Burgerlijken Stand LOOP DER BEVOLKING. meenteraad geen zin, liigt het niet op den weg van de raden der gemeentien, adhaesie te be- tuigen. Br is vroeger aan andere verzoeken wel adhaesie verleend, en bet is niet uitge- sloten, dat bet in de toekomst oak nog zou kuranen gebeuren, doch Burgemeester en Wet houders bedoelden dat aan verzoeken van deze streklking het naar hunne meening niet ge- wenscht is, adhaesie te betuigen. De beer HAMELINK merkt op, dat wan- neer dit verzoek b.v. van een slagersvereeni- ging zou zijn uitgegaan, wellidht Burgemees ter en Wethouders een ander standpoint zou- den hebben ingenomen. De VOORZITTERMaar diit is tbans niet bet geval. Udt den aard der zaak moet men de verzoeken beoordeelen zooals zij binnen- komen. Op de vrtaag van den heer Hamelink kan spreker dus geen aratwoord geven. De heer FLORUSSE meent, dat de aetie van den gem een teraad van Graauw en Lan- gendam zijn oorzaak vindt, in de te verwach- ten groote werkloosheid. Waar reeds zooveel orisisl astern moeten worden opgebracbt, prijst hij de handeling van het gemeentelbestuur van Graauw en Langetndam en is van meening, dat er meer aanleiding is, aan dit verzoek adhae sie te betuigen, dan wanneer dergelijke adres- sen afkomistiig zouden zijn van plaatselijke vaiklbonden. De heffingen komen tot een ta- melijken prijs. Naar hij meent, zal een advies van een gemeentabestuur aan den Minister deizen overtuigen, dat bet billijk is, dat deze verhoogde heffing van de baan gaat. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders van meeninig zijn, dat bet n'iet noodzakelijk is, aan dit adres adhae sie te betuigen. De oorzaak waarom Burge meester en Wetihouders voorgesteld hebben, dit adres voor kennisgeving aan te nemen is, dat zij van meening zijn, dat dergelijike adres- sen niet op de tafels der gemeentebesturen tlhuis hooren. Men ddent dit over te laten aan lichamen, die zioh daanvoor interesseeren. De minister wint het advies in van hoogere col leges. In de kwestie zelf zijn Burgemeester en Wetihouders in bet geheel niet getreden. De heer FLORXJSSE merkt op, een stand punt in te nemen, afwijkend van de zienswijze van Burgemeester en Wethouders. Hij zal in dozen graag met het gemeentelbestuur van Graauw en Langendam samenwerken. De VOORZITTBR herhaalt zijn vraag, of de leden er mede accoord gaan, dit stuk voor kennisgeving aan te nemen. De beer MAAS deelt mede, zioh bij bet voorstel van Burgemeester en Wethouders te kunnen neerleggen. Sinds 25 October is de hef fing teruggebradht van 9 op 6 cent, en zijn de eerste levensbehoefteu, die van vleesch en vet, niet meer in prijs gestegen. Spreker meent, dat dit van grooten invloed is; bij kent versdheidene werkmenscben die geen varken kunnen houden, en ook menseben die wel een varken hablben gebouden, doch de belft hebben moeten verkoopen, om de hooge heffingen op te brengen. Hij juicbt bet toe, dat de heffing van 9 op 6 cent is terugge bradht. Met algemeene stemmen wiordt overeen- kamstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders besloten, het adres van het ge- meentebestuiur van Graauw voor kennisgeving aan te nemen. b. Het besludt van den Raad der gemeente van 21 October 1.1., tot wijziging der begroo- ting dienst 1935, voo-rzien van het bewijs van goedkeuring van Gedeputeserde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. c. .Een sohrijiven, luidende als volgt: Qnidergeteekenden, bestuiren der Controle- vereeniginig en Geitenvereeniging, hebben de eer U vriendelijk be verzoeken een subsidie te verleenen voor het houden van een geza- menlijke keuring zooals vorige jaren in de gemeente Zaamslag. De keuringen gebeuren in overleg met de provinciale commissies. Wij vleien ons dat dit verzoek zal worden toegestaan, daar reeds vroeger jarem steun beloofd werd door bet vroegere hoofd der gemeente. Met verwijzing naar volgno. 