HERHALIN GS-OEFENIN GEN, (Art. 31, le lid en art. 33 der Dienstplichtwet.) VAN DE HERHALINGS OEFENINGEN. KORPSEN EN KORPSONDERDEELEN. INFANTER1E. WIELRITDERS. CAVALER1E. VELDARTILLERIE. RIJDENDE ARTILLERIE. MOTORARTILLER1E. KUST-ARTILLERIE. LUCHTDOEL-ARTILLERIE. GENIETROEPEN. PONTONNIERS EN TORPEDISTEN. MOTORDIENST. INTENDANCETROEPEN. GENEESKUNDIGE TROEPEN. RECHTSZAKEN. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat de gewone dienstplichtigen van de hieronder vermelde lichtingen, korp- sen en korpsonderdeelen in 1936 voor herhalingsoefeningen in werkeiyken dienst moeten komcn. Voor de opkomst en voor het vertrek met groot verlof zrjn in het algemeen de tijdstippen vastgesteld, welke hieronder zijn aan- gegeven. De oproeping van de Uierbedoelde dienstplichtigen zal bij nadere kennisgeving plaats hebben. Aan hen, die als dienstplichtige hebben gezorgd, dat hun voiledig adres ter gemeenteseeretarie bekend is, wordt een persooniijke kennisgeving toegezonden. Onder gewone dienstplichtigen worden hier ook begrepen zij, die als gewoon dienstplichtige worden beschouwd, alsmede zij, die een verbintenis hebben aangegaan om te dienen op den voet van gewoon dienstplichtige. KORPSEN EN KORPSONDERDEELEN. TIJD TIJD VAN DE HERHALINGS OEFENINGEN. LICHTINGEN 1930 en 1932. Van alle regimenten infanterie de soldaten, die de eerstie oefening hebben vervuld bij een oefenlngs- detachement voor de school voor reserve-officieren der infanterie: voor een deel Regiment Grenadiers, Regiment Ja- gers, lste, 2de, 3de, 4de, 6de, 8ste, 9de, lOde, llde, 12de, 13de, 14de, 15de, 17de, 19de en 22ste Regiment infanterie Soldaten en korporaals Gnderofficieren 1 sergeant-mortierist 1 sergeant-mi traillist Onderofficieren-administrateur 5de, 7de, 16de en 20ste Regiment in fanterie: Soldaten en korporaals Onderofficieren 1 sergeant-mortierist 1 sergeant-mi traillist Onderofficieren-administrateur 18de en 21ste Regiment infanterie: Soldaten en korporaals Onderofficieren 1 sergeant-mortierist 1 sergeant-mitraillist Onderofficieren-administrateur 27 Juli—12 Aug. 17 Aug.2 Sept. 7 Sept.23 Sept. 10 Sept.26 Sept. 3 Sept.26 Sept. 16 April9 Mei 17 Aug.9 Sept. 7 Sept.—30 Sept. 3 Sept.19 Sept. 27 Aug.19 Sept. 16 April9 Mei 17 Aug.9 Sept. 1 Sept24 Sept. 6 Aug.22 Aug. 30 Juli22 Aug. 16 April9 Mei 17 Aug.9 Sept. 3 Aug.26 Aug. LICHTINGEN 1930 en 1932. Regiment wielrijdere. Soldaten en korporaals Onderofficieren Onderofficieren-administrateur LICHTINGEN 1930 en 1932. Regimenten huzaren, met uitzonde- ring van de postduivenverzorgers en van de paardenverzorgers, die de eerste oefening hebben vervuld bij het Remontedepot. 10 Sept.—<26 Sept. 3 Sept.26 Sept. 7 Sept.30 Sept. Verschillende tijdstippen: het vroegst 13 Jan.; het laatst 10 Sept. Sold, en korp. 17 dagen Onderofficieren 24 dagen LICHTINGEN 1930 en 1932. Beredenen en onberedenen. Regimenten veldartillerie Verschillende tijdstippen; het vroegst 2 Jan.; het laatst 7 Dec. Sold, en korp. 17 dagen Onderofficieren 24 dagen LICHTINGEN 1930 en 1932. Korps rijdende artUlerie. Beredenen en onberedenen Soldaten en korporaals: voor een deel Onderofficieren Onderofficieren-administrateur 16 Juli1 Aug. 10 Sept.26 Sept 3 Sept.26 Sept. 7 Sept.30 Sept. LICHTINGEN 1930 en 1932. Regiment motorartillerie. Onderofficieren-administrateur De overigen 7 Sept.