PUROL A. J. VAN DE Kerknieuws Sport SLUISKIL. Nieuwstr. 36. Tel. 290. TER NEUZEN INKOOP van oudGoud en Zilver ZAAMSLAG. AXEL. Ruwe Huid Ruwe Handen VOETBAL. RECHTSZAKEN. FAILLISSEMENTEN. PROVINCIALS STATEN VAN ZEELAND. Zooals bekend kan zijn is reeds door het kanaal te Sluiskil een buis met reservebuis gelegd, terwjjl dit nu nog moet geschiedcn door het zijkanaaltje bij de Codperatieve Sui- kerfabriek te Sas van Gent, voor aansluiting van de kom dier gemeente. Het werk had gistereri een vlot verloop. HET GEZONKEN SUEEPSCHIP. Naar we vememen waren heden de werk- zaamheden voor het lichten van het in het kanaal gezonken sleeps chip ..Joseph Lies" zoover gevorderd, dat er een 300 ton der la ding erts uitgehaald was. Wellicht zal mor gan een aanvang kunnen geimaakt worden met het lichten van het vaartuig en bestaat de verwachting dat de vaart, die voor groote en diepgaande schepen gedurende den nacht gestoord is, Zaterdag vrij zal kunnen worden gegeven. De re-is voortgezet. Het Letlandsdhe stoomschip ..Oiltvaira" heeft na cautiestelling van f 40.000 de reis naar zee voortgezet. Ook de beide sleepsche- pen welike deel uitmaaJkten van de sleep, weOke j.l. Zaterdagavond werd overvaren, hdblben de reis naar Belgie voortgezet. AANRIJDING. Naar we vememen is hedenvoormiddag de autobus van den heer Jos. Wauters te Hulst, op weg naar St. Nicolaas, nabij de Tragel te St. Jansteen door de gladheid van den weg geslipt en op het ter linkerzijde van den weg gelegen rtfwielpad terechtgekomen, waar juist een metselaar uit Hulst fietste. Deze geraakte onder de autobus. De ziekenauto van het ziekenhuis te Ter Neuzen is gerequireerd om den man naar het R. K. ziekenhuis te Hulst over te brengen. DEFECT AAN DE FERRYBOOT OP DE LJJN WAESOORDEN—HANSWEERT. Door 'n defect aan de machinerieen van de Ferryboot op de lijn Walsoorden'Hansweert moest het verkeer op dit traject Maandag- middag vanaf drie uur stilgelegd worden, ter wijl de reserve-boot eerst bij den laatsten over- tocht ter plaatse aanwezig kon zijn. De avondpost kon daardoor het Oostelijk gedeelte van Zeeuwsch-Vlaanderen niet binnenkomen of uitgaan. BESTE1NDIGING VAN DE RIJKSSTEUN- REGELING. Minister Slingenberg heeft aan de gemeen- tdbesturen, die de rijkssteunregeling hebben ingevoerd, bericht gezonden, dat het niet zijn voomemen is, thans verandering te" brengen in de normen van de geldende steunregeling en dat de regeling weer voor een half jaar, dus tot einde Juli 1936, wordt verlengd. AAN GEHOXJDEN Door de marechaussae te Kloostenzande is aangehouden en ter ibeschikking van de justi- tie te Middelburg gesteld zeikere C. V. G., wonende te Aardenburg, aan wien het ver- blijf in het Bewakingsgebied was ontzegd, en daarin wederom werd aangetroffen. DE HEER CATSHOEK TREEDT AF ALS IAD DER STATEN. De heer Catshoek te Zierikzee, heeft ont- siag gencimen als lid der Prov. Staten. IGpvolger op de lijst der S.D.A.P. is de heer J. de Priester te O. en W. Souiburg. LUXOR-THEATER. Cucuraeha. Wat eigenlijk de gebeurtenis is van dit ac- tualiteiten programma is een film, die men overal elders wellicht de beste plaats in het avondprogramma ingeruiimd zou hebben en die zonder voorafgaande aankondiging aan ons wordt voorgetzet. Ik bedoel de gekleurde het geibied van kleuropnamie, die de overtui- fi'lan Cucuraeha, een nieuwe vinding op ging bijbren/gt, dat men op het gebied van kleuropnam,e eindelijk het rechte gevonden heeft. Op welke manier men deze opnamen ver- vandigd heeft weet ik niet het zou interes- sant zijn hieromtrent iets te vememen, in ver- band rpet de vele en schier altijd mislulkte proeiven die men tot dusverre genorften heeft en waarvan men enkele keeren de resultaten zag in enkele films van Cecil de Mille b.v Men herinnert zio'n nog wel den doortocht door de Rocde Zee met