Voor Zelfscheerders Hoofdpijn, Kiespijn "Tlrtl Buitenland Kerknieuws Sport Landbouwberichten TER NEUZEN, 17 JANUAR1 1936. ZAAMSLAG. RECHTSZAKEN. jaar geleden door het Algemeen Nederlandsch Verlbond in Vlaaraderen en in Nederland werd ingezet. De katiholieke Vlaamsche Standaard ver- heugt ziolh zeer over dit berluit en schrijft „Wij spreken hierbij nu bet vertrouwen uit dat Brussel in deze aangelegenheid up to date zal willen zijn en voikomen hoffelijk, 't is te zeggen dat op Bui ten lands: :.e Zaken van Bel- gie van heden af: 1. de diplcmatieke nota's van Nederland in het Nederlandsch zullen worden beantwoor'd; 2. dat de diplomatieke nota's en bescheiden van Brussel aan Neder land gerieht, op initiatief van Brussel even- eens in het Nederlandsch zullen worden ge- steld3. dat ons departement van buiten- landsohe zaken voortaan ook bij het verkeer met de Belgisdhe legatie in 's Gravenhage en met de Belgische consuls in Nederland het Nederlandsch zal gebrui'ken. Dan zal hiermede een toestand zijn genor- maliseerd die al te ongewoon was, al te lang heeft voortgeduurd en waarin een heel stuk Vlaamsche en Nederlandsche vaardigheid werd gekrenkt." pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Boeder. Per stuk 8 ct.doos 45 ct. Bij Uw Drogist. (Ingez. Med.) DE DRIE NIEUWE SCHEPEN VOOR DE KON. PAKETVAART-MIJ. De K. P. M. melidt aan Aneta-Holland Teneinde op betere wijze te kunnen blijven voldoen aan de groeiende behoeften van de China-Java-Mauritius-Afrika Lijn der N.V. Kon. Paket Maatschappij dan met het tlhans in die Irjn varende materieel mogelijk is, heeft deize maatschappij opdracht gegeven voor den toouw van drie motor-passagiersschepen, resp. aan de N.V. Koninklijike Maatschappij de Sohielde te Vlissingen (inclusief voortstuwings- werktuigen), de N.V. Nederlandsciae Scheeps- foouiwmaatschappij te Amsterdam (woortstu- winigswerktuigen te leveren door Werkspoor Amsterdam) en de finma Blohm Voss te, Hamburg (voortstuwingswerktuigen te leve ren door Getor. Sulzer, Winterthur). De voornaamste bijzonderheden van elk dezer schepen zijn: lenigte over alles 560 voet, bneedte 72 voet, holte 40% voet, beladen diep- ganig 30'1V2". Draagivermogen circa >12.000 tons. Zij worden ingericht voor het vervoer van ruim 80 eerste kiasse passagiers en ongeveer 90 Qhineesdhe kajuitsklasse passagiers. De voortstuwinig zal geschieden door drie schroe- ven, gedreven door drie Suizer-motoren van 3600 P.K. elk. Deze zullen den schepen een dienstivaart van 16 mijl per uur verzekeren. De schepen zullen de namen Ruys, Tegel- foerg en Bouissevain ontvangen en aldus ge- noemd worden naar de drie doortastende man- nen, die in 1888 het initiatief hebben genomen tot de oprichting van de Konnklijke Paket- vaart-Maatschappij Het bovenstaande bevestgd een bericht, waarin venmeld werd, dat het Duitsche ta- baksoontingent vergroot zou worden door den ibouw van een sdhip voor de Kon. Paketvaart Mij. in Duitschliand. Donderdag heeft ook de regeeringspersdienst dit bevestigd. Men sohrijft uit VTissingen aan de Midd. Courant Met groote vreugde is alhier het bericht ontvangen over de gunning van een schip voor de K.P.M. aan de Kon. Mij. de Scbelde en dit te meer, omdat nie.t zooals bij de andere wer- ver de levering der machines een derden moet worden toevertrouwd, maar ,,onze fabriek" krijgt hiet voile pond, en maakt niet alleen het schip maar ook de machines. Er kan van een groote opleving worden ge- sproken, omdat dit nu in korten tijd 't tweede schip is dat aan de Schelde wordt gegund, want ook een vrachtschip van de Rotterdam- sche Lloyd zal worden geibouwd en de afdee- ling sctheepabouw is dus voor geruimen tijd van werk voonzien. Bovendien zal waarschijn- lijk de bouw van een ondenzeefboot worden op- gedragen. De afdeeling machinelbouw heeft eveneens geruimen tijd werk, nu de machines voor den ,,Prinsendam" daar voor het belangrijkste deel worden gemaaJkt. De perspectieven voor de Schelde zijn dus heel wat guns tiger dan in het voorjaar van 1935 toen er