ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 9392 MAANDAG 23 DECEMBER 1935 75e Jaargai Binnenland Feuilleton Een liefde in China. De Italiaansch-Abessinische oor!og. TWEEDE BLAD VERHODGING VAN EXTRA-PERCENTAGE BROEDEIEREN? De mysterieuze maarschalk. NEUZENSCHE COURANT GIFTEN VAN DE KONI,NGIN EN PRINSES JULIANA. H.M. tie Konimgim en HjK.H. Prinses Juliana hebben aan den beer Manno P. Fische aan- zienlijke bedragen ter band gesteld, ten bate van het Koningin Emma Herdenkingsfonds. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Versclhillende kleinere wetsc/ntwe rpen en conclusies inzake adressen worden zonder debat en z.h s. aangenomen. Voortgeizet wordt de behandeling van het wetsontwerp tot veriaging van de openbare uitgaven voor het onderwij's. Minister Oolijn leigt die verklaring af, die reeds in ons vorig nummer is afgedrukt. Bij par. 13 veirtdedigt die hoer Van Dijken (a.r.) een amendement om de samemvoeging van 2 bijizonidiere scholen te vergemakklijken. De heer Aillbarda (s.d.) zegt, dat niet geble- ken is, of die rechterzijde een kabinetscrisds durfde te aanvaartden. De heer Wijnkoop (comm.) beitoogt, dat de redhtertzijlde de aandacht der arbeiders van hun werkelijke belangen wilde afleiden. De heer Snieevliet (rev. soe.) betoogt, dat zoo sociaal onrecirt wondt verdoezeld. Minister Slotemator de Bruine neemt het amenldement over. Art. 1 en par. 13 wonden z.h.s. aangenomen. By par. 14 (bezuiniging onderwijzersoplei- ding) bepleit de heer Zijilstra (a.r.) een amen- dement am hoager beroep tegem de schadever- goeding bij opheffing van kweeksdholen moge- lijk te maken. Naidat mej. Meijer (r.k.) en de heeren Thijs- sen (s.id.) en Sirring (r.k.) eenige kleine op- merkingen heblben gemaakt, zegt minister Slotemaker d'e Bruine het amendement over te neimen. Par. 14 wordt z.h.s. aangenomen. Bij par. 15 (ivooriloopige persionneering 60- jarige onderwijzers) verdedigd de heer Suring (r.k.) een amendement o.p art. 161 van afdee- ling A, om buiten tiwijfeil te stellen, dat een onderwijizer met voorlcopig pensioen zich het uitzicbt op gezinspensioen kan verzekeren tegen een bijldrage van 5% pet. In het algemeen bad spreker de pensionee- ring voor alle 60jarigen facultatief willen stel len. Spr. wil in bepaalde gevallen de indirecte verplichtimig om op 60 jarigen leeftijid voorloo pig pensioen aan te vragen niet doen bestaan. Spr. belichaamt dit in een tweede amende- mient. De heeren Ketelaar (v.-d.) en Thijssen (s.d.) achten de amendemeniten niet noodig. De heer Zijlstra (a.r.) beveedt de amende menten aan. De minister zegt, dat het doel is, jongeren irjeer perspectiaf te bieden. Spr. neemt het eeiSte amefcd air.cn t-®urinig over en laat inzake het tweede hot co.ndeel aan de Kamer. DE STOPZETTING VAN DE WERK- VERSGHAFFINGEN. De minister van sociale zaken heeft aan alle inspectieigi vooi de werkverschaffing het volgende geseind „W,il onverwijldi aan betrokken gemeente- besturen in uiw ressort mededeelen, dat aan zelfstanidiiigen die bjj werkverschaffing ge- plaatst waren, tijdens de stopzetting der werk- verschaffin.g vengoedinig kan worden toege- kend voor loondenving. De vergeeding wordt bepaald op 80 pet. van het loon, dat de be- trokkene in die laatste week van zijn tewerk- stelling heeft vendienid. Deze vergoeding mag elechts worden toegekenid over de week c.q. de weken, waarin de betrokkene zou zijn te- werkigesteld, indien de werkverschaffing niet etopgezet was. Oontrole moet volledig ge- handhaafd blijven. Kerstgave geldt voor zelf- standigen niet." HET PALEIS OP DEN DAM TE AMSTERDAM. De gemeeriteraad van Amsterdam heeft de door B. en W. voorgastelde oplossinig der oude paleis-raadhuisikwestie waarfbij de ge- mieenlte het eigenidomsrecht van het gefeouw aan het Rijk afstaat en dit onder voorbehoud Uit het Engelsch door BEN BOLT. (Nadruk verboden.) 