Ter Neuzensohe Courant Woensdag 8 Januari 1936. No. 9398 TWEEDE BLAD GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. VAN Vergadering van Maandag 23 December 1935, des namidd'ags half 2 uur. Voorzitterde heer S. van Hoeve, burge meester. Tegenwoordig de led-en: A. de Feijter, A. de Koeijer, D. G. Koopman, A. Haak, C. Maas, K. Hamelink, C. de Jonge, F. C. W-isse, H. de Feijter, A. J. de Visser en M. Florusse, bene- vens de Secretaris, de heer J. Stolk Lzn. 1. Opening. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. 2. Notulen. Burgemeester en Wethouders stellen voor, vast te stellen de notulen der vergadering van 11 November 1.1. Met aligemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 3. Mededeelingen. Burgeimeester en Wethouders deelen mede, dat zij geen mededeelingen hebben te doen. Aangenomen voor kennisgeving. 4. Ingekomen stukken. a. Ben schrijven van den heer Jansen Ver- plan-ke hc-uden-de toericht dat hij accoord gaat met het besluit waarbij de h-uurwaarde van het door hem bewoonde huis met inigang van 1 Januari 1936 woirdt verlaagd met 25, hoe- wel het hem spijt dat aan zijn wenscih niet ge- beel is tegemoetgekomen. Aangenomen voor kennisgeving. b. Het besluit van den Raad van 11 November 1.1., no. 8, tot wijziiging van het be sluit van 26 Juni 1933, no. 12, tot nadere be- paling van de -h-uur der woninig Wijk A 74 op /300 per jaar met ingang van 1 Januari 1936 voonzien van -bewij-s van goedikeuring. Aangenomen voor kennisgeving. c. Ben schrijven van het Oomite tot orga- nisatie van een cursus in huiahoudelijke voor- lichting luidende dat aan het comite tot uit- voering der werkizaamhedien daaraan verbon- den de besclhikbaarstellinig is gevraagd aan de Kerkvoogdij der Ned. Herv. kerk het vereeni- gingsgebouw dat voor het houden van een eunsus in dat gebouw eene vergoeding wordt gevraagd van S 18. dat het comite daarom verzoekt am eene vergoeding uit de gemeentekas te mogen ont- vangen van 18. .Bungemeester en Wethouders deelen mede, dat meermalen een of andere cursus werd ge- houden in het leeg staande loeaal van de openbare lagere school en dat loeaal dan gra tis werd atfgestaan. Waar dit nu niet meer mogelij'k is, stellen zij vcor bij wijtze van proef voor het jaar 1936 aan het comite voomoetmd eene subside te verleenen van 18 maximum. De heer H. DE FEIJTER vraagt van wie deze cursus uitgaat. De VOORZITTER deelt mede, dat het ver- zoek uitgaat van de commissie van organisatie in zake huishoudelij'ke voorlichting. Er heeft zich hiervoor een comite gevormd, dat den cursus -geeft. De heer H. De FEUTER vraagt, of alleen een cursus in token wordt gegeven. De VOORZITTER deelt mede, dat ver chil- lende cursussen worden gegeven. D cursus, die het comite zich voorstelt te doen geven betreft het koken van geiwone maaltij-den. De heer H. DE FEIJTER vraagt, of het comite zich voorstelt, nog andere cursussen te doen geven. De VOORZITTER deelt mede, dit thans nog niet te kunnen zeggen. Er is thans alleen een subsidie gevraagd voor de zaalhuur voor het houden van deizen cursus in koken. De heer H. DE FEIJTER meent, dat, in- dien een nieuwe cursus zal gehouden worden, wellicht weer een nieuwe subsidie zal worden gevraagd. De VOORZITTER acht dit mogelijk. Het is niet uitgesloten, indien deze cursus inslaat, dat ook andere cursussen gehouden zullen worden. De heer A. DE FEIJTER deelt mede, dat in het geheel zeven cursussen gegeven wor den. Er wordt gegeven een kookcursus, een naai- en verstelcursus enz. Het comite wil een cursus geven. Deze wor den gehouden in 6 lessen van 2% uur. Het is ook niet zoo'n som, die er voor gevraagd wordt. Bovendien is het niet de bedoeling van Burgeimeester en Wethouders, vast te leggen, dat indien men dan een dergelijke oursus ge geven zou worden, ook daanvoor een subsidie zou worden gevoteerd. Bungemeester en Wet houders stellen thans alleen voor, als proef, voor deizen cursus een subsidie te verleenen van 18 voor lokaalhuur. De heer DE JONGE meent, afgeizien van het nut van den oursus en het luttel bedrag der subsidie, er op te moeten wijizen, dat Bur gemeester en Wethouders zich bier op een beetje gevaarlijk terrein bewegen. Indien de raad het voorstel van