M rfmffm NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN GRATIS DEZE HANDIGE MELKBEKER I No. 9387 WOENSDAG 11 DECEMBER 1935 75« Jaargang Binnenland Buitenland. De Italiaansch-Abessinische oorlog. EERSTE BLAD DE VELDSLAG VOOR HET GRAAN. Waarheid en verdichting van het Front. Tijdelijk kunt U bij Uw eigen winkelier bij elke 2 pakken Rinso Zeeppoeder een handige melkbeker van prima Nederlands aardewerk ontvangen. Een artikel dus, dat in elke huishouding van pas komt. Behalve schitterende kwaliteit en lage prijs biedt Rinso Zeeppoeder thans nog zo'n verrassing, waar natuurlijk ook U van wilt profiteren. Koop dus nu 2 pakken Rinso Zeep poeder tegelijk en bedenk: dit aanbod is slechts tijdelijk en alleen geldig zolana de voorraad strekt TER NEUZEN, 11 DECEMBER 1935. wpa—ww—iiwi i nrwrnt^- j— ■aro'iwmBMi TER NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Birmen Ter Neuzen 1.25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,overige lan den 2,35 per 3 maanden fr. per post Aboiinementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Ultgeefster: Flrma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20 KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent brj vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien brj regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrrjgbaar is. - Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgavc. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. DEFILe VAN DE MARINIERS UITGESTELD. Wegens een lichte hoofdverkoudheid van H. M. de Koningin werd bet defile van de Mariniers, dat gisterochtend voor H. M. zou plaats hebben, eenige dagen uitgesteld. De mededeeling dat de parade van bet corps mariniers was afgelast, werd des och- tends bij den toegang tot bet Malieveld te s-Gravenbage door militaire poll tie ter ken- nis gebracht van de autoriteiten, voor zoover deze niet reeds in den vroegen ocbtend het bericht per telefoon of op andere wijze hadden vemomen. Bij de Boschlaan stonden omstreeks 10 uur a uatf ii nog verscbeidene belangstellenden te wadhten omdat zij in de veronderstelling ver- keerden, dat de mariniers tocb van Rotterdam waren vertrokken en dat bet corps langs de Koningkade en bet Voorhout zou marcheeren. De commandant van het corps was ook reeds op de hoogte gebracht en beeft dan ook geen vertrek van bet corps uit Rotterdam plaats gehad. Te Rotterdam beeft gisterenmorgen op de binnenplaats van de marinierskazerae een korte plechtlgbeid plaats gebad ter herden- king van het 270-jarlg bestaan van bet corps. In een bataillon stond de troep opgesteld. Ook bet vaandel was daarbtf ingedeeld. Na bet gebruikelijke ceremonieel hield de chef van het corps mariniers, kolonel C. J. O. Dorren een korte rede. Hij deelde mede, dat tot zljn groot leedwezen het defild, dat gisterenmor gen te Den Haag voor de Koningin zou wor den gehouden, niet kon doorgaan in verband met een lichte verkoudheid van H. M. Na de rede van den kolonel maakte de troep mari niers een marsch door de stad. VEREENVOUDIGING GEMEENTE- ADMINISTRATIE. De Minister van Birmenlandsche Zaken beeft Dinsdagmiddag de commissie-Kooiman, nan wie is opgedragen een onderzoek in te stellen naar en rapport uit te brengen over de mogelrjkheden tot vereenvoudiging van de gemeentelijke administratie in den ruimsten zta des woords, geinstalleerd. De rede van den Minister werd beantwoord door den voorzitter der commissie, den heer Koolman. HOLLANDER'S STEM REIST OM DE WERELD. Uit Eindhoven wordt aan de Telegraaf ge- meld: Nog voordat in Nederland de officieele tele- gnammen waren binnengekomen, waarin werd medegedeeld, dat de Indiische blister aars de Phohi-uitzending van het A.VJR.O.