A. J. S/AH DE: De Italiaansch-Abessinische oorlog. Buiteniand Predikbeurten Nieuwstr. 36. Tel. 290. TER NEUZEN i&KOOP van oudGoud en Zilver TER NEUZEN, 30 DECEMBER 1935. AXEL. ZAAMSLAG. Van onze Adverteerders Het spreekt dus vanzelf, dat de scherpe prijs- daling van alle landbouwproducten hen in het bijzonder moest treffen. Wei ontvangen zij b.v. op hun melk en varkens steun, welke voor den geheelen landbouw is vastgesteld maar de hoeveelheden, welke de kleine boeren produceeren, zijn zeer gering, zoodat de bij- slag op den wereldprijs niet steeds voldoende uitkomst brengt. Reeds van het begin der landbouwcrisispolitiek af is getracht den klei- nen boeren tegemoet te komen. Vandaar, dat bij allerlei maatregelen, o.a. bij de teeltbeper- king van randeren en varkens, voor hen gun- stige uitzonderingen zijn gemaakt. Een geheel voldoende resultaat is daar- mede nog niet verkregen. De nood van vele boeren is nog van dien aard, dat zij reeds in de werkverschaffing zijn geplaatst of zich daarvoor zullen moeten aanmelden. Het is een groot nationaal belang, dat deze kleine zelf- standigen niet ten gronde gaan, maar op hun bedrijfjes kunnen blijven werken. Om dat te bereiken is sen finanoieele tege- moetkoming gewenscht. Zij kunnen deze gel- den dan gebruiken om him bedrijfsbenoodigd- heden aan te schaffen of te betalen (veevoe- der. .meststoffen, zaaigoed, enz.). Een derge- lijke vorm van hulp is zoowel uit een mo reel als uit een economisch en financieel oogpunt ongetwijfeld heel wat verkieselijker dan werk verschaffing of armenzorg. Daarom, heeft de Minister van Landbouw en Visscherij besloten voor de kleine boeren uit het landbouwcrisisfonds een uitkeering in- eens, tot een bedrag wisselend tusschen 25 en 30 gulden per bedrijf, beschikbaar te stellen Zij. die blijkens de gegevens der belasting een inkomen bebben, dat deze uitkeering niet dringend noodzakelijk maakt, zullen uiteraard hiervoor niet in aanmerking komen. Met de' voorbereiding van de uitvoering van dezen maatregel is nog al eenige tijd gemoeid. Aangenomen wordt, dat de uitkeering in Febr. zal kunnen plaats vinderi. Rehalve de positie der kleine boeren vraagt ook de toestand van een aantal noodlijdende tuinders de aandacbt. In bepaalde streken van ons land, met name in Noord-Holland, is een misoogst opgetreden. Dientengevolge bebben een aantal kleine tuinders slechts een zeer geringe hoeveelheid groenten ter veiling kunnen brengen. Daardoor missen zij niet al- lean de inkbmsten van de opbrengst der groen ten, maar ook den bijslag, die kraohtens de crisisbepalingen daarop wordt gegeven. pr zijn een aantal tyinders, die daardoor te gronde dreigen te gaan. Ook bier is het nood zakelijk de helpende hand te bieden, opdat deze nijvere werkers in de kosten van aan- scbaffing van bun bedrijfsbenoodigdheden worden tgemoet gekomen. Vandaar, dat de Minister van Landbouw en Visscherij voor hen van deze groep, voor wie. dit dringend nood zakelijk blijkt, tot een bijzondere uitkeering beeft besloten. Ook bier kan de uitkeering in Februari worden tegemoet gezien. KEKSTMARSCH VAN DE N.SJ5. Een paar duizend personen, uit verscbillende deeien de$ lands, bebbfen deeigenomen aan den Kerstmarscb van de N.S.B, Daar bet houden van een optocht te Amsterdam niet was toe- gestaan, begaven de deelnemers zicb in groep- jes van tien naar bet .vereenigingspunt op Nieuwer-Amstel's grondgebied: cafe De Uit- kijk. Daar werden de vlaggen ontplooid. Men trok langs Amstelveen en de Ouderkerkerlaan naar Ouderkerk en kesrd in den namiddag naar Amsterdam terug. In "de Apollo-bal vond een bijeenk,omst plaats, waarin tevens de W.A.-korfisen ontbonden werden. In plaats van ir. Mussert, die door ongesteldheid ver- hinderd was, trad de heer van der Weile als spreker op. Namens den leider stelde deze den W.A.