ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN f No. 9385 VRIJDAG 6 DECEMBER 1935 75e Jaargang Binneniand Geef voor dien bloff enden hoesf dadelijk Akker's Abdijsiroop. Thans slechts 75 ct. per flacon! EERSTE BLAD Engeland versterkt zijn positie in de Middenlandsche Zee. Oostersch fanatisme tegen Westersche Oorlogstechniek. Weinig animo voor de Vlootconferentie. TER NEUZEN, 6 DECEMBER 1935. AUTO ONTVREEMD EN TERUGGEVOLVDEN. iiiuhwupiii rrimm- ttt-i -n TER NEUZENSCHE COURANT zrmssststrr ;.T93J«w;3aflvr "tu «s*Ka:1 '-a- JfSEssrjfrs&nmmnum ARONNEMENTSPRIJS: Biimen Ter Neuzen f 1.25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige lan den 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels /0,80 Voor elken regel meer 0,20 KLEINE ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cl:Jh6's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag venkrijgbaar is. Intending van advertentien liefst een dag voor de uitgavc. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. De defensie-begrooting aangenomen. Gestemd wordt over de defensie-begrooting 1936. De heer Duys (s.-d.) verklaart, voor de be- grooting te zullen stemmen. „In de eerste plants, omdat ik meen, dat op deze begrooting niets voorkomt, dat niet een minimum moet worden geacht voor ieder, die bonafide bet standpunt der landsverdediging beeft aanvaard en zich een voelt met zijn land- genooten. In de tweede plaats, omdat ik daarmede ook door de daad wil bevestigen, dat bet los- laten van bet in onze dagen onhoudbaar ge- worden standpunt der nationale of, wat het- zeKde is, eenzijdige ontwapening althans voor mjj geen bolle pbrase is geweest. Het uitbrengen van mijn stem valt voor mij te gemakkelijker, omdat ik niet alleen mijn standpunt destijds in mijn brocbure ,,Ter orien teering" verdedigde, maar tot mijn blijdschap bemerken kon, dat de Partij op een later con- gres den mede door mij gewezen weg bereid was, in te slaan. En ik mjj dus met mijn stem tevens kan vrijwaren tegen het anders recht- matige verwijt, een dubbelzinnige politiek te voeren." De Kamer neemt de begrooting van Defensie met 51 tegen 23 stemmen aan. Tegen: s.d.a.p., c. p., en de heeren Sneevliet (r. s.), Arts (k. d. p.) en Van Houten (c. d.), benevens de vrtjzinnig-democraten BakkerNort, Kooi- man, Ketelaar en Ebels; de vrijzinnig-demo- eraten Joekes en Schilthuis stemden voor. Voortgezet wordt de bebandeling van de begrooting van het verkeersfonds 1936. De heer Van der Zaal wijst op den toestand van wegen in bet Oosten des lands. Spreker dringt aan op spoedige bruggenbouw te Deventer. De beer Van Kempen zet uiteen hoe auto- banen behooren te zrjn ingeriebt. Spr. wijst op den slecbten toestand van wegen in Drente. De heer Bakker wil wegenverbeteringen in FTiesland. Minister Van Lidth de Jeude heeft inzake de veerbavens in Zealand overleg gepleegd met Ged. Staten. Spreker zal aan de opmer- kiragen van den heer Bockefeer zijn aandacht wjjden. De Minister zal te zijnertijd voor inschake- ling der nationale industrie zijn bast doen. De verkeersfondsbegrooting wordt zondor hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde is het wetsontwerp houdende voorsehriften betreffende de hoedanigheid en aanduiding van waren. Mevr. De Vries-Bruins zegt, dat naar bet beet er van de 21 keuringsdiensten 8 zullen overblijven. Dit is te weinig voor een deug- deljjke controle. De beer Does betoogt dat er niet zoozeer bezulniging, doch wel verplaatsing van be- lastingdruk wordt verkregen in den vorm van bjjdragen van het bedrijfsleven. Spreker