ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN H. BOTH No. 9381 WOENSDAG 27 NOVEMBER 1935 75e Jaargang Binnenland Buitenland Pe07 ISC HE Kleedem mooitie keyze EEN VREDESPOGING VAN BALDWIN? TEUZENSCHE COURANT t B "a™ r-„ a, -- .e or, \T^rsy olV/in Buiten Ter Neuzen ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1.25 per 3 maanden fr. per post 1,55 per 3 maanden Bij voor uitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,—, overige lan den 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer /0,20 KLEINE ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgavo. DIT BI.AD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. TWEEDE KAMER. Vergaidering van Ddnsdag. Voortgezet wardt de bebandeling van de waging der militaire pensaoenwetten. De heer Sdbaepman (r.k.) trekt zijn amen- deanentem betreffende het venvallen van recht oip pensioen bij ontslag uit den dienst wegens recti terlijk vomnis in. Minister Colijn zal dit apeciale punt medie door de commissie voor de henzienimg van de pensioenwetten doen on- deraoeken. De wetsonitwerpen worden z. h. s. aangeno- ma, lEvenzoo zonder dieibat verschillende kleinere ontwerpen, waaronder eenige contingentee- rings- en naturalisa tie-on twerp: n Een wets- ontwerp inzake ruiling van groniden te Wage- ntogen word! van de agenda afgev.oerd. Voortgezet wondt behandeling van de be- g rooting van socdale zaken. Bij de afldeelinig arlbeddersverzekering be- spreeikrt de heer Loerakker (r.k.) eenige moei- lijkheden bij de uifavoering van de sociale wet- gevinig. De heer van Houten (dir. dem.) he- pleit staatspensioen. Spr. sitelt een motie voor om aan alien, die 65 jaar en ouder zijn en min der inkomen hebben dan 1200 per jaar, een ouderdoansrente van 3 (echtparen 5per week toe te kennen. Mevr. de Vries-Bruins axl.wdl tuberculose zien besdiouwd als be- roepsziekte. De heer Smeenk (a.r.) heeft geen beizwaren tegen het omslagstelsel voor ongevallen; wel voor invalddlteitisverzekering. De heer Krol (c.h.) bespreekt eveneens den aamdrang van zekere zijde tot afschaffing van den vesrzekeringsdwamg. Spr. is het met den heer Kersten niet eens. Hij wenscht een ajtos-kinderfonds, onafhankelijk van het loon- bddrag. De heer Vioa (lib.) bepleit bij opne- minig van sili-co.se onder de beroepsziekten overl-eg met de organisaties. Spr. wil vereem- voudiglng van de sociale wetgeving. MINISTER COLIJN BLIJFT HOOFD VAN KOLONIeN EN DEFENSIE. Naar de Standaard verneemt, is te verwach ten, dat dr. H. Colijn voorshands zoowel het departement van Kolonien als dat van Defen- sle zal blijven beheeren. Het voornaamste motief hiervoor zou liggen in de noodzakelijk held om het Marine-vraagstuk, zoowel wat het materiaal als wat de personeelsbezetting be treft, tot een goede oplossing te brengen Gezien het nauwe verband inzake het marl- tieme vraagstuk tusschen Nederland en Indie wordt in bevoegde kringen aangenomen, dat enkel een minister die hoofd van beide depar- teuienten is, in staat zal zijn het viaagstuk tot een bevredigend einde te brengen. Naar het blad nog verneemt, moet het n:et onwaarschijnlijk worden geacht, dat dr. Colijn, iwdien deze dtibbele taak hem te zwaar zou worden, als minister van defensie zal optreden en een nieuwe functionaris voor kolonien zal worden benoemd. HAJNDELSVORDERINGEN OP ITALIe GEBLOKKEERD. Naar de ddrectie van Handel en Nijverheid uwededeelt, zijn, blijkens telegrafisch bericht van Hr. Ms. gezantsdhap te Rome sedert 22 dezer alle handelsvorderingen op Xtalle (ook de Nederlamdsche) door de Italiaansche regee- rtng geblokikeerd. NEDERLANDSCHE MINISTERS TE PARIJS. J)hr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, mi- wister van Waterstaat en dr. ir. H. C. J. H. Gelissen, minister van Handel, hebben