Predikbeurten Spori Gemengde Berichten AXEL. Kantongerecht te Ter Neuzen. RECHTSZAKEN. VOETBAL. DAMMEN. pip eenigerlei wijze van hunne medewerking en belangstelling blijk gaven. Hij hoopte, dat de ban den die er bestaan tusschen ouders, voor- standers van openbaar onderwijs en het onder- wijzend personeel steeds nauwer mogen wor- den aangehaald. Woensdagavond bood de zaal andermaal een feestelijken aanbiik en ook bij deze ge legenheid mochten we constateeren, dat de belangstelling wederom zeer groot was, of- schoon we thans niet van „volte" konden spreken. Ditmaa] waren eenige afgevaardig- den der afdeeling Axel tegenwoordig, terwijl ook het hcofd der openbare school, de heer J. Buma, aldaar, aan de ontvangen uitnoodi- ging gevolg had gegeven. Vervolgens werd een aanvang gemaakt met de afwerking van het programma, dat den vorigen avond zoo bijzonder was ingeslagen en het dient gezegd, dat alles wederom een uitstekend verloop had. Nog voor de pauze aanbrak, riehtte de heer Buma zich in gloed- volle bewoordingen tot den voorzitter, en sprekende namens de afdeeling Axel, wees hij op de aangename verhoudingen, die er tus schen beide afdeelingen van Volksonderwijs bestaan. Het deed hem ziehtbaar veel genoe- gen zijn oollaga, den heer Jansen Verplanke, van harte te kunnen feliciteeren met deze al- leszins geslaagde opvoering. Eenigszins be- wogen voor de tot hem gerichte woorden, dankte de voorzitter recht hartelijk voor deze gebraehte ovatie. Aan het slot van beide avonden gekomen, betrad de voorzitter andermaal het podium am vervolgens zijn dankbaarheid uit te spre ken jegens alien, die aan het welslagen van deze avonden hebben medegewerkt; inzonder- heid aan den heer Van den Ameele en mej. Smallegange, die zich met opoffering van alles met hart en ziel aan dit werk hebben gegeven. Hij besloot met de hoop uit te spreken, dat de aanwezigen en alien, die het openbaar onder wijs een warm hart toedragen, zullen blijven ijveren en arbeiden in het belang van den bloei en voor het behoud der openbare school Jaarvergadering Chr. Nat. Werkmansbond. Gisteravond hield de plaatselijke afdeeling van den Ghr. Nat. Werkmansbond haar 14de jaarvergadering, bij weike gelegenheid voor de eerste maal gabruik werd gemaakt van het voor dergelijke doeleinden ingericht en bij uit- stek geschdikt vereenigingsgebouw, dat zoo goed als geheel was beizet. De voorztter, de heer S. Buijze, opende de vergadering met gebed, nadat tevoren ge- meenschaippelijk het lOe vers van Psalm 68 was geizongen. Vervolgens heette hij alien hartelijk welkom. Hij gaf te kennen, dat er te midden van deize donkere tijden nog weinig licht schijnt te zijn, hetgeen met zich mede- bracht, dat de afdeeling het afgeloopen jaar onder dit alles zeer veel te lijden heeft gehad. Boven dit alles echter mag worden gewezen op den eeniigen Zaligmaker, die het Licht der Wereld is. Ondamks de tijdsomstandigheden, misdre en werkloosheid, verklaarde spr. met genoagen op het af'geloopen jaar te mogen teruigzien. Hiema braoht de secretaris, de heer L. A. Verberkimoes, verslag uit over 1935, waaruit we aansitiippen, dat het aantal leden met 14 venminderde en thans in totaal 95 bedraagt. Het aantal leden, aangesloten bij het T.B.C.- fonds bedraagt 23. Spr. bracht nog een woord van dank aan het kerkbestuur oon in dit nieuwe gebouw te mogen vergaderen. 'Het daarop volgend jaarversiaig van den penningmtester, den heer C. Florussen, ge- waagde van een goed beheer, waarvan wij memoreeren, dat de ontvangsten 303,69 be- droegen, terwijl de uitgaven 278,46 vergden, zoodat een batig saldo ad 25,23 kon worden overgeboekt. Voor het T.B.C.