ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Wat brengt de AVRO nu op tafel? No. 9383 MAANDAG 2 DECEMBER 1935 75® Jaargang Binnenland EERSTE BLAD Als de AVRO voor St. Nicolaas gaat spelen, dan komen er tal van extra-verrassingen! Iedere nieuwe abonne op de Radio Bode - het meer dan 100 pagina's dikke Programmatijdschrift - ontvangt GRATIS het verrassend-mooie Kerstnummer op vergroot formaat, uitgevoerd in een weelde van kleuren; tal van verhalen, van Willy Corsari, Anne de Vries, Ted O. Sickens, Coen Meijer e.a.; bijdragen van Dr. Fischer. Dr. Vetter, t. J. Jordaan en L. M. G. Arntzenius, vele tekeningen (o.m. van Prof. Junes), een twee- tal prijsvragen en een groot aantal fraaie reproducties een streling voor het oog en een aanwinst voor de boekenkast! Bovendien; de zo geliefde AVRO-Kunst- kalender, beroemd om zijn grootse kostbare uitvoering. En ndgmaals bovendien. alle in December verschijnende nummers van Nederlands mooiste programmatijdschrift, waaronder het I 36 pagina s dikke, gezellige St. Nicolaas-nummer. Neerlands nationaal radioblad. NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen f 1.25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr per post 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post /5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f2—overige landen /2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer f 0,20 KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement teg en verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgavc. DIT BLAD VERSOHIdfNT IEDEREN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAV OND. H.M. DE HONING IN ZAL DEZEN WINTER NOG NIET ONTVANGEN. De grootmeesteres en de grootmeester van bet Huis van H. M. de Koningin maken be lt end, dat H. M. de Koningin besloten beeft ook dezen winter nog niet te ontvangen. Het ligt daarom niet in de bedoeling van H. M. de Koningin dat aanvragen voor eerbiedige op- wachting, dankbetuiging, voorstelling en aan- bieding van verzoekschriften zullen worden ingediend. TWEEDE RAMER. Vergadering van Vrijdag. De begrooting van Sociale Zaken goedgekeurd. Minister Deckers verdedigt dp Land- bonw- en Visscherijbegrooting. Voortgezet wordt de behamdeling van de be- grooting voor het departement van Sociale 2cik0ii. Minister Slingenbergh verklaart, dat de ge- zondheidstoestand van de bevolking over het gebeel goed is, al hebben vele gezinnen van werkloozen het schraal. Boven alles moet in het oog worden gehouden, dat de toestand niet blijvend mag zijn en dus moet ook elke gelegen- heid voor werkverruiming in acht worden ge- nomen. Spr. kan geen wijziging brengen in den geztnsaftrek voor gesteunden. De steun is trouwens een aanvulling van de gezinsinkom- sten. Volgens de tegenwoordige wettelijke regeling strekt de zorg van spr.'s departement zich niet uit tot kleine zelfstandigen, doch spr. is in overleg getreden met zijn ambtgenoot van economische zaken. Het te werk stellen van kleine landbouwers en tuinders in eigen bedrijf zal spr. in overleg met dezen ambtgenoot onderzoeken. Het ligt niet in zijn bedoeling de verstrek- king in nabura stop te zetten. De regeering is niet voomemens de steunnormen in het voor- jaar te verlagen. Spr. verdedigt de regeling van de werkver- schaffing. Wie werken kan moet werken in eigen belang. Er moet verband blijven tusschen de loonen in werkverschaffing en in het parti- caiier bedrijf om den prikkel tot werkzoeken te behouden. Een rouleering is noodig om niet alleen bepaalde groepen van arbeiders de zege- ritngen van het werk deelachtig te doen wor den. De loonen in