zou rjjk, gemeenten en het bedrijfsleven elk een derde der kosten willen laten dragen. DE BRUG. AAN DE MOERDUK. Onder zeer gunstige omstandighecien is Donderdag door De Witt's Bergings-Maat- BChappij de zesde spanning der brug aan de Moerdijk getransporteerd. Te 7.45 uur werd afgevaren van de werf der firma Penn en Bauduin te Dordrecht, te 9 uur kwam het con- vooi te WiUemsdorp. Daar werd bet brugvak tusschen de pijlers gevaren en tot vallend water gewacbt om het op zijn steunpunten te leggen. Ruim 1 uur was de verbinding van den Brabantschen met den Zuid-Hollandschen oever weer 100 meter verder tot standge- kamen. RADIO-DISTRIBLTIE IN NEDERLAND. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een commissie ingesteld met opdracht: le. te onderzoeken op welke wijze de draadomroep in Nederland bet best kan Wor den georganiseerd, beheerd en geexploiteefd; 2e. voorstellen te doen omtrent regelingen en maatregelen van technischen, juridischen en exploitatieven aard, welke, hetzij blijvend hezfj bij wijze van overgang, ter zake moeten worden getroffen en genomen. Zullen Spanje, Griekenland en Joego-SlavlS medewo.rken Italle In den ijzeren greep van Albion. Door kolonel H. Rohde. Meer en meer trekken de oorlogs- wolken zich samen boven 't Zuiden van Europa, en wel in het bfjzonder boven het Oostelfjke bekken van de Middellandsche Zee. Engeland treft ernstige voorbereidingen om in bet geheel-e Middellandsche Zee-gebied bet hoofd te bieden aan alle gebeur lijkheden. Het hangende conflict tusschen Ebigeland en ItaliS en de daaruit voortvloeiende sltuatie to de Middellandsche Zee hebben in de laatste dagen weder een veel ernstiger vorm aange nomen als gevolg van de bedreiging van Italie met een embargo op petroleum, nadat een tijdeirjke ontspanning was ingetreden. In verband hiermede concentreert zich weder de gebeele aandacht op Engeland's pogingen om zich in de Middellandsche Zee te verzeke- ren van nieuwe militaire steunpunten voor het geval dat Italie, uit hoofde van de sanc- ties, mocbt overgaan tot militaire maat regelen tegen Engeland, waaruit een oorlogs- toestand zou ktmnen ontstaan. Deze pogingen dateeren niet van den laat- sten tijd alleen. Het is van algemeene be- kendheid, dat Engeland reeds kort na de eerste vetscherpingen van bet conflict met Italie zich tot Frankrijk beeft gewend om, zich beroepende op Art. 16 van het Volken- bondspact, zich bet vrije gebruik voor zijn vloot te verzekeren van de aan de Middelland sche Zee gelegen Fransche oorlogsbavens. Aan dit verlangen van Engelsche zijde is dan ook in hoofdzaak, na lange onderhandelingen en besprekingen, tegemoet gekomen. Minder bekend is daarentegen, dat Engeland zich met gelijke verzoeken ook heeft gewend tot Span je, Griekenland, en tenslotte ook tot Joego- Slavie; bet opmerkelijkste is evenwel, dat Engeland deze verzoeken in den loop der laatste dagen naar het schijnt in dringender vorm heeft herhaald. Wat Engeland vraagt en wat het aanbiedt. Mag men geloof schenken aan zekere be- ricbten, den laatsten tijd ontvangen uit Rome, Athene en Belgrado, dan zou Enge land, voor het geval dat Italie tot een gewa- penden aanval mocbt overgaan, van Spanje verlangt hebben, dat bet de Balearen en een deel van de kust van Noord-Afrika ter beschikking van Engeland zou stellen; van Griekenland: de bekende bocbt van Navarino aan de Westkust van den Peloponesos, het eiland Oephalonia in de Jonische Zee en de Cycladen in bet Zuidelijke bekken van de Aegeische Zee. Groot-Brittannie zou zich zelfs tegenover