»I cfmffn nieuws- en advertentieblad voor zeeuwsch-vlaanderen GESPRONGEN HARDEN en LIPPEN KL00STERBALSEM No. 9399 VRIJDAG 10 JANUARI 1936 76e Jaargang Binnenland Buitenland De italiaansch-Abessinische oorlog. EERSTE BLAD twee schepen in nood. HOEK. ELK JAAR 0PMEUW HAD ZIJ Dank al den KLODSTERBALSEM heeft zij die nu nooit meer I „Geen goud zoo goed" SLUISKIL. AXEL. iiY'lijri.'VriiiXI Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1.25 per 3 maanden - Buiten Ter Neuzen 'r per post f 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Vcor Belgie en Amerika 2,-, overige lan den i 2,35 per 3 maanden fr. per post - Abor.nementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Finna P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TEEEFOON No. 25. AD VERTENTIeNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer KEEINE AD VERTENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarjef, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Intending van advertentien liefst een dag voor de rntgavc. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEItEN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. BRIEFWISSEEING MET HET BUITENLAND. Mien sdhrijft aan de Tel.: De Vereeniging voor Intemationaal Jeugd- venkeer die ten dOel heeft vriendsehappelijk verfkeer tussdhen de Nederlandsche en buiten- lamdsdhe jeiugd te bevorderen, zit in veriegen- hedd (izij vraagt geen geld, we est U maar ge- rust!). Zij bemi'ddelt correspondent tie tusscben NederlamdscSbe jongens en meisjes en buiten- landsche en trachit steeds zooveel mogelijk jongeliui aan dit verkeer per brief te doen deel- nemen. Wat moeten wij doen, niu onze medewerker in Amerika schrijft: ,,De laatste twee maan den heeft mijn bureau 20.000 aansluitingen tot stand gebraoht; met 15.000 seholen sta ik reeds in vehbiniding, binnenikort hoop ik er nog vjjfiduizend aan toe te voegen.' (Excusez du peu!) Dan voelen wij ons heel klein. .Stuurt ons a.u.to. zooveel mogelijk namen, wij kunnen every single boy and girl" in Uw land met een pen-friend aanislui'ten. De cor- respondentie met een land als het Uwe met zijn hoogstaande cultuur is voor onze jongens en meisjes van zeer gnoote waande." Wftj voelen ons alweer een heel stuk groo- ter! Wij stellen mi graag „evehy single boy and girl" tussdhen 14/15 en 20 jaar in de gelegen- hedd met een leefttijdgenoot in Amerika te wonden aangesioten. Ook oudaren zijn weikom. Men behoeft alleeii ons een opgave van naam en adres, leeftijd en geslaoht te sturen met bijVoeging van een postzegel van 12% cent Wij zenden de adressen op en de aanvrager ontvangt dan na korten tijd een brief uit Ame- Brieven te zeniden aan het Hoofdsecretariaat Witte Rozenstraat 56a, Leiden. standpunt zeer wel kunnen worden uitgesteld, hetgeen van een politick standpunt gezien al leen voordeelig zou belbfben kunnen zijn. Hoe de ddngen ook staan, de gelaten rust van Italie wordt door deze gebeurtenissen niet in het minst gewijzigd. De Parijscihe vertegenwoordiger van de .Tribuna" merkt over hetzelfde onderwerp op, dat de gebeurtenissen ten slotte zouden kunnen ontglippen aan de leiding van diege- nen, die ze opgeroepen hebben. DE VEOOTCONFERENTIE VERDAAGD De earst op heden bepaalde volgende zitting van de Vioobconferentie is plotseling uitge steld tot Maandag a.s. Dit besluit vindt zijn oorzaak in een be- sprekinig tussdhen cle Japansche en Britsche delegable, waarfaij de Japanners den wensch uitten dat de vlooitconferentie een ge daehben wissieiing over den Japanscben e'isch betref- fende een gemeensclhappelijike boogste bewa- peninigsliimiet tot stand zou doen komen. De Britsdhe delegatie veiklaarde zioh ditmaal be- reid een gedachtenwisseling over den