Landbouwberichten GEMEENTERAAD VAN AXEL. trcipenmacht en vele vliegtuigen aan den Nij] te beschikken heeft. En tenslotte is het niet de eerste maal, dat Engeland zich in Egypte tegenoyer dergelijke moeilijkheden ge- steld ?iet. Dit alles verandert echter niets aan het feit, dat de ontwikkeling van de politieke si- tuatie in Zlgypte voor Engeland zeer onaan- genaam is. Zij beteekent ongetwijfeld een ver- zwakking van de Engelsche positie niet slechts in Bgypte, maar ook in het conflict met Italie. (Auteursrecht V.P.B.) (Nadruk venboden.) HOOFDBESTUURSVERGADERING VAN DE ZEEUWSCHE LANDBOUW MIJ. Maandagmiddag vergaderde in hotel Cen- traal te Goes onder voorzitterschap van den heer Mr. P. Dieleman, het Hoofdbestuur der Z. L. M. De voorzitter verwelkomt o.a. den heer Stoutjesdijk, te Tholen, die ondanks zijn hoo- gen leeftijd aanwezig is, de heeren Jhr. van Vredeniburch, Ir. Stevens (inspecteur van den Landibouw), de heer D. J. Dees te Ter Neuzen, den heer Hanken (dien spr. feliciteert met de hem venleende en door hem wel verdiende ko- ninklijke onderscheiding), en de adviseurs de heeren Stehouwer, Oivinge en Bosima. Mededeelingen. De voorzitter doet nu verschillende mede deelingen. Zaadteelt. De drie Centrale Landbouw-or- ganisaties hebben bij den Minister van Econo- rnische Zaken een voorstel ingediend tot het steunen van de teelt van radijs-, spinazie-, blauwmaan- en kool- of raapzaaJd. De regeling voor koolzaad is inmiddels reeds in werking getreden. Aanigedrongen is nog op maatregelen voor maanizaad en mosterdzaad. Uitvoercontrole uien. De uitvoercontrole op uien zal worden opgedragen aan een com- missie waarvan 4 leden-exporteurs en 1 lid- producent door het U.C.B. zullen worden aan- gewezen, terwijl de drie Centrale Landbouw- Organisaties tezamen nog 3 producent-leden ter benoeming zullen kunnen voordragen. De heeren Dees, Scheele en de Putter zijn nog niet voldaan over deze regeling. Zeeland wordt niet vertegenwoordigd. Geijverd zal nog worden voor een Zeeuwschen vertegenwoordi- ger. Invoer vleesch. Hoewel de invoer van vleeseh wel eenigszins is afgenomen, achtte het Dag. Ibestuur deze todh nog van zoodani- gen amvang dat het Landbouw-Oomite werd verizocht pogingen in het werk te stellen am deze invoer te doen vermlnderen. Met het oag op het vooruitzidht dat de vleeschprijzen waarschijnlijk sterk zullen da- len, hebben de 3 Centrale Lanidlbouw-organi- saties een verzoek tot den Minister van Land- bouw en Visscherij gerioht om asoo spoedig mo- gelijk weer vee uit de markt te nemen en den invoer van vleesch zooveel mogelijk te beper- ken. Beperking spekproductie. 'Het Dag. bestuur heeft zich vereenigd met een rapport van de Holl. Mij. van Landbouw t.a.v. de beperking van de spekproductie, mits de huisslachting en het mesten van oude beeren en zeugen mogelijk blijft zonder verhooging van de hef fing. Verlaging vaste lasten. Het Dag. Bestuur heeft er b(j de regeering op aangedrongen zoo spoedig mogelijk voorstellen in te dienen tot verlaging der vaste lasten. Tuinbouwcommissie der Z. L. M. In ver- band met de aansluiting van verschillende tuinhou'wvereenigingen bij de Z. L. M. is de Tuinbouwcommissie der Z. L. M. gereorgani- seerd. De verschillende tuinibouwvereenigin- gen hebben elk een lid in de commissie aan- gewezen. Herclassificatie gemeenten. In verband met de nieuwe vaststelling van de classifica- tie der gemeenten welke niet in alle opzich- ten logisch en redelijk kan worden geacht, heeft het Dag. Bestuur het Landbouw-Comite verzocht een ondenzoek te doen instelien naar de maatstaf welke de Regeering heeft aange- legd bij deize vemieuWde vaststelling. Beperking pluimveestapel. Eertijds heeft de Z. L. M. in samenwerking met de V. P. Z. een schrijven geric-ht tot den heer Regeerings- commissaris voor de Pluimveehouderij, waar- bij werd verzocht geen uitvoering tie geven aan de plannen tot beperking van den hoen- derstapel op lanibouwibedrijven bcven de 20 H.A. De Regeering heeft echter medegedeeld, dat de betreffende voorsehriften, hoewei