De Italiaansch-Abessinische oorlog. Kerknieuws TER NEUZEN, 13 JANUARI 1936. SLUISKIL. ZAAMSLAG. HOEK. AXEL. RECHTSZAKEN. Omtrent de toestand aan de fronten schrijft de N. R. Cr t. Da belangrijkste berichten zijn die welke melding maakten van een hevigen regenval in het Noorden, die een gioed deel van het ter- rein onbegaanbaar maakte en die de actie van de beide partijen vrijwel stillegde. De moge lijkheid bstaat dat met dezen regenval de „kleine" regens zijn begonnen. De kleine regens vallen niet, gelijk met de echte regens het geval is, op een vrij nauw- keurig te bepalen tijd. Zij vallen dit jaar wat vroeger dan vorige jaren het geval is geweest en de Abessijnen hebben al groote feesten ge- vierd, omdat ook dit gelijk met de maans- verduistering van Woensdag het geval is ge weest, die in Abessinie als een ongewoon gunstig verschijnsel werd gezien en die dan ook aanleiding heeft gegeven tot veel feeste- lijkheid zoo'n gunstigen afloop voorspelde. De kleine regens vallen dus onregelmatig, doch niet alleen wat tijd betreft, ook in hevig- heid. Gewoonlijk is er eert bescheiden regen- seizoen van Pebruari tot Mei. Dan volgt er een pauze waarin alles gelegenheid krijgt om wat bij te drogen en dan beginnen half Juni de echte en groote zomerregens. In midden Abessinie zijn April en Mei doorgaans natter dan Pebruari en Maart, maar soms beginnen de kleine regens veel vroeger - - gelijk dan nu het geval is en zelfs duren zij wel voort tot half Juni om dan over te gaan in de zomer regens. Wei is in den regel Januari een droge maand en wanneer in die maand de regens beginnen, kan men wel aannemen, dat zij niet van lan- gen duur zullen zijn. Het eene gedeelte van Abessinie is echter veel natter dan het andere. In midden Abes sinie valt veel meer regen, dan in het'uiterste Noorden en in het Qosten. In het gebied om Addis Abeba valt per jaar ongeveer 100 c.M., doch in het Noorden en in het Oosten slechts 60 c.M. en juist in het Noorden en in het Oos ten liggen de beide fronten. Van deze 60 c.M. valt ongeveer driekwart tijdens de ztomer- regens, zoodat er woor de kleine regens in het oorlogsgebied 15 c.M. overblijft. Het is dan ook niet waarschijnlijk, dat de regen die op het oogenblik in het Noorden valt, reeds behoort tot de kleine regens. Niettemin zijn zij voor het verloop van den strijd belangrijk. De Italianen, die met het aanleggen van de wegen achter hun linies zeer aan tijd gebon- den zijn, omdat zij daarmede gereed moeten zijn voor het begin van de kleine regens, wor- den er zeer door gehandicapt. Want niet al leen, dat het op het oogenblik onmogelijk is om aan de wegen te werken, ook wordt het gedeelte dat thans gedeelteiijk gereed is em- stig beschadigd door deze regens, zoodat men zoodra het droog is eerst de schade zal moeten herstellen. Bovendien is het terredn door deze Januari-regens reeds zoo doordrenkt, dat zwaar verkeer onmogelijk geworden is. Dit is bedenkelijk voor de voedsel- en materiaal- voorziening van de meest naar voren gescho- ven Italiaansche linies. Deze voorziening wordt toch reeds bedreigd door de Abessijn- sche troepen in Tembien, doch voordat de wegen onbegaanbaar waren was het gevaar hier minder groot, omdat de Italianen hun ver- bindingen hier niog goed konden verdedigen. Nu kunnen ze echter ook niet meer met zwaar oorlogsmateriaal opereeren. Dit gevoegd bij het feit, dat de Abessijnen zich op het oogen blik nog wel kunnen verplaatsen, maakt de situatie in het Noorden dan ook critiek voor de Italianen. Daar komt nog bij, dat het Italiaansche oppercommando ook niet weet wanneer de regens zullen eindigen - immers, de mogelijk heid, dat zij niet zullen eindigen bestaat zoodat dit commando ook reeds met de moge lijkheid van een volslagen rust tot October rekening moet houden. Dit zal een rust zijn die demoraliseerend zal werken op de troepen, die in die gedwiongen stilstand ook zullen moeten zien hoe een groot gedeelte van de nieuw aangelegde wegen ver- woest wordt. De belangrijkste gebeurtenis van vorige week is de massale verscheping van nieuwe troepen, waaronder