Japan- schen eisdh goed te keuren mits ook de an- dere delegaties daarmede accoord zouden gaan. In weliingelicbte kningen worden de kansen op een overeenstimming met de Japanners touitengewoon sdedbt geacht. De politieke cor respondent van de ..Evening News" verwacbt reads dat ofwel Japan van de conferentie ver- trekt dan wtel de conferentie zonder resultaat uiteen zal gaan waailbij hij aan de eerste mogelijiklhedd de grootste waarsOMjnlijfcheid toekent. De gedelegeerden ter vlootconferentie heb ben heden aangezeten aan een diner dat door de Britsche regeering werd aangeboden. Aan- wezig waren o.m. L<ord Monseli ads tafelpre- sident, minister Eden en nog eemge minis ters. Behalive de gedelegeerden zaten voorts nog aan een aantal amfbassadeurs en afge- aanten der Dominions, hooge commissarissen en leidende politieke persoonlij'kheden, w.o. majoor Attlee, de leider der oppositie. ITALIe BESCHOUWT VLOOTBEWEIGINGEN ALS NORMAAL. Wjj puiblioeenden in ons tweede blad reeds Elngelsehe persstemmen omtrent de Fransche vlooitmanoeuvres. Hieronder volgen nog eenige Italiaansche stemmen: Betreffende de vlootbewegingen van Frank- rijk en Engeland wordt van gezaghebbende Italiaansche zijde Donderdagavond verklaard, dat Italie deze bewegingen als volkomen nor- maal besdhouwt en ze met de grootste kalmte aanziet. Italie zoo zegt men, heeft geen aan- leiding aan deze maatregelen een politiek karakter toe te kennen. Deze opvatting wordt sieohts bevestigd door de verklardng van het Fransche ministerie van marine, volgens welke de vlootbewegingen geheel los staan van den hudddgen toestand. De gebeurtenissen quaestie iaten derfaalfve Italie volkomen on- verschilliig. In d,en .J^avoro Fascista" verklaart de Parijsche correspondent van het blad met be- trekkinig tot de berichten over de vlootbewe gingen, dat het in ieder geval te verkiezen zou zijn geweest wanniter de Quay d'Orsay voorzorgsmaatregelen had .genomen tegen het felt, dat door de Engedsche bladen het merk- waardige en eogenaardige coincideeren van deize vlootbewegingen dat door de Europee- eche meening niet onopgemerkit kon blijven, publicisti'son wordt uitgebuit. Gngetwijield is mjen in offioieele kringen in Parijs en Londen tot overeenstemming geko- men over de bedoeling aan d,i_ze toevalligheid iedere beteekenis te ontnemen in den zin van een mtimidati'emaatregel tegenover Italie. De echijn heeft goms echter meer belang dan de feiten zetlf en die doet gelooven, dat de gelijk- tijdighibid deizer vlootbewegingen het resultaat is van Fransch-Enjgelsche afspraken. Men beweerit, dat in ieder geval de geste van Frankrijk tegenover Engeland een zuiver platonisch karakter heeft, maar dat kan niet verhindtren, dat deze geste in het lio.it van een eerste veiwerkelijking van de bijstands- Ibelofte, die Parijs Londen heeflt gegeven, naar voren komt. De ingeving, waarop deize geste teruggebracht kan worden, moet derhaive weirdg gelukkig genioemd worden. 'Het op- roepen van de Fransche manschappen had zonder noemenswaard nadeel van technisch de De toestand aan de fronten. Er heerscht aan het Noordelijk front een bijzonder hevige spanning, schrrjft de N. R. Crt. Ras Immeroe heeft uit Godjam sterke af- deelingen naar het Noorden gezonden. Deze troepen zijn de Takazze overgestoken en vol gen thans het dal rvan de Mai Ueri. De rech- tervleugel van deize troepen wordt gesteund door troepen van ras Syoem. Op deze manier trekken twee sterke Abessijnsche afdeelingen, die voortdurend contact met elkander houden, in Noordwestelij'ke richting op. Tevens staan deze troepen in vertoinding met de Abessijn sche troepen, die imderdaad wel een gedeelte van het Tembien-plateau heroverd blijken te hebben en die thans