de werkverschaffing worden niet verlaagd, tenr.ij dc gestelde verhouding tot de particuliere loonen verstoord zou wor den De jeugdwerkkampen werken niet mede om het loon voor de volwassenen te drukken. Minister Slingenbergh zegt, dat de arbeid voor inteilectueel werkloozen hem zeer ter barte gaat. Het is verhetigend, dat te Am sterdam een goede regeling is tot stand ge- iiomen. Spr. hoopt, dat andere gemeenten aallen volgen. Wat betreft het inscbakelen van het parti- •ulier initiatief bij de werkverruiming, er moet onderscheid gemaakt worden met het normale werk. Het is moeUijk dikwijls, te zeggen, of ©en werk werkverschaffing is dan wel normaal ^enk. Dienaangaande verschiUen de inzich- ten. Het gaat er ook om, of werken econo mised zijn of zullen worden, maar eveneens of men brj machte is, ze uit te voeren. Bovendien komen er tal van uiteenloopende en plaatse- lfcke kwesties bjj in bet geding. Wanneer er dan b.v. belangrijke hygienische belangen bij betrokken zijn en het gaat er om, een werk te laten liggen als normaal werk, dan wel het te doen uitvoeren in werkverschaffing, dan kiest spr. het laatste. Dat de Heidemij moet werkzaam blijven op bet gebied van ontginning en ontwate- ring, is duidelijk. Aannemers moeten verdie- nen en winst maken. Spr. denkt er echter niet aan, aannemers voortdurend uit te slui- ten, ook al wordt het werk er duurder door. Spr. beeft groat respect voor de bekwaam- beid en den durf van den aannemersstand. Maar het komt ook voor, dat waarlijk goede aannemers niet inschrrjven, b.v. voor een Sportpark te Haarlem. Inschakeling van de aannemers als regel verplicht te stellen. kan spr. niet tcezeggen. Spr. zal overleg plegen met de organisaties van aannemers. En in elk geval hebben de aannemers zich te onthouden van het leggen van opzetten op werken, die volvoerd worden met offers van overheids- wege. Vergelijkt men de steunbedragen hier te lflnde met die in andere landen, dan ziet men daar bedragen, die we hier niet zouden durven toestaan. Rijk en gemeenten samen geven 90 millioen steun, 38 millioen aan werkverschaffing, 12 millioen aan werkloozenkassen; aan armen- aorg wordt in Nederland besteed 110 millioen, waarvan 82% millioen door het Rijk; de uit- keering aan invalide, zieke arbeiders enz. is 84% millioen. Tezamen 300 millioen, dat is meer dan het geheele budget van den Neder- Jandschen staat v66r den oorlog. Met het a.s. Kerstfeest zal weer de gebrui- kelijke Kerstgift worden verstrekt. Veel wordt er ook gedaan voor de werkver ruiming, door het Werkfonds enz. waaraan de AO millioen is besteed en 75 millioen is aange- vraagd. De inpoldering van de Zuiderzee wordt voortgezet, wegen en bruggen gebouwd •nz., afgescbeiden van wat provincien en ge meenten doen verrichten. Spr. mag met voldoening op dit alles wijzen. Daarom ook wijst spr. de motie-v. Houten af. De heer Van Houten (chr.-dem.), die zijn motie handhaaft om een uitkeering ineens van 20 A 30 te verstrekken aan de gezinnen van werkloozen en tewerkgestelden, en de heeren Weitkamp (chr.-hist.), Kupers (s.-d.), Smeehk (a.-r.), De Visser (comm.) en Sneevliet (rev.- uoc.repliceeren. De Minister dupliceert. De heer v. Houten tripliceert, zich ricbtend tegen argumenten van den heer Smeenk tegen ajjn motie. De motie-van Houten wordt verworpen met 50 tegen 18 stemmen. (V6or de soc.-dem., de heeren De Visser, (comm.), Arts, (k.d.p.), Sneevliet, (rev.-soc.) en Van Houten (chr.