48. Subsidie aan de Ned. Vereeniging voor Gemeente be Langen. f 5. 49. Oouponlbelasting. f 5. 50. Kosten van uitfoetalinig van aflosbare o'Migaties en vervallen coupons. 15. 53. Kosten van officieele ontvangsten. Memorie. 62. Kosten van vergaderingen, verver- eehingen enz. 100. De heer ViAiN DRIEL merkt op, dat weer •wordt voorgesteld, de ververschingen voor de leden van den raad weer in te voeren. De beer VAN CAJDSAiND meenit, dat bet jiem niet gaat om dit kopje koffie. Spreker voelt er zelf wel iets voor, docb gezien de geschiedenis in dezen wenscbt ,hij, indien het voorstel wordt aangenomen, geacbt te worden tegen te hebben gestemd. De VOORZITTER merkt op, dat men van inzicbt kan veranderen. De beer SCHEELE is van meening, dat in- cfien men de zaak van die zijde wil bezien, er iets voor te zeggen is. Men mag dan evenwel niet teveel in rekening brengen. Gewoonlijk drinkt spreker 's voormiddags een kopje kof fie, 's namiddagg tbee en 's avonds ook een kopje tbee. Hij vindt dan' een bedrag van 0.37^ wel aan den hoogen kan.t, en zou 1 lefts t zien dat dit met 2/3 werd vertminderd. De heer COLSEN betoont zich een voor- stander van de wedier-invoeiung der verver- sdbingen voor de leden van den raad. De VOORZITTER oonstateert met voldoe- Jimg, dat het voorstel voldoende gesteund wordt. Het wordt aangenomen met 11 tegen 4 Htemmen Voor stennmen de beeren Geelhoedt, Lam- brechtsen van Ritthem, Van Aken, De Kra- ker, Duurinck, Van Hecke, Oolsen, Van Driel, 't Gilde, De Vos en Den Hamer; tegen stem- men de beeren Van Cadsand, Scheele, Ver- Itnde en De Bruijn. 53. Kosten van aansluiting aan het regi- stratuurbureau der Ver. voor Ned. gemeenfeen. 175. 54. Kleeding en rijiwieltoelage gemeente- ibode. 25 55. Kosten van onderhoud woonwagen kamp. 25. De beer VAN 'HECKE zou gaame zien, dat het woonwagenkamp zoo mogelijk werd inge- richt, dat het betooorlijk is, en in het alge- meen de veUigheid van het verkieer geen af- breuk doet. Hij zou bet op prijs stellen, in dien het daartoe behoorlijk werd afgemaakt. De VOORZITTER deelt mede, dat dit laat- ete gebeurt. Er wordt een stal gemaakt voor paarden, deze moet althans in deze begrooting voor het jaar 1935 worden afgewerkt. Met het Rijk zijn burgemeester en wethouders in onderbandeling om meer gronid in erfpacht te krjjgen. De heer OOLSEN heeft naar de kosten van bet achter het woonwagenkamp liggende ter- rein geinformeerd, en is hem medegedeeld, dat dit zou kosten 23 per gemet. Hij vermoedt, dat de gemeente wel een deel van den pachter zal kunnen krijgen, en dan zou men het kamp kunnen doortrekken tot aan de leiding. Zoo- doende zou men iets goeds verkrijgen, en zou kunnen bereikt worden, dat het woonwagen kamp wat naar achter zou ikunnen. Hij denkt dat de gemeente wel een stukje van dien grond zal kunnen krijgen, want de pachter verklaarde, dat hij van die menschen nogal last had. De heer GEELHOEDT vraagt zich af, of de gemeente het woonwagenkamp zoo moet inrichten, dat de woonwagenbewoners uit den heelen omtrek hier heen kcmen. Naar zijn meening is de toe3tand aldaar meer dan vol doende. De heer VAN HECKE merkt op, dat de zaak niet is zooals de heer Geelhoedt voor- stelt. Die menschen trekken overal heen. Door de sltuatie aldaar wordt entree van de gemeente bedorven, het is er een mesthoop. Men kan die menschen nu wel als minder- waardige menschen beschouwen, doch meent, dat toch minstens den eisch mag gesteld wor den, dat ze kunnen beschikken over een be hoorlijk verhard terrein. De heer GEELHOEDT moet tegenspreken, dat hij die menschen als minderwaardige men schen zou beschouwen. De heer Colsen heeft evenwel zooeven ook al gezegd, dat men er last van ondervindt. De heer VAN HECKE stemt toe, dat men ae bijna overal weg steekt. Onlangs heeft spreker in de omgeving van Veghel ook nog een woonwagenkamp ontmoet. Dit was on- geveer 2 uur overal van verwijderd. De heer COLSEN vraagt, een privaat te doen aanbrengen. De VOORZITTER: Een latrine! 