de divisie Alpenjagers naar Oost-Afrika en de aankondiging dat er nog meerdere troepen zullen volgen. Te Rome was men van meening, dat de divi sie Alpenjagers moest dienen om Amba Aladji te veroveren. Dit zou dan moeten geschiedeiw voor het begin van de kleine regens, dus zoo dra deze Januari-regens zijn opgehouden. De positie van de Italianen maakt deze, te Rome met vuur verdedigde meening, niet zeer waar schijnlijk. Aan den anderen kant kan men zich afvra- gen, wat de bedoeling is van het zenden van deze troepen als men niet het plan heeft, voor de regens een nieuw offensief in te zetten. Het is namelijk niet zeer waarschijnlijk. dat men het te Rome zoo vruchtbaar acht om deze troepen acht maanden in den regen te laten wachten. Afgezien van de mogelijkheid, dat de Ialianen nog met een verrassing voor den dag zullen komen wat betreft de sterkte van hun troepen en wat betreft hun vaardigheid om de moeilijkheden van thans met een slag te overwinnen, is het dan ook het waarschijn- lijkst, dat het Italiaansche oppercommando de Abessijnsche bedreiging in Tembien en in Scire zoo ernstig inziet, dat zij het moodzake- lijk achtte ten spoedigste zeer sterke troepen te zenden, om tot de regens te kunnen behou- den, wat thans bezet is, eventueel zelfs, zon- der Makalle. De mogelijkheden om deze stad te behouden zijn de laatste dagen sterk afgenomen. Het Italiaansche prestige zou een verlies van de stad moeilijk kunnen dragen, maar in den huidigen toestand is deze dwang van het prestige alleen maar schadelijk voor de Ita lianen, omdat Makalle door zijn ver voorU^t- geschoven ligging, de thans steeds moeilijker te handhaven verbindingswegen uitbreid, met een tamelijk dood stuk. De Abessijnsche actie in Tembien en Scire, waaromtrent de laatste dagen geen berichten meer zijn binnengekomen, ondervindt blijk- baar ook veel last van den regen. Een bericht uit Dessie meldt, dat daar de wegen zoo goed als onbegaanbaar geworden zijn en dat de weg naar het Noorden versperd is door auto's, die zijn blijven steken. Blijkbaar hebben dus ook ras Seyoem en ras Ayele met moeilijkheden te kampen. Moeilijkheden, die de Abessiniers blijkbaar al zoo ongeduldig maakten, dat zij alvast maar mededeelden dat Makalle gevallen was; een bericht, waar niet het minste geloof aan gehecht kan worden. Inmiddels zijn de Abessiniers, zoodra de regen heeft opgehouden, indien dit het geval zou zijn v66r de nieuwe versterkingen in Tigrd zijn aangekomen, sterk in het voordeel en mochten deze regens eindigen vodrdat ge- noemde versterkingen zijn aangekomen, dan is de val van Makalld waarschijnlijk een kwes tie van eenige dagen. De Abessijnsche band om de stad is de laatste'dagen nog wel weer iets toegehaald. De groote nadruk, waarmede de Italianen de berichten over hun overwin- ning bij AmaAradam en bij de Gneva publi- ceeren, wijst hier wel op. Het Zuidelijk front. Aan het Zuidelijk front is de strijd, die deze week Nioordelijk van Dolo ontbrandt is, het belangrijkst. De Italianen hadden den laatsten tijd de gamizoenen van Doegh en Dolo aan- zienlijk versterkt en hebben zij voor de tweede maal een uitval moeten doen om de voortdu- rende infiltraties van troepen van Desta in het gebied om Dolo te doen eindigen. Toen de Italianen hun uitval deden, waren de troepen van Desta op den linkeroever van de Ganale Doria Dolo tot ongeveer dertig kilometer ge- naderd. De Italianen deden hun uitval met afdeelingen Doebats, doch ook eenige afdee- lingen blanke troepen namen er aan deel. Na een gevecht dat ongeveer een dag ge- duurd heeft moest Desta zich terugtrekken - Hij seinde naar Addis Abeba dat hij een Ita- liaanschen inval in Sidamo had kunnen voor- komen en naar men mag aannemen heeft hij zijn troepen verspreid om van de Italiaan sche vliegtuigen, die onmiddellijk na zijn nederlaag in actie kwamen, zoo weinig moge- lijk te duchten te hebben. Inmiddels was zijn bericht over een verhinderen van een inval, in Sidamo ook weer niet zoo heel erg bezijden de waarheid, want de Italianen hebben zich na hun actie tegen Desta weer op Dolo