Pretiikbe urten Kerknieuws Sport Landbouwberichten 1935- AXEL. ZAAMSLAG. Van onze Adverteerders RECHTSZAKEN. VOETBAL. SCHAKEN. SCHEEPV AARTBE WEGIN G. lang door de toeristenlbonden geoefenden aan- drang, de z.g. clou an ekaartenvco/ den tijde- Ijjken Jir.tvoer van ge'bruikte rrjwie'en, afge- sclus^t, ever.wel voorlocpig slechts voor den dnur 'der Brusselsche tentoonstelling. Toen het einde dezer tentoonstelling naderde heb ben, zoowel de A.N.W.B. (uit naaan van de meest belanghatabendende Nederlandsche wielrrjdersals de Alliance Internationale de Touriame, bij de Beigisehe regeering krachtige vertoogen imgediend, waarin werd gevraagd, de douanekaart definitief af te s chaff en Daze actie heeft succes opgelever-a, althans tot einde 1936 is de vrijstelling nu verlengd en verwacht mag worden, dat intusschen de noodige maatregelen getroffen zullen worden, om de douanekaart definitief te doen ver- dwijnen. Den velen duizenden inwoners onzer Zuicie- lijke provincies, die, ter wille van een zuivere fonmaliteit, ieder jaar znlk een douanekaart moesten aanvragen, zal dit bericht zeker veel genoegen doen. Hie: mede is een nieuwe vergemakkelijking van het intemationoaal verkeer toegevoegd aan de serie vereenvoudigingen, welke de in- tcmationale organisatie van toeristenbonden den laatsten tijd heeft weten te bereiken. PASSAGIER OVERBOORD GEVALLEN. De Raad voor de Scheepvaart heeft onder- zoek gedaan naar de oonzaak van het over- tooord raken van een passiagier van het stoomschip ,,Prinses Juliana op de reds van Vlissingen naar Harwich op 2-0 October 1935. Alleen een bediende heeft gezien, hoe het ongeluk gelbeurde. 'Hij had den verongelukte, een Deensch advocaat, adhter op het prome- nadedek zien staan. Het was goed weer. doch door het overhalen van het schip liep de pas- sagier naar bakboord naar de verstchansing, gliimilaehend, volkomen onbewust van eenig gevaar. Dock bij de bakboond-versdhansing aangekomen, greep hij mis en kwam met zijn lichaam tegen de reeling terectot. Hierdoor ging hij te veel voorover, verloor zijn even- wicht, zoodat hij overboord viel. Onmiddellijk wierp de bediende, die het on geluk zag gebeuren, 'n reddingboei overboord en zond tegelijkertijd een anderen bediende naar de brug om het ongeluk te rapportee- ren. Dadedijk werd gestopt, booten werden gereed gemaakt, doch nog niet uitgezet. Van 3.20 uur tot 5 uur wend de zee in den om- trek afgezocht, doch er werd geen spoor meer gezien van de® passagier." Het pmmenade- dek was niet bijzonder glad; wel was het nat, maar men had het met zand bestrooad. De passagier liep, zoo verklaarde de bediende, lachende naar de overzij; een oogemblik tevo- ren had hij den bediende nog gevraagd, of Engeland gauw in zidht kwam. Er was niets bijzonders aan den man op te menken ge- weest. Oogenblikkelijk nadat de Deen over boord was gevallen, was hij uit het gezicht verdwenen. Het is niet geheel onmogelijk, aldus verklaarde de eerste stuurman, dat hij een klap van de schroef gekregen heeft. Hi: gaf geen geluid, toen hij overboord viel, zoo voegde de bediende eraan toe. De inspecteur van de sclheepvaart, Mr. Fock concludeerde, dat de passagier geen zelfmoord heeft gepleegd. De Rgad zal later uitspraak dcea. DEN WEG VAN SCHORE NAAR BIEZELINGE. In De Kampioen" wordt de aandacht ge- vestigd op den. slechten toestand van den weg van Schore naar Biezelinge. Aan het onder- fhoud daarvan wordt weinig meer ten koste gelegd in verband met den aanleg van een nieuwen weg. IHet verdient daarom aanbevelmg dezen weg met de noodige voorzichtigheid te be- rrjden. ZEELAND EN HET WERKFONDS. Vastgestelde bedragen. De Memorie van Antwoond der Regeering op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer betreffende het Bezuinigingsiontwerp is ver- gezeld van een opgaive van de ten laste van den begrooting'spost voor het Wierkfonds 1934 geblokkeerde