wwym H. BOTH De Italiaansch-Abessinische oorlog. heumatiek! Buitenland Predikbeurten Kerknieuws fe?.-: ZO'N ASPIRIENTJE HELPT TOCH MAAR HOEK. SAS VAN GENT. v. PeOZISCHE Jmpvt Kleedem iTlootste Mevze iaerasfe prytan 5a i routtf baa rrj oJxes TERNEUZEN, 25 NOVEMBER 1935. Pijnen van rheumatiek-aanvallen maken U soms machte- loos. Neemt bij de eerste verschijnselen van zo'n aanva! Aspirin. Ook U komt dan tot de conclusie: Uitsluitend verkrijabaar in de oranie-bandbulsjes v. 20 tabl. 70 cts. en oraniezakjes v. 2 labl. a 10 ds. (lug. Med.) BA-i ER DE WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS. Van 4 December tot en met 9 Januard a.s. zullen op de postkantonen wederom weldadig- heidisizegels verkrijgtoaar worden gesteld, waar- van de netto-opbrengst boven de frankeer- waarde ten bate komt van den Nedenl. Bond tot kinde:foeselherminig. Evenals vorige jaren wonden de zegels uitgegeven met een fran- keerwaaide van resp. 1%, 5, 6 en 12% cent en een verkooipprijis van 3, 8, 10 en 16 cent. DE STRIJD OM DE AVRO. Te Groningen heeft zi<dh een provinciaal verkiezings comity gevormd, dat besloten heeft zidh te richten tot de leden van de AVRO met de waarschuwing, dat de N.S.B. tracht, den krachtigen Nederlandsdhen neutralen omroep voor politleke doeleinden te verovferen, door middel van de verkiezing voor de gewesteljjke besturen, welke verkiezingen, zooals men weet, deze week gehouden worden. OMKOOPING VAN EEN RAADSLID. In de Doniderdag gehouden raadsverga.de- ring der gemeente Wierden heeft de raad, naar aan het Handeteblad gem eld wordt, be sloten aan Gedeputeerde Staten van Qver- ijssel te verzoeken alsnog de vaststellimg van het aantal wethoudens op drie te willen goed- keuren. De raad moest voorts een tweeden wetlhouder benoemen. Daar de vorige wethou- dersbenoemdng ongeldig was verklaard, omdat de twee candidaten bij een herstemming aan de stemming hadden deelgenomen, heeft Wierden het n.l. sedert 3 September met ddn webhouder moeten stellen. Ditmaal was de benoeming reeds na den stemming gevallen; de heer R. Bart els wend benoemd met 8 st., tegen 7 op den heer Wolthuis. Onmiddellijk na deze benoeming verklaarde de heer Wolthuis (Chr. Hist.), dat door den in de vorige raadsvergadering benoemden wethouder, den heer Borgert, en door den thans benoemden wethouder, den heer Bar tels, corruptie was gepleegd. Een der Christe- lijk Hdstorisohe fractieleden, de heer Stege- man, zou nl. door den heer Borgert, die di- recteur is van de textielfabriek te Wierden, zijn geprest, op de heeren Borgert en Bartels te stemmen. Inidien de heer Stegeman, die werikloos is, dit niet deed, zou zijn getrouwde zoon geen wertk krijgen. Na de wethoudersbenoeming heeft de zoon van den heer Stegeman inder- daad wenk op de textielfabriek gekregen. De heer Bartels zou aan den heer Stegeman f 600 hebben aangefocden, als hij op de stem van den heer Stegeman kon rekenen. Deze verklaring baarde groot opeien en gaf aanleiding tot een zeer sCherp dahat, waarin wethouder Borgert ontkende, dat hij aldus gehandeld zou hebben. De heer Stegeman is inmiddels door zijn partij geroyeerd. Met betrekking tot de be- weerde poging tot omko-oping door den heer Bartels is reeds een omderzoelk gaande. TOGH EEN WERELDTENTOOh, STEELING TE AMSTERDAM. De Ajmist&rdanmscbe correspondent van de N. R. Crt. meldt nader: Er sdhjjnt een scihrrkkelijk misv erst and te bestaan omtrent de kwestie van een wereld- tentoonstelling te Amsterdam. Uit de mede- deelingen van den burgemeester De Vlugt in de raadsvergadering van Woensdag kreeg men den indru'k, dat er geheel afgezien is