-mannen voor, de volgende gelofte af te leggen: „Ik zweer mijn Koningin, mijn volk, mijn land, steeds te dienen. Ik zweer trouw en ge- boorzaambedd aan de nationaal-socialistiscbe beweging en baar leider, ir. Mussert. Hem zal ik steeds naar eer en geweten en met in- spanning van al mijn kraobten bijstaan in den door hem begonnen strijd." •Deze eed werd eerst afgelegd in spreekkoor en daarna door schriftelijkt onderteekening. (Ingez. Med.) val plaats vindt, juisit op bet oogenblik, waar- op men beizig is van stelling te verwisseLn. Aan een man in die positie deed Laval denken. Buitengewoon gevaarlijk moest voor hem ge- weest zijn de aanval van Reynaud, een be- kwaam maar eerzucbtig man, deva'luti'onist voor het overige, iemanid dus, die met bijizon- der genoegen Laval moet bestoken als hij de kans daartoe soboon ziet. Hij was zoo ban- dig, dat met groote gematigheid te doen; hij was daardoor ecbter, gelijk onze correspon dent meldt, slechts zooveel te snijdender. Maar Italie zit nu met bet gevai. Allies is sledbter gelocpen dan een Italiaan zicb in vrjj zwart pessimisme had kunnen voorstellen. Waar men ziet, staat bet voor muren. Ook de veldtocht zelf heeft totnogtoe bitter teleur- geisiteld. De grootste kans, die Italie tegen- over het beleid van den Volken'bond had, be- stond in een .spoedige on'derwerping van de Abessiniers. Waarschijnlijk heeft men daar om de bijzondere haast gebnaakt, die tot nog toe zoo ongelukkige resulfcaten vertaond beeft. De Gazetta del Popolo beeft nu een beschou- wing gehouden, waaruit, ondanks den scbijn- baar trotschen toon, beel duidelijk wanboop en machitelooze verbitterinig spzeken. Wij be- grijipen de gemoedsgeisteldheid van bet Ita- liaanscbe volk, dat zicb zoo fed teleurgestedd ziet. De dictatuur slaagt er nog in, den wrok op het buiteniand af te leiden. Zal het zoo blijven? Het Italinaansche blad betoogt, dat men op drie manieren kolonien kan verwerven. Ten eerste door een billjjke .verdeelimg van mandaten ten opzichte van de grondstoffen, een oplossdng die op samenwerking berust; ten tweede door de verovering van het gebied, dat nog niet in het bezit van Engeland, Frank rijk, Belgie, Nederland en Portugal is; en ten <ierde door een Europeescihen oorlog. Het wijst erop, dat Duitscbland zijn kolonien niet verloren heeft, doordat^ de geailieerden die bebben kunnen bezetten, maar omdat' het den oorlog in Europa verloren beefit. Wie feen oorlog in Europa ve'rliest, verldest tegelijker- tijd zijn kolonien. Nu men Italie de toepas- sing .van de tweede methode .belet, dwingt men het tot de deride. Italie zal daarvoor het oogenblik uitkiezen, dat bet ervoor gelegen kcxmit, en niet een oogenblik, dat zijn tegen- ^jbanders zou kunnen bebagen. Het zal zijn uur afwacbten. Moet men hieruit de aankondiginig lezen, datItalie eraan denkt bet pie it voorloopig gewonnen te geven? Wij hiebben mededeelmgen ontvangen, waar uit bbjkt, dat het lang niet alleen de.openbare meendng in Engelanid "is geweest, die bet voor- stel van Hoare en Laval beeft doen verdwij- nen. In den Volkenbondsraad heeft men geen oogenbbk beraadslaagd over de handhaving van pet voorstel, maar enkel over een gepasta metbode om bet tegenover de wereld prijs te geven. Eden sprak bij de, gelegenlbeid van een ..fatsoenlijke beigrafenis". Opmerking verdient vooral ook bet optreden van den Deenschen hiinister van buitenlandscbe zaken, dr Munch, aangezien hij sprak voor e'en groep van vrede- lieveside staten, waartoe men in dit geval ook Nederland mooht rekenen. Er is reden om aan.te nemen. Hat Munch bet recbt had, zicb, samenvattend, ook te beroepen op den ongun- stiigen indruk: die bet voorstel in ons lamd had gewekt. Wij meenen zelfs te mogen aanne- men, dat Eden van Nederlandschen kant niet onvoorgelicht is gebleven over de opvatting van onze regeering. De hoarding van Nederland in dezen was niet een feit op zicb zelf, maar kwam overeen met die van de ibnden, wier buitenlandscbe poli tick gewoonlijk op de zelfde ovfirwegingen be rust als de onze, ook al mogen de belangen sams uiteenloopen. De leden van den Raad verwierpen dus niet het voorstel enkei voor zicb zelf, maar velen bunner wisten, dat