nog niet tot uitivoering gebraoht, op zichzelf niet onbillijk kunnen worden geacht, daar de ak- keTbouwtoedrijven in de zeakleistreken in meerdere mate van de steunmaatregelen voor bepaalde gewassen profiteeren dan de zand- bedrijven. Het Dag. Bestuur heeft zich met dit stand- punt niet kunnen vereenigen, daar z.i. door 't uitsluitend ondebbrengen van de eierproductie op de zanjdibedrijven, waar veelal in belang- rijke mate met buitenlandsch krachtvoer wordt bijgevoederd, de productie juist wordt bevor- derd in die bedrijven, welke de hoogste pro- ductiekosten hebben, terwijl met een beper king van de productie op de grootere bedrij ven op de klei, de kleine bedrijven op het zand in geenendeele geholpen zijn. Vetweiderij. Daar de vleesohproductie van Nederland den laatsten tijd in een uitzomderlijk slechte positie verkeert en de prijzen van het vleesch in de naaste toekomst eerder zullen dalen dan stijgen, heeft het Dag. Bestuur ver zocht pogingen aan te wenden opdat de hef fing zoowel op varkensvleesch als op rund- vleesch wordt verthoogd en deze heffingen ten goede koimen aan het Landbouwcrisisfonds. Door de heffing op varkensvleesch in ver- houding hooger te stellen dan die op rund- vleesch kan de consumptie van rundvleesch worden bevorderd. De heer W. de Buck vreest, dat door ver hoogde heffing de consumptie zal afnemen. Dan betaal't de vetweider of de veehouder het gelag. De Voorzitter meent, dat door de dalende prijzen een verhoogde heffing billijk is. De heer Dorst gelooft niet, dat de detail- prijs van het vleesch zal strjgen. Bestryding rundertuberculose in Nederland. Hoewel het Dag. Bestuur overtuigd is van het groote nut eener vrijwillige bestrijding van de rundertuberculose door de veehouders, werd igemeend, dat onder de huidige omstandighe- den gteen offers voor dat doel van hen kunnen worden gevraagd. De heer Stehouwer zet de gelegenheid die er momenteel bestaat voor t.to.c.-bestrijding onder het rundivee uiteen. De heer Leenhouts meent, dat deze materie meer thuis behoort bij den veeartsenijkundigen dienst en niet bij de veehouderij-cenfrale. De heer Stehouwer zet het verschil uiteen tusschen de regeling voor vereenigingen die rijkssubsidie krijgen eh voor de andere. De heer Haak gelooft dat de zaak voor Zee- land van groot belang is. Toestand kleine landbouwbedrijven. Het Dag. Bestuur is van meening, dat bij de hulp- verleening aan de kleine bedrijven spefciaal aandacht dient te worden besteed aan de ver- strekking van crediet aan de klein-landibou- wers, terwijl daamaast voldoende arbeidsgele- genheid in het leven moet worden geroepen, waanvoor de benoodigde gelden zoo noodig uit 't Landbouwcrisisfonds behooren te worden geput. [Het Dag. Bestuur is van oordeel dat bij de toewijzing van varkens, kalveren, koeien, bie- ten enz. de kleine bedrijven werden ontzien, doch dat mag niet zoover gaan dat van de grootere bedrijven de bestaansmogelijkheid zeer wordt bemoeilijkt. Besloten werd nogmaals bij de Inspectie der Wterkverschaffing er op aan te dringen dat ook kleine landbouwers in de Rijkssteunrege- ling kunnen worden opgenomen. De heer Stevens zegt, dat in lang niet alle gemeenten gabruik wordt gemaakt van de re geling om klein-landbouwers in de werkver- schatffing op te nemen. Het komt nu slechts sporadisich voor. Maar de gemeenbabesturen zijn in dezen autonoom. Men moet ook niet vergeten, dat het klein-bedrijfje, wanneer de eigenaar in de werkverschaffing zit, er tech- nisch op achteruit gaat. Repelpremie. De heer Haak wil handen- arbeid bij het repelen van vlas verplichtend steUen, uit een oogpunt van werkloosheidsbe- strijding. De heer Dorst ontraadt dit. Voor andere gewassen doet men dat ook niet. (De heer Haak acht dit toch van groot be lang. De Voorzitter meent, dat wat de heer Haak wil, een aparte kwestie is. Voor repelen met de hand dient loontoeslag gegeven te worden. De heer P. Scheele is voor repelpremie, om in den winter de goede arbeiders aan de be drijven te binden. 