De Italiaansch-Abessinische oorlog. Sport Winterteenen D 11 D fl I Winterhielen Dienende geesten in Asmara. TERNEUZEN, 16 DECEMBER 1935. UITVOERING IN 'T PATRONAAT. WATERSCHAP GROEDE EN BAANST. AXEL. ZAAMSLAG. Van onze Adverteerders VOETBAL. ■2 woe: den van Laval en Eden, en bovenal door de reactie der openbare meening in Engeland. Rome kan dus veilig het odium van een wei- gering aan Abessinie overlaten. Zou Mus:olini desniettemin bet vergelijk van de band wijzen, dan ware dit een van die tartend trotscbe daden, die wij in deze aangclegenheid al meer van hem bebben gezien. De Italiaanscbe diplomatic heeft ze echter steeds zooveel mo- gelijk opgevangen. Heelenaaal ondenkbaar is het echter niet, dat hij weigert, de eer van een ,,neen" aan Geneve en den negus over te laten. Als (lit alles afgeloopen is, zijn wij er nog niet. Dm komt de vraag, hoe de, sancties uitoefenende wereld op deze gebeurtenissen zal reageeren. Ten eerste Prankrijk. Laval is er in ieder gevai reeds in geslaagd, opnieuw tijd te winnen voor Mussolini, Als Mussolini zicb bereid verklaart dit vergelijk te aanvaar- den, maar Addis Abeba niet, zal dan Laval on grond daarvan niet weigeren, wat ook het oordeel van Geneve moge zijn, het olie- embargo te steimen Engeland zou ermee wilien doorgaan, dat lijkt nauwelijks twijfel- achtig. Ziet hier reeds een punt, waarop het doodgeboren voorstel toch belangrijke en zeifs gevaarlijke gevolgen kan hebben. En zullen niet andere landen trachten, zicb op grond van dit intermezzo aan de reeds in- gevoerde, of nu voorgestelde sancties te ont- trekken? Nadat de sancties reeds waren af- gekondigd, heeft Italie, door een nota, afzon- derlijk aan alle deelnemers toegezonden, ge- tracht verdeeldheid in hun gelederen te bren- gen. Als Mussolini nu het voorstel aanvaard en de negus het weigert, moet de kans, om alsnog wat verdeeldheid te bereiken, voor de Italiaansche diplomatie aanzienlijk gestegen zijn. Wij. kunnen er dus nog geenszins gerust op wezen, dat de Volkenbondsactie het stuipje van Parijs zonder leelijke naweeen te boven komt. Ingez. Med. DE LN'HOTJD VAN DE VREDES- VOORSTELLEN. Volgens officieele mededeeling bestaat de ■kern van de Fransch-Britsche voorstellen voor een vriemdsehappelij'ke bijlegging van het Ita- liaansch- Aibessijnsche gescfril, uit de volgende pun ten: llitwisseling van gebieden. a. Afstand van het Oosten van Tigre aan Italie. De grenzen van dit gebied zullen in het Zuiden langs den oever van de Geva loo- pen en in het W,:sten bepaald worden door een lijn in de richting Noord-Zuid, die loopt tusschen Aksoem, dat Abessijnsch bezit zal blijven, en Adoea. h. Grenswijziging tusschen Danakil en Eritrea, waarhij in het Zuiden Aoessia en het voor een Abessynischen toegang naar zee noodizakeiijke Eritreesche gebied uitgezonderd wcrdt. c. Grenswijziging tusschen Ogaden en Ita- liaansch Somaliland, waar de grens zal uit- gaan van het snijpunt der grenzen tusschen Abessynie, Kenya en Italiaansch-Scmaliland, dus dicht bij Dolo, in Noord-Oostelijke rich- ting loopt en de Oebi-Sjitoeli nabij Iddolo sndjidt, verder l'oopt tusschen Gorahai en Varandab en eindigt bij het snijpunt van de Engelsche grens van Somaliland met de 45e meridiaan. De rechten der in Britsch-Somali- land levende stammen op weide-plaatsen en bronnen, die op aan Italie toegewezen geibie- den liiggen, zu'llen gewaarborgd worden. d. Abessynie krijgt een uitgang naar zee in absoliuut bezit, waarvoor Italie een gebieds- strook langs de Noordgrens van Fransch Somaliland met de haven Assab zal afstaan. De Engelsche en de Pransche regeering zul len er daarbij zorg vosr dragen, van de Abes- synische regeering de garantie te verkrijgen, dat de verplich tingen, die haar in het verwor- ven gebied ten aanzien van de slavemij en den wa.penhandel worden opgelegd, vervuld zullen worden. Expansie- en vestigingszone.