—30 Sept. Verschillende tijdstippen: het vroegst 2 Juni; het laatst 28 Sept. Sold, en korp. 17 dagen Onderofficieren 24 dagen LICHTINGEN 1930 en 1932. Regiment kustartiUerle. Verschillende tijdstippen: het vroegst 20 Febr.; het laatst 3 Aug. Sold, en korp. 17 dagen Onderofficieren 24 dagen Verschillende tijdstippen: LICHTINGEN 1930 en 1932. Korps luchtdoelartillerie. het vroegst 3 Febr.; het laatst 10 Sept. Sola, en korp. 17 dagen Onderofficieren 24 dagen LICHTINGEN 1930 en 1932. Verschillende tijdstippen: het vroegst 17 Febr.; het laatst 28 Sept. Regiment genietroepen. Iste, llde en Hide bataljon Sold, en korp. 17 dagen Onderofficieren 24 dagen 14 Sept.—30 Sept. Korps pontonniers en torpedisten. Sehoolcomp. pontonniers. LICHTINGEN 1929 en 1931. Soldaten en korporaals, die ten aan- zien van de eerste oefening behoor- den tot de 3de ploeg LICHTINGEN 1930 en 1932. De soldaten en korporaals, die ten aanzien van de eerste oefening be- hoorden tot de: le ploeg 2e ploeg Onderofficieren voor een deel >1 Onderofficieren-administrateur voor een deel II II Schoolcompagnie torpedisten. LICHTINGEN 1930 en 1932. Soldaten en korporaals Onderofficieren Onderoff.-administr. lichting 1930 LICHTINGEN 1930 en 1932. Korps motordienst. Soldaten en korporaals voor een deel 13 Febr.29 Febr. 15 Juni1 Juli 14 Sept.30 Sept. 21 Sept.—7 Oct. 6 Febr.29 Febr. 8 Juni1 Juli. 7 Sept.30 Sept. 14 Sept.—7 Oct. 10 Aug.26 Aug. 14 Sept.30 Sept. 3 Aug.26 Aug. 7 Sept.—<30 Sept. 6 Aug.-29 Aug. 10 Sept.3 Oct. 3 Sept.—19 Sept. 27 Aug.19 Sept. 1 Sept.—24 Sept. Onderofficieren voor een deel LICHTINGEN 1930 en 1932. Compagnle lntendancetroepen. Onderofficieren voor een deel De overige dienstplichtigen: Bakkers voor een deel Slagers en magazijnbedienden: voor een deel Kleermakers en Schoenmakers 6 Aug.29 Aug. 3 Sept.-26 Sept. 19 Maart4 April 16 Juli1 Aug. 13 Aug.29 Aug. 9 Sept.—25 Sept. 6 Aug.<22 Aug. 9 Sept.25 Sept. Verschillende tijdstippen: het vroegst 6 Febr.; het laatst 15 Oct. Duur 17 dagen. Hospitaalsoldaten) LICHTING 1930, met uitzonderdng van de ziekenverplegers. LICHTING 1932, met inbegrip van de ziekenverplegers. lste Compagnie. Soldaten en korporaals: voor een deel II II II Onderofficieren (lichting 1932) voor een deel 2de, 3de en 4de Compagnie. Soldaten en korporaals (lichtingen 1930 en 1932) Onderofficieren (lichting 1932) 6 Aug.22 Aug. 10 Sept.26 Sept. 30 Juli22 Aug. 3 Sept.—26 Sept. 10 Sept.26 Sept. 3 Sept.26 Sept. BIJ ZONDERE OPMERK1NGEN. In deze kennisgeving worden onder onderofficieren- administrateur mede begrepen: a. dienstplichtige fouriers; b. dienstplichtige sergeanten (wachtmees- ters), die als fourier dienst zullen doen; c. dienstplichtige verplegingsonderofficie- ren. Dienstplichtigen, die met groot verlof zou- den behooren te vertrekken op een dag, die voor ben een kerkelijke feestdag is, en Is- raelieten, voor wie de herhalingsoefeningen op Zaterdag zouden eindigen, worden daags te voren in het genot van groot verlof gesteld. Van sommige korpsen vervullen eenige dienstplichtigen, bestemd voor den administra- tieven dienst, de herhalingsoefeningen in an- j dere tijdvakken en plaatsen dan in dezen staat 1 aangegeven. WIE OOK EN WIE MET MOLTEN OP- I KOMEN. De dienstplichtige, die ten gevolge van vervroegde inlijving, uitstel van eerste