van dat denkbeeld en dat daanvoor in de plaats is getreden het houden van een nationale ten- toonstelling. Deze indruk is nu, naar wij uit goede bron vemaimen, onjuist. Het Iigt wel degelijk is de bedoeling hier ter stede een wereldtentoonstelling te houden, maar dan een zoogenaamde b-tentoonstelling. Ingevolge de desbetreffende ibeslissing van den Volkenlbond zijn er twee soorten van wereld- tentoonstellingententoonstellimgen a en b. De buitenlandischie deelnemers aan de eerste soort zijn verplieht een eigen paviljoen te bou- wen, die aan de tweede soort niet. De tem- toonstelling te Bmuissed was een wereldtentoon stelling a en de volgemde mag eerst over 6 jaar, dus in 1941, worden gefhouden. De wereldtentoonstellmgem b mogen om de twee jaar gehouden worden. Parijs heeft be- slag gelegd op het jaar 1937, de Amsterdam- sohe wereddtentoonstelling kan dus eerst in 1939 plaats vinden, maar als de voorteekenen niet bediriegen, gaat zjj door. Zij zal gewijd zijn aan: sport, verkeer, ardhitectuur, land- en tuinlbouw en koloniem, duis gebieden waarop Nederland udtmunt. Ziehier een bericht, dat niet alleen vele Amsterdamimers, maar ook vele Nederlanders plezier zal doen. Men kreeg uit het eerste te- leurstellende be richt onwillekeurig den indruk, dat het cms land en zijn bevolking aan den noodigen moed en energie voor zulk een grootscbe ondememing ontbreekt. Dat is ge- lukkig niet bet geval. DE VLAAMSCHE BEWEGING. De correspondent van de N. R. Crt. te Brussel meldt: In het nieuwe, door hem opgerichte week- blad Elokerlyc heeft minister van Staat Dr. F. van Cauwelaert, voorzitter van de Kathio- lieke Vlaamsdhe Kamerfractie, een artikel ge- wrj-d aan den huiidigen stand van de Vlaam- sche beweging, dit naar aanleiding van de jongiste gebeu rtenissenwelke zich op Vlaamsch gebied hebben voorgedaan. De taal der gegeven werkelijkiheden, aldus Dr. Van Cauwelaert, zegt voor mij duidelijk, dat wij als Vlaamsdhe voliksigemeensohap geen belang hebben, om onze krachten thans te gaan toespitsen op een herziening van ons grondwettelijke statuut, met de bedoeling daarin de ajflijning van de beide taalgebieden vast te leggen. Deze vraag moge een inte- ressant voorwerp zijn voor aoademiscihe be- sprekingen, een veiliige leidraad voor Vlaam- sohe actie is zij naar mijn overtuiging niet. „Het is" aldus het besluit van den katho- lieken leider voor Vlaanderen een histori- sdhe wet geworden zich als eigen volksge- meenschap te herstellen binnen de grenzen van den Belgischen staat en wij moeten trach- ten zgn levensvormen uit te werken in bar- monie met de staatkundige inrichting". Een Vlaamsche commandant. Koning Leopold heeft een besluit ondertee- kend, waarbij een nieuwe commandant van de Belgische Militaire Academie wordt benoemd. Twee candidaten warm voorgedragen, een Wiaalsche generaal en de Vlaajmselbe gene- raal van de artillerie, thans militair attach^ bij de Belgische legatie te Londen. De keuze van den Koning is op dezen laatate gevallen. In militaire kringen woridt aan de benoeming veel belang gehecht, daar het zoodoende dui- cprichting van een Vlaamsche afdeeling aan de Militaire Academie, welke sedert rneer dan honderd jaar geheel op Fransche leest was ge- schoeid. OVERSTROOMINGSRAMP IN ITADIe. Een springvloed, gepaard gaande met hevige stortregens, heeft in de Italiaansche provincies Calabrie en Reggio en de stad Messina op Sicilie Vrijdag groote verwoestingen aange- richt. In het dorp Pantasano in Calabrie zijn 19 menschen gedood door het instorten van hun huizen, het spoorwegstation is totaal verwoest en het water staat op sommige