-fonds werd 22,50 ontvangen, hetiwellk aan het bestuur werd doorgezonden. Spr. wekte tenslotte alien op. am somen te blijven arbeiden voor alles wat God ap onzen weg plaatst, rustig voort- bouwen in Gods kraoh't, zoowel in kerk als in maatschappij, in gezin en vereeniging. Wanneer wij het aldus zien, dan zal 1936 voor ons, wat het ock brengen moge, een jaar des heils zijn. Nadat de voorzitter de beide functionarisBen danlk had gelbracht, lieit hij het jaarverslag volgen van het fonids U.B.O., waarbij hij me- dedeelde, dat dit fonids thans in een N.V. is amgezet. Een daama door den voorzitter en den se cretaris opgevoerde samenspraak, getiteld ,,Oud en Nieuw" oagstte veel applaus. Na het zingen van Psalim 36 2 werd een oogenJblik gepauzeerd, in welke rustpoos thee en ver- snaperinigen werden londigediend. Daarop was het woord aan den eere-voor- zitter, den Weleerw. heer Ds. G. van Dis, die het bestuur en leden der afdeeling van harte gelukwensclhte met hare 14lde jaarvergadering. Spreker herinnerde aan het bijlbelwoord, dat de broederlijke liefde blijft, hetwelk we vin- den in Helbr. 13. Wanneer we deze woor den lezen, moeten we van de veronder- stelling uitigaan, dat die liefde er is. Op deze jaarvergadering wilde spr. in het bijzionder den wenscih uitspreken, dat die broederliefde mcge blijven. De Eldelaciltlb. heer burgemeester S. van Hoeve, heit woord verikrrjigende, verklaarde gaarne van de gelegenheid gehruik te maken am een kort woord te magen spreken. Met genoegen heeft spr. de jaarverslagen, die ge- tuigen van een goed werk, beluisterd. Deze wezen ap diverse factoren, waanmede de af deeling het aigeloopen jaar te kampen heeft gehad, doch het bestuur is erin geslaagd deze op te lessen. Hij wekte de leden op om het werik dat werd verricht, te waardeeren. Spr. hoopte, dat de afdeeling op den inigeslagen weg mcige voortgaan en dat God de Heere daartoe Zijnen onimisibaren zegen moge schen- ken. (Hiema volgden verschillendie leuke voor- drachten, die op geestiiige wijze voor het voetlicht werden gebracht, zoodat de lach- spieren der bszoekers meermalen in werking kwamen. Een door den heer Jac. de Jonge ge- leverde bijdrage, getiteld ,,De Schuldeischer" had een aanidachtiig gehoor. Verschillende sa- menispralken met humoristischen inhoud, ge- tndige de titels „Wie zal ze nemen?", „M(odel echtpaar" en „Omroep-concours", bij welke laatste de heer J. Verhelst zich oniderscheidde vanwege zijn onnavolgibaren humor, passeer- den vervolgens de revue. Het oudste lid, tevens bestuursdid der afdeeling, de heer J. Florus- sen, deed ook dezen avond weer van zich spre ken door de cpvoering van het fielaas wat korte, maar niettemin kemachtige ,,De drie ezels." Nadat de afgevaardi'gden van Ter Neuzen en Sluiskil, alsmede de afgevaardigde der C. J. M. V. „Stroamopwaarts" en die van het ringlbestuur van Ocst en West Z.-Vlaanderen hunne beste wenschen hadiden uifigesproken, werd noigmaals gepauzeerd. Voordrachten en zang wissedden elkaar in snel tempo af, waarna de samenfcomst op verzoeik van den voorzitter door Ds. G. van Dis met darrkgebed werd gesloten. HET CENTRUM. „De Kribbebijter". De Nederlandsche filmindustrie is nog jong en daarom is het te begrijpen, dat niet elke uitgedachte film een volstrekte ,,schlager" kan zijn, hetgeen trouwens ook niet het geval is bij de wereldcorrcems die al een jarenlange routine achter den rug hebben. Maar ,,De Kribbebijter" is nu juist wel een film gaworden die bij het publiek is ingesla gen en de recensies in de verschillende bladen bewijzen, dat men hier te dcen heeft met een film die hare voorgangers verre voorbijstreeft. Zoo schrijft de Tel. o.m.: En juist als men wanhopen zou of zij het ooit begrijpen zou, komt dan deze „Kribbe- bijter" van twee buitenlandsche regisseurs, Hermann Kosterlitz en Ernst Winar, ons lee- ren, dat er dan toch ook wel een Nederland sche film te maken valt, die waarlijk amu- sant is, gezond, prettig en echt amusant, zon- der liedj.es, zonder cabaretscene, zonder klap- sigaren, zonder grofheden, zonder weee senti- mentaliteit, zonder een enorme hoeveelheid los zand enfin, zonder al die hebbelijkheden die de Nederlandsche film niet meer leek te kunnen kwijtraken. Zij is ook het debuut