het lichtgroene water. Deze twee-acter heeft als achtergrond een Mexicaansch cabaret ze wordt magnifiek gespeeld, gedansd en gezongen. Er zit een ontizaglijke vaart in en een geweldig tempera ment, doch men zou deze film verschillende malen moeten zien, omdat de kleurenfactor zoo boeienid is, dat men telkens van de hande- linig afgeleid wordt om en zwaai van een gioene shawl te bewonderen en de. kleuren- pracat van mantels, gezichten, wanden en sie- radcin. Het beste wat de vierkleurendruk be reikte ziet men hier verwezenlijkt en bij deze eerste vertooning scheen het puibliek zoo ver- rast, dat het in een spontaan applaus losbarst te, waarmede men bij ons niet vcrwend is. Fin terwijl ik geboeid en verwonderd naar deze merkwaardige film keek, bedacht ik hoe de kleur een onmisbaar element gewordtn is in deze film, want hoe perfect ze op zichzelf is men zou de kleur niet kunnen missen. En zoo moet het oogeniblik niet ver zijn, dat een film zonder kii ur hetizefde effect zou maken als een film zonder muziek en dialoog. Viva Villa Binnenkort geeft het Luxor-Theater „Viva Villa!", de film, die als geen ander de film van Wallace Beery is. Men heeft tot dus verre gemeend, Beery met minstens een ge- lijlkwaai dige kracht gewconlijk was het wijlen Marie Dressier te laten optreden. Het z.g. „co-starring" heeft voor hem met „Viva Villa!" waarschijnlijk een einde gend- men. Mdn heeft daarvoor een zeer sterk tableau de la troupe geengageerd, maar men merkt het ternauwernood op. Wallace Beery domi neer! (Men heeft hem den buitengewoon vaardigen regisseur Jack Conway gegeven, een man, die zelfs eens als acteur een veal belovenden car- riere inzette. De regie van\,Viva Villa" moge nog zoo brillant, voortreffelijk zijn, men houdt alleen het ocg op Wallace Beery gevestigd. Bij het volgen van deze film, die zelfs na The big House, The Champ, Menschen in het hotel, Dinner at eight, een belangrijke stijging van Beery's typeeringskunst doet aanschou- wen, denkt men niet meer aan de roemrijke antecedmten van den grooten speler, een nieuwe creatie manifesteert zich op het doek. „Viva Villa! is de levensroman van den ban- diet, die zijn vadisrland, Mexico, niet minder last beizorgde dan de machtige Vereenigde Staten. Het is vanzelfsprekend, dat Wallace Beery Pancho Villa dcet herleven; niemand zou dit immers anders gekund hebben. Er iets van co'incidentie in het feit gelegen, dat Stuart Erwin den reporter Johnny Sykes voorstelt, want cok deze acteur neemt niet de plaats in, die hem toekomt, al miskent Hollywood hem niet. Stuart Erwin, van wien men zeer zeker nog hooren zal, geeft in deze film een zijner merkwaardigste types. En men vraagt zich af, of hij niet de Wallace Beery der toekomst Is DE SCHELDEMUSCH. In de laatste weken zijn de proefvluchten met de aan de fabriek ,,De Schelde" te Vlis- singen gebouwde ,,iScheldemusch" voortgezet. Nadat de invlieger, de heer W. A. Rademaker, te Breskens, de piloot van de N.V. Van Melle, er eerst mede over het vliegveld te Vlissingen had getaxied en vervolgens tot het maken van sprongetjes was overgegaan, waren korte vluchten in de hoogte ondernomen, die steeds grooter werden. J.l. Maandag had een vlucht op meer grootschere schaal plaats, waarbij ook eenige genoodigden tegenwoordig waren. Onder die vluchten door, werd ook steeds voortgegaan met het aanbrengen van ver- beteringen, tot verzekeren van de meerdere stabiliteit. Zoo was, naar we vememen giste- ren ove-gegaan tot het aanbrengen van een grootere schroef. De heer Rademaker was er daa.rna weer mee opgestegen, doch in de nabijheid van het oude spoarwegstation te Vlissingen verloor het toestel de schroef, zoo- dat hij in allerijl moest dalen. Hij wist het toestel toen nog te sturen naar een klein, drasslg weiland, en de noodlanding gelukte daar