Griekenland bereid hebben verklaard, in ruil hiervoor aan Giekenland bet in hoofdzaak door Grieken bewoonde eiland Cyprus, den ouden twistappel tusschen Enge land en Griekenland, af te staan; bovendien zou bet aan Griekenland de voor de kust van Klein-Azie gelegen eilandengroep Dodecanesos hebben beloofd, het voornaamste steunpunt Vein de Italiaansche vloot in het Oostelijke bekken van de Middellandsche Zee. Het beet, dat met Joego-Slavie reeds onder handelingen gaande zijn sedert het laatste bezoek van Prins-regent Paul aan Bonden; deze bespiekingen zouden betrekking hebben op wederkeerige Engelsch-Joego-Slavische hulpverleening tegen Italie in de Adriatische Zee, in verband waarmede te Cattaro, het tegenwoordige Joego-Slavische Kotor, de oude, Oostenrijksche, uit den wereldoorlog bekende oorlogsbaven, een basis voor de Engelsche vloot zou moeten worden gevestigd. Engeland tracht Albanie als Italiaan sche hulpbron uit te schakelen. Of deze berichten in dien vorm geheel juist zijn, is natuurlijk moeilijk te beoordeelen. Dit schijnt ecbter wel vast te staan, dat Enge land zich meer en meer begint voor te berei- den op de mogelijkheid van een oorlogstoe- stand in de Middellandsche Zee, dat het er in verband hiermede naar streeft, zijn posities volgens een vast plan in bet Westelijke zoo- wel als in het Oostelijke bekken van de Mid dellandsche Zee te versterken en, waar deze zwakke plekken vertoonen, hierin verbetering te brengen. Deze kwetsbare plekken worden in de eerste plaats veroorzaakt door de tal- rrjke eilanden in de Aegeische Zee, waardoor dit terrein moeilijk te overzien is; voorts door de afgeslotenheid van de Adriatische Zee en de Italiaansche basis op de Dodecanesos. Doch het Engelsche streven gaat ook nog uit naar het verhinderen, dat Albanie een spaak in het wiel steekt bg de doorvoering van de sancties en dit land uit te schakelen als bron voor grondstoffen voor Italie. Italie moet namelfjk den laatsten tijd een groote activiteit op militair gebied aan den dag leggen in Al banie, de kustplaatsen versterken en trachten de Albanische petroleumbronnen productief te maken. Men weet nog weinig naders omtrent de resultaten van deze Engelsche bemoeiingen. Met de Balearen zou Engeland het gewichtig- stg steunpunt in het geheele Westelijke bek ken van de Middellandsche Zee in handen hebben, met een basis op de Cycladen een niet minder belangrijk steunpunt voor de controle over de Aegeische en bet Oostelijke deel van de Middellandsche Zee. Door middel van Na varino, Cephalonia en Kotor zou het den in- gang tot de Adriatische Zee, de Straat van Otronto en bet zwaar versterkte eiland Saseno voor de kust van Albanie, een belangrijk Ita- iiaansch steunpunt, zoowel naar het Zuiden als naar bet Noorden beheerscben en de Oost- kust van Italie kunnen bedreigen. Italie's positie zou aanmerkeiyk verzwakt worden. Engeland's positie zou in dat geval aan- merkelijk sterker worden in de Middelland sche Zee, die van Italie daarentegen in aan- zienlijke mate worden verzwakt. Dit laatste land zou in geval van een gewapend conflict met Engeland in den waren zin des woords geheel in- en afgesloten zijn, terwijl laatst- genoemd land Italie van alle zijden zou kun nen blokkeeren, zonder afsluiting van 't Suez- kanaal of andere zeewegen. Ben blik op de kaart maakt dit overduidelijk. Zoowel in militair als in politiek opzicht is het zoeken van nieuwe steunpunten in de Middellandsche Zee van zeer groote beteeke- nis. Het slagen of niet-slagen dezer pogin gen kan van beslissenden invloed