ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Hel jaar 1935 ASPIRIN No. 9398 WOENSDAG 8 JANUARI 1936 76e Jaargang FeuiMeton Een liefde in China. Binneniand A. J. VAN DE EERSTE BLAD negen abonnementsrijwielen Nieuwstr. 36. Tel. 290. TER NEUZEN INKOOP vanoudGoudenZilver kondigt zich de griep aan: Een gevoel van moeheid, pijn in de ledematen. Dan direct naar bed en tot de dokter komt van tijd tot tijd: het product van vertrouwen m 9 flsicr.vwuinanfletoroieivnj.'Yi taSKK&'S rT'-i- i NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen f 1.25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20 KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgavo. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. LEVERING RI.JWTELEN VOOR DE POLITIE. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN vragen vodr of op 20 Januari 1936, des namiddags 2 uur, Prijsopgaaf voor de levering van ten dienste van de politie. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den heer Inspecteur van Politie. Ter Neuzen, 7 Januari 1936. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Voorzitter. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. VI. Slot. In het Vredespaleis leerde de Carnegie- tentoonstelling op Carnegie's lOOsten geboor- tedag (25 November 1935) welke beteekenis- volle figuur deze kleine Schotsche Amerikaan is geweest en hoe zijn weldoende hand de ont- wikkeling van den geest door geheel de wereld heeft bevorderd. De Camegie-tentoonstelling werd gehouden in het gebouw van de Aca demic voor intemationaal recht, waarbij de Carnegie Stiohting die het Vredespaleis be- heert, indirect is betrokken. De Carnegie Stichting verloor haren president, den hoog bejaarden Staatsman Mr. P. W. A. Cort van der Linden, en het Permanente Hof van In tern. Justitie, kortweg het Hof van den Vol- kenbond genaamd, dat de voomaamste be- woner van dit ruime huis is, zag zich zijn oud eerste-president, den heer Loder, door den dood ontvallen. Onze Koningin vertoefde gedurende enkele weken van dit jaar, vooral ter herstel van ge- zondheid, in Schotland, waarheen haar de Prinses volgde. Vorstelijke gasten van Neder- land waren dit jaar de beide Belgdsche Koningskinderen, die een tijd lang bij den Bur gemeester van Noordwijk woonden ten einde er zich in het Hollandsch te bekwamen. Koningin en Prinses lieten niet na tijdens hun verblijf de Koningskinderen te bezoeken, die door den onverwaehten tragischen dood van hun Moeder we] zwaar werden getroffen. Het Nederlandsche Roode Kruis, der tradi- tie getrouw, bracht, spoedig na het uitbreken van den oorlog in Abessynie, gelde i bijeen voor de uitzending van een ambulance, welke de bijzondere aandacht van de Prinses, als op- volgster van Haar Vader opgetreden als Vioorzitster van het Nederlandsche Roode Kruis, had. Trouwens, waar het maar eenigszins kon en noodig was, teneinde een blijk van belangstel- ling te geven, was de Prinses aanwezig. Zij vergezelde Haar Moeder bij het gebruikelijk bezoek aan Amsterdam, gedurende hetwelk het monument voor Generaal van Heutsz werd onthuld, en aan Rotterdam, dat diende om zich op de hoogte te stellen van de moeilijke toestanden in het havenbedrijf, die daar heer- schen. Het kan niet verbazen, dat in tijden als deze, dat de oorlogsgeruchten steeds opleven, gedacht wordt aan datgene wat ter bescher- ming van de bevolking tegen den luchtoorlog gedaan kan worden. Of de luchtbescherming zoodanig georganiseerd kan worden, dat deze perfect is, is moeilijk te zeggen, dat intus- schen gedaan moet worden wat binnen het bereik van de beschikbare middelen staat, spreekt vanzelf. De wetgever, die hiervoor regelen zal hebben te treffen, slaagde er ook in het ontwerp vast te stellen, dat mede zal werken ,tot het beeindigen, in elk geval ver- zachten van den weinig aanlokkelijken strijd, die zich in den aether reeds sedert jaren voor- doet. Het is te hopen, dat het radio-ontwerp in deze moeilijke materie een betrouwbare gids zal blijken. Uit het Engelsch door BEN BOLT. (Nadruk verboden.) 