'De heer S. J. Gast wil met de hand of machinaal repelen aan de bedrijven overlaten. Anders komen de arbeidersorganisaties weer met allerlei eischen. Bedryfsleven. Het Dag. Bestuur heeft zich nogmaals tot het Landbouw-Comite gewend in een uitvoerig geargumenteend schrijven, waarin stelling wordt genomen tegen het op- richten van bedrijfsraden in den landibouw, wanneer dit van bovenaf wordt opgelegd, ter wijl de huidige tijdsomstandigheden allerminst gedogen dat de bedrijven nieuwe lasten wor den opgelegd, terwijl nog bovendien een be- drijfsraad voor een gedeelte van Zeeland on- gewenscht wordt geacht. De zaak wordt urgent, nu er een commis sie is benoemd. Het Dag. Bestuur zal zich door een bureau hierover laten inliohten. Richtprijzen ak ke r bou wge vvassenAange- zien dit jaar de oogstresultaten minder goed zijn dan het vorige jaar, zijn verschillende richtprijzen, welke vastgesteld zijn naar de hooge ophrengsten van verleden jaar ontoe- reikend am een loonenid akkerbouwbedrijf te waarboi^en. Het Dag. Bestuur heeft dan ook het Landbouw-Oomite verzocht pogingen aan te wenden, dat de richtprijzen voor de akker- bouwgewassen zullen worden verhoogd. Voor de maatregelen ten behoeve van het akkerbouwbedrijf heeft het Dag. Bestuur be paalde richtlijnen aangegeven voor de onder- scheidene gewassen. Nederl. Veehouderij-Centrale. Een der aan- gesloten organisaties heeft het Landbouw-Co mite verzocht er op te willen aandringen. dat bij eventueele reorganisatie van de Veehoude- rij-Centrale, het aanvoerapparaat dier instel- ling blijft behouden. Het intact houden van dit aanvoerapparaat wordt van het grootste belang geacht. Het Dag. Bestuur heeft zich met dit stand- punt niet kunnen vereenigen. Veeleer moet er naar worden gestreefd dat door accijnshef- fing prijsregelend wordt opgetreden, overi- gens late men de prijsbepaling over aan vraag en aanbod bonder inmenging van Qverh'eids- wege, al moet het worden betreurt, dat dan de uitbetaling naar kwaliteit komt te ver- vallen. Aardappelsteunregeling. Ten aanzien van de denaturatie van consumptieaardappelen van de klei kan worden opgemerkt dat deze toeslag, die vanaf 1 Felbr. 1936 is vastgesteld op f 1,50 per 100 K.G., ook geldt voor de z.g. bonk en". (Bij het Landbouw-Oomite werd er op aan gedrongen dat bij de aardappel-steunregeling voor 1936 de imipopulaire heffing van f 30 komt te vervallen met behoud van den dena- turatietoeslag. Door deze heffing worden niet alleen de pro- ductiekosten verhoogd, maar het wordt niet juist geacht alleen voor de aardappelen een dergelijke heffing toe te passen, terwijl dit niet het geval is met andere gewassen. Voorts is het Dag. Bestuur van meening, dat de aard- appelteelt kan worden gelimiteerd tot een oppervlakte gelijk aan die van 1935. Urgentieprogramma landbouw. Besloten werd aan het Landbouw-Comite te verzoeken met kracht aan te dringen op handhaving der verhoogde monopolieheffingen, daar deze de basis vormen voor een loonend akkerbouw bedrijf. Pachtvraagstuk. Aan de Tweede Kamer werd verzocht het ontwerp-pachtregeling in te trekken of desnoods het te verwerpen, met verzoek aan de regeering zoo spoedig moge lijk een nieuw ontwerp in te dienen, dat reke- ning houdt met de bezwaren en wenschen in het verzoekBChrift geuit, dan wel door amen- deering op het huidig ontwerp dit grondig te veranderen in den vereischten zin. Export consumptieaardappelen. Een der afldeelingen verzocht te willen bevorderen dat de vastgestelde minimummaat van 50 m.M. voor export van eonsumiptieaardappelen naar Belgie komt te vervallen daar deze maatregel funest is voor den export. Uit het ingewonnen advies is gehleken, dat deze maatregel vooralsnog niet kan worden gemist, daar de belangen der pootgoedtelers door opheffing ten zeerste zouden worden geschaad. De heer De Butter wil toch de minimum maat van 50 m.M. op 40 m.M. hrengen. Er zijn meer telers voor consumptie- dan voor pootgoedaardappelen. Wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen. Er heeft nu ook fraude plaats. De heer Dorst zegt, dat de uitvoer