een bezoek aan Parijs gelbracht, om zich op de boogie te stelien van de electrlciteitsvoo-rzie- aing van Parijs en het omliggende geibied. Het genoemde geibied met zijn ongeveer zes millioen bewoners is met Nederland te ver- gelijken. ben KRANSLEGGING. In tegenwoordiglheid van alien, die in dienst ajjn der N-ederl. Camegiesticbting is Maandag- odhtend een krnns gelegd aan den voet van het beeld van Andrae Carnegie, dat voor den tijd, gedurende welken de Camegie-tentoon- stelling wordt geh-cuden, in de voorhall bij de tentoomstelldng te 's Gravenhage is geplaatst. Daarbij beeft dr. J. ter Meulen, directeur van de biibliotiheek van het Vredespaleis, de vol- Jjende wooinden gesproken: „Het is heden Juist 100 jaar geleden, dat Carnegie werd ge- fooren. Daarom was het ons, die alien in dienst zijn van de Camegie-stictobing, een be- boefte een ooigenblik onze dagtaak te onder- ibreiken en ons om het beeld van Carnegie te vereeniigen. WSj wensdhien onze erkentelijikheid te betuigen voor het felt, dat Carnegie zijn groot fortuin in dienst heeft gesteld van de menschheid en van bet moeilijk werk voor den vrede. Ten bewijze daarvan leggen wij aan den voet van het beeld een krans, ge- maakt door eeniigen onzer uit het groen van den tuin van het Vredespaleis." WIJZIGING TABAKSWET. In zjjn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer op het voorloopi-g verslag over het wetsontwerp tot wijziging van de artike- len 17 en 88a der Tabakswet, zegt de minis ter van Financietn o.m., dat hij omtrent het wetsiontwerp het advies van de commissie van deskun-digen voor den tabaksaccijns heeft gevraagd, welke commissie zich daarmee kon vereenigen. Aan de omstandigheid, dat bet wetsontwerp ■ich beperkt tot wijziging van slechts een tweet-al artikelen van de Tabaikswet, moet peensizms de beteekenis worden toegekend, dat de minister het daarbij wil laten. Het li-gt totagenideel in zijn voomemen, zoo spoedig wiogelijik de Tabakswet aan eem teohnische hsnziening te onderwerpen. laetjSfe bcthrouujoaaTff a sires ROTTERDAM NOORDBLAAK VISSCHERSDIJK ONDERHOUD VAN OPENBARE GEBOUWEN. Naar het „Volk£iblad" vernam heeft de rS- geering goedgevonden, dat in een aantal groote en middolgroote gemeenten onder- houdswerken aan opesnibaro gelbouwen en an- dere gem e en te- eigemdomm en in werkverschaf- fing zullen worden uitgevoerd. Het loon zal worden betaald uit het werkloosheidssubsidie- fondis; de bijkomenide kosten zullen worden bestreden uit een door het Werkfo-nds be- schiklbaar te stelien creddet. Naar schatting zal in to-taal voor drie a vier millioen gulden wonden uitgevoerd. VERPLIOHTE ARBITRAGE. De minister van Lan-dibouw en visscherij heeft aan een aantal landbouwers te Arne- muiden, die georganiseerd zijn bij de Land- bouwcrisisorganisatie voor Zeeland arbitrage opgelegd inzake de vaststelling der arbeids- voorwaarden van de bij hen werkzame land- arbeiders. Tot arbiter is benoemd prof. mr. P. S. Gerbrandy te Amsterdam. DE BESTUURSVERKIEZING IN DE A.V.R.O. Ook te Rotterdam heeft zich een provin- ciaal comity van aidvies met het oog op de verkiezingen voor bet gewestelijk bestuur van de A.V.R.O. in Zuid-'Holland geconstitueerd, dat tegenover de actie van de N.S.B. de vol- gende canididaten beeft gesteld: 1. N. P. Hare- maker Schiebroek, aftredend bestuurslid; 2. R. G. Wolf, Den Haag, mannen die het ver- trouwen van het comite hebben. DE AMBULANCE VAN HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. In tegenstelling met hetgeen in de vorige week is bericht, kan worden medegedeeld, dat de ambulance van het Nederlandsche Roode Kruds 3 December a.s. te Rotterdam aan boord zal gaan van het m.s. Kota Radja en aldaar .officieel uitgeleide zal worden ge- daan door bet boofdibestuur