Buitenland. De Italiaansch-Abessinische oorlog. Na drie maanden oorlog. had. om dezen ambtenaar op een andere plaats in den crisisdienst werkzaam te doen zijn. Wij nemen aan, dat hierin een erkenning ligt van de emstige fout, -die begaan is, en dat dus die nieuwe functie geen leidinggevende zal zijn. Tot publicatie van het rapport-Schepel schijnt de Minister niet te willen overgaan. Zou de Minister echter althans niet bereid zijn, het rapport ter kennisneming op de griffie der Tweede Kamer te deponeeren, waar de zaak blijkens de vragen van het liberate Kamerlid Boon ook reeds de aanidacht had getrokken DE VERKEERSBRUG OVER HET H OLLAN DSOH DIEP. De rijikswaterstaat in Den Haag heeft gis- teren aanbesteed het maken van eem de.k van gewapend betom op de ovenbrugging van het Hjollandsc'h Diep bij Moerdijk. De raming was 147.000. Laagste inschrijfster was de N.V. v.h. Geibr. Kwaaitaal te Rotterdam voor f 113.000. „DE Z1NGENDE OMROEPEK". In den radio-omroep wordt voortdurend naar vemieuwing gestreefd, ten einde de dik- wijls besproken en gevreesde radio-moeheid tegen te gaan. Dagelijks kost het den pro- gramma-samenstellers heel wat hoofdbrekens om aan de eischen van het luisterende publiek te voldoen. Men wil weer eens iets nieuws hooren, men verlangt weer eens een nieuw soort uitzendingen, men eischt variatie. De V.A.R.A.-programmaleiding is nu op het idee gekomen bij enkele van haar concerten een proef te nemen met den ,,zingenden om- roeper". Hedenavond om 8.15 zal men naar deze radio-surprise kunnen luister.en. AMOK OP FLORES. Te Larantoeka (Oost-Flores) hieeft een sol- daat amok geimaakt. Hij schoot den kapitein van de infanterie A. J. M. Koster en den ser- geant-majoor Zandlbergen dood. Daarna viel hij ook anderen aan, doch bij dezen aanval werd de amok-maker gedood. De legerleiding te Batavia cntving bevestd- ging van bovenstaand bericht, met de toevoe- ging dat de amok-maker bij een poging om het kampement binnen te dringen, werd neer- geschoten. DE SPIONNAGEZAAK TE LUIK. De correspondent van de N. R. Crt. te Brus- sel meldt dat de rechter van instructie belast met het leiden van het onderzoek betreffende de spionnagezaak te Luiik, geen termen heeft gevonden om de preventdeve hechtenis van een der vendachten, zekere Cesar Mary nog langer te motiveeren. Deze man heeft steeds beweerd, uit valerlandsiiefde te hebben ge- handeld en geveinsd te helbfoen op zekere voor- stellen van den voomaamsten beklaagde, De- fauwes, in te gaan om hem bij het gerecht te kunnen aanklagen. Dit zou Mary dan ook ge- daan hebben in den loop van een onderhoud dat hij daags voor zijn arrestatie had met den sous-chief van den staf van het 3e legercorps te Luik. Het onderzoek ten laste van de andere be- klaagden wordt echter voortgezet. Totdusver is mten nog niet te weten gekomen wie hun de militaire en andere inlichtingen heeft ver- strekt die zij, tegen betaling van een bedrag van 50.000 francs aan den Duitschen spion- nagedienst te Keulen zouden hebben overge- maakt. HOOGE SOW JET-FUNCTION ARIS VERMOORD? Het Finsche blad „Uusi Suomi" verneemt uit het plaatsjte Joensuu aan de grens van sowjet-Rusland, dat de ouid-voorzitter van den raad van volkscommissarissen van den sovjet- staat Oost Karelde, dr. Elward Gylling, volgens een bericht uit sevjet-Ruelanid, is vermoord. Dr. Gylling, die van Zweedsche afkomst is, en docent is geweest aan de universiteit voor Helsingsfors, was gedurende vele jaren voor- zitter van den raad van volkscommissarissen van Oost-Karelie, doch werd begin November 1935 door de centrale regeering te Moskou afgezet en uit Oost-Karelie verlbannen. Hij werd er van beschuldigd de bevolking in Finscbim-nationalen geest te helbben opge- voed. Onder sterke bewaking werd hij uit de hoofdstad Petroskoi weggeleid naar het diwarugarb eiderskamp Soloveta, doph daar is hij nooit aangekomen. Venmoedelijk is hij onderweg vermoord. HET SlPAANSCHE PARLEMENT ONTBONDEN. De Spaansohe ministerraad