( De Fran ache en de Britsche regeering zul len te Addis-Abefba en te Geneve gaarne hun invioed doen gelden voor de aanvaarding door den negus en door den Volkenlbond van de voor stellen inzake de vorming van een voor Italie gereserveerde economische expansiezon.e in het Zuiden van Abessynie. Deze zone zal in het Oosten begrensd worden door de nieuwe grens tusschen Abessynie en Italiaansch Somaliland, in Ujiet Ncorden door den Sen breedteigraad, in het Wiesten door de 35e me ridiaan en in het Zuiden door de grens tus schen Abessynie en Kenya. Binnen deze zone zal Italie exolusieve eco nomische voorrechten genieten, die geexploi- teerd zullen worden door een bevoorrechte maatsehappij of een soortgelijike economische organisatie, die onder voorbehoud van de door inlboorlingen of buitenlanders verkregen rech- ten het eiigenidomisrecht op de niet-bezette ge bieden en het exploitatiemonopolie voor mijnen bosschen en,z. zal krijgen. Deze onderneming heeft de verplichtinig, mede te werken aan den economischon opfoouw van het land en een deel van haar winsten te geibrui'ken in het sociale belang der inheemsche bevolking. De controle van het Atoessynische bestuur in dit gebied wordt uitgeoefend onder souve- reiniteit van den keizer door de diensten, die genoemd worden in het door den Volkenbond uitgewerkte bijstan'dsplan. Italie heeft in deze diensten, die afhanke- lrjk worden van een door de centrale regee ring benoemden gedelegeerde, een overwegend doch niet uitsluitend aandeel. Deze gedele geerde. die van Italiaansche nationaliteit kan zijn, zal worden toegevoegd voor de betrokken aange'legenheden aan den hoofdadviseur, die door den Volkenbond den keizer terzijde wordt gesteld. Deze raadsman mag geen onderdaan zijn van een der aan Abessynie grenzende mogendheden. Die diensten volgens het bijstandsplan zoo- wel in de hoofdstad als in de gereserveerde zone zullen als een van hun voomaamste plichten beschouwen bet garandeeren van de veiligheid der Italiaansche onderdanan en van de vrije ontwikkeling hunner ondememingen. De Britsche en de Fransche regeering wilien zich gaarne ertoe leenen, dat deze organisa tie welker details door den Volkenbond moeten worden uitgewerkt, ten voile de belangen van Italie in dit gebied beschermt. De huisknecht heeft geen haast. Het fatalisme van den inboorling. (Van een bijzonderen V.P.B.-correspondent. Asmara, 13 Dec. 1935 (V.P.B.). Wij, bui- tenlandsche journalisten, hebben het nog niet zoo kwaad, hier in Asmara. Ik besichik over niet minder dan twee bedienden, Omar en Salomon, de een Muzelman, de ander Kop- tisch Christen, die zich wel hebben wilien ver- waardigen om het beacheiden kamertje, dat ik met een colleiga deel, schoon te houden en andere kleine diensten te bewijzen. Daar deze collega den meesten tijd afwezig is, heb ben mijn beide bedienden in den regel maar 66n bed op te maken, een waterkan te vullen en 66n paar schoenen te poetsen. Daar hebben ze iederen morgen wel een kwartier werk aan, zelfs als ze er niet te veel zorg aan besteden. En dit laafcate doen ze meestal niet. Zij stellen zich vermoedelijk op het stand- punt, dat het bed 's avonds toch weer besla- pen wordt, dat de waterkan wordt geleegd en dat de schoenen in den loop van den dag weer onder het stof komen. Daarom .beste den ze er zoo weinig mogelijk krachten aan, om voldoende krachten over te houden voor den volgenden dag. De rest van den dag brengt Omar door, tegen den