18) Vervolg. Beneden aan den voet der rotsen zag hij een rij mannen l'angs een raw pad sjokken. Ze troklken alien aan een lijn en daaruit leidde hij af, dat de boot door een stroom- versnellinig of tegen een stnooming in getrok- ken werd. De jonlk voer dic'a bij den oever, een paar maal was deze zoo dichtbij, dat men met een fiksdhen sprong van het dek het land had kunnen bereiken. „Het geeft niet", mompclde hij, ,,eerst moe- ten die kettimgen los!" iNa zich behoedizaam vergewist te hebben, dat niemand hem bespiedde, ondenzoC'at hij den ketting zorgrvuldig. Het was een dege- lijik stuk werik, bevestigd aan een paar boeien, die om zijn enkels slot en. Zonder een sleutel of een vijl, zag hij igeen kans er zich van te ontdoen. Zijn eenige kans zou komen wan- neer zijn bewaker hem toestond van de fris- sche lucht te genieten, zooals hij in uitzicbt had gesteld, want aan dek wandelen was al- leen mogelijlk, indien zijn boeien bevrijd waren. Drie trage, zenuiwsloopende dagen kropen voioribij. Enkele malen per dag kwam de beleefde Chinees, die Ah Yeo bleelk te heeten, hem bezoeken en bLeef dan een poosje praten. Den derden dag zat Forsyth somber door het open paneel te kijken en hij merkte juist op, dat de rivier breeder begon te worden, to:n Ah Yeo weer een praatje kiwam maken. Na een paar minuten kwam eindelijk het voorstel, dat de geivangene zoo vurig ver.beid had. ,,Waande dokter, zoudt u wel lust hebben naar het dek te gaan (Dick Forsyth's hart klopte zoo heftig, dat hij 't eerste moment niets kon zeggen. Toen van de goedikeuring der Staten-Genev aal een bedrag van vijf jaarlijksche termijnen van 2 mlllioen aan Amsterdam zal uitkeeren voor ihet bcuiwen van een nier.iw staidhuis, waar- door tjgelijkertijid het terrein van het voor- malige Baleis voor Voiksvlijt is aangewezen, met aigemeeme stemmen aanrvaard. 's LANDS INKOMSTEN IN NOVEMBER. In het overzicht der Rijksmiiddelen voor No- venAlber hieiden de directe ibelastingen eenzelf- de beeld als in die vorige maand. De inkom- stenibelasting braciht in toitaal in November 1935 ruim aeiven ton meeir op dan in Novem ber 1934. In dit jaar werd in het geheel tot dusver 5.737.065 meer ontivanigen dan ver- ledien jaar. De belasting van de doode hand hracht van de geraamde drie millioen tot dus- veir slechts 1.636.376 in. De geiza aml.jke di recte ibelastingen zijn vergeleken hij het vori ge jaar 7.256.580 vooruitgegaan. Van de ra ining van f 116.425.000 is thans hereikt S 95.761.340. De inkomstenbelasting leverde in October 5V2 millioen op. In de uiaand No vember noig geen 4y2 millioen. De dalende lijn naar het einide dies jaa.s heeft zioj dus ge- handhaafld. De overige midldelen bleven in de elf maan- den van 1935 29.948.928 onder de raming. Vergeleiken bij dszelfde elf maanden van 1934 zijn zij gestegen met f 9.178.647. De in voerrec'hten bleven f 7.764.474 onder de verwacbiting, de accijns op bier en gedistil- leerd samen inim vier millioen en de omzet- belasting zelfs 19.296.594. Sleohts de accijns op suiker en de sucoesisierechten zijn meege- vallen. Betoalve de suitor en de tabak zijn de op- ■brengsten