TERNEUZEN, 20 DECEMBER 1935. ZAAMSLAG. GROENENDIJK. KLOOSTERZANDE. RECHTSZAKEN. PRO VIN CI A LE STATEN VAN ZEELAND. -ik weet dat deze -^®oote storm ulieden om miinentwil overkorfif 13. ,,Maar de mannen roeiden, om het scilfp weder te brengen aan heL droge, dooh zij *3nden niet; want de zee werd hoe langer htffeobnstuimiger tegen hen". Vers 14 zegt. dan. hlffezij den Hemel smeekten hen toch niet te late a vergaan „om dezes mans ziei". En vers 15 vaiJSaalt hun besluit: ,,En zij nam en Jona op en "Wierpen hem in de zee. Toen stond de zee stil van hare verbolgen- heid." be Ei is dit verschil, dat de zeelieden van Hoare niet zoo onsflhuldig waren als de zee lieden van Jona. Desdte dapperder heeft Bald win daarom geroeido om het schip, zonder opoffering van de oniniddellijke oorzaak van den storm, aan hetodroge te brengen. Maar hi] kon niet. Stellig-heeft hij dat al onmiddel- lijk gevreesd. Waafschijnlijk zal de storm ook thans bedarenm,fMaar niet om dit offer alleen. Wraakzuchtr-.zal er tegen de, zoo plotseling tot een trqgische figuur geworden minister van buitenlandsche zaken niet heb- ben bestaan. Het Beginsel, meer dan de fout van een persoon, stond bij dit alles op den voorgrond. J si wut Wat gebeurd is, heeft twee buitengewoon beiangrgke kanten. .Een ervan is zeer verheu- gend. In Engelanci, heeft de Volkenbonds- geaachte gezegeviercl. De Engelscne regee- ring is niet geweken voor eenigen druk uit de buitenwereid, zooals Laval, middellijk of onmiddellijk op overwggingen van buitenland sche politiek, tot izwichten genoopt wordt. Het gaat nu ook niet langer aan te zeggen, dat Engeland in deze aangelegenheid enkel zqn eigen belangenobzoekt, en het beginsel slechts als vooiwendsel gebruikt. Want bij het voorstel van Parijs werd vrijwel alles, wat Engeland van de penetratie van Italie in Abes- smie te vreezen had) vcorkomen. Het gevaar voor het Suezkanaal.weid er niet grooter door. Italie kreeg niet de beschikking over het reservoir van de zeer krijg&haftige, Abessijn- sche bevolking en evenmm over het ontoe- gankelqke Abessqnache hoogland, om een maiiuLge, militiaire basis aan de Roode Zee en een luchtbasis tegenover Aden en Zuid- Afrika daaruit te makten. Het Engelsche volk, bijna ir. zijn geheel, tooog deze dingen niet af, maar mat de concessies met den maatstaf van het Voikenbondarecht. Het duldde niet, dat de aanvaller toch nog vruchten zou pluk- ken van zijn aanval, in plaats dat straf hem trof voor zijn lichtvaardige misdaad tegen den vrcde. Wien deze daad heeft begjan, kunnen gem voordeelen ctaarvoor aangebo- den worden; anders zou de Volkenbond eer een gevaar dan een vooideel worden voor den zwakkere tegenover.1 den sterke. Deze rede- neering was het criterium. Zij heeft de drijf- kracht gevormd voor, de steeds in kracht toe- nemenoe beweging tegen het accoord van Parijs. De regeeringu is daarvoor gezwicht. Zrj zegt nu, dat haarnbeleid in overeenstem- ming zal zijn met den; wensch van de natie, zooais die ook bij dfi verkiezingen zoo sterk tot uiting gekomen is" Men mag de regeering niet beschuldigen, dat zq anders gewild heeft. Zij is slecnts voorzichtig geweest. Laval had haar over- tuigd van het gevaar, dat er stak in de des- pe ate stemming van Mussolini tegenover de oliesanctie, en haar Sevens medegedeeld, dat hrj tegenover dit gevaar het risico bij de af- kondigiag van het eidbargo niet mede kon aanvaarden. Om een.,gevaar, dat hij buiten gewoon groot was gaan achten te ontgaan, heeft Hoare, en heeft met hem het kabinet met het beginsel gescnipperd. Nu zal er niet verder worden geschipperd. Geneve weet, wat het aan Engeland heeftr. Geneve men heeft bet uit de houding yan Laval in den Raad ook gezien staat Bi)v weer sterk, te sterner zeifs na deze uitersto beproeving van den ernst der bedoelmgefivan Groot-Brittannie. Wat wrj voor en van den Volkenbond hebben gevreesd, is op het pogenblik niet langer te vreezen, ouverschillig, het oHe-embargo er komt of mec. De Volkenbond is de ernstigste crisis in zijn bestaan nu te