-ooggetui- ge-verslag van den heer Hollander uitstekend hadden gehoord, was ons dit reeds bekend. Zaif hebben we als het ware in Ind'ie aan den luldsproker geizeten! Reeds voor eenige dagen tnumers beeft men kunnen lezen, dat de Nirom aender op 29 M. hier den laatsten txjd uitste kend ontvanigen woirdt. Toen we dan ook Zon- dagmiddag toevatlig naar de Nirom luisterden, hoorden we plotseling een bekende stem: jiaar gaat Smit er vandoor, Van Nellen sohietgoail!" Het was Han Hollander in Dublin, dien wij beluisterden via Indie, waar de Plhohi-uitzending door de Nirom werd ge- relayeerd. Tweemaal bad zijn stem bijna den halven aardomtrek afgelegd en nog konden wfl practiscb woord voor woord in den luid- apreker voligen. BEPERKING VAN EXEOUTIES. De minister van Kolonien, voorzitter van den raad van ministers, heeft op vragen van den heer van der Wejjden: I. Is het de regeering bekend, dat er groote onrust heerscbt bij de hypotbecaire debiteu- ren, nu de betaandettng der beide ingediende wetsontwarpenn.1. het landbouwcrisiishypo- tbeekontwerp en bet wetsontwerp tot verla- ging van sommige vaste lasten en buren voor oribepaalden tijd is uitgesteld. H. Weet de regeering, dat er groote ont- atemming heerscbt, omdat de regeering bij monde van den minister-president in zijn ge houden radiorede er zich toe heeft bepaald, de hypo thee aire crediteuren aan te manen eerst de betoandeling van de beidie ingediende wets- ontwerpen af te wachten, zander echter maat- regelen te nemen, om minder nauwgezette of anwiOlige orediteuren den pas af te snijden zicb in ddt trjdsverfocp door executie nog vei- ttg te stellen? tit rts de regeering ook niet van oordeel, dat in een of andere vorm een executie beper- kende maatregel oniverwijld dient te worden ingevoerd, om noodeloos slachtoffers te voor- komen? bet vollgende geantiwoord I. Voor de beantwoording van deze vraag mage worden verwezen naar de memorie van antwoord op hoofdstuk I der RrjksbegTOoting 1936 (iblz. 3, 4 en 5). TTT Blijkens de indiendng van het ontwerp ■van wet, houdende brjzondere maatregelen, ter voorkoming van oaredelijke terugvordering van ander veiiband van hypotheek op onroe- rend goed uitgeleende gdlden, beantwoondt de regeering deze vraag bevestagend. H. Met de beantwoording van vraag HI is Met antwoord op vraag II overibodig geworden. VREKMDELINGRN IN BELCH8. Volgens de jongste officieele statistiek, ge- publiceerd door het departement van bmnen- landsche zaken, waren er op 1 Juli 1935 niet minder dan 305.700 vreemdelingen metter- woon gevestigd in Belgie. Het vorig jaar, op denzelfden datum, telde men er 2700 meer. In 1920 waren er slechts 150.000, waarvan 67.000 Franschen en 39.000 Nederlanders. Ook nu zijn de Franschen nog steeds het tal- rijkst66.400 maar zij worden vrij dicht op den voet gevolgd door de Nederlanders: 60.900. Polen zijn er 51.300, Italianen 35.700. Verder "nog 12.800 Duitschers, 11.100 Luxemburgers, 9600 Engelscben, 9600 Tsjechen, 8500 Russen, enz. De buitenlandsche kolonie telt ongeveer 80.000 kinderen. Het talrijkst zijn de* vreemdelingen in Bra bant, speciaal in de Brusselsche agglomeratie waar zij ten getale zijn van 73.000 waarvan 18.500 Franschen en meer dan 10.000 Neder landers. Voor de provincie Antwerpen geeft de officieele statistiek 47.000 vreemdelingen op, waarvan 21.000 Nederlanders. DE VLSSCHERSHAVEN TE ZEEBRUGGE. Te Brugge is een comitd in het leven geroe- pen, onder het eerevoorzitterschap van Mr. Baels, gouvemeur der provincie West-Vlaan- deren, met het doel bij den ingang van de visschershaven van Zeebrugge een reusachtig kruis op te richten. Het kruis za] 10 a 12 meter hoog zijn en de havengeul geheel be- heerschen. Met de uitvoering van dit plan zal een bedrag van ongeveer 20.000 frank ge- moeid zijn. GIF EN GALG. Voor de eerste maal sedert de invoering van de nieuwe terechtstellingwet in Estland, is in Reval een man opgehangen, omdat hij zich zelf er niet toe kon brengen den giftbeker te ledigen. Hjj was wegens moord op zijn moeder ter dood veroordeeld en overeenkomstig de nieuwe wet verkoos hij den giftbeker boven het touw. Toen de tijdsruimte van vijf minuten was ver- streken en hij het gift nog niet had gadron- ken, werd hij opgehangen. Dit is de vierde terechtstelling sedert de keuze in den vorm van ter dood