in de afdesling scheepsbouw heel weinig werk was. Van de zeer vele werklieden, die werkloos zijn, zullen in den loop van het jaar zeker velen een plaatsje kunnen krijgen. Het is wel een zeer verheugend bericht, niet alleen voor Vlissingen zelf, waar toch venmoe- delijk ook uit andere gemeenten wel meer of minder personen aan den slag zullen kunnen komen. EUROPEESCHE POLITIE-AGENTE1V VOOR NED. OOST-INDIe. Naar het Indische N. v. d. D. meldt, zal de proef met het cpenstellen van den rang van gewoon politie-agent ook voor Europeanen regelmatig worden voortgezet. Het liigt hierbij in de bedoelimg, dat eens per kwartaal de wer- ving van politieagenten ook voor Europeanen zal worden opengesteld, met dien verstande, dat geen contingent Europeanen zal worden bepaald, doch de vaststeiling van het aantal aan te werven agenten geheel aan de betrok- ken autoriteiten zal worden overgelaten. Dit heeft het voordeel van een soepeler rege- ling. Is het aaribod van Europeanen, die als gewoon agent in dienst willen treden, kwanti- tatief en kiwalitatief bevredigend, dat zal er aanleiding zijn, wat meer agenten van dezen landaard aan te werven, terwijl in het tegen- overgestelde geval de, wervinig van Europee- schie agenten kan worden bepeifct. De eenstrvolgende wervinig, welke ook voor Europeanen zal zijn opengesteld, heeft in Maart 1936 plaats. Men zal dan in totaal-generaal 65 tot 70 man moeten aanwerwen. EEN FRANSCH OORDEEL OVER NEDEREA)ND. Naar aanleiding van den voetbal- wedstrijd FrankrijkNederland. De Parijsohe correspondent van de H. Crt. schrijft 'Het is toch altijld prettiig, het doet immer aangenaam aan, wanneer men een vleiend oordeel over eigen land hoort. En wie nu had dunven denken, dat het hoofdartikel van de grootste Parijsche couranit ,,Le Journal" heden over Nederland zou gaan en zulks naar aanleidinig van den veelbesproken voetlbalwed- strijd. Aan het artikel van Clement Vautel ontleenen we het volgemde„Frankrijik is ver- pletterd door Nederland! Den hemel zij dank, gaat het hier slechts over een sportieve nederlaag. Het is op het voetbalterrein, dat de onderdanen van Konin- gin Wil'helmina de burgers van de Repuibliek met zes tegen e^n helbben verslagen. De Nederlandens helbben bewijs gegeven, niet alleen van een groote kennis van het spel, maar ook van een vasthoudendheid, van een soepelheid en van een buiterugewone snel- heid. En ik zou bijna de discipline vergeten, voornaamste kracht van de ploeg. Wat de Fransci.ien betreft... ze kunnen zich niet eens trocsten met het al te gemakkelijk ..Gloria viotis" (Eer den overwonnenenHeel wat toescbouwers van de match, overbluft door het spel van die vliegende Hollanders, zullen hebben gezeigd: Ja, en laten ze orrs nu nog maar komen praten over die ,,onbeweeglijke tulpen-ama- teurs..." Een voetbal-elftal, vooral als 't speciaal is samengesteld voor intemationale wedstrijden, vertegenwoordigt juist de kwaliteiten en ook de tekortkominigen, zoo wel moreel als physiek, van een volk. De werkelijkheid is, dat de Nederlamdische natia een van de minst be- kende in Frankrijk is. De schitterende ge- sclhiedenis van Nederland bewijst al, dat het niets gemeen heeft met Holland-van-de-lhumo- risten, de caricaturisten, de operettenmakers en de falbrikamten van klokjes, waarop de eeuwige Urkers-op-lflompen. Dit volk, dat altijd zijn onafhankelijkheid heeft verdedigd met een woeste energie, dat de mooiste kolo- nien tier wereld heeft, dat de ware aristocratie vormt, aristocratie die zich op een af stand weet te houden, in de Europeesche mengeling, dat volk, zeker, houdt van tulpen, maar 't is een voorbeeld van activiteit, van wilskracht, van organisatie, en het vordert zoo snel op den weg naar vooruitgang... als zijn voetibal- ploeg in het Pare des Princes. En dat is waaraohtig geen kleinigheid! EEN NI.E0W L UCHTA F\V EERKA NON. In dezen tijd van politieke hoogspanning, welke ook voor Engeland in de toekomst on- verwachte verrassdngen kan brengen, wordt in Groot-Brittannie niet venzuimCd