boven gekomen. Op een vastberaden Engeland steunend is hij een realiteit. Maar onmiddellijlpjrt in verband daarmede staat een andere, zeer, ernstige kant van het geval. Men zal,zich schrap moeten zetten vocr de komende gnbsurtemssen. Engeland scheen eerst zijn rqkening te hebben opge- maakt, en ieder risiofttvan de toepassing der sancties te willen ajmvaarden. Daarvan is zyn regeering op 8 D^3ember afgeweken. Nu verkiaart zij uitdrukkelijk, tot haar oorspron- kelijk standpunt terug te keeren. Men kan slechts hp pen, dat Laval zich uit vreesachtigheid in. de ware bedoelingen van Mussolini vergist heeft of dat Mussolini, nu tegenover een Engeland staande, dat heel zeker niet meer tot wijken te brengen is, zich bezint. De Engelsche regeering kans thans veel wagen, omdat het land haar met onmis- kenbare duidelijkheidogemachtigd heeft de verantwoordelijkheid «p zich te nemen, waar- voor zij eerst was teruggeschrikt. Spannend echter wordt de toaatand nu in de hoogste mate. Maar men moest weten, toen Geneve zijn actie begon, dab-.ddt geen spelletje was, doch een slechts door den inzet gerechtvaar- digd waagstuk. me' St Voor Laval is de tpestand nu pijnlijk. Zijn accoord is aan allevkanten gestrand, en de ontspanning van den' toestand, die hij ermede nastreefde, is er julst door in haar tegendeel verkeerd. Het blqftfoi&tqd nog mogelijk, dat hij het olie-embargor,'ermede afgewend heeft van Italie, maar, nu de politiek van Engeland .opnieuw scherp gezet ifi, lijkt dit een tijdelijke geruststelling. Londeti moet naar een einde1 van het conflict haken, daar zijn rijksbelangen niet enkel in de MaSaellandsche Zee gevaar Ioopen. Laval was Woensdag uiterst lijdizaarn te Geneve. Hij gidg In zijn beschouwingen met Eden en met Londen mede. Zijn over- winning in de Fran?£he Kamer baatte hem weinig, nu de val vgri Hoare hem opnieuw voor een keus tusschen Italie en Engeland stelde, die bij slot viffi" rekening nooit twijfel- achtig kan zijn. Tora'hij in de Kamer sprak, kon hij het doen vcJfrrkomen, alsof er nog kans was, dat hij met zjjn accoord, dat door vele afgevaardigden Hh een verraad aan den Volkenbond werd bestiheuwd, iets had gered Nu is het gebeurde !de 6clatante bevestiging van het tegendeel. l^ci. Als nieuwe complicatie komt er nog bij, dat Herriot afgetreden SF als voorzitter der radi- cale partij. Politiek duideiijk lijkt het ons nog niet, en is het Unsschien zelfs voor nie- mand. Eerste aanieMng schijnt ons toe, dat men ruzie heeft gek/^en. Herriot, zoo heet de politieke motiveeripg, acht zijn minister- schap onvereenigbaar met het presidentschap van een partij, die*' tegan de buitenlandsche politiek van het kabinet overwegende bezwa- ren heeft. Afdoende Kjkt dan slechts, dat hij als minister af-, of uit zijn partij treedt. Maar hij is immers julst een voorvechter van oonsequente V'clkertbondspolitiekHij heeft alien mogelijken driiK op Laval uitgeoefend, om hem in het goede spoor te houden. En hij heeft ostentatief niet deelgenomen aan het applaus voor de jongste rede van Laval in de Kamer. Maar het kabinet-Laval moet in leven worden gehouden, met Herriot als een zwaard van Damocles boven het hoofd van den pre mier. Dat schept een scheeven politieken toestand, die niet recht wordt dcor hetgeen Herriot Woensdag heeft gedaan. Eer nog te verwarder. Maar, zooals gezegd, hij werd driftig. En het is voor het overige niet de eerste, en ook niet de tweede keer, dat hij op deze wijze als voorzitter van zijn partij wegloopt. PROBLEMJEN VAN HET ENGELSCHE WEREEDKIIK. Nieuwe maimen in Britsch-Indie. De ster van Gandhi verduisterd. (Van onzen V.P.B.