zrjn. Doch v66r alles kan men er het bewijs uit putten, dat Engeland vastbesloten is om onverbidde- lijk verder te gaan op den weg der sancties tegen ItaliS. De nieuwe Engelsche bemoeiin gen vormen een etappe in de door dit land getroffen militaire maatregelen tegen Italie, ter beveiliging van zijn positie in de Middel landsche Zee en voor het doorvoeren van zrjn plannen. (Jfadruk verboden.) it het geloof put de Abessijnsche soldaat /ijn moed. „De onoverwinnelijke Leeuw van Juda". Addis Abeba, 5 December 1935. De regilie van de Etbiopiers, het Koptiscbe geloof, dat aan iederen krjjgsman van den negus leert, dat de dood op het veld van eer in het hiernamaals schitterend zal worden beloond, bant uit zijn hart alle vrees, die een gewonen sterveling zou aangrijpen, indien bij zich zag geplaatst tegenover een zoo gewel- dige oorlogsmachine, als de moderne, gemoto- riseerde Italiaansche divisies tocb eigenlijk tegenover de slechtbewapende legergroepen van de Abessijnen vormen. Deze religieuse ijver, die maar al te dikwijls in fanatisme ontaardt, doet de ongeschoeide, met een speer en een scbild bewapende Abessijnen op de machinegeweren, de tanks en bet gifgas van den overmachtigen tegenstander losstormen, zonder dat bjj hen de gedachte opkomt, dat zij om het met een beeldspraak uit te drukken als dwergen tegen reuzen strijden. „God's eigen volk". Hoewel de Koptische Abessijnen het moord- dadigl fanatisme van den Muzelman tegen over den „ongeloovige" niet kennen, beeft zich tocb in bun onderbewustzijn de eeuwen- lang door hun priesterrs verkondigde leer, dat de dood voor bet vaderland het hoogste teeken van Godsvereering is en daarom ook een hemelsche belooning met zich brengt, zoo vast verankerd, dat zij in oogenblikken van bet grootste gevaar hun leven slechts gering schatten. De onderdanen van den negus zien in hun volk een directe schepping Gods, die voor de wereld onoverwinnelijk is, tot het God be- haagt, ,,zijn volk" aan de vernietiging prijs te geven en dan nog is het voor de Abessijnen steeds beter den dood boven de ond-erwerping te verkiezen. Het religieuze vuur van den geriiiddelden Abessijn wordt op het oogenblik, nu het volk tegen een machtigen vijand moet strijden, handig door de regeeringsautoriteiten aangeblazen. Volksredenaars trekken door de straten van de Abessijnsche hoofdstad en vuren hun toehoorders aan. voor het vader land te sterven en wanneer men door de kleine straatjes slentert, hoort men eenvou- dig die Ethiopiers zeggen: ..Waartoe zou ons land nog dienen, wanneer er vreemdelingen heerscben Het is een goede daad, wanneer wij voor het vaderland sterven, God zal ons daar zeker voor beloonen. Slechts twaalf doctorcn. Hoe fatalistisch de Abessijnsche krijgsman tegenover dood en verwonding staat, wordt den buitenlandschen toeschouwer eigenlijk eerst duidelrjk wanneer bij rekening boudt met de omstandighsid, dat bet Abessijnsche ieger van ongeveer 1 millioen man slechts over een twaaiftal artsen van het Roode Kruis beschikt maar daar scbenkt de Ethiopische soldaat nauwelrjks aandacht aan. Zij staan op het standpunt: „Waarom zullen wij tegen den oorlog medicijnen innemen? Wanneer God wil, dat wjj sterven, dan sterven wij. Wanneer Hij beveelt, dat wij in leven blijven, blijven wjj leven. Waarorn zouden wij tenslotte vrees voor de Italianen koesteren. Slechts God is werkelijkbeid; de Italianen kunnen ons geen kwaad aandoen, indien Hij bet niet wil". David en Goliath. De Abessijnsche priesters kiezen als tekst voor hun preek met voorkeur de Bijbelsche geschiedenis van David en Goliath en trekken daaruit de conelusie, -dgt de Ethiopiers het uitvertobren volk Gods.