56. Gedingen en reehtskundig advies. f 100. 57. Vergoeding asm den agent van politie te Sluiski! vooi het beschikbaar stellen va:i zijn woning in het belang vain de algemeenc drenst f 100. Hoofdstuk HI. Openbare veiligheid. Inkomsten 58. Verhaal van pensioensbijdragen be- treffende het personeel der gemeente politie. S 1960. 59. Restitutie van kosten wegens bewa ring van gearresteerden. Memorie. 60. Rechten als bedoeld bij artikel 8 der aioscoopwet. 50. 61. Inkomsten terzake van de huisvesting van personeel van de gemeente politie. 150. Uitgaven 62. Beiooning van de inspecteurs, dienaars en verdere beambten van politie, mitsgaders van de veldwachters. 18750. 63. Kleeding en uitrusting der politie- dienaars en veldwachters. 900. 64. Kleeding en rijwieltoelagen. 285. 65. Kosten van wachtgebouwen en bureaux, alsmede licht en brandstoffen voor die lokalen. 600. 66. Kosten van de ambtswoningen der veldwachters. 50. 67. Bureaubehoeften. 300. 68. Kosten van telefoon en telegraaf en van radio-telefonische en telegrafische be- richtgeving. f 200. 69. Kosten van dag-, week- en maand- bladen en aankoop van boeken ten dienste van de politie. f 60. 70. Plaatsen van advertentien. Memorie. 71. Reis- en verblijfkosten. /25. 72. Kosten van zegels. f 5. 73. Bewaring van gearresteerden. 50. 74. Kosten van opsporing en onderzoek in strafzaken. 50. 75. Reisgeld voor passanten en overige uit gaven der politie. f 400 76. Subsidies en andere uitgaven ten be- hoeve van politiescholen en cursussen. f 5. 77. Bslooning en premien aan brandmees- ters en brandspuitlieden. 500. 78. Onderhoud van brandbluschmiddelen. 900. 79. Onderhoud van brandweerkazernen en (brandspuithuizenf 50. 80. Onderhoud der lantaarns en verdere kosten der verlichting. 9000. De VOORZITTER deelt mede, in antwoord op vragen die in de afdeelingsvergaderingen zijn gesteld, dat burgemeester en wethouders met de P.Z.E.M. in onderhandeling zullen tre- den om te komen tot een lager stroomprjjs. De heer Van Aken is van meening, dat gas- verlichting goedkooper zou uitkomen. Bij wjjzs van proef zullen burgemeester en wet houders er toe overgaan, bij een aan te leg- gen nieuwe straat het met gasverlichting te probeeren, en aan te zien, of deze verlichting beter is dan die door middel van electrischen stroom. De heer VERLINDE vraagt of het niet zou kunnen worden gevonden met de P.Z.E.M. op de manier, zooals voor de particulieren met hec vastrecht geschiedt, nl. dat een zaker stroomverbruik voor een bepaalden prijs wordt vastgesteld, en hetgeen meer dan gemiddeld verbruikt wordt, tegen een zeer verlaagd ta rief geleverd zou worden. Indien spreker na- gaat, dat in 1934 voor ruim f 8700 stroom verbruikt is, komt de verlichting op een hoog bedrag, en kan er wel iets af voor onderhoud en afschrijving op het net. Hij meent, dat het aan te bevelen zou zijn, indien het kon ge vonden worden op de door hem geschetste wijze, en dat dan voor de meer dan gemidde'd verbruikte K.W.U. een zeer verlaagd tarief zou kunnen worden vastgesteld, waardoor het misschien mogelijk zou zijn, grootere lampen te gebruiken, zonder dat hiervoor een veel grooter bedrag voor verlichting zou moeten worden betaald. Men zou dan wellicht met pi.m. f 400 meer kunnen toekomen. Mogeigk zou men ook kunnen blrjven beneden het be drag dat thans betaald moet worden. Hij spoort er toe aan, dat pogingen zullen worden aangewend, dat de gemeente meer en beter licht krijge, voor niet veel meer geld. Wat betreft de gasverlichting, omtrent die te Axel is spreker niet op de hoogte, doch wel kent hij de gasverlichting te Brussel. Het komt misschien, omdat het een groote stad is, doch spreker meent, dat men hier bij Brussel vergeleken, een veel betere verlichting heeft. Die is ginds veel slechter dan hier. Het hangt er misschien ook wel van af, hoeveel lan taarns