-correspondent.) •Londen, 17 Dec. 1935. De laatste berichten uit Britsch- Indie toonen steeds duideljjker aan, dat de ster van den Mahatma Gandhi geheel verduisterd is, om plaats te maken voor een nieuwen politieken leider en een nieuwe volksbeweging. Gandhi heeft twintig jaren lang de meer dan 300 millioen Indiers opgsvoed tot het politieke strrjdmiddel van het lijdelijk verzet. Door de verscherping van de tegenstellingen tusschen kasten en godsdiensten en door den trek van enorme aantallen werklooze koelies naar de industriecentra werd echter in den laatsten tijd een toenemende radicaliteit van het politieke leven veroorzaakt, die met voor- bijgaan van de ideeen van den Mahatma op een nieuwe politieke oplossing aandreef. Bovendien heeft Gandhi zich te sterk vastge- werkt in het probleem van de „onaanraak- baren", dat voor een oplossing nog niet rijp was. Janmadas Mehta. Het is dan ook geen wonder, dat in den loop van het laatste jaar een geheel nieuwe man met een reusachtigen aanhang kon vinden; Jamnadas Mehta, out! vriend van Gandhi, die thans zoowel door de koloniale regeering als door den ouden Mahatma in den ban is ge daan. Desondanks groeit zijn organisatie, de .Democratic Swaraj Party", van dag tot dag. Vanzelfsprekend heeft men hier niet te doen met een democratische partij in den Europee- schen zin van het woord, die de oplossing van het Indische vraagstuk op de basis van een Indisch parlement zoekt, maar met een absoluut primitieve volksbeweging met als eenige actieve tendenz, de Britsche heer- schappij op zekeren dag geheel van zich af te schudden en de Indische koelies uit het lijde lijk verzet van de Gandhi-beweging tot de politieke actie op te zweepen. De chef van Mitnapore. Het meest doet deze nieuwe activistische beweging van zich spreken onder de Indische bevolking in Bengalen, daar, waar in de laag- vlakte van den Ganges tusschen Calcutta, Dakka en Benares millioenen fabrieks- en plantage-koelies wonen. Daar, in de provincie Mitnapore, raken Indische studenten en jonge aanhangers van Gandhi voortdurend slaags met de politie en de militaire commando's. En nergens in Indie is de strijd tusschen Mos- lims en Hindoes zoo hevig als in deze provin cie. De post van bestuursambtenaar te Mit napore wordt daarom te Delhi zoo ongeveer beschouwd als een ideale plaats voor zelf- moordenaars, omdat men er toch de revolvers van de terroristen onmogelijk ontgaan kan. Nadat reeds drie Magistrates" in de laatste drie jaren waren doodgeschoten, verwonderde geheel Britsch-Indie er zich over, dat de flinke politie- en bestuursdeskundige Percy J. Griffiths de benoeming op dezen post aannam. De ..Magistrate" van een Indische provincie is namelijk tegelijkertrjd opperste rechter, opperste politie-chef en militaire commandant in zijn district. Tegen hem richt zich dienten- gevolge de geheele woede van de tot actieven tegenstand besloten arbeiders en studenten, in zijn provincie ongeveer 3000 terroristen, die vereenigd zijn in het z.g. Indisch Republi- keinsche Leger". De vice-koning heeft Grif fiths daarom een eigen lijfwacht bestaande uit twee officieren en veertiem manschappen medegegeven. De Kadjah van Nepal. Door het plan van de Engelsche militaire v'iegers, om over den Mount Everest te vlie- gen, is de Radjah van Nepal weer in het mid- delpunt der belangstelling geraakt, daar hij zooals bekend alle Engelsche pantserschepen en koloniale regimenten ten spijt tosstemming moet geven om het ,,Verboden Land" te be- treden. Deze koning of iiever gezegd zijn erfelijke minister-president heerscht over het eenige onafhankelijk gebleven deel van Indie en de Engelsche gezant te Kaethmandoe, Wilkinson, heeft in Nepal even weinig te ver- tellen als een Britsch ambassadeur in een vreemde hoofdstad. Deze minister-president, Bhim Sjoem Sjoer, heeft het bevel over een geed afgericht en modem bewapend leger van Goerkha's, een militaire kaste, die door een soort militie-systeem wordt bijeen gehouden. Naast deze militaire kaste vindt men er nog de kaste van de Newaries, de handwerks- lieden, boeren en kooplieden, die door hun ar- beid het hof, het bestuursapparaat en het leger moeten onderhouden. De Indische revo- lutionairen zijn er van overtuigd, dat zij bij hun bevrijdingsoorlog op een gegeven oogen- blik den steun zullen genieten van het leger van den Radjah van Nepal, dat niet minder dan 800.000 man sterk is. De roover Abdoer Rahman. In het verre