23) (Vervolg.) Hij realiseerde zich welk een haast boven- menschelijke taak hij te vervullen had. Vijf- en-twintig mijl in een dichtbevolkte streek scbeidden hem van de Yam en van Li Weng- Ho in Pi-Chow en als hij Kathleen wilde ba- vrijden moest dezen afstand onverwijld wor den afgelegd. Daar zijn ontsnapping bekend geworden was, hoefde hij er niet aan te twij- felen, of de bevolking was gewaarschuwd een oog op hem te houden. De gevaren en moei- lijkheden waren niet te tellen. Vastbesloten klemde hij de tanden op el- kaar. Hij mocht niet falen en hjj zou niet falen. iHij wendde het hoofd af van de goudglan- zende daken van Pi-Chow en nam opmerk- zaam het dichterbij liggende landschap in oogenschouw. Nog geen halve mijl verwijderd, glinsterde op een uitlooper van een heuvel een kleine pagode in het zonlicht en daar- onder lag een groot dorp, waar Ohing onge twijfeld in een winkel de levensmiddelen had opgedaan. Ver weg links, als een geel lint, liep de straatweg, die zich verloor in de heu- vels. Langs dezen weg, zoo vermoedde hij, werd Kathleen Barrington thans naar haar gruwelijke bestemming. gevoerd. Zijn oogen zochten den weg af, of hij wel- licht eenig spoor van haar zou kunnen ontdek- ken, zonder resultaat echter en geen twee Klanken, die een eenigszins opgewekten toon hadden, kwamen uit Nederl.-Indie tot ons. Niet dat daar cultures en handel reeds opbloeien en zich hersteld hebben van de groote inzinking der economische crisis; in- tegendeel. Maar Indie met zijn grootendeels inlandsche bevolking, die uitermate sobere behoeften heeft; Indie met zijn Volksraad, die niet de macht en de beteekenis heeft van een Parlement; Indie met het eigenaardig aan- passingsvermogen, dat het ten alien tij.de heeft getoond, kon gemakkelijker zich her- stellen van de slagen, die het op te vangen kreeg, dan het Moederland. De Indische be- grooting is nog niet sluitend, maar er wordt op aangestuurd. Men zag in den loop van dit jaar de met Japan gevoerde economische en speciale scheepvaart onderhandelingen mis- lukken, gevolg van den eisch, door de hoog te paard zittende Japansche delegatie is ge- steld. Maar toch trad eenige verlevendiging in de Indische handelsbeweging in. Zij die de cultuurmarkten nauwkeurig volgen, hebben verbetering waargenomen bij de rubber, bij de suiker, voor welker reorganisatie geheel een ontwerp is samengesteld; zij hebben het ook waargenomen bij tin. En de verbetering moge schijnbaar gering zijn tegenover de vooraf- gaande inzinking, reeds het feit op zichzelf dat het laagste punt schijnt gekomen, brengt verademing. Met groote belangstelling ziet men naar Indie, en hoopt men op betere cijfers vandaar, die ongetwijfeld ook aan Nederland zullen ten goede komen. Voor het overige leefde Indie zijn moeilijk leven ongestoord vender, niet door buitengewone voorvallen geschokt. De leider der N.S.B., de heer Mus- sert, bezooht land en volk, en heeft zoowel bij komen als gaan de onderscheiding van een particuliere audientie bij den Gouvemeur- Generaal mogen genieten, waarover in en buiten de pers heel wat te doen is geweest. De vele en velerlei banden, die Nederland met Indie verbinden, zijn er dit jaar niet zwakker op