De Italiaansch-Abessinische oorlog. TER NEUZEN, 9 DECEMBER 1935. BIJZONDER REGLEMENT WATERSCHAP ONGELUK BIJ HET VLASBRAKEN. AXEL. SAS VAN GENT. HONTENISSE. GROENENDIJK. HULST. naar de Tol slechts 1000 meter. Dat is een verbeterde oplossing, die ik aan de hand wil doen. Ik hoop, dat de Minister deze zaak onder het oog zal willen zien. Er is hier geen tijd om dat verder te ontwikkelen. Ik zou alleen met het oog op de werkgelegenheid den Minister willen aanraden, dat het zoo snel en zoo spoedig mogelijk wordt gedaan. Het is van groot belang, ook voor de. economische ontwikkeling van Zeeuwsch-Vlaanderen. Wij wachten daar reeds zoolang op de inloop- havens. Nog een enkel woord over den slechten toestand van zeer vele wegen in Zeeuwsch- Vlaanderen, hoofdzakelijk de tertiaire wegen, die niet kunnen worden verbeterd, door de financieele onmacht van de gemeenten en polder. Ik noem de tertiaire wegen Hulst Clinge-Nieuw-Namen en Hulst Hulst-Graauw- Hontenisse. Overtuigd kan de Regeering zijn, dat van Rijkswege een weldaad zou worden verricht aan dien uitersten oosthoek van Zeeuwsch-Vlaanderen, aan de gemeenten Graauw, Hontenisse, Clinge,. Nieluw-Namen, wanneer met Rijkssteun die gemeenten in de gelegsnheid konden worden gesteld door weg- verbetering uit het isolement te worden op- geheven. Dat zal ook voor de economische ontwikkeling van zeer groote beteekenis zijn; de tegenwoordige testanden zijn onhoudbaar en de bevolking alhier snakt naar verbete- ring. Die streek mag zich niet langer als een verwaarloosd achterland beschouwen. Wij hebben hier te doen niet slechts met plaatseirjke belangen of wel provinciale belan- gen, we hebben hier te doen met een streek- belang, dat, omdat die vruchtbare polders vormen den uitersten oosthoek van Zeeuwsch- Vlaanderen, van veel verdere strekklng is. Het is een nationaal, een landsbelang, dat men gelieve te begrijpen en dat om spoedige oplossing vraagt. Het is van buitengewoon nationaal belang, da i de bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen gehecht worde met vaste banden aan het moederland. In verband hiermee, wil ik ook met een enkel woord wijzen op het groote beletsel, dat nog steeds bestaat voor de massa der Z.- Vlamingen om zich meer en meer naar het overig Zeeland, Noord-Brabant en Holland te orienteeren. Dat beletsel wordt gevormd door de veel te hooge tarieven, die op de veerbooten over de Wester-Schelde moeten worden be- taald. De Rijksbijdrage in het tekiort der provinciale booten wordt gewaardeerd, maar de Regeering zal verder moeten gaan, indien ze wil verhinderen, dat het Zeeuwsch-Vlaam- sche volk hoe langer hoe meer op Belgie wordt georienteerd, in plaats van op het moederland. Ook dit groote belang beveel ik in de goed- gunstige overweging van den Minister aan. De heer VAN DIDTH DE JEUDE, Minister van Waterstaat: Mijnheer de Voorzitter! Ik wil nog enkele opmerkingen maken naar aan- leiding van de wenschen en grieven, die naar aanleiding van de wegenpolitiek naar voren zijn gebracht. j Ik wil in de eerste plaats zeggen, dat het plan, dat gisteren is ter sprake gekomen door de heeren Dockefeer en Van de Bilt betreffen- de de veerverbinding WalsoordeniHansweert, door den Rijkswaterstaat is ontworpen als een veer van den Perkpolder tot de overzijde nabij Kruiningen. Dat plan is in vollfedige overeenstemming met Gedeputeerde Staten voorbereid. Ik wil niettemin aandacht schen- ken aan de veranderingen, die door de beide geachte afgevaardigden in overweging zijn gegeven. Ik wil niet zoover gaan als de heer Lockefeer om te spreken van een verbeterde oplossing. Ik zou mij voorloopig er toe willen bepalen, dit een gewijzigde oplossing te noe- men en, naar ik vrees, een duurdere oplossing wegens den uitbouw van pieren, die noodig zullen zijn op de plaats, die de heer Lockefeer daarvoor wenscht. EEN PROTEST VAN DEN