van het Neder landsche Roode Kruis en zijn genoodigden. Tot op heden is, naar de N. R. Crt. meldt, door het Nederlamidsrihe Roode Kruis een be- drag van ongeveer 65.000 ontvangen, waar- onder een bijdrage van 3000 van het Rotter damsdh ccmitd tot uitzending van de ambu lance. IDe philatelistem helpen prachtig mede het ombulancefonds te versterken. Met groote dankbaarheid is ^en groot aan tal boeken ontrvangen, waardoor een kleine bibliotheek in het ambulance-kamp aanwezig kan zijn. Groote voldoening geeft het zeker, dat verscheidene scbenkingen op medisch en pharmaceutisch gebied ontvangen zrjn. De belangstelling voor het werk in Ethiopia is zoo groot, dat zich voor deelneming aan de ambulance ruim 800 personen hebben aange- meld, waaronder medici, verplegend personeel, electricdens, chauffeurs, koks, enz. enz. Intusschen wordt er op gewezen, dat de geldmidldelen nog eenige zorg baren, zoodat giften nog steeds gaame ontvangen worden op postrekening nr. 22120 van het Nederland sche Roode Kruis onder het motto „Abessinie" of voor de postzegel-actie onder het motto ,,postzeigel-EJthiopie". VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND. er waren voorloopig politieke grenzen gesteld hetgeen spr. met voorbeelden aantoonde. Spr. constateerde met dankbaarheid, dat de vetk- j voor de actie organisaties haar voile medewerking hebben Met die grenzen gang Rome verleend. Tenslotte wijd'Ci'e de Minister eenige woondem aan den onlangs ingestelden loonbij- slag en aan de werkloosttuiid onder de jeugd. Het Tweede Kamerlid, Mr. A. M. Joekes, zeide, dat het tot verheuging stemt, dat de regeerin-g zich in het bijzonder inspant, de werkloosheid onder de jeugd t£gen te gaan. Ook dit Kamerlid besprak het Plan van den Arbeid, dat naar zijn meening de financieele last-en oniderschat. Spr. wenschte niet, dat de overheid zoodanig regelend optreed-t, dat voor persoo-nlijken ondernemingsgeest en persoon- lij-ke vindingrijkheid geen ruimte meer wordt gelaten. Vervoligen-s gesprak mr. Joekes de kabinets- crisis van Juli. Spr. meende, dat het vervan- gen van het Nederlandsche staatkundige stel- sel door een stelsel van staatsalmacht naar buitenlandsch voorbeeld, niet is aan te beve- len. In verband hiermede besprak mr. Joekes de politiek van de N. S. B. Vervolgens wijdide spr. eenige aandacht aan het Italiaansch-Abessijnsch conflict en de houdimg vein de Nederlandsche regeering. Spr. is d-e meening toegedaan, dat Nederland aan de verplichtingen, voortvloeiend ui-t het lid- maatsohap van den Volkenbond, m-oet vol- doen. n Mr. Joekes besloot met een opwekking, te streven naar ge;stelijke vfijl.^id, bevordering van het ecoriomisch herstel t en van sociale 'Het besefte heef goed, ondan-ks zijn protesten, dat voor de leden van den Volkenbond ge-en an- dere mogelijiklhieid bestond, wilde de Volken bond, wiens bestaan tenslotte ooik Italie niet onverschillig is, in leven worden geho-uden. Italie dul-dde dus de actie, wat bleek uit het feit, dat het zijn lidmaatschap van den Vol kenbond ni-et opzegde. Een leelijk d'ing was het verbod van i-nvoer uit Italie in de aan de sancties deeinemende landen. Maar Musso lini was blijkbaar van oord-eel, dat men hem nog een .sporting chance" gaf om de sanc ties te doorstaan. Wat gebeurde was zelTs nog niet erg genoeg om de militaire overeen- kiomst tusachen Rome en Parijs in de wieg te smorien. Toen Engeland Laval tot dit alles over- reed had, kwam er een prjnlijiker punt aan de onde: Engeland verlangde toezegging van maritieme hulp, en zelfs van de beschikking over de Fransche oorlogShavens, als de Ita liaansche vloot „ongeprovoceerd" een aanval zou doen op Engelsche eenheden. Na heel veel aandrang heefit Laval een verzekering gege- ven, waarmede