ALGEMEEN NIEUWS- EH ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Op van tHOESTEN VRIJDAG 17 JANUARI 1936 76e Jaargang In de schaduwen van morgen. Feuilleton Een liefde in China. Binnenland No. 9402 TWEEDE BLAD HET AFTREDEN VAN GOUVERNEUR VAN SUCHTELEN. ZWARE PRUIM EXTRA KWALITEIT DE GOUDVOORRAAD VAN DE NEDERLANDSCHE BANK. Hoest- Oriep -Bronchitis -A sthma fv^rhooqae werkmq i\ \ferlaaade prijzen —i—ibi 11 mm 11 ill i >r i r - n 'If-t ■BWaMMBMHWBaWin^AllMllWrill'3Li igaMJlluKUUIHru* AMttmsu*i TER NEUZENSCHE COURANT Een bespreker van deze terecht zeer geroemde en binnen een minimum van tijd beroemd geworden diagnose van het geestelijk lijden van onzen tijd", geschre- ven door Prof. J. Huizinga, wierp de vraag op. of de schrijver optimist dan wel pessimist was. Wij lazen die recensie vodrdat wij liet boek zelf in handen kre- geu. en konden dus thans bij het genieten van de lectuur telkens en telkens voor onszelf eenige meerdere aandacht schen- ken aan de optrmistische en pessimistische klanken, die hier te beluisteren zijn. Eigenlijk moesten wij toch maar die pessimistische zijde voorop stellen. Im- mers: hier wordt van lijden gesproken, zh het dan ook in een ondertitel, en Prof. Huizinga heeft ter dege aandacht ge- schonken aan al de schaduwzijden, die het leven en streven in onze dagen in zoo rijke mate oplevert. Wij willen hier in vrijwel systeemlooze volgorde een bonte r^ uitspraken geven, die letterlijk aan dit boek zijn ontleend, en die wij nu maar niet eens tusschen aanhalingsteekens plaatsen, terwijl onze lezers toch van woordelijk citaat volkomen zeker kunnen zijn. Prof. Huizinga schrijft onder meer: Wij zien voor oogen, hoe bijna alle dingen, die eenmaal vast en heilig schenen, wankel zijn geworden. Wij zien staats- vormen, die niet meer functioneeren, pro- ductiestelsels, die op bezwijken staan. Het zou merkwaardig zijn, als men in een curve kon zien uitgedrukt, met welke versnelling het woord ,,de Vooruitgang" uit het spraakgebruik der wereld verdwe- nen is. Peilt men dieper, dan blijkt spoe- dig, dat zoowel in het tijdperk van renais sance en hervorming als in dat van revolutie en Napoleon de grondslagen der samenleving minder zijn geschokt dan thans het geval is. Alles tezamen ge- nomen leidt de vergelijking van onzen tijd met dien van 1500 en dien van 1800 tot den algemeengn indruk, dat de wereld thans een intensiever en grondiger proces van ontwrichting doormaakt dan in die beide vroegere tijden. In naam van de rechten der menschelijke natuur wordt het verplichtend gezag van een volstrekt gel- dige ethische grondwet alom in twijfel getrokken. Ook ten opzichte van schoon- heids- en sentimentsoordeelen is de ge- middelde moderne mensch in hooge mate cmderhevig aan den aandrang van het goedkoope massaproduct. De gemiddelde mensch geraakt minder en minder aan- ewezen op eigen denken en eigen uit- rukking. Inkeer en wijding ontbreken. En toch zijn inkeer tot het diepste in hem- zelf en wijding van het oogenblik dingen. die de mensch volstrekt noodig heeft om cultuur te bezitten. Kennis van allerlei aard wordt in vroeger nooit gekende hoe- veelheid en afwerking bij de massa's aan- gebracht, maar het hapert aan de verwer- king van de kennis in het leven. Onver- werkte kennis belemmert het oordeel, en staat wijsheid in den weg. Onderwijs maakt onder-wijs. De grondslagen van het Christendom (zoo lezen wij in het door ons hier be- sproken boekje op biz. 103) blijken in tneorie