er geplaatst worden. De VOORZITTER deelt mede, naar aan- leiding van de opmerkingen in de afdeelingen omtrent dit onderwerp reeds een onderhoud te hebben gehad, en te hebben gehandeld in den geest, zooals die aldaar naar voren ge- bracht werd. De heer LAMBRECHTSEN VAN RITTHEM geeft burgemeester en wethouders in over- weging, een deskundige te raadplegen om de stadsverlichting te bespreken. Hij wijst op de nieuwe kwikdamplampen, waardoor het mis schien mogelijk zou worden, bij minder lam pen meer licht te distribueeren. De heer GEELHOEDT meent, dat dit geen bezwaar is. De heer VAN HECKE merkt omtrent dat licht op, dat in de Vlooswijkstraat een proef genomen wordt, met de stadsverlichting en „het licht der toekomst". Een vergelijking is hier evenwel niet mogelijk, want om een nuttig effect te hebben, moet de aldaar aangebrachte verlichting op een hoogte van 8 meter zijn geplaatst. Thans wordt het kijkobject door te lage plaatsing gehandicapt. Men wordt tel- kens gehinderd door de andere lampen die er tusschen staan. Hij stelt burgemeester en wethouders voor, een ernstige studie te maken van de verlichting in de Vlooswijkstraat, nu deze straat zelf de proef reeds neemt, en de andere lichten er van tusschen uit te halen, bij wijze van proef. Men heeft dan althans 66n straat die in die richting verlicht is. De VOORZITTER meent, dat dit een heel aardig experiment zal zijn. Burgemeester en wethouders zijn thans van den toestand op de hoogte gesteld, en weten in weike richting de wenschen van den raad zich bewegen. De heer COLSEN vraagt of reeds met de P.Z.E.M. is onderhandeld over het verwijde- ren van den bewusten paal te Sluiskil. Hij meende dat contractueel was vastgelegd, dat, indien de gemeente opdracht gaf tot verwijde- ring van een bepaalde paal, zulks diende te geschieden. De heer VERLINDE merkt op, dat men van die zijde niet zooveel medewerking onder vindt. De VOORZITTER vindt het gelukkig, dat te Sluiskil nogal rustige menschen wonen. De heer COLSEN: Ja, mijnheer de Voor- zitter, u lacht wel, maar die paal staat daar leelrjk in den weg. De VOORZITTER stelt zich voor, dat de menschen in menigte tegen dien paal aan- loopen. De heer COLSEN merkt op, dat in de Nieuwstraat toch ook een paal door de P.Z.E.M. is weggenomen. Hij is van meening, dat de P.Z.E.M. daartoe verplicht is. De VOORZITTER: Indien wij de kosten betalen 81. Subsidie en'of contributie aan de Alge- meene Nederlandsche Wielrijdersbond (A. N. W. B.) 25. 82. Kosten ter zake van verzekering, pen- sionneering enz. van ambtenaren en beambten betreffende personeel der gemeentepolitie. f 3170. 83. Kosten van verzekering tegen brand- schade en stormschade. f 10. 84. Rente van geldleeninaren ten laste van hoofdstuk HI komende. f 175. 85. Aflossimg van geldleeningen ten laste van hoofdstuk HI komende. 160. 86. Bijdrage aan hoofdstuk VH van de kapitaaldianst tot het herkrijgen van ver- vreemde kapitalen. f 827,38. 87. Bijdrage aan hoofdstuk XVI van den kapitaaldienst tot dekking van de kosten van sluiting, vervroegde aflossing en conversie van geldleeningen. Memorie. 88. Koste"" -"an de burgerwacht en van de bijzondere vrijwillige landstorm. f 50. De heer 't GILDE vraagt omtrent dezen post hoofdelijke stemming. Zijn vraag wordt gesteund door de heeren Van Cadsand en Van Driel. De post wordt goedgekeurd met 10 tegen 5 stemmen. Voor stemmen de heeren Geelhoedt, Scheele, Verlinde, Lambrechtsen van Ritthem, Van Aken, De Kraker, Van Hecke, Colsen, Den Hamer en De Bruijn; tegen stemmen de heeren Van Cadsand, Duurinck, Van Driel, 't Gilde en De Vos. 89. Aandeel van het rijk in de ontvangen rechten, als bedoeld hij art. 8 der bioscoop- wet. f 20. 90. Keuring en herkeuring van trekhon- den f 15. 91. Bijdrage aan hoofdstuk VII van de ge- wone dienst wegens derving van rente van vervreemde kapitalen. f 525. 92. Bijdrage aan hoofdstuk VI van de ge- wone dienst wegens gedeelte van de jaar- wedden van de vaste werklieden. 