173 der be- grooting dienst 1936, deelen Burgemeester en Wjethouders made, dat voor een en ander f 12,50 is uitgetrokken. Waar de geitenver eeniging als jaarlijkscbe subsidie voor bet jaar 1936 bij bet houlden van een fokdag slechts 12,50 zou krijgen, stellen zij voor post 173 met 12,50 te verhoogen. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 5. Verzoeken om tegemoetkomlng inge- moetkoming ingevolge art. 13 der L. O. wet 1920. Naar aanleiding van ingekomen adressen van J. Bakker, C 142, en J. van den Berge, C 102, stellen Burgemeester en Wethouders voor, te besluiten als volgt: De Raad der gemeente Zaamslag; iGezien een op 26 en 30 October j.l. ingeko men adres van J. Bakker, wonende te Zaam slag C 142 en van J. van den Berge, wonende te Zaamslag C 102, om steun uit de gemeente- leas ter tegemoetkoming, ingevolge art. 13 der Lager Onderwijswet 1920, in de kosten, verbonden aan bet bezoeken van de school voor Christelrjk Violksondeiwijis in de Folder- straat te Zaamslag door het bij adressant J. Bakker inwonende kind Fieter Adriaan, ge- boren 5 November 1928 en in die, verbonden aan het bezoeken der openbare lagere Dorps- school door het bij adressant J. van den Berge inwonende kind Jacomina Dirkje, geboren 26 Mei 1928; overwegende dat de woningen van genoem- de kinderan meer dan vijf kilometer zijn ver- wrjderd van een voor ben toegankelij'ke school, waar bet voor hen gewenschte onderwijs wordt gegeven; besluit 1. aan J. Bakker voomoemd, te rekenen vaaaf 5 November 1935 eoi aan J. van den Berge te rekenen vanaf 26 Mei 1935, ter tege moetkoming in de bovenbedoelde kosten eene tegemoetkamdng uit de gemoentekas toe te kenmen van f 25 per jaar 2. te bepalen, dat d'it bedrag zal worden uitgefoeend, zoolang de bovemomschreven ge- vallen aanwezig zijn, met dien verstande even- wel, dat in daartoe leidende gevallen het be drag nader zal worden vastgesteld em dat de tegemoetkoming miet longer zal worden uit- gekeerd dan tot bet tijdstip waarop de leer- verplicbting voor de kinideren eindigt. De heer HAAK is van meening, dat men met de behanideling van dit voorstel wellicbt bcter zou kunnen wachten tot bij de behande- ling der begrooting. Het betreft bier een ta- melrpken last, die op de gemeente drukt. Hij heeft gezien, dat de verschillende vergoedin- gen zijn, tot bedragem van f 30, andere weer zijn i 25 groat. Hij zou er voor zijm, dat deze allemaal op een gelijk -bedrag werden vastgesteld, en wel op 25. Spreker oppert deze meening, doch weet natuurlijk niet, of dit uitvoerbaar zal zijn. De VOORZITTBR deelt mede, dat in het al- gemeen het standpunt van Burgemeester en Wethouders is, om een tegemoetkoming van f 25 te verleenen. In het begin van het toe- kennen dezer vergoedingen bedroegen de te- gemoetkomingen f 30, doch sedert de laatste jaren *zijn ze op J 25 vastgesteld. Deze hoo gere tegemoetkomingen loopen dus successie- velijk af, de kinderen, voor wie ze gegeven worden, zijn in bun laatste scbooljaren. De heer HAAK kan er mede accoord gaan, indien deze vergoedingen suocessievelijk af- vloeien. Dan is bet de moeite niet waard, bieriop nog terug te komen. Hij is er tevre- den mee, indien deze vergoedingen in het ver- volg uniform worden vastgesteld. Met algemeene stemmen wordt overeen- komstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders besloten, 6. Voorstel tot heffing van 170 opcenten op de hoofdsom der Personeele belas- ting. Burgemeester en Wethouders stellen voor, vast te stellen de volgende ontwerp-besluiten De Raad der gemeente Zaamslag: b e s 1 u.i t vast te stellen de navolgenide VERORDENING op de heffing van opcenten op de hoofdsom der per soneele belasting in de gemeente Zaamslag. Artikel 1. Op de hoofdsom der personeele belasting zuilen