zonder groote schade aan het vliegtuig, terwijl de bestuurder er heelhuids afkwam. Deze noodlanding bewijst groote tegenwoor- digheid van geest en vaardigheid van den heer Rademaker, terwijl de geringe beschadiging van het vliegtuig weer voor de constructie daarvan getuigd. De vervaardiger, de heer Post, deelde mede dat een anderen motor zal worden ingebouwd. Het toestel is de schroef kwijt geraakt door het afbreken van de ver- bindingsas, die ook door de motorenfabriek was geleverd, doch te zwak bleek. Naar wij vememen is de actie van de Com- misie, die zich de plaatsing van een nieuw pijp-orgel in die Ned. Herv. Kerk te Sluiskil ten doel stelt, thans in een nieuw stadium ge- komen. Dezer dagen zullen n.l. loten worden aangeboden voor een verloting waarvan de opbrengst ten bate zal komen van dit doel. Uit de advertentie desbetreffenid in dit nnm- mer blijkt dat deze verloting op royale leest is gesohoeid getuige de zeer waardevolle hoofdprijzen en het groote aantal kieinere prijzen. Gemeenteraad. In de op Maandag 23 Dec., des nam. iy2 ure, te houden vergadering van den gemeen teraad alhier, komen de volgende punten in behandeling: 1. Opening. 12. Notulen. 3. Mededeelingen. 4. Ingekiomen stukken en zoo noodig daar- over besluiten. 5. Behandeling verzoeiken tegemoetkoming art. 13 der L.O. wet 1920. 6. Behanideling schrijvcn van Gedeputeer- de Staten van 22 November 1935 No. 172 3de afdeeling inizake wijziging ver- ordening bezoldiging personeel keu- ringsdienst van waren voor het gebied Goes. 7. Voorstel Burgemeester en Wethouders tot wijziging der verordening, regelende de eischen van benoEmbaarheid en de bezoldiging van de veldwachters der ge meente Zaamslag. 8. Voorstel Burgemeester en Wethouders tot het geiven van een kolentoeslag en toeslag aan kastrekkers. 9. Omvraag. Officieele inwijding van hei Vereenigingsgebouw. Maandag j.l. was het voor de kerkvoogdij en leden van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier een bijzondere dag. Op dezen killen 16en December toch had des namiddags ten twee ure de officieele inwijding van het Vereenigingsgebouw, waarvan wij in ons vorig nummer van Woensdag jl. een algeheele be- schrijving gaven, plaat3. Een 50-tal belang- stellenden was getuige van de opening, die zonder eenig ceremonieel werd verricht. In tegenwoordigheid van het bestuur der kekvoogdij en kerkeraad, het voltallig college van Burg, en Weth., den gemeente-architect en aannemers van het gebouw, afgevaardig- den van verschillende bonden en de reeds ver- melde belangstellenden, opende de president- kerkvoogd, de heer A. de Feijter, deza samen- komst met gebed, nadat tevoren gezamenlijk was gezongen Ps. 68 vers 10. Hierop nam de heer A. de Feijter het woord die alien welkom heette. Hij memoreerde de voorgeschiedenis, die aanleiding was tot het stichten van dit gebouw. Op advies van den oud-voorzitter, den heer Abr. de Kraksr, be- sloot de kerkeraad de groote stap te doen en zoo werd op 21 Juni 1935 het definitief besluit genomen. De architect, de heer A. P. Wisse, en de aannemers Abr. Lensen, Anth. Dekker- Wisse, H. Wisse, J. M. de Zeeuw, H. J. Houg en L. Willemsen hebben eer g=had van hun arbeid. Nog een kleine verbetering moet worden aangebracht, doch ook dit zal wel spoedig zijn opgelost. Hij sprak de hoop uit, dat alle vereenigingen die van dit gebouw in de toekomst gebruik zullen maken, mede zul len werken opdat het volkomen aan haar doel zal kunnen beantwoorden. Met de hoop dat Gods Zegen op dezen arbeid zal mogen rusten tot verheerlijking van Zijn Naam en Zijn Koninkrijk verklaart spreker het gebouw voor geopend. De voorzitter van den kerkeraad, de Wel- eerwaarde heer Ds. G. van Dis, hierna het woord verkrijgende, sprak zijn warmen dank uit voor de ontvangen uitnoodiging en wensch- te het