geworden. Integendeel, de we- reldreis van de K. XVHI, met den geleerden professor Vening Meinesz aan boord, heeft, dank zij ook de gevoerde radiogesprekken, die banden nog aangehaald; de ontvangst in Indie liet aan hartelijkheid zeker niets te wenschen over. Doch het gejuich over de moeilijke en gevaarvolle tocht van de K. XVIII was nau- welijks verstomd of Nederland werd door een drietal vliegrampen getroffen, die een oogen- blik schenen het vertrouwen in de toekomst der toeristische luchtvaart volkomen te zullen schokken. Aan het eind van het vorig jaar kwam de Uiver, met Kerstpost voor Indie aan boord, op onopgehelderde wijze om. Een vlieg- tuig, op den terugweg na de opening, met verschillende plechtigheden, van de lijn, die Amsterdam en Praag verbindt, werd met den zoon van den Amsterdamschen Burgemeester aan boord, doodelijk getroffen. Op een zon- nigen zomermorgen trachtte een def vlieg- tuigen van de K.L.M. voor den tocht naar de Scandinavische landen op te stijgen, doch de start mislukte en de passagiers brachten er slechts ten deele het leven af. In dezelfde week verbrandde op de Indie-route onverwacht een der vliegtuigen. En alsof het noodlot met de K.LJVE. speelde, nog voordat de week teneinde was, verongelukte een vliegtuig, dat den dienst tusschen Milaan en Nederland on- derhield, en liet ook tal van dooden en ge- wonden na. Het was een moeilijke tijd voor de leiders van het toch reeds moeilijk bedrijf der K.L.M., waarin zij konden gewaar worden, dat volksgunst een twijfelachtig goed is. Maar de maatregelen, genomen teneinde het ver trouwen opnieuw te verkrijgen; de zekerheid dat nog altijd bij de K.L.M. veiligheid voor alles gaat, hebben de oploopende cijfers van het toeristenverkeer weer teruggebracht en doen de toekomst met vertrouwen tegemoet zien. Ja, wel verspreidde ook in Nederland het jaar 1935 licht en schaduw met kwistige hand. Daar is op justitieel gebied het betreurens- waardige feit, dat jaren achtereen in een be- trekkelijk kleine en rustige plaats als Oss minuten later werd hij opgeschrikt door het plotseling roffelen van een trom in het dorp onder hem. Vanwaar hij stond kon hij de plaats bijna in vogelvlucht overzien en toen het trommelen aanhield, zag hij de bewoners uit hun huizen en winkels te voorschijn schieten en samen- scholen rondom een open plek, waar de trom- melslager zich moest bevinden. De reden waarom op dit vroege uur de rust van het stille oord gesboord werd, liet zich niet moei lijk raden: tien tegen een, dat de dorpelingen werden aangespoord jacht op Ching en hem zelf te maken. Toen deze gedachte door zijn brein flitste, spoedde hij zich terug naar het kluizenaars- hol. Hij vond zijn metgezel in diepen slaap, maar toen hij hem schudde was Ching met- een klaar wakker. /Ching", kondigde hij aan, ,,we moeten er direct vandoor. De jacht is geopend." Snel vertelde hij wat hij gehoord en gezien had en Ching knikte begrijpend. Onverwijld verlieten zij de beschuttende ruimte en Ching, die op zijn fouragetocht de omgeving bestudeerd had, nam den weg langs den heuvelkant, links aanhoudende in de rich- ting van den grooten bergpas. ,,Wij gaan dwars over den grooten weg naar de heuvels", legde hij uit. Zoeken ons daar niet. Zij denken, wij boven op den kruisweg. Maken eerst jacht aan dien kant en wij glip- pen door, weet u?" ,,Juist. Het sch\jnt de verstandigste route, maar wanneer we over de heuvels gaan, kost het ons verschrikkelijk veel tijd, Ching, en als we miss Barrington willen helpen, hebben we geen tqd te verspillen." ,,We verspillen geen tijd", antwobrdde de Chinees. „.Steken weg over