Burgemeester en Wet houders zou aannemen, zou het kunnen ge- beuren, dat alle vereenigingen, die moeilijk zitten met hun lokaal, om een subsidie voor lokaalhuur zouden komen en dan was het einde niet te overzien. Er zijn thans in de ge- meente twee muziekvereenigingen, een land- bouiwschool eniz., die alle moeilijk zitten voor wat betneft hun lokalitedt. Hij meent, dat Burgemeester en Wethouders zich hiier wel op een eenigsizins gevaarlijik terrein begeven. De heer HAMELINK vraagt, of het be kend is, of het bezoek aan deizen cursus gra tis is, dan wel of cursusgeld is verschuldigd. De heer KOCIPMAN merkt op, dat al wat nieuw is, nog niet welkom is. De juffrouw, die dozen cursus geeft is ook bij hem geweest, hij heeft haar gesproken en gevraagd: wat stelt u zich voor, te leeren. Voor het koken van soep en allerled anidere liflafjes zal een derge lijke cursus geen aarde aan den dij-k brengen. Vcor spijizen met peterselie en laurierblaadjes zijn de menschen hier niet te vinden. Zij heeft daarop geantwoio-rd, dat zij de menschen met een kleine -beams voor weinig kosten een lek- keren maaltijd zou leeren klaarmalken, en in dien er veel menschen uit werkmanskringen zouden komen, zou het wel meevallen. Zij achtte zich bovendien nog wel capabel ge- r.oeg, om er nog naailes bij te geven.. Hij meent, dat een proef als Burgemeester en Wlpthouders voorstellen, geen kwaa-d kan. Voor die 18 gulden kan de raad er zich best eens aan wagen. Deze cursus is heel iets an- ders, dan het geval van de vereenigingen, die om een lokaal zitten springen. Indien bij deze proef nu eens een 20 menschen van den cur sus gebruik maken, kunnen deze er gratis van gen-ieten en kan dit per man de geimeente nooit zooveel kosten. Spreker is van mee- ning, dat de raad het best eens kan probes- ren. De heer FLORUSSE is van meening, dat het schrijven zonder onderteekening is binnenge- komen. Hij vraagt of de leden van het comite bekend zijn. De VOORZITTER antwoordt, dat deze be kend zijn, het betreffende stuk was ondertee- kend door den voorzdtter en den secretaris van het comite. De heer FLORUSSE vraagt, wie van het bestuur van dit comite deel uitmaken. De VOORZITTER deelt mede, dat het stuk was onderteekend door den burgemeester als voorzitter van het comity en door den heer M. Dees, agent der arbeidsbemiddeling, als secretaris. Dit had de heer Florusse kunnen zien, indien hij van de stukken zooals die voor den raadsleden ter inzage lagen, kennis ge- nomen had. De heer FLORUSE dacht, waar in het prae-advies van Burgemeester en Wethouders geen namen waren genoemd, dat bedoeld stuk niet onderteekend was. De heer VISSER kan zich aansluiten hij het door den heer Koopman gesprokene, hoe- wel hij ook ni:t het gcvaur ondercchat, vrza~- op de heer De Jonge heeft gewezen. Er wordt hier een precedent geschapen. Waar evenwel de cursus kosteloos is, en uitsluitend dient voor de ontwikkeling der volksklasse kan spreker aan het voorstel van Burgemeester en Wethouders zijn stem geven, temeer, waar Burgemeester en Wethouders mededeelen, dat deze subsidie als proef bedoeld is. Hij is van meening, dat er een verbetering mee zal wor den verkregen voor het koken in de volks klasse, en zal daarom meegaan met het voor stel van Burgemeester en Wethouders. De heer HAAK deelt mede, als lid van het comite, dat dit zich gevormd heeft, uit enkele lieden uit de gemeente, met het doel, deze cursussen te doen geven. De cursussen zijn goed, het is voor de menschen hier iets nieuws doch in verschillende andere deelen van ons land worden deze cursussen voor de platte- landsbevolking reeds geruimen tijd gegeven. Hier in Vlaanderen was men er evenwel nog niet-mee terecht kunnen komen. De cursus sen hebben veel nuttigs. Onderwijs wordt gegeven in 6 5. 