uit accijnzvn vergeleken bij ver- leden jaar alle teruiggeloopen. Bier en gediis- tilleerd zijn samen 3.480.731 minder gewor- den. Met ruim een millioen is ook terugigeloo- pen de oouponbelasting en zelfs met ruim twee millioen de dividend- en tamti&mebelasting. De motorrijtuigenlbelasting krijgt nog een maand om tot de raming van 22 millioen te komen. Tot d.usver is nog geon 20 millioen gehaald. De opbremgist in November was slechts ruim een millioen. December zal zeer waarsdhijinlijk niet meer opleveren. De rijwiel- belastinig heeft dit jaar meer dan haar plicht ged,aan. Het Bandelsblad vemeemt, dat het bestuur der Pluimjveecentrale he oft besdioten, om den minister te adiviseeren, het extra-peroentage broedeieren, mits afkomstig van erkende fok- kers en vermeerderaars, te verihoogen van 15 op 30 pet. De vert jgenwoordigers van den In- duistrie- en Handelsraad voor land- en tuin- bouw stemden bianco of v66r. DIRECTEUR NOZEMA. Naar het Htol. meldt, is binnenkort de be- noeminig te verwaohten van ir. A. Dubois te Hilversum tot directeur der Nczema (Nederl. Om r o eip -Ze nidertma a ts c happ ij Naar men weet is de N.V. N.ozema een ge- mengd bedrijf, gevormd door den Staat der Nederlanden en de vier groobe cmroepvereeni- gingen tezamen; haar taak is de exploitatie en eventueele bouw der Nederlandsche om- roepzenders. Ben technisch om'roep-iinstituut derih'alve, met aan h_t hoofd een raad van be- heer en een directeur. Benoemimg en ontslag van laatsbgenoemide zijn aan de goedkeuring van den minister van Binnenlandsche Zaken onderworpen. GEEN ROSTELOOZE RIJWIELPLAATJES VOOR SCHOOLKINDEREN Het Kamerlid Hiemstra bald onlangs den Minister van Financien schriftelijk gevraagd of fiebsen, die de gameenten aan schooikinde- ren kosteloos of meb financieele begemoeb- kominig hebben veirsbrekt voor hob bezoeken van veiaf gelegen scholen (art. 13 Lager On- derwijswet) niet van de rywieltoelasting be- hoorden te woriden vrijlgesteld, door middel van een wetswijzigin'g. Minister Oud heeft daarop nu geantwoond: ,,De in art. 13 van de Lager Oniderwijswet geregelde aanspsaak op steun uit de gemeente- kas ter tegemoetkoming in de kosten, ver- hij antwoordde deed hij het ecihter op onver- schilligen toon, want hij begreep dat hij zijn doel niet ziou bereiken als hij zijn verlangen te zeer liet blijiken. ,,Als ik loopen kon, ja", antwoordde hij met een blik naar zijn voeten. ,,Maar ik ben bang dat het niet gaan zal. Mijn beenen zijn zoo stijf, ik heb er nauiwelijks gevoel in... De Chinees glimlachte. ,,Dat k£in verholpen worden, dokter!" Hij liet zijn gevangene alleen en ging naar het dek, om enkele oogentolikken later met een paar beddemden terug te komen. Een van hen verwijiderde op zijn aanwijzing de boeien, waarna het tweetal Forsyth met kracht be gon te massieeren. Ben minuut of twintig waren ze met hem bezig, toen beduidde Ah Yeo op te houden. „,Probeert u nu maar om te loopen, dokter." Forsyth slingertde zijn beenen over den rand van de brits. Zijn voeten rustten op den vloer; hij bleef een oogeniblik zitten alsof hij bang was om zich te bewegen; toen richtte hij zich langzaam op. Ah Yeo zag dat zijn gevangene, op wat stijfheid na, niets meer sdieelde, maar toen Forsyth zich met voorzichtige passen naar de ladder begaf, liep hij voor alle zeker- heiid toeh vlak naast hem. Op het dek gekomen, leunde de dokter tegen de verschanisinig van de jonk aan en keek om zich heen. De Chinees, overtuigd dat hij geen kwaad kon, liet