van Cor Ruys in de wereld in zwart en wit zij geeft ook de eerste groote rol van Louis de Bree, van wie men al wist, wat hij in die wereld prestee- ren kon. Zij brengt ook, op het tweede, eigen- lrjk zelfs derde plan, den Sljarige August Kiehl, en Sien de la Mar. Aldus brengt zij vier oude rotten bijeen, die het ambacht op de planken door en door kennen en goed kennen en het is een wonderlijke ervaring te zien, hoe voortreffelijk zij ook het ambacht in de filmstudio blijken te kennen. Men ziet van den laatsten der drie K'S een bescheiden ouden huisknecht op den achtergrond en hoe wei nig tooneel, hoe voortreffelijk filmspel is dat. En hoeveel tooneel, hoe weinig film ziet men van jongeren zonder de .handicap" van zes- tig jaren tooneelroutine, op den voorgrond. Men moet hopen, dat het niet blijft bij deze eerste film van het koppel RuysDe Bree. Want men heeft hen herkend als twee der grootste, voortreffelijk op elkaar afgestemde cornediens van de vaderlandsche planken en men zal hen nu ook moeten erkennen als twee der beste, zoo niet de beste spelers van het vaderlandsche witte doek: waarlijke film- spelers. Cor Ruys sehiep met dezen Kribbe bijter een voortreffelijke creatie, vol van dit duizend-en-ddn prachtige kleine trekjes en ge- baartjes, die men van bem kent, en die hier, beheerschter, aangepast (en hoe) aan een gansch andere speeltechniek, haar tot een der beste figuren maken, die men op het Neder landsche witte doek zag. Een der beste; de andere „beste" is de om Moeki van Louis de Bree kan men hem beter compliment ma ken dan te zeggen, dat zijn film-Moeki even echt, even levend, even menschelijk en af is als zijn tooneel-Moeki Wanneer deze „Krib- bebijter" heel dichtbij en soms zelfs op het goede intemationale niveau komt, dan is het in die vele kostelijke scenes van Ruys en De Bree; het is voor hen, dat men voortdturend den genoeglijk-geamuseerden glimlach om de lippen heeft, en heel dikwijls kan uitbarsten in den klaterenden lach. Van wie zich in de, doorgaans gbede bezetting, dan nog om hen been groepeeren zijn te noemen Mary Dressel- huis, Frits van Dongen, Louis Borel, John Gobau en vooral Chris Baay in een uitmun- tend, getypeerden droogstoppelige kamemelk- jongeling. En dan zij een nieuwie verschijning, op het witte doek het laatst genoemd, wijl de laatste indruk het best beklijft: Dolly Mollin- gen, jong, gracieus, charmant, en vol belof- ten i en bij haar tweede film zal men wel- lioht duidelijker kunnen uitspreken wat men verwacht dat zij op ons witte doek worden zal bij meer routine, maar ervaring; de jonge ster, die de Nederlandsche film noodig heeft. Als tweede hoofdfilm gaat „Kom je ook bij de marine?" Was de vorige film een succes, ook deze rolprent mag er zijn, en wij overdrijven niet als wij verklaren, dat men zal schudden van het laehen bij het aanschouwen van de dol- komische situaties die zich voortdurend voor- doen en als de rivalen daarbij dan nog telkens de gelegenheid aangrrjpen om een krachtig partijtje te vechten, om hun superioriteit te bewijzen, is de spanning niet vergeten. Doch er zullen nog veel meer spannender momenten zich ontrollen. Als ten felotte beide tegenstanders in het ziekenhuis terecht komen als de een met eigen levensgevaar den ander heeft gered, volgt natuurlijk een volkomen vriendschap en het gelukkig einde. Alles met alleis een pracht- programma. ZONDAIG 19 JANUARI 1936. Ned. Hervormde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u., Dr. L. J. Cazemier; 2 u., de heer H. J. Plaggeanars; 6 u., de heer Ph. J. Greeven, Jeugdddenst, medew. kerkkoor. SLUISKIL. 9.30 u., de heer H. J. Plaggemars, 2 u., Dr. L. J. Cazemier, bed. H. Doop. AXEL. 9.30 u. en 2 u., Ds. Van Oeveren. HOEK. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. ZAiAMSLAG. 9 u., Ds. G. van Dis, H. Av.; 2 u., Ds. G. van Dis, dankz. SAS VAN GENT. 9.30 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. PHILIPPINE. 