en houden heu vels overdag, maar als donker wordt glippen wij naar den weg en gaan vlug als vogeltjes. zich een bende kon schuilhouden, die voor geen enkele misdaad terugdeinsde, maar daar staat tegenover de verheugenis, dat dank zp het krachtig optreden van de daarmede be- laste manschappen der marechaussees goed is ingegrepen en de rechtbank te 's-Hertogen- bosch in staat is gesteld om de voornaamste leden dezer benden en hun helpers aan de samenleving te onttrekken. Moeilijke toestan den scheppen voor Nederland de komst hier te lande van vluchtelingen en uitgewekanen ven den meest uiteenloopenden aard, slacht- offers in het bijzonder van de houding, die Duitschland tegenover het Jodendom aan- neeimt. Moeilijkheden, die zich in onze eco nomische en wettelijke verhoudingen met Duitschland reeds doen gevoelen, moeilijk heden, die zooveel te grooter zijn, omdat voor elk land, Nederland zeker niet uitgezonderd, de omstandigheden steeds bezwaarlrjker wor den. Met bijna geen land zijn de betrekkingen meer volkomen nofmaal, en in het verkeer met bijna geen land ook worden niet stoomis- sen ondervonden, die kunstmatig mogen wor den geacht. Licht is er daartegenover weer, wanneer wij denken aan prestaties op velerlei gebied; wanneer wij ook dit jaar mochten ge waar worden, dat voor wetenschappelijken arbeid als die van Vening Meinesz belangstel ling aanwezig is; dat Nederland op bijna elk sportgebied een schare van uitnemende ver- tegenwoordigers en vertegenwoordigsters telt, getuige onze Nederlandsche ruiters en voet- ballers, getuige het even eenvoudige als kra- nige zwemstertje Willy den Ouden, dat voor 't eerst Nederland in dr. Max Euwe een we- reldschaakkamplioen bezit. Schaduwen zien wij weer, wanneer wij denken aan de tal van ongelukken, die steeds meer met het snelver- keer verband houden, die somtijds door de goede wegen meer schijnen te worden uitge- lokt dan tegengehouden. Een schaduw is er ongetwijfeld, wanneer wij denken aan den moeilijken toestand, waarin geheel het spoor- wegbedrijf en bijkans alle groote tramsbedrij- ven verkeeren; toestand, ten deele gevolg van de crisis, ten deele ook van weinig soepel beleid, ten deele van de gemakkelijke wijze, waarop de auto ter beschikking staat van de groote massa. Het verkeersvraagstuk is, zeker in een land als Nederland, dat ondanks zijn klei- nen omvang, wellicht juvt daardoor, een intens verkeer heeft, een vraagstuk van groote beteekenis geworden, waarvan de op- lossing echter niet gemakkelijk zal zijn. Ook voor Nederland en voor de Overzeesche bezittingen zoowel in de Oost als in de West, waarheen voor het eerst een vliegverbinding op kranige wijze werd tot stand gebracht, wordt vurig naar een verbetering van den heerschende toestanden verlangd. Ongetwij feld, die toestand zal niet vanzelf worden ver- kregen, er zal nog krachtig moeten worden aangepakt en volhard in de reeds genomen maatregelen, maar het afgeloopen jaar heeft dit lichtpunt gebracht, dat wij schijnen het laagste punt te hebben overschreden, dat er, hoe gering in omvang en beteekenis ook, voor- uitgang is, die weer moed en hoop en kracht schenkt. Moge 1936 iets van die hoopvolle verwach- tingen verwezenlijken. KONINGIN EN PRINSES OP EXPOSITIE VAN DE WERKLOOZEN TE AMSTERDAM. Hare Majesteit de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana hebben DinSdagmiddag met klein gevolg een bezoek gebracht aan de in de voormalige Sint Catharinakerk aan den Singel bij het Koningsplein ingerichte tentoon- stelling, welke een zoo voortreffelijk beeld geeft van den zegenrijken arbeid, door het Amsterdamsch Comite voor