ook weer verder op ruk- ken. Deze zeer sterke Abessijnsche legermacht, die inmiddels weer eenis laat zien, hoe knap het Abessijnsche commando strategisch te werk weet te gaan, vormt op het oogenblik wel een zeer sterike bedreiging voor de Ita liaansche verhindingen. De situatie aan het Noordelijk front is dan ook zeer critiek voor de Italianen en het is wel aan geen tiwrjfel onlderhevig, dat de groote hoeveelheden nieuwe troepen, die de l%atste dagen naar Oost-Afrika zijn vertrokiken, daar zeer noodizakelijk zijn. Te Roane is men van meening, dat de divisie AJpenjajgers, die thanis onderweg is naar het front, bestemid is voor het Tigregebied. Men is daar van meening, dat de Italianen nog voor het begin van het regenseizoen een ndeuw of- fensief widen openen, waaibij zij hun lime tot Amiba Alaidji, dat den laatsten tijd intensief door de Italiaanscbe vliegtuigen is' bestookt en dat op een afstand van ongeveer 170 kilo meter Zuiidelijk van Makalle ligt, naar voren willen brengen. Het gabled tusschen Amba Aladji en Makalle is echter zeer moeilijk be- gaanbaar. Er zijn hooge bergen en nauwe ra.- vijnen, terwijl Aimba Aladji zelf op een moei- lijik bereikbaar rotsplateau ligt, dat zeer lastig te nemrn zal zijn. De Abessijnen zijn hier stra tegisch zeer sterk in het voordeel. Het is ech ter de vraaig of de Alpenjagers op tijd zullen tomen om een dergelijk offensdef te onderne- men, afgeizden van de vraag, of deze troe pen, die weliswaar gewend zijn aan bergter- rein, maar niet aan grootte hitte en aan tro- pische regens, hier hun befaamde kwaliteiten ten toon zullen kunnen spreiden want ge- lijk boven gemeld is, is het aan twijfel onder- hevig of Makalld onider de Abessijnsche be dreiging van thans, nog wel houdbaar is voor de Italianen. Men kan er in ieder geval wel zeker van zijn, dat de Abessijnen er alles op zullen zet ten, om den Alpenjagers voor te zijn. In het Zuiden is de toestand minder du-ide- lijk. Van den inival van ras Desta in Ita- liaansch Somaliland komen geen berichten meer. Wel meldt men thans, dat Desta er m geslaagd is, een inval van de Italianen in de Abessijnsche provincie Sidarno, Ncordweste- lijik van Dollo, tegen te houden. De bedoeung van deze beriichiten zal wel zijn, om duidelijk te maken, dat Desta nog is, waar hij was, name- lijk op een dertig kilometer Nooidelijk van Dolo. Naar uit Addis Abeba gemeld wordt, ver- wacht men daar, dat de negus, wiens vertrek naar het noordelijk front in dit geval ver- moedelijk naar de troepen van ras Moeloegeta, Zuiidelijk van Makalle, dat in venband met het slechte weer eenitge dagen was uitgesteld, verwacht wordt. dienst voor Atoessinie door Italie met na- druk ontkend weet de Berlijnsche corres pondent van de Evening Standard nog het volgende te melden: Gedurende de afgeloopen maand heeft men ,in de Beiersche bergen twee intemeerings- kampen moeten inrii ten, ieder voor meer dan duizend deserteurs uit Zuid-Tirol, die langs de Alpenpassen ontsnapt zijn. De Duit- sche regeering heeft dit stil gehouden om Ita lie niet te prikkelen en zij laat niet toe, dat iemand deze kampen bezoeikt. Dergelijke kam- pen zouden ook bestaan in Zwitserland en in Zuid-Slavie. De versterking van den Dodekanesos. Uit Konstantinopel wordt bericht, dat de Turksche regeering aan de verzekering van den Italiaanschen geizant te Ankara, dat Ita lie niet van plan zou zijn in het Oostelijk deel der Middellandsche Zee militaire operaties te ondernemen in aooverre geen geloof hecht, dat men in militaire en regeeringskringen met wantrouwen en ongeruistheid de toetoereidselen gade slaat welke ItaliS in de Dodekanesos treft. Alle punten van eenig strategisch be lang worden met koontsachtige haast