algemeen NIEUWS- en advertentieblao voor zeeuwsch-vuanderen No. 9390 WOENSDAG 18 DECEMBER 1935 75e Jaargang fe® E. Binnenland Buitenland De Italiaansch-Abessinische oorlog. EERSTE BLAD TER NEUZEN, 18 DECEMBER 1935. KXymOSSSJKttZBXBZfciBBSk'a TER NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen f 1.25 per 3 maanden Bui ten Ter Neuzen fr. per post f 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Beigie en Amerika 2,overige lan den 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. UUgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer f 0,20 KJLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent by vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrygbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgavo. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. (Ingez. Med. i TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Verschillende kleine wetsontwerpen worden zander debat en z. h. s. aangenomen. Aan de orde is de begrooting van koionien. De heer K. ter Laan (s.-d.) betoogt, dat door de onderwijzers, geslaagd voor de hoofd- alrte, doch niet uitgezonden, de studietoelage niet behoort te worden terugbataakl. De beer Roe slam Effendi (comm.) criti- seert bet aanhooren door booge ambtenaren van een rede van den Duitscben consul-gene- raal te Batavia. De heer Cramer (s.-d.) betoogt, dat de kos- ten eener staatsmarine ten laste van de rijks- begrooting moeten komen. De heer Boetzelaer van Dubbeldam (c.-h.) juicht de reorganisatie van den landsvaar- tuigendienst in Suriname toe. Spr. wil een meer geleidelrjke terugbetaling van de voor- schotten door Curasao aan Nederland. De beer Van Djjk (a.-r.) betoogt, dat de gedachte van een staatsmarine niet mag wor den losgelaten. De kosten behooren primair thuis op de ryksbegrooting. De heer Van Kempen (lib.) spreekt in den- zelfden geest. Minister Colrjn zegt, dat er verleden jaar ten aanzien van het terugbetalen van de studie-toelage door onderwijzers een uitspraak der Kamer is geweest. De tegenwoordige ver- deeling van de vlootkosten is van tijdelijken aard. De begrooting van Koionien wordt z.h.s. aangenomen. LANDBOUWCRISISFONDS. Verschenen is een nota naar aanleiding van het verslag over een suppletoire begrooting van het Landbouwcrisisfonds voor 1934. Aan deze nota Is toegevoegd een vergelijkend over- zicht van de overeenkomstige artikelen van den gewonen di'enst der gewijzigde begrooting met die der oorspronkelijke begrooting be- treffende het dienstjaar 1934. In de nota wordt verder o.a. nog gezegd, dat voor nagenoeg alle producten de uitgaven in de geWijzigde begrooting verwerkt zyn. SlecEfs voor den steun aan de verbouwers van roggj moet den uitzondering gemaakt worden, daar de techniek voor deze steunverleening bet niet mogelijk maalct, een splitting tus- scben de oogstjaren door te voeren. Het groote tekort bij de steunverleening aan den inheemschen tarweverbouw is ontstaan door den uitzonderlijk grooten oogst 1934 eenerzyds §n de daling van den wereldmarkt- prtjs. Dat voor 1936 op een overschot gerekend wordt, wordt verklaard uit de voigende om- standlgheden: 1. De riehtprys voor de tarwe is sinds 1934 met f 1 per 100 K.G. verlaagd. 2. Er is voor 1936 rekening gehouden met een normalen oogst. 3. De wereldmarktpryzen van tarwe zijn gestegen, terwijl ook de verhooging van de monopoliebeffiingen een verhooging der op- brengst van T.C.