-zgh en dat Hjj hen zal beschermen. Bij dezen religieuzen factor voegt zich nog een andere, die aan de Abessijnen moed ver- leent om tegen een overmachtig leger te strij den de Ethiopidrs zijn namelijk ongelooflijk trotscb op hun heersober, den ,,onoverwinne- lijken Leeuw van Juda", die voor hen de di recte afstammeling van koning Salomo is. Ein altijd was de heerscher, die op den troon van het ,,oudste Christelijke land" zat, ook de leider van het verzet tegen iederen vreem- den indringer. „Waarom zou niet ieder van ons zijn leven geven voor zoo'n land en zoo'n heerscher?" vragen de stamhoofden zich af. ,,Waarom zouden wij niet de overwinning be- halen?" Is deze opvatting niet begrijpelijk, indien men bedenkt, dat de Abessijnsche ge schiedenis geen enkelen nederlaag van het Ethiopische volk keht?' De Abessijnsche ge- schiedschrijvers schilderen het historisch ver- leden van bun volk slechts als een reeks roem- rijke overwinningen; nergens vindt men een nederlaag Vermeld. Hoe levendig is bij voorbeeld nog in het hart van iederen Abessijn, hetzij oud of jong, de herinnering aan de sobitterende over- winning, die het Ethiopische leger thans veer- tig jaren geleden op de Italianen bij Adoea wist te behalen. ,,Wij vernietigden ben inder- tijd. Waarom zou oils dit thans ook niet ge- lukken, nu wij weer kanonnen hebben?" Uit al dergelijke uitlatingen blijkt de trots, de rassentrots, waarover de Abessijnen in zoo bocge mate beschikken. Zjj; zijn trotsch, dat him land zich nog niet voor (den blanken man heeft behoeven te bukken. Ethiopie is het eenige ware Afrikaansche rijk gebleven en bier heerscbt de zwarte man op zijn eigen manier. (Auteursrecht V.PiB.-United Press). (Nadruk verboden.) Tegenstellingen geen basis tot onder handelingen. Ook Londen is pessimistiseh gestemd. (Van onzen V.P.B.-correspondent. Louden, 5 December 1935. De vertegenwoordigers van de vijf mogend- heden, die het Verdrag van Washington heb ben onderteekend. n.l. Engeland, Amerika, Japan, Frankrijk en Italie zullen 9 Dec. te Londen samenkomen voor het bouden van een vlootconferentie, de vierde na den wereld oorlog. Japan heeft op 26 December 1934 het vlootverdrag van Washington (1922) en dat van Londen (1930) opgezegd, zoodat, indien geen nieuwe regeling getroffen wordt, eind 1936 alle bepalingen van de genoemde ver- dragen buiten werking zullen treden met uitzondering van deel IV van het Londensche verdrag. Volgens de bepalingen van dit hoofdstuk, dat Engeland, Amerika en Japan aangenomen en geratificeerd hebben, mogen de onderzeebooten zich in den handelsoorlog slechts zoo gedragen, als de gewone schepen. De onbeperkte oorlog met onderzeebooten, die Duitschland indertijd gevoerd heeft, wordt daardoor uitgeschakeld. Duitschland heeft zich, na bet Duitsch-Engelsche vlootverdrag van dit jaar, vrijwillig bij deze beperking neergelegd. De groote rol, die de zeemacht in de historie van de volken speelt, is zeldsn zoo duidelijk aan den dag getreden, als juist op het oogen blik. Het is reeds voldoende om het woord ..Middellandsche Zee" uit te spreken, om een ieder duidelijk te maken, dat tenslotte ook de koloniale ondememingen van Italie van de kraeht van de zeemacht zal afhangen. Sleehte vooruitzichten. De vooruitzichten van de nieuwe vlootcon ferentie zijn zeer slecht. Ebigeland, dat sinds 1922 zeer bittere ervaringen beeft opgedaan, houdt nog steeds vast aan een proportloneele beperking van de