terug- getrokken. Blijkbaar weten zij wie zij tegen- over zich hebben. Daarmede is meteen dui- delijk dat de bedreiging van Desta wel ver- minderd is, doch allerminst is verdwenen. Hij heeft versterkingen gevraagd en het is dan ook aan te nemen, dat deze moeilijk te ontmoedigen Abessijnsche aanvoerder, in de overtuiging dat het gebied van de Web en de Ganale Doria den juisten hoek is om het den Italianen lastig te maken, binnenkort opnieuw van zich zal laten hooren. Verder zijn de Italianen opgetrokken in het dal van de Sjebeli. Of men hier te maken heeft met een uitgebreide actie en eventueel met de opening van een nieuw offensief is niet zeker. De waarschijnlijkheid van dit nieuwe groote offensief is in ieder geval niet zeer groot. Nieuwe plannen betreffende Abessynie De „Oeuvre" beweert, dat men zich in de groote Europeesche landen er van bewust is, dat een te groot succes van, het zwarte ras tegenover Italie zekere gevolgen zou kunnen hebben. Men vreest, dat een dergelijk succes niet zonder uitwerking op het Europeesche evenwicht zal blijven en vooral de rust der koloniale mogendheden zou kunnen verstoren. Men zou volgens de „Oeuvre" overwegen, in het kader van den Vdlkenbond een neutrale enquete-commissie te vormen, op voorstel van Italie, die in Abessynie de oorlogsmethoden zou onderzoeken en de mogelijkheid van een vreedzame oplossing van het conflict zou be- studeeren. Tegelijkertijd zouden op initiatief van een kleinen staat, waarschijnlijk Belgie, te Geneve voorstellen worden overwogen, die betrekking zouden hebben op een sociale en economische reorganisatie van Abessynie. Uit welingelichte kringen heeft de „Oeuvre" vernomen, dat de Belgische Kamercommissie voor buitenlandsche zaken zich met deze kwes- tie uitvoerig heeft bezig gehouden. Men zal waarschijnlijk trachten, aldus het blad, den negus er toe te brengen, dat hij een beroep doet op den Volkenbond, die dan een reorgani satie in Abessynie tot stand zou doen bren gen, zoodat Engeland en Frankrijk een soort mandaat over het land zouden krijgen. Het zou dan de bedoeling zijn, langzamerhand ook Italie naar voren te schuiven, zoodat de drie mogendheden gezamenlijk het hervormings- werk ter hand zouden nemen; Engeland en Frankrijk zouden de noodige gelden ter be- schikking stellen. De mogelijkheid van nieuwe vredesvoorstellen. De Geneefsche correspondent van Reuter meldt, dat er tal van aanwijzingen zijn vol gens welke Italie hoe langer hoe meer ge- neiigd is, in te gaan op redelijke vredesvoor stellen. Men heeft den indruk, dat indien er te Rome vredesvoorstellen werden ingediend, deze geheel anders opgenomen zouden worden dan eenigen tijd geleden, Het is alleen maar de vraag, wie het initia tief tot dergelijke voorstellen zal nemen. Noch Engeland, noch Frankrijk hebben veel lust dit opnieuw te doen. Italie zelf kan ijet moeilijk doen en Abessinie is al evenmin geneigd der gelijke voorstellen uit te werken. Het zou dus aan den Volkenbond zijn, om voorstellen te doen, doch men is te Geneve van meening, dat de Volkenbondsraad in zijn vergadering van 20 Januari nog niet op deze kwestie zal in- gaan. Gezien de stemming van de meerder- heid der leden van den Raad, verwacht men eerder een uitbreiding van de sanctiemaat- regelen dan vredesvoorstellen. Overigens acht men het te Geneve de vraag of er daar een. beslissing genomen zal worden inzake een petroleumembargo, alvorens het Amerikaansche standpunt definitief bekend is. Later meldde Reuter, zoowel uit Londen als uit Parijs, dat men daar in officieele kringen met nadruk de geruchten tegensprak, als zou men hier nieuwe vredesonderhandelingen voor- bereiden. De gewijzigde neutraliteits- voorstellen in de V. S. De Amerikaansche minister van buitenland sche zaken, Hull, heeft in een persconferentie verklaard, dat de wijzigingen, die de commis- sie voor buitenlandsche zaken van den Senaat heeft aangebracht, in de neutraliteitsvoorstel- len geen verandering brengen in de politiek van de Vereenigde Staten met betrekking tot het uitvaardigen van een embargo op grond- stoffen. Hull zeide