ver- sterkt. De haven van Lenos is met stalen net- ten, welke met eiectrische signalen correspon- deeren versperd. De Turksche regeering is voornemens tegen dit oorlogsbedrijf op de eilanden van den Dodekanesos te protesteeren. TER NEUZEN, 10 JANUARI 1936. AANVARING. Tengevolge van den Zuidwesterstorm is het van Gent komende Spaansche stoomschip Galdames" in aanvaring gekomen met het allti er op het kanaal liggende Deensche stoomschip „Gudrun". Laatstgenoemd stoom schip bekwam averij aan den bakboordsboeg. DE SLEEPBOOT „WALVISCH" as, Dondiardagavond door de bergingsvaartui- gen boven water ge'bracht, waarna met het leegpompen werd aangevangen, en des avonds ongeveer 10 uux werd het lijk van dien stoker J. D., dat zich nog in de machinekamer be- vx>nid, g€jborg,en. Eoodra hot onderzoek zal ge- eindjgd zijn, zal de sleepboot worden vrijge- gaven en zal het lijk naar 'Hjansweeyt worden tvervoerd. De hevige Zuidwesterstorm is oorzaak £e- GAnnvirlQ" VflR P De vermis te Zweedsche artsen. Reuter meldt uit Stockholm. De directde van het Zweedsche Roode Krms heeft'den Zweedischen consul te Addis Abeba verzocht, baar zoo spoediiig mogelijk inlichtin- gen te willen telegrafeeren omtrent de kleine ambulance-afdeeling bestaande uit drie Zwe- den onder leiding van Dr. Agge, waarvan men nog steeds niets heeft gehoord. Desertie van Italiaansche Tirolers. Volgens berichten van Enigelsche correspon denten te Munchen zijn daar 200 Tyrolers aangefcomen die voor den krijigsdienst in Abes- sinie waren opgeroepen, maar die gedeser- teerd zijn. In totaal zou het aantal gedeser- teerdien Tyrolers in Zuid-Beieren de 3000 reeds te boven gaan. De Tyroolsc/he deserteurs zijn voornajmelijK samengebracht in Badailing en Dachau, v/aar zij leven in harakken en aan de wegen werken. Zij ontvangen hiervoor loon en zij dragen geen uniform. Te Rome zeide men geen mhchungen ce kunnen geven over een eventueel deserteeren van een aantal Tirolers. Wat betreft de be richten over het te werk stellen van een aan tal van deze deserteurs in Beieren, zedde men moeilijk inlichtinigen te kunnen geven over ge beurtenissen in het biuatenland. Het eenige wat men kon zeggen was, dat de Oostenrijkische en Zuid-Slavische grenzen soberp hewaakt werden. Verder sprak men te Rome de berichten tegen, volgens welke er zich te Merano incidenten hadlden voorgedaan bij het vertrek van een afideeling Soldaten naar Oosit-Afrika. De inte-rneenngskampen Omtrent het verzet van de Duitsoh spreken bevolking in Zuid-Tirol tegen den krijgs weest dat" het sleepschip ..Cesarine" van de N.V. Transport Maatscbappij „Ter Neuzen op de Wester-Schelde nabij. Baarland, tenge volge van de hoogopgaande golven, water maakte, om eenige oogenblikken daarna by roode boei no. 16 te zinken. Ook het sleepschip ,,Prudentia", van schip- per Simons, geraakte in een benarde positie docb kon door de sleepboot „Hoogezand van de Temeuzen Tugboat Company, behouden in de haven albier worden binnengesleept. Beide sleepschepen waren geladen met zand op weg van Heerewanrden voor Ter Neuzen en Gent. Toen beide schepen welke gesleept werden door de sleepboot „En Avant" des avonds de haven van Hansweert veriietenwaren de weersomstandighedeh niet direct onguns lg. Doch eenmaal buitengaats gekomen nam de wind in kracht toe om spoedig de sterkte van een storm te bereiken. Hooge golven rolden over de scbepen en veroorzaakten dat de Cesarine" veel water maakte. Het bleek al spoedig dat beide schepen zich in nood bevon- den. De begeleidende sleepboot slaagde erm den opvarenden schipper. Kr. Riemens met zyn vrouw en twice niog jeugdige kinderen, resp. van 6 en 2 jaar, beaevens den knecbt aan boord te nemen. Even: daarna zonk de „Cesa- rine" in de diepte. Ook de opvarenden van de .Prudentia" werden aan boord genomen. De sleepboot voer toen terug naar Hoe e- kenskerke om de geredden aan wal te ^eUen. Onderweg werd men gepraajd door de sleep- boot ,,Hoogezand", die daarna de schipbreu- k cling en overman om terug te keeren naar Ter Neuzen. Op de terugvaart meende men in de verte het silhouet.