oefening, trjdelijke vrijstelling van den dienst- plicht of om een andere bijzondere reden de eerste oefening vroeger of later dan den ge- wonen tijd heeft vervuld of nog zal vervullen, volbrengt de herhalingsoefeningen te gelijk met de lichting, waarmee hij de eerste oefe ning heeft beeindigd of zal beeindigen. De dienstplichtige, aan wien vrijstelling van eerste oefening is verleend, volbrengt de her halingsoefeningen te gelijk met de lichting, waarvoor hij is ingelijfd. Hij, die vrij is ge- hleven van eerste oefening hier te lande, door- dat hij als dienstplichtige in Nederlandsch- Indie de eerste oefening heeft volbracht, vol brengt de herhalingsoefeningen evenwel te ge lijk met de lichting van het jaar, waarin hij de eerste oefening in Nederlandsch-Indie heeft beeindigd. Hij, die een verbintenis heeft aangegaan om te dienen op den voet van gewoon dienst plichtige, volbrengt de herhalingsoefeningen: a. indden hij voor eerste oefening in wer- kelijken dienst is geweest, met de lichting, waarmee hij die oefening heeft beeindigd; b. inidien hij niet gehouden was tot het vervullen van de eerste oefening, met de lichting, waartoe hij behoort, tenzij bepaald is, dat hij gerekend wordt te behooren tot een andere lichting, in welk geval hij de her halingsoefeningen volbrengt met laatstbe- doelde lichting. De dienstpliohtdge, die de tweede herha lingsoefening zou moeten volbrengen in het jaar, wiaarin hij ten gevolge van uitstel van opkomst, ziekte of om een andere bijzondere reden de eerste herhalingsoefening vervult, vollbrengt de tweede herhalingsoefening in het daarop volgend jaar. VRIJSTELLING ENZ. Vrijstelling van herhalingsoefeningen genieten: a. zij, van wie op het voor de opkomst be- paalde tijdstip bij den Burgemeester bekend is, dat zij elders wonen dan in Nederland, Belgie. de provincies Hannover en Westfalen en de Rijnprovincie b. zij, die wonen in Belgie, de provincies Hannover en Westfalen en de Rijnprovincie, voor zoover zij v66r den dag van opkomst bij hun commandant een verklaring inzenden, wiaaruit blijkt, dat zij wonen in een plaats, welke meer dan 15 K.M. van de Nederlandsche grens is gelegen, deze verklaring moet zijn afgegeven door het hoofd van het plaatselijk bestuur of van de politie of door een Neder- landsch consulair ambtenaar en mag niet eer- der zijn afgegeven dan 14 dagen v6<5r de op komst; c. zij, van wie bij den Burgemeester be kend is, dat zij zich gedurende den tijd, waar voor zij zijn opgeroepen, of gedurende een deel van dezen tjjd buitenslands bevinden ter uit- oefening van de zeevaart (hieronder niet be grepen de zeevisscherij) d. zrj, die bij de Luchtvaartafdeeling werk- zaam zjjn op burgerrechteljjke arbeidsover- eenkomst en voor wie deze afdeeling ook de mobilisatiebestemmmg'Is. Verzoeken om vervroeging, uitstel of vrij stelling van herhalingsoefeningen of om op komst in een andere garnizoensplaats moeten worden gericht aan den Minister van Defensie. Het is wenschelijk, dergelrjke verzoeken door tussOhenkomst van den Burgemeester in te dienen, die alsdan voor de opzending aan den Minister zorg draagt. Dergelijlte verzoeken kunnen slechts by uit- zondering worden toegestaan. VEKGOEDING. Indien ten gevolge van het verblijf in werkelijken dienst van den op geroepen dienstplichtige voldoende middelon tot levensonderhoud aan andere personen ont- breken of zouden komen te ontbreken, kunnen deze personen een geldeljjke vergoeding ont.