verder, dat de voorstellen tot doel hebben om de Vereenigde Staten bui- ten den oorlog te houden en dat zij de regee- ring nog dezelfde bevoegdheden geven, als voor de schrapping van de bewuste paragraaf het geval was. De wijziging, die de commissie voor buiten landsche zaken van den Amerikaanschen senaat heeft aangebracht in de neutraliteits- voorstellen, heeft in Italie den indruk gewekt dat de Vereenigde Staten de Volkenbond- sancties niet zullen steunen. De Lavoro Fas- cista zegt, dat de voorstellen ondubbelzinnig de werkelijke plannen van de Amerikaansche regeering ophelderen, om zich niet bij Geneve aan te sluiten. Een veroordeeling van Italie door Amerika zou ook onzinnig zijn. Het Amerikaansche volk zou nooit hierin kunnen toestemmen. Uit de amendementen van de Senaatscommissie op de neutraliteitswet kan de openbare meening zien, dat Geneve in de Vereenigde Staten geen bondgenooten zal vinden. In officieele kringen te Rome verklaart men, dat Italie de insteliing van een embargo op petroleum als een hoogst emstigen maat- regel zou beschouwen, dioch men weigert te zeggen, of de insteliing van een dergelijk embargo als een casus belli" zou worden be- schouwd. President Roosevelt, het departement van buitenlandsche zaken en sommige leden van den senaat hebben den laats'ten itijd bijna gelijkluidencle brieven ontvangen, afkomstig van in de Ver. Staten wonende Italianen, waarin geprotesteerd wordt teg=n het feit, dat „de Amerikaansche regeering zicfi be- moeit met de kwestie der Europeesche sanc- ties en met de politiek van een embargo". Op het Witte Huis worden 500 tot 1000 van dergelijke protestbrieven per dag ontvangen. EEN DROKVE PLECHTIGHEID. Zaterdagmiddag werd ter aarde besteld de heer J.' P. Stoffeils, in leven agent van den ProvineiaJen Sboomlbootidienst ajlhier. Voor zoover de diienst hat toeliet, was het geheele personeel van den Brovimcialen Stoom- ibootdienst aanwezig om den om zijn persoon- lijke gawen zoo hooggeachten agent de laatste eer te bewijzen. Een schat van bio em en dekte 'de baar, die door kapiteins, stuurtlieden en het walpersoniaeil van Ter Neuzen werd gedragen. Op de begraafplaats waren zeer velen aan wezig die van him deelneming bij diit verschei- den wildien getui'gen. Bij de gaopendie groeye werd het eerst het woorld gevoerd door den heer G. J. d'e Jonge, uit Vldssingen, directeur van den Provincialen Stoomfbootdiensit, die all^f,eerst herinrnerde aan de snellie promotie die de heer Stoffels bij den Stoomlbootdienst had gemaakt. Op 1 April 1918 in ddenist gekomen, volgde reeds 8 jaar later zijn benoeminig tot agent bij den Stoom- bootdienist te Hansweert, spoedig daarop ge- volgid met zijn bevordering tot agent alhier. Hieruit blij'kt wed hoe zijn superieuren zijn wenk wisten te waardeeren. Hoe kon het ook anders waar de overledene die bij de Directie, varenid personeel en het walpersoneel door zijn voorbeelldige plichtsbetrachting en minzame omjgang aller achting en vriendschap genoot. Door zijn buiten'gewone tact om met het pulbliek, en alien die op eenigerlei wijze met den stoomlbootdienst in relatie stonden, om te gaan, genoot de overledene aller sympathie. Juist hdendoor heefit dit overlijden zui'k een groote ontroering gewekt. Spreker hoopte dat deze woonden de nabestaanden eenige rmate tot troost mogen strekken en zij gesterkt mogen worden in dit groote verlies. Als vrienld van de familie nam thans de heer I. van de Sande het woord, die getuigde van de ailgemeene deelneming die in de stad werd verweikt toen het virij plotseling verscheiden van den heer Stoffels bekend werd. Door zijn goade karaktereigenschappen had de over ledene zich vele vrienden weten te maken en nimmer deed men bevengeefs een beroep op hem, waar men zijn huilp van noode haxi hetzij voor den dienst, hetzij voor anidere belangen. Anderen tot dienst te zijn was zijn lust, dit getuige ook de groote belangstelling bij de laatste eer die wij de overledene kunnen be- wijizen. Doch dit alles zinkt in het niet bij de groote smart bij hen, die door dit verschei den op zoo'n jeuigdiigen