zij ibelangrijke groepen vartegenwoordiigden. Laval moet te Geneve bebben besef.t, hoezeer Frank- rijk geisoleerd raakte. Reynaud heeft dat nu nog eens liitvoerig opgebaald. Noigmaals: Zou bet voor Laval met te laat blijken? Laat ons hopen, dat dit niet het ge val is. ENGELSCH ROGUE RRl ISVLIEGTUIG GEV ALLEN. Een Engelsch Roode Kruisvliegtuig, van Khartoem komende, is op 80 K.M. afstand van Addis Abeba gevallen. De piloot werd licht gewond. Te Addis Abeba worden nog twee Engelsche Roode Kruisvliegtuigen verwacbt. NOG TE TWAALFDER tlRE? De omimekeer in de Franscbe pers, die te plotseling .m te eenstemmig was, om op toe- valLige wijzig'ingen van inzicbt te foerusten, heeft schrrjflt de N. R. Crt. onmiddellijk een tegenbanger gevonden in de Kamerdis- cussie. Laval beeft bet b»el hard te verant- wooxden gehad,, docb ten slotte bet pleit ge wonnen. Laval zelf bleek in zijn betocg reed^> een amder ijian geworden. Hij ondjxstreepte, wat al- de hocfdtoon was in de artikelen van de bladen, dat bij in bet bijzonder vastbield aan de samenwerking met Engeland. Voor bet e-rst cntlbraken in zijn rede de betuigin- gen van vriemdscbap voor Italie. Hij zei nu ronduit, dat hij Engeland hulp had be- loofd, in geval van een ongeprcvooeeiden aan val op de Engelsche Vloot. Hij wees erop, dat bet voorslbel van 8 December niet alleen ten val was gekomen door den tegenstand, die het in Engeland en elders onbmoet had. maar dat ook de woorden van Miussolini, bij de in- wijidiing van de Pontinia gesproken, daartoe badden bijigedragen. Laval ging reeds een beel eirid in de rich ting van de opposiitie, zoo- als trouwens, na de voorteekenen in de pers, te verwacJhfeen was. Een deel der Kamer ech- ter voxid bbykbaar, dat deze bekeering te laat kwam. Fn daa.r was veel voor te zeggen. De politiek van Laval beeft er zeer toe bijgedra- gen de ikwestie nog tr.oebeler te nraiken dan zij te voren reeds was. Wilde Mussolini tot bet uiterste gaan, met de bedoeling op bet laabste oogenblik een oorlog, waartegen hrj in geein geval zou opkunnen, be vemiijden, dan oaeft de bouding van Laval bewerkt, dat bij diit spel met veel groo-ter gerustbead en tot een veel gewaagder uiterste beeft kun nen spelen. Nu beeft Italie zich veel m-eer vastgeloopen in moeilijkbeden en ononogelijk- beden, dan allicht bet geval zo.u geweest zijn, als Laval bet geen reden tot ijd-el hopen op Frankrijk bad g-egeven. Mhssdlini kan het nu Laval tot een verwijt maken, dat bij bam te lano- in onzekerheid beeft gelaten, gelijk de Duitschers dat de Engelscben na 1914 bebben gedaan. Het zal moeilik voor Laval zijn, het veiwijt van Blum te ontizenuwen, dat als er gevaar voot" oorlog in Europa is onbgtaan, dit alleen toe te schrijven is aan gebrek aan vast- beradenideid van de Volkenbondsstaten. En dit verwijt treft in de eerste plaats de poli tiek van Laval persoonlijk. Nu hij op deze wijize werd aangevalien, was bet voor Laval geen veondeel, dat hij bezig was bij te draaien, maar eer nog een zwakheid. Men beeft nu eenmaal op den terugtocht een verminderd weerstandsvermogen, vooral wanneer de aan- DE TOESTAND AAN DE FRONTE1N- De Abessijnsicbe bericbten over de berove- ring van Addi Aibbi in Tembien worden steeds meer definitief en de bijzonderheden die er bij o-eputoliceerd worden maken het schrijft de N. R. Crt. inderdaad zeer geloofwaaxdig, dat de Abes-syniers er in gesiaagd zijn de Ifta- lianen uit die stad te verdrijven. Volgenis de laatste bericbten moeten de ge- vecbten op 22 December begonnen zijn om voort te duren tot in den nacbt van den 24en December. De Ajbessyniers badden een groot aanital soldaten in het veld gebracbt, voor bet grootste gedeelte gereq-uireerd uit de troepen van ras Syoem. De gevechten hadden een bij- aonider emstig karakter en bet aantal slacht- offers, dat in deze gevechten gevallen is moet dan ook bijzonder groot zijn. In den Keret- nacht voigde er een pauze in het gevecht, docb de Abessyniers waren toen reeds dicht bij Adldi Atabi. Den