gelden tot en met 18 November Voor werken in de provincie Zee land DiijKi vastgelegdvoor de kanaalhaven te Ter Neuzen 506.467,65; voor den Rijksweg tusschen Kruiningen en Goes 32.900; voor d„ pi cvincie Zceland ten behoeve van den weg MiddellburgVlissingen 70.000; eveneens voor de provincie ten behoeve van den weg KoewachtSt. Jansteen 35.886 nog voor de provincie ten behoeve van het gemaal te Rit- tnem 65.500; voor de gemeente Middelburg ten behoeve iva® een riool en pompgemaal f 35.000; eveneens voor de gemeente Middel burg ten behoeve van de dokhaven 18.000 voor de gemeente Goes ten behoeve van den aanleg van een nieuwe haven 150.000; voor den bouw van een koelihuis te Goes f 100.000. EEN ASFALTWEG DOOR HET ZWIN In „De Kampioen", het orgaan van den A.N.W.B., schrijft de Sheer Emile Buysse: Een verlaten, stil oord, waar slechts meeu- wen een toevlucht zoeken voor den storm, die uit den breed-en Scheldemond komt opzet- ten, om danker en onstuimig los te trekken op het land aclhter de duinen, over de polders, die duister in een deemstering van weken aohtereen liggen te wachten op de sneeuw van Kersfcmis. Het Zwin. Wie uwer kent het? Aan de hand van een oude kaart, geteekend door Lieven van Thuynen van Gent, kunnen wij nagaan, in 't kort, hoe de zeeweg naar Brugge, via Sluis en Damme, liep. Lieven van Thuynen plaatste als opschrift bij zijn teekensel de woorden: „Bij dese charte en figure mach men zien die gheleghentheyt van 't oude VIanderen en Zeeland, zoo dat lacb ten tide van Grave Ghuwijt, Grave van Vlaen- dre A0 1288." Vol gens doze kaart was de mond van het Zwin gelegen ten Gosten van hat dorp Cad- zaad. De zeearni liep ver het land in tus schen Oostburg en Cadizand, omspoelend het eilandje, waarop Zuidzande lag, om zich tus schen Sluis en Mulde (thans Sint Anna ter Muildente begeven naar Brugge, voorbij Damme. Opmerkelijk is het, hoe volgens deze kaart, de westeroever van den Zwinmond staat aan- geduid als ,,Wuipen", terwijl bijvoorbeeld Dr. te Lin turn in zijn „Geschiedenis van Handel en Verkeer in Nederland" opmerkt, dat de on- dergang van Brugge, even na 1400, te wijten was aan het mysterieuze eiland Vulpen, „dat door een stonmvloed in den mond van het Zwin werd geschoven." Volgens Lieven van Thuynen was in 1288 Wulpen reeds een met het vasteland van Vlaanderen, bewesten het Zwin. Vermosdelijk heeft de stormvloed van na 1400 ten gevolge gehad, dat groote brokken zand en aansliblbing in den Zwinmond zijn ver- schoiven, naar het Oosten toe, zoodat de zee meer naar het Westen een weg naar het hart van Vlaanderen heeft gezocht, tusschen het renwc ordige Cadzand en het tegenwoordige Knocke. Nu ligt in ieder geval „het Schorre", zooals men de schorren van den Zwinmond in Zeeuwsch-Vlaanderen noemt, voor een deel op Belgisch, voor een deel op Nederlandsch grondgebied. En zfker is de opening in de duinen, die lanigizaam maar zeker kleiner en kleiner wordt, het overblrjfsel van den mond van het Zwin, waar de zeearm het diepst en het best beivaarbaar was. De historie leert, dat het Zwin aan Brugge zijn roem en welvaart heeft gegaven, en even- zoo aan Sluis, Sint Anna ter Muiden en Damme, aangezien deze drie staden door de optreJkkende sohepen uit Engeland, Venetie, Lissabon enz. werden bazocht. De groote schepen konden niet eens tot Brugge komen, vooral niet op het eind van de veertiende eeuw, zoodat in de drie bovengenoemde plaat- sen de goederen moesten worden overgedaden. De hisborie van dit land is onzegbaar rijk. Ziet t'hans, op een sdhoonen herl'stdag, de overblijfseden van den Zwinmond, op de Bel- gisohe grens, en de herinnering trekt de ge- daohten van dozen tijd enkele eeuwen terug. Een aantal hectare schorre, met slib en drassige, sieperige eilanidjes, waartusschen killen trekken met brak water. Wat gras, ruiig en hard en wat lemoenkruid, dat men ,,lamsoore" noemt, groeit