muur gehurkt en een liedje neuriend, dat voor Europeesche ooren weinig aantrekkelijks heeft, terwijl Salomon converseert met een paar jeugdige landgenooten. Een voorbeeldige dieustkneeht. Salomon heeft zich een zekeren naam ver- worvm in het kamp, waar de journalisten vertoeven. Hij staat altijd voor iedereen klaar... met woorden. Als hij een opdraoht krijgt, weigert hij nooit om ze uit te voeren. Het gebeurt zelfs wel, dat hij ze werkelijk uitvoert. Standj.:s en verwijten aanvaardt hij met een glimlach, die zijn tegenpartij ontwa- pent. Als onderworpen echtgenoot van een ongemakkelijke vrouw weet hij wel, dat tegen- pruttelen toch niet helpt. Heeft iemand linnen, dat hij gewasschen wil hebben? „Subito, subito!" (dadelijk) zegt Salomon. „Domani!" (Morgen). Morgen dat wil dus zeggen, dat men het over een dag of ac'ht, tien, twaalf we.r te zien krijgt. Juist als men er aan begint te wanhopen, of men het wel ooit weer onder de oogen zal krijgen, komt Salomon aandragen met een pakje. Hij geeft het over met een air van zelfvoldoeninjg, alsof hij wil zeggenzie je wel, als een mensich wat geduld heeft, komt alles terecht! Het is maar vijftien lire. Maakt men het pakje open, dan vindt men wel een overihemd, dat men als zijn eigendom Iherkent, maar de drie anderen zijn van lotge- nooten-klanten van deze zeldzame waschin- richting. Er komen nog een paar stuks on- dergoed aan te kort en de sokiken zijn w;ei ge wasschen, maar de gaten zijn niet gestopt en ze passen niet bij elkaar... Alle aanmerkingen hoort Salomon aan met een medelijdEnd lachje, alsiof hij denkt: Nee, maar bij die blanken is het cok nooit goed! Dan belooft hij dat hij de zaak wel in orde zal brengen -domani, morgen. Dan weet men, waar men zich aan te houiden heeft. Zijn wijsgeerige, dichterlijke tegenhanger. Omar, die ook altijd glimlacht, is meer filo- sofisch aangelegd. Alles wat hij uitvoert doet hij even langzaam en bedaard. Hij slaat kalm het dek van het bed terug, vult de waterkan zonder zich te overoaasten en gaat met een lap over mijn schoenen zonder er de minste kracht achter te zetten, alsof hij bang is dat hij ze zeer zal doen. Als hij dit karwei achter den rug heeft, kan ik hem nog wel vragen om een paar kleinigheden te verrichten, wat hij dan ook op zijn tergend-langizame manier wel doet, mits ik maar niet te veel van hem verlang en de grens van dit teveel is spoe- dig bereikt. Of hij eet, w.eet ik niet. Ik heb hem nog nooit iets anders zien gebruiken dan een kop thee, in een hoekje. Dan zit hij in meditatie verzonken, plotseUng springt hij dan op, voert e^n paar huppelende passen uit en zingt er zoowat bij. Ik vraag me af, of er niet een dicLiter in Omar steekt. Omar draagt een tultoand, omdat hij Muzel man is, Salomon daarentegen heeft een kruisje van vierziliverd metaal op de iborst hangen, omdat hij zich Christen noemt. Beiden zijn Erythreanen; de een is een broer van een Ascari, de ander de zoon van een dito. Er be staat eenig uiterlijk verschil tusschen de twee. Omar is wat minder zwart, Salomon diep zwart, maar even stevig gebouwd. Zij zijn allebei vermakelijk, soms sympathiek, maar den meesten tijd even verve lend. De Lnlandsche bevolking. Moet ik ben werkeiijk beschouwen als ver- tegenwooidigers van het inlandsche ras, dat dooreenkrioelt in de inboorlingenwijk en over- dag de straten van het Europeesche kwartier vult bezoekers uit de naJburige dorpen, be dienden van de 'hier gevestigdie Italianen, werklieden en zelfs soldaten? Om een juist ant woo rd op die vraag te kunnen geven, zou men een nauwkeurige cn- quete moeten instellen. Over het algemeen kan ik dit wel zeggen, dat de officieren tevre- den