orn het eilan- denrijk door een sterk luchtwapen en afweer- maatregelen te beschermen tegen vijandelijke luchtaanvallen, schrijft United Press. Zoo zou Engeland thans in het bezit zijn van een luchtdoelkanon van ongehoorde stijg- hoogte en doordringingskracht. Dit geschut, waarvan het bestaan pas werd bekend ge- maakt na het onderzoek door de rijkswapen- commissie, zal volgens officieele opgave zijn loodlading 6 K.M. hoog de lucht inschieten en acht kogels tegelijk afvuren. Van het kanon wordt de volgende beschrjj- ving gegeven: Het nieuwe vemietigings- wapen heeft acht ooncentrisch gerichte loopen; uit elk kunnen granaten ter gewicht van 1 K.G. worden afgeschoten, benevens explo- sieve-, brandbommen en shrapnells. De uit- werking is verschr.ikkelijk. Geen vliegtuig kan aan den ring van vlammen en staal ont- komen, welke de explodeerende projectielen er om heen schieten. Het nieuwe wapen is boven dien voorzien van een nieuw type richtinstru- ment. Op een matglazen schijf is een beeld van het doel zichtbaar. De tijd tusschen afschieten en treffen van de granaten kan zoodanig berekend worden, dat bet projectiel de vijandelijke machine met absolute zekerheid moet treffen, wanneer het schot wordt gelost op het moment, dat de aan- valler in de waarnemingsschijf zichtbaar wordt. Eenige van deze exemplaren zullen binnen- kort op Engelsche kruisers worden opgesteld. Later zullen ook de luchtafweerafdeelingen van het leger er mee worden uitgerust. Gelijktijdig is bekend gemaakt, dat nieuwe proeven zijn genomen met oostuums, welke gas- en vuurvrij zijn en gebruikt kunnen wor den door reddingbrigades. Deze pakken, die van asbest zijn vervaardigd en ohemisch be- handeld, beschermen de reddangcolonnes niet slechts tegen vuur, doch ook tegen mosterd- en andere gassen, die op de huid inwerken. De autoriteiten beschouwen de proeven als geslaagd, doch moet toegeven, dat het onmo- gelijk is alle inwoners van zulk een pak te voorzien, daar de aanschaffingskosten zeer hoog zijn. De kosten per pak bedragen onge veer 36 gulden. Het grootste deel der bevol- king zal zicb tevreden moeten stellen met een nieuw type gasmasker, dat slechts 1.20 gul den kost. HET BOMBARDEMENT VAN DE ZWEEDSCHE ROODE KRUIS-AMBULANCE De Zweedsche minister van buitenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat de Zweedsche gezant te Rome Dinsdag j.l. de Italiaansohe regeering een nota heeft overhandigd in ver- band met het Italiaansche bombardement op de Zweedsclhe Roode Kruiis-ambulance bij Dolo. In deze inota wordt o.m. verklaard: De Zweedsche regeering heeft de overtuiging, dat de Zweedsche ambulance het doelwit is geworden van een dlrecten aanval door de Italiaansche vliegers. Aangezien het hier Zweedsche onderdanen betreft, die in overeen- stemming met het Verdrag van 1929 in zake de verbetering van de situatie van in een oor- log gewonden en zieken, een humanitair werk verrichtten, welke door Italiaansche vliegers werden aangevallen, ziet de Zweedsche regee ring zich verplicht tegen dit incident bij de Italiaansche regeering zeer krachtig te pro- testeeren. Nopens de werkzaamheid der Zweedsche ambulance is niet gebleken, dat zij zich heeft schuldig gemaakt aan het misbruiken van het Roode Kruisteeken. Alle desbetreffende sug- gesties zijn door de Zweedsche leden der am bulance met nadruk onjuist genoemd. De Zweedsche regeering heeft geen aanlei ding te twijfelen aan de waarachtigheid van deze Zweedsche getuigenverklaringen. De Zweedsche regeering neemt kennis van het leedwezen der Italiaansche regeering, dat Zweedsche onderdanen door het bombarde ment zijn getroffen en verwacht, dat een on derzoek naar de verantwoordelijkheid voor bet bombardement met spoed door Italie zal wor den ingesteld. De Zweedsche regeering behoudt zich het recht voor haar eisohen, welke zij gerecht- vaardigd acht, later kenbaar te maken. ENGLAND EXPECTS Dezer dagen hebben wij de gelegenheid, te Louden indrukken omtrent den politieken toe- stand op te doen. Allerlei kwam daarbij