hem een poosje aan zijn lot over. De boot was een twintig meter van den oerver verwijlderd en de dlo-kter meende, dat als hij hij aivonld of 's nachts ongeboeiid aan dek zou kunnen komen, het niet moeilijk moest zijn om te ontsnappen. Toen wendde hij den blik van den oever af en keek de jonk rond; opoans kwam er een uitdrukkinig van ontstel- tenis in zijn oogen; hij bleef roerloos als ver- steend staan en staarde ontzet naar een voor- werp, dat even buiten de kajuitstrap op het dek lag. Na een poosje begon hij met een onv;;r- schililig air en grooter mloeite bij het loopen voorwendenid, dan in werkelijklheid noodig was, zich in de richtinig te bewegen waar het voor- hond'sa aan het bezoeken van op zekeren af- stanid gelegen scholen, 13 uiitsluitend aflianke- lijik gesteld van den afstand1, die er is tusschen de wonlnij van de ouders en de school, welke men h t kind wenscht t. doen bezoeken. Wel- gestelde ouiders hebben op dien steun evenzeer aanspraak als arme ouders. Br is daarcm naar het oordeei van den minister, alleen in de om- standighieid, dat iemand steun krijgt voor aan- schaffinig of onderhoud van een rijwiel, geen volid'oenide aanleid'ing om voor het berijiden van een voor sclixoolfbezoek hestemld rijwiel vrijstel- linig van belasting te verieenen. WEER SPANNING IN DE MIDDEL- LANDSCHE ZEE. Engelsche vraag aan Spanje, Zuid- Slavie, Griekenland en Turk^e. Zooals gemeld heeft de Britsche Regeering contact gezocbt met verschillende leden van den Volkenbond, om na te gaan, in hoever deze staten bereid zijn, een aangevailen land niet aileen met economische sanctie-maatrege- gelen, maar ook militair te steunen. Men weent te weten, dat deze vraag in de eerste plaats is gesteld aan de mogendheden aan de Middellandsehe Zee als Spanje, Zuid- Slavie, Turkije en Griekenland. In officieele kringen te Londen bewaart men ten aanzien van deze kwestie een groote terughoudend- heid. De Fransehe bladen maken uitvoerig mel ding van de vraag van Engeland aan de Mid dellandsehe Zee-mogendheden, of zij met het oog op eventueele verwikkelingen tengevolge van de toepassing der sanctiemaatregelen de noodige militaire voorzorgsmaatregelen te land en ter zee hebben genomen en of zij, in geval van een aanval op de Engelsche vloot, bereid zijn de in het derde hoofdstuk van arti- kel 16 van het Volkenbondspact omschreven wederzijdschen bijstand te verieenen. In Fransehe politieke kringen is het niet bekend, of ook te Parijs een dergelijk verzoek is ontvangen, doch men herinnert er aan, dat reeds in October de Fransehe regeering deze vraag in twee nota's heeft behandeld. Baldwin heeft trouwens in het Lagerhuis verklaard, dat Frankrijk zijn steun in het genoemde bui- tengewone geval heeft toegezegd. Men neemt aan, dat de Britsche regeering thans dezelfde vraag tot de Spaansche en de Grieksche regee ring heeft gerioht. Egypte aan de zijde van Engeland. Uit Cairo wordt gemeldt: Egypte zal Groot- Brittannie in de Middellandsehe Zee steunen, Dit is de algemeene opvatting in officieele en half-officieele kringen, naar aanleiding van de Britsche nota aan de Middellandsehe Zee- landen. Terugkeer tot sanctie-politiek. Minister Neville Chamberlain hield Zater- dag een rede te Birmingham, waarin hij zei, dat de Volkenbond de sluitsteen der Engel sche buitenlandsche politiek blijft. Na zijn Donderdag in het Lagerhuis gegeven uiteenzetting te hebben herhaald, sloot hij met de woorden: ,,Ik onderstel, dat alle pogingen tot een vreedzame