zijn over hun inlandsche oppassers en dat de huisvrouwen er in zijn geslaagd om haar zwarte dienstlboden de hoogst noodige begrip- pen bij te br.engen van wat wij in Europa zindelijkheid in het huishouden en op het liehaam noemen. Maar wat een geduld is daar voor noodig geweest! Het spijt me dat ik het moet zeggen, maar helaas Omar en Salomon hebben niet veel opgestoken van hun voortdurend contact met onze zeden, gewoonten en hygiene. Ik ben er zeker van dat ze 's avonds zonder den min- sten tegenzin, ja, zelfs met genoegen terug- keer.en naar den ,,huiselijken haard", naar vuil, stof en ongedierte. In elke stad in elk koloniaal gebied treft men dergplijke bevolkingsgroepen aan, die aan hun tradities en armoedige levensomstandig- heden blijven vasthouden, blijkbaar onmach- ti'g om zich te verheffen tot een hoogeren trap, waarvan zij het bestaan niet ontkennen, maar zij schijnen een minderwaardigheidscom- plex te bezitten, dat hen doet gelooven, dat zij het nooit tot iets beters kunnen brengen en daar berusten zjj in. (Nadruk verlboden.) GEMEENTERAAD. In de op Donderdag 19 December 1935, des namiddags twee uur, te houden openbare ver- gadering van den gemeenteraad alhier, komen de voigende punten in behandeling: 1. Ingakomen stukken. 2. Aankoop grond van E. Verbrugge e.a. 3. Wijziging uitbreidingsplan. 4. Vaststelling gemeenschappelijke rege- ling omtrent toelating van kinderen uit buiten-gemeenten op de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs alhier. 5. Benoeming leden Burgerlijk Armbe- siuur wegens perioaieKe atcreding van de heeren: F. Dekkar, A. van Aerie en P. A. Leums. De heer F. Dekker wenscht niet meer voor een herbenoe- ming in a'anmerking te komen. 6. Benoeming lid van de ccmmissie van toezicht op het lager onderwijs te Sluis- kil-Driewegen wegens periodieke aftre- ding van den heer L. van Hecke. 7. Benoeming leden van de commissie van toezicht op het lager onderwijs in de kom wegens periodieke aftreding van den heer C. F. Kbhler en het bedanken door de heeren P. F. de Bakker en I. van de Sande. 8. Ontheffing hondenbelasting dienst 1935. 9 Ontheffing- schoolgeld dienst 1935. 10. Benoeming raadscommissies. SLEEPSCH1P GEZONKEN OP HET KANAAL GENTTER NEITZEN. Het van Gent komende ledige Letlandsche stoomschip „Ciltvaira" is j.l. Zaterdagavond in de nabijheid van Tei Neuzen ter hoogte van het tweede dek jn aanvaring gekornen met de Belgische Kempenaar „Joseph Lies", die op weg was naar Ertvelde. Omtrent het ongeval vernemen wij: Het Beigisohe sleepschip Joseph Lies", dat deel uitmaakte van een sleep van drie sche- pen welke getrokken werd door de Nederland- sche sleepboot ,,Wilhelmina" bevond zich j.l. Zaterdagavond omstreeks kwart voor zeven ter hoogte van „De zeven huisjes". De schepen hieiden stuurboord aan, toen plotseling het Letlandsche stoomschip „Ciltvaira" het eerste sleepschip, de „Union" raakte en vervolgens de „Joseph Lies", aan bakboordzijde trof. Schipper Wijtmans die het ongeval zag aan- komen waarschuwde zijn echtgenoote die bezig was het dochtertje van 10 maanden in bed te leggen. De vrouw spoedde zich met de kleine naar boveh, hoorde een hevig ge- kraak en zag dat het voorschip van de „Joseph Lies" gevaarlijk overhelde. Eenige oogenblikken daarna zonk het schip in de diepte. De schipper, diens echtgenoote en hun dochtertje konden met de roeiboot aan wal geralten. De Joseph Lies", waarvan de achtersteven niet ver van de kanaalkant verwijderd was, gleed van het talud af en zonk in het kanaal. Alleen een gedeelte van de mast steekt nog boven water uit. Het grootste gedeelte van den inboedel, welke niet verzekerd is, ging verloren. De