2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. TE3R NEUZEN. 9.30 u. en 2 u., Ds. Job. de Boer, van Zuid-Beijerlamd. AXEL. 9.30 u. en 2 u., Ds. Post. HOEiK. 9.30 u. en 2 u., Ds. J. A. Vink. ZAAMSLAG 9 u. en 2 u., Ds. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst AXEL. 9.30 u. en 2 u., leesdienst. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst Roamsch-Katholieke Kerk. TER NEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 u., H.H. Dienst; 2.30 u., Lof. OVERT REDING WET OP DE UITVERKOOPEN. De primeur van de eerste overtrading in Zeeuwsdh-Vlaanderen op de wet op de uitver- koopen had de Axelsche winkelier I. J. B., die in Novemiber in de Axelsche Oourant een ad- vertentie had geplaatst, waarin hij, zij het pmder bedekte termen een uitverkoop aan- kondi/gde, onder het motief dat hij iging ver- huizen. De kantonreohter merkte op, dat beklaagde wel blijk geeft over een goede pen te beschik- ken en de advertentie harudig was opgesteld, zoodat er geen sprake was van een ,,slip of the pen". Beklaagide gaf het feit volkomen toe, doch zeiide dat de advertentie door een vergissing te vroeg was geplaatst geworden. iHij had wegens zijn verhuizing een vergun- ning aarugevraagd bij de Kamer van Koophan- del, en die later ook verkregen. Was ae ad vertentie op een lateren datum geplaatst ge worden dan zou de zaalk geheel in orde zijn geweest. De kantonrechter merkte op, dat de tweede daarop volgeiide advertentie van beklaagde toch hienvan gten blijlk gaf. Beklaagde zeide dat dit meer bedoeid was om als een lokmiddel clientole in zijn zaak te brengen. Hij was van meening, dat die wet meer in het leven was geroepen om het euvel tegen te gaan van de warenhuizen in de groote steden, die vrijwel van Januari tot December uitverkoopen houden. Hier heeft men er niet zooveel last van, zoodat niemand zich daaraan kan stooten. De kantonrechter wees hem op. dit ver- keerde idee. Een wet geldt voor het geheele land en moet dus nageleefd worden. De amibtenaar van net Openbaar Ministerie wil in aanmertoinjg nemen, dat inderdaad is gebleken, dat beklaagde een door hem aange- vraagde vergunnlnig tot uitverkoop heeft ge- kregen en eischte, mede ter waarschuwing voor anderen, een boete van f 1, subs. 1 dag hechtenis. iDe kantonrechter deed dienovereen'komstig direct uitspraak. OVERTREDING VLEESCHKEUR1NGSWET. Wegens het verzenden van ongestempeld vet had zich te verantwoorden de slager E. uit Kloosterzande. Genoemde slager had een partij geslacht vet geleverd aan zijn afnemer te Rotterdam, die dit vet ter keuring aan het abattoir had gezonden. Door den keurmeester was de partij ge- oontroleerd en daarbij geconstateerd dat vrij groote stukken met voorzien waren van de vereische keuringsstempels. Men ziet op het abattoir alle stukken na en neemt daar een vrjj ruim standpunt in, d.w.z. dat indien op de stukken vet zelfs maar een spoor van het be- kende stempelaars voorkomt men di't als vol- doende besohouwt. Doch op de bewuste stukken vet ontbrak elk spoor van het stem pel en waar op het abattoir dagelijks groote hoeveelheden ter keuring worden aangeboden, is het ondoenlijk om er naar te gaan zoeken of een of ander stuk vet Soms bij een gestempeld stuk behoort. Het vet waarop elk spoor van goedkeuringsstem- pel ontbreekt wordt dus aangeslagen. Het betrof bier bovendien een stuk vet van onge- veer 26 K.G. De firma S. die het vet had aangeboden maakte tevens dat men hier nauwlettend toe- zicht niet mocht verzuimen, want genoemde firma levert meermalen ongemerkte stukken vet bij het abattoir in. Hij kan wel verklaren dat het vet deugde- lijk was, doCh men dient te zorgen, dat op dergelijke stukken het goedkeuringsstempel voorkomt. Verdachte kon maar niet begrijpen hoe hij kon vervolgd worden wegens een nalatigheid van den keurmeester C., die zelfs meermalen op zijn verzoek om meerdere stempels op het vet te zetten, zulks weigerde daar hij de door hem aangebrachte