100. Hoofdstuk TV. Volksgezondheid. Inkomsten 93. Keur- en slachtloonen. 3200. 94. Verhaal van pensioensbijdragen. f 220. Uitgaven 95. Beiooning voor te verrichten vacci- natien en lijkschouwingen. 10. 96. Kosten van maatregelen genomen krachtens de besmettelijke ziektenwet. 30. 97. Kosten van de keuringsdienst ingevolge de Vleesehkeuringswet. f 2450. 98. Btjdrage in de kosten van de keurings dienst ingevolge de warenwet. 1400. 99. Kosten ter zake van verzekering, pen- sionneering enz. van ambtenaren en beambten. 350. 100. Subsidie aan bad- en zwemvereeni- gingen. f 200. De VOORZITTER deelt, naar aanleiding van de opmerkingen in de afdeelingsvergade ringen mede, dat burgemeester en wethouders ten aanzien hiervan paraat zijn. De heer VAN CADSAND wenscht geacht te worden, tegen dezen post te hebben gestemd. De heer GEELHOEDT deelt mede, dat voortdurend er voor wordt gewaakt dat geen ratten voorkomen. De heer 't GILDE had vernomen, dat door Dr. Van Breda Vriesman een geval van ziek- te van Weill zou zijn geconstateerd. De heer GEELHOEDT moet dit beslist tegenspreken. De heer 't GILDE spoort aan, er voor te zorgen, dat de zaak daar zuiver gehouden wordt. 3 01. Kosten van en bijdragen voor uitzen- ding en verpleging van kinderen in gezond- heias- en vacantiekolonies. 10. 102. Subsidie aan plaatselij.ke afdeelingen van dc vereeniging ,,Het Groene Kruis". f 800. 103. Subsidie aan de vereeniging „Het Wit-Gele Kruis" en haar afdeelingen. 450. 104. Subsidie aan ziekenhuizen en sana toria. 4500. De heer SCHEELE deelt mede, dat deze post vermindert met f 500, daar de voorzitter der ziekenhuisvereeniging heeft medegedeeld, dat het ziekenhuis met f 500 minder rond kan komen. Hoofdstuk V. Volkshuisvesting. Inkomsten 105. Renten en aflossing van voorschot- ten, verleend in het belang van de verbetering der volkshuisvesting. f 33.000. 106. Bijdragen van het Rijk krachtens art. 56, derde lid, der woningwet. 13700. 107. Terugontvamgst van teveel bij voor- schot uitbetaalde exploitatiebijdrage aan wo- ningbouwvereeniging. Memorie. 108. Huur van arbeiderswoningen, gebouwd in het belang van de verbetering der volks huisvesting. f 375. 109. Huur van noodwoningen. f 550. 110. Erfpacht voor de uitgifte van gronden in het belang der volkshuisvesting gebruikt. 1940. 111. Voordeelig saldo der exploitatie- rekening van de middenstandswoningen. Me morie. Uitgaven: 1 112. Overige rente van geldleeningen ten laste van hoofdstuk V komende. 2055. 113. Overige aflossingen van geldleeningen ten laste van hoofdstuk V komende. f 1605. 114. Annuiteiten aan het Rijk verschuldigd terzake van ontvangen voorschotten in het beiang van de verbetering der volkshuisves ting. f 15100 115. Overige annuiteiten van geldleenin gen ten laste van hoofdstuk V komende. 18200. 116. Bijdragen ter tegemoetkoming in de betaling van rente en aflossing van een door de gemeente verleend voorschot in het belang van de verbetering van de volkshuisvesting j 18300. 117. Teruggave aan het Rijk van teveel bij voorschot ontvangen bijdragen ex art. 56 der woningwet. Memorie. 118. Onderhoud van arbeiderswoningen ge bouwd in het belang van de verbetering der volkshuisvesting. f 120. 119. Onderhoud van noodwoningen. 105. 120. Uitgaven ter zake van het fonds voor huurverlaging. Memorie. 121. Aandeel van het Rijk in het voordeelig saldo der exploitatierekening der midden standswoningen. Memorie. 122. Aandeel van het rijk in het voordeelig saldo van de exploitatierekening der nood woningen. f 405. ■Hoofdstuk VI. Openbare werken. Inkomsten 123. Marktgelden, wik-, weeg- en meet- gelden. 