brenging is mogelijk gemaakt. De drie anderen hebben alien den giftbeker gekozen en dezen binnen de vijf minuten geledigd. RUMOERIGE SCHOUWBURGV OORSTELLIN G. In den Nederlandschen schmiwburg te Gent zou Maandag een Brusselsch tooneelgezelschap het fel anti-Vlaamsche stuk ..Monsieur Peper- bol" opvoeren. Minstens 200 studenten van de Vlaamsche Hoogescbool waren naar den schouwburg ge- togen met de bedoeling te protesteeren tegen de opvoering, die zij als een provocatie aan het nati'cnaal bewuste Vlaanderen beschouwden. Zoodra het doek opging begonnen de betoo- gers te fluiten, niespoeder en stinkbommen deden hun werk. Vele andere schouwburgbezoekers sloten zich aan brj de betoogende studenten. Politie, versterkt door door gendarmen, greep in en circa 50 studenten werden uit de zaal verwij- derd en naar het politiebureau gebracht. Hoe- wel de politie een ruim gebruik maakte van den gummistok hielden de protesten aan. Op straat protesteerde eveneens een groote me- nigte tegen de opvoering van Monsieur Peperbol". In het theater Argentina te Rome zijn Zon- dagochtend de prijzen uitgereikt aan de deel- nemers aan he graan-conoours, waarbij Ros- soni de staatssecretaris van het ministerie van Landbouw, een toespraak hield. Na Rossonl sprak Mussolini die o.m. zeide: de ,,graan-slag" moet met gebruikmaking van alle technische middelen en met zeer groot vertflouwen worden gestreden. Wij moeten en zullen een goed oogstresultaat verkrijgen. Dat is de eenige manier om te vermijden, dat de menschenvrienden te Gendve den moed hebben ons broodsancties op te leggen. De eenheid van onze rijen is het onderpand voor een definitdeve overwinning. moeite, zegevierenid uit den strijd te komen, met een welgerdcht „schot" uit een revolver van eerfoiedwaardig kaliber „legt" hij den „Dankali", die hem juist aan zijn dolk wil rijgen. De opnamen zijn mtsb-kend gelukt. In on geveer acht dagen zul'lea zt) a^s illustraties verschijnen in de geheel pers van een zeker schiereiland. Dan krijgt 'de oorlogscorrespon- dent een telegrafischnn gelukwensch van zijn hoofdredacteur Sancho Panza heeft zich een keen te meer met roem overladen! Arme Sancho Panza! Weet je nog, toen je je eersten en eenigen tocht naar het front aanvaardde, in voile oorlogsuitrusting, als beladen met revolvers, dolken en mess en Hoe je bij de eerste de beste scherpe bocht in den weg, langs een steilen afgrond, je hart met een bans in je schoenen voelde zakken? Hoe je halverwege in tranen uitibrak en als een hulpelooze bundel in een veldiazeret werd gedeponeerd? Toen kwam je in een zieken- wagen terug naar Asmara, waar je e<en paar dagen in het hospitaal doorlbracbt, vervol- gens fungeerde je in den kring van je lijdens- genooten als „offer der dysenteiie". Naar het front ga je niet meer, maar je wilt en je zult heldendaden verrichten en berichten. Daar- voor kies je nu den met palmen begroeiden tuin van het hotel hi Asmara uit; misschien ga je ook naar de mtooorHngenwijk, om „cou- leur locale" aan je verhalen te verleenen De kunst om van het front te schrijven. Ik zit voor mijn barak. De dag neigt ten einde, met een vale schemering. Ginds aan den horizon teekenen zich de silhouetten af van enkele palmen. Een Amerikaansch cor respondent warpt mij een bupdel kranten- knipsels toe. .Hallo, boy! Kijk eens, tot in de Duitsche bladen toe staat mijn naam! Ja, wij Yankees verstaan de kunst!" Ik lees en sta verbaasd,. Ik ben toch ook aan het front geweest zelfs meer dan eens. Ook ik heb de troepen beizig gezien. Maar als ik zijn relaas lees, schijn ik toch met blind- heid geslagen te zijn geweest. Of ontbreekt het mij aan de noodige fantasie? Hij vertelt van reusachtige moerassen, waarin de omgeving van Makalle harschapen is tengevolge van wolkbreuken, enorme poe- len. waarin honderden vrachtauto's verzin- ken, onteltoare ezels en muildieren een ontij- dig eincfe vinden. Ik lees van bloedige veld- slagen, die overal worden geleverd, van uiterst vertrouwelijke mededeelingen, door de