prijsgegeven over een veel grooter linie dan die van zijn officieele of semi- officieele afzwering. Een kenmerk van onzen tijd is (ook), dat een groot gedeelte der menschen over de heerschappij van puberteitsvoorstellingen niet meer heen komt. Terwijl naar alien schijn de ge middelde mensch zich niet slechter of beter gedraagt dan zijn voorgangers, is voor alien, die zich niet aan geopenbaarde zedewet, door het geloof voorgeschreven, gebonden voelen de overtuiaingsgrondslag van hun principieele zedelijke verplichting verbindende geldigheid van het christelijk systeem van zedewet heeft voor talloozen afgedaan. De huidige wereld (zoo heet het op olz. 222) is op den weg van een algemeene verloochening van absolute ethische normen ver voortgeschreden. Genoeg citaten om te bewijzen, dunkt ons, dat Prof. Huizinga wel degelijk den huidigen toestand dezer wereld als een echt en zwaar lijden ziet. Maar hoe staat het nu met zijn optimisme? Wij vonden daarvan minstens evenveel sporen en be wijzen, en haasten ons om daarvan nu ook j onzen lezers een proefje te geven. In de voofrede tot den eersten en tweeden druk heet het: ,,Het is mogelijk, dat velen mij op grond van deze bladzijden een pessimist zullen noemen. Ik heb sledljts dit te antwoorden: ik ben een optimist". Bewijzen? Uitspraken volgen hier, ook weer in bonte rij en vrijwel ongeordend: De mensch was nimmer zoo bereid om te werken en te wagen, elk oogenblik zijn moed en zijn geheelen persoon te geven aan een algemeen heil. Hij heeft de hoop nog niet verloren. Tusschen een over- tuigd cultuurpessimisme en de verzekerd- heid van een aanstaand heil op aarde staan al degenen, die de ernstige euvelen en gebreken van het heden zien, die niet weten, hoe ze te heelen of te keeren zullen zijn, maar die werken en hopen, die zoeken te begrijpen en bereid zijn te dra- gen. Niet alle teekenen ontbreken, dat onder al de maatschappelijke en cultureele stoornissen, waarmee wij geplaagd zijn, de gezonde bloedstroom der samenleving niettemin krachtiger doorgaat dan ons bewust is. Ziekte is er ongetwijfeld, nor- maal functioneert het organisme niet. Op de verschijnselen moet het oog gericht zijn, op het herstel de hoop. Is er nog plaats zoo vraagt Prof. Huizinga in zijn op een na laatste hoofdstuk voor een hoopvol slot na de opsomming van zoo veel en zoo ernstige verschijnselen van ontwrichting en verzwakking? Die plaats is er altijd, de hoop en het vertrouwen zijn nooit verboden. Maar het is niet ge- makkelijk om die plaats in te nemen. Perioden van hoogen bloei blijken steeds kort,te zijn geweest. Het steeds herhaald en telkens ver-^atst proces van op- komst, ontplool3^" sn verval loopt in enkele eeuweu ail Tegenover alles wat ondergang schijnt te voorspellen, stelt de hedendaagsche menschheid, op weinige fatalisten na ditmaal eensgezind, de ener- gische verklaring: wij willen niet onder- gaan. Deze wereld is, met al haar ellende, te schoon om haar te laten verzinken in den nacht van menschelijke ontaarding en blindheid van den geest. Het vertrouwen in den arbeid, het geloof in de mogelijk- heid van redding, den moed om die te bevorderen, kan niemand ons ontnemen. En dan zegt Huizinga zoo schoon: Ongestoord door dwaasheid en aeweld gaat een geweldig groot stuk tijdsleven van zwijgende menschen van goeden wille rustig voort, elk bouwende aan de toe- komst, zooals het hem gegeven is. Zij verschansen zich min of meer in een gees- telijke zone, waar de boosheid van den tijd