Londen genoegen nam. Heel krachtig Is die niet geweest. Men zegt, dat Rome zich het boosaardige genoegen gegund heeft, te Parijs te vragen, wat Frankrijk in een 'bepaald, nauwkeurig omschreven geval, ■dat binnen de Engelsche formuleering moest vallen, doen zou. Het antwoord van Laval temationale rechtorde. Op de algemeene vergaderdng van den Vrij- zinndg Democratische Bond te Amhem heeft Zaterdagaviond de Miinister van Rinancien, Mr. P. J. Oud, gesproken over den politieken toe- stand. Minister Ould z-eide, dat er tegen woo rdig veel uiterst pijnlijke maatregelen moet:n wor den genomen, omdat zij onvermijdelijk zijn. Spr. gaf eenige cijfers omitrent den h-uidigen financieelen toestand en besprak eenige maat regelen oip het gebied van onderwijs en defensie. Mr. Oud meende, dat het handhaven van het oonstdtutioneel-parl-ementair stelsel het beste mididel is, waardcor de harmonie tus schen regeering en volk bewaard blijft. Spr. wees er op, dat de positie van dien kiezer an- ders is dan die van de regeering. Tyrannie ■van volksvergaderin-gen noemd-e de Minister niet minder bedenkelijk dan tyrannie van al- leenheirschei's. Of de democratic gehand- haafd zal blijven, zal in laatste in-stantie af- hanigen van het volk. Met een opwekking, de eenheid in d-e partij te bewarm, besloot de Minister zijn rede. Mr. M. Slingenberg, Minister van Sociale Zakein, beperkte zich in zijn rede tot het vraagstuk van de werkloosheid, haar leniging en haar bestiijdinig in de tegenwoordiige tijds- omstan-digheden. De Minister besprak de werkloosheidsver- zekering, die in 1917 tcit stand is gekomen. Het aantal verzekerden bedraagt thans 540.000. Spr. legde het systeem van steun- verleening uit, die aan Rijk en gemeenten rond 90 millioen kost. Met de werkverschaffing komt het totaal op 128 millioen gulden. Maar de regeering bseft maatregelen ge- trofien om de arbeiders aan werk te helpen, ginig de Minister voort. De in verband hier mede moetmde spr. ook het Plan van den Ar beid, waarvoor spr. vsel waardeeiing heeft. Doch de Minister noemde de stellingen, waar- op het plan is gebouwd, allerminst onaantast- baar. Vervolgens ging de Minister eenige punten van het plan na, om daaina de aan- passirgopoliiti-ek van de regeering aan -ten nadere bescho-uwing te ondeiwerpen. V-oorts wijdde Mr. Slingenberg aandacht aan het doen i^riohten van o-penibar-e weraen, waarvoor in laatste vijf'tlen jaren ander- half milliard is uitgeg-even. Daamaast wo.dt groote aandacht gesohonken aan de ind-ustrie, rechtvaaridigheid en het versterken van de in- moet zoo uitgevallen zijn, dat Rome het met zeker leedvermaak, en ook zekere hoop op nieuwe Fransch-Engelsche wrijvimig, te Lon den heeft kunnen meedeelen. Aldus wordt ten minste verteld. Of het waar is, weten wij niet. Men zegt nu wel, dat Italie in Den Haag dreigende mededeelingen heeft laten doen, voor het geval Nederland zou deelnemen aan het embargo op otie. Het is mogeljjk, dat die mededeeling op kornst is. Maar totnag- toe is zij noch gedaan, noch zelfs maar aan- igekondigd. Het is niet alles waar wat ver teld wordt. Maar in ieder geval hebben naderhand w-oorden van Laval Londen be- reikt, die de Engelsche pers het recht geven van een ,,verwatermg" der maritiem'e toezeig- I ginig te spreken. Die toezegging was .gedaan voor het regime der nu in werking getreden sancties, van de sancties d-us, die Italie bestempeld had als een onrecht waarin het zich zou schikken. Nu dreigt het olie-embargo. Dat kan Italie niet meer hebben, want dit moet een snel en fnui- kenid effect helbben. Deze maatregel zou bui ten de perken van het „vrienids-chappelijke spel" vallesn, waartoe Italie nog hereid was. Artikel 16 van het hanidvest van Gen&ve is echter niet -bedoeld als