plaatsen 1% meter hoog. In de naburige provincie Reggio zijn tal van dorpjes van alle verkeer afgesneden. Het aan tal dooden is hier 40, maar dit cijfer zal waar- schijnlijk te laag blijken. In het laag gelegen deel van Messina zijn door aardverschuivingen 11 personen gedood, maar in de dorpjes in den omtrek, die ook van iedere verbinding afgesneden zrjn, wordt het aantal dooden op 50 of meer geschat. Een later bericht spreekt van gelijktijdige werking in den krater van den Etna, maar nog niet op verontrustende wijze. De fascistische militie en de hulpcolonnes zijn overal in de weer om het land af te zoeken en menschen te redden. ddijk wordt, dat het thans emst is rriet de In Reggio is het water der rivieren reeds weer aan het zakken, maar in Calabrie Woedde de storm nog voort. De schade is zeer groot en werd in de eerste berichten op 2 millioen gulden geschat. DE GRIEKSCHE KONING AAN GEKOMEN Zondag is onder de grootste geestdrift der Grieken de kruiser Heili de haven van Korfoe, met den Koning en zijn gevolg aan boord, binnengeloopen. Zoo heeft Griekenland weder haar Koning George teruggekregen die zij 12 jaar geleden zoo smadelijk wegzond. Dit tijdperk is voor Griekenland een teleur- stelling geweest en voortdurende onderlinge twisten om de heerschappij brachten Grieken land in verval. De opstand, door Venizelos voorbereid, heeft het herstel van het Koninkrijk verhaast en men hoopt thans weer een tijdperk van wel- vaart tegemoet te gaan. Konipg George zal wel bij het zien van de opgewonden menigte gedacht hebben aan het gezegde: Volksgunst is vergankelijk. AMERIKANEN LASTIG GEVALLEN. Te Padua zijn twee Amerikaansche echt- paren die per auto een reis door Europa maak- ten, lastig gevallen. Voor het hotel, waar zij hun intrek hadden genomen werd een demon- stratie gehouden, de auto werd emstig be- schadigd en de Amerikaansche wimpel werd eraf gerukt en vemield. De carabinieri moesten ingrijpen om de menigte te verjagen. Onder bescherming van de politie hebben de Amerikanen de Fransche grens overschreden. sprongen met opoffering van hun leven met groote hoeveelheden dynamiet op de tanks cm dan het dynamiet tot ontploffing te brengen. Vele tanks zijn door hun bemanning ver- laten, daar de ijzeren wanden in de felle zon gloeiend heet werden. De Italiaansche arbeiders aan het Italiaansche front. Men schat, dat van de 30.000 Italiaansche werklieden, die naar Eritrea zijn gegaan, on- geveer 10.000 besloten hebben na afloop van hun ccntracten van 3 of 6 maanden, naar Italie terug te keeren. Om de overigen tot blijven aan te sporen, hebben de Italianen besloten hen te doen deel- nemen aan de premies die beschikbaar zijn ge- steld voor de aannemers, indien zij hun taak binnen den bij contract vastgestelden termijn voltooien. De hertog van Pistoia heeft het commando op zich genomen van de divisie „23 Maart", ter vervanging van generaal Bastico, die gene raal wordt van een legercorps. Italie vreest voor stopzetting van den petroleuminvoer. Naar Reuter meldt, heeft de Italiaansche ambassadeur te Washington met den minister van buitenlandsche zaken Hull, een onderhoud van een uur gehad. Het onderwerp der besprekingen is niet be- kend gemaakt, doch men onderstelt, dat het betrekking had op den toestand, ontstaan door Amerika's houding inzake de verzending van petroleum naar de oorlogvoerende landen. Nadat de Amerikaansche minister van bin- nenlandsche zaken Ickes, Donderdag de Ame rikaansche olie-industrie heeft aangespoord, de oliezendingen naar Italie te staken, deelde het staadsdepartement mede, dat voortaan AAN GEHOUDEN. De