voor bet belastingjaar, ingaande 1 Ja- nuari 1936 en einddgende 31 December 1936, worden geheven bonderd zeventig opcenten. Artikel 2. De invordering gescbiedt overeenkomstig de verordening van beden. De Raad der gemeente Zaamslag: besluit vast te stellen de navolgenide VERORDENING op de invordering van opcenten op de hoofdsom der personeele belasting in de gemeente Zaamslag. Artikel 1. De invordering der opcenten op de hoofd som der personeele belasting gescbiedt over eenkomstig artikel 296 der gemeentewet. Artikel 2. Deze verordening treedt in werking tege- lijk met die op de heffing. Artikel 3. De tbans geidende verordening op de invor dering van opcenten op de hoofdsom der per soneele belasting wordt met ingang van 1 Ja- nuari 1936 ingetrokken. Zij blijft van kracbt ten aanzien van belastingjaren, welke voor dien datum zijn geeindigld. De beer 'HAAK juicbt bet natuurlijk toe, dat de opcenten op de Personeele belasting van 200 tot 170 worden teruggebradht. Indien bet financieel mogelijk was, zou spreker ech- ter nog een stapje verder willen gaan. De j post voor onvoonzien beloopt blijkens de be grooting 1854,30. Indien de opcenten van 170 op 160 zouden worden teruggebracht, zou dit een mindere inkomst uitmaken van f 778 en zou deihalve de post onvoonzien worden f 1076,30. Hij wil hier niet direct een voorstel van maken, doch is tot deze mogelijkheid ge- komen bij bet bekijken van de begrooting. Spreker kan zicb indenken, dat men er hui- verig van is, deze heffing te verlagen, indien foij Koninklijk besluit van 21 Maart 1935 No. 91. Zij blijft van kracbt ten aanzien van be lastingjaren, welke voor dien datum zijn ge- eindiigd. De Raad der gemeente Zaamslag: besluit vast te stellen de navolgende: VERORDENING op de invordering van opcenten op de hoofdsom der igemeentefondisbelajsting in de ge meente Zaamslag. Artikel 1. De imvordering van opcenten op de hoofd som der gemeentefondsbelasting gescbiedt overeenkomstig artikel 296 der gemeentewet. Artikel 2. Deze verordening treedt in werking tegelijk met die op de heffing. Artikel 3. De tbans geidende verordening op de invorde ring van opcenten op de hoofdsom der ge- meentefoiicisbelasting wordt met ingang van 1 Mei 1936 ingetrokken. Zij blijft van kracbt ten aanzien van belastingjaren, welke voor dien datum zijn geeindigd. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 8. Vaststelling gemeentebegrooting dienst 1936. Burgemeester en Wethouders schrijven aan den raad het volgende: Op de U toegezonden begrooting is door ons, onder volgnummer 165 „sulbsidie armtoe- stuur", uitgetrokken 5850, terwijl ibet Bur- gerlijk Armibestuur blijkens bare begrooting, zie bijlage M onder volgnummer 7, beeft uit getrokken f 6050, of dus f 200 meer. Naar aanleiding van bet fedit dat voor bedee- lirng in eetwaren vooor 1934 is uitgegeven f 2304,20 en blijkens een met het Armbestuur gebouden conferentie is gebleken dat voor het jaar 1935 over de eerste 9 maanden is uitge geven 1457, hetgeen dus voor bet jaar 1935 zal bedragen pl.m. /2000, komt bet Burge meester en Wethouders niet noodzakelijk voor dezen post te ramen op 2500 en kan met 2300 gavoegelijk worden volstaan. De commissie belast geweest met het on- derzoek der begrooting verizocbt voorts be- kend te worden gemaakt met de scboolgeld- regeling der Ghristelijike Land- en Tuinbouw- sohool te Axel, zulks naar aanleiding van de voor die vereeniging uitgetrokken subside onder volgnummer 152 ten bedrage van maxi mum f 112,50. Bij het samenstellen der voorstukken is op het verzoek van Burgemeester en Wethouders aan gemelde vereeniging om overlegiging eener scboolgeldregeling nog geen antwoord binnen gekomen, zoodat de gevraagde inlicbtingen hierbij niet kunnen worden verstrekt. Getracbt zal ecbter worden de gevraagde regeling voor