schipbreuke- lingen zijn liefderijk opgenomen in een langs het kanaal staande woning van den heer De Bruine. De sleep en het stoomschip zijn alle in het kanaal vastgemeerd in afwachting van een nader in te stellen onderzoek. Vanwege de Rijkswaterstaat werden onmiddellijk maat- regelen getroffen, om de ligging van het gezonken schip aan te duiden. De eigenare3se van de Joseph Lies", de fir- ma Herbosch uit Antwerpen werd van het ongeval verwittigd en nam maatregelen om eigen bergingsmateriaal naar Ter Neuzen af te zenden. Zondagmorgen arriveerden hier dan ook een tweetal bergingsvaartuigen. De „Ciltvaira" bekwam zoo goed als geen schade. De oorzaak van de aanvaring moet te wijten zijn aan het feit, dat de Belgische roerganger een commando niet goed heeft opgevolgd, waardoor verkeerd roer werd gegeven. De doorgaande scheepvaart ondervindt over dag geen stagnatie. Heden zouden pogingen in het werk gesteld worden het gezonken schip te lichten. KON. MUZIEKCONSERVATORIUM TE GENT. Jl. Zaterdag had in de concertzaal vgn bovengenoemde instelling op de gewone pleqh- tige wijze plaats de uitreiking der diploma's, toegewezen in de prijskampen van het jaar 1935. Die uitreiking geschiedde door den bur- gemeester, den heer Van der Steeghen. On der de bekroonden was ook mej. Fiek Schirris te Ter Neuzen, die in de hoogere leergang voor dames met onderscheiding de le prijs heeft verworven voor notenleer. Vervolgens werd bij deze gelegenheid ge- houden een auditie van de learlingen-laureaten der prijskampen, waarbij de verschillende be kroonden door de uitvoering van een artis- tiek programma blijk gaven van de op het conservatoripm ontwikkelde muzikale gaven. DE KRIBBEBIJTER. 't Was een genot weer een Nederlandsch sprekende film te hooren en te zien. Men behoeft zich niet in te spannen om naar een vreemde taal te luisteren en om op de beelden aangebrachte teksten te lezen. Wij waren verbazend nieuwsgierig naar de prestaties van Cor Ruijs als filmartist. Hij heeft deze rol op het tooneel ontelbare malen gespeeld, doch op het tooneel is gelegenheid voor improvisatie, waar speciaal Cor Ruijs gebruik van maakt. Wij waren benieuwd of de regisseur er in geslaagd zou zijn hem zich- zelf te laten en hem toch in het filmverband te houden. Hierin is men uitnemend geslaagd, en men heeft aan de serie van Nederlandsche films er eene toegevoegd van opmerkelijke kwaliteiten, en hij die een goed gespeeld blg- spel weet te waardeeren mag deze gelegen heid om te kunnen lachen om gezonden humor niet overslaan. Gisteravond werd in het R.K. Patronaats- gebouw een uitvoering gegeven door de leden der R.K. Meisjesvereenigingen. De zaal was goed bezet. Eeirst waren de jongere maisjes aan de beurt, die een leuk spelletje speelden: „Bloe- men op wandel". Daarbij waren de meisjes gekleed in de kleur van gras en bloemen, die ze voorstelden. Dit spelletje verliep heel vlot. Daarna kwamen de ouderen, die opvoerden „De mooie droom van tante Jet!" Dit stuk is een vroolijk spel met zang en dans en speelt op een dorp. Er kwam een nieuwe koster, de droom van tante Jet, waarop direct drie oude vrijsters verliefd werden. Tante Jet wilde hem o zoo graag hebben, maar mocht niet van tante Barbera. Een logeetje Lotte deed alle mogelijke moeite om 't huwelijk tot stand te brengen, maar tevergeefs. De koster verloofde zich met juffr. Baakeland, een van de drie. De verwikkelingen in het stuk gaven aan- leiding tot onbedaarlijke lachscenes. De meisjes kenden haar rollen uitstekend en speelden met succes. Het was een zeer genoegelijke avond. „INTERNOS" TE CADZAND. Naar men ons meldt, bracht de mondhar- monicaclub „Intemos" van Sluiskil