poiitie te Vlissingen hield op verzoek van de marechaussee te Uzendijke een minderjarig meisje aan. Zij is door tusschenkomst van de marechaussee te Vlissingen naar IJzendijke overgebracht. Gevonden voorwerpen. Als gevonden voorwerpen zijn aangegeTeti een zadeldeikje van een fiets en een paar sok- ken, L. Oppeneer, Mauritaforteen pak Buis- man's peekoffie, gemeente-veldwadhter. In memoriam P. Wautnrs. In' den nacht van Zaterdag op Zondag is alhier overleden de heer P. Wauters, oud-bur- gemeester. Gedurende een reeks van jaren stond hij aan het hoofd dezer gemeente en trad in Juli 1915, wegens het bereiken van den pensioengerech- tigden leeftijd als zoodanig af. Nog tijdeng het laatste jaar zijner ambts- periode brak de oorlog uit, en werd Sas van Gent overstroomd door duizenden Belgische vluchtelingen. Tengevolge van deze buiten- gewone invasie van vreemdelingen werd de burgemeesterlgke taak tot een zwaren last. Want het probleem van huisvesting en voe- ding dier duizenden uitgewekenen moest tot een redelijke oplossing gebracht worden. Zulks gebeurde dan ook. Onder zijn leiding en op zijn iniatief werden comity's opgericht, dat in onderafdeelingen gesplitst, allerlei maatrege-- len nam om het lot dier ongelukkigen, zoo goed ais de omstandigheden en de beschikbare gelegenheden zulks mogelijk maakten, drage- lijk te maken. Alle beschikbare ruimten in ROTTERDAM NOORDBLAAK VISSCHERSDIJK I C o A N C O I 53STE LEGERBERICHT DER ITALIANEN. Het legerbericht No. 53 luidt als volgt: „Maarschallt De Bono telegrafeert: Inland- sche soldaten van het tweede legercorps heb ben afdeelingen Abessiniers over de Takkaze teruggedreven. De bevolking van Tigr6 keert naar het door ons gereorganiseerde gebied terug en meldt zich bij onze granizoenen aan. Aan het Somali-front heeft het stamhoofd Hoessen Haile zich met vele notabelen bjj de Italianen gemeld. Hij bood namens zijn stain zijn onderwerping aan en vroeg toestemming, zich met 2500 krijgers bij het Italiaansche leger te voegen. Ook de notabelen, stamhoofden en soldaten uit andere deelen van Ogaden hebben zich onderworpen. Zij wenschen eveneens met de Italianen samen te werken tegen Addis Abeba. Abdel Kerim Mohamed, zoon van den Moel- la, heeft zich te Gabredarre formeel onder worpen en zal met behulp van de Italianen zijn stam, de Bagleri, reorganiseeren. Hij heeft een honderdtal geweren ingeleverd. Thans heeft de geheele bevolking van Cen- traal- en Zuid-Ogaden zich plechtig aan de Italianen onderworpen. Zooals steeds is de luchtmacht zeer actief boven de gebieden voor de Italiaansche voorposten". Van betrouwbare Italiaansche zijde wordt verklaard, dat de vrijwillige onderwerping der bevolking van Ogaden van groote beteekenis is en een dergslijke spontane daad natuurlijk niet ongedaan gemaakt kan worden. Italie heeft thans zoowel Tigr6 als Ogaden definitief in bezit genomen en zal deze pro vincies in geen geval bij eventueele vredes- onderhandelingen afstaan. Uit Alexandria wordt gemeld, dat de „San- nio", waarmede de nieuwe Italiaansche opper- bevelhebber, maarschalk Badoglio, op weg is naar Oost-Afrika, te Port Said is aangekomen. Nadat de Italiaansche gezant den maarschalk had begroet, zette het schip zijn tocht door het Suez-kanaal voort. Kroonprins van Abessinie niet gedood. Het gerucht, dat de kroonprins dood is, wordt hier officieel tegengesproken. De prins is volkomen gezond. Naar aanleiding van bet bericht, dat hij bij een vliegongeluk gedood zou zijn, merkt men op, dat de prins sedert zijn komst uit Dessie niet gevlogen heeft. DE TOESTAND AAN DE FRONTEN. De Abessiniers