ter sprake, en officieele en niet-officieele Engel sche opvattingen van dit oogenblik kwam en in deze gesprekken duidelijk naar voren, schrijft de N. R. Crt. Wat Italie betreft, heerschte de opvatting dat het einde van het geschil niet al te lang meer op zich zou laten wachten. Fransche en Engelsche bladen hebben reeds den indruk willen wekken, dat te Rome een zekere murw- heid tegenover bet hopelooze van het militaire probleem, en de toenemende gevaren van de naaste toekomst, was ingetreden. De ontken- ndng van de Italiaansohe bladen heeft natuur- lijk geringe beteekenis. Ieder accoord moet als een overwinning van den Duce kunnen worden voorgesteld, zelfs al zou het karakter daarvan weinig ruimte laten voor glorie. Men mag ho pen, dat de veranderde houding van Laval van grooten invloed zal blijken op de politiek van Rome. Mussolini is er blijkbaar emdelijk in geslaagd, Laval zoo vaak teleur te stellen, dat deze het geduld ertoij heeft ver- loren. Het gebeurde na 8 December, en in het bijzonder de rede van Mussolini bjj de in- wijding van de Pontinia, heet de deur te heb ben dichtgedaan. Ook druk op den Duce uit zekere hoeken te Rome zou niet meer geheel machteloos zijn. Dat is de grondslag van de optimistische stemmingen, die in de Engelsche en Fransche pers op het oogenblik aan den dag treden, en die met Italiaansche tegenspraak niet uit de wereld geholpen zullen worden. In ieder ge val hebben wij een zeker optimisme ook in Engelsche regeeringskringen aangetroffen. Dit berust echter niet op verwachtingen van een nieuw accoord in den trant van dat tusschen Laval en Hoare. Die politiek heeft te Londen afgedaan. Het persoonlijk aanzien van Hoare is er ternauwemood minder door geworden. Men beschouwt hem als het tijde- lijk slachtoffer van een ongelukkigen samen- loop van omstandigheden, van slechten raaJd vooral op een ooigenlblik waarop hij, overver- moeid, niet zijn gewone weerstandsvermogen bezat. Toen hij Londen verliet, dacht men daar niet aan de mogelijkheid van z66 ver- strekkende onderhandelingen, als toen hebben plaats gevonden. Vansittart, de ,,permanen- te" onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken, die bekend was als aanhanger van het Fransche standpunt in de Abessijnsche aan- gelegenheid, heeft zich niet zonder reden, daarvoor verantwoordelijk gevoeld. Hij heeft ook de consequentie getrokken uit het eche'e van het vergelijk, en zijn ontslag gevraagd. Het is hem geweigerd, en zelfs in vrij barschen vorm, waarbij hij eraan werd herinnerd, dat het een der grondbeginselen is van het Engel sche staatsbestel, dat een ambtenaar geen politieke verantwoordelijkheid kan dragen. Vansittart mocht raad geven, maar de slechte gevolgen van den raad konden alleen op reke- ning komen van den minister, die zich ermede vereenigde. Het is duidelijk, Engeland gaat een krach- tige politiek te Geneve volgen, al zal het dat ook doen met vermijding van alle onvoorzich- tigheden. Men beschouwt te Londen 1936 als een kritiek jaar, waarin de beveiliging van den vrede zoo solide mogelijk moet worden geconstrueerd, wil men niet weldra voor groote gevaren worden geplaatst. ,,Wij moeten in het komende jaar den Volkenbond steeds door galvaniseeren. Wij moeten er alle kracht in pompen, die mogelijk is, als bolwerk voor den vrede. Want dat zal noodig zijn. Ieder moet daarbij helpen". Aldus zei ons een Engelschman, die voikomen tot spreken be- voegd was. Onomwonden zei men ook, dat van een po litiek van ontwapening voorloopig geen sprake meer was. Men meende integendeel, dat alleen de gemeenschappelijke kracht van de staten, die den vrede willen verdedigen, in staat zou zijn gevaren af te wenden als die kracht voldoende was om iederen kwaadwil- ldge bij voorbaat af te schrikken. Men maakte er geen geheim van, dat Engeland niet alleen zelf zijn wapening aanzienlijk ging verster- ken, maar dat het ook anderen zou trachten te overreden om ieder naar zijn krachten daaraan mee te doen. Men acht de gevaren blijkbaar zeer groot. En