Oosten pleegt men vorsten, generaals en roovers in een ademtocht te noe- men, zooals men het uit den Chineeschen bur- geroorlog kent. Er moet daarom nog de aan- dacht op gevestigd worden, dat een roover- hoofdman, Abdoer Rahman genaamd, op het oogenbiik een van de meest populaire per- soonlijkheden van Indie is. Deze roover heeft kortgeleden het dorp Miranpoer in de provin cie Sind met 15 leden van zijn bende midden in den nacht overvallen en uitgeplunderd. Eerst liet hrj in het belastingkantoor inbreken en maakte zich meester van de belastinglijs- ten. Volgens deze lijsten werd daarna iedere inwoner gedwongen een zekere som te be- talen. Zooveei sociale rechtvaardigheid had men in Indie in langen tijd niet aanschouwd... (Auteursrecht V.P.B.) (Nadruk verboden. IN DE WAALSCHE POTTENBAKKERIJEN HET WERK STELGELEGD. De pottenbakkers uit de streek van Char- leroi hebben het werk neergelegd. Zij eischen aanpassing van de loonen aan de huidige kos- ten van iliet levensoniderihoud. Te Bouffioulx, Chotelet en Chdtelinoau is de staking alge- meen. DE BELGESCHE ZEELIEDEN DREIGEN MET STAKING. Na de officieren van de Belgische koop- vaardijvloot, hebben ook de zeelieden, aange- sloten bij de desbetreffende vakvereeniging, hun collectief arbeidscontract hebben opge- zegd. Zij eischen 25 pet. loonsverhooging voor de gewone diensturen en 50 pet. voor de extra- uren. Sedert 1932 was het loon van de Bel gische zeelieden onveranderd gebleven. SPION TER DOOD VEROORDEELD. De krijgsraad van Leningrad heeft den staatsburger Wonsowski wegens spionnage ter dood veroordeeld. Wonsowski was voor de revolutie lid van een monarchistische studentenorganisatie, en stond kort geleden in verbinding met den consul van een buitenlandsche mogendheid te Leningrad, wien hij inlichtingen verstrekte over de defensie vein de Sowjet Unie. ONTROUW BURGEMEESTER. By het bestuur van de Hongaarsche ge- meente Szolnok ten Z.O. van Boedapest zijn eenige verduisteringen aan het licht getreden. De burgemeester, Thomas Toth, is Dinsdag gearresteerd. Twee hoogere ambtenaren hebben zelf- moord gepleegd. Talrijke andere gemeente- ambtenaren zijn in hechtenis genomen. Steeds komen nieuwe oneeriyke handeiwijzen aan het licht. DE WEERKLANK IN DE VER. STATEN. Naar Reuter uit New-York meldt bevatten de bladen fearcastische artikelen aan het ad res van Baldwin, Laval en Hoare. De Engelsch- Fransche diplomatie heeft een onvergeeflijke fout begaan en een treffende nederlaag ge leden, zegt de New-York Times. Het aftreden van Hoare is de openlijke erkenning van een geweldigen knoeiboel in de regeering. De Herald Tribune zegt, dat, wat Baldwin ook moge zeggen, zulks deze merkwaardige episode nauwelijks kan verklaren, die gevoerd is met den laagsten vorm van omhandighsid en besloten is met de vernietiging van een minister van buitenlandsche zaken, die eenige maanden geleden als 6dn der knapsten van zijn eeuw is binnengehaald. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. In de Donderdag j.l. gehouden vergadering was afwezig de heer Van Cad sand. Zonder meer passeerden onder onder den hamer een schrijven van Ged. Staten van Zee- land met betrekking tot de bezoldiging der amibtenaren van den keuringsdienst van wa ren te Goes, en het proces-venbaal van kas- opname hij den gemeente-onibvanger. Ingekomen was een verzoek van de buurt- vereeniging te Driewegen tot het aanlbrengen van verscihillende vePbeteringen betreffende straten, rioleering en verlichting. De wethou- der van puiblieke werken, de heer Geelhoedt, deed mededeeling van het door hem namens burgemeester en wetlhouders ingestelde onder- zoek en van de maatregelen, die burgemeester en wetlhouders ter verbetering van den be- staanden toestand willen treffen. Verzocht was aansluitiing van de woningen van ver- schillende bewoners aan het bestaande riool. De gemeente zal de noodige rioleeringsbuizen verstrekken en de rioleering leggen, terwijl aan de betreffende bewoners is verzocht, de noodige sleuven voor de aansluiting te gra