-dem.). Het begrootingshoofdstuk wordt z. h. st. aangenomen (tegen de heeren Sneevliet en De Visser). Landbouw en visscherij. Voortgezet wordt de behandeling van hoofd- stuk XI, Landbouw en Visscherij, der Rijks- begrooting voor 1936. Minister Deckers neemt den post van 50.000 voor eventueel nieuw personeel terug (de heer Lovink had daar bezwaar tegen gemaakt). Spr. constateert, dat vrij algemeen crisis- wetgeving noodig wordt geoordeeld. Spr. komt op tegen de woorden van den heer Kersten en ontkent dat er dwingelandij zou zijn en dat rechten met voeten zouden worden getreden. Men noeme spr. feiten. Bij vroegere crisis, toen er ook nog geen 8 millioen consumenten waren, zijn de boeren gekneveld door woekeraars; daaraan is een einde gemaakt; de weg werd geeffend voor het normale landbouwcriediet. Wat de rechtspositie betreft, spr. heeft de benoemingen en ontslagen van crisisambtena- ren in eigen hand genornen. Er is aangedron- gen op een heroepsinstantievoorloopig wil spr. dit zelf zijn. Spr. overweegt instelling van een kleine commissie van voorlichting bij ontslagen, een stelsel ongeveer als bestaat bij de weermacht. Dat landbouwers ongeoorloofd optreden tegen winkeliers die margarine verkoopen, is minderwaardig. Spr. zal overwegen of er tegen eventueele feiten wat te doen is. Wat de margarineprijzen aangaat, spannin- gen bij prijsverhoudingen tusschen boter en margarine moeten zooveel mogelijk worden vermeden. Men vergete niet dat de margarine-industrie een goede afneemster is voor de boter. De afschaffing der biggenmerken wordt door de boeren zeer verschillend beoordeeld. Afschaffing van de teeltregeling zou de con- tr61e zeer bemoeilijken. Spr. ontwikkelt bezwaren tegen het stich- ten van een aardappelvlokken-industrie. Ge- tracht zal worden, aardappelen te drogen. Het is niet spr.'s bedoeling, de cooperaties te bemoeilijken. Nagegaan zal worden, of aan schoolkinderen melk kan worden verstrekt. Het verstrekken van goedkoope levensmidde- len aan niet-landbouwers heeft trouwens in ruime mate de aandacht van de regeering. In de commissie, die de landbouwpolitiek heeft te onderzoeken zijn ook handel en in- dustrie vertegenwoordigd. Van verschillende zijden is betoogd, dat het noodig is, op den export iets toe te leggen. Esnmaal zal de afzet in het buitenland wel weer verbeteren. Hoe het zij, zoo als het nu is, kan het op den duur niet blijven. Hopen we dat de volkeren elkaar weer de hand zul len reiken en een betere economische orde scheppem. Dat het eenmaal zoover zal komen, is 3pr.'s overtuiging. We kunnen ons niet be- palen tot autarchie. De vee-export wordt door spr. zooveel moge lijk bevorderd. Maar moeilijk is het en groote uitvoer is thans niet te krijgen. Zwitserland voert altijd jongvee uit naar Italie en nu is die uitvoer zeer toegenomen. Zwitserland steunt voorts den vee-export met zeer groote bedragen, iets dat Zwitserland kan doen. Om- trent afslachting is nog niets besloten; ze wordt door spr. slechts aanvaard als uiterste middel. Voor deze en andere omstandigheden is een serieuze controle onvermijdelijk; daar om is toewijzing van vee zoo bezwaarlijk. De positie der landarbeiders is uit den aard der zaak achteruitgegaan; ze heeft de aan- dacht van de regeering. Het opleggen van arbitrage gebeurt nooit dan na den Rijks- bemiddelaar te hebben gehoord. Spr. gelooft, dat nu tot het juiste midden den weg vrijwel is gevonden. De heer Hiemstra drong aan op verbindend verklaring; dit is een zaak te behandelen bij de wet, waarbij trouwens politieke inzichten een woordje meespreken. Spr. heeft geen bezwaar deskundige land arbeiders op te nemen in tuchtrechtcommis- sies; we moeten echter niet den schijn op ons laden, te doen aan klassenjustitie. De nooden der kleine boeren