NEGUS BIJ DEN VOLKENBOND. Het Volkenbondssecretariaat heeft, naar de N. R. Crt. meldt, Zaterdagavond een telegram ontvangen van den keizer van Abes sinie, dat als volgt luidt en aan de verschil lende leden van den Volkenbond zal worden toegezonden. Het is ons duidelijk geweest, dat sedert het begin der vijandelijkheden de Italiaansche re geering een politiek van verwoesting van het Abessijnsche volk heeft willen voeren, niet door middel van haar eigen troepen maar uit- sluitend met mechanische middelen en met troepen van inboorlingen, die in de Italiaan sche kolonies zijn gerecruteerd. De Italiaansche regeering zou zich nog ge- machtigd kunnen beschouwen ons te bombar- deeren als dit betrekking had op onze soldaten, die onzen bodem verdedigen, maar het bom- bardement van open steden, zooals Dabat, Gondar en van tallooze dorpen, bewoond door niet strijdende boeren en waar zich geen troe pen bevinden, noch verdedigingsmiddelen, het dooden van vrouwen en kinderen, bombardee- ren van Roode Kruis hospitalen, zijn ontegen- zeglijk schendingen van het intemationale recht. Deze laatste actie, die te DessiS plaats had, is door vier Roode Kruis doctoren en vertegenwoordigers van verschillende bui- teniandsche dagbladen en persagentschappen bevestigd kunnen worden. Zelf hebben wij den dood van een vrouw en twee kinderen kunnen vaststellen en het Amerikaansche hospitaal, dat duidelijk de Roode Kruis teekenen draagt, is emstig beschadigd. Hoewel Italie nooit zijn verplichtingen jegens Abessinie heeft geeer- biedigd, acht de keizer van Abessinie het zijn plicht door middel van den secretaris-generaal van den Volkenbond de volkenbondsleden op de hoogte te brengen van deze nieuwe schen- ding door Italie van het intemationale recht. WEINIG KANS OP VREEDZAME REGELING? Italie zou niet tot toegeven bereid zijn. Sir Samuel Hoare en de onderstaats- secretaris van buitenlandsche zaken, Van- sittart, zijn Zaterdag te Parijs aangekomen om besprekingen te voeren met minister-pre sident Laval. De Ehgelsche bladen koesteren weinig ver- wachting van deze nieuwe samenkomst, waar- op de door de Fransche en Engelsche deskun- digen uitgewerkte vredesvoiorstellen behan- deld zullen worden. Hoewel de overwinning van Laval in de Kamer beschouwd wordt als een belangrijke factor voor de vaststelling van een Britsch-Fransch standpunt acht men het uiterst twijfelachtig of Mussolini zich be reid zal willen verklaren, tot onderhandelen op de basis van de Parijsche vredesplannen. De diplomatieke medewerker van de Daily Herald" meldt, dat de vooruitzichten op een vreedzame regeling met Mussolini definitief zijn vemietigd en dat Laval en Hoare waar- schijnlrjk reeds Zondag te Parijs zullen beslui- ten, den Volkenbond een onmiddellrjk embargo op petroleum voor te stellen. Aan den vooravond der besprekingen te Parijs, heeft de Duce de Fransche regeering medegedeeld, dat hij geen onderhandelingen in overweging wil nemen, welke voorzien in eenige territoriale overeenkomst of een ge- biedsruil met Abessynie. Tegelijkertijd heeft Italie verscheidene kleine staten-leden van den Volkenbond te kennen gegeven, dat het de diplomatieke be- trekkingen wil afbreken met iederen staat, welke het afkondigen van sanctie-maatregelen te Geneve steunt. DESSIE GEBOMBARDEERD. De bijzonderen correspondent van het Han- delsblad meldde Vrijdag: De verminkte lichamen van 200 gedoode of gewonde mannen, vrouwen en kinderen, de puinhoopen van het verbrande Amerikaansche Roode Kruis-hospitaal en de brandende huizen van de stad Dessie waren heden het gevolg van den bloedigsten aanval van de Italianen in dezen oorlog. Een uur lang lieten zij uit hun tien reusachtige bommenwerpers dood en verderf op de stad regenen. Zij vlogen heen en weer boven de stad en het lawaai hunner motoren, gemengd met het ratelen van de machinegeweren en het