hebben Zaterdag in het Zuiden een groote activiteit ten toon gespreid. Er schijnen troepen uit de buurt van Dagga- boer in Zuidelrjke richting getrokken te zijn die verschillende Italiaansche afdeelingen op de vlucht hebben gedreven. O.a. moeten zij Annale dat eenigen tijd geleden door de Ita lianen veroverd werd en dat in het bezit is van eenige waterbronnen op den vijand heroverd hebben. Andere benichten spreken ook nog van een herovering van Gorrahei doch dit be richt wordt van Abessijnsche zijde niet beves- tigd, terwijl het te Rome nadrukkelijk ontkend wordt, schrijft de N. R. Crt. Inmiddels is de positie van de Italianen door deze actie er niet beter op geworden. Het slechte weer belemmert alle bewegingen van zwaardere voertuigen, die hij het consolideeren van de stellingen noodzakelijk zijn, terwijl de Abessijnsche guerilla-troepen, die zich in groote hoeveelheden in dit gebied ophouden, de laatste dagen door het uitblijven van iedere Italiaansche actie na den Snellen opmarsth van eenigen tijd geleden zeer moedig zijn ge worden. De Italianen zouden eveneens bevreesd zijn voor een aanval van ras Desta, over wiens bewegingen weinig gemeld wordt, doch die den Westelijken flank van de Italianen bedreigt. In verband hiermede heeft generaal Graziani versterkingen gestuurd naar het dal van den Sjebeli. In het Noorden staat de Italiaansche actie voorloopig ook stop. Zij bevinden zich op ongeveer 10 kilometer ten Zuiden van Ma- kallg met sterke Abessijnsche troepen tegen- over zich, terwijl het tweede legercorps van generaal Maravigna zijn posities bij de Tak kaze heeft kunnen consolideeren. Het voor- naamste blijft hier de strijd op het Tembien plateau. De Italianen schijnen weinig tegen ras Seyoem te kunnen uitrichten, die zich thans geheel op de guerilla is gaan toeleggen, waarvoor het bergachtige terrein bij uitstek geschikt is. Intusschen geeft het stilstaan van de Ita liaansche actie den Abessiniers alle gelegen- heid om zich voor te bereiden en de bewape- ning op peil te brengen. Van het S6tit en van het Moessali front ont- breken alle berichten. Van Abessijnsche zijde geeft men thans toe, dat de Italianen bij hun bombardement in het Zuiden de ziekenhuizen sparen. Muiterij onder Italiaansche inlandsche troepen Te Harrar loopt, volgens Reuter, het ge rucht, dat onder de inlandsche Italiaansche troepen bij Gorrahei muiterij zou zijn uitge- broken omdat zij ontevreden zrjn, voortdurend in de voorste linies te worden geplaatst. Zij zouden een aanval hebben gedaan op de blan- ke troepen, waarvan 30 zouden zijn gedood. Dat zou de reden zijn waarom de Italianen niet naar Daggaboer hebben kunnen oprukken. Reuter teekent er bij aan, dat van dergelijke geruchten met voorbehoud melding wordt ge maakt. Van het Ogaden-front. De berichten van het front in Ogaden komen slechts zeer spaarzaam binnen, als gevolg van de slechte verbindingen en doordat het radio- station te Harrar herhaaldelrjk met technische storingen te kampen heeft. Dientengevolge zfln eerst thans bijzonderheden bekend gewor den over een gevecht, dat reeds 10 dezer ge- leverd is in de nabijheid van Anele, 50 K.M. ten Zuiden van Daggaboer. Bij dit gevecht is de fitaurari Goingoel, die de Abessiniers aan- voerde, gewond en zijn broer gedood. Van de 50 Italiaansche inlandsche soldaten en de 10 blanke officieren en onder-officieren zou er slechts een hebben weten te ontkomen. Dat GoingoePs broer den strijd niet heeft j overleefd, heeft hij trouwens aan zijn eigen onhandigheid te wijten. Hij was namelijk zoo onvoorzichtig een niet ontplofte granaat op te rapen en liet