tonnenmaat en wel voor de verschillende scheepscategorieen, d.w.z. een bepaald aantal tonnen voor slagschepen, vliegtuigmoederschepen, kruisers, torpedo- jagers en onderzeebooten of volgens bet glo- bale principe, dat Frankrijk sinds een aantal jaren vertegenwoordigt en hierin bestaat, dat iedere marine een bepaald aantal tonnen krijgt toegewezen, die zij dan rekening houdend met de geo-politieke en militaire situatie zelf over de verschillende scheepsklassen kan verdee- len. Ook bij de toepassing van bet globale systeem zou Engeland er zich ecbter tegen verzetten, dat een mogendheid zich geheel op den bouw van een bepaalde scbeepscategorie zou werpen. Daarbij denkt Londen wel in de eerste plaats aan een groote uitbreiding van de onderzeevloten. Verder boudt Engeland de te Washington vastgestelde tonnenmaat van 35.000 ton voor te hoog en wenscbt dit maximum verlaagd te zien tot ongeveer 25 000 27.000 ton. Ook het te Washington vast gestelde kaliber van geschut, n.l. 40,6 c.M. moet verminderd worden. Dat Engeland na de ervaringen van den wereldoorlog de onder- zeeboot maar het liefst geheel afgeschaft zag is begrijpelijk, maar dit voorstel zal zeker door Japan en Frankrijk, dat zeer veel onder zeebooten bezit, van de band worden gewe zen. Ebigeland zal thans trachten beperkingen voor de grootte en actie-radius van onder zeebooten te verkrijgen, zoodat dit wapen alleen voor de kustverdediging geschikt zal zijn of, in goed Nederlandsch, ongeschikt voor den handelsoorlog. (Auteursrecht V.P.B.) (Nadruk verboden.) BURGERLIJK ARMBESTUUR. De heer F. Dekker Azn, sedert 1 Jan. 1908 lid van het Burg. Armbestuur alhier, nam in de Dinsdag 1.1. gehouden vergadering afsciheid van dit college. 'Hij meende zich wegens zjjn gevorderden leeftijd niet meer beschikbaar te moeten stellen. De voonzitter sprak het scheidende lid namens het college toe en constateerde dat de "heer Dekker zich steeds met al zijn krachten aan het Burg. Armbestuur had gewijd. Spr. hoopte dat de heer Dekiker nog vele jaren van zijn rust zal mogen genieten. EEN AANRIJDING. Gistermiddag reed Dr. v. B. V. langs de Axelschestraat, de stad uit, toen ter hoogte van de slagerij van den beer Marsalje een por- tier van de auto openvloog. Toen genoemde heer onder het rijden door bet portier wilde sluiten, was hjj blijikbaar het stuur van zijn auto niet meer meester en reed ter lin'kerzijde van den rijweg op het rijvgelpad, waar bij een meisje uit de buurtschap Spui, dat daar fiet- ste, aanreed. Het meisje, dat zeer ontsteld was en verschijnselen vertoonde die aan een lichte hersensclhudding doen denken, is met de ziekenauto van het ziekenhuis naar huis ge- bracht, terwijl de bestuurder van de auto zijn voet verzwikte. Hel behoeft geen kinkhoest te zijn, maar een kinderhoest moet niet verwaarloosd worden. Waarom Uw kind noodeloos te laten lijden. Waarom zoudt Ge niet juist nog op tijd het besle en meest krachtige middel geven. Dat middel is toch Akker's Abdij siroop, die reeds zoovelen geholpen heeft Heeft Uw kindje hel benauwd? Slaapt het 's nachts niet door hoesten, kuchen of piepen op het borstje? Abdijsiroop zal Uw kind helpen, die slijm losmaken, de hoest rijp maken en stoppen. En morgen ziet Ge niet meer de traantjes in de oogen door dat afmattend hoesten. De afmatting van de ademhalingsorganen is weggenomen, de ademhaling zal weer ruim en diep zijn. (Ingez. Med.) HET ST. NICOLAASFDEST is thans achter den rug en mocbt ziclh dit jaar niet verheugen in ae medewerking van het weer, want vooral Zaterdag bij de aan- komst