volgenden dag begon de strrijd opndeuw. De Italianen moeten in dien tijd versterkinigen hebben gekregen en aan de gevechten van dien dag hebben behalve de Askari's g.roote contingenten blanke Italiaan- scbe troepen deeigenomen. De Abessyniers verklaren dan. dat bet gevecht met een Ita- liaanscbe nederlaag eindigde, doch zij erken- nen dat bet aantal slachtoffers aan bun zijde grooter is dan in eenigen vongen slag, aan gezien de Italianen, die reeds cp 7 December Addi AKbi' bezetten, alle gelegemheid hadden gebad om die stad te versterken, zoodat de Abessiniers een sbomaanval moesten doen met een geweddig aantal soldaten om de Ita- liaansche macbinegeweren tot zwijgen te brengen. T. Ook bet aanital slachtoffers dat aan Ita- liaankch'cJi kant gevallen is, moet groot zijn. De Abbessiniers verklaren, gelijk men weet, dat er op bet slagveld twintig gesneuvelde Italiaanscbe officieren gevonden werden. Voider zouden de Abessiniers een groot aan- tal macilTinieigeweren h-ebben buatg^moakt a.s- mdde groote hoeveelheden munitie. E}en nieuw Abessijnscb bericbt maakt voorts melding van verdere succesaen in Westelijk Scire, waar de Italianen zicb op den terug tocht zouden moeten bevinden. Een Abessijnsche Kerstboodschap aan het Engelsche volk. Het Abessijnsche gezantschap te Londen publiceert een Eerstboodschap van Atoessmiers aan bet Engelsche volk. Hierin wordt bet volgende gezegd: Gij recbt- vaardige'mannen en vrouwen van bet macbtige Britscbe Rijik en gij Mnhammedanen overal ter wereld, luistert naar de roepstem uwer nederige en ongelukkige Abessijnsche broe- ders. Op een uut, dat de wereld feest viert, moet bet Abessijnsche volk strijijen en dooden. Moet het zich laten dooden zonder dat hier voor een billijke reden is. Abessinie heft daarom de' handen op naar God en naar alle volkeren van rechtvaardig- bedid en eer en smeekt bun een eind te maken aan de wreede afsilachting van Abessiniers en van onscbuldige Italianen. iDe wereld kan zeker een volk, hoe sterk en trotscih bet ook m'oge zijn, een halt toeroepen, en het verhinderen zich aan plundering en moord sohuldig te maken. Zijt gij bang voor slechts een volk? Hebben bet ego'isme en de diplomatie lafaards van u gemaakt Laat u terwille van uw eer en uw naam niet door edn enkelen man de les lezen. De Abessiniers zijn niet bevreesd om den strijd voor hun bonderdjarige onafhankeiijk- heid voort te zetten, doch zij kunnen niet be- grrjpen, waamm de geheele wereld werkeloos blrjft toezien, terwijl een goedigewapende aan- valler een weerloos volk tracbt te dooden en uit te plunderen. Wanneer gij feest viert, mannen en vrou wen, vergeet dan niet de arme weerloozen. Vrijelijk en uit den grond van uw hart. Gederakt in uwe gebeden en steunt de armen en verdrukten. Dat ieder doe, hetgeen hij zou willen dat hem gedaan werd en de wereld zou een plaats van vrede en geluk zijn voor de menschheid. Van Parijs geen nieuwe voor stellen te wachten. In L'Oeuivre schrijft, naar Havas meldt, madame Tabouis: ,,Suvicb moet den Fran- scben amlbassadeu-r bebben medegede^ld en d§ Italiaanscbe ambassadeur heeft Lgval er van op de boogte gebracbt, dat Rome thans op Franscbe voorstellen wacbi en yoor nieuwe plannen-slecbts rekent op Parijs. Laval moet bebben geantwoord, dat op het oogenblik nieuwe stappen nog slecbts door Geneve kun nen worden gedaan. in overleg met Engeland en de commissie vaji dertien". Ook d'Ormesson schrijft in de Figaro: Het te laten voorkomen, alsof het Frankrijks taak is nieuwe voorstellen te doen, is -grappen- makerij. Gelooft men, dat na hetgeen wij dedeb, nadat men ons in Augustus heeft af- gewezen, zonder ook maar te overwegen wat wij bebben voorgesteld, na de afwijzingen van September en nadat men, afigezien. van de .minzame" rede van Pontinia, ons in Deceifi- ber acht dagendp antwoord heeft laten wach ten, gelooft men, dat wij dan ndg bereid zijn bet spelletje opnieuw te beginnen? Neen! Frankrijk is daarvoor niet te vinden." ITALIAANSCH VLIEGTTJIG NEERGESCHOTEN. Bij