j.l. Zater dag, op uitnoodiging van de tooneelclub „A1 doende leert men" deze te Cadsand een bezoek, om gezamenlijk een uitvoering te geven in het Hotel du Commerce" van den heer A. Mascl^e. De zaal was druk bezocht. Na door den voorzitter der tooneelclub, den heer A. van Dalen te z(jn verwelkomd, betrad het 39 leden sterke „Intemos" het podium, om de uitvoering met hare muziek te openen. De directeur de heer C. B. de Ridder, gebruikte thans voor de eerste maal den dirigeerstaf, die hem door de leden dien namiddag als blijk van waardeering was geschonken. Geopend werd met den marsch ,,Wien bleibt Wien"; zoowel met dit nummer als met de verder ge- speelde oorstreelende stukken had ,,Intemos" veel succes. De tooneelclub gaf verschillende tooneei- stukjes en voordrachten ten beste, zoodat het geheel een amusante avond bood. Aan het eind van den welgeslaagden avond wensehte de voorzitter van „A1 doende leert men" aan directeur en leden van „Intemos" met een woord van dank ook een ,,wel thuis" en een ,,tot weerziens" toe. EEN A.N.W.B.-AVOND. Zopais uit de advertentie in dit nummer blijkt, zal de Koninklijke Nederlandsche Toe- ristenbond A.N.W.B. op 18 Dec. te Axel een Bondsavond organiseeren, bestaande in een expositie van het Bcndswerk en Bondsuitga- ven, een lezing en de vertooning van een inte- ressante film. De A.N.W.B., een halve eeuw geleden op- gericht als wielrijdersvereeniging, is thans een nationale instelling op ieder gebied van verkeer en tperisme; in het begin van het jaar 1935 werd het praedicaat Koninklijke verleend, en de naam gewjzigd in Koninklijke Nederlandsche Toeristenbond A.N.W.B. In de geschiedenis van den Bond herhaalt zich telkens weer hetzelfde: een bepaalde soort van toerisme, verwaarloosd of onont- dekt nog, vroeg om behartiginig, de beoefe- naren voelden zich als toeristen aangetrokken tot den Toeristenlbond, hun belangen gingen in menig opzicht parallel met die van andere toeristen en vanzelfsprekend sloten zij zich dus bij den Bond aan. Zoo groeidie de Toeristenlbond tot een offi- cieel erkende instelling van algemeen nut, de vraaglbaak en beachermer van iedereen, die het toerisme beoefent hetzij per auto, fiets, motort trein, boot, ski, te voet of te water, te paard of in de lucht van iedereen ook, die deelneemt aan het verkeer op de wegen. De Bondswegwijzers, de paddenstoelen, rich- tingsborden en waarschuwingstoorden, de reis- gidsen en kaarten, de actie voor verbetering van wegen te land en te water, voor bruggen, voor opheffing van tcllen en verkeersbelem- meringen, voor wijziging van hinderlijke ver- keersvoorschriften, voor natuurbescherming, voor verkeersveiligheid enz. enz. dat alles be- hoort tot bet A.N.W.B.-werk en is voor alle weggebruikers en alle toeristen van evenveel beteekenis. De reisinlichtingen en reisplannen en voor buitenlandscCie tochten daareniboven de onmis- bare grensdocumenten, die hij verschaft, geven den toerist en bron van genot en gemak. Wij raden daarom enzen lezers aan den Bondsavond te bezoeken om kennis te nemen van hetgeen deze nuttige vereeniging in het belang van haar leden niet alleen, doch vooral in het algemeen belang, verricht. Het bestuur van het waterschap Groede en Baanst heeft besloten de 4% procents-leenin- gen van 1919 en 1929 en de 5 procentsleenin- gen van 1920 en 1923 te converteeren in 4 leeningen en wel per 1 Maart 1936. Het be- sluit is goedgekeurd door Gedeputeerde Sta- ten. GEVONDEN VOORWERPEW. De inspecteur van poiitie alhier maakt be- kend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daar achter vermelde adressen. Koperen chapeau, J. van Wijek, Donze-Vis- serstraat 7. Parapluie, bureau van poiitie. Nieuwe kettingkast en bagagedrager, D. Liebens, Dijkstraat 82. Kinderhandschoen, R. Verschelling, Nieuwe- diepistraat 42. Regenjas, E. van Graefsehepe, Oostkade 23, Sluiskil. IHeerenhandsc'ioenJ.de Kraker, Kapelle- polder 49. 