van St. Nicolaas met zijn grandioos gevolg en verder den geheelen avond wissel- den regen- en hagelfbuian elkaar af. Dinsdag was het weer wat opgeknapt en zoo heerscbte in de stad een gozei- lige drukte, waardoor men volop tijd en ge- legenbeid had de verrassingen voor grooten en kleinen aan te koopen. Zelfs na vertrek van treinen en trams bleef het in de winkel- straten druk. Ofschoon het weer Woensdag niet bepaald aanmoedigde, toch is het dien dag den geheelen dag door zeer druk in de stad geweest en vooral des middags in de top- uren kon men bemerken hoevalen dezen dag hadden uitgekozen voor het aankoopen der St. Nicolaasgeschenken. Dit bleek dan ook ten duidelijksbe in het stempellokaal der Winkelieisvereeniging „Ter Neuzen Klimop", want ook daar had men handen tekort en de duizenden en duizenden ibons dienden toch alle afgestempeld te wor den om de prijswinnaars aan hun geschenken te helpen. De drukte in het lokaal hield aan tot des avonds half elf, toen waren natuurlijk de mooiste geschenken door de gelukkige prijs winnaars uitgekozen. Bij de daarop volgende controle bleek dat nog duizenden bons achter gelbleven warm en aangezien ook Donderdag nog St. Nicolaasge schenken zouden worden gekocht, besloot het bestuur van Klimop om dien dag door te gaan met het afgeven der bonnen die dan heden in het bekende lokaal kunnen worden ingele- verd, zoodat ooik dezen dag nog vele prijzen zullen worden uitgereikt. Het bestuur van Klimcp had wel op een flinke deelname gerekend, doch dat de drukte in het stempellokaal z66 groot zou zijn had men niet durven denken. Volgend jaar zal men wel door de ondervinding van dit jaar geleerd tot uitgebreider maatregelen overgaan en zoodra het noodig blijkt een derde loket ope- nen. De rondgang van St. Nicolaas, gezeten op zijn wit paard vergezeld van zijn zwarbe be- dienden en het muiziekgezelschap „De Ver- eenigde Werklieden" bracht Woensdagavond weer onder de jeugd groote vroolij-kbeid en vele kinderen vergezelden dezen stoet met brandende lampions. Te betreuren was evenwel, dat ouderen niet de goede bedoeling van deze gratis uitreiking van lampions op prijs wisten te stellen en direct overgingen tot het vernielen der lam pions door deze in brand te laten vliegen of zoodra men deze in ontvangst bad genomen er tusschen uit te trekken, waardoor de licht- stoet niet tot zijn recht kwam. Naar wij vememen heeft Woensdag St. Nico laas nog een bezoek gebracht aan bet Zie kenhuis, welk bezoek door de patienten zeer op prijs werd gesteld. Door de zorgen van het ondei-wijzend per- soneel werd op verschillende scholen het St. Nicolaasfeest gevierd en bracht de goede Sint voor alle kleinen een welkome verras- sing. Hierbij bleek dat St. Nicolaas goed op de hoogte was van de vlijt en vorderingen der leeriingen, want na een prijzend en aan- moedigend wodrd kon nu en dan ook niet een vermaning uitbljjven, al bleef „de gard" ach- terwege. Zoo beboort het St. Nicolaasfeest 1935 weer tot bet verieden en kan het ijverig bestuur van Klimop" en verder alien die hieraan hun medewerking hebben verleend met wel- gevallen, ondanks de minder gunstige weers- omstandigheden, bierop terug zien. Hedenavond volgt dan nog de afstempeling der laatste Klimopbonnen, waartoe geiegen- heid is tot 10 uur. JJ. Maandag was de beer W. Muller met een auto der garage ..Vitesse" van den heer A. de Zseuw te Antwerpen. Na op verschil lende plaatsen zaken te hebben afgehandeld, werd de auto in de Zakstraat neergezet en

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 1