7 vakken, zooals ook de heer De Feijter heeft meegedeeld. Er is een kook cursus, een cursus in naaien en verstellen en nog verschillende andere. Indien voor deze eerste kookcursus een 20 gegadigden kunnen verkregen worden, kan hiermede begonnen worden. De heer De Feijter heeft de vraag gesteld, of er uit kan voortvloeien, dat voor meerdere cursussen een subsidie wordt ge vraagd. Dit is best mogelijk, indien de be- volking er den smaak van beet krtjgt. Daar om is het wel goed, dat deze kwestie hier besproken wordt, dan kan een ieder er kennis van nemen. Naar sprekers meening zijn deze cursussen in het belang der arbeidersklasse. Het is daarom wellicht goed, langs dezen weg op te wekken, er aan deel te nemen, en er zich vlug door aan te melden. Indien er zich een 30 zouden aanmelden, kan met de eerste 20 gegadigden aangevangen worden, en kan overwogen worden, voor de andere 10 even- tueel nog een cursus te houden. De VOORZITTER wijst er op, in verband met de uiting van den heer De Jonge, als zouden Burgemeester en Wethouders hier een gevaarlijk experiment willen aanvangen, dat Burgemeester en Wethouders voorstellen, bij wyze van proef deze subsidie te verleenen. De heer De Jonge weet ook zeer wel, dat vroeger cursussen die in het belang der bevolking geacht werden te zijn, werden gegeven in het leegstaande lokaal der openbare school. Dit lokaal werd gratis ter beschikking gesteld, en de gemeente betaalde vuur en licht. Nu het lokaal niet meer beschikbaar is, moest een andere weg gevonden worden, en heeft het comite gemeend, den raad te moeten vragen, voor dc zaalhuur een subsidie te verkrijgen gelijk aan den huurprijs, welke de kerkvoogdij vraagt voor het gebruik van haar lokaal. Voorts kan spreker mededeelen, dat ieder geval dat zich zal voordoen, op zichzelf zal worden bezien. Hij meent, dat waar deze cursus in het belang der bevolking is, te moe ten adviseeren, de gevraagde subsidie te verleenen. De heer DE JONGE merkt op, te hebben doen uitkomen, dat het bedrag klein, en het nut groot is. Hij heeft er evenwel op willen wijzen, dat ook andere vereenigingen en in- stellingen in geval van toestaan der subsidie, een subsidie zouden kunnen komen vragen. -Hij verwac-ht, waar ook in de radio kook- cursussen worden gegeven, dat met deze cursus er brj, er prima huishoudsters zullen komen. De VOORZITTER deelt, in antwoord op de vraag van den heer Hamelink mede, dat de bedoelde cursus gratis toegankelijk is. Hij vraagt, of de leden zich met het voorstel van Burgemeester en Wethouders kunnen ver- eenigen. De heer H. DE FEIJTER kan er zich niet mede vereenigen, mede onder het motief, dat -ook andere vereenigingen een dergelijke sub sidie zouden kunnen vragen. Voorts is hij van meening, dat de huisvrouwen in het alge- meen een goed potje kunnen koken, zoodat deze cursus niet noodig is. Hij verzoekt aanteekening, tegen het voor stel van Burgemeester en Wethouders te heb ben gestemd. Met de stem van den heer De Feijter tegen, wordt het voorstel van Burgemeester en Wet houders aangenomen. 5. Behandeling schrijven van Gedeputeeide Staten van 22 November 1935, no. 172, 3e afd., in zake wijiziging verordening bezoldiging personeel Keuringsdienst van waren voor het gebied Goes. Bungemeester en Wethouders stellen voor te berichten dat met de hierna volgende wij-zi- ginig wordt accoord gegaan. (Voor deze verordening verwijiaen wij naar het Gemeenteraadisrverslag van Ter Neuzen, Ibetwelk is opgenomen in ons nuimmer van Vrij-dag 27 Dec. 1935.) De heer HAAK merkt op, dat meermalen betoogd is, dat de keuringsdienst voor waren te Goes een duur zaakje is. Thans, nu spreker de cijfers onder oogen heeft gekregen, heeft hij de gelegen-heid gehad, te constateeren, dat deze keuringsdienst inderdaad duur moet zijn, daar de salarissen zeer aan den hoogen kant zijn. Deze zijn inderdaad de mioeite waard. Hij vraagt zich evenwel af, waar het schrij ven van Gedeputeerde Staten is gedateerd 22 November, en advies is verzocht voor 15 December, of dit thans geen mosterd na den maaltijd is, waar het heden reeds 23 Decem ber is. Hij zou aan een eventueel nog uit te brengen advies van het gemeentebestuur de opmeriking wenschen vastgeknoopt te zien, dat de raad staat te kijken van dergelijke hooge salarissen. Spreker zal het dan ook toe- juichen, indien kan worden geadviseerd, op deze salarissen een belangrijk percentage te korten. De SECRETARIS vraagt, hoeiveel de heer Haak zich voorstelt te adviseeren te korten. De heer HAAK heeft dit niet uitgewerkt, daar hij in de veronderstelling verkeerde, dat het mosterd na den maaltijd zou zijn. De VOORZITTER deelt mede, dat het schrijven van