heeft besloten het parlememt te ontbinden. De oorzaak is dat de huisboiudelij'ke commissie besloten had de aamklaciht van de rechtenzijde tegen de regee ring voor het parlement te brenigen dat tot 31 Januari met vacantie is en voor deze aange- legenheid in bijzondere zitting had moeten bij- eeng.eroepen worden. De verkiezingen zijn bepaald op 16 Fefor. MOMBASA WORDT VERSTERKT. Naar de Evening Standard meldt, zal Mom basa, de haven van Kenya, worden versterkt. Er zullen zware kanonnen en zoeklichten wor den opgestelid en uit de inwoners zal een troep vrijiwilligers worden gevormd om ze te bedie- nen. Deze versterking houdt geen recht- streeks vertoand met de huidige moeilijkheden in Oost-Afrika, daar de onderhandelingen er- over tusschen de regeering van Kenya en de rijksregeering reeds andenhalf jaar geleden zijn begonnen. HET VERBLIJF VAN DEN BELGISCHEN KONING IN ENGELAND. De correspondent van de N. R. Crt. te Brus- sel meldt: Naar ik van een lid der regeering miocht vememen wordt, in officieele kringen, het be richt, volgens hetwelk 'koning Leopold met vredasplannen, ten gunste van Italie, naar Enigeland zou zijn gegaan, nogmaals gelogen- straft. Ook spreekt met het gerucht tegen, volgens hetiwelk de jonge vorst op het kasteel van Sir Leonard Franklin te Goudhurst in Kent, zou hebben verbleven. De Koning heeft, zooals ik reeds vroeger heb gemeld, de Kerst- en Nieuwjaarsdagen bij vrienden in het graaf- schap Sussex doorgebracht. De terugkeer van den vorst te Brusisel wordt zeer spoedig verwacht. BOMBARDEMENT EGYPTISCHE AMBULANCE BEVESTIGD. Het bombardement der Engelsch-Egypti- sche amlbulance bij Daggaboer op Zaterdag 1.1. wordt bewestdgd in een gepufoliceerd communi que van het KngeLsebe departement van bui- tenlandsohe zaken naar aanleiding der offi cieele inlichtingen uit Addis Abeba. De Britscbe gezant. aldaar meldt voorts dat een lid der legatie naar genoemde plaats is gezonden cm een onderzoek in te stellen en een volledig rapport uit te brengen. Het bombardement maakte geen slachtoffers onder het buitenlandsche personsel der am bulance. BRITSCHE G1ENERALE STAF ZOU PETROLEUM-EMBARGO WENSCHEN. De ,,Oeuvre" houdt zich bezig met de vraag waarom de Britsche generale staf onder alle cmstandigheden zoo snel mogelijk een einde wenscht te maken aan den istrijd in Abessinie. Terwijl het aanvankelijk scheen, alsof Enge- land zou wachten, tot de Italiaansche aotie in Abessinie zou dood loopen, blijikt tbans, al- dus bet blad, dat de Britscbe generale staf van een andere meeninig is. Hij wenscht, dat de oorlog onmiddellijk wordt beeindigd. Want indien Italie beslissend zou worden geslagen, zou deze overwinning van een gekleurd ras op blanken onaangename gevdligen voor de kolo- niale mogendheiden kunnen hebben. Engeland vreest dan nieuwe onrust in Egypte, Palestina en Indie. Met het oog op het Euroneesche evenwicht zou Engeland verder niet wenschen dat de militaire beteekenis van Italie al te zeer zou achteruitgaan. Daaram drinigt de generale staf er op aan, dat de sanctiemaatregelen worden udtgebreid tot ,een petroleum-embargo. Te Londen, Parijs en Geneve is men van meening, aldus de „Oeuvre", dat de op 20 Ja nuari bijeenkomende Volkembondisraad zal be- sluiten tot afkondiging van het embargo op petroleum met ingarng van 1 Fsbruari. HEVIGE REGENT7AL IN ABESSINIe. De hevige regenval der laatste dagen een voor dezen tijd van het jaar zeer onge- wioon verschijnsel heisft volgens een Reu- terbericht zijn eersten invloed op de opera- ties in Abessinie reeds doen gelden. Naar van het Noordelijik front wordt gemeld, is de mi litaire activiteit hier geheel tot stilstand ge komen, daar vele wegen door de neerstroo- mende watermassa's geheel onlbegaanbaar zijn gemaakt. Vooral de streek rond Dessie, waar keizer 'Haile Selassie met zijn generalen staf intrek heeft genomem, heeft het zwaar te verduren. Een deel van den grooten weg ten Noorden van Dessie is gehieel overstroomd. Deze plotiselinge