er. En een typische lekkemij van het schorre, het „zee- kraal", een zoutige, heerlijke gnoente, die veel wordt gegeten en lekker gevonden! Groote meeuwen zwermen boven de killen. Kleine zeezwaluwen zweven vederlicht boven het water. Plons!, laten zij zich vallen op het wateroppervlak. Er schoot een wormdun palinkje of een ander vischje vlak aan den spiegel voorlbjj. De stilte heerscht over dit land! De schorren liggen besloten in de omarming van den zeedijk, waarachter een enkel huizeke staat. De luchben, in telkenmale wisselende tinten en sferen, zijn grootsch. Te maohtig voor dit eenvoudige land, voor het stille water. Een zomerherinneringeen wemelende weelde van paarse bloemen van lamsoore, en van groen en blauw. Wiant de wijde luchten wierpen hi hun licht in het bevende water van de killen. En staande boven op den zeedijk, waarover twee ruiters gingen, schouwde ik over dit stil geluk naar de gouden duinen, waarachter de zee weemoedig een lied van verloren land melodieeerde. EJen meiske plukte er de schorrebloemen Een herinnering van ve61 langer geleden, die ik enkele helb mogen zien in mijn geest, door de schoonheid van het land zelf en door de kennis der rij'ke historie; De snelle schepen varen him vraohten naar bloeiende steden. Brugge viert feest, en de menschen van Sluis en Damme en Sint Anna ter Muiden verheugen zich op de gal- joenen, die gekomen zijn. Aan masten en spie gel klateren de vreemde vlaggen haar helle kleuren, en de torenklokken zin'gen! Maar later, later tampen de klokken haar waarschuwing over de landeni want de zee- roovers komen; de vijand komt! Alarmsigna- len roepen de weerfoare mannen en soldaten van de steden op ter verdediging. De Zwinmond spoelt evenzoo vreugdig zijn blanwe water tegen de hooge oevers, tegen de zanidbanken. Het is om het even, wie het Zwin op komt gevaren! Hij draagt ze alle, vriend en vijand. En altijd lichten de luchten en wol- ken, vederlicht en wit, hun schijnsel over het water, op de landen rondomme! (Het is simpei maar historische herinnering. Het is zoo geweest. Nog waait de zilte roke van zeewind en golven over de landen, boven den wijden Zwinmond, leeg en verlaten, in stil kleurenspel. De oude tijden keeren niet weer. De vergane glorie van een land blijft in de herinnering door de liefde, die wij voor ons land hebben. Maar zullen zij ons nu ook onze laatste glo rie ontnemen? Wlanit het plan is er om een weg aan te leggen door de ovenblijfselen van den Zwinmond, door de schorren, om zoodoen- de Breskens regelrecht te verhinden met de Belgisohe badplaatsen. In de menschen van het Zeeuwsche Vlaan deren, die den ouden Zwinmond kennen, steekt een scherpe spot, tegen de plannenmakers, die, zeggen zij, zullen bevorderen, dat Holland nog vlugger en gerieflijker zijn guldens over de grens brengt. Vergeet niet, dat de sliechbe tijden verwoes- tenld knagen aan de levensverheuging van de Zeeuwsch-Vlamingen. Zij zien zich vergeten, want door het aanieggen van den weg door de schorren zal het vreemidelingenverkeer sterk venminideren, in de plaatsen als bijvoor beeld Sluis en Sint Anna ter Muiden, die zoo gaame de toeristen ontvangen. De schoonheid van het land zal vervagen, voor een deeil warden vemietiigd de stilte en de weiddadiige rust van mijn land. Misschien komt de weg er niet Dp gevaar af van „onmodem" en ouder- wetsch te worden genoemd, moet ik zeggen: ik hoop vurig, dat de stille schoonheid van dit stuk verleden, van dit Vlaanderen, zal worden gespaard voor het monster van asfalt. Daat de bevende stilte gloren en wiegen boven de schorren, laat de lamsoore bloeien in vrijheid. Laat ons toch dit land behouden en van zijn ongerepte weelde genieten. hebben, dat zijn wraaklust is verdwenen. Met een groot gabaar gunt lnj Jones zijn Bangles en gaat zich bewust van zijn kraoht, nieuwe avonturen tegemoet! ..Sitting Pretty" is