Gededputeerde Staten is inge- 0 komen 22 November. Toen was het pas 10 dagen -geleden, dat er raadsvergadering ge houden was, en is uit den aard der zaak de door Gedeputeerde Staten gz ..el. c a.i gepasseerd. Indien evenwel de raad meent, te moeten adviseeren, dat in deze salarissen verandering gebracht moet worden, zijn Bur gemeester en Wethouders genegen, dit te be- kijken. Spreker zag o.a. ook dit is natuur- lrjk geen beroep dat vorige week hetzelfde schrijven van Gedeputeerde Staten in een raadsvergadering in een andere plaats is behandeld, en dat die raad besloot, met dit schrijven accoord te gaan. De raad is natuur- lijk, inidien hij van een ander ge-voelen is, niet gehouden aan het voorstel van Burgemeester en Wethouders. De heer HAAK deelt mede, dat indien er prijs op gesteld wordt, dat spreker een per centage noemt, hij dit gaame doen zal. Het komt hem voor, dat verschillende salarissen zeer aan den hoogen kant zijn, indien hij b.v. ziet dat het maximum-salaris van den direc- teur is 6300, dat er voorts nog salarissen zijn van 5240 en f 5400. Spreker kan natuurlijk niet beoordeelen daar hij er niet mede bekend is, hoe lang de verschillende functionarissen in dienst zijn, hoeveel de procentelijke korting zou dienen te bedragen. Het zou natuurlijk onbillijk zijn, de menschen met de laagste salarissen, zooals spreker ziet van f 1080 evenveel te korten als de h-oogere functionarissen. Daarpm heeft spreker ook het standpunt gehuldigd, dat, hoe hooger salarissen gegeven worden, hoe hooger de korting zal dienen te zijn. Hij heeft even wel gemeend, ook de kFine niet ongewijzigd te moeten laten, en heeft zich voorgesteld, te korten, voor de eerste f 1000 5 de 2e 10 en zoo met 5 klimmende voor elke 1000 salaris, waardoor hij komt tot een percentage van 35 vo-or de h-oogstbezoldigden. Spreker ziet enkele leden hiervan opschrikken, doch zoo erg als het lijkt is het niet, dat valt mee. Het hoogste maximum a 6300 wordt hij de door hem voorgestelde korting f 5245, f 5940 wordt f 4890, f 5400 wordt f 4500, 3000 wordt 2700 en ten slobte de laagstbezoldigde a 1080 wordt 1022. Spreker is er van overtuiigd, dat door een dergelijke korting een aanmerkelijke bezuini- ging zal worden verkregen. Precies hoeveel dit zijn zal, kan spreker niet zeggen, daar het hem niet bekenid is, hoeiveel functionarissen aan den keuringsidienst verbonden zijn. Spre ker wil bet gemeentebestuur in overweging -geven hij wil dit niet direct voorstellen zijn idee in overweginig te nemen. Hij acht het -gewenscht niet omd-at het zijn voorstel is dat het gemeentebestuur als zijn meening kenbaar maak-t, dat in dezen moeilijken tijd dergelijke salarissen te h-oog zijn. Dit mag misschien niet direct helpen, docb dan heeft het gemeentebestuur tooh de moreele voldoe- n-inig zijn pl-icht t-e hebben gedaan en zijn over- tuiging te hebben uitgesproken. De heer FLORUSSE kan zich met het standpoint van den heer Haak vereenigen. Hij is het er mede eens, dat de salarissen van den keuringsdienst van waren veel te veel aan den hoogen kant zijn. Hij vraagt z-ich evenwel af, of in dezen tijid van depressie een korting van 35 niet te hoog is. De heer MAAS is het met de vorige spre kers eens. Het 1-igt hem op het hart, en het moet er uit, dat b.v. het salaris van den di- recteur, dat bij 5400 begint, en maximum f 6300 groot, veel te hoog is. Spreker beeft zich afgevraagd, of die menschen een derge- lijk salaris wel nooidig hebben om te bes-taan. Spreker heeft dergelijke menschen wel eens vergeleken met een werkman. Zij hebben niets noodig dan een papier er. pen en potlood, ter- wijl men bij een werlkman, als men zrjn mate- ri-alen en gereedscbappen eens bij elkaar telde, een vollen wagen noodig zou hebben om ze er op te laden. Hij is eveneens van meening, dat de raad iets verder moet gaan dan het voorstel van Burgemeester en Wethouders en zal daarom het voorstel van den heer Haak steunen. De heer KOOPMAN kan ziic-h begrijpen, dat een jonig lid als de heer Florusse het voorstel tot verl-aging van de salarissen van de ambte- naren van den keuringsidienst steunt, doch dat een oude rot als de heer Haak nog zoover gaat, dat hij hiervoor een bereken-ing op- m-aakt, kan