ven. Ook het z.g. „Niemand!straatje" zal wor den bestraat. Hiertoe was reeds in de vorige vergadering besloten, en herhaalden burge meester en wethouders hun voomemen, dit te doen uitvoeren. De heer De Kraiker merkte op, dat het proces dat met betrekking tot dit straatje was gevoerd, thans is afgeloopen, en de eigenaar genegen zou zyn, dit aan de ge- meente over te dragen. De heer Colsen was van meening, dat de bestaande euvelen aan de rioleering veroor zaakt waren doordat de bouwmaatschappij die eigenares van den bouwgrond geweest was, hare verplicihtingen niet was nagekomen, doch de Voorzitter antwoordde, dat zulks niet moge- iyk was, aangezien de bedoelde bouwmaat- sehappij den grond had verkocht en de ver- plichtingen die zij ten aanzien daarvan had, derhalve aan de bewoners, kocpers van den grond waren overgegaan. De heer Van Hecke bepleitte vaststelling van een behoorlijk peil voor het leggen dier rioleering, doch ontving de mededeeling, dat de bestaande toestand in hoofdizaak werd veroorzaakt door den hoo- gen waterstand in de polders, en doordat de bewoners verzuimd. hebben, de rioleering schoon te houden. Dit laatste zal thans van gemeentewege geschieden. Met de steimmen. van de heeren Den Hamer, Geelhoedt en Scheele tegen werd het salaris van den directeur der ar'beiddbeurs vastgesteld van 2300—2800. Met algemeene stemmen werd besloten, over te gaan tot aankoop van enkele percee- len grond aan den Baandijk, welke perceelen vallen in den aldaar aan be leggen weg. De voorgestelde wijziging van het uitbrei- dingsplan ontlokte van den heer Van Hecke een heftige op'positie. Hij betocgde, dat het niet eianging, daar naar zijn meening het door hem voorgestelde plan tot omlegging van den waterafvoer voor het Hulster- en Axeler Am- bacht in gevaar kwam. Hem werd te ken- nen gegeven, dat zulks niet het geval was. De Voorzitter gal te kennen, dat Burg, en Weth. het voomemen hadden, het plan van den heer Van Hecke een rustige begrafenis te bezor- gen, waarop deze mededeelde, op die uitlating in de rondvraag te zullen terugkomen. Met den stem van den heer Van Hecke tegen werd de voorgestelde wijziging aange- nomen. Met algemeene stemmen werd vastgesteld een gemeenschappelijke regeling voor toelating van kinderen uit andere gemeenten op de op en bare ULO-school. Tot leden van het Burgerlijk Armbestuur werden benoemd A. van Aerde, P. A. Leunis en K. Loof; tot lid der commissie van toezicht op het L. O. te SltA&kil-Driewegen L. van Hecke, en tot leden dier oommissie in de kom C. F. Kohler, J. Boerbooms en A. M. Moggre. Tot liid der commissie van bijstand voor de gemeentewerken werden benoemd de heeren Van Cadsand, Verlinde en Duurinck, en tot leden der financieele commissie de heeren Van Aken, 't Gilde en Den Hamer. Uit de rondvraag stippen wij aan een vraag van den heer Colsen of de gemeente er geen hinder van ondervond, dat de Waterleiding- maatsohappij na het leggen der buizen den toestand niet volledig herstelde, zooals die voordien was geweest, verschiilende particu- lieren zouden hiervan hinder hebben onder- vonden. De Voorzitter antwoordde ohtken- nend. De heer Colsen vroeg teruggave van de door enkele bewoners van den Coegorspolder gestorte waarborgbedragen voor het leggen van trottoirs en rioleering, waarop Burg, en Weth. mededeelden, dat zulks aan de hand der bouwvercrdening niet mogelijk was. De heer 't Gilde verzocht een klinkerpad te leggen van de Middensluis -wij vermoeden dat hy de Oostsluis bedoelde naar de aan- sluitende straten, en bepleitte voorts in ver band met den toestand van den weg dat al daar bij sneeuwval zand zou gestrooid worden. De heer Van HeCke kwam be rug op de uiting van den voorzitter betreffende zijn plan tot waterafvoer. Na ampele bespreking, waarbij Burg, en Weth. zich op het standpunt stelden, dat dit plan onuitvoer is, waarbij ook de heer Lambrechtsen van Ritthem zich op grond van mogelijke intemationale moeilijkheden aan- sloot, werd besloten, de behandeling van het voorstel-Van Uec'ke aan te