een echte operettefiim, met talrijke mooie tafreelen en een aaneenschakeling van pak- kende wijsjes. De ballet ten en dansnummers wisselen elkaar af en zoo wordt oog en oor voortdurend geboeid. Zooals gewoonlijk is de inhoud van zoo'n showfilm slechts bijzaak en is alles gericht op fleurige tooneelen met komische scenes en zang en dans. Een amusementsfilm dus die er zijn mag. Een zeldzame vogel. Dezer dagen werd in den Kleinen Huijssens- polder door de jagers V. alhier en de C. te Sel- zaete een zeer zeldzame vogel geschoten, bekend onder den naam Roerdomp (Botaurus stellaris). Deze prachtige vogel, die steeds minder algemeen wordt, is een echte paling- visscher. oak enkele populaire St. Nicolaasliedjes in vocr. De finma De Gruyter zal met dit boekje wel succes hebben. 0 ZATERDAG 23 NOVEMBER 1935. Gereformeerde Gemeente. HOHK. 5.30 u., de heer v. d. Berge, van -Rotterdam. HET CENTRUM. ..Juffertje Blauwbaard". Sinds er met de dranksmokkelarij in Ame- rika niets meer te verdienen valt, heeft de bendeleider Big Steve het terrein van zijn werkzaamheden verlegd naar de wedrennen. Hij staat aan het hoofd van een stel gokkers, die geld maken ten koste van de bookmakers door op zijn paard Dream Prince te wedden, dat door middel van injecties tot winnen wordt gedreven. Het is echter duidelijk, dat deze methode bij de volgende herhaling het paard het leven zal Kosten. Om met de laatste overwinning van Dream Prince, zooveel mogelijk te winnen beleent Steve de juweelen van zijn meisje, Bangles Carson, bij Jones, ten einde over een flinke som te kunnen beschikken. Als Steve door de jockey's-organisatie wordt geschorst wegens knoeierij bij een vorige race, schrijven zij Dream Prince over op de kleine Marky. Steve gaat naar Chicago om zijn wedden- schappen te plaatsen, en Jones, bemerkend, dat de politie bet kleine meisje zoekt, ver- trouwt Marky aan de hoede van Bangles toe. In hun gemeenschappelijke toewijding aan het kind ontdekken Jones en Bangles dat zij van elkaar houden. Bij een feest van de bende kruipt de kleine Marky, welke rol door het filmstertje Shirley Temple wordt vervuld, op het paard dat bij het binnenkomen van Steve steigert en bet kind er af werpt en haar overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk maakt. Steve meent dan te ontdekken dat een handlanger de juweelen heeft gestolen en wil zich wreken, waartoe hij naar het ziekenhuis snelt. Hij wordt echter voor een nieuwe vrijwilliger aangezien, die zijn bloed komt beschikbaai stellen. En ziedaar, zijn bloed is van het juiste soort en Steve redt zoodoende Marky. Sorrowful vemietigt inmiddels de ampul, met welks inhoud Dream Prince naar zijn laatste overwinning gejaagd moet worden, om daarmee het paard voor Marky in leven te houdenofschoon hem dit massa's geld aan verloren weddenschappen zal kosten. Wanneer Steve uit de operatiekamer komt is hij zoo gelukkig en trots Marky gered te GEREFORMEERDE GEMEENTE. Woensdagavond was het voor de Geref. ge meente alhier een blijde ure. Het vergroote kerkgebouw werd toen >-41.1. plechtig in ge- bruik genomen. Doordat het aantal zitplaatsen te klein bleek om alien te kunnen plaatsen was men tot uitbreiding overgegaan. Een honderdtal nieuwe plaatsen zijn er nu bijgekomen door het verbouwen van gen aangrenzend huis, waarvan ook nog een gedeelte als catechisatie- iokaal dienst zal doen. Ook is een nieuw orgel geplaatst, geleverd door de fa. Valks Ver- couteren te Rotterdam. Gedurende de ver- Douwing, welke ongeveer 6 maanden geduurd heeft, kwam de gemeente somen in het lokaal Emmanuel". De opkomst was Woensdagavond zoo groot, dat meerdere personen zich met een staan- plaats tevreden moesten stellen. De heer P. Simons liet zingen Ps. 84 1 en 2 en las daama voor Zacharia 4. Hierna sprak Ds. Verhagen van Mididelburg den zegen uit en ging voor in gebed. Z.Eerw. had tot tekst