stempels voldoende achtte. De kantonrechter merkte op, dat het zijn plicht was geweest om waar de veearts hier- aan niet wenschte te voldoen, onmiddellijk zich te wenden tot diens chef den districts- veearts en bij dezen te reclameeren. De beklaagde zeide, dat dit aanleiding zou geven tot moeilijkheden, waar men dagelijks met den keurmeester in aanraking moet komen. Bovendien in welk een toestand zou in dien tusschentijd het vet zijn gekomen. Hij zeide, dat nog nimmer eenig stukje ongekeurd vet door hem verzonden was geworden. De kantonrechter en ook de Ambtenaar van het Openbaar Ministerie waren volkomen over- tuigd van den goeden naam van beklaagde, maar niettemin was niet voldaan aan de Vleeschkeuringswet, die eischt dat dergelijke stukken vet voorzien moeten zijn van goed- keuringsmerken. De betrokken veearts zal door hen worden aangeschreven om voortaan dergelijke stuk ken vet eveneens van een goedkeuringsmerk te voorzien. Met toestemming van den kantonrechter werd nu door beklaagde overeenkomstige stukken vet, als door hem verzonden, getoond en hoe het kan voorkomen dat bij verzending oorspronkelijk bij elkaar hoorende stukken worden gescbeiden. De deskundige lichtte aan de hand van dit vertoonde vet nogmaals toe hoe de stempels hadden moeten zijn aangebracht Waar ook bij deze demonstratie duidelijk bleek, dat vrij groote stukken vet niet voorzien waren van eenig merkteeken, vroeg de Ambtenaar, een veroordeeling van f 10 boete of 5 dagen hech tenis, en conform deze e-isch deed de kanton rechter direct uitspraak. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE MIDDELBURG. Zitting van 17 Januari 1936. De volgende zaken werden behandeld: W. S., oud 30 j., graanhandelaar, wonende te Ter Neuzen, werd verdacht dat hij om- streeks de maanden Augustus of September 1.1 te Ter Neuzen, opzettelijk een hoeveelheid van ongeveer 4000 K.G. maanzaad, toebehoo- rende aan Louis Huissen, en dat hij ter schoo- ning en ten verkoop voor genoemden Huissen onder zich had, wederrechtelijk te eigen bate heeft verhandeld en heeft verduisterd. Susidiair werd hem ten laste gelegd, dat hij van de opbrengst van het zaad een gelds- bedrag van ongeveer 400 heeft verduisterd; tervens werd hem ten laste gelegd, dat hij Huissen op 20 November 1.1. heeft opgelicht voor een bedrag van 95, zeggende dat hij dat bedrag moest betalen voor het schoonen, balen en afwegen. Eisch: 6 maanden gevangenisstraf. Mr. Dieleiman Jr., verdachte's raadsman, vroeg een voorwaardelijke veroordeeling en onider toezicht stelldnig van het Leger des Heils, met de voorwaarde dat heit geld wordt terugbetaald aan den benadeelde. DE STAAT BELEEDIGD. De Haarlemsche Rec'ntlbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tsgen twee inwoners van Wormerveer, die terecht hadden gestaan, we- geps overtreding van art. 137(bis van het Wet- boek van Strafrechit; zij hadiden n.l. een pam- flet verspreid van de Vrijdenkers-Vereeniging ,,De Dageraad", waarvan zij res'p. voorzitter en secretaris zijn en waarin een voor den Staat ibeleedigenide uitdrukking werd herhaald. Zij zijn veroordeelid tot veertien dagen gevan genisstraf voorwaardelijk met drie jaar proef- tijid. Tegen hen was een maand gevangenis straf onvoorwaardelijk geeiscjit. Na de gevoelige nederlaag van het Fian- sche elfital zijn, zooals wij verwacht hadiden, de niet malsche oritieken losgekomen en zal men nu deze zaak krachtig ter hand gaan nemen, dOch zooals de heer Lotsy door de radio meldeideelide, moet men dit niet al te ge- makkelijik opivatten en eischt het vormen van een hemogeen elfital meer dan een studie door een of andere cammissie. Onidertuisschen, zeide de heer Lotsy, hoede men zich in ons land voor al te groote over- drijving van dit jongste succes in Parijs. Wij heibben een goed, zelfs zeer goed, nationaal elftal, maar am te doen alsof wij van geen enkel elftal bang zijn, ibestaat allerminst reden. Al maakt het nationaal