan de ervaring ons geleerd heeft, dat zij dikwijls ook bij oudere spelers onbekend zijn. De loop van de stukken beschouwen wij als bekend. Alleen wijzen wij op het volgende. Men mag nooit een zet doen, waardoor de koning schaak komt te staan. De redenatie dat stuk mag mijn koning tooh niet si aan, want dan zou de andere koning schaak komen te staan, is onzln. Bereikt een pion den overkant, dan veran- dert hij onmiddellyk in een officier naar vrrje keuze van den speler. Alleen een nieuwe koning is uitgesloten. Het is onverschillig, welke stukken men nog heeft: twee dames, drie paarden enz. zijn mogelijk. Wanneer een pion op zijn oorspronkelijke plaats staat, en hij door een vijandelijken pion zou geslagen kunnen worden, als hij e6n veld vooruitging, dan kan men hem natuurlijk twee velden vooruitspelen. Maar de tegenpartij mag hem dan slaan alsof hij maar e<5n veld opge speeld werd (gaat dus met zijn pion e6n veld schuin vooruit). Dit noemt men en passant slaan. Dit moet echter onmiddellijk gedaan worden, als men het doen wil, want een zet later mag het niet meer. a b d t g b de steunverleening tot heden aan de bedrij ven werd verleend en niet aan het individu. Hierin is thans venandering gekdmen door bovenlbedoelde maatregel waardoor wordt ge- steund naar individueele behoefte. Allhoewel deize uitikeering aan de kleine be drijven in geenen deele wordt misgund, acht het Dagelijiksch Bestuur de genomen maat regel principieej geheel onjuist en meent dat de steunverleening aan de kleine bedrijven dient te geschieden door tewerkstelling in het eigen bedrijf. Bovendien worden de kleine be drijven door een gift van f 25 tot 50 in eens ticch niet afdoende geho'lpen. Steunverleening teelt fijne zaden. Het Dagelijksch Bestuur heeft het Land bouw-Oomite verzocht bij den Minister aan te dringen een steunregeling voor het blauw- maanzaad in het leven te roepen. De groote hoeveelheid maanzaad welke hier te lande wordt ingeivoerd maakt de teelt te eenen male onrendabel, zoodat eveneens maatrege- len tegen den invoer dienen te worden geno men, terwijl er de nadruik op werd gelegd dat dit een beiangrijk gewas vormt voor de vruchtwissdinig. De teelt van blauwimiaan- zaad in Zeeland is de laatste jaren zeer ver- minderd, in 1934 werd noig 634 H.A. verbouwd, in 1935 nog slechts 68 H.A. Fonds Landbouw-exporthureau. Naar aanleiiding van een desbetreffend voor stel werd besloten het bestuur van het Fonds Landbouw-exporthureau te verzoeken een rapport te doen samenstellen over de maat- regelen welke in verschillende landen van overtheidswiege voor het land- en tuinbouwbe- drijf worden getroffen. Klassificatie tarwe. De keuring van de tarwe door de partij- keuringscommissie der gewestelijke tarwe- organisatie voor Zeeland vindt niet algemeen bevrediging bij de telers. De verbouwers van roodlkorrelige tarwe meenen, dat zij bij de keuring worden achter- gesteld bij de verbouwers van wdtte tarwe. Naar aanleiding van een ingekomien ver- zoek werd besloten de Technische Tarwecom- missie te verzoeken een onderzoak te willen instellen am na te gaan of de tagenwoordige wijze van beoordeeling voor verbetering vat- baar is en de klachten van de verbouwers van zjg. roade tarwe gerechtvaardigd zijn. Lid Prov. Reg. Cie. voor de Paardenfokkery. ■Gad. Staten van Zeeland hebben met ingang van 1 December 1935 ibenoemd tot lid van de Provinciate Regelingscommissie voor de Paar- denfokikerij in Zeeland de heer Mr. M. C. van der Minne te Middeiburg. Steunregeling vlas. iBesioiten werd bij den Minister van Land bouw aan te dringen om voor de steunregeling van het vlas oogst 1936 een afzonderlijke teelt- en repalpremie vast te stellen ter be- vordering van de werkgelegenheid op de be drijven. DE MOORD TE EINDHOVEN. Het nader verhoor van de 23-jarige vrouw A. Szabo, die Zaterdagavond te Eindhoven haar man A. de Baar in de omgeving van het Eindhovensche kanaal met een automatisch pistool heeft doodgeschoten, heeft thans uit- gewezen, dat de vrouw tot deze daad