- vangen. Hierbij komen alleen in aanmerking: 1. de echtgenoote van den dienstplichtige: 2. zijn bloed- en aanverwanten in de rechte linie 3. zijn andere bloed- en aanverwanten in den tweeden graad; 4. zijn pleegouders; 5. degenen, in wier onderhoud hij ingevolge rechterlijk vonnis moet voorzien. De vergoeding moet in het algemeen mon- deling of schriftelijk door belanghebbenden worden aangevraagd bij den Burgemeester van de gemeente, waar zij wonen. De aanvraag be hoort, zoo mogelijk, ongeveer drie maanden v66r de opkomst te geschdeden. Ter Neuzen, 11 December 1935. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. zeker den noodigen ophef maken van de oon- cessies, die Laval nog voor zijn Italiaansche vrienden veroverd heeft. Dat kan het Musso lini te gemakkelijker maken, met zich te laten prat.en. Voor zijn iandgenooten heeft Laval zich daarbij niet te geneeren. Die vinden het al lang goed, als hij maar de samenwerking met Engeland gered heeft. Aan Engelschen kant is het anders. Daar weegt het rechts- beginsel nu heel zwaar voor de openbare mee- ning. Daar zal de sympathie zeer gering zijn voor een vergeiijk, waarbij Mussolini door het gezag van de groote mogendheden tenslotte nog verkrijgt, wat de wapenen hem totnogtoe niet hebben kunnen verschaffen. Van Engel schen kant heeft men er dus belang bij, den inhoud der concessies zoo beschelden mogelijk voor te stellen. Met deze omstandigheid, zal men rekening moeten jiouden bij de beoordee- ling van de Fransche en Engelsche persstem- men. Engeland heeft in ieder geval de - voor het overige verstandige concessie gedaan, goed te keuren dat nog eens een Britsch- Fransch voorstel aan Mussolini wordt voor- gelegd. Londen had zich te voren op het standpunt gesteld, dat Mussolini zelf nu ver- tellen moest wat hij wilde, en dat men hem niet langer met aanbiedingen kon naloopen. Men ziet, hiervan is Hoare nu afgestapt. Het komt er thans op aan, wat Mussolini op het Engelsch-Fransche voorstel antwoor- den zal. Weigert hij het als giondslag van onderhandelingen te aanvaarden, dan is de toestand uiterst duidelijkdan kan men op een spoeciig begin van het olie-embargo, en op strenge maatregelen tegen ontduiking reke- nen. Het voorstel heeft iets van een ultima tum. Aanvaardt Mussolini het, dan heeft hij een zeer belangrijken, principieelen stap in de goede richting gedaan. Zijn jongste rede klonk niet bemoedigend. Wij zullen nu moe ten afwachten, ten eerste wat het accoord van Zondag behelst, en ten tweede, of de goden Mussolini al dan niet geslagen hebben met de hlindheid, waarmede zij hen plegen te treffen, wier verderf zij willen. Tot nog toe heeft bet zeer daamaar geleken. Men moet echter ho- pen, dat Mussolini alleen maar niet voor het uiterste moment met het bereikbare genoegen heeft willen nemen, en nu beseft, dat dit uiterste moment gekomen is. Hij heeft zelf gezegd, dat de toepassing der sancties nu van karakter dreigt te veranderen. Zou hij dan niet eindelijk eieren kiezen voor het laatste geld dat hij bezit, en waarvoor weldra het noodigste niet meer te krijgen zal zijn. Als hij op Amerikaansche olie is blijven hopen, dan konden de bombardementen van Dessi6 wel eens slechte propaganda daarvoor blijken TER VOORKOMING VAN HET HAMSTEREN VAN BOTER. Te Stuttgart is. verordend, dat de winkels in levensmiddelen een lijst moeten aanleggen met de namen van alle klanten, die boter koopen. Deze lijsten moeten bij de overheid worden ingeleverd. Zoo hoopt men te voor- komen, dat hamsteraars door het koopen van kleine hoeveelheden boter in verscbiillende winkels ongemerkt groote voorraden inslaan, terwijl anderen nauwelijks voldoende krijgen. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De reehtbank heeft in bare zitting van Dinsdag 10 Dec. 1935 de volgende vonnissen uitgesproken P. B. d. C., oud 73 j., voerman te Waer- sohoot (B.), is wegens binnenlandsch vervoer van paarden zonder bixmenlandsch paspoort, veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk proeftijd 3 jaar en verbeurd- verklaring der paarden. C. v. G., oud 26 j., zonder beroep te Aar- denburg, is wegens ongedekt vervoer van suiker, veroordeeld tot 1 maand gevangenis straf en verbeurdverklaring der goederen. I. B., oud 32 j., cafehouder te Cadsand, is wegens ongedekt vervoer van gedistilleerd en verboden nederlage van gedistilleerd veroor deeld tot boeten van 25, 50 en 25, subs. 25. 50 en 25 dagen hechtenis. P. B., oud 43 j., arbeider te Cadzand, is wegens alsvoren veroordeeld tot 25 boete of 10 dagen hechtenis en verbeurdverklaring der goederen. W. v. d. L., oud 73 j., zonder beroep te Cad zand, is wegens alsvoren veroordeeld tot boe ten van 25, 75 en f 50 subs. 10, 30 en 20 dagen hechtenis en verbeurdverklaring der goederen. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van Dinsdag 10 Dec. 1935. De volgende personen waren gedagvaard: Ph. d T., huisvr. van E. y. L., oud 60 j., zonder beroep, wonende te Westdorpe, wegens beleediging van Leonie de Tollenaar te West dorpe op 6 October 1935. Ph. d. T., voornoemd, wegens beleediging van Maria Theresia van Laere te Westdorpe op 7 October 1935. Deze zaken werden gevoegd. Eisch 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak idem. M. N. v. L., oud 25 j., machinebreidster, wonende te Westdorpe, wegens beleediging van Leonie de Tollenaar te Westdorpe op 6 October 1935. M. N. v. L., voornoemd, wegens beleediging van Maria Theresia Verpalen te Westdorpe op 7 October 1935. Deze zaken werden gevoegd. Eisch 15 boete of 10 dagen hechjenis. Uitspraak idem. R. C. B., oud 32 j., landbouwersknecht. wonende te Waterlandkerkje, wegens mis- handeling van Willy Josepbus Bonte te Waterlandkerkje op 31 October 1.1. door haar te slaan. Eisch 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uit spraak idem. Vergadering van Donderdag 14 November 1935, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de beer J. Huizinga, burge meester. Tegenwoordig de leden: L. J. Geelhoedt, D. Scbeele, C. A. Verlinde, N. J. C. Lambrecbtsen van Ritthem, D. van Aken, D. de Kraker, J. Duurinck, E. L. van Hecke, H. J. Colsen. L. J. van Driel, J. N. 't Gilde, M. de Vos, J. den Hamer, A. de Bruijn en P. van Cadsand. J. Notulen. De notulen der vergadering van 17 October 1935 worden met aigemeene stemmen vast gesteld, zooals deze in druk zijn verscbenen. 