houden tot de vol- gende vergadering. Ten slotte deed de stoffige Kerkstraat te Sluislkil ncgal wat stof opwaaien. De heer Colsen had een jaar geleden verzocht, als proef een gedeelte te asphalteeren. De heer Van Hecke was bet met zijn fractie-genoot eens, dat zulks noodig was, en wees op de ligging van het ziekeniliuis en de kleuterschool in die straat. Hij betcogde, dat het voor de hygiene nocdzakelijk was, dat deze straat ge- asphalteerd zou worden. Burg, en Weth. deel- den mede, dat naar hun oordeel deize straat als een ,,bolbaan" ligt, waarom het niet noo dig was, tot den gevraagden maatregel over te gaan. De heer Colsen noodigde den raad en bloc uit, hedenavend in de bed'oelde straat een kijkje te komen nemen. Hierop volgde een zacht uitgedrukt geanimeerde be spreking, waarvan bet slot was, dat Burg, en Weth. te kennen gaven, niet genegen te zijn, tot asiphalteering dier straat over te gaan, in verband met den goeden toestand, waarin deze verkeert. KERSTGROETEN VOOR HET KIND. Zeer fraaie Kerstkaarten zijn overal ver- krijgbaa'r; naar het voorbeeld van de Engel sche dubbele kaarten in een couvert, en voor slechts 15 cent. Mogen er vele verzonden worden! Bijna overal, d.w.z. in 1000 plaatsen en ge- huchten van Nederland verlangen de ijverige medewerkers niet beter dan er vele te ver- koopen. EEN ONDERSCHEIDING. Bij Kon. besluit is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille in zilver aan A. de Winne, in dienst van de familie De Nijs, te Axel (by bevordering) VRIJWILLIGE VOLDOENING VAN BELASTING. De Minister van Financien maakt bekend, dat ten behoeve van 's ryks schatkist is ont- vangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belasting naar inkomen en/of ver- mogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Hulst f 1,60. DRIE VINGERS AFGEKLEMD. Maandag had de vlasbewerker H. v. Dors- 3elaer, in de vlasfabriek van den heer Van Helsland te St. Jansteen het ongeluk met de hand in de vlasbraak te geraken, met het on- gelukkige gevolg, dat drie vingers werden afgeplet. Door zyn tegenwoordigheid van geest te behouden kon hij direct de braak stilleggen, met den afzetriem af te leggen, anders had het ongeluk nog grootere gevol- gen gehad, meldt het „Dbl. v. Zeeland". Spoedig daarop werd hij voor geneeskun- dige behandeling naar het Liefdehuis te Hulst vervoerd. WATERSCHAPPEN. Bij Kon. besluit is benoemd: tot gezworene van den Melopolder de heer A. D. Boenne te Graauw en Langendam. LUXOR THEATER. Wolga in VLanimen. We hebben een film gekend, getiteld Brand aan de Wolga", die den befaamden opstand van Pugatschef in het begin der vorige eeuw in beeld bracht. Thans heeft Tourjanski, een uitgeweken Rus, die sinds jaren in Parijs werkt, nog eens een opstand laten uitbreken aan de Wolga, biykhaar een gefingeer- den opstand, die zich afspeelt even voor den wereldoorlog. Uit alles blijkt dat Tourjanski, evenals vele oude Russen, het verleden niet vergeten kan, en gaarne fantaseert over de tijden. die hy nog in zijn vaderland heeft ge kend. Hier is een jong officier, die in een een- zaam gamizoen verliefd wordt op de dochter van den commandant en zijn liefde beant- woord ziet, zeer tot ongenoegen van een col- lega, die opvallend een schurk is. Orloff, zoo heet de jongeman, heeft tijdens zijn reis naar het barre Noorden een man van den dood ge red, wiens naam hij niet kent, doch die later blijkt te zyn de leider van een opstand, die zich Tsaar aller Russen noemt. Deze bende- leider trekt met zijn troepen voort en nadert ook het eenzame garnizoen. Er wordt dapper gevochten, doch de soldaten en officieren moeten het onderspit delven. Zij worden vol- komen uitgemoord, uitgezonderd Orloff, die genade krijgt als dank voor de weldaad, eer- tijds zijn vijand bewezen. Zijn mede-aanbid- der echter is naar den vijand overgeloopen en heeft het nog steeds voorzien op het jonge meisje, dat bewusteloos ligt en verzorgd wordt door de vrouw van den geweldenaar, welke vrouw door hem geroofd is en wier ouders gevangen werden