regeling van het Italiaansche-Abes- sinisch conflict voor het oogenblik als geein- digd moeten worden besehouwd. Wij moeten dientengevolge dus terugkeeren tot de politiek der sancties en te gelegenertijd hoop ik, dat de staten van den Volkenbond zullen toonen, dat zij bereid zijn zich voor te bereiden om elken aanval tegen een hunner te weerstaan. IN GEVAL VAN OORLOG. Steun voor Engeland in dp Middel landsehe Zee. Volgens den Parijschen correspondent van de Daily Telegraph hebben de regeeringen van Turkije, Griekenland, Roemenie en Zuid-Slavie binnen tweemaal 24 uur bevestigend geant- woord op het Britsche verzoek om wederzijd schen bijstand in geval van een aanval in de werp lag. Toen hij het bereikt had, bleef hij niet stilstaan en keek er van onder half neer- geslagen ooigleden met aandacht naar. Hij had zicih niet vergist het was een damesschoen Hij liep er langs, keerde toen terug en keek nogmaals. ,,Een Europeesch schoentje!" hamerde het in zijn geest. Hloe komt dat hier?" iHet ding fascineerde hem. Hjj had niets lie- ver gewilid, dan het oprapen, maar,een van de Ohineezen was aan dek gekomen om hem in net oog te bouiden en a'l maar heen en weer loopend vroeg hij zidh telkens af: „Van wie is die schoen? Van wie? Van wie In gedachten gaf hij zelf het antwoord, een antwoord, d'at hem als alleronwaarschijnlijkst voorkwam, maar dat zich telkens weer aan hem opdrong. ,,Dat scOioentje is van Kathleen Barrington." IBijna onlbeiwust was hij er weer heen geloo- pen; hij bleef nu er bij staan ein op hetzelfde moment klonk Ah Yeo's stem achter hem. .Heeft de dokter belangstelling voor het sehoentj/e van de Engelsche jongedame?" Het kostte Dick Forsyth de grootste moeite om zich te beheerschen en zich tot den Ooster- ling wendend, slaagde hij erin met een orabe- wogen stem te antwoorden: ,,Ja; ik vroeg mij juist af hoe zoo'n ding hier komt en wie wel de eigenares kan zijn." Ah Yeo scihuidde het hioofld en een glimlach plooide zijn gezicht, doch Forsyth merkte dat zijn ocgen niet lachten, maar hem scherp ga- desloegen. ,,'Het is een beetje s-lordig van de deugdza- me jongedame om dat schoentje daar zoo ach- teloos neer te gooien, maar daar ze binnen kort met mijn dieribaren meester in het huwe- lijk treedt, is het niet zoo erg, want dan draagt zij vender toch de Chineesche schoenen. Zij went haar voeten er al aan.'' Forsyth luisterde ongeloovig, maar zijn ge- laatsuitdrukking verried niets van wat er in hem ornging. „Is ze dan hier aan boord?" vroeg hij als terloops. Ah Yeo knikte. Middellandsehe Zee en hun steun voor dat ge val toegezegd. Het resultaat van deze stap te Madrid is r.og niet bekend. De genoemde staten bebben echter welis- waar uiting gegeven aan hun bereidheid tot steun in deze verdere faze der sancties, doch zij hebben er tevens alle op gewezen, dat het om deze of gene reden onwaarschijnlijk is, dat zij direct tot dezen stap volledig succes heeft ondervonden. Naar aanleiding van den Britschen stap bij de Middellandsch Zee-mogendheden, betref- fende de organisatie van den wederzijdschen bijstand, schrijft l'Oeuvre, dat Engeland bij dezen stop volledig succes heeft ondervonden. De Fransehe en de Engelsche regeering willen alles probeeren, v66r zij de petroleum- sanctie toepassen, want zij weten, boe de Italiaansche regeering reeds alleen op het vooruitzicht van de toepassing dier sanctie reageert. Dit soort vreedzame demonstratie zou in den geest zijn van de leiders te Londen en Parijs en op Italie