-tarwe beteekent. De steunverleening aan de Surinaamsche auiker geschiedt op de voigende wijze: Voor bet exportproduct wordt op basis van den kostprrjs een riehtprys vastgesteld. Het verscbil tusschen dezen richtprijs en de opbreragst van de export-suiker (tegen wereld- marktprijs) wordt aan de producenten ver- goed. Bij den sterken teruggang van den export was de nood in het tutnbouwbedryf zoo hoog gestegen, dat ook in 1934 een extra steun verleening noodig was. In 1934 werd in totaal 3.500.000 als extra voorschotuitkeermg ten laste van 1935 beschikbaar gasteld. STOPZETTING VAN DE WERK VERSCHAFFINGEN EN DE KLEINE BOEREN. De drie Centrale Landbouworganisaties heb- ben het voigende telegram aan den Minister van Sociale Zaken gezonden: „Drie Centrale Landbouworganisaties, t. w. Christelijke Boeren- en Tuindersbond, Katho- lieke Nederlandsohe Boeren- en Tuindersbond en Kon. Ned. Landlbouw Comity vernaryen, dat werkverscliaffing einde dezes jaars is ver- vangen door steunverleening, waarvan in werkverschaffing geplaatste kleine boeren zijn uitgesloten. Door deze uitsluiting heerscht noodtoestand in kringen van deze kleine boe ren, die daardoor, van steunverleening en Kersttoeiage zijn verstoken. Drie Centrale Landbouworganisaties verzoeken Uwe Excel- ientie bsleefd en dringend te bevorderen kleine boeren in dezen worden tegemoetgekomen". WERE LDSOHAAKKAMPIOEN DR. M. EUWE. De wereldscbaapkampioen Dr. M. Euwe is Dinsdagmiddag half drie door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenscbappen, Prof. Dr. Slotemaker de Bruine, in audientie ontvangen. De Minister heeft den kamp'oen van barte geluk gewenscht met het resultaat van den wedstrijd. De audientie duurds on- geveer 20 minuten. Toen Dr. Euwe het werkvertrek van den Minister verliet, wacbtte hem een aardige verrassing. De ambtenaren van het departe- ment badden zich in dien tijd opgesteld in de gangen en langs de trappen van het ministerie en toen de schaakkampioen verscheen, had b(j een ware ovatie in ontvangst te nemen. Met luid applaus en hoera-geroep werd Dr. Eluwe begroet en beneden, in de hail van het departement, werd uit voile borst „Lang zal htj leven" gezongen. Toen er een oogenblik stilte was, zeide Dr. Euwe: „Ik dank U wel voor uw spontaniteit, maar ik wist niet dat er op de departementen zoo weinig te doen was". Op deze woorden barstte wederom een har- telijk gej^ich las; Din Euwe drukte vele han- den en" verdween toen door de groote draai- deuren naar buiten. Enkele oogenblikken later was de rust in de gangen van het departement weergekeerd. DE LONDENSCHE VLOOTCONFEKENTIE Niet de vlootsterkte, maar de vlootpolitiek speelt een rol. Japan krygt zijn zin niet van Engeland en Amerika. Londen, 16 Dec. (V.P.B.) Na eenige malen te zijn verdaagd, heeft de conferentie tusschen de vijf groote zeemcgendheden: Engeland, Vereenigde Staten. Japan, Frankrijk en Italic een aanvang genomen in Londen. Men weet, dat de sterkte der vloten der verschillende deelnemers aan de conferentie voor een zekere periode moet worden geregeld, d.w.z. met elkaar in overeenstemming moet worden ge- bracbt. Doch dit is niet de voomaamste basi3 voor de nieuwe overeenkomst; het vlootver- drag kan eerst met succes worden behandeld, als men bet over de vlootpolitiek eens is ge- worden. Japan wil gelijkstelling van zijn vloot met die van Engeland zoowel als van Amerika; dit verlangen nu is door de V. S. in feite reeds half officieel van de band gewezen, door de Engelsche Admiraliteit geheel geweigerd. Dit boudt verband met het fsit, dat deze beide mogendheden politieke tegenstanders zijn van Japan's drang naar expansie in bet Verre Oosten. Nu is het zeer opmerkelijk, dat deze tegenstellingen op politiek-maritiem gebied, welke in het Oosten zoo scherp aan den dag treden, zich in gelijken zin berhalen in de Middellandsche Zee, tengevolgs van het con flict tusschen Engeland en Italie. Reeds maan den lang heeft Italie opmerkzaam de activi- teit der Britten in de Middellandsche Zee en in de Roode Zee gadegeslagen. Men verwijt Engeland bet overschrijden van zyn bevoegd- heden in Palestina, waarover het een mandaat uitoefent, omdat het sterke vlootbasis aan- legt in Haifa en Jaffa en wegen aanlegt van