geen toegang en de leugen geen koers heeft. Zij vervallen niet tot levensmoe- heid of vertwijfeling, hoe duister het ook wordt in hun Emmaus. Over de geheele wereld is een gemeente verspreid, bereid om het nieuwe, als het goed is, te aan- vaarden, niet om al het oude en beproefde prijs te geven. Zij zijn niet verbonden door leuzen en teekens, hun gemeenschap i is er een van den geest. Tot de geestelijke clearing, die de tijd behoeft, zal een nieuwe askese noodig zijn, en die nieuwe askese zal een overgave moeten zijn. Overgave aan dat wat als hoogste te denken valt. Dat kan Staat - - of volk of klasse evenmin zijn als het eigen uiterst wankel geworden. De volstrekt persoonlijk bestaan. Gelukkig zij, voor Uit het Engelsch door BEN BOLT. (Nadruk verboden.) 27) Venviolg. Toen hij vertrokken was, zocht de dokter hiet open voorpllein op, waar hij zicih in de verkwiikkende ochtendzon kon koesteren. Bin- »en was hiet kil en voehtig. Rondikijikend werd Dick Forsyte's blilk getroffen door een wen- bettrap aan heit verste einide en tiusischen de btoemen en boomen door baan.de hij er zich een weg heen. De troden wiaren van groote sibee- nen gemaakt, saimengeihouden door een soort oement, dat de tijd nooh het weer in staat was geweest, hiet aan te tastien. Gedreven dbor nAearwsiglieriigtoeid, beKHiom hij de trappen en be yond zich weldra op een klein balcon aan den kant van het hoofdgebouw, van waaraf hij een onvengelijikelijik gezidht had op Pi-Chow en het •mringende land. Over de balustrade geleund, onderwierp hij den weg naar de staid aan een belangstellen d ©Mdenzoek. Op 'hiet oogenfoliik waren er maar drfe menschen te bekenn'en, 6en met een toamlboe draagstiolk aan het ednde waarvan mandjes met levensmiddelen slingerden, een tweede met een beladen iniandisichiEn kruiwa- gem, en de derde Qhimg. Hij zag, hoe Ohing den man met den draag- stok inhaalde, en naast hem g(ing loopen en een gesprek met hem aanknoopte. Hij keek het tweetal na, totdat ze uit het gezidht wa- »en en wijdde toen weer zijn aandaesht aan het wegigedeelte in zijn nabijhead. Het vehkeer daar nam toe. Hij keek er loom naar, nu en dan een blilk werptend op den tuin van de Yamen, die van hier eveneens zicht- baar was, zomder edhter iets van belang bp te menken. Het zonldcht, dat fel op het bal con sdhsen, maalkte hem langizamerhand sla- perig en hij gfin'g op de sbeenen bank zitten. Een minuut later knilkkefbotde hij en bet duur- de niet lanig of hp was vast ingeslapen. Toen hij wakker werd was het goed middag. De weg bened'en was vol voetgangers, alien in e6n richttrag gaande naar de stad. Van Pi-Dhow drong het gerommel van tamtams, begeleid door een levendig ruanoer, tot zijn ooren door. Vtaggen wapperdlen in den wind en alle knamen en tenten voor de muren wa ren opgesiend met banieren en symtoolische draken. Hij verxMepte zich in de vraag, wat dit te beteelken'en had en bieef geinteresseerd toelkijiken, tot hij eindelijlk, toen de stroom langs den weg minder wend, een voetganiger opmerkte, die in tegenovergestelde rich ting liep. Hiet was Chdng. Zijn tnouwe begeleider wadh'tte een gelegen- heid af om ongemerkt in de rijstvelden te komen; toen Forsyth hem die had zien in- gaan, verliet hij het balcon en ging naar de poont hem tegemoet. Dhing bald >een winlkel vol eteniswaren mee- gdbracht, benevens twee groteske mombak- kesen, waarnaar de zendingsarts in verbazing staartde. ,,Waarom heb je in vnedesnaam die dingen meegebraoht, Ohinig". De