3200. De heer OOLSEN verzoekt aandacht voor het volgende. Voor het ophalen van bedrijfs- vuil moet per 3 maanden f 40 betaald worden. De nijvere middenstand wordt hierdoor gedu- peerd. Dit is een proef, die niets opbrengt dan een hoop rompslomp voor de belangheb- benden. En dan komt men nog met klachten over bosjes bloemen, die niet meegenomen worden. Spreker heeft vernomen, dat er van dien heelen ophaaldienst f 40 per 3 maanden inkomt. De heer SCHEELE merkt op, dat dit er totaal niets mee te maken heeft. De raad heeft vastgesteld, dat voor f 160 per jaar de betrokkenen hun bedrijfsvuil kunnen doen weghalen. Indien zij dit niet wenschen, dan kunnen zij het zelf wegvoeren. Indien men zou willen terugkeeren op den ingeslagen weg, en het bedrijfsvuil op den ouden voet van vroeger zou doen oplhalen, zou dit de gemeente weer heel wat kosten. Er zijn er bovendien slechts enkelen, die die voorschriften naleven. De heer COLSEN merkt op, dat het hier gaat over f 40, waarvoor de geheele zaken- wereld te Ter Neuzen moeilijk zit. Het is te begrijpen, zegt spreker, dat een alleenwonen- de juffrouw geen vuil heeft, doch hier wordt een belasting cp dien middenstand gelegd, die 40 per 3 maanden opbrengt; kan men daar- voor heel dien toestand thans laten bestaan? De heer GEELHOEDT meent, dat als alle menschen de verordening naleefden, er, dan heel wat meer van binnen zou komen. De heer VAN AKEN wijst er op, dat een particulier in de gemeente het schappelijker doet dan de gemeentereiniging. De VOORZITTER merkt op, dat dit zuiver de kwestie is. Het tarief voor het ophalen van bedrijfsvuil is bij verordening vastgesteld. Het gaat er bij den heer Colsen niet om, dat dit slechts /40 per 3 maanden opbrengt. Hij zegt: als de vos de passie preekt... dan komen de slagers, en dat kost hen bij ons 350 per jaar. De heer COLSEN deelt mede, dat de sla- gerslbond het gedaan krijigt voor 200. De heer VERLINDE is van meening, dat men consequent moet blijven. Er is een tarief vastigesteld voor het ophalen van bedrijfsvuil. Waar er nog bedrijven zijn, die dit vuil opha len, kan de gemeente het niet voor niets gaan doen. Men moet hiermede voonzichtig zijn. De VOORZITTER merkt op, dat indien het voorstel-Colsen zou aangenomen worden en alle bedrijfsvuil zou worden weggehaald, dit de gemeente zou kosten een wagen met paard ien voerman, benevens een man. Dit zou dan allioht op een f 2400 kcmen. De heer COLSEN heeft alleen gedoeld op het weghalen van het bedrijfsvuil bij den mid denstand. Hij had in 't geheel niet de bedoe- ling, de zagerij daarin ook te betrekken, (kit is nooit vrij geweest. Het is met name voor de slagers een stuk belasting, bij de 1400 a 1500 die ze voor den keuringsdienst moeten offaren. Men begrijpt wel, dat het niet aan- gaat, als de gemeente het duibbele vraagt, het bedrijfsvuil dan door haar te doen weg halen. Daarom heeft de slagerabonid besio- ten, dit zelf te latin doen. De VOORZITTER is van meening, dat dit van den slagerslbond goed gezien is. De heer SCHEELE merkt op, dat dit des te meer een aansporinig voor burgemeester en wethouders is, het niet te doen. De heer OCLiS'EN meent, dat het van be lang is voor den middenstand en een belas ting is, die niet gemotiveerd is. De heer SCHEELE: De heer Oolsen hamert er op, dat dit een belasting is voor den mid denstand. Zulks is niet juist. Dit zijn on- kosten die bij het bedrijf begrepen zijn, en ook door het bedrijf dienen te worden bekostigd. Men zou denken, als men den heer Colsen zoo hoort, dat er binnenkort verkiezimgen zijn! iDe heer COLSENDat kan ik tegenover u zeggen, wij hebben geen propaganda gevoerd. Wij deden dat niet, u wel! De VOORZITTER merkt op, dat de heer Oolsen zijn vrienden de slagers kan mededee- len, dat het ophalen van het bedrijfsvuil bij de gemeente f 350 kost. De heer VAN HECKE acht het een ver- keerd idee, dat een vuilniskar in een brand- gang zal worden gabracht. Strakjes komt er een kolenkar, en op den duur wordt de brand- gang een pulblieke weg. Hij spoort aan_ er voor te waken, dat de brandigangen zullen gebruikt worden uitsluitend voor het doel, waar zij voor zijn, en dat men er hoogstens eens een enkele keer met een fiets kan pas- seeren. De VOORZITTER zegt toe, dat een voor- zichtig gebruik van de brandgangen zal ge maakt worden. De heer VAN HEQKE blijft hij zijn mee ning. In brandgangen moet mien met nor- male wagens niet komen. De heer DE KRAKER vraagt, of de vuil- nisiwagen na de verandering dazelfde kubieke ini'aouid zal behouoden. De VOORZITTER deelt mede, dat daamaar gestreefd zal worden. 