bestuur der kerkvoogdij van. harte ge- luk met de stichting van dit gebouw. Spreker was ervan overtuigd, dat de wensch namens zulk een gebouw vele jaren terug in vele har- ten heeft geleefd en hoopte, dat de kerkvoogdij voldoening mag hebben over dit gebouw. Niet alleen voor deze vereenigingen is dit gebouw bij uitstek geschikt, maar tevens voor aan den kerkeraad gericbte uitnoodigingon tot het vervullen van spreekbeurten, waarmede meteen de geiegenheid is geopend om hier samen te komen. Spreker prijst de samen- werking tusschen kerkbestuur en kerkeraad. Wij zijn dankbaar, aldus spr., dat dit gebouw kan dienen in het belang van de gemeente om dat wij elkaar te dienen hebben. Gaarne wii spreker zich aansluiten bij de gesproken woor- der., dat dit gebouw moge dienen tot verheer lijking van Gods Naam. Spr. deelt mede, dat de meisjesvereeniging ter geiegenheid dezer opening een Bijbel ten geschenke heeft ge geven. waarmede zij uiting geeft aan hare gevoelens jegens de stichting en inrichting van dit gebeuw. Met een woord van dank namens de meisjesvereeniging voor het ge bruik der consistorie eindigt spr. zijn rede. Alsnu werd het woord gevoerd door den Edelachtb. heer burgemeester S. van Hoeve, die namens het dagelijksch bestuur der ge meente zijn dank voor de ontvangen uitnoodi- gin? betuigde, waaruit spreekt de goede ver- standhouding die er bestaat tusschen kerk en gemeente, hetwelk door ons cp hocgen prjs wordt gesteld. Samenwerking toch is in deze dagen van veel beteekenis. Gaarne wii het gemeentebestuur U van harte gelukwenschen met de stichting van dit gebouw. Het moge niet alleen strekken tot heil van de kerk, maar tevens tot heil van de gemeente en hare in- woners. Hulde wii het gemeentebestuur bren gen voor uw initiatief. Moge Gods bewarende Hand rusten op dit gebcuw. Vervolgens werd het woord gevoerd door aen heer H. J. Wijn, voorzitter der Chr. Jonge Msnnenvereeniging „Stroomopwaarts", die zich gelukkig achtte het kerkbestuur te mogen feliciteeren met de voltooiing van dit gebouw. Namens zjjn vereeniging wenschte spr. het kerkbestuur van barte geluk met dit moole gebouw en hoopte, dat zij no-oit teleurgesteld zal worden met datgene, wat er in gedaan en besloten wordt. Waar het kerkbestuur haar beste beentje heeft voorgezet, wii spreksr's vereeniging ter geiegenheid dezer opening niet achterblijven. Daarop overhandigde hij den president-kerkvoogd een tafel-lessenaar, ver- vaardigt door esn der leden der Chr. Jonge Mannenvereeniging, daarbij den wensch uit- sprekende, dat er een veelvuldig gebruik van gemaakt moge worden. Dankend voor de geschenken, meende de heer A. de Feijter de tolk te zijn van het kerk bestuur door zijn erkentelijkheid uit te spre- ken jegens de Chr. Meisjes- en de Chr. Jonge Mannenvereeniging. Hfl hoopte dat een dank baar gebruik zal worden gemaakt van de aangeboden geschenken. Wij hadden het niet durven denken, dat we bij de opening van dit gebouw reeds eenige geschenken zouden heb ben gekregen. Het doet ons veel genoegen, het doet ons blijde zijn en het stemt ons over- gelukkig. Hiema verleende spreker het woord aan den oud-voorzitter van het kerkbestuur, den heer Abr. de Kraker, die op de hem eigene humane wijze verklaarde eenigszins verrast te zijn door de hem toegezonden uitnoodiging, daar hij reeds eenige jaren uit het kerkbestuur is getreden. Spreker meent een 30-tal jaren in de historie terug te moeten gaan toen hier op dezelfde plaats een huis tot caf6 was in- gericht, dat het opschrift droeg ,,Op hoop". Er wordt wel geen waarde gehecht aan het ver- leden, maar toch wii spr. in overweging geven of deze benaming van toepassing kan worden gebracht op het Vereenigingsgebouw. Spr. wii het kerkbestuur gaarne feliciteeren en hoopt, dat bet haar gegeven moge zijn een mooi su'cces