men denkt daarbij niet eens meer zoo sterk aan Italie. Engeland heeft aanleiding, juist in deze dagen, door den loop van de vlootconferentie, veel aan zijn wapening te denken. Er is een peilen en tasten tusschen Londen en Was hington, waarbij totnogtoe niets positiefs te voorschijn is gekomen. Beide partijen weten wat zij van elkaar verwachten, maar vermij- den, vooral terwille van de Amerikaansohe schuwheid op het gebied der intemationale politiek, de kinideren bij den naam te noemen. Wij krijgen nog wel eens gelegenheid, deze kwestie in ander verband te bespreken. Enge land heeft geen enkele heele of halve belofte van Amerika gekregen, en is te voorzichtig, om die ook maar bedekt, te vragen. Enge land ziet met voldoening het voomemen van Amerika, om zich maritiem geweldig te gaan versterken, als het verdrag van Washington afloopt. Engeland verwacht van zijn kant. met voorzichtige berekening, een minimum van positieven steun van deze nieuwe vloot, en wil er alleen maar op hopen, dat het in tijd van nood erg zou kunnen meevallen. Tege- lijkertijd echter vindt het reeds een machtige troost in de overweging, dat wie kwaad in de Pacific in het schild voert, tegenover de ver- sterkte Amerikaansche vloot met een maxi mum aan risico van Anglo-Amerikaansche samenwerlking moet rekening houden. Wij kunnen ons in ieder geval levendig voorstel- len, dat de Japanners niet zeer geestdriftig de Londensche conferentie zullen verlaten. Zij zullen het voelen als een stap verder in de richting van een noodlot, dat harde dingen voor hen in petto kon hebben. Maar, gelijk reeds gezegd, daarover wilden wij nu niet in hoofdzaak praten. Als men te Londen zegt, dat men tegen alle toekomstige gevaren, gedurende het jaar 1936 een zoo sterk mogelrjke schans aan collectieve veUigheid moet opwerpen, denkt men in de allereerste plaats aan Duitschland. Men zou kunnen zeggen, dat te Londen, waar het poli tieke wantrouwen blijkbaar nog nieuwe ver- rassingen vreest na de oude, die men reeds met Duitscliland's wapening heeft ondervon- den, de Duitsche aangelegenheid niet minder somber wordt ingezien dan te Parijis. Men ziet er in Duitschland blijkbaar een bron van, voor het oogenblik noch te Londen, noch zelfs te Berlijn berekenbaar gevaar. Men is ngtuur- lijk bereid, de verzekeringen te gelooven van de militaire autoriteiten in Frankrijk, dat voorloopig nog geen gevaar dreigt, daar Duitschland veel meer moeite heeft met de vorming van een kader voor zijn leger, dan eerst waarschijnlijk leek, maar Engeland's politiek zal nu, naar het erg schijnt, worden. anderen, die mede in aanmerking komen, te alarmeeren tegenover van Duitschland uit mogelijke gevaren. Men heeft nu edn onder- vinding en een nog minder ernstige opgedaan met een dictatuur, men vindt blijk baar dat men voor een tweede moet waken. Daarom zal men het uiterste doen om van den Volkenbond te maken wat ervan te maken is, en wensoht men, dat zijn kracht niet slechts voornamelijk op moreele invloeden berust, maar wel degelijk op een onvermijdelijk besef van bet bopelooze van een materieelen strijd tegen de collectiviteit van Geneve. Engeland vindt het daarvoor blijkbaar niet meer vol doende, dat de groote mogendheden zich sterk malken voor die collectiviteit. De stemming van, Londen zou men het best kunnen weer- geven met de vermaarde dagorder van Nel son, op 21 October 1805: England expects that every man will do his duty (Engeland verwacht dat ieder zijn plicht zal doen!) ALG. NED. VERBOND. Cyriel Verschaeve, over wien de jonge dich- ter Ferdinand Vercnocke Maandag a.s. een lezing zal houden, is bekend om zijn geestelij- ken arbeid tijdens en ook na den oorlog, en ook om zijn dichtwerken, zijn Zeesymfonieen, zijn Jacob van Artevelde, zijn Maria Magda- lena, zijn Judas. Zijn wconplaats Alveringen, waar hij onderpastoor is, ontleent aan hem zijn beteekenis en wordt daarom veel bezocht door hen die Vlaanderen willen leeren kennen. Men kan Cyriel Verschaeve in 6dn adem noemen met Guido Gezelle en Hugo