jongere werkloo- zen verricht ten bate van eenige duizenden jongelieden van alle gezindten, die tengevolge van de crisis geen werk kunnen vinden, maar dank zij het initiatief van dit Comitd met al Komen vast en zeker morgen bjj missie Bar rington." „Morgen echode Forsyth teleurgesteld. Den directen weg nemend, zou Kathleen vandaag nog op de Yamen kunnen aan- komen! „Ching", hemam hij, ,,we moeten zooveel haast maken als we kunnen en desnoods iets riskeeren. Als het ook maar eenigszins moge- lpk is, moeten we voor het vallen van den avond in Pi-Chow zijn." „Kan niet", gaf de Chinees met philosofi- sche kalmte te kennen, en als wij riskeeren en zij ons pakken, wat zal missie Barrington dan doen? Als zij ons dood maken, heeft mis sie Barrington niet aan. Kunnen haar beter uit de Yamen halen, weet u?" Ondanks zijn angst en ongeduld moest Dick Forsyth toegeven, dat de Chinees gelijk had. Kathleen's eenige kans op redding lag in Ching en hemzelf en deze door onvoorzichtig- heid te verspelen was erger dan dwaasheid. Zoolang het licht was moesten zij langs stille paden gaan en bevolkte centra vermijden. Zooveel mogelijk gebruik makend van de dekking die de heuvel bood en zonder iemand te ontmoeten, daalden zij af naar den weg, staken dezen over en beklommen de tamelijk steile helling aan de overzijde. Toen wendden zij het gezicht naar de richting Pi-Chow. Door j de heuvels liep geen pad; zij zorgden echter, J parallel met den weg te blijven, zonder in het gezicht ervan te komen en bereikten twee uur j later een kleine vallei, waarin een armelijk j boerderijtje lag en waar zij zich neerzetten j om uit te rusten. ,/Honger", kondigde Ohing aan. ,,Ga rijst koopen." Gezeten tusschen een perk azalea's, zag Forsyth zijn metgezel naar beneden gaan en in de boerderij verdwijnen. Er gingen vijf minuten voorbij en Ching was nog niet weer zijn geledingen door practischen arbeid in staat worden gesteld, hun vakbekwaamheid op de best mogelijke wijze te onderhouden. MINISTER DECKERS IN DENEMARKEN. Naar gemeldt wordt vertoeft de Minister van Landbouw en Visscherij, Mr. Dr. L. N. j Deckers, op het oogenblik in Denemarken, ter bestudeering van de landbouwcrisismaat- regelen in dat lapd. Het ligt in het voomemen van Minister Deckers om na zijn bezoek aan Kopenhagen, dat op 9 Januari eindigt, naar Polen te gaan met hetzelfide doel. DE UITOEFENKNG VAN DE MOSSEL- TEELT. Nu door de werkizaajmbjaden van het Cen- traal Venkoopkantoor van moisselen de toe stand van het mosselibedrijf is verfbeterd, be- staat er een mogelijkhedd, dat men zich in grooten getale thans op dit bedrijf zal willen gaan boeleggen. Aamgeizien tengevolge van een te groote uitbreiding de bereikte resultaten teniet zullen Wonden gedaan, werden maatregelen overwo- gen, waardoor ongewenschte uitbreiding kan worden voorkomen. Hen die zich op het mosselibedrijf willen gaan toelaggen wordt, ter voorkoming van teleurstiellingen, geadviseerd hiermede te wachten en geen onkosten te maken voor deze maatregelen, welkie zich in een verge- vord'erd stadium van voorhereiding bevinden, zijn bekend gemaakt. Inlichtingen worden desgewenscht verstrekt door de Nederlandsche Visscherij Centrale, "s Gravenhage. NEDERLANDSCHE AMBULANCE NAAR DESSIe. Reuter meldt uit Addis Abeba d.d. 5 Jan., dat de Nederlandsche ambulance, waanbij zich zes artsen bevinden, op het punt staat Addis Aibeba te verlaten am ziclh naar Dessie te be- geven. VOORZORGSMAATREGELEN VOOR DE NEDE1RL. AMBULANCE. In het gebeurde met de Zweedsche Roode Kruis-ambulance in Abessinie heeft de Minis ter van Buitenlandsehe Zaken, Jhr. Mr. A. C. de Graeff, aanleiding