verandering in de weers- gesteldbeid beteekent een kink in de kabel voor de Abessiniers, die thans hun plan, ver- rassende aanvallen op de Italianen te onder- nemen, moeten apgeven. Intusschen meldt maarscbalk Badoglio in zijn dagelijiksch legerhericht, dat nooh van het front in Erythrea noch van het Somalifront iets belangrijks valt te melden. DE HOUDING VAN ENGELAND EN DEN VOLKENBOND TEN AA,NZIEN VAN ROOSEVELTS VERKLARING. De Londensche correspondent van de N R Crt. meldt: De meening wint veld, dat men in Engeland meer en meer tot de overtuiging fcomt, dat de nieuwe neutraliteitsdefinitie van de Vereen. Staten aan den Volkenbond geen schade kan toebrengen, indien mem ibij de toepassing ervan maar zou hesluiten tot een petroleumembargo tegen Italie. Ook al staat de politiek van Amerika met het overboord werpen van de onderscheiding aanvaller en aangevallene in principieele te- genstelling tot die van den Volkenbond, men ziet daairin toch geen reden om aan te nemen, dat de Volkenbond zich bij het aanleggen van haar maatstaven door deze Amerikaansche op- vattingen zal laten leiden. Dientenigevolge raakt men meer en meer tot de overtuiging, dat de Volkenbond ten aanzieu van de petro- leumsancties geheel onhevooroordeeld moet be- slissen. Men acht het thans heel goed mogelijk, dat als de Volkenbond tot petroleumsanoties zou bes.luiten, Amerika er toe zou overgaan zijn uitvoer naar Italie tot den normalen ornvang te beperken. Dit zou beteekenen, dat slecbts 7 pet. van de Italiaansche petnoleumbehoefte zou worden bevredigd. Niet uitgesloten moet het worden geaciht, dat Engeland te Geneve de leiddng van de behandeling van de petro- leumsancties aan de voomaamiste petroleum- leveiranciers van Italie, t.w. Rusland en Roe- menie, zal overlaten. Velen zijn hier de meening toegedaan, dat de Volkenbond alleen reeds om redenen van pres tige een posiitief besluit tsrzake van het petro- leumembargo zal moeten nemen, ondanks de opvatting, die men eveneens hier hoort ver- digen. dat petroleumsancties op het oogeniblik geen doel meeir hebben, daar Italie over petro- leumvoorra'den heschikt, die toereikend zijn tot den aamvang van den regentijd in Abessinie. Over het succes van de Engelsch-Fransche bespr. kingen inzake het verleenen van bij- stand, toont men zich hier zeer voldaan. Men is thans overtuigd, dat men in geval van nood, vooral wat de vloot betreft, op Prank- rijk zal kunnen rekenen. In gewoonlijk goed ingelichte kringen wordt er daamaast echter met nadruk op gewezen, dat de overeenkomst met Frank rijk Allien be trekking heeft op de huidige crisis en dat Engeland zich op geen enkele wijze gebonden heeft ten aanzien van mogelijk latere gebeuitenissen. DE SPANNING LANGS DE EGYPTISCH- LIBYSOHE GRENS. Reuter meldt uit Londen, dat de speciale correspondent van Reuter, die thans het ge- bied langs het Suez-kanaal bezoekt, heeft ge- telegrafeerd, dat de grens tusschen Egypte en Libye thans gevormd wordt door een wal van ongeveer vijf meter breed en ongeveer ander- halven metier hoog. Een ieder, die de grens overgaat, zonder zijn papieren te hebfben laten zien hij de grenswachten, wordt onmiddellijk neergeschoten. Verdier patrouilleeren de Ita lianen voortdurend langs de grens tusscben versterkte posten, die gewapend zijn met machinegeweren. Ook vliegtuigen patrouilleeren bij voortdu- ring langs de grens, zonder evenwel ook maar een oogenblik boven Eigyptisclh gebied te komen. De kwestie van de watenvoorziening is zeer belangrijk. De voqmaamsto Italiaansche post Ramla, die tegenover den Egyptischen post Solloum ligt, moet het water van grooten afstand laten komen, aangezien die belangrijkste waterput hier aan Egyptische zijde ligt. De put wordt beschermd door een afdeeling Egyptische soldaten. SBanghasi doet dienst als haven voor het materiaal, terwijl de vlootbasis voor Tobrousk ligt. Verder zijn de troepen van fort Madda- lena, waar tot voor konten tijd Eritreesche sol daten lagen, door