veel meer invloed heb ben, dan wat er tot dusver is gesChied. In Fransehe officieele kringen is men uiterst ontevreden over de houding van Italie, die on- begrijpelijik wordt genoemd. Een buitengewone raadszitting? L'Oeuvre schrijft, dat het kabinet Baldwin zich voorbereidt op een buitengewone zitting van den Volkenbondsraad, waar de kwestie van den wederkeerigen bijstand in het open- baar ter sprake zal komen. Bedoelde zitting zou tegen 10 Januari ge- houden kunnen worden, en zou dienen om goed te laten zien, welke strijdkrachten de Volkenbond eventueel zou kunnen stellen tegenover een staat die als aanvaller is aan gewezen. Dit zou dan gelijk staan met een moreele pressie op de Italiaansche regeering, om haar te bewegen, zich tot onderhandelen bereid te verklaren, of in elk geval den Europeeschen vrede niet te verstoren. Amerikaansche belangstelling. Naar Reuter uit New-York meldt, bespreken de bladen vooral de beriehten dat de Britsche regeering de Middellandsehe Zee-mogendheden hulp heeft verzocht bij een eventueelen Ita- liaanschen aanval. De algemeene meening is dat indien de Volkenbond in staat blijkt een doeltreffende vorm van wederkeerigan steun op te stellen, waarbij het risico gelijk wordt verdeeld, het Amerikaansche volk met meer respect naar Geneve zal zien. Een waarschuwlng van de Temps aan Italie. In een artikel naar aanleiding van het af- treden van Hoare schrijft de Temps, dat de woorden, die Mussolini te Pontinia gesproken heeft, Hoare's plan om af te treden verstrekt schijnen te hebben. De groote „realpo.itiker" Mussolini schijnt dus verder op oorlog te staan en de feiten, die zich om Geneve en den Vol kenbond groepeeren, buiten rekening te willen laten. Sedert het begin van het Afrikaansche conflict heeft de Italiaansche diplomatic een heele reeks fouten gemaakt. Het is te hopen, dat zij er niet nog -een maakt, die emstige gevolgen zou kunnen hebben. De Parijsche voorstellen vertegenwoordigden een uiterste grens van de Fransch-Italiaansche inspanning. ledere poging om vender te gaan zou op het oogenhlik zonder succes blijven. Mussolini moet hoe groot ook de moed van de door hem geleide natie moge, zijn, begrijpen, dat deze moed niet de overwinning kan behalen over het misprijzen, dat zich dreigt te vergrooten. VOLKENBONDSRAAD ZAL IN JANUARI HET CONFLICT WEER BEHANDELEN. Te Geneve is Vrijdag de voorloopige agenda voor de 90e gewone zitting van den Volken bondsraad, die op 20 Januari 1936 te Geneve zal beginnen, gepubliceerd. Zij bevat, naast de gebruikelijke teehnische en administratieve kwesties, wederom het Itabaansche-Abessini- sche conflict. Het officieele comiqunique maakt echter geen melding van de wijze, waarop dit punt weer aan de orde zal komen. Men tast in het duister omtrent zijn plannen. De dreiging- van den regentijd. (Telegrafisoh via Asmara.) Aan het front, 19 Dec 1935. (VPB.) Maar schalk Bajdoglio is een man van weinig woor den. Van zijn kant behoeft de oorlogscorres- ponident niet te hopen op nieuws, dat hem veel wijizer miaakt over de plannen van den gene- ralen staf. Daarwer mogen wij ons overigens niet te veel beklagen, want de officieren aan het front verkeeren, naar het mij voorkomt, eveneens in onwetendlheid omtrent zijn voor- nemens, welke deze dan ook mogen zijn. De militaire aerie op het plateau van Tam- bien gaat onvermlndend door. H;oew:l de Abes- sijnen er niet in silagen, om de Italianen terug te drijiven, scliijnen zij er toch in te slagen, zich staande