knetteren van de ge- weren van de verdedigers der stad, kon het geschreeuw der getroffen bevolking niet over- stemmen. Vlammen stegen aan alle kanten op en vuurzuilen sprongen recht naar boven waar brandbommen den grond raakten. Aarde en brokstukken vlogen over meer dan 30 M. op als zware bommen ontploften. Het gebrom van de motoren van de eerste groep van drie vliegtuigen, die over den berg- rand op ons aankwamen, bracht de correspon- denten precies om 8 uur te voorschijn uit htm tenten, die op het midden van het erf van het Amerikaansche hospitaal der zending van de Zevende-dags-adventisten waren opgeslagen. Wij keken er nieuwsgierig naar en niet 6br. van ons realiseerde welk een grimmige be- doeling de zilverkleurige vliegtuigen hadden v6or het oorverdoovende bombardement van geweren en machinegeweren der Ethiopische soldaten er ons aan herinnerde dat dit inder- daad den oorlog beteekende. Nog verward door dezen poltselingen aan val dacht geen van ons er aan dekking te zoeken. Plotseling viel een schitterende regen uit de vliegtuigen en toen die stalen regen- druppels de aarde raakten, rezen rookwolken en vlammen overal uit de stad op. Wij vlogen terug naar onze tenten om camera's te halen en we dachten er nog geens- zins aan dat het verderf ook ons kon treffen. Wij stonden te midden op het erf en zagen hoe nog vier andere en daarna nog drie Ita liaansche machines op ons neerdoken, zoodat tien doodbrengende machines boven ons kruis- ten. We keken door onze verrekijkers. Toen werd een nieuw stortbad van bommen losge- laten en ditmaal kwamen zij recht boven onze hoofden. Aan mijn voeten vlak voor onze tent, viel een bom en sloeg een diep gat in den grond. Gelukkig was dit geen ontplofbare bom maar een brandbom en die brandde hevig maar zonder kwaad te doen. De tent was een medische tent met duidelijk zichtbaar een Rood Kruis er op geschilderd. Dit was iro- nisch genoeg de eerste tent die verbrandde. Terwijl dr. Loeb trachtte het brandende zeil- doek weg te scheuren, zag ik van alle kanten vlammen oprijzen uit het kamp. Zeker 20 brandbommen waren op het erf gevallen. Plotseling stegen vlammen op uit het Ame rikaansche hospitaal, dat 50 m. verder stond, waar dr. Andreas Studin, een Amerikaan, veertig zieken en gewonden verpleegde. Het hospitaalgebouw is 20 m. in het vierkant en heeft op het dak een geweldig groot rood kruis geschilderd. Dit was groot genoeg om op een hoogte van 2000 M. te worden gezien, gelijk ik persoonlijk waarnam bij mijn eerste vlucht boven de stad. Desondanks zonden de Italianen twee brandbommen door het dak. De verpleegster Petra Hoevig, een Ameri- kaansch meisje, viel van een muur, toen zij hielp de gewonden buiten te brengen, en brak haar been. Terwijl het bommen bleef regenen, kwam een Belgische Untenant, de Fraypont, bij het hospitaal aan met een gapende wonde aan den arm; hij was door een bomscherf gekwetst. Kreunende mannen en vrouwen kwamen aan- strompelen of werden door vrienden onder- steund. De dood-verspreidende machines kwa men terug en ditmaal zochten wij dekking en renden naar 't boschje eucalyptus-boomen, maar 15 m. verder barstte een bom, die een krater veroorzaakte van 5 M. diepte en 10 M. middenlijn. Voortdurend ratelden en knetter- den de geweren en machinegeweren van de Ethiopiers. Er moeten zeker 100.000 kogels j naar "de vliegtuigen zijn gezonden, zonder I kennelijken uitslag. Gedurende een uur heb- ben de machines waarschijnlijk tusschen de 500 en 1000 kleine brandbommen nedergewor- pen en mogelijk 50 kolossale ontplofbare bommen. Zoodra het bombardement voorbij was, be- stegen wij vrachtauto's met een Roode-Kruis- officier en reden er mee door de stad. Deze lag in puin. Een 13-jarig meisje lag dood met vermorzeld gelaat tusschen de overblrjfselen van haar woning. Tal van andere vrouwelijke slachtoffers waren onherkenbaar