voor dezen avond gekozen Zacharia 4 10. Boven zijn gedachteniswoord had hij gezet: „De dag der kleine dingen". Spr. sprak achtereenvolgens over; IV: Een berispenjde vraag; 2°. Een treffende tegen- stelling; 3 Vurige benaastiging. iSpr. stond nu stil bij de tempelbouw die door Zerubbabel opgevat was na de terugkeer uit Babel. Het begin was klein en als de lieden dachten aan den tempel vein Salomo en zijn vele, vele arbeiders, dan ontzonk hun dSkwijls den moed. In die tijd nu werd Zacharia gezon- den. Zacharia, die van den Heere nachtge- zichten ontving. Hij moest gaan en het moe- delooze volk den Heere in gedachtenis brengen. Want het begin was wel klein maar het was uit God. En dan alleen, als met God begonnen is, zal ook het einde goed zijn. Spr. vergeleek nu biermee het begin der ge meente in 1860. Dat was ook een klein begin maar het is toch door God zoo rijk gezegend, dat nu heerlijke vruchten geplukt kunnen wor den. Spr. noemde de namen van Aiithonius Dekker en Marinus Ruben die in een oude huizinge de aloude beproefde waarheid gingen onderzoeken. Hij herinnerde aan de zegenrijke anbeid van Daan Bakker, den stichter der ge meente. Zoo was het dene huis alras te klein en werden twee, later drie huizen gebruikt. Nog later is het kerkgebduw verrezen dat ook weer moest vergroot worden en het resultaat daarna is het prachtige nieuwe gebouw van nu. Spr. stipte nog even aan wat de voorafgaan- de predikanten voor de gemeente geweest waren, o.a. Bakker, Van Dijke, Maliepaart, Jansen, Voogt, Van Nooijt, Fraanje, Overdiuin en Neerbos. Klein begonnen maar schoon voortgezet. Wie veracht den dag der kleine dingen? Spr. stond nu stil bij de treffende tegenstel- ling die er is tusschen de beschouwing van ons, menschen, en die van God. Wij vragen meestal naar 't groote in ons leven. 't Kleine wordt dan door ons wel eens veracht, omdat het klein is. Maar dan zien we daartegenover dat God zich juist in 't kleine zoo dikwijls verheerlijkt. En als dan de vraag moCht komen of het wel ooit klaar zal komen, of het werk wel ooit vol- tooid zal worden, dan is daar het woord uit de Bijbel dat God niet en nooit laat varen het werk van Zijn handen. In de derde plaats stond spr. nog kort stil bij bet vurig benaarstigen. Er moet een be- geerte en een verlangen zijn om onze roeping en verkiezing vast te maken. We moeten ons benaarstigen om dien vrede te bezitten die alle verstanid te boven gaat. Gebouwd moet wor den op dat fundament, waarvan Jezus Christus de uiterste hoeksteen is. Er werd nu gezongen bet 4e vers uit Psalm 138. Ds. Verhagen wenschte vervolgens de Kerkeraad geluk met de eerste bediening des Woords in het nieuwe kerkgebouw. Hij hoop- te, dat de raad der Kerk onder 's Heeren zegen werkzaam en dat haar arbeid aan de uitbreiding van Zijn koninkrijk dienstbaar zou mogen zijn. Vervolgens sprak Z. Eerw. er zijn vreugdte over uit, dat ook het college van Burg, en Weth. vertegenwoordigd was. Hij dankte Burg, en Weth. en den Raad voor de voile medewerking die bij de plannen steeds ge- schonken was en bad hen toe dat de Heere hun geven mocht al wat voor tijd en eeuwig- heid noodig is. Staande -zongen die aanwezigen nu Burg, en Weth. de zegenbede uit Ps. 134 toe. Harteljjk dank werd nu betuigd aan archi tect en aannemer en alien die op eenigerlei wijze hadiden meegeholpen aan den verbouw. Namens den kerkeraad sprak Ds. Verhage zijn voile tevreaenheid uit over het werk. Een zeer persoonlijk woord werd nog gericht tot de broeders Dekker en Harte die zoo lan- gen tijd al in dienst der kerk werkzaam zijn. Ook het bestuur van Emmanuel werd harte- lijk dank gezegd voor 't gebruik van 't ge bouw tijdens de werkzaamheden. De broeders afgevaardigden uit de classis werden dank gebracht voor hun aanwezigheid dat mede een bewijs van saamhoorigheid was. Hierna sprak de Edelachtbare heer Burgd- meester nog een kort dankwoord voor de har- telijke woorden van Ds. Verhage en een woord van gelukwensch aan de gemeente. Ds. Verhage ging nu voor in gebed. Hierna werd nog gezongen Ps. 118 14. Na de zegen- groet ging de gemeente weer huiswaarts. ZONDAG 24 NOVEMBER 1935. Ned. Hervormde Kerk. TER NEUZEN, 9.30 u., Dr. L. J. Cazemier; 2 u., de heer Ph. J. Greeven. SLUilSKIL. 