Palestijnsche havens naar de Golf van Akaba aan de Roode Zee, zich op deze wijze een ver- binding over land vezekerende voor bet geval, dat het Suez-kanaal door een of andere ge- beurtenis buiten gebruik mocht worden ge- steld. De tecbnische besprekingen op de vlootcon- ferentie, als aantal en tonnage der scbepen. bewapening, enz. zijn derhalve niet van over- wegend belang. Daarover zal men het wel eens worden, als men het maar eerst eens is geworden ten aanzien van de politiek. W;j willen hier alleen enkele der voomaamste punten noemen, welke zullen worden behan deld: Engeland stelt voor om de tonnenmaat der slagscbepen te verminderen van 35.000 tot 27.000 ton, vain de kruisers van 10.000 tot 6 k 8000 ton. Nu Japan het vlootverdrag van Washington heeft opgezegd, is de oude ver- bouding EngelandV. S.Japan 5:5:3, vervallen. Engeland heeft nu voorgesteld, dat elk der vijf mogendheden zal bekend ma- ken, hoeveel schepen zij in de eerstvolgende 5 a 6 jaar op stapel denkt te zetten, en hoe groot de tonnemaat zal zijn. Dit sluit in, dat Japan dan wel zijn vloot kan uitbreiden naar eigen goeddunken, doch in werkelijkbeid ten achter blijft bij de Angelsaksische landen. Buitendien wenscht Engeland zoo mogeljjk afschaffing of althans getalsvermindering van onderzeeers, terwijl ook bun tonnage min der groot zou moeten worden. Frankrijk daarentegen verklaart, dat bet moet blijven staan op den bouw van oorlogsschepen van meer dan 27.000 ton, in verband met het felt, dat Italie verleden jaar het voomemen hexft aangekondigd om twee scbepen van 35.000 ton elk op stapel te zetten. Afschaffing of vermindering van de onderzeears, waarvan bet er meer dan 100 bezit meer dan eenig land ter wereld wtjst bet eveneens van de hand. (Nadruk verboden.) LONDEN IN LAST. Toen wij Zaterdag scbreven over de onge- lukkigfc lotgevallen van Hoare op een vacan- tier-eis, die maar een goede week heeft ge- duurd, hebben wij, schrijft de N. R. Crt., ge wezen op een uiterlijke gelijkenis van zijn beide tegenslagen. Die uiterlijke gelflkenis deed ons aan een duivelscb spel van de zelden barmhartige dame Historia met den achtens- waardigen Britschen staatsman denken. Deze dame is nooit sarcastiscber gestemd, dan wanneer zij zich vermeit in dergelijke, ver- rassende berhalingen. Als men zegt, dat ,,1'histoire se repute", is het voorwerp van die herhaling gewoonlijk niet te benijden. De ondeugende, respectlooze humor van Historia drong zich dezer dagen weer erg aan ons op, toan men ons uit Londen bericbtte, dat een delegatie van de Britsche liga vocr den Volkenbond bij Baldwin een lang bezoek had gebracht, om te protesteeren tegen het vergelijk van Parijs, en wjj verder vernamen dat tot de leden van deze delegatie ook Sir Austen Chamberlain, de vroegere minister van buitenlandsche zaken, had behoord. Im- mers, Chamberlain heeft eens, dcor een af- spraak over Abessinie, in omstandigbeden verkeerd, die merkwaardige gelijk:nis ver- toonen met die, waarin Hoare thans is ge- raakt. Het was toen geen kwestie van oorlog of vrede, en Abessinie stond toen niet in het middelpunt van de brandende belangstelling van de wereld, zooals op dit oogenblik. Daar- om kwam Chamberlain er gemakkelijker af. Wjj hebben de bijzonderbed:n van bet geval breedvoerig uiteengezet in den Toestand van 13 Augustus. Het bijzonder pikante aan de geschiedenis is nog, dat Engeland toen een acooord had gesloten met Italie, en dat juist Frankrijk de protesteerende was. In een briefwisseling hadden Chamberlain en Grandi elkaar verzekerlngen gegeven ten opzichte van sferen van invloed in Abessinie, waarby Italie o.a. het recht kreeg, tot aanleg van een spoorweg, die Eritrea met Somalilanc zou verbinden, mits deze maar westelijk van Addis Abeba bleef, en Engeland zich bijzon- dere voorrechten, vooral van