het projectiel uit zijn handen vallen. De granaat ontplofte toen en reet den Abessinier in stukken. Wat het Noordelijk oorlogstooneel aangaat, wordt van Italiaansche zijde gemeld, dat de Abessinische troepen daar van West naar Oost als volgt zijn verdeeld: Zoowel in Kaffa als in Wolkait zijn vrrj aan- zienlijke afdeelingen gelegerd. Het gebied van Gondar wordt door ras Boeroe met een sterke troepenmacht bezet gehouden. Andere troepen- deelen zijn opgemerkt te Logara in het gebied van Semien, benevens te Addiabi en Sokot, welke beide plaatsen aan den weg naar Lo gara zijn gelegen. Op den weg van Dessie naar het gebied van Makall<5 zijn troepen waarge- nomen te Dessie, Quoram en Antalo. Ook in Gheralta en in het gebied van Azbi blijken zich nog altijd Abessinische troepen te bevin den. De Abessinische regeering deelt naar Reuter meldt mede, dat de Abessinische troepen zoowel op het Noordelijk als op het Zuidelijk oorlogstooneel groote activiteit aan den dag hebben gelegd. Zij verspreidden diver se vijandelijke afdeelingen en verbraken her haaldelrjk de achterwaartsche verbindingen der Italianen. Behalve ten Noordoosten van Makalle heb ben de Italiaansche troepen volgens een te Addis Abeba gepubliceerd officieel communi que ook ten Noordwesten van genoemde stad een 6chec geleden. Een zich op marsch bevindende afdeeling werd in het gebied van Kembele eensklaps overvallen door krijgers, behoorende tot de strrjdmacht van dedjas Worez, die zich in kuilen en aehter boschjes hadden verscholen. Na ,§en hevig gevecht van man tegen man dolven de Italianen het onder- spit. Hun commandant en een groot aantal van zijn mannen sneuvelden. De overigen na- men in paniek de vlucht in de richting van MakallA Men heeft hierbij zoo merkt men te Addis Abeba op, wel is waar nog altijd niet te doen met werkelijke veldslagen, doch veel vaker dan in de eerste paar weken van den oorlog komt het in den laatsten tijd toch tot hevige ge- vechten tusschen sterke afdeelingen. Uit de plaatsen, waar gevochten wordt, blijkt, dat di verse Abessinische troependeelen een omtrek- kende beweging hebben uitgevoerd en thans trachten de verbindingswegen te bezetten, ten einde de levensmiddelen- en munitietranspor- ten voor de Italiaansche fronttroepen op te vangen. Reeds HA Italiaansche tanks verloren gegaan. Sedert Vrijdag zijn zoowel aan het Noorde lijk als aan het Zuidelijk front vrrj groote deta- chementen Abessinische troepen begonnen met het doen van nachtelijke aanvallen, ten einde aan het Italiaansche front onrust te verwek- ken. Het doel dezer expeditie is de achterwaart sche verbindingen te verbreken, zoodat de opmarsch der Italiaansche troepen definitief tot stilstand komt. Systematisch, zoo wordt gemeld, worden Italiaansche munitie- en levensmiddelencolonnes opgevangen. Tot dusver zijn 24 tanks buitgemaakt. Voor zoover men ze niet in ollfantskuilen heeft laten vallen, hebben de Abessiniers ze met De soldaten lieten de tanks passeeren en ieeningen, welke de bondsregeering aan de reederijen heeft toegekend, als pressiemiddel gebruikt zullen worden om het transport van oorlogsmateriaal onmogelijk te maken. Inderdaad zijn verscheidene tankschepen, die petroleum uit havens aan de Golf van Mexico, naar Italie moesten brengen, niet uitgevaren. daar de reeders van de regeering de mede- deeling ontvingen, dat financieele pressiemid- delen zouden worden toegepast, ingeval ze tegen den wensch van Roosevelt ,,obrlogs- zaken" zouden doen. Tegelijkertijd wijst men er in politieke krin gen te Washington opnieuw op, dat de Ita- liaansch-Abessynische oorlog en de