9.30 u., de heer H. J. Plaggemars; 2 u.,, Dr. L. J. Caizemier, bed. H. Doop. AXEL. 9.30 u. en 2 u., Ds. Van Oeveren. HOEK. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. SAS VAN GENT. 9.30 u., Ds. Akersloot van Houte® Roos. PHILIPPINE. 2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u. en 2 u., Ds. A. de Rui- ter, van O. en N. BdMtzijl. AXEL. 9.30 u. en 2 u., Ds. Post. HOEK. 9 u. en 2 u., Ds. J. A Vink. ZAAMSLAG 9 u. en 2 u., Ds. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., D®. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. TER NEU1ZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., de heer v. d. Berge, van Rotterdam. AXEL. 9.30 u. en 2 u., ieesdienst. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., ieesdienst Lokaal „Eben-Haezer". Dekkerstraat Ter Neuzen. 6 u., Dr. L. J. Cazemier. RoomMch-Katholieke Kerk. TER NEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 u., Dienst; 2.30 u., Lof. H.H. ARROND.-RECHTBANK TE MIDDELBURG. Zitting van 22 November 1935. De volgende vonnisen werden uitgesproken In de zaak van A. L. G., oud 32 j„ voer- mansknecht, wonende te Maldeghem (B. beklaagt van verboden invoer van paarden, werd heropening van het onderzoek aanbevolen tot het hooren van getuigen op Vrijdag 29 November. J. L. d. P., oud 32 j., werkman, wonende te Hulst, is wegens verduistering veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. A. D., oud 54 jaar, loondorscher, wonende te Hoek, is wegens openbare schennis van de eerbaarbeid, veroordeeld tot 3 maanden ge vangenisstraf voorwaardejijk met een proeftijd van 3 jaar en een geldboete van 25 of 10 dagen hechtenis. C. W., echtg. van J. C. V., oud 38 j., zonder beroep, wonende te Oostburg, is wegens mein- eed veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. G. J. v. B., oud 41 j., schipper, aan boord van het schip „Susyman", wonende te Rotter dam, is wegens diefstal veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. EEN AARDIG ST. NICOUAASBOEKJE. De bekende firma P. de Gruvter Zo .n N.V. te 's-Bos-ch heeft een aardig St. Nico- laasboekje uitgegeven. Dit boekje wordt op zeer ruime sehaal ve:spreid. Het heeft na- tuurlijk een reclame-doel, doch de jeuigd zal zich er zeker kostelijk mede amuseeren. Het St. Nicolaas-verhaal dat in het boekje voor- komt is berijmd en geillustreerd. Er komen DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Eerste Klasse. Juliana moet thans Roermond ontvangen en waar beide clulbs vrijwel gelijk van kracht zijn, wacht de elftallen een spannenden strijd. Eigenaardiig is ook dat zoowel Juliana als Roermond, die beide tot de zwakkere clubs gerekend worden, tegen de leider in deze af- deeling een gelijk spel wisten te behalen, toen BVV bij hun op bezoek kwam. LONGABleijerhedde helblben dit seizoen nog niet tegen elkaar gespeeld, doch men kan wel als vaststaanid aannemen dat LONGA hier als overwinnaar uit het strijdperk zal treden. PSVNOAD is ooik de eerste ontmoeting en waar NOAD tot nu toe slechts 3 pun ten kon verzamelen, zoo zal ook deze strijd een over- winning voor de thuisclulb beteekenen. MW'Bleijerheide is weer een ontmoeting van twee volkomen gelijk staande clubs, die beide uit 7 wedstrijden evenveel punten be- ■haalden, dus een* echte kamp staat hen te wachten. NACBVV kan, daar NAC op eigen terrein speeit, oak wel een boeiende partij worden. BVV is weliswaar sterker, doch zoo heel veel meer punten heeft zij toch ook niet. Het feit echter dat BW reeds met een gelijk spel de leidiing