Chinees gTinndkte. Gekocht om gezicbt te verhergen. Veel Chinaman dragen ze vandaag in Pi-Chow; feest daar. Na zonsondergang doen we ze over gezidht en gaan er op uit. Niemand barken t u vreemdeling. Snapt u ,,Ja, die zullen zeker van nut zijn." .Heel nuititig, ja." Ze keerden naar het balcon tierug, bereidden een maal, en zich vedlig voelend voor verspie- wie dit beginsel slechts den naam kan dragen van Hem, die sprak: ,,Ik ben de weg, en de waarheid, en het leven". En tensiotte nog deze uitspraak: Er moet een mogelijkheid van bekeering en ommekeer zijn in den gang der beschaving, en wel dan wanneer het erkenning of terugvin- ding van eeuwige waarden betreft, die buiten den stroom van ontwikkeling en verandering staan. Om zulke waarden is het thans te doen. Zooals men w.eet, heeft de gouwemeur van Sumatra's Ooatikust, de heer Van Suchtelen, met ultimo Januari ontslag gevraagd en ge- kregen. Het Bat. Nbl. meent nu te weten, dat een en ander het gevolg is van een tusschen de regeering en den gouvemeur gerezen moo- ningsversoail, verband houdende met de het bestaanide stelsel van uitvoering van de rub- berrestriotie, waarvan de heer Van Suchtelen een tegenstander is. Dit meeningsverschil zou volgens het blad de aanleding zijn geweest voor de ontslagaanvraag. MINISTER DE WILDE NAAIt HET BUITENLAND. De minister van Binnenlandsehe Zaken is met verlof naar het buitenland vertrok/ken. De minister zal tot 25 dezer asfwezig zijn. DE MINISTERS GELISSEN EN DECKERS IN POLEN. Ministers Gelissen en Deckers zijn Dinsdag- avond naar Posen vertrokken in gezelschap van den onderminister van landbouw Rac- zynski en den Pooischen gezant in Nederland BaJbineki. Bij hun vertrek was o.m. aanwezig de minister voor Industrie Gorecki. EEJV VEREENIGING VAN GRINT- HANDELAREN. Dezer dagen is te Amsterdam opgericht de Nederlandsche vereeniging van grinthande- laren Silex. Vele vooraanstaande pensonen in den grinthanded uit verschillende streken van het land, zijn als lid toegetreden. DE BACONVARKENS. De algemeene vergadering van het Centraal bureau voor de varkensfokkerij in Nederland heeft den minister van Landbouw venzocbt de uitbetaling naar kwaliteit trij de foaconvarkens in ieder geval volledig te hanidlhaven. CRISISINVOERWET 1931. ,De minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, gezien het Kon. besluit van 27 December j.l. tot rageling van den invoer van papier en papierwaren, gelet op zijn beschik- king van 6 Januari j.l. heeft: 1. voormelde besohikking ingetro'kken 2. de lijst van de bij deze contingenteering uitgezonderde goederen, behoorende bij zijn besohikking van 30 December j.l., voor zoover het betreft courantenpapier, met inigang van 1 Januari jJ. te wijzigen als volgt Courantenpapier aan rollen en vellen, zoo wel ongesatineerd als gesatineerd, niet schrijf- gelijnd, wit of lieht getint, met een gewicht van 46 tjm 59 gram per M:2, bevattende ten minste 75 pet. houtislrjp. Van 15 Februari af zal dit papier moeten zijn voorzien van waterlrjnen, welke daarin zijn aangebraoht in een richting op onderlinge afstanden van circa 5 c.M. St.ct. RESTITUTIES UIT HET LANDBOUW- CRISISFONDS. I>e minister van Landbouw en Visscherij heeft bepaalld, dat uit het landibouwcrisisfonds zal worden vergoed: aan importeurs van tarwebloem, die als ge- organiseerden zijn aangesloten bij de stichting Nederlandsche Meedcentrale een bedrag van f 0,25 voor iedere hoeveelheid van 100 K.G. tarwehloem B wellke door hen na 