Dagaboer hebben boeren een Italiaansch vliegtuig met geweer^choten tot dalen ge- dwongen. Zij dooddeu den bestuurder en haalden de wapenen uit bet vliegtuig. Het toestel had tesameil met een ande^r vliegtuig boven Dagaboer gqvlogen, maar geen bom- men laten vallen. Twee andere inzittenden zijn gevlucht. KANARIEVOGELS. Gediirende de Kerstdagen was er te Venlo een groote zangwedstrijd voor kanarievogels, alwaar ook was ingezonden door den heer A. J. Faas, rijWielhandeloar, Dijkstraat albier, die met zijne inzending een eerste prijs, twee eereprijzen en een bondsmedaille behaalde. BIJKS VELDWACHT Met ingang van 6 Januari a.s. wordt de rijksveldwacbter A. Helmstrijd van Oudelatide bvergeplaatst naar Waterlandkerkje. VER.LAGING RIOHTPRIJS TARWE EN INKRIMPING ST IKERBIETENVERBOTJW. De Zeeuwscbe Landbouw-Maatschappij be- richt ons, dat met groote ontsteltems uit Den Haag bet bericht werd ontvangen, dat de ricbtprijs van de tarwe van 10 op 9 is ge- bracht en .voorts, dat oppervlakte suikerbie- ten, die in 1936 in Zeeland kan worden be- teeld, sterk twordt' ingakrompen, aangezien besloten is de 'gelegenheid open te stellen in de Veenkolonien en in de Wieringermeer sui- kerbieten te teelen. Dat dit zware slagen voor den Zeeuwschen landbouw beteekenen behoeft geen betoog. Door de Z. L. M. is zoodra dit verontrusten- de bericbt haar bekend was, bet volgende telegram tot den Minister van Landbouw en Visscherij gericht: Zeeuwscbe Landbouwmaatscbappij te Goes „acht bet opnieuw verlagen tarweprijs nood- ilottig. Negen gulden geheel onvoldoende „voor dekken productiekosten. Landbouwers ".zaaiden in goed vertrouwen dat prijs zeker ,,niet verlaagd zou worden de tarwe uit. Ver- zoekt Uwe Excellentie dringend op deze be- "slissing terug te komen. Bovendien zeer ,"vezontrust over bericbten verplaatsing van ,,suikerbieten vanuit Zeeland naar elcleis. Bietenareaal reeds sterk beperkt tot groote ",schade van landbouwers, arbeiders, scbip- perg am vervcerders. Verzoekt met aandrang verbouw suikerbieten waar deze nimmer zijn geteeld niet te doen gaan ten koste Zeeuwsch ",areaal. Zeeuwsche bedrijven op .'gebied groote offers gebracht, ,,voortbestaan getroffen." veeteelt- thans in BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 15 tot en met 21 December kwamen in onze provincie voor gevallen van rcodvonk nl. 3 te Biervliet, 2 tfi Oost- en West-Souburg en 1 in ieder der gemeenten Goes, 's Heer Arendskerke en Kloetinge. HET TOER1STENVERKEER NAAR BELGIe. Eerder is reeds gemeld, dat de Belgische regeering verscbillende maatregelen ter ver- eenvoudiging van het toeristenverkeer naai Belgie, welke met bet oog op de Wereldten- toonstelling tijdelijk waren ingevoerd ook voor 1936 beeft gehandhaafd; daartoe behoort het vervallen van de douanekaarten voor njwie- len en van de intemationale rijr en wagen- bewijzen voor parUculiere auto's en motor- rijwielen, benevens de invoering van maand- trThansnvemeemt de N. R. Crt., dat ook de zg toeristenkaart (ter vervanging van pas of be wij s van Nederlanderschap) gehandhaafd zai worden; deze zijn verkrijgbaar bij de Bel- srische diplomatieke en consulaire ambtena- ren hier te lande. Aile tijdelijke vereenvoudi- gingen zijn thans dus voor ,1936 gehandhaafd en vermo&delijk zullen de meeste wel een definitief karakter dragen. LUXOR-THEATER. MisdaoS zonder bartstocht. Het woniderlijksite van bet wonder is misr scbien wel, dat 'bet nimmer geschiedt waar men het als goed wonder zou verwacbt heb ben deize ..Misdaad zonder Hartstocbt" werd veivaardigd ergens in een leegstaand New- Yorikscb atelier, ver van, en zelfs met een zekere antipathie tegen Hollywood enzij werd een meesterwerk! Een volmaakte film, waaraan de bsrinne- ring u in zeldeame hel'dethaid bij bljjft, ber- innering, die slechts vervaagid kan worden door een andere, een nieuwe daad van gelijke grootte en gelijk niveau. Een creatie van den acteur Claude Rains, waarvan hetzelfde te zeggen valt. Uit den angstwekkenden inizet van