een reglement voor zachte aanmaningen, maar ais instrument tot hanidhaving van de collectieve veiligheid, des- noods met insipainning van alle kracht, waar- over de gezamenlijke lediein van den Volken bond beschikken. Artikel 16 heeft tegenover groote mogendheiden weinig beteekenis, zoo- lang het rodelijk denkbaar is, dat de candi- daat-aanvaller het risico van de sancties, en -zijn belangen bij de overweldiging tegen el- kaar kan afwegen. Een Italiaansch blad zei dezer dagen, dat Italie de sancties niet lan- ger zou kunnen dulden, wanneer deze ten doel zouden krijgen, den oorlog voor Italie werke- lij'k te safooteeren. Maar zij mogan nu een- maal geen ander doel hebben! Laval, en een groot gedeelte van de Parijsche pers, denkiem er echter amders over. De Matin vraagt: „Wil men dan Italie met alle geweld wur- gen?" Een naieive vraag! De volken leggen zich niet de offers van de sancties op, bij wijze van een spelletje, dat men niet mag doorzetten als de betrokkene er werkelijk last van krrjigt. De bedoeling is, Italie inderdaad de keel dicht te knijpen tot het los laat. An ders ware men niet begonnen. COMMISSIE EVENREDIGE VRACHT- VERDEELING. De Minister van Handel, Scheepvaart en Nijverheid heeft thans naar het Handelsblad meldt, twaalf personen aangezocht, om deel uit te maken van de commissie, welke hem op korten termijn rapport zal uitbrengen, inzake de wet op de evenredige vrachtverdeeling. Onder de aangezochten zijn drie leden van den^ economisohen Raad, onder wie Dr. E Heldring wien verzocht zal worden het voorzitterschap te aanvaarden; eenige departementsambtena- ren o.a. Dr. Groeneveld Meyer, drie leden van besturen van schippersorganisatiesvoorts is ook iemand aangezocht uit de kringen der scheepsbevrachters, eveneens iemand, die ge acht kan worden de scheepshypotheekbanken te zullen vertegenwoordigen. i De officieele benoeming der icommissie kan worden verwacht als het antwoord der aange zochten is binnengekomen, dat zij hun benoe ming aanvaarden. EEN NIEUWE POLITIEKE PARTIJ. Te Utrecht is Zaterdag een groep „Her- vormd-Gereformeerden" in een besloten ver- gadering tot de opricbting van een nieuwe politieke partij brjeengekomen die alle Her- vorrnd gezinden wil vereenigen op basis der beginselen, zooals Groen van Prinsterer die heeft ontwikkeld. Zooals bekend is, is er reeds verleden jaar een politieke organisatie in dien geest gesticht, die sindsdien vereenigd is met de te Zeist ontstane beweging van Her- vormde anti-revolutionnairen. De nu ge- unieerde groepen hebben tezamen bovenge- noemde vergadering gebouden. Besloten is een uit acht personen bestaande commissie te beno-emen; die tot taak zal heb ben: le. binnen 2 maanden een partijprogram op te stelien en 2e. na te gaan met welke der bestaande politieke partijen contact zal ge- zocht worden. Voorgesteld werd prof. Vis- scher te verzoeken, het voorzitterschap dezer oommissie op zich te willen nemen. Op voorstel van prof. Visscher zal de nieuwe organisatie als naam dragen Christelrjke Nationale Partij. Rome bij Mussolini van Zaterdag j.l. een twee de Britsche vredespoging. Tengevolge van de buitengewone voorzorgsmaatregelen te Londen is in officieele kringen niets er van bekend, dat Baldwin een persoonlijke boodschap aan Mussolini heeft gezonden. Het is steeds de Britsche opvatting geweest dat het in Augustus te Parijs ontworpen Engelsch-Fransche plan de grondslag voor den vrede moest zijn. Dit plan hield o.a. in gebiedsuitwisseling tusschen Italie en Abes- sinie en internationaal toezicht op Abessinie. De Britsche deskundige Maurice Peterson en de Fransche deskundige Saint Quentin hebben te Parijs dit plan verder uitgewerkt. Hun be- sprekingen waren aan het einde der vorige week beeindigd, doch