de te houden vergadering te verkrijgen, zoodat die dan alsnog ter verga- ring kan worden overgelegd., De VOORZITTER geeft gelegenheid tot het houden van ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. De beer KOOPMAN deelt namens verschil- heeft getroffen, dat Burgemeester en Wet houders nog niet eens een post op de begroo ting hebben gebracbt vaor een vroedvrouw. o w - de vooruitzacihten van dien aard zijn, aat men j len)de leden mede, dat het hem met anderen bet volgend jaar weer zou moeten verhoo- -- gen. Burgemeester en Wethouders zeggen en spreker is bet hiermede eens dat de uit- gaven krap zijn geraamd, doch een uitgaaf Hi*fr weet> ^it een belangrijik bedrag zal van b.v. 76 wordt geraamd op 80, zoodat I Maar zoo vraagt hij moet men op het oogeniblik zou kunnen zeggen, dat Jd hierin een roi apelen? Spreker is ervan hoewel de begrooting krap is genomen, er toch overtuigd, dat dit bier den doorslag niet mag 1 geven. Hij geeft toe, dat bet een belangrijk bedrag zal vergen, doch daar staat tegen- over, dat velen er uitstekende - dp door kun nen genieten. Niet alleen, dat er dan meer tijd zal zijn, om bij een bavalling te assistee- ren, doch men beeft dan de bescbikking over i 2 deskunidigen. De financieele draagkracht van de bevoiking gaat achteruit, en ook om s hierin te voorzien, zal de vestiging van een j vroedvrouw van grtoot nut zijn. Spreker weet wel, dat met den geneeskundige in de ge- meente een regeling is getroffen, waartoij deze tegen overlegging van een bewijs vanwege het gemeentbestuur de betrokkenen vooi' niets nog wel ruiimte in zit Hij vraagt Burgemeester en Wethouders of het mogelijk zou zijn, de opcenten der Perso neele belasting van 170 op 160 terug te bren- gee. De heer KOOPMAN is van meening, dat men bet beste met de vaststelling hiervan kan wachten. Wellicht wordt bij de behande- ling der begrooting de post onvoorzien nog wel gewijzigd. De VOOPjZITTER antwoordt, ook van mee ning te zijn, dat het 't verstandigste is, hier mede te wachten tot de begrooting is afge- hanJdeld. Hot betreft bier een heel cijfer. Voor - y- Ulll\:Cii.JL L lUCO L. CXCii de terugfbrenging van de opcenten tot de voor- helpen moet, doch de ondervinding heeft ge- i- _n, J in n r> Hat VlAt WPI n_; gestelde hoogte is aangevoerd, dat het wel mogelijk zou zijn, dat deze terug naar boven zouden moeten, en dit valt niet mee. De ge meente Zaamslag is een u'itsluitend landbou- wende gemeente en het is bekend, dat de re- sultaten over bet afgeloopen jaar niet zijn als die van he", jaar er voor. Indien men dan weer opniauw tot een hoogere heffing zou moeten terugkeeren, is dit niet aangenaam. Burgemeester en Wethouders zijn van mee ning, dat een mooie vermindering mogelijk is geworden. Zij hebben kans gezien, tbans direct heel wat te verlagen, en ook de moelijkheid om in een volgend jaar te verhoogen, onder oogen gezien. Dit zou niet zoo aangenaam zijn. Hij stelt voor, dit onderwerp aan te hou den tot na behandeling van de begrooting. De heer HAAK zal dit zeer gaarne doen. Hij is bet met den Voorzitter eens, dat de opbrengsten van den landbouw over dit jaar niet zuilen zijn als het jaar tevoren. Hij is van een veitoooging der opcenten dan ook huiverig en vindt het beter, te wadbten tot de begrooting zal zijn afgehandeld. De heer Koopman zal ecbter in deze begrooting toch moeilijk bezuinigingen kunnen aanwijzen, waardioor de post onvoorzien belangrijk zal stijgen. Spreker twijfeit er dan ook aan, of de mogelijkheid wel aanwezig is. Hij kan zich vereenigen met het voorstel van den Voor zitter, dit punt aan te houden. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 7. Heffing van 75 opcenten op de hoofd som der gemeentefondsbelasting. Waar de thans geidende verordening slecbts loopt tot beeindiging van het belastingjaar. ihetwelk 1 Mei 1936 eindigt en de heffing dient te worden bestendigd, stellen Burgemeester en Wethouders voor, te nemen de volgende besluiten: De Raad der gemeente Zaamslag: besluit: vast te stellen de navolgende VERORDENING op de heffing van opcenten op de hoofdsom der ge meentefondsbelasting in de ge meente Zaamslag. Artikel 1. Op de hoofdsom der gemeentefondishelasting zuilen met ingang van het belastingjaar, aan- vangende 1 Mei 1936 en eindigende 30 April 1937, worden geheven vijfenzeventig (75) op centen. Artikel 2. De opcenten worden niet geheven op de aanslagen van hen, die binnen het Rijk geen vaste woonplaats hebben. Artikel 3. De invordering geschiedt overeenkomstig de verordening van hoden. Artikel 4. Voor zooveel noodig, wordt met ingang van 1 Mei 1936 ingetrokken de verordening tot heffing van opcenten- op de hoofdsom der ge meentefondsbelasting, vastgesteld bij raads- besiuit van 5 November 1934, goedgekeurd f leerd, dat een juffrouw meer te sdhipperen weet. Hq meent, dat men in dit geval op het belangrijk bedrag, dat gevorderd wordt, niet mag zien. In deize vergadering wenscht spreker geen voorstel te doen, doch alleen dezp opmerking te maken. Men kan het dan eens laten bezimken. Hij heeft in hoofdzaak zijn spijt willen uiten, dat Burgemeester en Wetihouders hier zoo gemakkelijk overheen geloopen zijn. De VOORZITTER wil hierop in het alge- meen iets antwoorden. De heer Koopman weet, dat het niet de eerste maal is, dat een dergelijke vraag ter tafel komt. De historie heeft geleerd, dat men zich voor verloskun- dige hulp hoe laniger hoe meer tot den ge- neetsheer wendt, en er weinig of niet meer de hulp van een vroedvrouw wordt ingeroepen. Het percentage dat van de hulp van een vroedvrouw gebruik maakt, is zoo klein ge worden. Hij kan hier nog aan toevoegen, dat de toelage voor een vroedvrouw voor het geringe aantal gevallen, dat zij te behandelen zou krijgen, niet zou te betialen zijn. Daarom hodden Burgemeester en Wethouders in deze moeilijke tijden ook niet den moed, hiervoor een post voor te stellen. Dit is in het aige- imeen bet idee, zooals het in Burgemeester en Wethoudera leeft. Klacbten cmtrent de bui- dige regeling zijn niet beken/d, zoodat Burge meester en Wethouders meenen, te dezen geen stappen te moeten doen. Hij wil opmerken, dat de financien geen motief hebben gevormd. Indien het noodzakelijk bleek, zouden Burge meester en Wethouders hiervoor ook niet op zij gaan, doclh waar geen klachten ter ken- nis zijn gebracht, en het idee van het vragen van hulp aan den geneesheer de laatste jaren meer doorwerkt, hebben Burgemeester en WethoudeT® gemeend, voor deze zaak geen post op de begrooting te mogen brengen. De beer KOOPMAN uit zijn spijt, dat voor geen post op de begrooting Is geplaatst. Overigens zal hij zich erbij moeten neerleggen. 6. Secretarieleges en rechten burgerlijken stand. 700. 7. Rechten ingevolge het vuurwapenregle- ment. Memorie. Uitgaven 8. Jaarwedde burgemeester. 2400. 9. Jaarwedde wethouders. f 380. 10. Jaarwedde secretaris. f 3400. 11. Jaarwedde ontvanger. f 1380. 12. Presentiegelden raadsleden. 200 13. Jaarwedden ambtenaren secretarie enz. f 1900. 14. Schrijf- en bureaubehoeften, briefpor- ten enz. f 250. De heer HAAK vraagt, wat bij dezen post ibeteekent de uitdrukklng: abonnement secre taris 70 en abonnement ontvanger 20. De iSEORETARIS deelt mede, dat men in de rekening en verantwoording b.v. niet zal zien kosten voor aamkoop van potlooden, enz. Spreker dlent hiervoor zelf te zorgen, en moet voor de 70 die er voor zijn uitgetrokken, alle artikelen ikoopen. Hetzelfde is het geval met den gemeente-omtvanger, den heer Eijke. De VOORZITTER merkt op, dat sinds jaar en dag deze gewoonte is gevoligd. De heer HAAK is met deze inldchting tevreden gesteld. De zaak is dus zoo, dat Secretaris en Ontvanger voor den aankoop van kantoorbehoeften moeten -zorgen, die hen uit deze posten terugbetaald worden. 