3 September 1935 is geiimporteerd en Voor 1 Februari wordt afgeleiverd; aan bereiders van tarwebloem en tarwe- meel, die als georganiseerden zijn aangesloten bij de Stichting Meelcentrale, een bedrag van ders en vervolgers, vielen ze in slaap. Toen zij ontwaalkten, was de weg bijna verlaten, maar vanuit Pi-Ohow woei een storm van vroolijk lawaai aver. Cbings ziel werd naar de stad toegetroikkien. f.Wfl gaan naar de stad?" vroeg hij. Ddck Forsyth schudde het hoofd. ,,Neen, maar wij zullen eens bij Li Weng-Ho poolshoogte gaan nemen." „In orde", stemde de Chinees opgewekt toe, hoewel zijn gezidht teaeurstieHdng verried. Zij deden hun maskers voor alsof zij naar het feest gingen, kwamen door de rijstvelden op den weg en ldepen dien af in de richting van de stad en beredlkben zoo den buitenrand van de Yamen. Met den muur tusschen hen en den tuin, was er weinig van te zien, maar ebn ding viel Forsyth als een onheils pel lend voort'E'eiken op, namelijk, dat er vael meer sol- daten ziohhbaar waren en dezie hun taak veel waakzamer en senieuzer opnamen dan hun kamerajden, die in den afigelnopen nacht, ih zoete rust het met hun dienist op een accoordje hadiden gegoodd. ,,Clhinig", vroeg hij beizorgd, ,,weet je of Weng-Ho aangelkoanism is!" ,,Ik weet niet. Ik zal vragen." Hij begaf zich naar de bewaaktie poort. Een man of vijfdie de aware houiten haisbanden droegen, wellkie te kennen geven, dat zij iets misdraven hadiden tegen den wil van den man- darijn, of de wetten die hjj bad verflcozen uit te vaardiigen, stonden daar op een rij. De hou- ten bleklken waren heel zwaar en bevestigd aan kettdngen, die om den nelk hingen en over de schouders omlaag vieien, waarbij het ge wicht der blokiken de ijzeren schakeJ® in het vleesdh dreef. Drie der mannen hadldein zioh bijna dubbel gebogen, de eenige manier om een oogenblik een vleugje verlichting te vinden van de fol- teringen van den houten hakband. Chdnig ging redht op hen af, slaagde er in Boy PRODUCT VAN DOUWE EGBERTS TABAKSFABRIEK (Ingez. Med.) f 0,50 voor iedere hoeveelheid van 100 K.G. N.A.C.-tarwe welke door hen na 3 Septem ber 1935 is gekocht of ge'importeerd en welke voor 1 Februari afgeleverd wordt; aan bereiders van r'oggebioem en roggemeel een bedrag van .f 0,50 voor iedere hoeveelheid van 100 K.G. rogge, welke door hen na 3 Sept. 1935 is gekocht of geimporteerd en voor 1 Febr. geleverd. DISCONTO NEDERLANDSCHE BANK VAN 3V2 TOT 3 VERLAAGD. Het disconto van de Nederlandsche Bank is verlaagd met een half procent, van 3% tot 3 pCt. DE MOERDIJK-BRUG. In zijn Dinsdag in den gemeenteraad van Dordrecht gehouden Nieuwjaarsrede deelde de burgemeester mode, dat de nieuwe verkeers- brug over den Moefdijk vermoedelijk nog v66r 1937 voor het verkeer zou worden opengesteld. De voltooiing der brug te Zwijndrecht zal nog wel twee jaren op zich laten wachten. ORDENINGSPOGINGEN IN DE BAKSTEEN-INDU STRIE. In verschillende persberichten is reeds mededeeling gedaan van de ordeningsipogin- gen, welke onder leiding van den Nederland- schen Baksteenbond ten behoeve van de ge heele baksteenindustrie zijn ondernomen, om te geraken tot een meer rationeele productie en distributie. Dinsdag is de Baksteenraad, het hoogste hestuursorgaan van den Nederlandschen Bak steenbond, in vergadering bijeengekomen om een beslissing te nemen omtrent een concreet plan, hetwelk de bedoelde saneering zal moe ten brengen. In deze vergadering, welke do-,r 19 van de 20 bestuursleden werd bijgewoond