te oogsten. Voorts werd het woord gevoerd door den architect, den heer A. P. Wisse, die hartelijk dankte voor de tot hem hem gerichte woor- den. Met grooten dank ontving spr. de op- dracht tot het maken van een ontwerp voor dit Vereenigingsgebouw. Hij heeft hieraan zijn beste krachten gegeven en hoopt, dat hierin vele vergaderingen zullen mogen worden gehouden. Spr. eindigt met den wensch, dat de vereenigingen, die van dit gebouw gebruik zullen maken, zullen voelen, dat in een reeds lang gevoelde behoefte is voorzien. Als laatste spreker betrad de heer S. Buijze het podium. Namens den Chr. Nat. Werkmansbond gaf hij als praeses uiting aan zijn blrjdschap over de totstandkoming van dit gebouw, waarmede hij het kerkbestuur in ruime mate gelukwenschte. Spr. gaf te ken- nen, dat zijn vereeniging ter bedekking van de bestuurstafel een kleed ten geschenke zal aanbieden. Nadat de gesproken woorden met applaus waren begroet, richtte de heer A. de Feijter zich nogmaals tot de aanwezigen om namens het kerkbestuur den sprekers dank te zeggen voor de geuite gelukwenschen. Voorts bracht hij dank aan alle aanwezigen en aan hen, die op eenigerlei wijze aan de stichting van dit gebouw hebben meegewerkt. Deze samenkomst, die ruim een uur duurde, werd besloten met bet zingen van een dank- lied,, waama Ds. G. van Dis met dankzegging eindigde. Gistermiddag werd het gebouw reeds open- gesteld voor de plaatselijke werkloozen, die daarin van's Maandags tot en met's Vrijdags telkens van 12 tot 4 uur mogen vertoeven. Gevonden voorwerpen. Bij den gemeente-velidwachter J. v. Westen- brugge zijn inlichtingen te bekomen over de navolgende gevonden voorwerpen: een regen- jas, een zijden das en een bandbeschermer van een fiets. Konijnen- en Pluimveeteelt. De inschrijving voor de te houden tentoon- stelling van konijnen en piuimvee op 25 en 26 December door ,,Ter Verbetering" alhier, is thans gesloten. Het prachtige vraagprogram- ma, prijikende met 'n 150 mocie eereprijzen heeft heel wat inschrijvers gelokt. Zelfs de kring Zeuwsch-Vlaand: rcn was thans te eng, en ook foikkers van over de Schelde hebben nu ingeschreven. Circa 250 dieren, bestaande uit konijnen, kaikoenen kippen, watervogels, fazant-en, dui- v:n en vclierevogels, zullen door de jury be staande uit de heeren Baron van Pallandt, E. Damstra te Neede, Hamelink en van der Straten uit Ter Neuzen moeten worden beoor- deeld. Onder de ingeschreven dieren bevindt zich ook weer de prachtcollectie van Dr. Bom alhier. Zilveren jubileum. Op 15 December j.l. herdacht de heer J. Ousting, veldwachter dezer gemeente, het feit, dat hij v66r 25 jaren bp de politic in dienst trad. Met ingang van 15 December 1910 benoemd tot agent van politie te Tilburg, was hij al- daar ongeveer 6 jaar in die functie werkzaam en wend hij met ingang van 16 Maart 1917 benoemd tot veldwacht:r dezer gemeente. Ofschoon de jubilaris aan dit feit geen ruchtibaarfheid had gegeven dit ligt geheel in zijn aard was dit toch op het laatste moment bekend geworden; echter ontbrak de tijid om hem een officieele buldiging te berei- den. Niettegenstaande dat is het jubileum niet oncpgemerkt voonbijgegaan en vervoegden zich op dien dag aan de woning van den jubi laris, den heer burgemeester dezer gemeente, de gemeente-secretaris, de gemeente-ontvan- ger, beneviEns de overige gemeente-amhten'a- ren om hem geluk te wensclhen. Den heer burgemeester sprak den jubilaris in hartelij'ke bewoordingen toe, er o.m. op wij- zende, dat hij het op hcogen prijs stelt, dat er een go-ede verhouding bestaat tusschen de su- perieuren en inferieuren, alsook tusschen de ambt,:naren oniderling en dat een jubileum bij uitstek geschikt is om daianvan blijk te geven. De jubilaris was blijkbaar zeer verrast en dankte den heer burgemeester voor de tot hem