te houden, dank zij den'voortdu- renden aaiwoer van versche troepen. Van een ve'.dslag kan nog niet worden gesproken, doch de gevechten, die er geleiverd worden, zijn toch van dien aard, dat men dit nauwelijks meer met den naam van guerilla kan betitelen. Het voordeel van het bezit van vliegtuigen. (Het feit, dat zij niet over vliegtuigen be- schikken, vormt, volgens de algemeene opinie aan het front, de grootste handicap voor de Aibessijnen. Het is natuurlijk wel zeer de vraag of deze zicih zouden kunnen meten met de Italiaansche vliegtuigen, die geheel modern uitgerust en volkomen vcor hun taak berekend zijn; maar dat zij. geheel van dit wapen ver- stoken zijn, plaajtst hen toch wel in een zeer onigunstige posirie. Ze zijn nu geheel blootgestild aan het na- deel, dat de Italiaansche vliiegers hun toe- brengen en .ham beweginggvrijheid wordt er, vooral bij dag, sterk door beinvloed. Wel is waar beschiikken zij thans ook op dit front over afweergeschiut in blijkhaar voldoenden getale, in de bediening waarvan zij ook tame- lij'k bedreiven zijn; doch dit vormt geen vol- doende tegenwicht. Buitendien zijn zij er niet in geslaagd altlbanis tot dusverre om de Italiaansche luchtimacht verliezen van eenig belang toe te brengen. Aan beide flanken van het Noordelijke front ontwikkelen de tegenstanders een buitenge wone acriviteit en voor Ihet eerst sedert het begin van de expeditde zijn de verliezen, vol gens de officieele Italiaansche beriehten de eenige, waarover wij thans nog beschikken aandeze zijde grooter geweest, dan tot dus verre bij eenig tr.ffen het geval is geweest. De nadering van den nieuwen regentijd. Heeft deze min of meer onverwachte, taaie tegenstaiud van de Aibessijnen eeniigen invloed uitgeoefend op de plannen van Maarschalk Badloglio? Of heeft hij er bij voorfbaat reke ning mede gehouden? Met zeketoeid valt dit niet te zeggen. Het feit avenwel, dat s:dert de aaravaarding van het opperlbevel door Badog- lio, die den naam heeft van een groot stra- teeg te zijn, de linies zijn bevestigd, doch niet j verder voorudtgeschoven, schijnt er cp te wij- I zen, dat hij op iets dergelijks bedacht is ge weest. De grootste vijand is echter niet de Abes- sijnsche legermadot, doch de regentijd, die reeds bedenkelijk nader komt. Wij hebben er in den loop van den ©pmarsch reeds kennis mee gemaakt en de ondervinding opgedaan. dat er met deze Albessrjnsohe wolkbreuken ndet te spot'ten valt. Aan niets valt te temerken, dat de gswone soldaat zich daancver op dit oogenblik het Ihoofld breekt. Zijn Zuidelijke zorgeloosheid behoedt hem er gelukkig voor, zicfi zorgen te maken v66r den tijd. Misschien ook vindt hij het beter, cm de beantwooiding van dit pro- bleem over te laten aan den dienst, die daar- voor is aangewezen. Ik twijfel er echter geen oogenblik aan of in de onmilddellijke nabijheid van den opper- beveihebber wijdt men reeds thans zijn voile aandacht aan het voor d.e deur staande natte seizoen. Op welke wijze men de nadeelige ge volgen echter zal trachten af te wendsn, is voonloopiig ook een der mysteries van Maar schalk Badcglio. SVEN OLAFSCN, Oorlogs-corr. aan het Ital. front. (Auteunsrecht V.P.B.