verminkt. AUTOBOTSING. Toen de heer I. Scheele, parapluiehandelaar te Ter Neuzen, zich Vrijdagavond per auto uit de richting IJzendijke huiswaarts wilde begeven werd hij in de omgeving van de z.g. Pyramide aangereden door een auto van de firma Putten Vroon uit Breskens. De schok was van dien aard, dat de auto van den heer Sch. eenige meters op zij werd geslingerd waarbij de heer Sch. wonderwel geen letsel bekwam, een passagier van de auto die de aanrijding veroorzaakte, werd licht ge- wond. Met behulp van de kraanwagen der firma Kerckhaert is de auto van den heer Sch. naar Ter Neuzen vervoerd. Naar aanleiding van de oorzaak van het gebeurde vemamen wij het volgende. De chauffeur van de auto der Fa. Putten Vroon moest uitwijken voor een aan den kant van den weg staande motorfiets. Hierbij schijnt hij te lang links gereden te hebben met het gevolg, dat hij op de auto van den heer Sch. botste die zich rechts van den weg bevond. KALENDERS. Wij ontvingen van de Firma Ls. van Waes- bergheJanssens Wijnhandel een maand- kalender voor 1936. De uitvoering is eenvou- dig doch net en met practische bruikbaarheid, voor kantoor en huiskamer is in de eerste plaats rekening gehouden, aangezien een flin- ke ruimte voor het maken van aanteekeningen die in verschillende gevallen het geheugeu kunnen te hulp komen, is opengelaten. TECHNISCH AMBTENAAR. Met ingang van Januari is benoemd tot technisch ambtenaar bij den Provincialen Waterstaat in de provincie Groningen, de heer W. J. M. Nieuwelink Mz. te Hoek, met stand- plaats Groningen. DE BIETENCAMPAGNE VOOR DE Z. V. T. M. GEelNDIGD. De Z. V. T. M. is weer klaar met haar bie- tenvervoer. Er zijn ditmaal ruim 80.CMX).000 K.G. suikerbieten getransporteerd in ongeveer 63 dagen; 's nachts en op Zondagen werd niet gereden. Het weer was gunstig en er is voorspoedig gewerkt. Vele dagen waren er bij van meer dan 150 wagonladingen. Het kwam zelfs voor, dat op bbn fabriek 165 tientons wagons aan- gebracht werden op een dag. De 4200 ton pulp en het overige goederen- vervoer ging er op tijd tusschendoior. Stellig een mooie prestatie van onze streek- tram, die weer voor de zooveelste maal heeft bewezen een waardevol bezit te zijn voor de landbouwers, de fabrieken, de handelaren en voor de bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen. OPDRACHT. Bij gelegenheid van den feestdag van O. L. Vrouw n.l. Maria Onbevlekt Ontvangenis werd Zondagmiddag trjdens het Lof de opdracht van de Katholieke jeugd, zoowel de georgani- seerde in patronaten, K.J.V., Gilde, Jonge Werkman als de ongeorganiseerde aan de Moeder Gods gedaan. SPOORVERHOOGING TE VLAKE. Naar gemeld wordt zal door de Directie der Nederlandsehe Spoorwegen op 17 December voor rekening van het Rijk te Utrecht in het openbaar worden aanbesteed volgens bestek en voorwaarden 1670 SS, het maken van kunstwerken met bijkomende werken voor de spoorwegverhooging te Vlake. De aanbeste- ding geschiedt in 2 perceelen, waarvan de kosten geraamd zijn voor perceel 1 op 54.200 en voor perceel 2 op 75.300. Bij de uitvoe ring moeten 3 onderdoorgangen gemaakt worden nl. in den Oostweg bij den Vlaakschen Zandweg en de 3e in den Noordweg, terwijl niet minder dan 5 duikers van gewapend beton daarbij gemaakt moeten worden. Indien hierbij in aanmerking genomen wordt, dat all6en aan wapeningsijzer 219.900 K.G. ver- werkt moet worden, dan kan men zich een voorstelling vormen van de belangrijke beton- constructies, die hier tot stand zullen komen. SOHOUWEN. Ged. Staten herinneren er aan, dat in 't Alge- meen Reglement voor de polders en water- schappen in 1933 de wijziging is opgenomen, dat voortaan steeds ook van de gebouwde eigendommen, zoowel voor gewone als voor bultengewone polderbehoeften een geschot kan worden geheven. Dit gold echter niet voor het waterschap Schouwen dat door een eigen reglement