leeftij'd hun liefdevollen erihtgenoot, zoon, broeder en zwager zullen mioeten miissen, die bij al zijn goede deugden ook de gave bezat zulk een liefdevolle sifeer om zich heen te schoppen. Spreker hoopte dat aan de familie de kracht moge gegeven worden dit groote verlies te dragen. Thans nam het woord de heer G. Adriaan- sens, agenit van den Stoombootdiienst te Wal- soorden, die namens het personeel van den Stoomtoootdienst uiting gaf van de groote ont roering die zich van alien had meester ge maakt toen het heerigaan van zijn collega Stoffels bekiend werd, want de overledene had zich door zijn uitmlinten.de karaktereigen- schappen de aigemeene hoogachting en waar- deering weten te verwerven zoowel van zijn superieuren als van zijn collegals, varend en walpersoneel. Allen, die met zijn nu verscheiden collega omgingen, hetzij in den dienst of daar buiten, gemakten onder de bekoring van zijn groote hulpvaardigheid, die er steeids op bereikenld was de vriendschapsband, die in den loop der jaren was ontstaan, te versberken. Geen won der dan ook dat hij alleen vrienden had. De nagedachtenis van den overledene zai dan ook door alien, zonder ondersoheid, in danikbare herinnering worden bewaard. De heer D. Kranenburg, uit Breda, zwager van den overledene, dankte hiencp namens de familie de Directie van den Prov. Stoomboot- idiensit, het varend en het walpersoneel van den dien/st en verder alien die op zoo treffende wijze den dierbare overledene de laatste eer hebben bewezen. SCHEE'PSON'GE VALLEN. De rieeiks van soheepsongevalien welke zich gedunende den laatsten tijd nabij Ter Neuzen voordoen, is wederom met 66n verimeerderd. Zondagavond om half acht is het voor Gent bestemde geladen Amerikaansche stoomschip „West Camaik" ter hooigte van den Braaikman in aanvaring gekomen met het van Antwer- pen komende Duitsche stoomschip Planet". De bobsing was zoo hevig, dat volgens oog- getuigen, de ,;West Camak", geheel rond- zwaaide en vervolgens in de richtinig van de zeedijk voer om op kortsn afetand hlervan aan den grand te laopen. Everi voor de aan varing plaats had werden met de stoomfluit signalen gewisseld, daarop hoordie men bet gerabel van een vailendt anker, terwijil de bot- sing gepaard ging met het .geluiid als van een kanonschot. Xw|»W iOp de reede en in de haven gestationneerd liggende sleepbooten voeren onmididellijk voor het verleenen van assdistenitie naderbij. Het bdeek dat de „West Camak" die veel water maakte aan bakboordszijde van den voorste- *ven geramd was. Hier heeft het sehip een groot gat in den scheepswand opgeloopen, vlak bij de eerste mast, waardoor de ruimen I en II vol water zijn geioopen. Een gedeelte ■der lading toestaande uit schuitjes lood en taien katoen kan men door het gat zien. Het Duitsche stoormschip „Planet", dat een eind verder ten anker was gekomen, schijnt slechts weinig ave.rij te hebiben. Het schip heeft op eigen kracht de terugreis naar Antwerpen aanvaard alwaar een nauwkeurig onderzoe.k naar eventueele schade zal worden ingesteld. Inmiddelis zijn gisteravond ook bergings- vaartuigen uit Antwerpen en Vldssingen van de Union de Remorquage et de Sauvetage ge- arriveerd. OnmlddeUijlk is een aanvang ge- maaikt met het wegpompen van het binnen- dringende water en het aanbrenigen van een noo'dbekdsting. Het wiordt betiwijfeld of de „Wiest Oarnak" de reis naar Gent zal kunnen en mogen voontzetten. Vermoedelijk zal ge- tracht worden het schip naar Antwerpen te slespen alwaar het in een dok opgenomen zai worden. Terwijl we dit schrijven bereikt ons het be richt dat een Zweedsch stoomschip met bout beladen, de „Emily", ter hooigte van de Oaster- put omhoog gevaren. Hedenmiddag is het schip met behulp van de sleepbooten „Horagezand", „Hollandia", en Betsy" van de Terneuzen Tugboat Company bij hoog water vlot gesleept. Een en ander had veel bekijks. RIJKSPOSTSPAARBANK. In den loop der maand December 1935 werd op het kantoor der posterijen te Ter Neuzen op spaartankboekjes ingelogd 54.790,86 en teru'gfbetaald 43.824,54; d'erhalve mt:r inge- lagd dan teiiugtoetaald f 