waterbouwkun- digen aard toegekend zag in het gebied van het Tanameer. In December 1925 kwam deze overeenkomst by briefwisseling tot stand en eerst in Juni 1926 werd de legeering te Addis Abeba, die toch reeds lid van den Volkanbond was, in kennis gesteld van hetgeen zonder baar, over haar besloten was. Ras Tafari Makonnen, de tegenwoordige negus, die toen nog troonopvolger was, protesteert onmiddel- iyk met kracht te Geneve, Frankrijk zegt er het zgne van, en 3 Augustus deelt de Engel sche en 7 Augustus de Italiaansche regeering aan den secretaris-generaal van den Volken bond mede, dat bet nooit hun bedoeling is geweest, Abessinie eenige iregeling op te drin- gen. Frankrijk gaf zijn voldoening te kennen, dat Rome en Londen van hun plannen badden afgezien. Het Engelsche parlement bleek ook met dat geval weinig ingenomen, en daar moest Chamberlain verklaren, dat bet niet in de bedoeling van de regeering had gelegen, Abessinie economisch te verdeelen, dat het accoord geen bindende kracht kon hebben voor de Abessijnsche regeering, dat men deze regeering tot niets kon dwingen, en dat zy volkomen het recht bad om zelf te beoor- deelen, wat in het belang van Abessinie was. Men ziet, Chamberlain heeft met een over- eenkomstig bijltje gehakt,en esr overeenkom- stige onaangename ervaringen mee opgedaan. Hi) is waarlijk de man, om de zaak van de Volkenbondsliga bij Baldwin te bepleiten. Gewezen stroopers worden de beste veld- wacbters, zegt vaderlandsche wijsbeid. En als Hoare raad noodig heeft, hoe men van een ondoordaeht acooord dver Abessinie afkomt, is Chamberlain zeker de bevoegdste adviseur. Het is alleen jammer voor Hoare, dat zijn geval zoo oneindig veel lastiger is. Er staat zooveel meer bij op het spel, en het is onder zooveel moeiiyker en gevaarlijker omstandig- heden gesloten. Het Giomale d'ltalia, dat men, om de nau- we betrekkingen van Gayda met Mussolini, als zeer gezaghebbend moet beschouwen. heeft verklaard, dat Rorrie het accoord niet ongeschikt vindt als uitgangspunt voor ver- dere concessies.*. Te Addis Abeba, waar men van Laval en Hoare den, blijkbaar als waar- schuwing bedoelden raad heeft gekregen, het accoord niet lichtvaardig te verwetpen, wijdt men er, na de eerste, hartstochtelijke weige- ring, nauwkeurige studie aan. Men bekijkt, het of er niet toch een uitgangspunt van te maken is voor besprekingen over voor Abes sinie aannemeiyke voorwaarden. Men stelt zich daar dus niet meer op het standpunt, iedere onderhandeling van de hand te wijzen, zoolang er een Italiaansche soldaat op Abes- sgnschen bodem staat. Het kan echter zijn, dat, als de negus zelf zyn bsslissing geeft, deze weer even onverzoenlijk uitvalt. Dat de beide partijen, op den grondslag van dit voor- stel tot een vergeiyk zullen kunnenn komen, lykt op dit oogenblik in werkelijkheid on- waarschijniyker dan ooit. Maar de een zoo wel als de ander heeft belang bij een vertra- ging van den loop van zaken. Italie heeft goede kans, veel langer dan het mocht hopen, ja, misschien zelfs geheel en al, aan een olie- embargo te ontkomen. De Abessiniers van hun kant, zullen een tijdelijke staking van de vijandelijkheden, die militair in bun voordeel is. slechts kunnen waardeeren. De eene par ty moet tyd winnen voor het voortduren van den oliestroom, de and ire party wil in kalmte nieuwe regenstroomen kunnen afwachten. Wij weten niet wie bet meest te winnen heeft by de onzekerheid van dit oogenblik. De stemming in Engeland is nog steeds buitengewoon opgewonden. De tegenzin schijnt zelfs nog toe te nemen. Dat de Observer juiebk-eten slaakte over het. vergelijk, is be- grijpelijk. Garvin heeft in heel dit conflict de party van Italie gekozen. Twee andere Zoncagsbladen zijn in het bezit van de fascis- tisch gezinde en dwarsdrijverige krantenlords. De Maandagbladen