gevonden, zich, met het oog op de aanwezigheid van de Nederlandsche Roode Kruis-ambulance daar te lande, telegra- fisch in verbinding te stellen met den Fran- schen gezant te Addis Abeba, den heer Bo- dard, wien, naar men weet, de behartiging van de belangen van de Niederlanidsche onderdanen in Abessinie is toevertrouwd. De Minister heeft in de gegeven omstandig heden de bijzondere aandacht gevraagd van den heer Bodard, den gewezen Franschen con- sul-generaal te Batavia, met wien Z. Exc. sinds vele jaren in persoonlijke relatie staat, voor de belangeii der Nederlandsche Roode Kruis-ambulance. Onder dagteekening van 2 Januari is hierop het volgfende antwoord binnengekomen: „De Nederlandsche missie heeft Addis Abeba, waar zij in veiligheid verkeert, nog niet verlaten, De heer Bodard laat alle noodige voorzorgsmaatregelen nemen, welke strekken kunnen om te Voorkomen, dat de missie on- noodig zal worden blootgesteld, wanneer zij het terrein der militaire operaties zal hebben bereikt. HET CONFLICT BIJ HET LANDROUW- CRISISBUREAU. Omtrent het resultaat van het door den Minister van Landbouw aan den raadsheer in den Hoogen Raad Mr. J. C. H. Schepel opge- (Ingez. Med.) verschenen; het werden tien minuten en For syth begon een beetje ongerust te worden. Toen er een kwartier verloopen was, overviel hem een koortsachtige vrees, totdat tot zijn groote verlichting, Ching achter het huis zicht- baar werd met een teenen mandje aan zijn hand. Hij ging echter niet rechtstreeks naar de plek waar de dokter achtergebleven was, doch beschreef een halven cirkel en was voor het oogenblik door een haag boomen aan het ge zicht onttrokken zoowel voor zijn reisgenoot als voor iemand die hem uit het huis met de oogen zou volgen. Het duurde niet lang of Forsyth ontdekte de oorzaak van Ching's voorzorg, want buiten het boerderijtje stonden twee mannen te kijken in de richting waarin de bezoeker van zooeven weggelipt was. Dick Forsyth's aandacht werd in feen an- dere richting getrokken, doordat uit het bosch achter hem een sissend gefluister klonk. ,,Dr. Forsyth! Dr. Forsyth!" Op handen en voeten kroop hij door het struikgewas, en was een oogenblik later aan Ching's zijde. Met een handbeweging wees de Chinees naar de twee mannen beneden. „Soldaten", luidde de onheilspellende mede- deeling. ,,Aha! Achtervolgen ze ons, Ching?" ,Jk weet niet. Afwachten!" Ze wachtten en zagen de beide soldgiten snel op het bosch afkomen, waarin Ching aan hun opmerkzaamheid was ontsnapt. „Zij achtervolgen ons, Ching", constateerde Forsyth. Ching knikte en gaf kalmpjes ten antwoord: ,,Tijd dat wij vertrekken, zij vallei op, wij val lei af." Eep minachtend lachje speelde om zijn mond, terwijl hij sprak, en overeind komend, begon hij in de richting van den straatweg te loopen, parallel met de vallei. Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabi. 70 cts. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ctt. (Ingez. Med.) dragen onderzoek inzake het conflict, dat zich einde September heeft voorgedaan tusschen vier juridische ambtenaren van het regeerings- bureau en een met de leiding belasten amb- tenaar van het Landbouw-crisisbureau is in het perscommuniaue niets of al heel weinig medegedeeld. Deze zaak had de openbare aandacht ge trokken, omdat bij zuivere toestanden in het ambtenaarscorps de openbare zedsn zijn be trokken. Het moest wel aanstoot wekken, dat hier een leidende functie (leiding van het Landbouw-crisisbureau en fungeerend secreta ris van het college van regeeringscommis- sarissen) was opgedragen aan iemand, die in Februari 1932 door de rechtbank te