gerichte woorden. Van het gemeentepersoneel mo chit de jubi laris behalve ten bloemenmand een stoffelijk blijk van waardeering in ontvanigst nemen. Van de zijde der Rijkspolitie werd eveneens belangstelling betoond en is den jubilaris dcor de brigade der Kon. marechaussee, bij monde van den brigade-commandant, des heer Clau sen, eveneens een geschenk aangeboden. NED. HERV. KERR. Beroepen te Breskens, Ds. J. J. Hiet- kamp te Sercoskerke. Beroepen te Vlissingen, Ds. J. A. Raams te Kloetinge. Ingez. Med. PROGR^VMMA VOOR ZONDAG. Kon Ned. Voethalbond Afd. D' le klasse. B WBleijerhieide JulianaNOAD. LONGA—MTW. EindhovenPSV. NACRoermond. 2e klasse A. TSC—DOSKO. RBC—Goes. VlissingenMiddellburg. TemenzenHero. 3e klasse A OranjeAxel. HulstBreskens. SluiskilTemeuzen 2. 3e klasse B. Goesche Boya^Hansweert. Middelburg 2Zeeuwsche Boys. Zeelandia 2Eiland Boys. ZieriikizeeVlissingen 2. POUTIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van 17 December 1935. De volgende personen waren gedagvaard: M. L. de W., huisvrouw van P. K., oud 55 j., zonder beroep te Philippine, wegens mishan- deling van haa.r dochter Clara te Philippine op 25 October 1935, door haar te slaan, te stompen en rpet harde voorwaarden te stooten. Elsch: 20 hoete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak idem. J. W. N., oud 28 j., arbeider te Groede, wegens mishandeling van W. F. van Cuijk te Knocke op 25 Augustus 1935, door hem te slaan. Eisch: 25 boete of 15 dagen hechtenis. Uitspraak20 boete of 10 dagen hechtenis. R. A. S., oud 30 j., arbeider te Wondelghem, wegens mishandiEiing van W. H. Honingh te Hulst op 6 October 1935, door hem te slaan. Eisch: 20 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak idem. F. de V., oud 24 j., timmerman, wonende te Zaamslag, wegens besefhadiging van een deur aan de woning van H. E. Scheffer te Sas van Gent op 24 September 1935. Eischf 5 boete of 3 dagen hechtenis. Uitspraak idem. J. F., o.ud 36 j., werkman te Axel, wegens vemieling van een paar fietsbanden, toebe- hoor: nde aan Marinus Stouthamer, te Axel op 14 October 1,1. Eischf 30 boete of 15 dagen hechtenis. Uitspraak: 25 boete of 10 dagen hechtenis. L. C. H., 63 j., koopman te Gouda, wegens bedelen in het openbaar te Ter Neuzen, op 21 Augustus 1935. Eisch5 hoete of 3 dagen hechtenis plus 1 jaar R. W. I. Uitspraak: 1 week hiechtenis. A. d. V., oud 20 j., landbouwer, wonende te Koewacht, wegens mdshandeling van J. J. Cerpentier te Koewacht op 13 September 1935, door hem te slaan. Eisch: f 25 boete of 15 dagen hechtenis. Uitspraak: vrijspraak. J. J. H., oud 56 j., arbeider, wonende te Zaamslag, wegens mishandeling van Chris- tiaan Dieleman, te Ter Neuzen, op 31 October 1935. Eisch: 5 boete of 3 dagen hechtenis. Uitspraak idem. DE ZAAK TEGEN „VOLK EN VADERLAND". Door den officier van justitie bij de arron- dissements-rechtbank te Utrecht werd in de zaak tegen „Volk en Vaderland" tegen Mr. H. Reydon 3 maanden gevangensstraf, tegen den hoofdredacteur Mr. S. A. van Lunteren en tegen J. Hollander f 100 boete subs. 50 dagen hechtenis geeischt. Het VRIJ GESPROKEN. Gerechtshof be 's-Gravenhage vernie- tigde het vonnis der Rechtbank te Middelburg, waarbij P. J. B., -landbouwer te Boschkapelie, ter zake van uitlokking van brandstichting veroordeeld werd tot een gevangenisstraf van 7 maaniden en sprak beklaagde vrij. NED. SPOOR WE GEN VERLEENEN VER- J GUNNING VOOR BEZOEK AAN ZIJN MEISJE. De Goudsche kantonrechter keek een beetje ondeugend, toen hij het volgende g-eval te behandelen kreeg. Een frissiche, jonge Moercapellenaar heeft verkecring met de dochter van een spoorweg- wachter. De jongen houdt veel van het meisje en daarom gaat hij haar driemaal in een week des avomds bezoeken. Om zijn aanstaande te kunnen bereiken moet hij over den spoorweg loopen. Een