daardoor veroorzaakte algemeene onzekerheld op het herstel der wereldeconomie en vooral op de stabilisatie der munt nadeelig inwerkt, geheel gezwegen nog van den negatieven invloed, dien deze oorlog op de ontwapenlng heeft. De „Oregon" ldest toch zee. Het Amerikaansche stoomschip .Oregon" dat een lading van 36.000 vaten petroleum voor Italiaansche rekening aan boord had, moest eenige dagen in de haven van San Pedro in Califomie blijven liggen, omdat de beman ning geweigerd had dienst te doen bij het ver- voeren van petroleum naar Italie. Thans is het schip er echter toch in geslaagd een on- georganiseerde bemanning bijeen te krijgen. De Oregon" kon de haven van San Pedro ver- laten en heeft zee gekozen. Brandstof aan Italiaansch schip geweigerd. In opdracht van de regeering te Ankara hebben de haven-autoriteiten te Stamboel een Italiaansch schip bunkerkolen en petroleum geweigerd. De reederij protesteerde bij de haven-autoriteiten, die de regeering te Ankara om verdere instructies hebben gevraagd. STEMMING VOOR LEDEN DER KAMER VAN ROOPHANDEL EN FABRIEKEN. Bij de stemmingen voor dit college, die in Zeeuwsch-Vlaanderen om de 2 jaren noodig zijn, is uit ervaring gebleken, dat, ondanks de ruime voorlichting die daaromtrent gegeven werd, zoowel voor de afdeeling groot- als die voor het klein bedrijf, een zeer groot percen tage biljetten door het stembureau van on- waarde moest worden verklaard, omdat de kie- zers die deze biljetten hadden ingeleverd, ze niet overeenkomstig het wettelijk voorschrift hadden ingevuld, en alzoo hun deelname aan de stemming waardeloos was. In verband met de op a.s. Woensdag te hou den stemming voor dat college achten wij het daarom dienstig, de betrokken kiezers er nog- maals op te wijzen, dat ze de candidaten hun- ner keuze moeten stemmen door in het vier- kante vakje achter den naam van den candi- daat, alzoo 1 een cijfer te zetten: Daar er voor elke afdeeling 4 candidaten moeten gekozen worden, kunnen de kiezers gebruik maken van de cijfers 1 tot en met 4. Men moet met 1 beginnen en voorts opvolgend nummeren. Blijkens de ervaring deden in het verleden kiezers de moeite om de vierkante vakjes ach ter den naam van den candidaat hunner keuze met het potlood geheel zwart te maken, of plaatsten zij er dikke punten in of ook wel gaven zij een aanduiding door het plaatsen van een streep in dat vakje. A1 zulke biljetten, wij herhalen het, zijn van onwaarde men moet cijfers gebruiken. WINKELSLUITINGSWET. In verband met de St. Nicolaasdrukte mogen op grond van bovengenoemde wet alle winkels vanaf Maandag 25 November tot en met Don derdag 5 December elken werkdag geopend zijn van des voormiddags 5 tot des namiddags 10 uur. GEVONDEN VOORWERPEN. De lnspecteur van Politie alhier, maakt bekend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen, inlichtingen te bekomen zijn, aan de daarachter vermelde adressen. Een paar bruine wollen handschoenen, P. Gerreman, Tholensstraat 114. Boodschapmand, J. van Riet, 2e Verbinding- straat 3. Een wollen sjaal, P. van den Broeke, Drie- wegen O 70. Wollen handschoen, G. Schrier, Van Steen- bergenlaan 53. Rijwielbelastingmerk, A. van der Staal, Leliestraat 12. Vetpot van auto, P. Visser, Schoolplein 1. fabiieken en openba.re gebouwen werden op- geeischt om den overweldigenden stroom van vreemdelingen onder te brengen. In samenwerking met de militaire autori- teiten werden de noodige maatregelen geno men om de voedselvoorziening afdoende te regelen en moreele en hygienische schikkin- gen te treffen. Niet alleen voor de volwasse- nen werd zorg gedragen, maar telegelqkertijd