gaan spr. zeer aan het hart. Deze zijn van groot belang in ons land. Ook vorige regeeringen zagen dit in, en hebben dit getoond; wat er verder ge- beuren zal, weet spr. nog niet. De roggeprijs is reeds voor drie jaar gegarandeerd. Voor spr. is een groot bezwaar, dat belang- hebbenden in den landbouw zoo dikwi)ls met uiteenloopende deskundige adviezen komen. Spr. zit tot over zijn oorem al in de kleine boe ren (gelach). Spr. zal zijn aandacht schenken aan de verschillende adviezen. Spr. overlegt met zijn ambtgenoot van Sociale Zaken om voor kleine boeren als werk verschaffing in eigen bedrijf wat te bereiken. Maar gemakkelijk is dit niet. Spr. heeft ten aanzien van de kleine boeren eenige ervaring. Het komt ook voor, dat derden zonder voor- kennis der betrokkenen zich met beroeps- schriften tot den Minister wenden. Met den pluimveestapel is men hier te lande geleidelijk een andere richting ingegaan. Menigeen maakt thans van pluimveehouderij zijn hoofdberoep. Zij heeft spr.'s aandacht; tegenstrijdig echter zijn de adviezen. Wat den boschbouw betreft, de Nederland- sche boschstand beweegt zich nog altijd in stijgende lijn. Het boschbezit, dat economische beteekenis heeft, moet worden bevorderd. Voor bezitters van hout is het op 't oogenblik geen voordeelige tijd. Spr. heeft besloten een bespreking te houden van de organen die be lang hebben bij den boschbouw om te over wegen, wat er voor den boschstand te doen is. De arbeid die spr. wacht in dezen crisistijd voor land- en tuinbouw, zal zeer vele moeilijk- heden medebrengen; spr. hoopt die met behulp der Kamer te overwinnen. De beer - Lingbeek (Herv.-Geref.schetst vele moeUijkheden en bezwaren in de kippen- houderij, speciaal van de kleine kippenboeren. De Minister kome hen tegemoet in de prijzen van kippenvoer. De heer Kersten (Staat.k. Geref.) repliceert. Evenzoo de heer Weitkamp (c.-h.); deze dringt aisnog aan op krachtigen steun voor de proefbedrijven. De Minister dupliceert De proefboerderijen hebben spr.'s voile belangstelling. Bij de afd. Visscherijeii begroet de heer Duymaer van Twist (a.-r.) dezen Minister met instemmmg. De toestand der visscherij is slecht. De plannen van den Minister zijn in de Memorie van Antwoord niet volkomen duidelijk ge- worden. De zeevisscherij gaat nog altijd in dalende lijn, wat aan verschillende oorzaken is te wijten: minder aanvoer van volwaardige visch en dalende prijzen. Er is overbevissching, wat vooral blijkt t. a. v. de schelvisch. Er moeten beschertmende maatregelen komen tegen over bevissching. Er is behoefte aan verbod van aanvoer van te kleine visch. Met wijziging der maaswjjdte van de netten, een kostbaren maatregel alleen, is men er niet. Verboden dient te worden de aanvoer van puf. Spreker wil ook maatregelen getroffen zien voor de gamalenvisscherij in het zuiden des lands; de regeering bevordere het verbruik van garnalen. In de zoetwatervisscherij heerscht een noodtoestand. De eenige maat regel is gelegen in het invoerrecht op aal en paling. Zou de regeering niet eenige bedrijfs- steun kunren geven aan de zoetwatervis- schers? De Minister brenge op de begrooting voor 1937 een post voor het visscherijproef- station. PROF. VISSCHER BEDANKT ALS LID DER TWEEDE KAMER. Prof. Dr. Hugo Visscher te Huis ter Heide heeft thans zijn ontslagneming als lid der Tweede Kamer ingediend. Opvolger van Prof. Visscher op de a.