15. Druk- en bindwerk. 525. 16. Onderhouden en schoonhouden gemeen- te'nuis. f 100. 17. Onderhoud en aankoop meubelen ge- meentehuis. f 100. 18. Verlichting en verwarming. 250. 19. Abonnement op het Staatsblad, provin- ciaal blad eh de dag-, week- en maandbladen en den aankoop van boeken. f 54,75. 20. Archief. Memorie. 21. Plaatsen advertentien. ,f30. 22. Reis- en,verblijfkosten. 25. 23. Onkosten en eventueele rechten vallen- de op de postrekeningen. f 35. 24. Abonnement op de telefoon en kosten van telefoongesprekken en kosten van tele- graaf en van radio-telefonische en -telegra- fische berichtgeving. 85. 25. Kiezerslijsten en het uitoefenen der kiesverrichtingen. Memorie. 26. Verteringen stembureau. Memorie. 27. Kosten kadaster. 10. 28. Bezoldigmg ambtenaar van den bur- gelijken stand, f 412. 29. Overige kosten van den burgerlijken stand. 70. 30. Bevoikingsregisters en huisnummering. 50. 32. Verzekering tegen brand- en storm- schade. f 31,80. 35. Pensioenen. f 235,60. Inkomsten 36. Verhaal van brjdragen voor eigen en weduwen- en weezenpensioen ingevolge art. 36 der pensioenwet 1922. 908,06. Uitgaven 37. Bijdragen voor eigen en weduwen- en weezenpensioen ingevolge art. 36 der pensioen wet 1922. f 1497,46. 38. Bijdragen voor inkoop van pensioen in gevolge artt. 40, 42a en 135 der pensioenwet 1922. 13,32. 39. Bijdragen voor inkoop van pensioen in gevolge artt. 43 en 63 der pensioenwet voor d^ gemeenteambtenaren 1913. f 74,04. Inkomsten 42. Ingehouden couponbelasting. 14,45. Uitgaven: 43. Couponbelasting. f 14,45. 44. Kosten raadsverslag. /150. 45. Kosten vergaderingen. 50. 46. Kleeding- en rijwieltoelage gem.-bode. 20. 47. Subsidie Vereen. Burgemeester en Secretarissen in Z.-Vlaanderen O.D. f 3,64. Hoofdstuk HI. Openbare veiligheid. Inkomsten 48. Verhaal pensioensbijdragen. Uitgaven 49. Belooning f 1500. 50. Gratification. 75. Kleeding en uitrusting politiedienaars. f 203,63. inspecteurs, agenten enz. Kleeding- en rijwieltoelage. 25. Vergoeding woninghuur veldwachter. Alsn-u gaat men over tot de artikelagewij'ze behandeling der begrooting. Hoofdstuk 1. Vroegere diensten. Inkomsten 1. Batig slot van den gewonen dienst vol- 51. f 100. 52. 53. 150. 54. Huisvesting rijkspolitie. 5. 55. Dag-, week- en maandbladen en boe ken. f 5. 56. Reis- en verblijfkosten. 5. 57. Bewaring van gearresteerden. 10. 58. Reisgeld passanten en overige uitga ven. 25. 59. Geneeskundige behandeling en keuring politie. f 25. 60. Toelagen voor politie-diploma's. 25. 61. Onderhoud lantaarns en verdere kos ten 1500. De beer HAAK merkt op, dat bet misscbien bij Burgemeester en Wethouders bekend zal zijn, dat er klachten zijn omtremt de straat- verlichting te Spui. De verlichting scihijnt er primitief te zijn. Hij vraagt, of de lantaarns nog met gasolinegestookt worden. De VOORZITTER antwoordt, dat er gas- lantaams zijn geplaatst. De heer HAAK deelt mede, dat hij enkele menscheh bij zicb heeft gehad, die opmerkin- gen maakten omtrent de straatverlichting al- daar. Hij moet er echter aan toevoegen, dat hij zicb van de situatie niet op de hoogte heeft gesteld. De heer A. DE FEUTER is van meening, dat de heer Haak dan ook niets zeggen moet. De heer HAAK antwoordt, dat hij ook slechts een vraag heeft gesteld. De VOORZITTER deelt mede, dat een be- paalde klacht nog niet is aangebracht. Wel is een weniscfh geuit (betreffende de straatver lichting te Spui. Zooals bekend wordt deze voor gemeensobappelrjke rekening met de ge- hier- meente Axel al.daar verzorgd. Aianvankelijk had men er petroleum-verlichting, daama een verldehtinig met gasoline, en thans een gasver- lichting. Burgemeester en Wiethouders zijn aanleiding van den wensch die te hunner