genomen. Orloff weet de hoofdstad te bereiken en vraagt den generaal om hulp om de benden van den opstandeling te kunnen verslaan, het geen afdoende geschiedt. By een voorpost houdt hij een slede aan, waarin zqn geliefde zit met haar belager naast zich. Deze snoodaard had haar willen ontvoeren, wordt thans echter zonder omhaal neerge- schoten, zoodat de gelukkigen by elkaar zijn voor goed. Aan het station, waar hun trein passeert, gaat Orloff bloemen koopen voor zijn bruid en plotseling staat hij voor den bendeleider, die gevangen genomen werd, zijn dwaling erkent en weggevoerd wordt. Dwars door de bloemetjes heen omhelst Orloff zgn verioofde en het verhaal is uit. Wat het leven verwoest. In de tweede, ontroerende film „The strange Case of Clare Deane" geeft Wynne Gibson een wonderlijke creatie. Zij weet van de moeder een dier ontroerende menschen te maken, die zeer zelden in films leven, doch die men niet vergeet, wanneer men ze eenmaal aanschouwd heeft. Haar arme bijziende ge- zichtje en haar hongerige oogen baheerschen de laatste acten en ontroeren den meest door filmsentimentaliteit verharden mensch hoe sceptisch men ook tegen den aanvang dezer film staat, aan het slot heeft Wynne Gibson een volledige overwinning behaald. Het scenario is het conventioneele. Een onwaardige dobbelaar, voor wien een meisje haar positie offert. De speler verbruit zrjn laatste kans en brengt zijn vrouw in het tucht- huis. Een onbekende adopteert het kind, dat als latere schoonheid een jongen millionnair( kan huwen. Dan komt het uit de gevangenls ontslagen echtpaar zijn noodlots-schaduw werpen. Doch moederliefde doet den onwaar- digen vader neerschieten en de oude moeder incognito blijven, opdat het kind gelukkig zij. Men ziet, het scenario is het gewone recept, doch de regie is natuurlijk en eenvoudig, de vertolking van deze al te melo-dramatische geschiedenis uitsteken, waardoor deze film boven het gewone, Amerikaansche peil uit- stijgt. Een enkele maal bereikt zij lofwaar- dige momenten, geiyk by de montage in den aanvang. Collecte Blinden. Evenals andere jaren wordt ook dit jaar wederom gecollecteerd voor de 150 blinden, tewerk gestald in d e bekenide in rich ting, Plan - tage Middenlaan 64 te Amsterdam. De'ver- eeniging stroeft er naar den blinden in staat te stellen zich zooveei mogelijk in het miaat- schappelijk leven te kunnen haradhaven, op dat zij hun gemis zoo weinig mogelgk zullen gevoelen. Cm dit doei te bereiken wordt aan de blinden voor hun anbeid een besc'oeiden loon uitjbe'taald, waardoor zy in staat. zijn voor zich en de hiumnen te zorgen. De ver- ■eeniging beschikt tevens over een Intemaat voor alleenstaande vrouweiyke blinden. Voor het uitkeeren van boventoedoelde loonen is veel gelid noodig, waartoe ook een bercep op U wordt gedaan. De vereeniging hoopt dat de inwoners van onze gemeente met milde hand zullen geven, teneinde dit schoone werk in stand te kunr.en houden. De collecte wordt gehouden in de week van 23 tot 28 Decem ber a.s. Brasi. Dinsdagavond omstreeks 8% uur brak door onbekende oorzaak brand uit in de wagen- makerswerkplaats van den heer B. alhier. Daar het vuur volop voedsel vond in den groo- ten voorraad planken en hout, stond het per- ceel weldra in lichter laaie. De brandspuit was spoedig aanwezig en door het flink en krachtig aanpakken der manschappen kon heit vuur tot de werkplaats beperkt biyven. R ts verzekerd. Ongeval. Toen de 66-jarige wed. D. W., van Osse- nisse op bezoek was bij haar dochter in de Molenstraat alhier, kwam ze door de gladheid te vallen zoodanig, dat ze haar been brak. Ter verdere verpelging werd ze opgenomen in het R.K. ziekenhuis te Groenendyk. HOOGER BEROEPEN. Door C. H., wed. R. H., oud 72 j., zonder beroep, en J. H., oud 35 j., landbouwersknecht, beiden wonende te Hoek, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Politierechter te Middelburg, waarbij zg ver oordeeld zqn resp. tot f 20 boete of 10 dagen hechtenis en f 40 boete of 20 dagen hechtenis, wegens verboden nederlage van