elftal een goed figuur, wij staan nog bij vele ianden ten achter. De wedstrijden voor Zondag. EERSTE KLA.SSE. Om een korte heschouiwing te schrijiven over de kcimende wedstrijden, terwijl de sneeuw- jachten door het luchtruim zwermen, is nu niet ibepaaid aanloklkelijk, daar het vooruit- zicht bestaat dat vrijwel alle terreinen zullen worden afgakeurd. Ondertusschen is het nog niet zoover en dus kan een korte bespreking geen kwaad. Roermond onbvanigt Bleijerheide en zijn hier twee Limiburgsche clutos aan het woord die elkaar niet veel zullen toegeven, met Bleijer heide iets in het voordeel. JulianaNAC zal wel eindigen in een over- winninig voor de bezoekers, die nog steeds kunnen hoipen op het eerlanig bezetten van de eerste plaats. BSVLGNGA is de strijd tusschen twee volkamen gelijk in de ranglijst staande clubs, en waar PSV op eigen terrein speelt, zou een kleine averwinning vioor haar misschien het resultaat kunnen zijn. NOAjD^Eindhoven zal wel eindigen in een averwinning van Eindhoven, die belangrijk betere resultaten heeft kunnen boeken. BWMW zal wel een record aantal toe- schouwers naar het BW-terrein lokken, want dit is d e wedstrijd in het Zuiden. BW 17 punten en MW 16 punten, terwijl beide clubs nog slechts 6 wedstrijden hebben te spelen! Er zijn velen die BW niet in staat achten om haar leidende positie te behouden, doch tot nu toe heeft BW kranig stand gelhouden. iDe beslissing kan echter reeds Zondag val- len en daarom is deze strijd van zoo groot wicht. TWEIEDE KLASSE. Hero—De Baronie. Dit is de wedstrijd in deze klasse, want een nederlaag van een der clutos zal voor haar tevens beteekenen het gevoelig achterop raken in den wed loop am het kampioenschap. Hero staat 1 punt bij De Baronie ten achter, doch op eigen terrein is Hero volkamen thuis en waar er zooveel voor haar van dezen uit- slag aflhangt, zal het een buitengewoon fel- len strijd worden. Goes—TSC. Goes heeft zich werkelijk pracihtig opge- werkt en zal het nog te toezien zijn of zij na haar intree in de Tweede Klasse dit jaar weer de degradatiewedstrijden zal moeten spelen, maar dat zij er in zal siagen om het sterke TSC een nederlaag toe te brengen, gelcoven wjj zeker niet. VissingenTerneuzen. De vorige wedstrijd eindiigde in een gelijk spel. Men mag nu wel beweren, dat Terneu zen niettemin sterker is, doch dat de zware kamp tegen BW een paar dagen te voren gespeeld nag zijn iiwloed deed geiden, waar- door de spelers te spoedig blijken van ver- moeidheid gaven, en Vlissingen hiervan heeft kunnen profiteeren, dit zal nu Zondag kunnen blijken. Zeer zeker gaf in de eerste 20 minu- ten Temeuizen een volkomen meerderheid te zien, doch daama nam Vlissinigen de leading averyWij zijn in den komenden strijd nu niet zoty'gemst en meenen dat Ternhuzen zeer stevig zal moeten aanpakken, wil zij het bewijs van haar meerderlheid kunnen lever en. ZeelandjaRBC. Voor beide clulbs is dit een kamp van groot gewicht, vooral nu Goes zoo goed is komen opzetten. Een nederlaag kan tevens inhouden het definiitief bezetten van de onderste plaats, met al de narigfheden van dien. Zeelandia en RBC achten wij van gelijike kracht en zal er dus van een kleine overwinning sprake kun nen zijn. Wie zal de gelukkige zijn DOSKOMiddelburg. De voorsprong van Middeliburg is door haar nederlaag tegen Goes zoo goed als verdwenen en komen nu De Baronie en Hero haar direct belagen. Het wordt dus terdege oppassen voor de groen-witten. Middelburg treft het, dat DOSKO dit jaar geen belangrijke rol speelt in deze competitie en kan zij indien zij zich bewust is van haar toestand, en waarom zou zij dat niet zijn, ook wel voor een overwin ning zorgen. DERDE KLASSE. SluiskilOranje. Al volgt Sluiiskil in de ranglijst direct op Oranje, toch mag men aannemen dat, gezien het slecht seizoen van Oranje, Sluiskil hier een flinke overwinning zal behalen en daardoor een stevige sprorug in de ranglijst zal maken. BreskensOostburg. IDoordat Breskens twee wedstrijden minder heeft gespeeld dan Oostburg, staat laatstge- noemide juist boven Breskens gerangschikt, maar wij zijn van meening, dat Breskens deze kamip zal winnen, waardoor Oostburg zal terugvallen naar de onderste plaatsen. HulstAxel. Dit is de belangrijkste strijd in deze klasse. 