2. Ingekomen stuklsen. a. Het raadsbesluit van 17 October 1935, tot het verhuren van het bovengedeelte der arbeidsbeurs aan het Ingenieursbureau voor- heen J. van Hasselt en De Koning, voorzien van bewijs van goedkeuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een afschrift van een besluit van den raad der gemeente Graauw en Langendam, van den volgenden inhoud: De raad der gemeente Graauw en Langen dam, gezien een beschikking van den Minister van Landbouw en Visscherij, van 4 October 1935, no. 13874, afdeeling Landbouwcrisie- aangelegenheden, waarbij de Crisis-Varkens- beschikking 1933 II is gewijzigd in dier voege, dat in het bepaalde onder VIII in stede van „op 5 Maart 1934" gelezen wordt, „op 7 October 1935 en in stede van ,,6 cent" gelezen wordt „9 cent", overwegende, dat deze verhooging ontijdig in werking is getreden, dat toch de prrjzen der varkens de laatste weken aanmerkelijk zijn gestegen, dat een heffing als in genoemd besluit be paald, indertijd is vastgesteld om het bestaan van den varkensteler loonend te maken, dat dit motief tbans als vervallen kan wor den beschouwd, dat straks in Zeeuwsch-Vlaanderen de werkloosheid in zijn vollen omvang op de be- volking tot April en Mei 1936 drukt, dat voorts de prrjzen der eerste levenshe- hoeften, waaronder zeer zeker varkens- vleesch en -vet, in stijgende lijn zrjn, besluit 1. den heer Minister van Landbouw en Visscherij beleefd, doch dringend te verzoe ken, voornoemde heffing geheel te doen ver vallen in casu te verminderen tot hoogstens 6 cent. 2. dit besluit ter kennis te brengen van de gemeenteraden in Zeeuwsch-Vlaanderen, met verzoek hieraan ten spoedigste adhaesie te, betuigen. Burgemeester en wethouders stellen voor, dit stuk aan te nemen voor kennisgeving. De heer COLSEN had gedacht, dat burge meester en wethouders niet zouden hebben voorgest'eld, dit besluit van den raad van Graauw voor kennisgeving aan te nemen. Hij vindt dit geen werk. Het geval dat zich hier voordoet is een typisch iets, dat een boe- rengemeente, met een landbouwbevolking, den Minister verzoekt, het crisis-varkensbesluit op te heffen. Dit laat zien, dat deze besluiten niets uithalen Het Nederlandsche volk moet 6 cent per K.G. betalen, opdat men in Belgie goedkoop vleesch zal kunnen eten. Spreker heeft den Minister van Landbouw en Visscherij eenigen tijd geleden een pakje Nederlandsche reuzel toegezonden, die door hem in Belgie voor 5 fr. gekooht was. Hij begrrjpt niet, dat de Minister zich niet schaamt, maatregelen te nemen, waarmede de boeren niets opschie- ten, doch waarmede men in Belgie en waar mede eenige groote baconfabrieken zijn ge- baat. Hij stelt voor, met het besluit van den raad van Graauw mee te gaan. De midden- stand, de Nederlandsche slagers worden door deze maatregelen, die een zwarte bladzijde zijn in de geschiedenis van dezen tijd, zeer gedrukt. Hij hoopt, dat de raad met het voor stel van burgemeester en wethouders niet zal meegaan, doch zal toonen, dat hij dezen maat- regel niet goedkeurt. Indien dit zoo doorgaat, kan men tot in het oneindige voortgaan het Nederlandsche volk te belasten. De crisis- varkenswet schept voor niemand voordeel darn voor de groote baconfabrieken. De VOORZITTER deelt mede, dat het van meet af het principe van burgemeester en wethouders dat ook door den raad werd gedeeld is geweest, geen steun te verleenen aan een adres tot de regeering gericht, in den geest van het besluit van den raad van