deze film wordlt dit gelaat van Lee Gentry, den advo- caat van kwade zaken hard en fel en mqfts- terlijik en van een zeidizame geslepenheid geboren en bet heeft de verschrikking van die 'geboorite meegekregen. Hoe zelden kreeg men een film te zien met zulk een ontstellend en- tres de beklemiming van deze lugubere fan- tasie beOht zich aan u vast en zij laat u niet meer los en hoe zelden zag men een figuur zoo fascineerend als die van dezen Claude Rains. Cim dit gezicht, am deze gestalte is de misdaad tastbaar geworden. In ieder gefoaar li'gt de duistere dreiging van het menschelijk monster, dat van den Duivel zelf de macht kreeg om te aooden zonder het lichaam te schenden. jVIannen in 't wit. Een grodte, schoone film is dit. Een film, waarbij men het minst van al denkt aan bet technische meestersc'hapwaarmee zij is ge maakt men zou haar wellicht een tweeden keer moeten gaan zien om er de finesses van te bei'kennen maar waarvan men eens en vooral de werking ondergaat. Een sterke, aanigrijpende werking. Dolcters, assistenten en verpleegsters wor den door Bolelavski als verscbillende wezens aangeduid. met een verscbillende houding tegenover bun werk en bun patienten, men- scben met een eigen prcibleem. En in .den licht-. cirl^el van den scbijnwerper komen op den voorgrond dr. Ferguson en zijn verloofde, Laura en tegenover hen 'Hbcbberg, de groote chirurg, bij Wien Ferguson een verderen as- sistenteintijd tegemoet gaat, al wordt die toe- komst" voortdurend bedreigd door de aanspra- ken van Laura op een „eigen" leven. Als die botsing van de roep'ing van de man met de vrouw, die zijn hart verkozen heeft, op een avond tot e«n scene leidt, waardoor Ferguson alleen op zijn kamer blijft, terwijl Laura met anderen uitgaat, gebeurt het dat hij tegenover Barbara, de leerlingverpleegster komt te staan, in eeri eenheid van besef van bet „just being alive now", die hen voor een ayond, een nacbt bij elkander houdt, een geval, dat zoo zuitver en menscbelijk wordt uilgespeeld, dat bet een van de machtigste, indrukwekkendste momenten van de film wordt, een moment, waarvan Bolelavski het hooigtepunt met zulk een simpel .minimum van middelen" teekent, dat men het niet licht vengeten zal. Dan krijgt men simultaan den strijd om Fefguson tusschen Laura de buwelijksrepeti- tie) en Hochlbeng, die in den bestuursraad van het ziekenbuis weigert zijn benoeming tot consulteerend geneesheer goed te keuren, die het zaekenhiuis wel den financieel en steun van Laura's Vader' zou bezorgen, maar Ferguson voor de wstenscbap teloor zou aoen gaan. Hoobberg tracbt Laura te ov.ertuigen van den ernst van Ferguson's .roeping, door haar een oiperatie te laten bijwonen, Het is ecbter een aperatie op Barbara. Barbara sterft; een magnifieke scene in de film, in de eerste plaats om de wijze, waarop Elizabeth* Allan haar laatste oogenblikken weergeeft en dan qui de manier, waarop Bo lelavski bet doode hoofd uit het beeldvi^k laat wegzakken. Laura gaat naar Europa, maar niet, cm voor goed van Ferguson te scheiden, zooals zij eerst meende, maar om weldra hem te Weenen terui|f te vinden en van dat oogen blik oak haar carriere te vinden in zijn leven van werken en onafgebroken werkzaam zijn. Door alien, die in deze film spelen, wordt pracbtig spel geleverd, door Clark Gable, als dokter Ferguson, en Myma Loy, als Laura en alien, die in kleinere rollen naar voren tre- den. Maar boven alles uit gaat de figuur van Huchberg: een icreatie van Jean Hersholt, zoo levend en door en door geleefd, dat men van hem uit een werkelijkheidssuggestie voelt, die al bet andere tot zijn peil schijnt op te heffen. Dr. Hocbberg van Hersholt behoort tot het scboonste, dat de filmspelkunst tot dusver op- geleverd heeft. Een groote film en daarin een zoo groote creatie, dat is de groote verdienste van Mannen in 't Wit. CONCERTGEBOUW. De duivel van U 69. Een geweldige, spannende, sensationeeie Paraimountfiim, welke onder regie van Marion Gering vervaardigd werd. Het is de