thans is besloten, dat Peterson zijn terugkeer naar Londen toch nog eenige dagen zal uitstellen. DE LAATSTE UITSLAG DER ENGELSCHE VERKIEZINGEN. Maandagavond zijn nog de uitslagen bekend gemaakt van de verkiezingen van de afgevaar- digden voor de gezamenlijke Scbotsche univer- siteiten. Er zijn twee conservatieven gekozen, onde wie Noel Svelton (de onder-staatssecre- taris voor Schotland, die inmiddels verleden week overleden is) en een nationale liberaal. De definitieve uitslagen zijn nu: Voor de regeering: conservatieven 387; na- tionaal-liberalen 34; nationale Labourpartij 8; onafhankslijk nationalen 4; onafhankelijken 1; totaal 434. V<56r de oppositie: Labourpartij 154; libera- len 16; onafhankelijk liberalen 4; onafhanke- lijke Labourpartij 4; communisten 1; onafhan kelijken 2; totaal 181. Er bestaat nog gen enkele aanwrjzing, of Ramsay MacDonald of zijn zoon Malcoln zich candidaat zullen stelien voor den zetel die door het overlijden van Skelton vacant is ge- worden. De beide Kamers kwamen Dinsdag bij een voor de gebruikelijke voorbereidende werk- zaamheden. De plechtige opening door den koning zal op 3 December geschieden. VREEMDE AANVAL OP EEN EX-MINISTER. De voormalige Fransche minister van Bin- nenlandsche Zaken, FTot, die zich naar Auxerre had begeven om aan een demonstra- tie van het Volksfront deel te nemen, is bijna het slachtoffer van een merkwaardige aanval geworden. Een lid van een uiterst rechtsehe organisatie trachtte n.l. den inhoud van een met bloed gevulden emmer op den ex-minister uit te storten. Het grootste gedeelte van den inhoud kwam echter tereoht op de regenjas van een gen darme, die kwam toegesneld en den demon- strant arresteerde. Tegen den demonstrant wordt een vervolging ingesteld. VERANDERING VAN STRAATNAMEN I I I' RANCUNE TEGEN SANCTIELANDEN. Naarmate de sanctiemaatregelen verder doorwerken wordt de ontstemming tegen de landen, die eraan deelnemen in Italie grooter. Reeds in de afgeloopen week heeft men -de straatbordjes vervangen in de straten met Belgische namen. Thans is de bij de Fransche ambassade uitkomende Via Mama, aldus ge- d-oopt ter herinnering aan den slag aan de Mam'e, van naam verandierd. Voortaan heet deze straat ,,Weg der Italianen aan de Mime". De Via Romania, aldus gedoopt ter cere van den Roemeenschen bondgenoot in den wereld- oorlog, heeft thans ter eere van de beide sta- ten, die niet £ian de sancties deelnemen, Oostenrijk-Hongarijestraat. HET PISTOOL OP DE BORST? De bijeenkomst van -de coanmissde van 18, die een besluit zal nemen over een embargo op aardolie en aardolieproducten voor Italie, zaJ schrrjft de N. R. Crt. worden uit- gesteld, aldus luiid-t het bericht. Frankrijk zou het verlangen. Opnieuw zal daarmede een oorzaak van wrijvin-g tusschen Parijs en Londen geschapen zijn. Want men zal te Londen de redenen, die Laval opgeeft, niet aanvaarden. Laval zou zeer in beslag zijn genomen door zijn moeilijkheden in het bin nenland, om zich met deze kwestie op dit oogenblik te bemoeien. Dat hij overstelpt is met binnenlandsohe zorgen is volkomen waar. Maar men zal te Londen overtuigd zijn, dat dit niet de eenige reden is, waarom hij uitstei zoekt. Men weet daar nu eanmaal, dat Laval, toen hij in Januari te Rome kennis kreig van de plannen van Mussolini ten opzi-chte van Abessinie, daartegen op zijn minst geen be- zwaar had gemaakt. Daanmedis is Frankrijk niet gebonden, maar Laval persoonlijk tot zekere hoogte wel. Heel moeilijk, men weet het, heeft men hem meegekreigen tot maat regelen tegen de Italiaansche actie. Hij heeft pas aarzelend toegeigeven, zich daarbij voort- du-rend tegenevter Rome verontschuldigend, toen hij zich' voor het gevaar geplaatst zag, Fnigelamd in de amen van Duitechland te