'Idem, C. Scheele, Jozinastraat 8. Rijwielbelastingmerk, Michielsen, melkleur- der, Boeregat. Mem, Ph. Haak, Nieuwstraat. Huissleutel, 'H. Hamelink, Tholenstr. 59. Fietstasch, A. Rouw, Dekkerstraat 57. IHandsohoen, J. L. Jurrij, Noordstraat. Pet, A. Brederode, Stationsweg 30. Mantel'band, bureau van poiitie. Das met strepen, M. Gulden, Veriengde van Steenibergenlaan 12. Kinlderhandsehoen, bureau van poiitie. Nummerbord K 11793, A. Dhert, Dijikstr. 85. Kinderiiandsdioen, R. Vermast, Dijkstraat 70. Bril, Jac. de Doelder, Lange Kerkstraat 49. Kunstavond modeme Fa brieks- arbeidersbond. Een kunstavond in de ware en meest vol- strekte beteekenis des woords vormde het op- treden van het ensemble Menist uit Amster dam voor de afd. 'Axel van den Nederl. Fa- brieksarbeiidersbond op modemen grondslag op j.l. Zaterdagavond, alhier-. Terecht mocht de heer J. Dieleman Az. in zijn gloedvolle openingsrede spreken van de goede oude bekenden van den modemen Bond te dezer plaatse en ongetwijfeld was hij daarbij de tolk van de statnpvolle Centrum-schouw- burg, die tot in de uiterste hoeken bezet was door geestverwanten uit aangrenzende plaat- sen, waaronder Othene en Zaamslag wel weer het belangrijkste contingent leverden. De heer Andre Menist, als musicus en mees- terlijk conferencier was als voorheen zoowel als leidende figuur en aan den hem zoo uit nemend toevertrouwden „vleugel" de ziel van het artistieke kwartet. Doch Truus Inpijn, de bekoorlijke en begaafde sopraan, schitterde niet minder in haar vocaal presteeren zoowel als in het tweede gedeelte toen zij als tooneel- speelster van haar kunst en gaven kon doen blijken. De eerste violist Eddy Elsas en de cellist Johan Blazer vulden op eminente wijze aan op een manier die telkens den indruk gaf, dat wij een klein orkest voor ons hadden. Een groote opera-potpourri, waarin Truus Inpijn als sopraan ook weer haar hoog op prrjs gesteld aandeel nam, verwierf een storm- achtig applaus. Het opgevoerde tooneelstukje „De Fuik", hoewel proletarisch van inslag, werd van over- drijving vrij op zulk een maesterlijke wijze uitgevoerd, dat de executanten eenige open doekjes kregen. Na de pauze werd een propagandistische rede uitgesproken door de heer Pieters uit Maastricht, die als redmiddel uit de door het kapitalisme en het kapitalistisch liberaal regeerende kabinet-Colijn geschapen toestand van ontreddering en uitbreiding van de werk- loosheid aanprees het plan van den Arbeid, dat binnen zeer korten tijd het aantal werke- loozen tot de helft zal verminderen. In zijn slotwoord sloot de voorzitter, de heei- J. Dieleman met een geestdriftig woord zich bij den spreker aan en laakte evenzeer de ge- volgde politick van aanpassing en versobe- ring waarbrj de arbeidende klasse steeds de dupe van de historie is. Tegen de destmc- tieve krachten die werkzaam zijn aan afbraak van sociale wetgeving en verkregen rechten voor de arbeidende klasse, stelde hij de wel- vaartspolitiek belichaamd in ,,het Plan van den Arbeid" en deed een bsroep op de verga- dering tot afscliudding van alle lauwheid en om daadwerkelijke steun te verleenen bij het voeren van de propaganda. Voor het middernachtelijk uur was deze zeer hoogstaande, massale feestavond beein- digd en verstrooiden zich de aanwezigen in een minimum trjds alle in de richting hunner haardsteden. Bazar. Naar we vernemen, heeft het bestuur der piaatselijke voetbalvereeniging „Z. S. C.", ter versterking barer kasmiddelen, hetwelk hoofd- zakelijk zijn oorzaak vindt om de beschikking te verkrijgen over een goed sportterrein, het initiatief genomen tot het inrichten van een bazar, welke zal worden gehouden op den Tweeden Kerstdag en den daarop volgenden Zaterdag-. Dank zij de welwillendheid van Burgemeester en Wethouders, die het gebouw der voormalige „Centrale" voor dit doei be- schikbaar hebben gesteld, zal deze bazar on getwijfeld een groote aantrekkingskracht op de massa uitoefenen. OUDE SCHOENEN. 