124. Begrafenisrechten. 1400. 125. IRechten wegens door den gemeente- reinigingsdiensten versitrekte diensten. f 2500. il26. Opbrengst van den verkoop van as en vuilnis. Memorie. 127. Belasting' wegens gebouwde eigen- dommen en daarbij behoorende erven, die aan openbare land- of waterwegen belenden of in de onmiddelijke nabijheid daarvan gelegen zijn en wegens ongebouwde ei'gendommen die aan deze wegen belenden of op deize wegen uit- gang hebben. f 4800. 128. Terugontvangst van kosten van ver- stratingen, enz. ten behoeve van de bedrijven en van derden. 200. 129. Opbrengst, houtigewas staande aan openbare wegen. Memorie. Uitgaven 130. Jaarwedlden van het personeel ten dienste van Bet behesr der openbare werken, voor zoover niet onder de volgende artikelen begrepen. 18.600. 131. Schrijf- en bureaubehoeften. 150. 132. Onderhoud straten en piemen. 2450. De heer OOLSEN merkt op, dat naar aan leiding van een verzoek van bewoners detzer straat eenigen tijd geledsn een trottoir in de Vlooswijkstraat is gelegd, doch dat de straat zelf er nog bedroevend bij ligt. Daarom heeft hij voorgesteld, den gewonen weg te vemieu- wen door het leggen van een weg van klinker op een onderlaag van gewals.te brikken, en hiervoor op de begrooting een post uit te trek ken van 4000. Men zal het met hem eens zijn, dat de toestand, waarin deze straat verkeei;t, zeer veel te wenschen overlaat. Bij slecht weer sifcaat deize straat door de vele putten geheel vol plassen. Deze straat zou geheel ge- licht moeten worden. De gemesnte mag deze straat toch wel in orde hoouden. Het is toch noodig, en men ziet toch ook, dat deze straat ook meer en meer winkelstraat wordt. De be woners hebben getoond, dit te beseffen, door zelfstandig een proef te nemsn met een nieu we verlichting. Daarom heeft spreker dan ook gevraagd, voor de vernieuwing van deze straat een bedrag uit te trekken vein 4000, voor het leggen van een klinkerstraat. Hij hoopt, dat dit voorstel een meenderheid zal verkrijgen. Dit zal ongetwijfeld aan de in deze straat geveetigde middenstanders ten goede komen. De VOORZITTER geeft te kennen, dat de heer Oolsen door zijn voorstel de vernieuwing van de straat een eind terug heeft gabracht. De heer Colsen heeft voorgesteld, dit te doen indien de huisaansiluitingen voor de waterlei- ding ziullen zijn gelegd. Dan wordt het allicht September-October van het volgend jaar. Spreker meent dan ook, den raad te moeten ontraden, het voorstel van den heer Colsen bij deze begrooting aan te nemen. Indien moge lijk, zal in Juni of Juli van het volgend jaar daartoe worden overgegaan. En dan is het niet het voomemen van burgemeester en wet houders, alleen de Vlooswijkstraat opnieuw te bestraten, doch ook de andere bestratingen te herzien. De heer SOHEELE merkt op, dat men dit niet kan bestrijden uit de begrooting, docih dat hiervoor een leening moet gesloten worden. De VOORZITTER kan hetzelfde zeggen dat hij de vorige maal heeft gezegd. Deze vemieu- wingen kunnen niet uit de gewone inkomsten worden gefinancierd, doch worden de kosten, door het sluiten van een leening, over een grooter tijid verdeeld. Het ligt, zooals hij reeds heeft gezegd, in de bedoeling, te zijner tijd een overzicht te verstrekken omtrent de bestratin gen, en alle vernieuwingen die moeten plaats hebben. En dat is niet in de Vlooswijkstraat alleen, docih. ook in de Tholensstraat, Dijk- straat, Domze Visserstraat, en ook op Java, zijn nieuwe bestratingen noodig. De heer SCHEELE heeft