-van de „Prudentia te zien drijven. En indefdaad. Hulpeloos voer het schip daar rond, overgeleyerd aan wmd en golven. Een lid der bemanning van de ,,Hooge- zand" slaagde erin aan boord van het schip te komen en een draad vast te maken. Hierop heeft de ..Hoagezand de ,,Pruidentia, be houden in de haven van Ter Neuzen binnen- gebracht. Het schip heeft veel water in, doch bekwam geen noemenswaardige schade. Hedenmorgen is het bergingsvaartuig Felix Hudson" van Van der Tak's Bergmgs- maatschappij te Rotterdam, dat te Hansweert gestationneerd ligt, ter plaatse gekomen. Door duikers wordt een onderzoek mgesteld of het schip ook eventueel gebroken is. VOLDOENING TABAKSVERGUNNLNG. Naar men ons mededeelt bestaat voor be- langfh ebbeniden gelegenheiid het tabaksvergun- ningsrecht ad 5 tot 20 Januari e.k. vrywillig te voldoen. Onmiddellijk daarna zal wofden overgegaan tot invordering langs wettelijken weg. Bij betaling per postwissel of giro moet het nummer der bestaande vergunning worden vermeld. Gegireerd kan alleen worden op postreke- ning 4914 van den Gntvanger der Accijnzen te Ter Neuzen. JAAKVVEDDEN BURGEMEESTERS, SECRETARISSEN. ENZ. Van bevoegde zrjde wordt aan de VI. Crt. mCdegedeeld, dat het berfeht, opgeuomen in ons Tweede Blad, over bovenstaand onder werp, niet geheel volleaig was, hoewel het uit officieele bron komt. De gepubliceerde bedragen zijn n.l. niet de salarissen zooals die vanaf 1 dezer van kracht zijn, maar minimum-salarissen. In de rege- ling der periodieke verhoogingen enz. is geen verandering gebracht en deze blijven dan ook ongewijizigd van kracht. BENOEMING. Door den Minister van Landbouw en Vis- scherij werd benoemd tot lid van het dage- lijksch bestuur der stichting Oentraal Ver- koopkantoor van Mosselen te Bergen op Zoom de heer C. Sinke te Ierseke. DKIEWEGEN. Op Dinsdag 7 Januari 1936 hield de var- kensvereeniging ,,Onderling Samenwerken hanr algemeene vergadering des avonds om 6 uur bij Th. Wijne. Aanwezig 25 leden. De voorzitter opent de vergadering en wensch alle leden een hartelijk weikom toe en verzocht de secretaris de notulen voor te lezen, die zonder op- of aanmerking werden goedgekeurd; daarna rekening en verantwoor- ding van den penningmeester. Ontvangen over 't jaar 1935 113,15, uitge- geven 40, zoodat met de bijschrijving van de rente, wij een goed slot te boeken hadden van 99,39, zoodat thans de totale bezittingen van de maatscbappij zijn 1091,40, welke gelden grootendeels geplaatst zijn op de Boe- renleenbank. De aftredende bestuursleden de heeren Jac. de Feijter, M. Schoonakker en Jan Hamelink werden met algemeene stemmen herkozen en namen onder dank hun benoeming aan. Voor de financieele commissie werd ge- kozen de beer Jacob Sol en tot bode werd benoemd volgens inschrijving de heer ,P. Rink- houd. De prijzen voor uitkeering bij verlies voor t jaar 1936 werden als volgt vastgesteld: 45 cent tot en met 25 K.G. en daarboven 35 cent per K.G. Daarna werden er nog enkele toelichtingen gedaan en van gedachten met elkaar gewis- seld. Staande de vergadering traden 4 nieuwe leden toe, zoodat thans de vereeniging 36 leden en 2 donateurs telt. Daarna sloot de voorzitter de vergadering met dank aan de leden voor bun trouwe op- komst. Jaarvergaderin g. De op 4 Jan. j.l. bij den beer W. Nieuwe- link gehouden jaarvergadering van de Konijnen- en