Italiaansche soldaten ver- vangen. In het Noorden hebben de Italianen het hard te verantwoorden. Stellingoorlog gedurende den regentijd? door Kolonel SENARY. Toen Mussolini op het einde van het vorige jaar voor de Kamer rekening en verantwoor- ding aflegde van het Abessijnsche avontuur, klcnken zijn wcorden wat mat. Wei is waar wist hij hoog op te geven van bezet gebied en onderworpen volksstammen en sprak hij nog wel het trotsche wcord: ,,Wij zijn er en wij blijven er!"; doch achter hem stak de zorg het hoofd omhoog, de zorg over den langen duur, de enorme kosten en de onverwachte moeilijkheden, waarop de onderneming stiet. De onpartijdige toeschouwer is geneigd, de situatie van Italie in Abessynie met eenige reserve te betrachten. Hij moet erkennen, dat dank zij de uitstekende voorbereiding, rijke en uit strategiscb oogpunt zeer belangrijke ge- bieden zijn bezet. Doch sedert meer dan 6 weken is een stilstand ingetreden in de ope rates, die Mussolini wel tracht toe te schrij- ven aan de moeilijke verbindingen van het front met de basis, maar die in werkelijkheid vooral wijst op de afnemende aanvalskracht van de Italiaansche troepen. Meer en meer wordt het duidelijk, dat de aanvankelijke suc- cessen uitsluitend werden behaald, omdat de vijand slechts zwakken tegenstand bood en de Italianen dieper het binnenland in lokte, tot hij met de mobilisatie van zijn eigen leger gereed was. Nu dit laatste het geval is, blijken de Italianen zich in een positie te hebben ge- werkt, die den tegenstander meer dan een zwakke plek biedt. De ongunstige ontwikkeling der situatie. In het Noorden zijn de beide kolonnes van generaal Maravigna rechts en van generaal Santini links over de grensrivier Mareb en de linie AksoemAdoeaAdigrat doorge- drongen tot het plateau van Makalle. Het front is betrekkelijk smal, doch des te langer zijn de flanken van de Italiaansche troepen, waardoor zij den vijand een gunstige gelegen- heid bieden om daar aan te vallen, wat hij dan ook heeft gedaan. Zoowel in het Westen als in het Oosten neemt hij de kans waar, terwijl tegelijkertijd, volgens de oeroude stra- tegische beginselen, Ras Imroe en Ras Seyoem het Italiaansche front bij Makalle vasthouden en toevoer van versterkingen vandaar voor de bedreigde flanken verhinderen. De leiding van het Italiaansche leger, eenigen tijd geleden overgegaan in handen van Maarschalk Badoglio, is niet blind gebleven voor deze ongunstige ontwikkeling. Men heeft de inheemsche troepen, onder bevel van gene raal Pirzio Biroli, welke zich oorspronkelijk tusscben beide bovenbedoelde kolonnes bevon- den, teruggetrokken en over de bedreigde pun- ten verdeeld. Men beeft getracbt, een ver- binding tot \stand te brengen tusschen de grensbewakingstroepen in het Westen aan de Setib en de vliegende kolonnes in bet Oosten in de Danakil-woestijn. Menschen noch mate riaal bleken evenwel bestand tegen de gevaren van den Afrikaanschen bodem en het klimaat. De dappere Italiaansche Askari's die overal in de eerste rijen werden gezet, moesten tegen wil en dank althans gedurende eenigen tijd het initiatief tot de actie afstaan aan de Abessijnen. Een overzlcht van de feiten. Het zou verkeerd zijn, vergelijkingen te wil len maken met den wereldoorlog. Hier be treft het in hoofdzaak gevechten tusschen kleinere of grootere troepenafdeelingen, die in het door ravijnen doorsneden hergland, waar alle wegen ontbreken, nu eens hier, dan weer daar, opduiken, vooral des nachts, en even snel weder verdwijnen als zij zijn gekomen. Dit verklaart ook de met elkaar in strijd zrjn- de berichten van Italiaansche en van Abes sijnsche zijde over hun successen en tegen- slagen. Langzamerhand evenwel begint de toestand zich af te teekenen als volgt: In het Westen heeft Ras Ayella niet alleen de Takazze- rivier overschreden en de Italiaansche voor- posten teruggeworpen, doch een deel van zijn troepen is reeds doorgedrongen tot dicht voor Aksoem, terwijl cavalerie over de