wordt geregeerd. Ged. Staten stellen thans overeenkomstig het verzoek van het dage- lijksch bestuur van dit waterschap voor ook in dit bijzonder reglement ter zake het heffen van geschot op het gebouwd dezelfde bepaling op te nemen als in het Algemeen Reglement. DE S. D. A. P. IN ZEELAND. Het ledental der S.D.A.P. bedroeg per 1 Oct. 1935 in totaal 1620, n.l. 1188 mannen en 432 vrouwen of slechts 1 minder dan per 1 October 1934. Het aantal afdeelingen is met een toege- nomen, doordat twee nieuwe afdeelingen, n.l. Kapelle en Sluis werden opgericht en een af- deeling (Zaamslag) werd opgeheven. Het aantal afdeelingen bedraagt thans 42. Er werden 16908 stemmen op de soc.-dem. lijsten uitgebracht tegen 16521 in 1931. Het aantal zetels in Prov. Staten bleef ongewij- zigd (6). In 36 plaatsen telt de S.D.A.P. in Zeeland momenteel 76 raadsleden, waarvan er 6 de functie van wethouder bekleeden, n.l. te Mid- delburg, Vlissingan, Ierseke, Ouwenkerk, Retranchement en Biervliet. Het aantal raads- zetels steeg van 64 op 76. De jaarvergadering zal plaats vinden op Zondag 15 December. VEREENIGING VAN NEDERLANDERS TE GENT. Zaterdag vond in het „Royal Casino" te Gent plaats het reeds aangekondigde feest van de Vereeniging van Nederlanders te Gent. Reeds dadelrjk bij het binnentreden van de zaal waarin het feest plaats had, kon men be- merken dat hier een feestelijke stemming heerschte; daartoe werkte de versiering in de Nederlandsehe nationale kleuren, die aller- wege was aangebracht, niet weinig mede. Nog meer begonnen wij, Ter Neuzenaars, ons thuis te voelen, toen wij daar onzen oud- stadgenoot, den heer Leon Goudstikker, druk in de weer zagen om de laatste voorbereidin- gen te treffen voor het verrichten der opening door het onder zijn leiding staande orkest. Het herinnerde ons aan de dagen van onze vroegere symphonie „De Volharding", waar van hij ook leider was. Na het spelen van het Nederlandsehe en Belgische volkslied, benevens een potpourri van Nederlandsehe volksliederen, werden de aanwezigen welkom geheeten door den voor zitter der vereeniging, den heer Wensma. Deze richtte zich in het bijzonder tot den Nederlandschen consul, aanwezige deputaties van andere Gentsche vereenigingen en tot de aanwezigen uit Ter Neuzen. Hiema sprak de Consul van Nederland te Gent, de heer Jhr. J. Q. Bas Backer, een kort woord waarin hij zijn vreugde uitdrukte zoo- veel Nederlanders bij elkaar te zien. Hij her innerde er aan, dat dit feest eerst zou gehou den zgn op den jaardag van H. M. de Koningin, doch, wegens de droevige omstandigheden in het Belgische Vorstenhuis, toen moest worden uitgesteld. Daarna was weer de beurt aan den heer Goudstikker en zijn orkest, die ons een keurig verzorgd programma deden hooren. Afwisse- lend met het orkest traden nog op mevr. Nesna en de heeren Henk Didama en Kees Pruis, alien ook in Nederland optredende ar- tisten. Zij mochten veel bijval oogsten en wer den met bloemen gehuldigd. Het was een succesvolle avond, die er niet weinig zal hebben toe bijgedragen de nauwere aansluiting van de te Gent wonende Nederlan ders te bevorderen. Toen wij moesten vertrekken was het al in de kleine uurtjes, doch door den omvang van het programma kon het bal niet vroeger aan- vangen. Wat wij daarvan nog zagen doet ons vermoecien dat er gezsllige stemming zal heb ben geheerscht, en dat de uurtjes al een wei nig gegroeid zullen geweest zijn eer onze Gentsche vrienden hun beddeke opzochten. TWEETAL SCHEPEN AAN DEN RETTING GELEGD. Het uitgaande Belgische stoomschip ,,Syrie" is door den deurwaarder uit Goes aan de ket- ting gelegd. Het schip ligt nu in den Bieze- lingsche Ham voor anker. Deze beslaglegging moet in verband worden gebracht met een aanvaring, welke het Belgische schip, uitgaan de van Sluiskil naar Malaga op Maandag j.l. ter reede van Vlissingen had met het Russi- sche