blijken dan ook onverzoen- lijker tegen het accoord dan .ooit. De Times wordt steeds heftiger. De groote, invloedrijke Londensche dagbladen laten werkelijk geen stuk heel aan het veWrag; 'Hoe het Engil- scne publiek erover denkt, kon men al weten uit de .peace ballot", waaraan 11 millioen Engelscben deelnamen, en die een verrassend groote meerderheid opleverde voor de collec- tieve veiligheid. Baldwin heeft geen aange- name taak, als hij Donderdag het vergeiyk, zoo goed en zoo kwaad als bet gaat in het Lsp-erbuis meet verdedigxn. Verward is de Fransche pers. Franscbe be- langen ziet zij in het gedrang als Abessinie zijn eigen ultweg naar de zee, mitsgaders de haven van Assab zou krijgen. Wat wordt er dan van spoorweg en haven van Bzjiboeti? vragen zy zich af. Deze vraag is gerecht- vaardigd. Verder zijn tal van Franscbe bla- deh en politici duidelijker dan te voren gaan inzien, dat bet leven van den Volkenbond op bet spel staat. Wel kan links Laval moeilijk missen. Men weet, hij zou tot Mei als zorde- bok moaten voortbestaan. Maar als bij Frank rijk den Volkenbond moet kosten, komt hij toch wel erg duur...... NIEUYVE LK HTINGEN IN ITALIC OPGEROEPEN. Bij decreet zyn dee" en van de lichtingen 1909 en 1910 (wy zouden zeggen van 1929 en 1930) onder de wapenen geroepen, o.a. de on- derofficieren en manschappcn van de genie, die gespecialiseerd zyn in de electro-techni- sche diensten en de radio-telegrafie en zij die behooren tot de sanitaire diensten. HET GEHEIM CONSISTORIE. Z. H. de Paus heeft Maandagochtend in tegenwwordigheid van alle kardinalen van de curie en de kardinalen-aartsbisschoppen van Parys, Besancon, Weenen, Turijn en Boulogne, die daartoe speciaal naar Rome waren over- gekomen, het gehedm consistorie gehouden. Na zijn toespraak kondigde de Paus de be- noeming aan van 20 nieuwe kardinalen. In zijn* toespraak zeide de Paus o.m. dat de redenen voor de diepe smart in zijn hart de gebeurtenissen waren, die zich afspeelden in Rusland, Mexico en ten deele ook in Duitsch- land. De H. Vader wilde niet voortgaan met het geven van een opsomming der droeve fei- ten, met name wilde hij niet aanroaren de con- flicten, welke op het oogenblik niet alleen Europa en Afrika beroeren, doch de gehee'e wereld, omdat met het oog op een zoo groote onzekerheid der feiten zijn woorden verkeerd zouden kunnen worden begrepen of openlijk worden veranderd. Overigens heeft de Paus herbaaldelyk getoond wat men op gerecht- vaardigde en oprechte wijze van hem zou kunnen verwachten ten gunste van de waar- heid, de rechtvaardigheid en menscb'ievend- heid. Te dien aanzien zou men zieh niet be- hoeven te vergissen. De Paus besloot met de verzekering te geven, dat hij al zyn kracbten wenscht in te spannen en God om den vrecie zal bidden. Het aantal leden van bet college van kar dinalen, dat gedaald was tot 48, te weten 25 buitenlanders en 23 Italianen, is door de be- noeming der 20 nieuwe kardinalen derhalve op 68 gebracht. Zooals men weet is het maxi mum aantal leden van dit H. college 70. De meerderheid bestaat thans uit 37 Italianen. „NIEUWE ROTT. COURANT" TE BERLI-IN IN BESLAG GENOMEN. De Berlynsche politie heeft Maandagavond alle krantenkiosken en andere verkoopplaat- sen van buitenlandsche bladen opgezocht ten einde beslag te leggen op daar nog voorradige exemplaren van de .Nieuwe Rotterdam,scbe Courant". Enkele weken geleden, was in de Berlijn- sehe pers tegen een bijdrage in dat blad reeds scherp protest aangeteekend. AAN DE FRONTEN. Thans hesft het Italiaansiche legeribericht voor het eerst melding gemaakt van een Abessijnschen aanival, die niet met een Ita liaansche overwinning is geeindigd. De Abessi niers hebben onder dekking van het nachtelijk duister de Italiaansche voorposten aan de Ta- kazze in Tzembella aangevallen om de Eri- treescbe