'Hulst leidt nog steeds met 3 punten voor sprong en dit zal Axel wel te veel achten. On dertusschen zal Hulst er goed aan doen om direct stevig aan te pakken, en deze sterke tegenstander, die haar ook verleden jaar het kampioenschap afhandig maakte, van zich af te slaan. Wij verwachten te Hulst een zeer zware kamp voor beide clubs. Een nederlaag voor Axel zal tevens beteekenen een voorbij seizoen, want dan zou Axel 5 punten bij Hulst ten achter komen, hetgeen zelfs de grootste optimisten wel te veel zullen achten. HET WERELDKAMPIOENSCHAP. Vos verliest. Woensdag is de 12e partij gespeeld am het wereldkampioenschap dammen. Wederom is het uitgeloopen op een nederlaag voor onzen landgenoot. De stand is daardoor geworden: Raichenbach 16 punten, Vos 8 punten. Er moeten nu nog acht partijen worden ge speeld, waaruit Raichenbach slechts 4 punten moet behalen, om zijn tiitel te behouden. Waar Vos dus nioig vijf overwinningen zou moeten behalen en de overige partijen dan in remise moeten eindigen, kan de strijd nu wel reeds alis beslist worden beschouwd, te meer, waar onze nationale kamipioen het tot nu toe nog tot geen enkele overwinning heeft kun nen brengen. AUTO AANGEREDEN EN IN SLOOT GERAAKT. Op den rijksweg is nabij het station Moor- drecht een ernstige autobotsing geschied, die wciiderlijk genoeg alleen materieele sohade heeft veroorzaakt. Een door een inwoner van Schiebroek bestuurde auto, die in de richttng Gouda reed, werd even over den overweg nabij het station Moordrecht door een van den tegenovergestelden kant komende vrachtauto, die bestuurd werd door een chauffeur uit Amersfoort met zooveel kracht aangereden, dat een der portieren van de auto werd af- geslagen, waama de auto over den kop slaeg en in de wetering langs den weg tereoht kwam. Het afgeslagen portier werd voor den be- stuurder een geluk, want daardoor kon hij zich direct uit zijn netelige positie bevrjjden en kwam hij er met een nat pag af. Kwets- uren heeft hjj niet bekomen. Omiwonenden vcorzagen hem van droge kleeren. Ook de chauffeur van de vrachtauto kwam er zonder letsel af; de vrachtauto was echter ook gehavend. RECHERCHE ALS COOAINE- SMOKKELAARSTER. De recherche te Maastricht hieeft onder de gemeente Sittard vier cocainesmoklkelaars aangehOiUden. De recherche aldaar had reeds lang ver- moeden, dat er cocaine uit Dui'tschland werd gesmokikeld, doch zij kon de daders nieit te pakken krijger^ tot dat zij zedf als hanidelaar ging optreden. Nadat het geld op tafel was gelegd en 100 gram cocaine te voorschijn kwam, werden de vier smokkelaars door de po'litie, die het huis omsingelde, gevarugen genomen. Het zijn drie in de mijnstreek wonende personen afkom- stig uit Nederland en 6dn buitenlander. BRAND IN LOGEMENT. In den nacht van Zondag op Maandag te ongeveer twee uur werd brand ontdekt in het Tehuis voor Mannen, gelegen aan de Prinsen- gracht naast het Gemeentelijk Kleedingmaga- zijn en nabij de Berenstraat te Amsterdam. Bij deze gelegenheid moesten ongeveer zestig personen het gebouw ontvluchten, wat in goede orde gebeurde. De brand was gelijkstraats udtgebroken, zoodat de bovengelegen slaapzalen spoedig in een dikken rook gehuld waren. Persaon- lijke ongelukken bleef den vluchtenden ge- spaard. Dit logement was vroeger een Christelijk tehuis voor vrouwen. Het werd opgeheven waama er een logement voor mannen in ge- vestigd werd. Het gemeentelijk Maatschap- pelijk Steun bezorgt dit logement een groot aantal dakloozen, zoodat vrij veel steeds alle slaapzalen bezet zjjn. Het feit, dat op ver schillende plaatsen brandtrappen zijn, is on- getwijfeld bij deze nachtelijke