Verriest. UITVINDING VAN EEN ZEEUWSCH CHAUFFEUR. Naar de ,,Zeeuw" meldt, is het den chauf feur A. Schipper te Kapelle, gelukt om, na twee jaar zoeken een uitvinding te doen op het gebied van lichtreclame, die vooral voor groote zaken een enorme besparing op het gebruik van electrisch licht zal bezorgen. De uitvinding beoogt voornamelijk, van een boe- stel, waarin een of meer electrische gloeilam- pen de liohtbron vormen, het stroomverbruik te verlagen; volgens de uitvinding kan men daartoe de reclamevoorsteliing doen uitvoeren met een chemische stof en ter1 harer herbe- straling een electrische lamp aanbrengen, die telkens na korte bestraling automatisch ge durende langeren tijd wordt gedoofd. Het is gebleken, dat als men bijv. een gla- zen ruit met een laag chemische stof behan- delt en daar gedurende 2 a 3 seconden het licht eener electrische lamp door een reflector op laat werpen, zoodat de ruit helder, geel- achtig wit licht uitstraalt, de uitstraling ge durende 30 a 40 seconden na het dooven van de lamp nog zoo krachtig is, dat ze zich uit- nemend voor reclamedoeleinden leent. Weliswaar is de lichtsterkte der ruit na het dooven der lamp kleiner dan tijdens de be- lichting en weliswaar treedt er ook een. zekere kleursverandering van geelachtig wit naar geelachtig groen op, maar in vergelijking van het voordeel van aanzienlijke stroombesparing is dit nauwelijks als nadeel aan te merken. LUXOR THEATER. „Das miidchen Johanna". Een Jeanne d'Arc-film heeft uiterdaard een onderwerp van hoogen ernst, voor velen zelfs van heiligheid. Dat brengt dus met zich mee dat zulk een werk niet met denzelfden maat- staf kan of mag beoordeeld worden, als een gangbaar, op vermaak berekend stuk: men staat als kijker er voikomen anders tegenover en het minste dat men van de makers eascht, is dat zij emstig en eerbiedig tegenover hun gegeven staan. Doch psychologisch en historisch is dit werk het tegendeel van ernstig en eerbiedig. Het is een parodie op Frankrijk en een parodie op de Puoelle, en bet bezit met alle vaardigheid die bet in technisch opzicht mag vertoonen, geen atoom respect voor wat het uit te beel- den heeft. Wat de historische horreurs betreft men ziet in het begin den koning van Frankrijk in het belegerde Origans, omgeven door La Tremouille, Duonis, d'Alengon en een apo- criefen bastaard van Maillezais: een edel ridder die het door de grooten des lands ge- kwelde volk op politieke redevoeringen trak- teert. De koning tracht uit Orleans te vluch- ten in het gezelschaap van dezen Maillezais doch stuit op een volksmassa die hem wijl hij zich in den draagstoel van d'Alenqon be- vindt wil molesteeren. Die calamiteit wordt voor komen door een uit een huisdeur verschij- nend meisje: Jeanne d'Arc. De koning, zelf sceptisch, benut het effect dat Jeanne op de massa heeft, en beschermt haar tegen den spot van La Tremouille, Du- nois en d'Alenqon. De Envrischen nemen Ver- volgens Saint Loup - aanvoering van Talbot en: den hertoj^ van Bourgondie! doch Jeanne maroheert er neen en ontzet die ba stille en tegelijk de stad. De handeling verplaatst zich vervoigens naar Reims, alwaar de hovelingen mokkend wachten op Jeanne die blijkbaar te laat voor de kroning is of althans iedereen te lang laat knielen. Denzelfden avond vindt een feest- maaltijd plaats waaraan de hertog van Bour gondie het hoogste woord heeft en La Tre mouille zijn grootste troef uitspeelt: de pest is uitgebroken in de stad en hij verklaart Jeanne, als heks, schuldig aan die bezoeking. Jeanne vlucht uit Reims Ten slotte ziet men haar in den kerker, be- spot door het volk. En via de herroeping met het uitzicht op den brandstapel gaat zij eindelijk den vuurdood in. „De groote schoomnaak". Geen Nederlandsche huisvader of vrijgezel zal den eersten regel van den titel zonder hui- vering lezen; wat zeg ik, hij staat van den weeromstuit al automatisch met 6en been buitenshuis om den schrik van ragebol en stof- doek, zeemleeren lap en andere gruwelijkheden te ontvluchten. Dat hij zijn been daar boude waar hij het neerzette, maar zich naar Luxor doe vergezellen van zijn huidige of toekom stige huisvrouw, of deszelfs variant en het wonder van deze week aanschouwe: Anny Ondra is er in geslaagd van de groote schoon- maak een charmante comedie te maken. 