stoomschip ,,Kin", dat van Antwerpen naar Livorno was vertrokken. De ,,Syrie" kreeg hierbij schade aan de huidplaten boven de waterlijn, terwijl de ,,Kin" zijn bakboord-anker verloor. Later ver- loor de Rus ook nog het stuurboord-anker, doch beide ankers heeft men kunnen opvis- schen. In verband met deze aanvaring is ook de ,,Kin" aan den ketting gelegd, op last van de reederij ,,Deppe", waartoe de „Syrie" be- hoort. DURE VISITE. Dezer dagen kwamen, meldt de Midd. Crt., bij een winkelier te Graauw een tweetal „dames", die zeiden van verre te komen en waarvan er een zich voorstelde als te zijn de vrouw van iemand die kort geleden uit Indie was gekomen. Zij zeiden dorst te hebben. Gastvrij als de bewoners daar ter plaatse zijn, werden de bezoeksters in de keuken genoo- digd en op een kop koffie onthaald. Inmiddels bestelden zij voor een flink bedrag aan bood- schappen, die door den winkelier gedurende het koffiepraatje in den winkel werden ge- reed gemaakt. Op het punt zijnde te vertrekken vroegen zij wisselgeld. Ook daaraan werd bereidwillig voldaan en werd een vrij groot bedrag aan zilver op den toonbank voor de dames" uit- geteld. Aangezien onder het zilvergeld geen dubbeltjes, kwartjes en guldens waren die de beeltenis van Koning Willem in droegen en het de dames daarom te doen was, gaven zij voor elders te zullen gaan wisselen en daarna bij de gastvrije familie terug te komen om de boodschappen te halen, waarop zij vertrokken. Men kreeg nu evenwel argwaan en keek de dames" na om te zien waar ze naar toegingen. Deze stapten in een aftandsautootje in gezel- schap van een tweetal heeren", waarmede zij het dorp verlieten. Bij het natellen van het uitgetelde zilvergeld bleek dat de dames de hun betoonde gastvrijheid hadden vergolden door den winkelier voor eenige guldens te be- stelen en hem met de bestelde boodschappen te laten zitten. ST. NICOLAAS HEEFT OOK GED ACHT AAN HET MISDEELDE KIND! Want hij bracht voor menig jeugdig post- zegelverzamelaar een serie Weldadigheids- zegels mee. 50.000 misdeelde kinderen worden in ons land verzorgd. Er kunnen gemakkelijk 50.000 kinderen worden verrast met een serie van 37 cent. Dan zou de Kinderbescherming aan St. Nicolaas 6000 verdienen. Wie helpt daaraan mee? HET ZWIN NATUURMONUMENT! Naar aanleiding van de weer opduikende plannen tot inpoldering van het Zwin is in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen een comity samengesteld, dat zich ten doel stelt het pro- pageeren van het behoud van het Zwin als natuurmonument. In het comity hebben zit- ting genomen de volgende heeren: J. Mijs, notaris te Oostburg, voorzitter; H. Bakker, candidaat-notaris te Sluis, Kaai 42c, secre- taris; M. A. Aalbregtse, gemeente-secretaris te Oostburg, penningmeester (giro 152138); A. Gevaert te Sluis; J. P. van der Leeuw te Sluis; A. Hoolhorst te Waterlandkerkje; P. C. Stamperius, P. H. Krauwel, E. P. van der Werff en A. W. Jansen, alien te Oostburg. Adhaesiebetuigingen en vrijwillige bijdra- j gen ter bereiking van het doel zullen door het comity op hoogen prijs worden gesteld. EEN GESOHENK AAN DE OUDHEIDS- KAMER TE OOSTBURG. Door een hoogbejaarde, nog hier wonende dochter van wijlen Jacob Blaakman, zijn aan deze gemeente ter plaatsing in de Oudheids- kamer geschonken een exemplaar van het Metalen Kruis en een klein model daarvan, benevens by een en ander behoorende stukken. Genoemde Blaakman was geboren in 1812 en nam, blijkens een op 5 April 1832 door den ,,Majoor, Kommandeerende het Reserve- bataillon der 17e afdeeling Infanterie" afge- geven verklaring als fuselier deel aan de ,,krijgsverrichtingen" in 1830 en 1831 en was krachtens die verklaring gerecbtigd tot het dragen van het „Aandenken, ingesteld bij Zijner Majesteits Besluit van den 12en Sep tember 1931 No. 71". Overgelegd zijn voorts het verleende pas- poort en een