gebeurtenls van belang geweest. Dezen nacht waren er welgeteld 59 mannelijke gasten, die over eenige zalen verdeeld waren. Het peroeel is groot en loopt aan de achterzijde diep door. Omstreeks twee uur namen eenige inwoners den een brandlucht waar. Spoedig klonk de kreet: brand, door het logement. Zij ging van verdieping tot verdieping, van zaal tot zaal. De meeste mannen schoten haastig eenige overkleeding over hun nachtgoed. Een ge- deelte vluchtte door de gang naar de Prin- sengracht, anderen begaven zich naar een plat. Van eenige stages klommen de gasten langs ijzeren brandladders naar beneden, on- danks den rook, die aan de achterzjjde vrij hevig was. Alles ging. de omstandigheden in aanmerking genomen, ordelijk. De mannen, die over de brandtrappen naar de achterzjjde de wijk hadden geuomen, kwamen op een plat terecht en konden daar niet verder. Hier bleven zrj rustig wachten tot de brandweer kwam. Deze was inmiddels gealarmeerd en was van twee stations uitgerukt, nameljjk de hoofdwacht Prinsengracht met motorspuit en ladder, de post Rosengracht met een motor spuit alleen. De bevelvoerder, de rook boven het perceel ziende opstijgen en een aantal vluchtelingen, die op straat stonden bemer- kende, gaf na een korte verkenning onmiddel lijk een tweede alarm, waarop onder bevel van den hoofdbrandmeester D. Doets een derde motorspuit, alsmede een manschappen- en een gereedschapswagen uitrukten. Toen de aanvalstroep, gewapend met een der stralen van een motorspuit, gelijkstraats naar binnendrong, kwamen nag steeds man nen uit het tehuis. Tegelijkertijd werd de motorladder uitge- schoven, omdat voor geopende ramen aan de grachtzijde eenige personen om hulp rieper In totaal werden vijf mannen over de ladder naar beneden gebracht. Van een redding kan niet gesproken worden omdat boven wel rook stond, doch geen gevaar dreigde. In elk geval werden alle bewoners, ook die achter op het plat stonden, in veiligheid gebracht. En door het optreden van de brandweer 6n door de min of meer laconieke wijze, waarop de slaap- gasten het geval opnamen, gescbdedde alles vlot en in goede orde. Het feit, dat voor be- hoorljjke vluchtwegen in het tehuis was ge- zorgd, droeg daartoe niet weinig bij. De troep van de brandweer, die gelijkstraats tegen den stroom van vluchtenden indrong, stiet aldaar op twee ruimten, die geheel in brand stonden. Dit waren de keuken en een vrij groote ruimte waarin het goed der gasten gewasschen wordt. Dit laatste vertrek stand vol met waschketels doch er was ook een stapel onderkleeding, welke daaromheen lag. Bovendien stond er een zware rook, zoodat de troep, op den buik kruipend, naar bdnnen moest gaan. Een tweede straal was via een aangrenzend logement gelegd en hiermede werd het vuur aan de achterzijde aangevallen. Spoedig kon vastgesteld worden, dat gevaar voor uitbreiding geweken was en dat niet meer vertrekken brandschade konden op- loopen. Het vuur was wel hevig geweest. Zoowel in den keuken als in de waschruimte, waren de houten zolderingen door den brand aan- gevreten. Dikke baiken waren verkoold, de inventaris was vemield en een groot gedeeite van de wasch werd een prooi van het vuur. De brandweer zag zich genoodzaakt de vloer van de groote eet- en conversatieeaai op de eerste verdieping open te slaan. De planken werden er uitgebroken, waama men op een tweede laag planken stiet. Ook deze moest worden weggesloopt, waarbij telkens vuur bloot kwam. Dit werd met emmers water gedoofd. Uren achtereen werd deze karwei voort- gezet. Bij dezen arbeid had de brandweer de noodige belangstelling van de tehuisgasten. die alien waren teruggekeerd en die in hun zonderlinge kleeding het verdere verloop van de blussching niet wilden missen. Het was zeer laat in den nacht toen het laatste brandweervoertuig inrukte. De oorzaak van den brand is niet bekend. De politie stelt er een onderzoek naar in.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2