spreker niet begrijpen. Het is im- mers toch een veehten tegen de bierkaai. Ge deputeerde Staten vragen een advies, omdat zij verp-licht zijn, het advies van de hij den keuringskring aangesloten gemeenben te vragen. Indien het voorstel van den heer Haak zou worden aangenomen, kan men de heer Haak heeft dit vroeger ook al eens ervaren met een a-dres, dat aan de gemeenten in Zee- land is rondgestnurd adviseeren zooveel men wil, het helpt toch geen snars. Daarom lagt spreker zich -onder protest hij het voor stel van Burgemeester en Wethouders neer. Men sehiet er toch niet mee op, die hooge salarissen blrjven gethandhaafd. De heer H. DE FEIJTER is het eens met den heer Koopman, dat hieraan niets te doen is, terwijl bovendien de tijd voor het indienen van advies reeds vierstreken is. De heer KOOPMAN: En al was die niet ver- streken, dan hielp het nog niets. De heer DE VISSER moet zich accoord verklaren met het Voorstel van Burgemeester en Wethouders. Oppervlakkig bezien. staan de salarissen op een dtu-sdani-ge hoogte, dat deze naar de meening van den raad van Zaamslag te hoog kunnen zijn. S-pre-ker acht het moeilijk, hierover een oordeel te vellen, daar hij van de bekwaamheden en capacitei- ten van de betreffende ambtienaren niet op de hoogte is. Wellicht kunnen E-urgemeester en Wethouders hern daaromtrent inlichten. ■Afgeizien d-aarvan, dat het effect van een advies, tegengesitield aan het besluit van Ge deputeerde Staten nihil zal zijn, wenscht hij de vraag te stellen, of een advies in dien geest misschien een moreel effect sorteeren zou .en of wellicht door het inko-men van meerdere advie-zen in dien geest een deuk zou kunnen komen in het standpunt van Gede puteerde Staten. Dan zou spreker er voor zijn, de meening van den raad aan Gedeputeerde Staten ken baar te maken. Of de salarissen te hoog zijn, kan spreker thans na een eenvoudige be- sc-hou-wing van het cijfer niet beoordeelen, en waar geeischt wordt, een oordeel uit te spre- ken, zou spreker toch gaarne allereerst op de hoogte willen zijn, of die salarissen gemoti- veerd zijn. Daarom verzoekt hij Burgemees ter en W-ethouders, hem zoo mogelijk om- tr-ent de eiscben die aan de ambtenar-en ge steld worden, en de capaci-teiten, waarover zij besohikken, te worden in-gelicht. De beer WISSE sluit zich aan bij de woor- den van den heer De Visser. Omtrent de pres- taties der amibtenaren is bet den raad niet mogelijk, een oordeel te vellen. Er is ook zoo veel v-erscbil in bezoldiging. Indien spreker ziet de laagst-beizoldigden, die f 720 verdie- nen, spreker we-et niet, wat van deze ambte- naren wordt verlaagd, en wat zij pr-csteeren. Waarscbijnlijk is dit een aanlkomend iemand met een diploma H. B. S. Hij herhaalt, ever de hoogte v-an de bezoldiging niet te kunnen oorde-elen, daar hij niet weet, wat er voor ge- pTest-eerd moet worden. De heer HAMELINK deelt mede, waar- schijnlijk niet veel licht in deze zaak te kun nen doen schijnen. Hij is van meening, dat de traktementen veel te hoog zijn. Onlangs heeft spreker gelezen, dat iemand die een schriftelijken cursus volgt, en zich een jaar xan worden. Wat de hooge ambtenaren zullen moeten kunnen, weet spreker niet, doch gezien de salarissen zouden deze wel goud moeten kunnen maken. En dat verwacht spreker niet. Die zullen waarschijn- lijk ook meehelpen, etenswaren te verknoeien. De keuringsdienst van waren is misschien nuttig. Spreker zal evenwel niet meewer- ken traktementen van 5000 en hooger te helpen goedkeuren, hoewel hij er van overtuigd is, dat het toch zal gebeuren. De VOORZITTER merkt op, dat men de zak zoo moet zien, dat de keuringskring Zee- land, gevestigd te Goes, verplicht is, in ver schillende dingen het advies van de gemeente- besturen te vragen. Zoo vraagt hij ook via Gedeputeerde Staten aan de verschillende aangesloten gemeenten hun advies in zake de verlaging der salarissen van de ambtenaren. Deze zijn met ongeveer 10 verlaagd. Er is thans een uitvoerige bespreking geweest, waaruit gibleken is, dat hot gsvoelen van den raad is, dat de salarissen aan den hoogen kant zijn. Andere leden hebben uitgeweid over de kwestie of de salarissen te hoog zijn in ver band met de prestaties die van de ambtenaren aan