Mareb tot in de Italiaansche kolonie Erythrea is opge- rukt en zich gevaarlijk dicht in de buurt van de route AdoeaAsmara bevindt. In het cen trum hebben Ras Imroe en Ras Seyoem onder- afdeelingen van het inheemsche corps van generaal Pirzio Biroli in Tembien sterk in het nauw gedreven. Ras Kebede, de stoutmoedige Abessijnsche onderbevelhebber, is zelfs reeds door het front dezer inheemsche troepen ge- broken en heeft na zwaren strijd Abbi Addi genomen. Het heet dat hij volgens berichten uit Abessijnsche bron aan de Aboro-rivier de voomaamste verbinding van Makalle met het Noord-Oosten bedre&gt, welldoht zelf reeds heeft afgesneden. In het Oosten heeft Ras Seyoem het legercorps van Santini volkomen overvleugeld en staat op het punt, om na de inneming van Agoela, ook de in Noord-Ooste- lijke richting uit Makalle leidende verbindin gen af te snijden. Het zal den Italianen niet zoo gemakkelijk vallen, het bezette gebied aan de dreigende omsingeling te onttrekken. Het. is zelfs niet uitgesloten dat zij in de naaste toekomst gedwongen zullsn zijn, als de nood dringt, Makalle en zelfs Aksoem weder prijs te geven, ten einde bet hoofd ten minste halverwege uit den strop te houden, dien de Abessijnen er om heen trachten te werpen. Zal generaal Graziani meer succes hebben In het Zuiden ziet het er minder slecht uit. Generaal Graziani is zoo verstandig geweest, zijn opmarsch naar Harrar te staken, toen hij zijn flanken bedreigd zag. De Abessijnen hebben het nog niet durven wagen, hem krach- tig aan te vallen. Het is evenwel zeer twij- felachtig, of hij er in zal slagen, den spoorweg van Dzjiboeti naar Addis Abeba en de paral lel door Britsch-Somaliland loopende kara- vaan-route te bereiken, om den toevoer van wapens naar Abessynie te ondervangen. Mussolini zal alles in bet werk stellen, om zijn generaals van nieuwe troepen te voorzien. Er staan nog reserves in Erithrea, nabij As mara. Voorts moeten nog 13.000 man onder weg zijn uit Italie. Doch ook de strijdkrach- ten van den tegenstander nemen met den dag toe. Oorlogsmateriaal van allerlei soort komt in overvloed het land binnen. De Italianen hebben tot dusver nog weinig voordeel gehad van hun modeme bewapening als tanks en vliegtuigen. Zij hebben hun activiteit op Abessijnschen bodem niet ten voile kunnen antplooien. Het Italiaansche leger staat er dus momen- teel niet zoo goed voor. En de regentijd nadert snelVoor dien tijd moet jnen zich vast- genesteld hebben aan het front; blijven de verbindingen beveiligd, dan zullen de Euro- peesehe troepen ook deze bezoeking wel door- staan. De saneties maken zich van dag tot dag meer voelbaar. Het Abessijnsche avon tuur moet ten einde worden gebracht, voordat het moederland onder den druk der saneties bezwijkt. Terwijl de moraal der Abessijnen voortdurend beter wordt, zinkt die van de Italiaansche troepen op den duur door de be- dreiging van hun flanken en achterwaartsche verbindingen, onder den invloed van de gueril la en het moordende Afrikaansche klimaat. De overwinning moet spoedig worden bevochten, voordat de kans zich ten gunste van de Abes sijnen keert. (Nadruk verboden.) TER NEUZEN, 8 JANUARI 1936. GESLAAGD. Bij hiet in December 1.1. gehouden examen van „De Vereeniging van Leearen" vioor boek- houden, handelskenni® en handel-srecht slaagde de heer Jos. de Ooninck van Axel, na ©plea ding door mej. Nelly van Wel. BEN OEMING. Met ingang van 16 Januari is o.m. benoemd tot surnumerair bij de Registratie en Domei- nen, in tijdelijken dienst, de beer J. A M Slmits, alhier. Gedeputeerde Staten hebben met ingang van 12 Januari a.s. definitief benoemd tot voorzitter van het bestuur van het waterschap Hulster- en Axeler-Ambacht, den heer H. A. A. baron Collot d'Escury te Kloosterzande. SOHEEPSONGEVAL IN DE NIEUWE HAVEN. Dinsdagmorgen ruim 7 uur kwam bet voor Gent bestemde Duitsche stoomschip ,,Frie- linghaus" in de Nieuwe Haven, daarbij ,ge- assisteerd door de sleepbooten ,,Prest. John P. Best" en ,,Walvisch" van de Union de Remorquage et de Sauvetage te Antwerpen. Bij het rondgaan werd de sleepboot „Wal- visch", die zich aan den achtersteven van de ,,Frielinghaus bevond, omgetrokken en kap- seisde. Direct wierp men van het stoomschip het anker uit om de vaart te stuiten, doch de ketting brak, zoodat de ,,Frielinghaus" dooriiep. De sleepboot „Walvisch" liep vol water en zonk onmiddellijk. De kapitein L. Duurinck, uit Antwerpen, en de stuurman P. Loof, alhier woonachtig, konden zich, door in de mast te klimmen, redden. De gehuwde stoker J. Dom- manchet, geboortig uit Hansweert, doch thans w.onende te Antwerpen, werd door het in de machinekamer stroomende water belet zich te redden en verdween met de sleepboot in de diepte. Zijn lijk kon tot op dit oogenblik nog niet worden geborgen. Die machinist G. Verheijike, had vermoede- lijk een slag tegen het hoofd gekregen, ter wijl hij zich wilde redden. Bewusteloos kwam hij in het water terecht en bleef tusschen planken ronddrijven. De kapitein en de stuurman werden door de bemanning van de „Prest. John P. Best" uit hun benarde positie bevrijd. Onmiddellijk kwam men met vletten van het Loodswezen en bootslieden te hulp en zocht men naar den machinist die men wist dat hij overboord geslagen was. Door de nog heerschende duistemis werd het zoeken belemmerd doch vanaf den wal zag men den machinist tusschen planken drij- ven. Door de bemanning der vletten van het loodswezen en bootsmannen werd Veiheijke uit het water opgehaald en op den wal werd direct begonnen met kunstmatige ademhaling toe te passen. Vrij spoedig had men de voldoening, dat het bewustzijn terugkeerde en werd de machinist naar het ziekenhuis alhiier vervoerd, ter ver- dere verpleging en maakt deze het thans goed. Men deelde ons nog mede, dat de stoker Dommanchet, die zoo jammerlijk verdronk, juist den vorigen dag weer aan boord was ge komen na geruimen tijd in een ziekenhuis te zijn verpleegd geweest. De sleepboot ligt dwars in de haven, on geveer midden in het vaarwater. Door de zorgen van den Rijkswaterstaat werden maatregelen genomen om den toegang tot de haven op geregelde tijden vrij te hou den. Gisteravond arriveerden alhier twee ber- gingsvaartuigen uit Antwerpen om de sleep- boot te lichten. Met de werkzaamheden hiervan is heden- morgen een aanvang gemaakt en zijn op het oogenblik duikers bezig om de sleepboot aan de takels vast te maken. Hedenmorgen vertoefde het parket uit Mid- delburg voor het instellen van een onderzoek, ter- plaatse. MOTORSCHIP „ROSALIE". Gistermiddag vertrok van hier het Belgische motorschip „Rosalie", schipper Dupont, met een lading loodmodder, geladen te Sluiskil be- stemd voor Ruhrort. Door het woelige water begon de lading, die bestaat uit een brij-achtige massa, te werken en begon het schip steeds meer slagzij te maken, waardoor de positie van bet motor schip zoo kritiek werd, dat de schipper be- sloot noodseinen te geven. Door middel van eenige dekens begoten met wat benzine, in den brand te steken, trok hij de aandacht van eenige voorbijvarende schepen en ook van de ,,En Avant 5" liggende te Hansweert. Onmid dellijk werd uitgevaren en toen men het schip bcreikte was de toestand van het schip van dien aard, dat het water op de eene zijde van de luiken stand. De schipper heeft dan ook direct daarop met zijn gezin het schip ver- laten. Inmiddels was van hier uit assistentie ge zonden en na het afsluiten van een bergings- contract is men terstond begonnen het schip zooveel mogelijk aan de grond te brengen. Hedennacht is bij hoog water met 4 sleep booten van de Temeuzen Tugboat Company het schip op een plaat ter hoogte van Hoe- dekenskerke gebracht. Getracht zal worden de lading weer wat over te halen, waama men dezen mididag met behulp van drie sleepbooten, zal trachten het schip te Hansweert of wel in de haven alhier te brengen. HOOG WATER. Op verscheidene plaatsen in Zeeuwsich- Vlaanderen begint men thans last te krijgen van den hoogen waterstand die tengevolge van de aanhoudende regen steeds hooger wordt. Uitgestrekte weilanden staan overal blank langs de kreeken. De afvoerleiddngen in de polders kunnen den grooten aanivoer water uit Relgie niet vlug genoeg verwerken voor loo- zing door de sluizen naar de Schelde. Bij aan- houdenden regenval kan dan ook nog meer was verwacht worden in de eerstvolgende dagen. MOSSEL- EN MOSSELZAADVISSCHERS IN Z.