't Is waar dat daaraan meer te pas komt dan stofzuiger en ragebol alleen: ten eerste is de firma „Blitzblank", specialiteit in snel- heidsscboonmalterij, voorzien van een arsenaal van poets-, been-, wrijf- en glanismiddelen waartegen geen particuliere huisvrouw is op- gewassen. Ten tweede maakt zij schoon met muziek 't geen voor ieder die het gebrom der stofzuigers verafschuwt een onmiogelijk- heid lijken zal, maar komt, hoort en overtuigt u; en ten derde Is de baas van de ploeg Bessie, alias A. O. Met die drie dingen is het wonder nog niet verklaard, en vandaar deze film- historie. Bessie loopt ten huize van de schoone me- vrouw Vivian Barring, wier huis zij scboon- maakt, tegen een inbreker op die geen inbre- ker is, maar de jong ietwat onsolide zoon uit een groote modezaak, op het punt van met zijn hopeloos aangebedene Vivian naar een apachenbal te gaan. Ook hij is schoon, al schijnt hij een inbreker, en men ziet de histo ric al aankomen. Bessie leest hem de les. Wie een schoon jonkman de les leest is al half verloren. Zij neemt zich bovendien voor hem, dien zij op het slechte pad waant, een nieuw leven te doen beginnen, zoo zuiver ais een pasgewre- ven spiegel. Wie een schoon inbrekend jonk man op den beteren weg wil helpen is al heele- maal verloren, en zij dus ook. Maar eer het zoover is, wordt het een gees- tige en dolle geschiedenis, met ditmaal inder- daad even vreemde als waardige verwikkelin- gen, en niet minder groote zeldzaamheid een uitstekenden komisohen tekst. Men zegt zelfs dat de Nederlandische huis vrouw jaarlijks schoonmaakt om te weten of zij nog waaraohtig bemind, en dus dddrvoor vergeven wordt Hoe dat zij: er is zelden of nooit prettiger schoongemaakt of een betere Anny Ondra- filrn geweest, en in langen tijd niet zailk een licht en luchtig blijspel op het witte doek. Tot gemeente-veldwachter is door den Com- missaris der Koningin met ingang van 1 Febr. a.s. benoemd de heer J. A. Geelhoed, ma- rechaussee te paard, te Axel. KERKBOUW TE AXEL. Onder leiding van Ds. Verhagen te Middel- burg heeft de Geref. Gemeente te Axel een vergadering gehouden, waarin besloten werd over te gaan tot kerkbouw. Het ligt in de be doeling een kerkgebouw te stichten met 360 zitplaatsen. De kerk zal centraal worden ver- warmd. Ook zal een orgel worden aangie- bracht. Eerst een weinig Purol inwrijven en daama mzeepen; dan scheert men zich schoon, zacht en prjnloos. (Ingez. Med.) HET AAN DEN GROND LOOPEN VAN DE ..ROTTERDAM". Gezagvoerder voor den t^d van een maand geschorsl. De Raad voor de Scheepvaart heeft uit- spraak gedaan inizake het aan den grond loo pen van het mailschip Rotterdam" van den Rotterdamsehen Lloyd op een der Mo rant cays (Jamaica). iDe Raad is van oordeel, dat deze ramp is veroonzaakt door onvoorziohtiige navigatie en. in den zin van art. 48 der Scihepenwet, aan de schuid van den katpitein is te wijten. De Raad heeft naar aanleiding hiervan den kapitein voor den tijd van een maand geschorst. Bij de motiveering van zijn uitspraak merkt de Raad oaop, dat de kapitein vast heeft gerekend op een stro.om Westelijker dan aijn koers en de Raad neemt natuurlijk aan, dat op vorige reizen de kapitein een Westelijlcen stroom heeft geconstateerd. Dit neemt edhter niet weg, dat de kapitein niet ailleen met eigen ervaring, maar wel degelijk ook met de mede- deelingen op de fcaart en de gegevens der xeil- aanwijzinigen relkening moet houden. Die aeil- aanwijizingen leerden hem, dat men in de touurt van de Morantcays op dien Westeljjken stroom niet vast kan rekenen. Wanneer ech ter slechts even aan een Oosteljjken stroom wordt gedacht, dan zal men moeten toegeven dat de koers van 311 gr. welke tien mijl ven de eilandjes afliep, niet veilig kan worden