Graauw. Hij meent, dat men zich ten aanzien hiervan van het kenbaar maken van een mee- ning moet on thou den. De heer COLSEN geeft dit niet toe. Andere gemeenten doen dit blijkbaar wel. Axel heeft zich toch ook tot de regeering gewend in zake salarisverlaging. De VOORZITTER: Ja, in Axel doet men dat wel. Het voorstel van burgemeester en wethou ders wordt met aigemeene stemmen aange nomen. c. Een schrijven van de Vereeniging van Scheepswerktuigkundigen te Rotterdam, van den volgenden inhoud: Blijkens persberichten heeft het ,,Onderwijs- fonds voor de Scheepvaart te Amsterdam zich tot taak gesteld, om te Ter Neuzen een bin- nenvaartschool op te richten, waarop onder- wijs zal worden gegeven in verschillende vak- ken, die gerekend kunnen worden te behooren tot het voortgezet Nijverheidsonderwijs. Mede- werking zou volgens deze berichten waar- schijnlijk worden verkregen van burgemeester en wethouders van Ter Neuzen. Wij veroorloven ons op te merken, dat, in dien deze berichten juist zijn, het college van burgemeester en wethouders hierbij de mede- werking tot totstandkoming eener nijverbeids- scbool verleende, zonder inachtname van art. 25 der Nijverheidsonderwijswet waarbij advies behoort te worden ingewonnen bij de daar voor in aanmerking komende organisaties. Waar het leerplan dezer op te richten school tot het zeevaartonderwijs behoort en geheel gericht is op de bekwaming van personen, die later het diploma als motordrijver of als stuurman voor de kleine handelsvaart willen verwerven en onze vereeniging de organisatie is, die eerstgenoemden als lid opneemt, mee- nen wij dus, dat advies aan ons bestuur had dienen te worden gevraagd. Niettemin nemen wij de vrijheid uw raad" onze bezwaren te doen toekomen. Wij meenen niet beter te doen, dan u beleefd te ve rwijzen naar een afschrift van een brief, die de com- tactoommissie van organisaties van Wejrk- nemers ter Koopvaardij, waarbij onze vereeni ging is aangesloten, op 27 Mei j.l. richtte tot Zijne Exoellentie den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, welk afschrift wij als bijlage in vouwe dezes insluiten. Hieruit moge u blijken, dat wij een opleiding als hierbedoeld volkomen overbodig achten, omdat een opleiding ook voor de kustvaart in voldoende mate aanwezig is op de nau- tische- en technische vakscholen. Overigens mogen wij uw raad er met na- druk op wijzen, dat het gevaar van jongens van vreemde nationaliteit, waarop in de be- doelde memorie van toelichting wordt ge- wezen, geen enkele betrekking heeft op ge- zagvoerders en slechts in zeer enkele gevallen op motordrijvers, doch dat bij de kustvaart slechts personen van vreemde nationaliteit worden gemonsterd als matrons. De redenen hiervan liggen in de blijkbare tegenzin der jongens uit onze binnenvaart, om tegen de slechte loon- en arbeidsvoorwaarden op deze schepen dienst te willen doen, doch evenals voor iedere andere Hollandsche jongen is deze plaats ook voor de jongens uit de binnenvaart te bezetten. Tenslotte willen wij ook niet nalaten hier te herhalen, dat onzerzrjds geen enkel bezwaar bestaat tegen bet geven van beter lager on derwijs voor de jongens uit de binnenvaart, doch dat het ,,Onderwijsfonds" hier een pro paganda voert voor een opleiding waarin

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 6