geschie- denis van een door jaloezie en acbterdocbt verteerd wordenden ecbtgenoot, commander Sturm, gezagvoerder van een Noord-Afrikaan- scbe duikbootbasis, die bet leven van zijn jon- ge vrouw tot een hel maakt, ofschoon zij hem nimmer ontrouw is geweest. Jaloezie doet hem zijn officieren onreobtvaardig overplaatsen wegens onbekwaaimbeid en als door omstan- dighede'n zijn vrouw aan booid is gekomen van de duiklboot U 69, kiest hij zee en veroor- zaakt opzettplijk een botsing met een vracht- scbip. Een niet te besohrijven paniek ontstaat op bet zinkende o-orlogsmonster, waar de waani^innige kapitedn Sturm bet commando voert. Hij vemielt het radio-apparaat, zoodat alle communicatie met de wereld vertoroken is. Met elke seconde wordt de toestand steeds hachelijker, welke men met stijgende doch adeanlbeklemmende belangstelling volgt. Dan weet zijn echtgenocte de officieren en de be- manning te overreden den idiotein comman dant de gehoo-rzaamheid op te zeg'gen. Luite- nant Sempter, die reeds een oogje op de com- mandantsvrouw had, neemt het bevel en qnder zijn voortreffelijke leiding, kan de equipage zich met behulp van kunstlcngen, iboel <;n touiw in veiiigbeid brengen, daar zij aan de oppervlakte van het water door de speurende reddingibooten worden apgepikt. Dit is een eerste klasse film en om de zeld- zame apnamen (ook van bet geludd) e:i am het scbitterende spel van de boofdfiguren Charles Langbton speelt den verdwaasden commander onverbeterlijk. Hij is bepaald in de fielbeid van zijn jaloezie en de vastfoeraden- heid vail zijn iwreedheid angstaanjagend en het is werkelijk een opluchting als hij zijn rol spelend tot den laatsten smik, in de golven verdwijnt Tallulah Bankbead is bet getergde vrouwtje, dat bij ludtenant Sempter (Gary Oaoper) een welverdiend geluk vindt. Een meestenstuk der filmkunst! In de matind van Nieuwjaarsdag wordt de Harold Lloyd-film ,,Pas op val niet" ver- toond. Een der beste films van den bekenden koaniek. Feestavond „Rapide". Een intieme sfeer beersohte Vrijdagavond geloopen tijdperk bad afgespeeld. Uit dit over- zicbt .bleek, dat ,,Rapide' in weerwil van de niet zoo groote pcpulairiteit van deze sport en in tegenstelling bet tal van andere zusterver- eenigingen, die in dit tijdvak kwamen en weer gingen, op kranige wijize heeft stand weten te bouden. lOpgevoerd werd vervoigens bet vrooHlg'k spel in 3 bedrijven, getiteld „Truudje Meijer". Dit aardige blrjspel was bijzonder geschiikt om op een avond als deze te worden opge- voerd. Op meesterlijke wijize werden de hoofd- rollen vertolkt, waarbij bet ecbtpaar Meijer met bun bevallige docbter Truusje zeker wel een bijzondere pliuim verdienen. De vreugde. of Liever gezegd de hiiariteit steeg ten top toen de verwikkelingen in het derde bedrijf met het opdagen van de drie huwelijks-pretendien- ten bet kookpunt bereikten en de ontflmao- ping tevens een „happy end" bracbt, waarbij Truusje als overgelukkige spil waairom- het gonscbe 'gegeven zich bewoag ten deel vie! aan den junkman die zij zicb zelf had uiitver- koren. Na afloop werden een tweetal tableau's door de leden der vereeniging vertoond, waar bij in het slotnummer ,,Rapide's" glorie werd bezongen en de onvolprezen korfbalsport de boogste hulde werd gebracbt. Een allergen*!- ligst bal besloot deze feestavond. Steenkolenver. „Eigen Ililp Zaterdagmiddag bield de plaatselijke steen- kolenvereeniging ,,Elgen Hulp" op de boven- zaal van den beer R. J. van de Veke albier hare algemeene jaarvergadering, die zeer slecbt was bezocht. Na opening door den voorzitter, den heer L. de Putter, voigde voorlezing der notulen, alsmede het jaarverslag van den penning- meester, waaraan wij ontleenen, dat de eerste levering koien een bedrag van 348,14 aan ontvangsten opleverde, terwijl de uitgaven f 357,31 beliepen, zoodat hierbij een nadeelig saldo ad 9,17 werd geboekt. De tweede levering daarentegen wees met de cijfers 618,65 aan ontvangsten eri f 614,43 aan uit gaven, een batig saldo ad f 4,22 