Alkmaar was veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden, „wegens verduistering meermalen gepleegd, van effecten van het Huis van Zessen (R. K. instelling van lief- dadigheid te Alkmaar) en van ruim 79.000 aan gelden van het bestuur der bijzondere meisjesscholen". Men steile zich nu eens voor, dat een jong jurist, met al zijn idealen de maatschappij binnentredende en aan een regeeringsbureau geplaatst, allengs in feitelijk ondergeschikte positie geraakt van iemand met het hierboven genoemde verleden, een ondergeschiktheid, die zich langzamerhand uitbreidt en die in ver band mei deze uitbreiding en andere omstan digheden steeds moeilijker te verduren valt. Totdat eindelijk de laatste druppel het vat van onbeha-aglijkheid laat overloopen. Omtrent hetgeen zich in dit cpzicht alles heeft afgespeeld, zijn verschillende geruchten in omloop, doch het perscommunique ver- spreidt daarover niet het minste licht. De minister van landbouw is tot de conclusie gekomen, dat een dringende reden om de dienstbetrekking zonder inachtneming van den opzeggingstermijn te beeindigen, voor de vier juridische ambtenaren van het regeerings bureau niet aanwezig was. Bij aanwezigheid van een dergelijke dringende reden waren namelijk die ambtenaren krachtens artikel 1639o van het Burgerlijk Wetboek wel g rech- tigd geweest hun dliehstbetrekking volgens het arbeidscontract zonder inachtneming van den termijn te verbreken. Het is nu niet na te gaan of de conclusie van den minister juist is. In de bestaande sfeer en hij een dienst, die zooveel vertrouwen eischt, zou echter het opkomen van een dringende reden, waardoor men zich zelf een: „tot hier toe en niet ver- der" toeroept, op zichzelf niet onmogelijk zijn. Ten aanzien van den leidenden ambtenaar van het Landbouw-crisisbureau heeft de Mi nister nog medegedeeld, dat hij uitvoering heeft gegeven aan het voomemen dat hij reeds voor het uitbreken van het conflict „Ching", vroeg Forsyth, „gaan we retiree- ren gaan we terug?" „Neen", de Chinees schudde energiek het hoofd. ,,In vijf, neen tien minuten steken wij vallei over en gaan rechtdoor naar Pi-Chow. Deze mannstjes van den mandarijn zoeken ons hee'en middag op den heuvel, terwijl wij voor- waarts mareheeren!" Vijfhonderd voet verder naar omlaag maak- te de vallei een bocht, die hen van de boerderij af onzichtbaar maakte, en toen ze dat punt voorbij waren, staken ze over en zochten dek king aan de andere zijde. Halt houden voor een ma il tijd was thans te riskant, daarom aten zij, terwijl zij in zoo recht mogelijke lijn doorstapten naar Pi-Chow. Verscheidene malen ontmoetten zij wonin- gen, verscholen tusschen de beboschte heu vels, die ze echter gemakkelijk konden ver mijden en zonder ongelukken en zonder on gewenschte avonturen, gingen zij voort tot ongeveer een uur voor zonsondergang, toen Ching zich op den met dennennaalden be- zaaidcn grond van een ddcht dennenbosch neer- viijde. „Nu een slaapje tot 't heelemaal donker is; dan naar den straatweg en vlug aan loopen." Op het dikke naaldtapijt sliepen ze, na de vermoeienissen van den inspannenden dag weldra in. Na een uur of drie werden ze wak ker en na een korte beraadslaging, daalden ze naar den straatweg af. De maan was nog niet op en een barmhartige duisternis be- schutte hen tegen al te waakzame blikken, zoodat ofschoon er vrij veel verkeer langs den weg was, niemand op hen lette. Forsyth trok Wang-Li's gewaad dicht om zich heen en zeeende ziin gestemte. dat hii dezen mantel had geleend, toen hij naar Barrington's huis ging- (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1936 | | pagina 1