-VLAANDEREN BEKLAGEN ZIOH. Door de mossel- en mosselzaadvisschers wonencle in Zseuwsch-Vlaanderen is een adres gezonden aan de ministers van Waterstaat en Landbouw en Visscherii, waarin zij den nood van hun bedrijf uiteenzetten. Door indijking van de Zuiderzee is hun het recht ontnomen om aldaar gratis mosselzaad te rapen en te vangen, terwijl het zaad daar in overvloed aanwezig is. Na de afsluiting is het zaad zich gaan vast- zetten op bepaalde plaatsen langs de Noord- zeekust, alsmede in de Ooster- en Wester- Sclielde en op dammen, pieren en kribben langs de genoemde kust waar het echter ver boden is dit, zoo voor hun bedrijf onmisbaar zaad te rapen of te vangen. Door deze vastzetting op verboden plaatsen kunnen de visscbers geen voldoende zaad bijeen brengen. DaarbtJ komt nog, dat hun concurrenten in Belgie wonende van de Belgische regeering vei-gumung hebben weten te verkrijgen am het zich aan de Ncordzeekust van Belgie vastgezette mosselzaad te rapen tegen beta- ling van een kieine vergoeding n.l 60 franc voor ieder daar voor in de vaart te brengen zeiivaartuig en 120 franc voor ieder motor- vaartuig. Door dezen niaatregel worden zij zeer ge- troffen, daar de opbrengst van de aankweek voor ruim 80 procent naar Belgie werd ver- voerd om aldaar te worden verkocht. Met alien ernst dringen zij dan ook thans voor de derde maal bij de ministers aan om in de toekomst hun de ge-vraagde vergunningen te willen verleenen, om niet genoodzaakt te worden hun-bedrgf te staken. (Tel.) DE ROOSEVELTS IN AMERIKA UIT ZEELAND AFKOMSTIG De heer M. C. S. schrijft aan de N. R. Crt.: In verband met bet bericht in de N. R. C. van 30 December j.l. ..President Roosevelt's voorvaderen (uit Oud-Vossemeer?" -wilde ik nog eens de aandacht vestigen op het artikel ,,De Hollandsche bijbel van president Roose velt", voorkomende in de N. R. Crt. van 5 Augustus 1933. De heer Henry K. Pasma schrijft in dit artikel over zijn bezoek, dat hij aan het Witte Huis bracht, waar hij in de gelegenheid was de oude Statenbijbel te zien, welke president Roosevelt nog bezit, die uitgegeven werd door Hendrick en Jacob Keur te Amsterdam in 1686 en die waarsehijnlijk gek-ocht werd door Claes Maartenszoon van Rosenvelt, die van Nederland naar Nieuw Nederland emigreerde in het jaar 1649. Zooals men in vele oude bijbels vinden kan bevat ook deze een register van de geboorten, huwelijken en het overlijden van de leden der familie Roosevelt. De oudste aanteekening in dezen bijbel is van 20 Februari 1693, de da tum van geboorte van Catherina Harden- broek, terwijl de laatste aanteekening is van 1763. Deze aanteekeningen zijn geschreven in de Nederlandsche taal, waaruit volgt, dat de naar Amerika geemigreerde Roosevelts deze toen nog gebruikten; hielden zij zich eerst aan him m-oedertaal, latere aanteekeningen wijzen reeds op den invloed van de Engelsche, z.b. de aanteekening. ,,1761 July den 26 dagh is mijn waarde vrouw Catharine overlede Sun dagh 2% ure na- middag of Sondagh and is in onse Graafplace beg raven waar zij rust in den Heere". Het uiiterlijk van dezen bijbel wijst er op, dat bet boek veel in gebruik is geweest: de geel koperen sloten zijn gebroken en de ach- terzijde van den band is in tweeen. Het titel- blad van het Oude Testament is verloren ge gaan, doch dat van het Nieuwe Testament is intact gebleven. ADRES VAN DE ZEEUWSCHE LANDBOUWORGANISATIES. De gezamenlijke landbouworganisaties in de provincie Zeeland hebben zich met een adres tot de drie. Centrale Landbouworganisaties gewend, met bet verzoek