is aan- gezet door haar 19-jarigen vriend A. v. d. Kerkhof, die tijdens het plegen van de misdaad op eenigen afstand in de Poeierschestraat heeft staan wachten. De vrouw had hem al eens gevraagd haar man in het kanaal te werpen, waarbij zij hem naar een afgelegen plaats zou lokken, doch het jongmensch had dat geweigerd, daar hij vreesde, dat het slaohtoffer sterker zou blij- ken te zijn dan hij. Hij heeft haar toen den raad gegeven haar man met de revolver van haar kostbaas dood te schieten, betgeen inderdaad is gebeurd. De jongeman heeft thans bekend, dat het plan aldus was ontworpen. Beiden zijn naar 's Hertogenbosch overge- bracht, waar zij ter beschikking van den offi cier van justitie zulien worden gesteld. DE POSITIE VAN DE „KERKPLEIN". De ,,Kerkplein" heeft, zooals gemeld, op het strand van Egmond aan Zee, door den storm in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, een draaiende beweging gemaakt. Daar beweerd werd, dat deze beweging het scbip noodlottig zou zijn geworden, heeft het „Handelsblad" de directie van W. A. van der Tak's Bergings- bedrijf te Rotterdam die met het vlot bren gen van de ,,Kerkplein" belast is hierover inlichtingen gevraagd. De directie deelde mede, dat de ,,Kerkplein" in den nacht van Vrijdag op Zaterdag geheel was vlot gekomen; zij was op de stalen trossen, die op zware an kers ver in zee liggen, tot aan de eerste hank, van de kust af gerekend, afgebracht. Maar toen stak plotseling de Z.W. storm op. Het gevolg was, dat de ManilLa-loopers op 't dek braken, waardoor het schip ging driften en rondzwaaien; het is ten slotte op de lage waterlijn blijven zitten. De pcsitie van de ,,Kerkplein" is daardoor echter voor de ber- ging veel gunstiger geworden; het schip is bovendien 60 M. meer naar zee gekomen dan het eerst lag. Schade van beteekenis heeft het niet gekregen. De bergers hebben het werk weer opgevat; wanneer de verbinding met de staaldraden weer is tot stand gebraeht, is de mogelijkheid groot, dat de ,,Kerkplein" spoedig wordt af gebracht. VIJF JEUGDIGE INBREKERS TE ENSCHEDE GEARRESTEERD. Te Enschede zijn den laatsten tijd verschil lende inbraken gepleegd, wat voor de politie aanleiding is geweest, de surveillance geduren- de den nacht aanzienlijk te verscherpen. Dit heeft tot resultaat gehad, dat thans vijf in- brekers, jeugdige personen van 19 tot 23 jaar, door de politie werden aangehouden, kort na- dat zij in een villa hadden ingebroken. De aangehoudenen hebben reeds bekend verschillende inbraken te hebben gepleegd om. in een fabriek, waar zij de brandkast naar buiten sleepten, maar er niet in siaag- den deze te openen. DRIE DORPEN VERWOEST DOOR AARDBEVING. Door een aardbeving in het departement Narino in Columbia werden drie dorpen ver- woest. Er zijn meer dan twee hondeTd perso nen bij deze aardbeving gedood. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonne's wordeE gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. OVER DEN INVLOED VAN VERSCHILLENDE GRAANSOORTEN OP DEN LEG EN DE BROED- RESULTATEN. Bij de proeven waarover ik vorige keer schreef werden groepen kudikens vanaf den eersten dag opgefolkt met een menigsel van vier graansoorten en met deze vier soorten apart, te weten: mais, tarwe, haver en gerst. Als meeJivoer kregen ze een mengsed van on- dermedkpoeder, visdhmeel en kilavermieel. De onderstaande taibel geeft aan de legresultaten dezer kuikenis toen ze opgegroeid waren (ge- middelde prodiuctie per maand kolom I, de broedresulltaten van de eieren in het voorjaar kolom n en het aantal grammen voer per kip per maand opgenomen kolom HI). mais I H 14.6 80 3015 9.8 64 3150 10.2 74 3510 6.6 65 2700 8.6 76 2700 Als Zwart zijn pion een veld opspeelt, kan Wit hem met zijn pion slaan. Precies op dezelfde manier slaat men en passant, indien Zwart zijn pion twee velden vooruitspeelt. De rochade gesohiedt, doordat men den toren naast den koning zet en er dan met den koning overheenspringt. De rochade is niet geoorloofd: 1°. Als de koning of de toren waarmee men rocheeren wil, al eens verplaatst zijn. 2°. Als er (eigen of vijandelijke) stukken tusschen koning en toren staan. 