zou verliezeni zal hier een woordje meespreken. Tweede Klasse A. .TerneuzenZeelandia. .Terneuzen krijigt Zondag een der hekken- sluiters op beizoek en daar Zeelandia tot nu er niet in slaaglde een overwinning te behalen, gelooven wij niet dat Terneuzen zal toestaan dat zij de eerste clu]b zal zijn die door de be- zoekende cluib zal worden verslagen. Boven- dien is Terneuizen den laatsten tijd weer in het herstel gekomen en moet men verwach- ten, dat zij zich toch wel wat hooger wil werken in de ranglijst. RBCHero. RBC begon het seizoen zoo goed en had men de verwachting mogen hebben dat zij tot de hoagere plaatsen zou opklimmen. Evenwel de inzinking kwam onverwachts en daarmede de verliespunten. Weliswaar staat ook 'Hero niet zoo best als men algemeen had verwacht, doeih he*" is toch een feit, dat Hero nog geen enlkele wedstrijd verloren heeft en dus tot de sterkere clubs moet gerekend worden. Dat Hero er in zal slagen ook thans t^ overwinnen achten wij zoo goed als zeker, voor zoover bij voetballen van eenige zeker- heid sprake kan zijn. Mid,delburgTSC. De meest spannende wedstrijd in deze af- deelinig is wel die tusschen Middelfburg en TSC. Beide dubs hebben evenveel punten, doch Middelburg heeft een wedstrijd meer ge speeld. Nu komt het er voor beiden op aan en waar Middelburg op eigen terrein speeit ver wacaten wij een kleine overwinning voor de groen-witten. Hierdoor zou Middelfburg een gevaarlijke mededinger van zich afstooten en zouden haar kansen niet onaanzienlijk stij- een voor de eeretitel. VlissingenDOSKO. Ook DOSKO krijgt te Vlissingen een niet te gemakkelijke wedstrijd te spelen, al zou men direct aan DOSKO de beste kansen toe- kennen. Vlissingen is hopeloos afgezakt en daarmede is zij begonnen met andere spelers in het veld te brengen, hetgeeri met"altijd een vc ibetering is. Zij meet thans Echter gaan op- pa'.ran en dus zai men te Vlissingen hopen dat DOSKO het eerst het slachtoffer zal worden van haar herstel. Derde Klasse A AxelSluiskil. Axel krijgt haar ddchtsbrj wonende zuster- vereenigimg op bezoek en dit zal wel mede- brengen, dat de Sluiskil&che supporters goed op zullen komen om hun favorieten stevig aan te mioedigen. Of dit echter helpen zal, is een andere vraag, want Axel is tot nu toe niet geslagen en alleen een gelijk spel deed haar een puntje ontgaan. Wij geven dus aan de ont- vanjgenide club de beste kansen en zal een overwinning ons dus niets verwonderen. OranjeTerneuzen 2. Al mag Oranje geheel onderaan staan en nog geeen enikel puntje haar bezit mogen noemen, zoo heel ver van haar verwijderd staan de neserives van Terneuzen toch ook niet, want deze hebben tot nu toe slechts 6en wedstrijd gewonnen. Het zal dus voor de re serves terdege oppassen zijn en zoo Oranje er in mocht slagen ditrruaal de overwinning te behalen, dan worden de rollem cmgewisseld en komt Terneuzen 2 onderaan te staan. Een overwinninig van een van beide cluibs durven wij niet te voorspellen en zal er aan beide zijden hard gestreden moeten worden. OostburgBreskois Al staat Oostburg momenteel beter aan- geschreven dan Breskens, toch verwachten wij niet dat Oostburg er in zal slagen Bres kens een nederlaag toe te brengen. De Bres- sdaahders hebben nog altijd iefis aparts in hun strijd en de stugge verdediiging is wei in staat de aanvallen van OOstiburg af te slaan, temeer waar in de voorllinie van Oostburg schutters orttbreken en men vaak hulpeloos voor het doel komt te staan na een vrij behoorlrjk op- geizette aanvalspoging. HoofdplaatHulst. iHoofdplaat en Hulst staan gelijk in de rang lijst en zal het dus best kunnen gelbeuren, dat Hoofdplaat die iets zwakker moet genoemd worden t toch de meerderheid weet te behalen door het voondeel van eigen terrein. Beide clulbs hebfben nog de kans voor het behalen van het Afdeelinigskampioenschap en dit zal wel van imvloed zijn op het