is dit plan in den vorm van een bindend be sluit met algemeene stemmen aanvaard. K. P. M. LAA.T SCHIP IN DUITSCHLAND BOUWEN. Naar de ,,Tel." verneemt heeft de Konink- lijke Paketvaart Maatschappij aan een Duit- sehe werf opdracht gegeven tot het bouwen van een nieuw schip. Het betreft hier een opdracht voor een bedrag van ruim 5 millioen mark. Deze transactie is na verschillende bespre- kingen te Berlijn tusschen een vertegenwoor- diger van het Nederlandsche ministerie van Kolonien en het Duitsche ministerie van han- del tot stand gekomen, en wel op dien voet, dat de Duitsche regeering zich verplicht onge- veer hetzelfde bedrag als dat van de Neder landsche order aan den tabaksimport uit Nederlandsch-Indie naar Duitschland ten goede te doen komen. Het is dus een zuivere compensatie-transactie. Er worden te Berlijn op het oogenblik on- derhandelingen gevoerd over een uitbreiding van transacties (lie doorbniddel van een com- pensatieverkeer een verbetering in den Neder- landsch-Indischen export naar Duitschland zouden meebrengen. Ook deze besprekingen zouden door den vertegenwoordiger van het Nederlandsche ministerie van kolonien worden gevoerd. Blijkens den weekstaat van de Neder landsche Bank, 13 Januari gepubliceerd, be- droeg de goudvoorraad 656.644.660 tegen 651.231.026 op 6 Januari of 5.413.634 meer. een vluchtige comversatie te beginnen en was spoedig termg. ..Nsen", beriohtte hij, ,,die mandarijn is er nog niet, maar misisie Barrington is binnen vrij genoeg." „Hloe weet je dat?" „E5en van de gestraften was in de Yamen vanmorgen. Heeflt haar gezien in den tuin, en hoorde, zij de vrouw was. met wie Li Wleng-Ho gaat trouwen." „Qhdng", zei de dolkter emstig. „We heb- ben geen tijd te verliezen. Laten we rond om de Yamen loopen." ,,Kan niet... nu nog niet", antwoordde Ohing besllst. ,,Als bij daglicht iemand ons ziet, zijn we Er bij. Gaan nu naar de stad, dan terug als donlker." Ond'aniks zijn koortsachti'g ongeduld, wist Forsyth, dat Clhing gelijlk had, en aarzelend keerde hij zich van Kathleen's gevanigenis af. Het feesbgedruisdh, dat Clhing tot in het diepst van zijn Ohimeezeniziel noerde, liet den dokter koud. De zijden banieren aan de muren en de wapperende papderen draken op de palen vormden geen abtractde voor hem, hoe schil- derachtig hij het toonoel on'der andere om- standi'gheden geviondien zou hebben. In zijn gekwelden geest was slechts plaatsruimte voor gedacihten aan hieit mieisje dat wachitte op de komst van Li Weng-Ho, den machitigen en onmeedoogenloozen gouvemeur, die in deze stad heer was van leven en dood. Zoo afiwieizig was hij, dat hij vlak bij een kraampjie buiten de stadispoorten, bijna over het toalf-ontkleede lichaam van een man struikelde. De zdelige stakker lag op zijn rug, zijn hoofld rustierud op een plukje gras, de oogen gesloten, de mond open, en zooals Diick Forsyth, als meddcus met een oogopslag con- stateerlde, den dlood nabij. iBen toomelooze vetronitwaardiging maakte zioh van hiem mleesber over een land, dat .zich in de inJtemationale politiielk het air gaf van een besohajafde nabie en waar men doodge- De zilvervoorraad bedroeg op 13 Januari f 19.964.397 tegen 19.312.687 op 6 Januari of 641.710 meer. Op 13 Jan. was dus de metaalvoorraad teza men f 676.599.057 en in omloop f 778.416.755 aan bankbiljetten, tegen 796.224.385 op 6 Januari of 17.807.630 minder. Di: ONDERWIJS-OONCENTRATIE. De instelling van de bij het terugnemen van de concentratieparagraaf van het bezuini- gings-ontwerp met betrc kking tot hst onder wijs door de regeering in uitzicht gestelde commissie kan spoedig tegemoet worden ge zien. Buiten de ministers van onderwijs en van financien zullen in de commissie de voorzit- ters van de grootste fracties der Tweede Ka- mer komen te zitten rnst een ondeiwijsspecia- liteit van elke fractie, en wel aldus: prof. Aal- berse en de beer Surinig voor de katholieken, rnr. de Geer en de heer Tilanus voor de chr.