hoogsfce militaire autoriteiten gedaan aan dezen oorlogscofrespondent, die natuurl'ijk als aUereerste AdOea en Makalle is buinengetrok- ken nog vddr de troepen, Mijn verbazing groeit gestadig onder het lezen; maar ik troost mij met de gedachte, dat ik niet de eenige ben, die cnbekend op den achbergrond blijft, in de schaduw van deze „groote manmen van de pers"; niet de eenige, die met moeite zijn weg zoekt te vin den tusschen waarheid en verdidbting, om den lezer een minder opgesmukt, doch juist beeld van den toestand aan het front te ge- ven. De naakte waarheid is niet aitijd even welkom Hoe Sancho Panza een „Wilden Dankali" versloeg. Oorlogscorrespondenten met een levemdige fantasie. (Door een bijz. V.P.B.-correspondent.) (Tedegrafisch via Asmara.) Asmara, 10 Dec. 1935 (V.P.B.) Ik zit voor mijn barak" van gegolfd plaatijzer, die met eenige andere onder de palmen in den tuin van het grootsite hotel te Asmara is opgesla- gen, om de taLrijke buitenlandsche oorlogs correspondenten onderdak te hrengen, die van tijd tot tijd een tocht naar het front maken en dan naar het hoofdkwartier te Asmara terug- keeren om dlaar hun belevenissen uit te wer- ken. Daar ratelen de schrijfmachines, en zoo krijgen de op sensatie beluste lezers in alle werelddeelen te hooren, dat de Italiaansche troepen wonderen verrichten, doch dat het voomaamste werk toch wardt gedaan door enkele buitengewoon begaafdie en begenadig- de oorlogscorrespondenten. Hoe een heldendaad ontstaat. Ik zit voor mijn barak en laat het warme zonnetje op mijn tropenhelm en mijn rug schijmen. Ik ben een zwijgende toesehouwer bjj een tooneeltje, dat ontsludert, hoe sommi ge groote ,,persmannen" beroemd worden of prclbeeren, het te worden! Er worden foto- gratfische opnamen gemaakt van ,,een strijd tusschen een tot de tanden gewapenlden cor respondent en een wilden Dankali" welke la&tste wordt voorgesteld door een negerjon- gen. Onder de palmen van den hoteltutn in Asmara kost het den man van de pers geen Waarheid en verdichting in de berichten van het front. Ziehier dan de waarheid! Op t/wee uitzon- deringen na heeft t-ot nog toe geen enkele oorlogscorrespondent aan het Noordelijke front persoomlijk een treffen hijgewoond. Ge- vodhten is er zeer zeker; daarvan leggen de aan beide zijden gevailen dood en getuige- nis af. Doch wanneer men het doet voorko- men alsof men zelf getuige is geweest van zulke geveehten, grenst dit, op zijn zachtst uitgedrukt, aan opsnijderij. En wie zooals ook reeds is voorgekonuen van verwondin- gen spreekt, die hij heeft opgeloopen geduren- de de uitoefening van zijn amibt van corres pondent, is niets meer of minder dan een leu- genaar. De beschrijvingen, die den lezer in Europa en Amerika worden opgedischt, kunnen alleen een persoonlijken stempel dragen, voor zoover zij betrekklng hefttben op den opmarsch van de troepen, aanleg van straten en wegen, het landschap en zijn bewoners, zeden en gewoon- ten der infboorlingen, prestaties der Italianen op cultureel en ander gefbied. A1 de rest is fantasde, welke alleen .ten do el heeft, den schrijtver een aureood am de slapen te leggen. Voorts is de waarheid ^dtizej-dat een niet ge- ring aantal ooriogecorrespondenten, waar- onder enkelen van de „grooten", Asmara reeds den rug hebben moeten toekeeren, eenvoudig, omdat zij niet bestand waren tegen het kli- maat. Waarschijnlijk gaan zij nu voort met. hun „ervaringen aan het front" hier of daar in een rustig hoekje te schrijven. Op gevaar af van den lezer een groote ont- goocheling te hereiden moet ik dit alles in het licht stellen, zelfs al moet ik daar door zelf voor een „arme sukrkel" doorgaan. Wij, wei- nige Europeanen uit het Westen en Noorden van Europa, die ons naar het front begeven om persoonMjke indrukken op te doen, trach- ten aan de hand van officieele mededeelingen en met hehulp van welwillende deskundigen, den lezer op de hoogte te houden van wat er werkelijk gebeurt. Daarmede zal men genoe- gen moeten nemen, maar dan ook den troost hebben, dat men waarheid voorgezet krijgt, en geen fantasie. (Nadruk verboden. De voorstelleti van Engeland en Frankrijk aan. Rome ein Addis Abeba, ,<irr-■ Reuter meldt uit Parijs aamde N. R. Crt. dat, na afloop van bet' onderhoud, dat Laval met Clerck en Van Sittard hadv officieel werd !v!