-r. lijst is Mr. G. van Baren, burgemeester van Delft, lid der Prov. Staten van Zuid-Holland. DE EERSTE KAMER EN GRAAF DE MAROHANT. De R-imedewerker van het Handelsblad sdhrijft: Zooals men zddh zal ibBrvnneren heeft onge veer twee maanden geleden de commissie van rapporteurs na het afdeelingsanderaoek der Eerste Kamer omtirent de kwestie of graaf De Marcibant et d'Ansemibourg al dan niet aan de vereisdhten (voor het Senaatslidmaatschap voldoet, zich met eenige vragen tot de regee ring gewenid. Doel daarvan was nader licht te verkrijgen over de juridische positie van de nationaliteit van dezen gekozene. Naar ons ter core komt, zou dezer dagen het antwoord van de regeering zijn hinnenge- koimen. Miaar, zoo vememen wij verder, aan- gezien wel beschouwd de gestelde viagen niet of in onivoldoende mate 'beantwoord zouden zijn, heeft de commissie van rapporteurs thans graaf De Marchant et d'Ansemhourg uitgenoodi'gd om ajs. Dinsdag in haar midden te verschijnen, teneinde zijnerzijds nog eenige inlichtingen te verschaffen die men langs den departementalen weg niet heeft kunnen ver krijgen. Een nader bericht meldt: De graaf de Marchant et d'Ansemhourg heeft in een uitvoering schrijven geantwoord, dat deze uitnoodiging is in strijd met het regle- ment van orde en dat het hem bovendien niet is medegedeeld, welke inlichtingen men hem wenscht te vragen. Bovendien beschikt de Kamer over gegronde gegevens om zich te overtuigen betreffende zijn Nederlanderschap. "Hij heeft alle bescheiden overgelegd, welke waien vereischt. De heer de Marchant ziet in het tot hem gerichte verzoek een discremina- tie van de N.S.B. Verder meent hrj alleen aan dat verzoeik te kunnen voldoen als de Eerste Kamer zelf met omschrijving van de gevraagde inlichtingen en documenten een dergelijk verzoek tot hem richt. Op de Kamer zal alsdan de verantwoorde- iijkheid rusten voor de daarin vervatte met Grondwet en wet in strijd zijnde decriminnee- ring eener honderdduizenden Nederlandsche oimivattende beweging. MR. DUYS EN DE S.D.A.P. Ir. J. W. Albarda, de leider van de S.D.A.P., schrijft in de s.-d. Arbeiderspers over Mr, Duys Het besluit van Mr. Duys om zich af te scheiden van de sociaal-democratische Kamer- fractie komt niet onverwachts en het komt zeker niet te vroeg. Reeds lang liet hij het in menig opzicht aan de noodige medewerking ontbreken en in de laatste twee jaar was zijn stemming tegen de Partij en tegen haar frac- tie zoo vijandig en gingen zijn opvattingen op politiek gebied zoover van die van Partij en fractie afwijken, dat de toestand onhoudbaar was geworden. Dat Mr. Duys bij zijn „afscheid" van de frac tie het Nederlandsche publiek zou onthalen op een aantal beschouwingen en voorsteilingen, waaruit eens te meer blijkt, hoe vijandig zijn gevoelens jegens de Partij zijn geworden en I hoe hij buiten staat is gekomen om gebeurte- nissen van de laatste jaren op juiste wijze te zien en weer te geven dit alles was te voor- zien. Op dit oogenblik wensch ik op geen enkele van zijn beweringen en voorsteilingen in te gaan. Ik mag echter niet nalaten te verklaren, dat zij, op enkele onbelangrijke uitzonderingen na, de toets van een onderzoek niet zouden kunnen doorstaan. BEDRIJFSRAAD KAPPERSBEDRIJF. Naar de St.crt. (no. 233) meldt, is bij Kon. besluit van 21 November ingesteld een be- drijfsraad voor het kappersbednjf. De RadioBode kost per halfjaar slechts f3.-. Stort dit luttele bedrag op giro 128.000 AVRO, Am sterdam, bij het Hoofd- kantoor: Keizersgr. 