10.966,32. Het aantal nieuw uibgegeven boekjes be- droeg 21. A UTOSMDKKELAAK ZWAAR GESTRAFT. I. M. te St. Jansteen werd ten vorigen jare door de Belgische douane aangehouden toen hij een au/to uit Zeeuwisch-Vlaanderen frau- duleus in Belgie invoerlde. Hij werd thans voor dit feit veroorideeld tot 4 maanden gevangenis- straf en 261.000 franik boete, met verfoeurdver- klaring van het gesmoklkelde voertudg. GEHEIME STOKERIJ NABIJ DE GRENS. Nabij de grenjs onder de gemeente Malde- ghem is een groote gehedme jeneverstokerij ontdekt, wellkie in voile werking was en werd gedreven door vader en zoon Berle. Men ver- moedt, dat de jenever van daaruit over onze gtrens werd gesmolkkeld. Volgens de Belgische douanicn zouden nog verischeidene dezer ge- heimsitokerijen langis de grens in werMnig zijn en hun klanten voor een groot deel op Neder- landsch getoied heibben. S.s. „Rugia". Velen uit den omtrek kwamen Zatendag en Zonddg- een kijlkje nem£n bij het zeldzame on- geval, waarvan het sitooimischip ,,Rugia" Don- derdag j.l. de dupe was. Intusischen is het schip voor verdere onder- ganig behoed. Men is bezig de ruimen te ledi- gen, wat tot gevolg heeft, dat het slagzij reeds met eenige graden is venminderd. Miet eenige materieele schade zal dus dit on- geval tot een goed ednde komen. Naar verluddt zou de kapitoin van, het stoom schip geweigerd hebben de lading alsnog te vervoeren. Brugbouw. Langzaam begint er teekeninig te komen in de weirkzaamheden aan de bnug'bouw over de leiding aan het z.g. Molengat. Vanmorgen i's men begonnen de bekiistingte verwijderen, zoodat de betonnen brug in haar practische sierlijikheid reeds zich'tbaar wordt. Gesiaagd. Voor het admissie-examen in Sierplanten slaagde dezer dagen te Goes o.m. de heer W. Slabbekoorn, tuinbouw- en vak-onderwijzer, alhier. Onder water geioopen. Tengevolge van de vele regens, zijn vele strooken wei- en bouwland onder water ge ioopen, zoodat de Polderschekreek weer tot zijn vroegere groote is teruggebracht, doordat de aanvoer van water die van afvoer over- treft. De storm. In den nacht van Donderdag op Vrijdag viel bij een storm, waarbij dionderslagen hoorbaar waren, een massa water en hagel, terwijl on der meer eenige dakpannen van het volks- gebouw werden afgerukt. Gevaarlyke tulnbewoners. Dat niet alle planten in onze tuinen geheel onschadelijk zijn voor mensch en dier mag als bekend worden verondersteld. Gezien het feit, dat tal van geneesmiddelen uit planten- sappen worden bereid, ligt het voor de hand, dat we bij onoordeelkundigen omgang daarvan schade kunnen ondervinden. Ook onder onze zeer bekende Coniferen schuilen zulke exem- plaren. We denken hierbij aan de Tasces baccata, die we in zeer veel tuinen aantreffen. Deze dichtgroeiende en donker groene plant wordt zelfs wel gebruikt voor hagen, en kan zeer goed schaduw verdragen, terwijl ze ook best tegen het knippen kan. Er zijn ook onder de Tasces familie mooie stijl opgroeiende, de zoogenaamde Pyramidalis en dan nog met goud getopte bladeren of liever naalden. Men vindt vrouwelijke en mannelijke exemplaren. E>e laatste dragen zaden, die zich binnen de vruchtjes bevinden, dit is een soort van vlee- zigen beker, die.in rijpen toestand rood van kleur is en een kleverig vocht inhoudt. De vruchten zijn niet giftig, de bladeren evenwel zooveel te meer. Vooral paarden en ezels ster- ven er spoedig aan en men beweert dat 6en hectogram reeds doodelijk werkt. Gevallen zijn ook bekend, dat alhier hoomvee daaraan is gestorven. Hierin ligt dus een aanwijzing dat men dergelijk planten niet laat groeien die onder bereik zijn van vee, b.v. langs wegen en weilanden. Concert. Vrijdagavond gaf de muziekvereeniging ,,Elk naar zijn krachten" alhier haar eerste win- terconcert. De voorzitter, de heer P. A. Ockee, opende de avond door de aanwezigen, die in groote getale waren opgekomen, welkom te heeten. In het bijzonder dankte hij den eere-voorzitter, den Edelachtb. heer Mr. J. A. van Tienhoven, voor zijn aanwezigheid. Hiema werden door de muziekvereeniging, onder leiding van den heer A. Schirris, op zeer