enthousiasme dat zij in hun spel zullen vertaonen. Een voar- spelling van overwinnaar of verlieizer, geven wij bij deze ontmoeting niet. DE MATCH EUWEALJECHIN. Het incident te Ermelo. Het is thanis een publiek geheim, dat de onaangenaime stoomis tijdens het spelen van de 21ste partij om het we rel dkampioensohap schaken te Ermelo, te wijten is geweest aan de amstandigtheid, dat Dr. Aljechin, die zon der het gebruik van stimuleerende mididelen niet zijn sterkste spel kan ontplooien, ditmaal de maat van zijn stimulans niet binnen zeke- re perken had gehouden. Met het gevolg, dat de toestand, waarin hij verkeerde, noch voor zijn partner, noch voor het publiek, verbor- gen kon blijven. In een en ander het was niet de eerste maal, dat er iets van dezen aard aan de hand was heeft het Euwe Aljechin Comitd aanleiding gevonden mede te deelen, dat het, moehten zich soortgelijke eventualiteiten wederom voordoen, de partij onmididellijk zal laten staken. Een geneesheer, door Dr. Aljechin geoon- sulteerd, heeft vastgesteld dat deze eenige rust noodig heeft wegens een lichte aandoe- ning van het hart en daarom zal de 22ste partij eerst Zondag a.s. te 's Gravenhage wor den gespeeld. Dr. Euwe heeft verklaard: le dat Aljechin juist dan sterk spel speeit, wanneer hij tot stimuleerende middelen zijn toevlucht heeft genomen; 2e. dat Aljechin venmoedt, in dien toestand door Euwe te worden onderschat; 3e. dat de pulblieke opninie ten opzichte van Euwe's prestatdes door hot bekend worden van Aljechin's methode ongunstig wordt be- invloed; 4e. dat tengevolge daanvan de amimo voor den wedstrijd bij Euwe afneemt. Intusschen: Het Ekiwe^Aljechin Oomite is waaJkizaam voor de prestatie van Dr. Euwe en voor het besdhaafd spelen om den hoogen titel. HOOGE PRLIZEN VOOR BOUW- EN WEILAND IN ZEELAND. Dezer dagen zijn verkocht eenige perceelen bouw- en weiland onder de gemeente Kapelle, Kloetinge en Kattendijke. De geboden pryzen liepen van 2000 tot f 3500 per H.A. en wareD dus zeer hoog, meldt de „Tel." Ook in andere deelen van Zeeland worden bij aankoop van grond hooge prijzen betaald. Hoewei het door de versehillende steun- maatregelen den landbouwer thans beter gaat dan enkele jaren geleden, terwijl ook de gun- stige weersomstandigheden en groote op- brengsten niet zonder invited ten goede zijn gebleven, kunnen deze hooge grondprijzen toch niet worden verklaard uit de huidige rentabi- liteit van grondbezit. Veeleer is hier te den- ken aan het verlangen om zijn geld te beleg- gen in vast goed. Verder zijn natuurlijk ook meermalen buitengewone omstandigheden op den prijs van invloed. Van Ter Neuzen: 20 Nov. Noorsch m.s. MARIE BAKKE, 2565, restant, Antwerp en Voor Sluiskil: 20 Nov. Duitsch m.s. AT LAS, 1311, stukg., Antwerpen. Van Sluiskil: 20 Nov. Zweedsch s.s. POR- TOS, 1071, cokes, Sundsvall. 21 Nov. Zweedsch s.s. FAGERVIK, 1083. cokes, Kalmar. Voor Riemen: 20 Nov. Eng. s.s. LUXOR, 3926, benzine, Batoem. Van Riemen21 Nov. Eng. s.s. LUXOR, 3926, restant, Hamburg. Van GentTer Neuzen: 20 Nov. Eng. s.s. BLACKCOCK, 226, stukg., Londen. Voor Gent: 20 Nov. Russ. s.s. KOMILES, 2255, hout, Leningrad; Zweedsch s.s. BARA, 521, hout, Wasa; Eng. s.s. DONA ISABEL. 290, kolen, Blyth. 21 Nov. Duitsch s.s. GILHAU1SEN, 2360 erts, Narvik; Eng. s.s. PTARMIGAN, 180, stukg., Londen; Russ. s.s. RION, 1766, hout, Odessa; Eng s.s. BITTERN, 939, stukg., Ant- werpen. Van Gent: 20 Nov. Nederl. s.s. REGINA, 224, ledig, Antwerpen; Nederl. m.s. VESTA. 96, cement, Torquay; Eng. s.s. GROSVENOR, 98, ijzer, Wick; Spaansch s.s. RAMON, 1376, ledig, R'dam. 21 Nov. Oostenr. s.s. WIEN, 2389, ledig, Antwerpen; Letl. s.s. BARTAVA, 461, pyriet. Oscarsham; Spaansch s.s. JOSINA, 1841 cokes Livona; Deensch s.s. GERDA-TOET 1167 fosfaat, CharlotstetownSpaansch s.s. EL NEPTUNO, 2131, ledig, Antwerpen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 2