sigaretten- papier. Idem door J. F. d. S., oud 54 jaar, arbeider, wonende te Biervliet, tegen het vonnis der rechtbank te Middelburg, waarbij hij wegens openbare schennis van de eerbaarheid is ver oordeeld tot een maand gevangenisstraf. (Vervolg vergadering van Dinsdagmiddag. Subsidie land- en tuinbouwonderwys. Ged. Staten stelden voor ten behoeve van land- en tuiribouwcursusisen in Zeeland tot wederopzeggings toe een subsidie ad /0,45 toe te kennen voor elk uur onderricht, waarvoor het Ryk f 2 bij'draagt. Aangencmen. Afschryving voorschotten Zeeuwsch- Vlaamsche Tramweg-Maatschappy. Ged. Staten stelden voor op de rentelooze voorschotten, verstrekt aan de Zseuwsch- Vlaamsche Tramweg-Maatschappij, ad 941.183, af te schrijven 85 zoodat rest f 141.177,45. De heer VAN BOMMEL VAN VLOTEN zeide, dat Ged. Staten hem hadden opgedra- gin tevens inlichtingen te geven. In de eerste plaats over de dure gebouwan Dit moeten wy alien erkennen. Wat betreft het salaris vein den directeur, dit bedraagt 10.000, terwyi hy daamaast heeft een bijdrage van 3 pet. tot een maxi mum van 3000. Dit is inderdaad een hopg salaris. Men hesft een contract aangegaan met den directeur ongeveer op de basis van de salarissen in Indie, waar deze directeur werkzaam was. De directeur is bereid overieg te plegen met den raad van commissarissen over herzienlng van zijn salaris. iDe directeur heeft zoodanig gewerkt dat een schul'd van 4 ton is omgeizet in een winst van 7 ton. De achteruitgang van de tram is een gevolg van de eeonomische tijdisomstan- digheden. Een belangrijke quaestie is de terughetaling van de rentelooze voorschotten. Hoewel de maatschappy goede jaren heeft gehad, is nooit iets terugbetaald. De terugbetaling is gere- geld tusschen den Staat en de Zeeuwsch- Vlaamsche tram. Het dividend van deze maatschappy heeft •hoogstens 5 pet. bedragen en wel in 1929. By dit dividend ibehoefde nog geen rentelooe voorschot te worden terugbetaald. Hiema gaf hij een uiteenzetting welke voor schotten aan de "verschiilende tramwegmaat- schappy'En door de provincie zqn verstrekt. Hiema kwam hy op de vragen van het be- heer. Men kan niet zeggen dat by dit beheer groote nalatigheden zqn begaan. Er zijn geen groote fouten gemaakt. Wat de tarieven en de loonen van het per- soneel betreft, is de maatschappy aan handen en voeten gebonden. Een nieuw accountantsonderzoek wordt niet nocdig geacht, omdat het toezicht op de finan cien der maatischappq ruimsohoots vokioehde moet worden geacht. Een nieuw accountantsonderzoek zou wei nig licht brengen. Als men de obhgatiehouders meer tegemoet wil komen, zou er van een reorganisatieplan niets terecht kem'tn. De thans ontworpen reorganisaties gaan nit in dezelfde gedachte, dat eerst otoligatiehou- ders en aandeelhouders worden geholpen eai eerst daarna pas Rqk en provincie. Fq moeten ons niet te veel illusdes maker het bedrijf weer zal opfoloeien. Als het verloren vervoer weer wordt inge- haald, is er kans dat er meer loonend bedryf zal kunnen ontstaan. iDe eeonomische crisis hieeft deze maat- schappij een grooten klap gegeven. De daling in de opbrengsten van passagiers- en goede- renvervoer werd steeds grooter. Hq wil zich niet aan voorspellingen wagen of de opbrengst weer zal kunnen toenemen Spr. meende met deze uiteenzetting te kun nen volstaan. De heer VAN DER FELTZ is niet gerust gesteld dcor de uiteenzettingen van den direc teur der tram. Het is meer een papieren saneering. Hy had iiever gezien dat de cqfers waren teruggefbractot tot de reeele wcrkelijk- heid. Hij wil niet bepleiten dat deze tram weg moet. De trainmen ztjn over het algemeen ten doode opgeschreven. Wlq hebben enkel cijfers gehoord, doch nieuwe gegevens en een zelfstandig rapport waren zeker wenschelqk. In den raad van commissarissen zitten reedr 2 leden van Ged. Staten, dus een derde lid zal de zaak niet kunnen redden. Het is de vraag of de tram moet worden opgeheven;: of I dat zy moet blijven bestaan. Als wy de pen-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 2