vlotte wijze eenige welgekozen nummers uitgevoerd. Vooral de .Caprice sur un Theme Allemand" van J. M. Bekker, van welk nummer eerst door den directeur een kleine analyse was gegeven, viel goed in den smaak. Duidelijk was te bemerken dat, al is het aantal werkende leden met enkele verminderd, de kwaliteit daar niet onder geleden heeft. De solisten kweten zich best van hun taak en alles werd zeer verzorgd en beschaafd ten gehoore gebracht. Hiema werd opgevoerd een blijspel in 3 be- drijven van Jac. de Vos. Reeds bij den aanvang bleek dat dit blij spel, met zijn vele verwikkelingen, welgekozen was. De dokters Helwich en Grtindel kregen reeds dadelijk contact met de toehoorders en het was vooral dr. Griindel die de lachspieren danig in beweging bracht. Ook de huishoud- ster Therese Winkler bekend als de studenten- moeder deed haar naam bij de dokters-vrijge- zellen alle eer aan. De opkomst van neef Wilhelm was steeds een daverend succes. De professor Lorenz met zijn schoone dochter en lieve kleindochter gaven dikwijls zeer mooi spel te genieten. Allen deden hun best een zoo goed mogelijk geheel te vormen en slaag- den dan daar ook zeer goed in. We zagen oiok enkele debutanten zooals Franqois de bediende en Anna het dienst- meisje, ook deze voldeden zeer goed. Tot slot werd opgevoerd „Het verlote land- huis", een klucht die telkens en telkens de zaal deed daveren van 't lachen en zeer veel bijval genoot. De voorzitter dankte hiema alien die tot het welslagen van den avond hadden mede- gewerkt en wekte alien op om naar beste krachten de vereeniging te steunen. Koleqvereeniging ,,'t Vooruitzicht". Op Zaterdag 11 Januari hield de kolenver- eeniging ,,'t Vooruitzicht" haar jaarvergade- ring op de bovenzaal bij den heer P. Hurjssen alhier. De vergadering werd op de gebruikelijke wijze geopend difor den voorzitter den heer P. C. Dieleman. Uit het jaarverslag van den secretaris-pen- ningmeester den heer P. de Kraker Jz. bleek, dat het bestuur het afgeloopen jaar nog al met wat moeilijkheden te kampen heeft gehad, vanwege allerlei bepalingen. Tevens dat 20 nieuwe leden waren toege- treden en enkele van de ledenlijst afgevoerd. Bij de voorjaarslevering waren de uitgaven 2550,37 en de ontvangsten f 2484. Er bleef in kas 211,57. Bij de zomerlevering waren de uitgaven 4788,60 en de ontvangsten 4818,17. Na deze levering was er in kas f 241,14, Respectievelijk werden 230 en 432 ton kolen aangekocht. Dus in totaal over 1935 zes- honderd-twee-en-zestig ton. De voorzitter sprak enkele woorden naar aanleiding van het feit, dat de heer Mart. Dieleman 25 jaar achtereen bestuurslid was geweest. Door ongesteldheid was deze ver- hinderd tegenwoordig te zijn. De aftredende bestuursleden de heeren Adr. Kiel en P. de Kraker werden bij acclamatie herkozen. Ruim 60 personen waren op deze vergade ring tegenwoordig. Jaarvergadering van den Ohr. Fabrleksarbeidersbond. Onder voorzditterschap van den heer M. Bak- ker had j.l. Vrijdagavond de feestelijike jaar- vergaderintg plaats van de afid. Axel van den Chr. Bond van Fabrtoksi- en Transportarbei- ders. Ook nu weer was de Hervormde Zondag- sohool in de Julianiastraat vtoor dit doeil als feestizaal ingerdclhit. Na de opening werd ge- zongen Psailm 84 3 en vervolgems de ornbe- rijmide 84ste Pisalm voorgelezen. De voorzitter sprak daarop een openings- woord, waarin hij wees op de weinig stabiele verhoudingen onder de vol'keren rondom en ook in ons edgten land. Waar zelfs oor- logsgevaar voor ons land met het oog op zijn intematdonale verplidhtdngen niet is uitgesloten, zou het niet dan met gemengde gevoelens zijn dat wij feestvieren, ware het niet dat de organiisatiie rijike stof tot danik aan God heeft. Nadat een paar couple,tten van het bonds- lied waren gezongen, werd door den secret,a- ris 'het jaarverslag over 1935 uitgelhraiclht, het- welk met het oog op mutatie in het bestuur, ■beknopt was. Wij stippen hieruit aan, dat de afdeeling thans is gegnoeid tot 156 leden en dat het bezoek aan de vier gehouden leden- vergaderingen aanleiding tot klacbten gaf. (Daarop werd door den heer A. Verschelling een inleidtng gehouden over „het wereldge- beuren", waarin deze vooral zijn aandacht schonik aan het Italiaansch-Albessijnsch con flict en de corlogsdaden van de Italianen scherp laaktie. Ook het nat.