den keuringsdienst verbonden, worden verwacht. Er zijn enkele menschen, b.v. de directeur- scheikundige, die aan het hoofd der inrich- ting staat, die Dr. voor hun naam schrijven, menschen dus met een universitaire opleiding. Ook de scheikundigen hebben een opleiding genoten. Niet iedereen kan dit worden. De heer Haak heeft een schema opgemaakt, Bur gemeester en Wethouders zullen hierover hun oordeel uitspreken, naar spreker meent, heeft de heer Haak dit reeds schriftelijk overgelegd. De SECRETARIS bevestigt dit laatste. Er bestaat evenwel eenig verschil in opvatting. Hij merkt op, dat de salarissen, zooals in het schrijven van Gedeputeerde Staten genoemd, reeds een verlaging met 10 hebben onder- gaan, en vraagt naar aanleiding daarvan, of de heer Haak de door hem voorgestelde kor ting wenscht toegepast te zien op dit ver- laagde salaris, dan wel op het oorspron- kelijke salaris. De heer HAAK acht deze opmerking terecht. Hij heeft zijn berekening gebaseerd op de cijfers, die voor hem liggen, dus op de reeds verlaagde salarissen, en grondt daarop ook zijn voorstel. Waar het salaris van den direc- teur-scheikundige na de verlaging op 6300 is bepaald, moet dit dus 7000 geweest zrjn. Hij sprak de meening uit, dat met deze ver laging niet ver genoeg gegaan wordt, en stelde daarom voor, de door hem voorgestelde kor ting toe te passen op de reeds verlaagde B,rissGH De SECRETARIS: Dus u baseert zich op de cijfers, die voor u liggen. De heer HAAK: Ja, ik baseer mij op de cijfers die voor mij liggen. Hij vervolgt, dat de heer Koopman hem heeft verweten, dat een oude rot als spreker zich nog vinden laat om met een dergelijk voorstel te komen. De heer Koopman is het met spreker eens, dat de salarissen te hoog zijn, doch twijfelt aan een resultaat, indien de raad het voorstel van spreker zou aannemen. Spreker is van een andere meening. Indien van deze gemeente een advies uitgaat in den zin als door spreker voorgesteld, geeft hij toe, dat dit niet baten zal, gezien de onaangename ervaringen, die men er reeds mee heeft opgedaan, doch dit mag toch geen beletsel zijn om zijn overtui- ging naar voren te brengen. Men heeft dan althans de voldoening te hebben gehandeld, zooals de plicht het voorschreef. De heeren Wisse en De Visser hebben doen uitkomen, dat zij over de prestaties der be- trokken ambtenaren niet konden oordeelen. Gezien het verschil in salaris, o.m. dat van den directeur-scheikundige a 6300 moet men natuurlijk aannemen, dat deze functionaris aanmerkelijk meer moet en kan doen dan de iaagstbezoldigden. Dit is iemand, die veel ge- studeerd heeift, en veel school heeft gehad, en die ook hooger bezoldigd moet worden dan lagere functionarissen. Daar staat tegenover, dat hoe hooger de salrissen zijn, hoe gemakkelijker het ook voor de betrokkenen zal zijn, hiervan -een grooter percentage te korten dan van de iaagstbezol digden. Die lijn heeft spreker in zijn voorstel dan ook gevolgd. Dat de salarissen aan den hoogen kant zijn, blijkt ook wel uit de sala- rieering van den concierge, die een salaris heeft van bijna f 2000, waarbij nog inbegrepen is vrije woning, vuur en licht. Om de door spreker ontwikkelde reden handhaaft hij dan ook zijn voorstel. De VOORZITTER deelt mede, dat het voor stel van den heer Haak van verdere strekking is dan dat van Burgemeester en Wethouders. Men heeft vemomen, dat de bedoeling van den heer Haak is, te adviseeren, die door hem voorgestelde kortingen niet toe te pass-en van het oorspronkelijk salaris, doch van de salaris sen, zooals die thans zijn verlaagd. De SECRETARIS merkt op, dat, alvorens tot stemming zal worden overgegaan, eerst dient vast te staan, op welke wljze zal worden geadviseerd, de kortingen toe te passen. iDe directeur geniet een aanvangssalaris Van 5400 minimum en f 6300 maximum. Hij vragt: in welke categorie moet dan de ver laging vallen? Het lijkt spreker beter, dat zal worden voorgesteld een minimum- en een maximum-salaris. De heer HAAK antwoordt, dat dit toch zoo gemakkelijk mogelijk is. Indien de bewuste persoon pas in dienst zou zijn, zou hij staan op het aanvangssalaris van f 5400 en zou de korting worden toegepast van 30 Komt hij aan f 6000 dan wordt de korting