poosje ging het goed, de jonge- man stapte telkens de spooriijn over en wan- neer zijn toekomstige wederthelft hem had zien naderen, ging de deur al open. Doch Moercapelle heeft een actieven veldwachter en die gooide op een avond roet in het eten. Op zakeren avond kwam d;8 Moercapelle naar aangewandeld. Het is verboden over de spoorbaan te loopen, zei de veldwachter, die had posbgevat, u gaat op de bon. De politiemian noteerde het geval en Vrij- dag diende de zaak voor den Goudschen kan tonrechter. De ondernemende jongeman bad intusschen niet stil gezeten. Hij toonds den kantonrech ter een schriftelijke toestemming van de Nederlandsche Spoorwegen om over de spoor- lijrv te loopen, tenpinde het huis van zijn uit- verkorene te bereiken. Jij bent je vrouw waard, sprak de rech- ter. En de Moercapellenaar kr-eg geen straf. DE MOORD IN HET BANANENPAKHUIS. De advocaat-generaal hij den Hoogen Raad heeft Maandag geconcludeerd tot verwerping van het cassatieberoep van den 21-jarigen E. P. te Amsterdam, die in hooger beroep door het gerechtshof aldaar is veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf met betrekktag tot den moord op 27 Augustus 1934 op de 7- jarige Sonja Beugeltas gepleegd in een bana- nenpakhuis te Amsterdam. De Hcoge Raad zal op 13 Januari arrest wijzen. Het failliss-ement van E. F. Bleifenbergti, iandtoouwer, wonende te Sint-Jansteen, Cura tor Mr. F. W. Adriaanse, advocaat en procu- reur, wonende be Mididelburg, is geeindigd met een uitkeering van de ooncurrente sdhuld- eischers van 3.4332 DE BEGROOTING 1936. De algemeene beschouwingen in de afdeellngen. Aan het algemieen verslag nopens het onder- zoek der provinciale begrooting voor 1936 in de afdeelingen van Prov. Staten ontleenen wij het volgende: In alle afdeelingen werd met voldoening geconstateerd, dat de financieele tcestand der Provincie gimstig is en verheugdie men zich over den blijden toon, dien Ged. Staten bij de toelichting deizer begrooting aanslaan. Intus schen vermaande in een paar afdeelingen een lid Ged. Staten om niet te optimistisch te zrjn. Er kunnen nog tegenvallers komen; men zij voorzidhtig. De vermelding van de vorming van een reservefonds uit de over- schctten deed in een paar afdeelingen leden opmerken, dat uit dat fonds te zijner trjd ook gelden moeten besteed worden voor werken van sociale voorziening, die tijdens een min der rooskleurigen financieelen toestand der Provincde niet konden worden aaagevat. Men dient dat fonds niet enkel te vormen met het uitzicht op een belastingverlaging. Een lid in een der afdeelingen is zelfs gekant tegen het oppotten der overscihottenhij zag liever aan- stonds die gelden besteed voor werken als zoo juist genoemd. In een andere afdeeling prees een lid daar- entegen Ged. Staten om de vorming van een reserve zoowel als over de andere maatnegelen die zij namen om de provinciale financden vei- lig te stel'len. Een ander lid bracht Ged. Staten onder het oog, dat ook de Zeeuwsche middenstand in groote moeilijkheden verkeert. Een paar leden gaven met klem hun ver- langen te kennen naar nivelleering der prov belasbingen door het Rijk. De motieven toch, die hebben geleid tat ni velleering voor de gemeenten, gelden evenzeer voor de provincie; zij verzoehten daarom Ged. Staten in dien geest daadwerkelrjik werkzaam te zijn. In alle afdeelingen werd er door enkele leden tegen opgekomen, dat hun fracbie buiten de besprekingen is gehouden, welke geleid heb ben tot de sauiienstelling van het tegenwoordige college van Ged. Staten. Waar todh de minderheden aldus die leden krachtig medewerken aan de behar- tiging van de belangen der Provincie, daar behooren zij gekend te worden in de samen- stelling van het college van Ged. Zelfs meen de een lid te kunnen constateeren, dat, naar- mate de geest van