ken- nis gebracht was, op een donkeren avond naar Spui gegaan, en hebben geconstateerd, dat de veriichtinig daar compleet in orde was. Deze j was good. Waar spreker persoonlijk heeft i kunnen constateeren, dat de verlichting goed was, en aan de te stellen eisohen beantwoordt gaat het niet op, op een klacht in te gaan. i De klacht betrof dan ook niet de verlichting De heer HAAK deelt mede, dat het hem niet bekend was, dat de verlichting aldaar met gas geschiedt. De VOORZITTER bevestigt, dat z-uiks ihet geval is. De verlichting aldaar is bepaald goed. De heer HAAK vervolgt, er tevreden mede te zijn, indien de Voorzitter verklaart, dat de verlichting goed as. Vlak voo-r de vergadering heeft spreker de klacht omtrent de verlich ting ontvangen. De opmerking van den wet- houider acht hij dan ook voorbarig. Omdat het thans liohte maan is, heeft spreker geen gelegenheid gehad een onderzoek naar het gehalte van de verlichting in te stellen. Hij heeft dit dus niet gekund, anders zou hij het zeker gedaan helbben. Hij stelt izich dan ook voor, later, als er geen maan is, daar eens een kijikje te gaan nemen. Spreker heeft even- wel ten voile vertrouwen in Burgemeester en Wethouders, en zal deze kwestie dan ook voor- loopig als af,gedaan ibeschouwen. Het kan evenwel toch het geval zijn, dat Burgemeester en Wethouders daar op een gunstig moment zijn gekomen, en dat ihierop hun conclusie, dat de verlichting in orde was, is geboseerd. De VOORZITTER herhaalt, dat de verlich ting uitstekend in orde was. Hij zegt toe, deze in de gaten te zuilen houden, en op te let- ten, of zij goed functionneert. De heer HAAK gaat daarmede accoord. In dien dit niet het geval -zou zijn, is er 'alle aan leiding, de gemeente Axel daarop at-tent te maken. De heer FLORUSSE deelt mede, zelf van dit gehucht afkomstig te zijn. Hij moet er elke week 2 avonden heen, en heeft geconsta teerd, dat van de 10 avonden er slechts 1 lamp brandt. Dat is de lamp op den hoek van den weg, waaronder steeds de jeugd staat, en die door de jongens dan aangetrokken wordt. Hij zou ervoor zijn, dat voor de verlichting aldaar met de P.Z.E.M. een contract zou worden af- gesloten. Naar zijne meening is gasverlich- ting uit den aard der zaak niets. Spreker heeft menigen avond gezien, diat de verlich ting absoluut te wensch en overbet. Burge meester en Wethouders hebben ten tjjde van hun bezoek naar hij heeft vernomen een gunstigen avond getroffen, omdat, naar hem is medegedeeld, juist iden dag tevoren, de fit ter, die op bet Zwaantje woont, de lampen had nagezien. Dat is dan ook de oorzaak, dat Burgemeester en Wethouders een prach- tige verlichting hebben aangetrofifen. De beer A. DE FEIJTER merkt op, dat de gemeente Axel geheel door gas wordt ver- licht. Spreker heeft daar geconstateerd, dat de gasverlichting veel Ibeter was dan de elec- trische rverlichting hier. Waar de verlichting te Spui niets te wenschen overliet, hebben Burgemeester en Wethouders geen vrrjheid, hierop hij de gemeente Axel terug te komen. Hij bevestigt, dat Burgemeester en Wethou ders een onwillekeurigen avond helbben uitge- kozen, waarvan niemand van te voren kon afweten. De heer FLORUSSE deelt mede, dat bet te Spui ook is gezien, dat Burgemeester en Wet houders op inspectie geweest zijn. De heer A. D'E FEIJTER udt als zijn mee ning, dat bij zoo'n verlichting als daar door Burgemeester en Wethouders is geconsta teerd, deze niet aan de gemeente Axel kun nen rapporteeren, dat de verlichting niet in orde is. Burgemeester en Wethouders heb ben niet kunnen constateeren, dat er niet vol- doende onderhoud aan de lampen is, zij kun nen toch ook niet zeggen, te hebben gehoord, dat bet onderhoud niet voldoende is. Op dat oogenblik, teen Burgemeester en Wethouders daar 'geweest zijn, kon de verlichting niet ibeter zijn. Deze