107, Amsterdam, of bij een der vele Bijkantoren. RABIu BODE PRIJSREGELING ROGGE EN GERST. De Minister van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat het in de bedoeling van de regeering ligt om voor de oogsten 1936, 1937 en 1938 Van rogge en gerst zoodanige maat regelen te treffen, dat een prijs wordt bereikt, liggende tusschen f 7 en 8 per 100 K.G., ge- leverd ter gewone marktplaats. Deze toezegging voor een langen termijn ge- schiedt, om door het verschaffen van zoo groot mogelijke zekerheid ten aanzien van den prijs van deze producten het den landbouwers beter mogelijk te maken, zich met de inrichting van hun bedrijf en hun bouwplan aan te passen aan de door de omstandigheden gewenschte wijzigingen in bun bedrijf. Ten gevolge van den langen termijn, waar- voor deze garantie geldt, moet ten aanzien van de wijze waarop de prijs zal worden bereikt de voile vrijheid worden voorbehouden, terwijl uiteraard het voorbehoud moet worden ge maakt, dat onder zeer bijzondere en nu nog niet te voorziene omstandigheden de noodzaak kan dwingen op deze toezegging terug te komen. DE VERKOOGING VAN DE BENZINE BELASTING. Verschenen is het voorloopig verslag van. de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot fi nanciering van den versnelden bruggenbouw door verhooging van de tijdelijke heffing van het li'izonaer invoerrecht op benzine. Hieraan wordt het volgende ontleend. Het strekte vrij algemeen tot voldoening, d,at het voomemen tot tolheffing door de re- gering is losgelaten, zij het dan onder het voorbehoud, dat de Tweede Kamer de thans voorgesteide verhooging van de bezinebelas- ting zal moeten aanvaarden. Vele leden vestigden er de aandacht op, dat door dit voorbehoud een gsheel zuivere beoor- deeling van de thans voorgesteide benzinever- hooging op haar eigen waarde wordt bemoei- lijkt. Bij vergelijking van hat bruggentollen- ontwerp en bet onderhavige gaven deze ieden 1 aan het laatste de voorkeui. Evenwel wordt hier een bepaalde categoric van bedrijven be- last, welke bij bet gestelde doel versnelde bruggenbouw in 't geheel geen of zeer wei- nig belang heeft, terwijl bij bet andere ont- werp het onmiddellijk verband tusschen ge- bruik, beiang en lastenopbrengst ontegenzeg- gelijk aanwezig was. De bezwaren tegen de laatste methode van financiering zijn echter zoo ernstig, dat men deze niet zou willen aan vaarden. De thans voorgesteide verhooging van den lastendruk op het motorisch wegverkeer acht- ten deze leden te emstiger, omdat dit verkeer in den laatsten tijd reeds zesr zware lasten verhoogingen heeft ondergaan. Zij waren zeer bevreesd, dat deze druk zoo zwaar zal zijn ge worden, dat niet alleen die druk economisch een funeste uitwerking heeft, maar ook, dat fiscaal de grens van de nuttige belasting is be reikt. Daamaast staat het bezwaar, dat tal van bsdrijfstakken door deze verhooging zullen worden getroffen, terwijl zij van het bereiken van het eigeniijke doel van deze verhooging geen profijt zullen hebben. Duizenden kleine neringdoenden die hun klanten in een beperkt gebied bedienen, hebben van den versnelden bruggenbouw geenerlei voordeel, even.min als de exploitanten van stadstaxi's, stadsautobus- sen en van autobussen, welke een traject zon der bruggen bedienen. Zelfs zij, die de ben zine voor gebeel andere doeleinden dan het wegverkeer gebruiken: voor huishoudeltjke, medische of chemische doeleinden, voor sta- tionnaire motoren voor de luchtvaart, zullen moeten bijdragen in de kosten van den ver snelden bruggenbouw. Het pijnlijkste is wel, dat de benzinemotoren voor de binnenscheep- vaart en de benzinerrjtuigen van spoor- en tramwegen door deze heffing zullen moeten bijdragen aan de verbetering van de verkeers- wegen van hun grootste concurrenten. Gaame zouden deze leden vememen of de regeering een regeling mogelijk acht, waarbij gebrulkers

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 1