het liberalisme in den lande en ook in de Staten is gediaald, die in het college van Ged. Staten is gestegen. Hierop werd door een ander lid in een der af deelingen geantwoord, dat de afzijdige hou- ding van een zekere partij bij de verkiezing van Ged. Staten zij placht vedal bianco te stemmen nu juist niet wrjst op een sterk verlangen am in dat college te worden opge- nomen. En al 20u de veranderde geest in die partij, onder den druk van de N.SB. thans haar pretentie op een zetel in het college van Ged. Staten wettigen, zoo blijft het de vraag. of, bij het tanen van den inivloed van de N. S. B. niet wederom de oude geest bjj de door het lid bedoelde party de overhand krrjgt met een afglijden naar het communisme tot besluit In twee der drie afdeelingen bepleitte een lid bij Ged. Staten de oprichting van een tecb- nologisch-economisch instituut voor Zeeland Hoezeer deze leden met instemming hebben vemomen, dat de Kamers van Koophandel en Fabrieken te Middelburg en Ter Neuizen zich gaan aansluiten bij een dergelrjk instituut in Zuid-Holland, zoo voelen zij toch meer voor een zelfstandig Zeeuwsch technologisch-eoo- nomiscb instituut, wiji anders allicht Zuid- Holland met de voordeelen gaat strijiken. Nog werd in twee afdeelingen het zitting nemen van een pravinciaal ambtenaar in het commissariaat van de Z.E.G.A.M. afgekeurd. In een dier beide afdeelingen kantte zich een lid tegen het feit, dat leden van Ged. Sta ten zetelen in maatschappijen of vennoot- schappen als oommissaris of anderszins, voor zoover zoo'n maatschappij met de provincie in geldelijke relatie staat. Vender werd o.a. ge'informeerd, hoe het staat met de werkzaamheden van de com- missde voor de werkloos.ieid, beter gezegd voor de werkverschaffing. Het antwoord van Ged- Staten. Op deze algemieeae beschouwingen ant- woondden Ged. Staten o.a. dat inderdaad de financieele toestand der provincie geizond is. Dit mag niet leiden tot roekeloosheid, integen- deel, voorzichtig beleid is geboden. Daarom moeten reserves uit de batige overschotten worden gevormd, die dienen om onverwachte schokken cp te vangen en te zijn.sr trjd te ko- men tot belastingverlaging. Allicht kunnen dan ook werken van sociale voorziening e.d. ter hand worden genomen, die tot nu toe tot de vrome wenschen moesten blijwen behooren. In alien gevalle behoort gezorgd te worden, dat de wegen, zoowel te land als te water, in goe- den staat worden gehouden. Een lid van Ged. Staten was het met het gesprokene over de nivelleering der provin- I ciale helasting geheel eens. Technologisch economische institunt. In alle drie afdeelingen beantwoordden de t leden van Ged. Staten de vragen over een zelf- standig Zeeuwsch technokgisch eoonomisch instituut met de mededeeling, dat het gevraag- de rapport over deze kwestie, door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Ter Neuzen I uitgebracht en waarvan de conclusie door de Kamer te Middelburg werd onderscibreven, aan Ged. Staten de overtuiging gaf, dat Zeeland te klein is voor em dergelijk instituut. Door de samenwerking echter van genoemde Kamers in dezen met Zuid-Holland blijven Ged Staten van voorlichting niet verstoken, wat zij genia- kie achten, te meer, nu de groeiende Indus trie in Zeeuwsch-Vlaanderen hen noodzaakt. diligent te blijven. Hoewel in hist algemeen gesproken, de be- noeming van ambtenaren tot commissaris van een maatschappij, of vennootschap waarmede de provincie in financieele relatie staat, niet gewenscht is, zoo moet bij het in twee afdee lingen gesignaleerde geval met over het hoofd worden gezien, dat het hier de beloonmg gold voor de buitengewone verdiensten, die de tot commissaris der Z.E.G.A.M. benoemde ambte naar zich verwierf bij de oprichting van dat lichaam.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 2