troepen, die b_t zwakste deel van de Italiaansche strijidmacbt aan de Takazze vor- men tot terugtrekken te dwingen. De Albessi- niers deden hun aanval volgens de berichten, met ongeveer 3000 man, in tegenstelling met andere Abessijnsche pogingen om de Takazze over te trekken, waarbij zij slechts kleine af- deelingen gebruikten. De Italiaansche troepen moeten verrast geweest zijn door dezen aan val en na zeer korten tijd waren zy reeds ge- dwongen zich terug te trekken. Zij werden achtervolgd tot bij den Demlbeguina pas waar zij verstsrking kregen. De Abessiniers staak- ten toen de acbtervclging. Ook hebben de Abessiniers een aanval on- demomen op den rechtervleugel van de Italia nen, waarbij zich een vaorpcstengevecht heeft ontwikkeld tusschen de Abessiniers en afdee- lingen van het tweede legercorps. In die streek hebben de Abessiniers reeds eerder aanvallen gedaan, ook op den lOen December vonden hder gevechten plaats bij Add! Enkato, ten Noorden van de ri'Vier. Het is waarschijnlyk, dat de Italianen de doorwaadibare plaatsen slechts licht bezet hielden, en dat ook hder de Italianen zich te- ruggetrokken hebhen am bet op een ontmoe- tirig met de hoofdmacht van de Italiaansche troepen op den rechtervleugel aan te laten komen. Er zyn nog geen berichten over het verioop van dit gevecht binnengekomen, maar bet schijnt, dat de Abessiniers ook bier met groote beslistheid zijn opgetr.eden. Het gevecht vindt plaats in Scire. Het is mogelijk, dat de Abessiniers willen trachten den rechtervleugel van de Italianen te omsingelen. De Italiaan sche hoofdmacht op den rechtervleugel van het front bevindt zich in de bunrt van Ak- soem. In verband met bet feit, dat de Italianen zyn begonnen met het aanleggen van groote as- phaltwegen van Adrigat naar MakaLle en in het gebied- Mareb-Adoea-Aksoem, neemt men in Abessinie aan, dat de Italianen denken niet met hun actie gereed te komen voor het be gin van het regenseizoen en dat het aanleg gen van deze goede wegen is op te vatten als een vcorbereiding voor de regeling van het vervoer tydens de regen. TE GEN6VE. Men verwacht dat de Raad, in verband met de verschillende tegen de Parysche vre- desvoorstellen rijeende bezwaren en afwyzen- de houdingen, deze ter zijde zal leggen, en de toestand zal warden hersteld, zooals die bestond voor de reis van den Engelscben mi nister Hoare naar Parys. Er zou dian echter voorloopig ook geen sprake zyn van uitbrei- ding of vei ssdierping der sanctles. Om daar over te spreken zou de Raad eerst in Januari bijeen'komen. IWerd eenenzijds de veranderde houding der Engelsche regeering aan vrees voor oorlog met Italig toegeschreven. thans is er ook een andere lezing, n.l. dat Hoare in deze het ini- tiatief heeft genomen teneinde Italie voor on- dergang te behoeden en voor Europa te kun nen behouden, daar dit door den kostbarey, kolonialen oorlog en gehinderd door sanctles groot gevaar zou loopen ineen te storten. Ook zou de algemeene situatie van Europa, die door de enorme uitbreidlng der Duitsche bewapeningen te land en ter zee een ander aspect krijgt, op een en ander van invloed zijn. DE WATERLEIDING. Na een voorbereiding die, in verband met de •basaltmuren en fundeering langs den Ooste- lyken kanaalarm alhier een aantal weken vorderde, kon men gisteren overgaan tot het aanbrengen van de buis door het kanaal, die de leiding in de binnenstad vanaf de Heeren- gracht met die aan de Rosegracht, waarin het water uit den watertoren te Drie Schou- wen zal worden aangevoerd. Met het oog op eventueele storing, zijn twee buizen gelegd, waarvan 66n als reserve zal dienen. Het werk wordt uitgevoerd door de aannemersfirma N.V. Visser en Smit te Papendrecht. Het werk trok, uit den aard der zaak, veler be langstelling.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 1