oorkonde als bewijs van lidmaat- schap der vereeniging „Het Metalen Kruis" d.d 11 Januari 1865. De arbeider de Vr. te Eede had het ongeluk om bij de vlasbewerking met zijn hand in de braakmachine te komen, waardoor dit li- chaamsdeel totaal verbrijzeld werd, en geam- puteerd moest worden. De ongelukkige werd naar het ziekenhuis te Oostburg getranspor teerd. LUXOR-THEATER. Aangemoedigd door het groote succes van eenige weken geleden, zal Dinsdag a.s. van- wege het Instituut voor Arbeidersontwikke- ling weder een filmvoorstelling worden ge geven in het Luxor-Theater. De eerste film die zal worden vertoond, is getiteld Wie behoort de wereld(Kulile Wampe). Omtrent deze film wordt aan ,,Vooruit" ontleend Deze film wil een document van dezen ont- wricihten tijd zijn. Zij voert ons in een der vele gezinnen der werkloozen, zij laat ons de wanhoipige jacht naar werk van den zoon zien en zij tocnt ons ook den slechten invloed, die de maandenlange gedwongen ledigheid op de leden van het gezin heeft. De zoon springt uit wanhoop uit het raam... een werklooze minder. De ouders trekken met de dochter (Hertha Thiele), zooals zoovele werkloozen die geen huur meer kunnen beta- len dat doen, naar het tentenkamp even bui ten de stad: ,,Kuhle Wampe". Tusschen de dochter en haar vriend Fritz (Ernst Busch) ontspint zich een „liefdes-idylle". Maar als het meisje moeder moet worden, verlooft Fritz, die zijn vrijheid erg lief hieeft, zich slechts met grooten tegenzin met haar. Het verlovingsfeestje in het tentenkamp is van een luidruchtige triestigheid en van een vreugdelooze dronkenmanslol. Door tusschen- kemkt van een by den arlbeiderssportibond aan- gesloten paar komen Fritz en zyn verloofde echter terecht op een groot arbeiderssport- feest en daar, temidden van frissche jonge kameraden herkrijgen zij iets van hun oude blijheid en zij keeren naar huis terug met de hoop, dat de samenstrijdende proletariers, die niet tevreden zijn met deze wereld eens in staat zullen zijn de maatschappij te veran- deren Wij stellen er prijs op om, als wij deze film op haar filmische kwaliteiten beoordeelen, allereerst te wijzen op de vele zeer goede momenten die zij bezit. Daar is bijvoorbeeld het vruchteloos werk zoeken van de jongens en meisjes in het (begin; het hopelooze van deze jaoh't voelt men onmiddellrjk, zoo goed als de film ons de doodelijke triestigheid van het zonder resultaat terugkeeren bij de verwijten- makende ouders volkomen aannemelijk maakt. De film eindigt dan als de arbeiders en ar- beidsters des avonds laat onder het zingen van Hans Eisler's beroemd geworden Solida- riteitslied naar huis gaan. Als tweede nummer komt op het witte doek Acht meisjes in een boot. (De film „Acht meisjes in een boot" belicht de zijde van een meisjesleven, welke immer een dankbaar film-scenario is geweest. De ver- boden verhouding van twee jonge menschen. Christa Engelhardt is lid van de meisjes- roeivereeniging ,,Die Seeschiwaltoen" en haar vroolijk gelach en gepraat schalt over de meren en de bosschen. E5n 's avonds daalt de romantiek in het clubhuis in de harten van de jonge meisjes en ge ziet tafereeltjes, die tmt- roeren door him eenvoud en frissche realiteit. Maar de vriendinnen zien elkaar slechts zonder het masker, dat de harde werkelijkheid van het alledaagsche leven haar te dragen geeft, ze zijn uitgelaten, vroolijk en willen geen emstige gezichten zien. En wanneer dan Christa door haar vervreemd gedrag de aan dacht gaat trekken, breekt er iets stuk in de natuur-viiendschap, er vallen harde woorden. Karin 'Hardt, die hier de rol van Christa ver- vult, geeft een ontroerende creatie van de on- begrepen Christa, wier gedragslijn toegeschre- ven wordt aan het niet slagen voor haar eind- examen. (Er ontspant zich dan een veiibitterde strjd tusschen Christa en de niets vermoedende cap tain Hanna, die