(Nadruk verboden.) „Ja, maar zij blijft in haar hut en ze is ge- sluierd, niemand mag haar zien. Het is de reis naar een huwelijksplechtighieid en alleen mijn meester heeft het voorrecht den sluier te miogen opheffen." De Engelschman hield zich van den domme. „Is het onJbescheiden naar den naam van de jonge dame te inform eeren Ah Yeo lachte. „Dien kent u reads, beste dokter. Als ze u dat briefje niet had ge- stuurd „Is het miss Barrington?" riep de zendings- arts kwasi verwonderd. De Chinees boog en het geluiid van een boos- aardig lachje kwam over zijn lippen. ,,Mijn dierbare meester koestert een groote vereering voor de Engelsche joruge dame." „Dat zou je tenminste zoo zeggen", ant woordde Forsyth niet zonder grimmigheid, ,,maar ik moet erkennen, dat het mij ver- baast, dat de jonge dame zich een dergelijke vereering laat weligevallen". Weer was er die schampere keellach. ,,Zijn excellentie, mijn hooggeschatte mees ter, is onmeteirjk rrlk en Eurcpeesche dames zijn, net als hun Chineesche zusters, verzot op rijkdom en weelide, of is dat niet zoo?" Misschien!" 'Het antwoord werd schouder- ophalend gegeven. lEn daarop verviel Forsyth in zoo'n hard- nekkig stilizwijgen, dat de Chinees zijn heil maar elders ging zoeken. De dokter liep naar de verschansing van de jonk en staarde peinzend naar den oever. Wat hij vernomen had, was in hooge mate verbazingwekkemd en hij kon zich niet los- maken van de gedachte, dat zijn ont'd'ekking, dat Kathleen zich aan boord bevond, met al leen aan het toeival te danken was, maar het vintden van den schoen een in elkaar gezette comeidie was cm het hem te doen weten. Ah Ling was op het psychologische moment ten tooneeile verschenen Bij die gedachte keerde hij zich haastig om en keek naar de kajuitstrap. Het schoentje was verdwenen, maar even vender stond Ah Yeo hem met een ondoongronldelijken blik op zijn geel gezicht aan te staren. Forsyth keerde nu weer naar den oever. ,,Wlat heeft dat in hemelsnaam te beteeke- nen?" fluisterde hij heesch. XI. Vrij man. Tenwijl hij zich deze vraag stelde, drong het klinken van gongs tot zijn oar door. Hij keek op en zag ap een uitstekende rots, hoog beven de rivier, een Boeddhistischen tempel en daamaast een gebouw, dat wel niets anders als een klooster kon zijn. Een klok, zangerig van toon, begon te klinigelen toen de gongs zwagen, hij ontidekte een rij mannen, monni- ken, die in processie naar de godsdien'stoefe- ning gingen, waartoe de bel hen opriep. i 'Even later waren de monniken, het vredige j klokgelui. de tempel, die als een adelaars- nest op de rots gelbouwd was, in zijn bewust- I zijn uitgewiischt door de klank van een heldere meisjesstem, die uit de opening van de kajuits trap omhoog steeg, als geinsipireerd door de vricme klanken van den cever de eerste regels van een Engelsch kerkgezang aanhief. I De rest van het lied werd verdronken in een plotseling lawaai op het dek, maar Dick Forsyth hoefide ook niet meer te hooren. Hij zou die stem uit duizenden hebben hertond. De schoen, om welke reden die er ook neerge- Legd was, bleek in elk geval geen bedreg. Kath leen Barrington was aan boord van de jonk! i Zou wat Ah Yeo verder verteld had, evenmin leugen geweest zijn Het briefje met haar bede om hulp kwam in Dick Forsyth's ge- dachten. Het meiisje was hevig bcangst ge weest. Waarscbijnlijk voor he't huwelijk, waar van Ah Yeo gesproken had. Ze had hem om hulp gevraagd en toen hij op het punt had gestaan, om haar die te verieenen, was hij overrompeJidtegelijkertijd was zij, met of zon der Leland Barrington's inslemming gov an gen geriamen. C:k de inhoud van het lied wat ze zooaven aamgeheven had, vcrmda een getuige- nis, dat z,e niet goedschiks in het huwelijk toe- stemde. Wordt vervoilgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 5