Pluimveevereeniging „Buiten Verwachting" alhier bleek in het teeken van de belangstelling te staan van vele leden. De voorzitter, de heer D. W. F. Kaijser, opennde de vergadering waarna de secretaris de notulen der vorige vergadering voorlas die onveranderd werden vastgesteld. Het hierop- volgende jaarverslag werd voor kennisgeving aangenomen. De penningmeester deelde mede dat het batig saldo der vereeniging op de spaarbank gedeponeerd was. Hierop was aan de orde het periodiek af- treden van twee der bestuursleden die beiden werden herkozen alsmede de verkiezing van een nieuw bestuurslid. De rondvraag werd door de vice-voorzitter en nog enkele anderen benut voor het uit- brengen van hun dank waarna de voorzitter de vergadering sloot. Plaatselijk Crisis-Comite. Heden is op een vergadering, belegd door Burg, en Weth. met het plaatselijk Crisis- Comitd, afd. B. en enkele neringdoenden be- sloten de leveranties van de uit te deelen goederen door de ingezetenen te dioen geschie- den. Tot nu werd door bemiddeling van het Nationaal Crisis-Comit(5 een gedeelte der goe deren aangekocht buiten de gemeente. De vergadering was van meening, dat dit besluit in 't belang was van de middenstand en dus ook van de gemeente zelf. ,'tWas een gruwelijhe last en het deed geweldig zeer. Het bloed stond er al- tijd voor. Allerlei huismiddeltjes deed ik er op. het beet geweldig, maar tel- kens kwamen de kloven terug. Oewone huid-crHmes hielpen mij evenmin. Maar nu heb ik geen last meer eroan. Nu wrijfik elken ochtendenavondKlooster- kalsern er op. Dat doet ge'dn zeer en de huid is en blijft prachtig glad en gezond, ook al kom ik met mijn han- den vaak in het water. Het was een uitkomst." H de J, te .S_H JJ J, $}*S ORIGINCEL TER INZAOD Onovertroffen by brand-en snijwonden Ook ongeSvenaard als wrijfmiddel by Rheumatiek, spit en pynlijke spieren Schroefdoos 35 ct Potten: 62'/j ct. en f 1.04 Ingez. Med. Scheepson geval. De lading van het Duitsche s.s. „Rugia" liggende aan de kade bij de Ammoniakfabriek, bestaande uit een zeer mobiele massa, kwam in beweging. De verschuiving nam een dus- danige omvaiig aan, dat het stoomschip hevig naar edn zijde ging overhellen, waarbij het ge- vaar niet denkbeeldig was, dat het geheel zou kantelen. De schoorsteen steunde tegen de kraan, waaronder het schip gemeerd lag, waardoor geheel kantelen tijdelijk werd ondervangen. Voor geheele ondergang is het behoed, of- sehoon hedenmorgen het slagzij met eenige graden was vermeerderd. Sleepbooten liggen gereed ter assistentie in- dien dit noodig mocht blijken. Voorloopig is men evenwel de situatie mees- ter hoewel de toestand critiek blijft. De bemanning heeft het schip verlaten, om- dat het lonmogelijk is zich redelijk te bewegen op een vaartuig met een dergelijke helling. Dit zeldzame schouwspel trekt veel publiek wat nog zal vermeerderen nu de vrije Zater- dag en Zondag zoo nabij zijn. Als het ongeval in een badplaats was voor- gevallen zou dit zeker een vervi*oegd seizoen tengevolge hebben. Uitvoering alg. zangver. „Orelio". Het woond crisis" komt in het woordenboek van onze algemeene zangvereeniging ,,Orelio niet voor. Dat bewees het tot bersitens toe ge- vulde gebouw „Het Centrum" gisiteravond, dat door de gansohe groote familie, die deze ver eeniging onder de Axelaars vormt, was be- volkt, om gezEimenlijlk weer een van die boogtepuwten te beleven die ons reeds zoo vaak in successie werden geisohonken. De heer A. J. van Hoeve, de bomvolle zaal, als voorzitter der vereeniging, het weikom toeroepende, kon dan ook niet zonder eenigen trots wijzen op het geweldige stuk werk dat door de directrice in tTouwe samenwerking met de leden was gewrocht. Hier was nu eens een