aan. Met in- begrip dezer beide saldi, gevoegd bij den stand der kas ad 103,21 bij den aanvang bet af- geioopen boekjaar, bleef er thans nag 98,26 in kas. De commissie, bestaande uit de heeren C. Meertens en P. de Visser, belastmet het nazien der rekening en verantwoordiing, rap- porteerde tot goedkeuring. De aftredendebestuursleden, de heeren L. de Putter, H. Maas. F. Hamelink en A. van Oadsand werden herkozen. Het aantal leden vermeerderde met 5, zoo dat dit thans 66 bedraagt. Sluiting bazar „Z. S. C." De tweedaagscbe bazar onzer plaatselijke voet.balvereeniging, waaromtrent. wij reeds een en ander mededeeldeu, beeft vooral 2Sa- terdag in bet brandpunt der belangstelling gestaan, waaruit bbjkt, dat de ingezetenen den sportliefhebbers nog steeds een warm hart toedragen. Er heersdbte een ongekende vrooljjkheid, gepaard gaande met veel gezonde boimor, het geen teyens het welslagen beteekende ran dezen bazar, die dank zij het wakkere „ZH.C." bestuur en baar getrouwe helpers, magne- tisch werkte op jong en oud. De talrijke at- tractie's werden door de bezoekers als het ware bestorjnd, de gezelligbeid vierde hoogtij en dit was mede aanleiding .dat de drukte tot bet sluitingsuur bleef aanhouden. De voorzitter van ,,Z.S.C.'\ de beer Serra- rens, bracbt in zijn sluitingswoord dank aan alien, die van hunne belangstelling voor dezen bazar hebben doen blijken en uitte voorts zijn erkentelijkheid jegens diegenen, die aan de totstandkoming en het verloop daarvan krach- tig hebbeb medegewerkt. Dit bevordert den waren clubgeest en kameraadschap, welke ontegenzeggelijk 'een goed boiwerk vormen voor het behoud en den verderen bloei der ver eeniging. Gevonden voorwerpen Bij den gemeente-veld'wochtier J. van Wes- tenibrugge albier zijn inlicbtingen te bekomen amtrent de volgende gevonden voorwerpen een portemomnaie met geld, een damesband- scboen, een band vain een mantel en een op- gevangen konijn. DE D.E.-KALENDER. Wij ontvingen van de Douwe Egberts tabaksfabrieken, koffiebranderrj en theebandel een exemplaar van den door baar uitgegeven maandkalender, die de verbnukers van hare koffie en thee kunnen ontvangen tegen inzen ding van 50 punten, welke bit deze producten worden verpakt. De in kleuren .gedrukte ka- lender is zeer practisch voor bet gebruik, daai zij behalve de datums ook kan geraadpleegd worden voor de post'tarieven, afstandstabel voor binneb- en buiteniand, internatuonale verkeersteekens enz. op de bovenzaal van bet hotel 's Lands Wel- varen, waar in den besloten kring van leden, oud-leden, donateurs en genoodigden, b'et feit van bet 15jarig bestaan onzer plaatselijke ioarfibalvereeniging ,,Rapide" werd berdacht. De voorzitter, de bder C. Sehieruan Jr., rele- veerde, na een h'aitelijk woord van welkom aan de pi Jin. 140 aianwezigen, bat lief en leed dat zicb tn en om de vereeniigtng in bet af- piNSDAG 31 DECEMBER 1935. Oudejaarsavond.) Ned. Hervormde Kerk. TER NEUZEN. 7 u., Dr. L. J. Cazemier. SLUISKIL. 6 u., de beer H. J. Plaggemars AXEL. 6 u., Ds. Van Oeveren. HOEK. 6 u., Ds. E. Raams. ZAAMfjLAG. 5 u., Ds. G. van Dis. Gereformeerde Kerk. TER NEUZEN. 7 u., Cand. W. Vis. van Haamstede. AXEL. 6 u., Ds. Post. HOEK. 6.30 u., Ds. J. A. Vink. ZAAMSLAG. 5 u., Ds. Kok. Gereformeerde Gemeente. TE5R NEUZEN. 1 u., de heer v. d. Benge. von Rotterdam. Nederduitsch Gereformeerde Gmieento. TER NEUZEN. 5.30 u„ Leesddenst. WOENSDAG 1 JANUARI 1936. (Nieuwjaarsdag.) Ned. Hervormde Kerk. TER NEUZEN. 10 u., Dr. L. J. Cazeanier Bevestiging Kerkeraadsleden. AXEL. 9.30 u., Ds. Van Oeveren. HOEK. 9 u., Ds. E. Raams. ZAAMSLAG. 9 u., Ds. G. van Dis. Gereformeerde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u„ Cand. W Vis, van Haamstede. AXEL. 9.30 u., Ds. Post. HOEK. 9.30 u., Ds. J. A. Vink. ZAAMSLAG. 9 u., Ds. Kok. Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9 u., ieesdienst. Nederduitsch' Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9 u., Ieesdienst.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 2