alle pogingen aan te wenden dat de Minister op de aangekon- digde verlaging van den richtprijs der tarwe tot 9,per 100 K.G. terugkomt en de prijs op f 10,— per 100 K.G. blijft gebandhaafd. Tevens verzochten de landbouworganisaties aan de besturen van de 3 C.L.O. te bevorde- ren, dat bet kwantum garantiebieten, dat aan de provincie Zeeland voor 1936 zal worden toegewezen, gelijk aan dat voor het jaar 1935 te laten. Indien de verbouw van suikerbieten in streken waar deze teelt nimmer is bedre- ven, toch noodzakelijk wordt geacht, dan dient volgens bet oordeel van de Zeeuwsche Landbouworganisaties de hoeveelheid garan tiebieten in Nederland te worden verhoogd, doch dit ddent niet te geschieden ten koste van die gebieden waar suikerbietenverbouw van huis uit behoort. LUXOR-THEATER. „Leise flehen meine Lieder". De charmes van het Weenen uit den Bieder- meyertijd zijn voor de film een onuitputtelijke bron. De geest van toen, met zijn gemoedelij- ken humor en zijn poezie, zijn amoureusheid en zijn weemoed; het geluid van de muziek van toen met haar eenvoudige ontroering, haar directen klank, haar sterke leven; de sfeer van toen, die teedere en hartelijke sfeer van onbevangenheid: dat alles heeft de stof geleverd voor een overvloedig aantal films, die bijna stu'k voor stuk successen zijn ge weest, en die te zamen reeds een genre vor- men aan de markt. Een genre dat men gaame ziet. En zulks tereciht. Gemoedelijk en rustig als dat is, kan men te voren zeker zijn dat men geen schokken zal beleiven: men hoort wat aangename, ldcht-ibegrijipelijke, teedere muiziek; men ziet wat harten in verliefdheid en in treurnis en in blijdschap, en men voelt zich thuis. Thu-is in een tijd die nog niet haatte en geen haast had, die zijn bekoringen bezat in vrede en in vriend'sctoap. En deze „Leise flehen meine Lieder" is wel z^er gelukkig in dit opzicht. 'Het is het eerste werk van Willi Forst als regisseur: kenmerkend voor zijn schepper, stil, beschaafd en fijn doorwerkt op de manier die ook zijn spel typeert. Een droevige romance om den kleinen en verstrooiden, dichberlijken en naieven Schubert is het: een verhaal dat ons wil toonen hoe de „Onvoltooide Sympho- nie" nimmer voleindigd werd. Hoe het althans had kunnen zijn... Want Schubert maakt, zoo heet het hier, zijn groote kans op een carriere als hem door Salieri de gelegenheid gegeven Wordt te spe- len op een muzdkalen avond bij de Fiirstin Kinsky. Mondain als bet daar toegaat wordt de jonge meester er met niet genoeg begrip van zijn genie behandeld. iSohubert is diep beleedigd en gaat heen. De lieve hulp die hem een kieine, blonde, eerlrjke vrienldin geboden heeft om de soirto te kun nen medemaiken is vergeefsch geweest. De crediteuren drei'gen... Dan komt er eensiklaps redding. Graaf Esteibaizy laat den componist ontbieden om zijn dodhters les te geven en offreert hem daar een hoog salaris voor. Dra wordt het een idylle tusschen de doch- ter van den graaf en hem. Doch als zich Sdhiubert heeft gedeclareerd wil Esterhazy van geen trouwen weten en hij voorkomt de mesalliance van zijn dochter door den musicus met stilie list naar Weenen te doen reizen. Daar wacht dus Schubert de ontgoooheling. Doch na een langen tijd ontvanigt hij w&§r een brief van het kasteel,,kom oogenibllikke- lijk", en in een wild geluk, vol hoop, gaat hij opnieuw. Hij arriveert, en ziet: de brudloft van zijn meisjie met een edelman. En zoo getoeurt het dat hij weer de Sym- p'nonie, op haar verzoek voltooid, te spel en zit. Haar echter worden de herinneringen en het igroote verdrdet te machtig: wanneer hij aan de maten komt die zij destijlds met haar ge- lach heeft onderbroken, valt zij in zwrjm. w66r houdt hij op Dat is het einde. De twee gelieven nemen voor het leven aflscheid; Schubert scbeurt het derde deed uit het gebonden partituurboek en hij gaat, door de Htomgaarsche weiden en het land waar hij met haar gelukkig was.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 2