niet den indruk, dat hiermede een korte tijd gemoeid zal zijn. De VOORZITTER merkt op, dat dit ook niet in £dn jaar gebeuren kan. De heer COLSEN licht nader toe, dat zijn bedoeling was als volgt: Naar hij vernomen heeft, zouden in Mei alle buizen zijn gelegd. Dan zou het toch mogelijk zijn, de geheele straat op te breken, en de huisaansluitingcn te doen gereedmaken. Hij begrijpt wel, dat men dit niet op 8, en ook niet op 14 dagen juist zeggen kan, doch hij heeft gemeend, zijn voorstel te moeten doen, omdat hij na deze begrooting geen kans zag, deze kwestie met vrucht ter sprake te brengen. Zijn voorstel dient dus te worden opgevat in dien geest, dat de huisaansluitingen in deze straat tege- lijk zullen worden gelegd, en daama de straat opnieuw zal gelegd worden in klinkers. De heer VERLINDE merkt op, dat het den indruk zou wekken, waar hij zich omtrent dit voorstel niet heeft uitgelaten, dat hij er tegen zou zijn. Hij wil er op wijzen, dat reeds was besloten, over te gaan tot de noodige ver nieuwing van enkele straten, doch dat in ver- band met de waterleiding deze vernieuwing is uitgesteld, totdat de aansluitingen voor de waterleiding gereed zouden zijn. De heel Colsen komt nu wel met het voor stel af. doch hij weet dit zeer good. Waarom maakt hij daarmede dan zoo'n haast? Waarom oefer.t hij' daarop thans zoo'n aandrang uit? iVoor dergelijke dingen moet geld geleend worden, en dit tusschentijdS doen is niet nood'g. Hij kan zich niet indenken, waarom de heer Colsen dit bij deze begrooting behan- deld wii zien. De heer COLSEN: Omdat het noodiig is. De heer LAMBRECHTSEN VAN RITTHEM merkt op, in de memorie van toelichting te hebben gelezen, dat de vernieuwing der stra ten zai plaats hebben, waar deze het meest urgent is De heer 't GILDE merkt op, dat met be- trekking tot het fietspad in de Nieuwstraat is medegedeeld, dat overwogen zal worden, te zijner tijd aan de rechterzijde van die straat een fietspad te doen aanbrengen. Hij vraagt of het burgemeester en wethouders niet mo gelijk zou zijn, een toezegging te doen, wan- neer dat „te zijner tijd" zal zijn. De situatie in de Nieuwstraat is thans mis- leidend. De menschen zien het fietspad aan de lmkerzijde der straat, en gaan daar onwil- lekeurig rijden, met het gevolg dat ze proces- verbaal krijgen. Spreker heeft het meege- maakt, dat ze met z'n tachtigen op de bon gingen. De VOORZITTER: Doch die hebben niet allemaal een proces-verbaal gehad. De beer 't GILDE: Ze hebben toch alien boete betaald. De VOORZITTER zegt toe, dat burgemees ter en wethouders zullen overwegen, te dezen een oplossing te vinden. De heer 't GILDE: Als die overweging dan maar niet tengevoige heeft, dat het nog een paar maanden langer zal duren. De VOORZITTER merkt op, dat men practisch moet blijven. Indien de begrooting thans wordt weggezonden, krijgt men half Januari ongeveer bericht, dat voorloopig voor den dienst 1936 gelden mogen uitgegeven worden. Hij moet evenwel toch den heer t Glide de illusie ontnemen, dat binnen 3 maanden in die behoefte zal zijn voorzien. De heer LAMBRECHTSEN VAN RITTHEM vraagt, of mogelijk niet een tijdsbepaling kan worden gegeven, waarbinnen de voorzianing tot stand zal zijn gekomen. De VOORZITTER: Voor einde Juli 1936. De beer SCHEELE merkt op, dat, indien wordt aangenomen, dat een fietspad zal war den aangelegd, er nog een ander bezwaar is. Men zal dan de straat moeten uitbreken, en moet allicht een fietspad hebben van 60 5. 