'Het spreekwoord zegt, dat men geen oude schoenen weg moet werpen, voor men nieuwe heeft. Dat spreekwoord moet veranlderd wor den. Het moet voortaan luiden: wisselt uw oude schoenen in voor nieuwe! EVenals verleden jaar gaan n.l. de schoe- nenhuizen „De Magneet", welke te Middel- burg, Goes, Vlissingen en Ter Neuizen geves- tigd zijn, wederom een oude-schoenencam- pagne beginnen. Hoe dat in elkaar zit, is reede in een onzer vorige nummers, waar zulks be- hoort, uiteengezet. Maar de, sympathieke kant van dit plannetje is, dat de kooper van een paar nieuwe schoenen aldus tevens een goed werk doet, want de op deze wijze inge- zamelde oude schoenen worden door ,,De Mag neet" gratis ter beschikking gesteld van Leger des Heils, AnmJbesturen en dergelijke. UITSLAGEN VAN ZONDAG- Kon. Ned. Voetbalbond Afd. IV. le klasse. NOADNAC afg RoermondLONGA 20 MVVJiiliana 31 PSV-BW 3—5 BlerjerheideESndhoven 31 doelp. gsp. gew. gel. verl. pnt. v.—t. BW 10 6 4 - 16 22—14 MVV 10 4 4 2 12 23—17 NAC 9 3 5 1 11 14—10 Eindhoven 10 4 2 4 10 22—21 Bleijerhedde 10 3 4 3 10 14—16 LONGA 10 2 5 3 9 15—13 PSV 9 2 5 2 9 14—13 Roermond 10 3 5 8 11—22 Juliana 9 1 5 3 7 1416 NOAD 9 1 2 6 4 15—22 2e klasse A. HeroTSC 2—0 De BaronieGoes 5—0 MiddellburgZeelamdia 1—0 TemeuzenRBC 6—1 doelp. gsp. gew. gel. verl. pnt. v.t. Middellburg 8 6 2 14 22—3 Hero 6 4 2 10 16—6 TSC 7 5 2 10 16—10 De Baronie 6 4 1 1 9 18—7 Temeuzen 7 2 3 2 7 1016 DOSKO 6 1 3 2 5 9—12 Vlissingen 7 2 1 4 5 6—8 RBC 6 1 2 4 3 14—25 Zeelandia 7 3 4 3 7—21 Goes 6 6 423 3e hlasse A. AxelTemeuzen 2 5—1 doelp. gsp. gew. gel. verl. pnt. v.-t. Hulst 8 7 1 14 32—7 Axel 6 4 1 1 9 16—7 Hoofdplaat 6 3 2 1 8 20—8 Oostlburg 6 2 1 3 5 19—21 Breskens 5 1 2 2 4 12—13 Sluiskil 5 1 2 2 4 11—14 Temeuzen 2 7 2 5 4 17—22 Oranje 5 5 8—38 3e klasse B. HansweertDe Zeeuwen 2—6 Zeeuwsche BoysZierikzee 3—0 Eiland BoysGoesche Boys 3—1 doelp. gsp gew. gel. verl. pnt. v.t. De Zeeuwen 8 7 1 15 48—9 Vlissingen 2 8 6 1 1 13 24—16 Zierikzee 8 4 2 2 10 32—18 RCS 7 4 3 8 25—12 Zeeuwsche Boys 5 3 1 1 7 14—6 Eiland Boys 7 2 1 4 5 22—21 Middelburg 2 5 2 3 4 10—11 Hansweert 8 1 1 6 3 16—41 Zeelandia 2 5 1 4 1 5—28 Goesche Boys 5 5 4—38 EERSTE KLASSE. De wedstrjjd NOADNAC was de eenige die in de Eerste Klasse geen doorgang kon vinden. Roermond heeft het ditmaal weer op haar heupen ge'had en evenals Eindhoven werd thans Longa geklopt, dat met een 20 neder- laag naar huis werd gezonden. Roermond kan zich nu zachtjesaan veilig gaan voelen en wordt NOAD steeds meer en meer in haar eenzaamheid geisoleerd. MWJuliana ein- digde met een 3—1 overwinning voor de thuis- club, hetgeen ook wel verwacht werd. PSV BVV is in het voordeel van BW beslist, met 3—5 Werd PSV, dat toch nog steeds een em- stige concurrent van de best geplaatste club werd beschouwd, er onder gehouden. In deze strijd was wel het wonderlijke dat tot een kwartier voor het einde de stand 05 was, dus hopeloos voor de thuisclub. Toen kwam PSV plots opzetten en in zeer korten tfld was de stand 35 geworden. Was dit beroemde kwartiertje vroeger gekomea, wie weet of

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 2