ge noemd. De uitkomst heeft nu eenmaal foewazen, dat, wanneer goed gestuurd is en de Raad heeft geen reden om daaraan te twijfelen, het schip onder den invloed is gekomen van den Oostelijken stroom, Wanneer nu, gelijk hier het geival is, de zeilaanwijzingen uitdrukkeijjk voor 't wisseivallige karakter van den stroom daar ter plaatse waarschuwen, dan is de kapi tein verplicht, indien voor controle van de plaats van het schip geen gelegenheid bestaat. met de mogelijkheid van een Oostelijken stroom rekening te houden. Dat in verscihillende gevailen, wanneer alles normaal is, een afstand van 10 mijl van een gevaarlijke plaats wel voldoende is, wil de Raad niet tegenspreken. Echter deze niet ver- lichte gevaarlijke plaats moest in den don- keren ncaht worden gepasseerd, terwijl hier allerlei omstandigheden aanwezig waren, welke den kapitein bekend konden en moes- ten zijn en welke dien afstand onveilig maak- ten. De uitkomst heeft dit trouwens bewezen Alles was er tegen om met dit schip met 456 passagiers aan boord oOk maar iets on- noodig te wagen. Er was bovendien niet de mimste haast, daar met verminderde vaart werd gevaren om des morgens in Kingston aan te komen. Het is naar 's Raads oordeel niet verantwoord om de waarschuwing van de zeilaanwijzingen in den wind te slaan. De Raad moet dus tot de conclusie komen, dat de kapitein een ernstige fout heeft ge maakt en dat hij onvoorzichtig heeft gehan- deld. De stranding van de .Rotterdam" is dan ook aan zijn sdhuld te wijten. Een srtraf van sohorsing acht de Raad zooals reeds gezegd hier gelboden en mitsdien straft hij den betrokkene door hem de bevoegdheid te ontnemen om als kapitein be varen op een schip, als bedoedd bij art. 2 der Schepenvret, voor den tijd van 66n maand. NA FRANKRIJK—NEDERLAND. Een studie-commissie in Frankr$k gevortnd. In opdracht van den minister van Liohame- lijke Opvoeding is een studie-commissie ge- vormd, die een onderzoek zal instellen naar de oorzaken van de Fransche nederlagen, op sportgelbied in den laatsten tijd geleden. iVoorzitter dezer commissie is de heer Main- guet, hoofd van een der afdeelingen van het betrokken departement. De commissie zal een ui'tvoerig rapport moeten samenstelien, waar in ook de trainingsmethloden en de wijze van selectie der vertegenwoordigende ploegen moe ten worden verwerlkt. Gelbleken is, dat de aanleiding tot het .vormen dezer commissie, de jongste zware nederlaag van het Fransche voetbalelftial tegen Nederland is geweest, maar dat het rapport zich niet alleen tot voetbal, maar ook tot alle takken van sport zal dienen uit te strekken. KORT VERS I,AG van de vergadeiring van het DagelijkBch Besibuur van de Zeeuwsche Landlbouw-Maat- schappij, gehouden op Maandag 13 Januari 1936 te Midldeltourg. De vergadering werd geleid door den heer Mr. P. Dieleman, algemeen voorzitter. Om. kwamen die volgende onderwerpen in bespreking Suikerbietenteelt. Uitvoerig werd van gedachten gewiisseld over het voomemen van den Minister om een gedieelte van de suikerfbietenteelt uit de stre- ken waar deze teelt van oudisher wordt be- oefend te verplaatsen naar de Veenkolotiien en de Wieringermeerpolder. Medegedeeld werld dat zoo spoedig dit be richt bekend was, de Z. L. M. telegrafisch pro test hiertegen heeft aangeteekend en in een uitvoerig schrijven aan den Minister haar standpunt nader heeft uiteengezet. Algemeen was men van oordeel dat die ver- schuiving van bepaalde teelten naar streken waar deze minder rendalbel kunnen worden be- oefend flunest moet worden geacht. In streken waar reeds jarenlang suikerbie- ben worden venhouwd, zooals in Zeeland en West-Noorxl-Brabant zal dit voomemien ern stige gevolgen medebrengen voor de werkge- legenhiedd in de bedrijiven, terwijl gevaar zal bestaan dat door de verdere inkrimping van de teelt de productiekosten der fabrieken hoo- ger ziuillen worden, daar dan minder bieten zullen kunnen worden verwerkt. Besloten werd het Landbouw-Comibe te

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 6