70 c.M. breedte, waarmede dan de straat evenveel smaller zou worden. De heer VAN HECKE meent, dat er nog een andere mogelijkheid is. De heer 't GILDE verzoekt, indien het rfj- wielpad daar tot stand gekomen is, er eenige boroen „rijwielpad" te plaatsen. De heer VAN HECKE wenscht in verband met het voorstel-Colsen er op te wijzen, dat men zoo weinig mogelijk straten tegelrjkertijd zal opentrekken, teneinde het verkeer zao weinig mogelijk hinder te doen ondervinden. Daarom zal het ook aanbeveling verdienen, steeds straat voor straat de noodige vernieu wingen te doen plaats vinden. In de tweede plaats is het naar zijn meening niet noodig, dat ei voor het maken van een rijwielpad in de Nieuwstraat gebrokan zal worden. Indien men vanaf het beloop van de straat aan de buitenzijde der boomen een betonnen rijwiel pad legt op het beloop, gesteund door beton nen consoiles, is de oplossing gevonden. De VOORZITTER: Wij hebben een plan, dat goedkooper is. De heer DE BRUIJN vraagt, waar zooeven gesproken is over bevordering van het verkeer, of niet de mogelijkheid bestaat, het Rijk te vragen, over te gaan tot het leggen van een nieuwe Axelsche brug, b.v. met 2/3 voor reke ning van bet rijk en 1/3 voor de provincie en de gemeente samen. De VOORZITTER deeit mede, dat de heer De Bruijn een geschikte gelegenheid verschaft, om mede te deelen, hetgeen in de 2 laatste vergaderingen van burgemeester en wethou ders besporoken is. Burgemeester en wet houders hebben zich over een nieuwe Axelsche brug in verbinding gesteld met den Minister van Waterstaat. Naar aanleiding hiervan heeft het gemeentebestuur een brief ontvan gen, dat de Minister bereid is, een nieuwe brug te leggen, tegen betaling van een matig aan deel door de gemeente. Naar het hem toe- schijnt, gaan de onderhandelingen dus in de goede. richting, en is het te verwachten, dat de Axelsche brug in de naaste toekomst ver- nieuwd zal worden. zDe heer COLSENWe hebben dus hoop. De VOORZITTER: Ik hoop mee! Het voorstel-Colsen wordt verworpen met 8 tegen 7 stemmen. Voot stemmen de heeren Duurinck, Van Hecke, Colsen, Van Driel, 't Gilde, De Vos en Den Hamer; tegen stemmen de heeren Van Cadsana, Geelhoedt, Scheele, Verlinde, Lam brechtsen van Ritthem, Van Aken, De Kraker en Dc Bruijn. Uitgaven: 133. Onderhoud van wegen en voetpaden. 2300. De heer VAN CADSAND beklaagt zich er over, dat er bij dezen post zoo weinig toelich ting gegeven wordt. Hrj wenschte te weten, hoeveel klinkers, hoeveel macadam, sintels enz. burgemeester en wethouders schatten, noodig te hebben. De VORZITTER deelt mede, dat van ailes een tameliik groote voorraad aanwezig is. De heer VAN CADSAND wenscht te weten, hoeveel macadam burgemeester en wethou ders denken te zullen verwerken. De VOORZITTER stemt toe, dat ook sintels zullen gebruikt worden. De heer COLSEN geeft in overweging, dat niet te doen, omdat sintels wegspatten, en er na zeer korten tijd niet veel meer van over is. De heer VAN OADSAND vindt het gebruik van sintels mooi en goed bij mooi weer, doch bij slecht weer is het een troep. De VOORZITTER merkt op, dat men ze door eikaar kan gebruiken. De heer VERLINDE meent, dat dit toch gelijk blijft. Dc VOORZITTER bedoelt, macadam en sintels gemengd. De beer VAN CADSAND stemt toe, dat dit heel goed mcgeligk is. De heer DE KRAKER vraagt om dan ook meteen Driewegen te bedenken. De VOORZITTER zegt toe, dat ook Drie wegen een beurt krijgt. Burgemeester en wet houders zullen ondanks den tegenstand, de straat aldaar laten opknappen. Ook zijn ze voomemens, iets te doen aan de Bangereksche- weg. De heer DE KRAKER vraagt, of de Voor zitter de straat bedoelt, waarover men in pro- oes ligt. De VOORZITTER stemt toe, dat deze straat bedoeld wordt. Er is noig een voorraad oud- materiaal, die daarvoor heel goed gebruikt kan worden. De heer VAN CADSAND heeft vernomen, dat omtrent den Langerekschen drjk plannen bestaan bij burgemeester en wethouders. Hij vraagt, hoe deze zich voorstellen, de bedoelde voorziening te maken. Wordt dit een rijwiel pad, dat geheel vrij van den weg komt te lig- gen? De VOORZITTER zegt, dat het voomemen bestaat een pad onder langs den dijk te maken. De heer VAN DRIEL merkt op, dat hrj, om naar zrjn werk te gaan, tegenwoordig veel ge bruik maakt van het padje onderlangs den

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 7