van 35 toegepast. Spreker weet niet, hoe de bewuste persoon er wat zijn salarieerin-g betreft, voorstaat, hij kan dit niet beoordeelen, en kon dus geen cijfers vaststellen. De SECRETARIS wijst er op, dat het bij hem niet gaat om personen, doch dat hij het wenschelijker zou achten, een minimum- en een maximum-salaris voor te stellen. De heer HAAK antwoordt, dat een kleine berekening kan uitwijzen, hoe dan overeen- komstig zijn voorstel de minimum- en maxi- mumsalarissen zullen loopen. De SECRETARIS: U zegt wel, dat dit eenvoudig is, doch hoe stelt u zich dit voor. De heer HAAK deelt mede, dat zijn bedoe ling is, van de aanvangsjaarwedde van b.v. den directeur a 5400 te korten 30 Komt hij door zijn periodieke verhooging aan f 6000, dan zou te korten zijn 35 De heer KOOPMAN is van meening, dat de bedoelde ambtenaar dan zou mogen wen schen geen verhooging te krijgen. Indien hij den heer Haak goed begrijpt, zou de direc teur, bij een salaris van f 6000 over dit gan- sche salaris 35 worden gekort, waardoor hij dan nadeel zou ondervinden. De heer HAAK bestrijdt dit. Hij meonde, zijn voorstel no-gal duidelij-k te hebben inge- diend. Over de eerste f 1000 wordt gekort 5 of f 50 over de tweede 1000 10 of 100 enz. De SECRETARIS is niet gewoon, zich in de discussies te mengen, doch thans gaat het niet goed. Aangenomen, dat de directeur het maximum-salaris geniet, dan komt hg na de korting op 5145. Hoe berekent de heer Haak dit. De heer HAAK merkt op, dat zijn voorstel bedoelt een progressieve korting. Daardoor komt men hij een maximum van /6300 na toe- passing der korting tot 5145. De korting bedraagt dan, voor de eerste 1000 50, de 2e 1000 100, de derde f 1000 f 150 en zoo vervolgens. De VOORZITTER merkt op, dat een goed begrip van het voorstel van den heer Haak noodig is, voor het uitibrengen van een dui- delijk advies. Thans kan geacht worden, dat de leden in het al-gemeen hiervan een duidelij- ken indruk hebben. Hij vraagt, of de leden met het voorstel-iHaak accoord kunnen gaan. De heer WISSE neernt daarmede geen ge- noegen. Hij stelt er prijs op, dit voorstel in omvraag te brengen. De heer DE VISiSiER komt terug op de zoo jiudst door hem gestelde vraag. Hij heeft ge vraagd, of, indien het advies van den gemeen- tera-ad geen direct effect m-ocht hdblben, het toch moigelijik zou zijn, dat er een zeker moreel effect van zou uit-giaan. De VOORZITTER antwoordt, dat dit rond- schrijven is gericht tot alle gemeentetoesturen, die tot den keuringskring Zeeland heh-ooren. Het is moigeJijik, dat indien veel gemeent-ihe- sturen zouden adviseeren in den geest als thans word-t voorgestaan, dat sr dan wel een zeker effect zou kunfflan worden verkregen. Uit de couranten kan men evenwel vernemen, dat er veel gemeenteraden zijn, die verklaard hebben, met h-et voorstel van Gedeputeerde Staten accoord te gaan. Wat het uitvloeisel zal zijn, is moeilijk te zeggen, indien alle ge- meentefbesturen adviseerden in den geest als thans door den heer Haak wordt voorgesteld, is het niet onimogelijk, dat een andere rege- ling zou worden bereikt, doch waar vele ge- meentebesturen met het voorstel van Gede puteerde Staten accoord gaan, zal een afwij- ken-d advies n-iet veel effect sorteeren. 'De heer A. DE FEUTER deelt mede, dat het hem treft, dat in de salarissen, zooals die aan den raad zijn gezonden, reeds een korting is begr-eipen van 10 Er zijn heel wat raden, die met de voorstellen van Gedeputeerde Sta ten accoord gaan. 'Het is aigemeen bekend, dat in de raden wat betreft de salariskwestie, een geest heerscht, die voor veel hoogere kor ting is doch ook is het aigemeen bekend. dat van die a-dviezen niet veel notitde wordt ge- nomen. Het zal bij aannetming van het voor- stel-Haak ook wel denzelflden weg opgaan. De salarissen zijn hoog, er kan nog wel wat af. Misschien zal volgend jaar nog wat gekort worden. Men kan hierover thans in den raad een groote ddscussie houden, het is sprekers Overtuiigin-g, d'at men hienmede n'iets opschiet. Aan de andere zijde is spreker van meening, dat waar voor het hooge salaris -van den direc- teur-scheik-undiige wordt voorgesteld te korten 35 terwijl deze reeds een korting van 10 heeft ondergaan, dus in totaal 