vereeniging die in weerwil van de overal heerschende versoheurende verdeeldlheid, sa- mengesteld uit alle rangen van de maatscbap pij, zonder politick of kerkelijk verschil een eenheid demonsitreerde die naar hij met recbt modht beweren voorbeeldig was. In zijn kort en sober doc(h -hartelijk openingswoord had bij gelegenheid mevr. Moerd'ijlkvan der Swalm, de directrice, op een dergelijke .soiree" voor het eerst voor te stellen. Naast haar prees hij de maandenlange rjver tentoonge- spreid door de wertkende leden. Bijiaondere hulde werd gebracht aan den decorateur, den heer Jacob Verlinde te Ter Neuzen, voor het meer dan schitterend decor door hem geleiveTd. Onmiddellijk daarop kregen wij 4 pracht- nummers van het koor te boor en, zoo onbe- risipelijk als wij het van een dilettantenver- eeniging maar zelden hoorden. Wij wagen het niet een oondeel uit te spreken welk der vier het zuiverst werd uitgevoerd en •zullen kri- tiek dan ook liever aan meer bevoegden over- laten. „Is 't lang gelee?" van WIerts, het schitterende en met image bezieiing gezongen ,,Oud Keretlied" van Fotihast en het ,,Wiege- Lied" van Mozart, zij werden waardig vertoikt vodr een ademloos toeluisterend auditorium. Ook .,A_n der schone blaue Dionau" van Strauss verwierf een stormaohtig appla.us. Nog slechts sedert betrekkelijik korten tijd was dit laatste nummer in studie genomen. tHoe siterk van samenstelling ,,Orelio" als koor reeds is, de debutantjes die na haar op- treden voor hot eerst voor het voetlicht ver- schenen, zijn nog talrijker in aantal. Gezongen werden „Marcheeren" en „Die nare sommen" van Wierts, „Het lied met het refreintje" van Van Raaij, ,,De Oemipa's" van B. Diamant en ..Milerika" van Blokx. Natuurlijk groedide het applaus na het eei- ste optreden uit tot een ovatie aan de jeugd. £Het glanspunt van den avonid was daarop aan de beurt met de opeirette in 3 bedrijiven Ninon, de Marketenster". Dit 17e eeuwsehe gebeuren in een der meest schilderacihtige ge- deelten van Frankrijk in de dagen van Lnde- wijik XIV werd een kleurenspel zonder weer- ga vanwege de schitterende costuumis en de decors. Ninon, de goede, zachtmoedige en iet- wat bedeesde dochter van bet regiment, ver- vulde de titelrol met waardighedd. Haar eer ste optreden was waarlijk een sueces. En naast het meer dan superieure spel van Ridder Roger de Langeac, de kapitein der dragen- ders, en de subheme kwaliteiten van Ficard, de grafelijfce lakei, met zoo-vele anderen, heb ben zij ons doen genieten van prachtig spel, zooals men dat in plaatsen als A*el zeker van dilettanten maar als hoogste zeMzaam- heid kan genieten. Jammer, dat de om het gelbouw gierende storm bijwijlen sommige der zwakste stem- men act ter in de zaal minder gemakkelijk verstaanbaar maakte. Dit was wel de eemge dissonant op dezen avond. Een woord van lof naast dat voor bet spel en de klanken op de planken, mag zeker ook gebracht worden aan het tiental leden van Concordia" die het „orkest" voranden en als onmislbare, ongeziene medewerikers ongetwrj- feld hulde verdfienen. ,,Orelio" heeft op waardige wijze en in stij- gende mate haar succesvolle reeks van opvoe- ringen vermeerderd. Kwalitatief werd het vol- maakte benaderd en het gansdhe koor met het ondememende en geen moeite ontziende bestuur met de directrice als de ziel van de zadk aan het hoofld onze warme hulde. HET CENTRUM. Ein Stem fallt von Himmel. Wie kent deze titel nog niet van de in alle landen zoo hoog geroemde Wesnsche film waarin de stralende stem van Joseph Schmidt alles beheerscht. Waar de prachtige stem van dezen phenomenalen kunstenaar elken toe- hoorder, jong en oud, telkens en telkens boeit.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 1