<<w.w>i..,,Vv, SASQ-091H medegedeeld, dat de voorstellen, die een vreedzame oplossing van het Italiaansch- Abessijnsche conflict beoogen, nog heden- nacht naar Rome en Addis Abeba zouden wor den gezonden, waar de vertegenwoordigers van de Fransche en de Britsehe regeeringen ze direct aan de Italiaansche en Abessrjnsehe regeering zouden overbrengen. In het Britsehe Parlement. Bij de voorzetting van het debat op het adres van antwoord is de zaak van de voor stellen van Hoare en Laval Dinsdagavond nogmaalS in het Lagerhuis ter sprake geko- men. De arbeidersafgevaardigde Lees Smith zeide, dat als slechts de helft waar was van wat de Fransche en Duitsche bladen over den aard der voorstellen gemeld hadden, de regee ring over stag was gegaan en het Volken- bonds-statuut in den steek had gelaten wat bovendien volkomen in strijd was met de bij de verkiezingen gedane beloften. Er werd blijkbaar naar een compromis gezocht, dat aan Italie landstreken zou bezorgen, die het nog niet veroverd had en waarschijnlijk nooit geheel zou veroveren. Minister Eden legde daarop de volgende verklaring af: Namens de regeering Baldwin was op dat oogenblik afwezig mag ik zeggen, dat onze onderhandelaars te Parijs met de Fran sche regeering een basis gevonden hebben waarop het doen van voorstellen naar wij hopen nuttig effect zal kunnen sorteeren in het belang van den vrede. Zonder in details te treden kan ik mee- deelen dat de voorstellen van drieledigen aard zijn: 1. Een uitwisseling van grondgebied tus schen Italie en Abessinie, waarbij beide par- tijen voordeelen zullen verwerven. 2. Volkenbondsassistentie voor Abessinie in sociaal, fianncieel en algemeen oeconomisch opzicht, ten einde de ontwikkeling en den vooruitgang van dat land te bevorderen. 3. Bijzondere maatregelen en bepalingen voor Italiaansche kolonisten, die zich in Abes- sinid willen vestigen, en medewerking van Italie bij de uitvoering van de Volkenbonds- plannen. De berichten in de buitenlandsche pers waren onvolledig en ook grootencJeels onjuist geweest. De voorstellen zelf zijn nog niet verzonden en wij doen slechts ons uiterste best om wenken te geven die beide partjjen samen kunnen brengen. Ik vertrek morgen naar Geneve en zal daar met de vertegen woordigers van de andere staten en de be- trokken commissie deze pogingen voortzetten. BAZAR. Naar wij vernemen zal de Chr. Jongens Cluib ,,Joas" (Onderafdeelrng der C.J.M.V. ,.Btdt en Werkt"ter versterking harer finan- tien een bazar orgaiiiseereri, die nien eiiid Februari 1936 hoopt te houden. Deze bloffende afdeeling met .momenteel meer dan 90 leden, die in 6 groepen (clubs) vergadert, heeft voor den uitbouw van haar werk (om maar een ding te noemen: sterke uitbreiding der leeslbilbliotlheek), dringend be- hoefte aan extra-inkomsten. Nadat met de ouders op een in November gehouden Ouc'eravond o.a. over dit punt was gesproken, nam de leidersvergadering het besluit een bazar te houden. Waar deze plannen worden gedragen door de sympathie van de ouders der leden, gaat men met goeden hoop op een flinken uitslag aan den arbeid. Waar de door de C.J.M.V. (hoofdafdeeling) gehouden bazars in 1928 en 1931 beide malen m66r dan 1000 opbrachten, mag worden verondersteld, dat ook nu weer een en ander tot een goed resultaat zal leiden. In Februari a.s. bestaat deze Jongensclub 40 jaar. Het ligt in de bedoeling, op de bij die ge- legenheid te houden feestvergadering, het saldo dezer bazar aan deze vereeniging aan te bieden. S.S. „WELLF1ELD". Tijdens de vaart op het Kanaal Gent—Ter Neuzen heeft het van Newark komende En- gelsche s.s. „Wellfield" schade toegebracht aan de Hoeksche Bmg.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 1