drijven. Voor hij toen over de brag ging, helb ben Herrio-t en anderen nog. geducht moeten duwim. Laval heeft -geen oogenblik zijn tegen- zin verbargen. Toen de Fransche oeconomi- E'he d'esku-ndigein met die van de andere lan den aan het werk werden gazet tot het ont werpen van maatragelen, was er bij hen vol- stiekt geen aarzeling waar te nemen. Maar Engeland onderhandelt nu rechtstreeks met Roane. Het is inderdaad verstandig van Lon den, eens niet door bemidld-eling van den, in dezen .halfzuc-htigen" Laval, maar recht streeks en heel ernstig Mussolini te laten vra gen, wat hij er nu van demkt. Emstige waar- schuwingen voioraf van zijn militaire raadge- vers zijn reeds in vervulling ge-gaan of drei- gen in veirvulling te gaan. Hij ziet nu ook, wat hij nooit heeft geloofd-, dat de Volken bond een emstiige aangelegenheid kan zijn. Aides is slechter geloopen dan hij, zelfs met redelijikheid, kon verwachten. Hij kan nu nog kiezen, maar het is waarsdhijnlijk zijn laat ste kans. 'Het leger in Abesisimie zou door gebr:ik aan benzine, niet in een fleurige posi tie komen. Gaat Mussolini om zich been slaan, dan is het eindresultaat voor Italie niet twijfelachtig. De duce moet nu eindelijk werkelijk het pistool op de borst voelen. Dit is een gepaste gel-egenheid, om .hem nog eens te vragen wat hij wil. Dat getui'gt nog niet van aarzeling. Kan Engeland nog aarzelen? Als Amerika, al dan niet rechtstreeks, een embargo op olie afkondigt, is dit niet ten pleizie-re van den Volkenbond, noch van Engeland. Het is Ame- rikaansche politiek, tegen den oorlog. Was hington heeft het Loniden verschrikkelijk kwa- lijk genomen, dat het door een te slappe poli tick in. de Mantsjoerijeche aange-legenheid, Amerika machteloos maakte. Die vooirstelling heeft Wlashingt-on in ieder geval van d-e zaak, en daar heeft Londen mee rekenimg te houden. iZiou Londen, ooik m'jt het oog op hetgeen in Oost-Azie gebeurt, Amerika nog eens wil len tele-uiEitellen Volgens de „Daily Telegraph" beteekent het bezoek van den Britschen ambassadeur te SENSATIONEELE GERUCHTEN. De Oevre, het links gerichte Parijsche blad, vraagt zich af, of de „croix de feu" Donder- dag, den dag waarop de Kamer bijeenkiomt, niet een staatsgreep beraamt. De leider van deze groep, kolonel de la Roque, kan, aldus het blad, thans waarschijnlijk zijn aanhangers niet meer in toom houden. Het plan zou be- helzen: bestorming van het parlement van de bestuurscentra, van de ministeries en van de -gebouwen der groote links georienteerde dag- bladen. Reeds in de eerste uren van de staatsgreep zouden talrijke personen worden terechtge- steld. Men noemt reeds vele namen, o.m. die van alle vroegere socialistisch-radicale minis ters, alsmede zekere hooge ambtenaren van de ministeries en bij de politie. De rechts gerichte Jour meldt daarentegen, dat in de z.g. roode gordel van Parijs overal gewapende afdeelingen van het roode volks front zijn gevormd, die in de gemeentehuizen gereed liggen. Ook de z.g. roode brandweer zou ter beschikking van de burgemeesters staan. KONING GEORGE H IN GRIEKENLAND TERUG. Volgens de berichten uit Griekenland is koning George II door zijn onderdanen met buitensporige geestdrift ingehaald. De Cyrieken vonden het best dat de koning terug kwam, hopend dat er nu weer rustiger tijden in de binnenlandsche politiek zouden intreden. Wat de feestvreugde betreft die was een uiting van de natuurlijke behoefte der Grieken aan divertissement en gezalligheid. Dit klinkt, gegeven het karakter der Grieken, aanzienlijk geruststellender voor de positie van den koning dan de voorstelling der offi cieele, van propagandistische bedoelingen niet verstoken berichten. Koning Konstantijn. is

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 1