aandacht geschonken aan de talrijke kinderen, die zich onder de refugie's bevonden. Het was een zware taak om in den ordeloozen baaierd 1 eenige orde te scheppen. Doch het gelukte, I dank zij het verstandig en beleidvol optreden van burgemeester Wauters. Alle leden van het gemeentepersoneel met politie- en mili taire hulp werden in het gareel gespaxmen om de plotseling opgedoken toestanden te regelen en in goede banen te leiden. Zonder uiterlijk vertoon kwam na enkele dagen van ingrijpen alles behoorlijk in orde. Een ieder kende zijn taak en vatte deze op met den ernst, dien de situatie vereischte. Gedurende de lange reeks van jaren, dat nu wijlen de heer Wauters het burgemeesterschap heeft waargenomen, verkeerde Sas van Gent in bloeiende welvaart. Verschillende Indu- strieen kwamen zich tijdens die periode hier vestigen en ondervonden zijnerzijds de meeste medewerking. Zonder apodictisch zqn per- soonlijke opvattingen aan den raad op te dwingen, genoot zijn zienswijze in het behar- tigen van de economische belangen der ge meente een groote autoriteit. Want hoe een- voudig in uiterlijk en karig in woorden, was burgemeester Wauters een man van scherp verstand. Boven alles stond zijn nauwgezette stiptheid op het gebied der gemeente finan- cien op hoog peil. Zijn zuinigheid, in het be- steden en behandelen der stedelijke financien zijn als 't ware spreekwoordelijk geworden. Hij wikte en woog v66r hij besloot, maar wan- neer 66nmaal het besluit gevallen was, eischte hij waar voor goed geld. Wat onder zijn be- stuur gemaakt en tot stand gebracht is, draagt het etiket van degelijkheid en soliditeit. Dege lijk en soliede was ook de ondergrond van zijn karakter, op grond waarvan hij dan ook, zoo wel tijdens zijn ambtsperiode als daarna door iedereen gerespecteerd en bemind werd. Sas van Gent verliest in hem een zijner edelste burgers, wiens nagedachtenis steeds in eerbiedige herinnering zal blijven voortleven bij alien, die hem van nabij gekend hebben. DONDERDAG 28 NOVEMBER 1935. Dankdag. Ned. Herv. Kerk. TER NEUZEN. 7 u., Dr. L. J. Cazemier. HOEK. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. Geref. Kerk. TER NEUZEN. 2 u. en 6.30 u., Ds. J. F. Hulsteijn, van Slikkeveer. ZAAMSLAG. 9 u., Ds. Vink, van Hoek; 1.30 u., Ds. Kok. Geref. Gemeente. TER NEUZEN. 9.30 u., 2 u. em 5.30 u., Ds. A. Verhage, van Middelburg. AXEL. 9.30 u., 2 u. en 5.30 u., Ds. W. C. La- main, van Rotterdam. Chr. Geref. Gemeente. ZAAMSLAG. 9 u- en 1.30 U-, Ds. Tolsma. Nederduitsch Geref. Gemeente. TER NEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., Ds. Ba&y, van Tholen. NED. HERV. KERK. Aangenomen het beroep te Hansweert. de heer H. J. Plaggemars, hulpprediker te Sluiskil. GEREF. GEMEENTE. Rectificatie. In het verslag van de Woemsdagaivonid ge houden samenkomst, komt abusieveljjk de naam voor van Ds. Voogt. Dit moet zijn Ds. Boone. NED. HERV. KERK TE BRESKENS. Afscheid Ds. W. H. Kelder. Zondagmiddag hield Ds. W. H. Kelder, be- roepen preiddkant bij de Ned. Hertv. kerk te Midldelburg, zijn afsclheidsrede in zijn ge meente te Bresikens. Het kerkgebouw was propvol. De selheiidende leeraar had tot tekst gekozen Matth. 17 8: „Em hunne oogen opheffiende zagen zij niemand dan Jezus alleen". Na de predikatie spraic Ds. Kelder woorden van har- telijken dank tot de vereeniging Euchristia, de Kerkeraad, Kerkvoogden en Notabelen, den Kerk. Omtv., den koster en den organist, den comsulent en tenslotte tot zijn geliefde ge meente die hij gaat verlaten. Namens den Kerkeraad danlcte ouderling

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 2