haar na een vergrijp tot een dergelijke lichamelijke inspanning dwingt, dat Christa ineenstort. De golf van medegevoel, die thans over de anders zoo nuoh'tere meisjes gaat, bereikt hier een ontroerend climax en Hanna gaat naar Christa's vader om hem alles uit te leggen. En deze, die in de film te zeiden aan de han- deling deelneemt, brengt de verzoening en daarmede het happy end. Van de acht meisjes zullen er in 't vervolg maar zeven zijn. Het geheel is een programma dat niet zal nalaten een voile zaal te trekken. Een zeldzaarn jubiletun. De codperatieve aankoopvereeniging van meststoffen „Vooruitgang is ons Streven" al hier heeft haar 50-jarig bestaan gevierd. Campagne afgeloopen. Twee maanden ongeveer heeft de groote bedrijvigheid aan de suikerfabrieken geduurd, twee maanden van schier onafgebroken jach- tende inspanning hebben een kwantum van circa honderdzeventig millioen kilogram sui- kerhoudend materiaal in producten van aller- lei aard tot voedsel voor mensch en dier om- gezet. Duizenden balen suiker, als sap in een een- voudig veldgewas opgehoopt, liggen thans in magazijnen en opslagplaatsen opgestapeld om straks langs allerlei wegen hun weg te vin den naar den eonsument. Hoe velen, die van dit genotmiddel gebruik maken (en wie is het, die het in het leven daar zonder kan stellen) zullen zich rekenschap geven van hetgeen er noodig geweest is om het tong- en gehemelte strelende zoete product ten gerieve van het menschdom te bereiden. Thans is de slag geslagen. De werkzaam- heden hebben een vlot verloop gehad. Honderden roerige armen hebben, naast de rusteloos dag en nacht werkende machines deel uitgemaakt van het leger dat deze on- bloedige overwinning op de doode stof be- vochten heeft. Maar nu ook staan deze weer plotseling stil. De campagne is altijd een uitkomst geweest voor ontelbaren, wier levenswijs als 't ware daarop is ingesteld. Mogen degenen die ge durende deze enkele maanden den oogst heb ben kunnen binnenhalen, thans langs andere zij den weer tot den arbeid geroepem worden om den voor de deur staanden winter te kun nen doorworstelen. Met opzet zyn de werk- zaamheden aan het leggen der waterleiding gedurende deze maanden opgeschort gewor den. Daaraan zullen nu weer werkzame handen noodig zijn om ook dit werk tot een gunstig einde te brengen, een werk, waaTop het Zeeuwsch-Vlaamsche gewest lang ge- wacht heeft en dat spoedig de wenschen zal bevredigen, van degenen, die onverdroten, on- danks alle tegenslagen, daarvoor gewerkt en geijverd hebben. De gemeente-ontvanger, de heer J. F. Adriaansens, zal in Februari a.s. zijn functie neerleggen. Deze betrekking werd door hem gedurende 32 jaren trouw vervuld. Wegens overcompleet zal mej. M. Tieleman, ondcrvvijzeres aan de Roomsch-Katholieke bijzondere Meisjesschool „St. Maria" alhier, op wachtgeld worden gesteld. Bonte Avond. Zaterdagavond werd in Hotel „De Graan- beurs" een Bonte Avond gegeven door de zang- en tooneelclub en 't strijkje van de afdeeling Hulst van den Kath. Onderwijzers- bond. De zaal was goed bezet door de leden der afdeeling, waarvan velen met hun dames. Wegens afwezigheid van den voorzitter, den heer Schelfhout, werd de avond geopend door den heer Eggermont, bestuurslid, die alle aanwezigen verwelkomde en bij voorbaat een welwillende critiek inriep. Het strijkje zette daarna den avond in met de K.O.B.-marsch, gevolgd door: Zoo'n bonte avond beide met refreinzang van mej. Eeckhout en den heer Van der Poel. Deze 2 stukjes brachten er al direct de stemming in, want er werd door de geheele zaal flink meegezongen. Daarna de Oonferencier, zang, tooneel, een bonte afwisseling, zooals dat op n bonte avond moei zijn. Een paar extra zangnummers van mej. Eeckhout vielen bizonder in den smaak. Het was in een woord een gezellige bonte avond.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 2