was absoluut goed. De heer FLORUSSE zal dit niet tegen- apreken, doch er is verschdl tusschen Axel en Spui. Te Spui is geen controle zooals te Axel geschied, door het geringe (bedrag, dat er voor bescbikbaar is, niet mogelijk. Hij is van mee ning, dat de gemakkelijlkste weg is, met de P.Z.E.M. voor de verlichting aldaar overeen te komen, dan is men ineens van alle geizeur af. iDe heer DE KOEUER deelt mede, er bij geweest te zijn, toen Burgemeester en Wet houders de verlichting aldaar in oagenschouw helbben genomen. Deze was pradhtig in orde. Het li'gt dus niet op den weg van Burgemees ter en Wethouders, hierin verdere stappen te doen. De VOORZITTER bevestigt, dat Burge meester en Wethouders op een onwillekeuri gen avond hebben afgesproken, de verlichting te Spui te gaan oontroleeren. Hij gelooft dan ook, dat de heer Florusse wel verkeend zal zijn ingelicht. Hij zegt toe, een oog in t zeil te zuilen houden, en indien het ver- keerd gaat, omtrent de verlichting met de ge meente Axel in correspondence te zuilen tre- den. De heer Florusse gaat reeds zoover, dat bij zou willen, dat Burgemeester en Wethou ders met de P.Z.E.M. zouden gaan ondeihan- delen, doch dat is niet mogelijk, zoolang de verlichting voor gemeenschappelijke rekening gelbeurt. Daartoe zou men eersit uit elkaar dienen te gaan. Hij staat op het standpunt, dat Burgemeester en Wethouders niet meer kunnen doen, dan zij gedaan hebiben. De heer FLORUSSE zal dit niet bestrijden. Hij pleit ecbter voor de mogelijkheid om be treffende de verlichting van de nieuwe wijk met de P.Z.E.M. een regeling te treffen. De VOORZITTER antwoordt, dat Burge meester en Wethouders met de gemeente Axel omtrent de verlichting der nieuwe wrjk in cor respondence zijn. Naar gelang van bet ant woord van het gemeentelbestuur van Axel zui len Burgemeester en Wethouders een voorstel doen, en trachten, tot zaken te komen. 62. Kosten verzekering, pensionneertng en. 391,42. 63. Kosten burgerwacht fen bijz. vrijw. landstorm. 125. 64. Subsidie aan de vrtjwillige brandweer. 430. t gens de laatst vastgestelde rekening, voor zoo ver daaraan niet reeds eene bestemming is 2ichzelf, doch wel het feit, dat de ontste- gegeven. f 2762,20. 2. Achterstallige inkomsten dienstjaren. Memorie. Uitgaven 3. Achterstallige uitgaven dienstjaren. Memorie. Hoofdstuk II. van vonge Algemeen beheer. Inkomsten 4. Uitkeering gemeentefonds, art. 3, b f 3000. 5. Uitkeering gemeentefonds, f 3103,90. king wel eens haperde, waardoor niet het van vorige voue licht kon worden verspreid. B1 was dan ook de eenige reden, waarom t rd verzocht, een onderzoek in te stellen. Sprexer kan zeg gen, dat de straatverlichting te Spui goed functionneert. Er is daar thans weer een nieuwe wijk bij gekomen, die ge'neei op gebied van de gemeente Zaamslag ligt, en Bunge meester en Wethouders hebben gemeend goed te doen zicb voor de verlichting hiervan weder tot die gemeente Axel te wenden. Het betreft het gedeelte dat ligt aan den ndeuwen weg, die daar pas is aangelegd. Een verdere art. 3, c. correspondence hierover is echter nog niet gevoerd. SAS VAN GENT. Huwelrjks-aangiften. 21 Nov. Augustinus Gabriellus Josephus Lammens, oud 57 j.. en Cloti'lde Celina de Ridder, oud 48 j. Overlijden. 23 Nov. Petrus Wauters. oud 87 j. SAS VAN GENT. Van 21 tot en met 27 November hebben zich in deze gemeente gevestigd: A. R. de Bruijn, dienstbode, van Hontenisse. J. B. de Caluwfe, zonder beroep, van Mei- relbeke (B.). P. van Vooren, landbouwersknecht, van Gent (B.). Pb. Verbruggen, fabrieksarbeider, van Gent (B.). J. S. Gouwy, zonder beroep, van Elsene (B.l. Vertrokken: Vermoet, zonder beroep naar Fhi- P. M lippine. C. P. Neuzen. M. Wauters, dienstbode naar Selzaete (B.>. Hofman, schippersknecht, naar Ter

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 6