3°. Als de koning schaak staat, of over een veld moet gaan, waar hjj schaak zou staan, en natuurlijk als hij in schaak zou komen, want dat mag nooit. In het diagram hierboven mag Zwart niet kort, maar wel lang rocheeren. De toren mag wel aangeval- len staan of over een gevaarlijk veld gaan. (Wordt vervolgd.) 415. Oplossing der vraagstukken uit de rubrie- ken 409 en 410. No. 1. Studie van Ph. J. Ham, Rotterdam. Zwart: 3, 12, 13, 18, 19, 22, 24, 25. Wit: 30, 34, 35, 38, 39, 40, 41, 45. Wit 4137??, waaraa zwart de winst for- ceert door 2429 (wit 34X14); 25X41 (14 10); 4146 (104 gedwongen); 1319! (4034 het enige)1923 dreigt 39 (4 15); 23—29 (15X8) meerslag); en 3X12 wint. In plaats van 415 kan wit ook 410 spe len. Zwart laat dan voigen 2328 (10 X 32); 46 X 40 45 X 34); 2228, eniz. wint gemak- kelijk. No. 2. Zwart: 2, 3, 6, 7, 8, 9, 12, 13, 15, 16, 18, 19, 20, 23 en 26. Wit: 27, 28, 30, 32, 33, 35, 37, 38, 39, 42, 43, 45, 47, 48 en 49. a. Mag zwart in deze stand 7-11 spelen Neen! Wit wint dan n.l. als volgt: 30-24! (20X29 het beste, anders wint wit een/voudig als in b) 33 X 24 (19 X 30); 28X19! (13X24); 37—31 (26X28); 27—21 (16X27); 38—32 27 X 38); en 42 X 4 dam. Om de dam af te nemen speelt zwart nu 11—17; wit 4—31 (zw. 8—jL3)31X 4 (1218)4X11 (6X17); 4540! (15—20 gedwongen); 4034 (2025); 4944 (17 21 of 2—8); 3429! (24 X 33); 35X24 en wit komt 2 schijven v66r. b. Mag zwart 2025 spelen Natuurlijk evenmin, omdat wit dan eenvou- dig wint door 30—24!; 28X19, 3731 en 33X4. No. 3, van A. de Zeeuw, Ter Neuzen. Zwart: 1, 2, 3, 19, 29. Dam op 4. Wit: 12. 15, 20, 35, 38, 43, 44, 48. haver gerst Dat is dus een heel merkwaardig resultaat. Bij gemengd graan verreweg de beste produc tie en de Ibeete broedresultaten en niet eens zooveel voer opgegeten als bij tarwe alleen of mais alleen. De tarwe bleek in dit opziclht een duur graan te zijn. Heel eigenaardig zijn ook de broedresulta ten, bij tarwe en gerst hcoger dan bij mais en haver. Maar we zullen nog meer opzien Als we het vervolg dezer proeven gaan bekijken. Daarbij werden de kiuikems nu niet meer van af den eersten dag met de bepaalde graan soorten opgefiokt, doch werden ze eerst alien gezamedijk opgefiokt tot ze aan den leg kwa- men en daama werden ze pas in groepen ver- deald en op de versdhidlenide grajansoorten ge- zet. Tevens kregen ze als eiwit-brjvoer nu niet meer alleen melk en vischmeel, doch werid de helft van het vischmeel vervangen door dienmeel. Nu zet ik de broedresultaten van proef I (op de verschillende graansoorten vanaf den eersten dag) tegenover die van proef n en krijgen dan: gemengd graan 80 61 mais 64 62 haver 65 60 gerst 76 43 tarwe 74 20 Wat blijfct nu? Alleen door vervanging van een deel van het vischmeel door diermeel wer den de broedresultaten beiangrijk veel slech- ter en daaiden van 80 tot 61 pet. Over dier meel heb ik al vaker geschrevem, het is als bijmengse.l in gewoon legmeed wel te gebrui- ken, maar voor kuiikens deugt het niet en zoo als nu blijikt voor foktoom-voer ook niet. Trou- wens deze twee doeleinden komen veel over- een. Het voer voor de foktoomen moet immers ook allerlei stoffen bevatten om in het ei een bron van voedende bestanddeeden te kunnen vorrnen waarvan een kuiken krachtig groeiem kan en dezelfde stoffen heeft het kuiken als het geboren is in zijn voer noodig om te kun nen groeien. Bepaalde dezer stoffen nu ont- breken in diermeel. Bekijken we nu de taibel verder dan wordt het hioe longer hoe gekker. Overal liggen de dienmeel-gnoepcijfers lager, maar bij gerst en tarwe is het gewoonlijk allertreurigst. Het bleek dat gedurende de eerste broeiweek bij deze granen zeer veel kuikens afstierven in het ei. Maar liggen de enorme versdhillen in I en II nu alleen by het diermeel Neen, daar ziijn ook nog andere factoren in het spel die ons ook in ander opeadht weer een zeer be langrijke aanwijzing geven op