-socialisme werd door hem scherp becritiseend. Het jaarverslag van den penningmeester, die deswege tevoren door de ciontrolecommissie voor zijn belieild was gedechargeerd, spreuk o.m. van een totaal aan inlkomsten van 5095,31, waaronder 2886,77 aan bonds- en f 2067,40 aan werkeloazen-contribiutie. Waar de uitlkee- riingen aan werkedoozen niet minder dan 6480,50 beidroegen, bleek hieruit, dat 4413,10 meer aan werkeloiozen is uifcgekeerd dan aan werkeloozen-contri'butie werd ontvan gen Uit de oijfers van dezen spreker bleek ook hier weer van hoeveel gewicht deze orga- nisaties in deze donkere tijden voor de werke- looze ahbeiders zijn en van welke groote waarde het voor de organisatde is over een penningmeester te bascihiikken als de heer Oostdijik. Het ver Slag verwierf de instemjming der vergadering en na het zingen van gezang 3 vs. 1 en 6 brak de pauize aan. Nadat eenige miuizikanten enkele nummers had'den ten baste gegeven, werd gelegenheid gegeven aan de afgevaardigden van zuster- afdeeilingen tot receptae, waama de ter ver gadering aanwazige bondsvoonzitter, de heer W. Strijibis, gelegenheid kreeg de feestrede uit tie spreken. Oak deze begon met de vraag te stellen of feestvieren thans wel geoorioofd is, geizien de materieele en geestalijike deflatie en de extrimistdsdhe bevliegmg onder de volkeren die in tal van laniden geleid heeft tat commu- niistische of fascistische dictatuur. In ons land is de onltreddering cp politiek terrein ock ver- ontrustend. Op humoristischewijze had spre ker zich tevoren tot de vrouwen gewend' om hen van de zeigeningen van het organisatie- leven voor gezin en maatschappdj te doordrin- gen en op zulk een welsprekende wij'ze was zijn geimprovisieerid betoog voorgedragen, dat hij volkomen contact met zijn gehoor verkreeg hetgeen van groot belang was voor het em- stige deel van zijn rede, waarin hij wees op de zondeval van hiat mensohd'om, dat na het Pa- radijs doornen en disitels op zijn weg kreeg en in het zweet zijms aanschijns brood moest eten. Geen redders, onversdhillig of zij Hitler, Mus solini of Mussert heeten, zullen daarom in staat zijn de jammer en dienlde te doen ein digen. Geen gebaide vuisten, maar gevouwen haniden slechts vraagt God. Spreker wekte in zijn gloedvolle en van ideallisme en overtui ging sprankelenide rede op de sfeer van zonde en ongerechtigheid uit gezin en maatschappij te bannen en in bet Jeruzalem van het eigen huis te beginnen en op God vertrouwen te stel len. Alleen de verzekerdhieid des geloofs en de wetenschap, dat de Vader aan het roer staat van het schip, ook in dezen storm des tijds, zal ons buigemd voor God vrede en blij'dschap deelachtiig doen worden. Qnnoodig te zeggen, daJt zang, rnuziek en voordracht ook in de tweede helft elkaar weer afwisseiden. Na het zingen van psalm 121 4 isdoot de bondsvoorzitter rond 11 uur met dank- gebed deze vergadering. NED. HERV. KERK. [Donderdag jj. hieeft de nieuwbenioemde huip- prediker van Sluiskil, de heer Foumier, een bezoek gebracht aan zijn nieuwe standplaats Ais resultaat van enkele gehouden besprekin- gen mogen wij mehkn, dat de heer Fournier Zondag 2 Felbruari, des middags zijn intree- preddking hoopt tie houden, na des morgens bevestigd te zijn door Dr. Cazemier. De hulp- predilker zal, evenals zijn voorganger, wonen op de Bovenweg 55a. AANKLACHT WEGENS MEINEED. Wij vememen, dat naar aanleiding van de zaak tegen den slager De R. te Axel door den voorzitter van den Zeeuwsch-Vlaamschen Slagersbond bij den Off icier van Justitie een aanklacht wegens meineed is ingediend tegen den hoofdcontrdleur B. DE PAARDENSMOKKELARIJ. Zooals destijds gemeld was eischte de offi- cier van Justitie bij de rechtbank te Middel- burg op 4 October tegen den 35-jarigen paar- denbandelaar J. d. H. uit Cadzand twee maan-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2