- historischen, de beeren Schoutrn en Terpstra voor de a.-r., dr. Bierema en mr. Boon voor den Vrijheidslbond, mr. Joekes en de heer Kete- laar voor de vrijiz.dem.- en de heeren Al/barda en Thijsse voor de S.D.A.P. HF,T NEDERL.YNDSCH IN HST DIPLOMATIEKE VERKEER MET BELGIe. De correspondent van de N. R. Crt. te Brus- sel meldt: Het bericht volgens hEtwelk de Nederland sche regeering voortaan in het diplomatieke vertkeer met Belgie van de Nederlandsche taal gebruik zal maken, heeft in Viaamsc.be krin- gen groote voldoening gewekt. Hiermede wordt een actie afgesloten, welke ongeveer 30 Stop vlug dien akeligen hoest, neem Akker's Abdijsiroop. Op slag zult Gij ondervinden, datGijhiereen nulp hebt om den meest weerspannigen hoest te verdrijven. Vanaf den eersten lepel openbaart zich haar kalmeerende, verzachtende, slijmoplossende wer- king. De vastzittende slijm komtlosen Gij zult weer Cjemakkelijk kunnen ademhalen. Abdijsiroop verschaft U reeds vannacht een rustigen slaap en binnen 24 uurzijt Gij dan dien benauw- den hoest finaai vergeten. Neem bij (Ingez. Med.) moedereerd sen doodzietoen man zijn huis ait- droeg en aan den weg neerlegde om daar be laten sberven, zoodat de straata.rme nahestaan- den. niet met de kcoten van een begrafsnis werden bezwaard. Maar met den beaten wil kon hij voor dit mensohelijkc wrak niets meer doen en m'et een ge'voed van onui tsp-ekelijke walging liep hij do or en mei'kte nog op, dat de feeatgangers nauwelijik^ eenige aarudacht aan den etervende schcnken. Zoodets was hier immers een dagelijks evenement! EHndElijik kwam de lang gewenscihte barm- haitige schemering. De veie lampions zoo wel fcinnen a.ls buiten de etad, gavea kleur aan h«et tooneol, dait door een uitlbumdigen vloeid van vuurworken met fldtsende regens van gouden vuur in gioed werd gezet. For syth keierdte zich 'cm, cm iets tegen Ohing te zegigen, maar onbdekte, dat zijn metgezel verdiwen.cn was. Verbluft en angsitig bleef hij staan waar hij stcr.d, in de hocp. dat de Chime'e® hiem zou vind'en. Overal om hem been gemaslkerde geziohten; het was onder deze omistamldigiheiden heel gemakkelijlk, iemand uit het oog te verliezen. Hij durfde zijn eigen masker niet af tc nemen en al was Chinig in de nabijhieid, hij zcu hem toch niet Ikunncn herkennen. De dokter bleef een hee- lsn tijid op diezelfde plaats staan, maar Ohing venscheen niet, en op het laatst, tren de sche mer in duistemis was oveigegaan, trok hij al- leen op de residentie van Li-Weng-Ho af. De hoofldpoiort was vroolijk met lampen verlichit, en daar de schildwachten nog steeds sohierp op him hoede waren, verme-ed hij het Ihcldere scihijnsci en hegion lanigs den muur te loopen, van tijd tot tijd stil staand om te zien of hij erover zou kunnen komen. Eindelijk, na lang zoeken, vend hij con punt, waar het m'ogelijk was er zonidar hulp over te klimmen; twee minuten later lag hij plat voorover boven op den muur en keek in den tuin. (Wordt vervto'lgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 5