45 dat dit veel te hoog is. Men kan levendi-g begrijpen, dat hierop nooit inigegaan zal worden. Bur gemeester en Wethouders staan op het stand punt, dat het niet veel baten zal, te gaan in de richting van verlaigin-g der salarissen, en daarom stellen zij voor, accoord te gaan met het schrijven van Gedeputeerde Staten. Men kan hiero-ver lanig praten, desnooids den geheelen md-ddag of den heelen dag, spreker is er van overtuigd, dat het niet baten zal, en wenscht daarom vast te houden aan bet voor stel van Burgemeester en Wethouders. De heer HAAK meent, dat zijn voorstel voor den heer De Feijter -blrjkfoaar niet erg duidelijk is. Hij heeft voorgesteld in te voeren een progressieve korting. Dit m-aakt een -oot verschil. Men komt dan ook niet aan een korting van 45 en hij meent, dat met zijn voorstel ook niet te ver gegaan wordt. Dan is er nog iets, waar spreker tegenover wethou- der De Feijter den vinger op wil leggen. De wethouder betre-u-rt het, dat er niet naar een advies zaJ geluis-terd worden, en stelt daarom voor, niets te doen. Men kan na-ar zijn mee ning dan niet bij Gedeputeerde Staten komen -en zeggen: wij vinden het goed, doch spreker meent, dat men dan ron-dweg voor zijn over- tuiginig moet uitkomen. Het li-gt niet in spre kers karakter, indien hij van iets overtuigd is, zich zonder meer bij een verkeerde meening neer te leggen. Het voorstel van den heer Haak wordt aan genomen met 7 tegen 4 stemmen. Voor stemmen de heeren De Visser, Flo russe, De Jonige, H. de Feijter, 'Ham;link, Maas en Haak; tegen stemmen de heeren De Koeijer, Koopman, A. de Feijter en Wisse. 6. Behandeling verzoeken om te.genioet- kdming uit de gemeentekas ingevolge art. 13 L.O.-wet 1920. Naar a-anleidinig van een ingekomen ver- zoek van H. Maas, C 112, te Zaamslag, om steun u-it de gemeentekas ter tegemoetkoming, inigevolige art. 13 der Lager Onderwijswet 1920, in de kosten verbonden aan het bezoe- ken van de school voor Christelijk Volkson- derwijs in de Pold-erstraat te Zaamslag door het toij adressant inwonende -kind Levina, ge- boren 4 December 1928 en in o-verweginig ge- nomen dat de woninig van adressant meer dan vijf K.M. is verwijderd van een voor hem toe- ganikelijke school, waar het voor het kind ge- wensclhte on-derwijs wordt gegeven, stellen Burgemeester en Wethouders voor te be- sluiten aan H. Maas voomoemd, te rekenen vanaf 4 December 1935, ter tegemoetkoming in de bovenibedoeld-e kosten, eene tegem-o-etkoiming uit de gemeentekas toe te kennen van f 25 per jaar en te bepalen d-at dit bedrag zal wor den uitgeke°rd, zoolan-g het bovenomschreven geval aar.weziig is, met dien verstan-d'e even wel, dat in daar-toe leidemde gevallen het be drag n-ader zal worden vastgeste-ld en dat de tegemoetkoming niet langer zal worden uit- gekeerd dan tot -het tijdstip waarop de leer- verplichtinig van -het kind eindigt. Met al-gemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 7. Wgziging verordening regelende de be- noembaarheid en de bezoldiging van de veldwachters der gemeente. Bij schrijven van 19 Juli 1934 gereg. A 150-20 schrijft de Oammissar-is der Konin- gin ons o.a., dat met de vaststsllinig eener n-ieuwe verordening voor d-e gemeente-veld- wacihters in h-et aigemeen kan worden gewacht tot het verstrijken van het vijfjariig tijdvak, waanvoor de goedkeuring der hestaande ver ordening gel-dt, tenizij voor dat tij'dst-ip een nieuiwe veldwach-ter in de gemeente mocht worddn hen-oemd. De verordening is goedgekeurd bij Konink- lrjk hesl-uit van 27 Juli 1934, no. 127, vo-or een tijidvak van vijf jaren d-us tot 2-7 Juli 1939. De veldwachter heeft echter op verizoek met ingang van 1 Februari 1936 oervol ontslag gekregen, zoodat voor gem-eld trdstip eene nieuwe verordening moet worden vastgeite d. Daze vast te stellen verorid-minig moet worden vast-gesteid overeenkomsitig het concept ge geven -hij oipgemeld schrijven van den Com- missaris der Konin-gin, wa-ar-o.m wij u voor stellen d-e vero-iden-ing van 26 Juni 1934 te wdjisigen a'js vo-lgt: 1. ArtXrel 1, tweede lid. In plaats van de woorden: „ambtenaar van politic is" te lezen: „als ambtenaar bij de politie werkzaam is."

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 5