voeddngsgebied. Bij proef I helblben we nil. nog niet verteld dat toen de kuikens vanaf den eersten dag op verschiliende granen opgefiokt werden, er in de gerst- en tarwegroepen massa's stierven. Wel hleven er een aantal over en deze gaven de legcijfers en de broedresultaten zooals in de taibellen vermeld, doch vraag niet hoeveel er van te voren gestorven waren. Alleen die kuikens, die als het ware tegen gerst en tarwe bestand waren, bleven leven. Deze kuikens konrien uit deze granen naast de melk en vischmeel de stoffen halen die ze voor hun lichaam noodig hadden, diegenen die dat niet konden gingen eenvouddg dood. Vandaar dat de overlevenden ook later op die granen nog broedeieren konden produceeren, ze waren door hun aanleg uitgeselecteerd. Hetzeilflde getoeurde nu bij proef H, maar nu stierven op deze twee granen niet meer de kui kens na het uitkomen, maar v6or het uitko- men, vandaar de slecbte broedresultaten. 'Hieruit leeren we dus dat ten eerste de rol der granen in kuiken- en foktoomvoer zeer beiangrijk is en ten tweede dat kuikens zich wennen (of liever van nature geselecteerd worden) aan bepaalde voedergromdstoffen. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. (Nadruk verboden.) Zwart speelt 27, waama wit door enige goed aangetorachte meersdagen wint: 1510 (4X24); 35—30! (24X49); 3833! (49X8); en 33XH> waama men zelf het eindspel wel tot winst zal weten te voer en. No. 4. Uit een partij kamp. van Belgie 1934. Zwart: 12, 19, 22, 23, 44. Wit: 15, 32, 33, 38. Wit speelde 1510, zwart 4450 dam. Wit won nu verrassend in een klajssiek eindspel. 1. 32—28! 23X43 2. 10—5 50X28 3. 5 X 49 22—28 gedwongen, daar wit anders 4932 speelt. 4. 49—38 12—18 Op 1217 wint wit door 3816 2833); 16—43! (17—22); 43—16! (33—39); en 16—11! 5. 3815 2832 Hiet enige! Op 18—22 of 18—23 volgt 1538. 6. 154 1823 7. 4—16!!! Een ware matzet! Zwart is verloren. Im mers na zwart 2328 volgt 1542 en op 3237 speelt wit 1510! Een zeer leerzaam eindspel van een ovei'i- gens bekend kiassiek genre. No. 5. Zwart: 3, 4, 6, 8, 9, 13, 14, 15, 16, 18, 19, 21, 23, 24 en 26. Wit: 25, 27, 28, 30, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 42, 43 en 48. Na wit 2722; 3731 en 42X22 kan zwart dam nemen door 1318 (wit 22X2); 2127 (32X21); 23X32! (38 X 27); 1420 (25X23); 15—20!! (30X19); 3—8 (2X13); en 9X49 (wit 3430 om door 2117 de zwarte dam af te nemen); zwart 2024 (4842); 24X13 (42—38); 49X32 37 X 38) en 16X27. De damzet heeft zwart dus schijfverlies ge- bracht, waarmee bewezen is, dat die voort- zetting niet goed was. No. 6, van N. N. Zwart; 2, 4, 8, 9, 10, 13, 16, 18 en voorts een dam op 40. Wit: 21, 22, 24, 27, 33, 37, 43, 48. Zwart speelt 4029, waarop wit door een fraaie ,,Coup Turc" wint: 1. 43—38 29X20 2. 38—32!! 20X28 niet tweemaal over het stuk op 33 slaan! 3. 32X5 4—10 4. 5X8 2X13 5. 4843 en wint op tempo. Oplosserswedstrijd. Zoals we reeds in de ikrant van Maandag vermeld hebben, moet in wedstrijdprableem no. 8 een zwarte schrjf op 25 worden bijge- plaatst. De stand van no. 8 wordt alzo: Zwart: 4, 7, 12, 13, 14, 18, 20, 21, 24, 25, 27 en 30. WSt: 29, 32, 37, 38, 40, 43, 44, 45, 46, 48. Volgende week zullen we de namen van de oplossers der eerste zes pnoblemen pufoliceren. Het aantal inzendingen blrjft maar stijgen, de wedstrijd belooft een machtig stuk propa ganda te worden voor het damspel! Hier voigen de nieuwe problem en. Wedstrijidprohleem no. 9, van N. N. ZWART 1 2 3 4 5 16 26 36 46 WIT 47 48 49 50 Wedstrijdprableem no. 10, van N. N. ZWART 1 2 3 4 5 36 46 WIT 47 48 49 50 Voor beide prablemen: Wit speelt en wmt. Oplossingen binnen veertien dagen na ver- sctoijning dezer rubriek. AntwerpenZeeuws-VIaanderen. Deze wedstrijd is thans vastgesteld op 16 Februari as., des nam. 2 uur in het clublokaal der „Kielsche Damcub", te Antwerpen-Kiel. Met West-Zeeuws-Vlaanderen is overeen- stemming bereikt betreffende de samenstelling van het tiental. De volgorde der borden wordt nader besproken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 7