van poot- aardappeien van enorme beteekenis is, zelfs in Oct. grooter dan van consumptieaardappe- 1 len. We moeten voorkomen, dat andere re- j geeringen door omze knoeierij maatregelen i zouden nemen om ons product te weren. !De heer De Putter blijft bij zijn standpunt. Door wijiziging vain de maat zouden er meer consumptaeaardappelen over de grens kun- nen. Spr. betoogt, dat de zaak eenzijdig door !de N.A.K. in 't belang der pootgoedtelers is ge re geld. De heer Dorst wijst er op, dat de uitvoer van consumptie-aardappelen naar Belgie is I geconitingenteerd. Daarom is het beter de be langen van de pootgoedtelers te beschermen. Grondbelasting. De drie Centrale Land- bouworganisaties hebben een schrijven gezon- den aan den Minister van Finaneien, waar in wordt verzocht om de werking en toepas- sing der grondbelasting, welke onbillijk wordt geacht, in studie te nemen en ten spoedigste te komen met voorstellen tot afschaffing of althans ten minste tot hapiening en vermin- dering van deze belasting. Verlichting boerenwagens. In de nieuwe voorsehriften van de Motor- en Rijwielwet is bepaald dat ook boerenwagens moeten zijn voorzien van een 3tal lantaarns van een half uur na zonsondergang tot een half uur voor zonsopgang. Deze voorsehriften brengen groote practisChe bezwaren voor het land- bouwibedrijf mede. Het Landbouw-Comite heeft een poging aangewend om wijziging van dit voorschrift te verkrijgen in dien zin dat deze bepaling eerst van kracht wordt gedu- rende het tijdvak van 1 uur na zonsondergang tot 1 uur voor zonsopgang. Dit verzooek is afgewezen. Een advies van de K.N.A.C. zal worden gevraagd, of het mogelijk is uitzon- dering te maken voor de tertiaire wegen. De heer Hartog merkt op, dat alle lantaarns op boerenwagens uitgaan. Spr. en de heer Gast achten de K.N.A.C. niet het aangewezen lidhaam om hieraan advies te vragen. De Voorzitter merkt op, dat maatregelen noodig zijn voor de veiliglreid. Gevraagd wordt of ook zaaimachines en sledep voertuigen zijn. De Voorzitter meent van wel. Verschillende heeren bevestigen, dat alle lantaarns op boerenwagens op hobbelige we gen tijdens het rijden uitgaan. De heer Van Nieuwenhuijzen te St. Philips- lanid zou een prijsvraag willen uitschrijven voor een deugdelijke verlichting van boeren wagens. Protesteeren helpt niet. De zaak wordt aan het H. B. overgelaten. Beperking melksteun. Het Dag. Bestuur is van oordeel dat het niet meer dan billijk kan worden geacht dat degenen die gedupeerd zijn door het uitstel tot invoering van de beper king melksteun op de een of andere wijze worden sdhadeloos gesbeld. Een schrijven hier over werd aan het Landbouw-Comite gezon- den. Toewijzing mestvarkens aan de provineie Zeeland. Het Dag. Bestuur heeft met voldoe- ning vernomen dat de drie Centrale Land- bouworganlsaties besloten am er bij de Ned. V eehouderij een trale op aan te dringen de toe wijzing van mestvarkens aan de provineie Zeeland te verhoogen en dat zij zich kunnen vereenigen met het voorstel o.a. van de Z. L. M. om bij de toewijzing van mestvarkens eerst de huisslaohtingen en de kleine bedrij ven veilig te stellen en op de overblijvende varkens eventueei een aftrek toe te passen. (Het aantal Varkens dat aan Zeeland is toe- gewezen dient aanzienlijk verhoogd te wor den. Toewyizing kalveren 1935. Ten aanzien van de kalvertoewijzing 1936 wordt het ge- wenso'ht geoordeeld geen onderscheid te ma ken tusschen een toewijzing van vaars- en van ongeregistreerde stierkalveren. In verband met de mededeeling van den Minister van Landibouw en Visscherij dat de melksteunbeperking in elk geval begint, wordt een afzonderlijke toewijzing van vaars- en stierkalveren ook niet noodie geoordeeld. Verplichte castratie van stierkalveren. Aan den Minister van Landbouw en Visscherij werd verzocht een verplichte castratie van deze stierkalveren voor 1936 niet goed te keuren. Benoemingen. Mej. J. Dekker te Borsselen wordt per 1 Jaauari voor vast benoemd als leerares in de iandbouwhuisihoudkunde. Tot adviseerend lid der Z. L. M. wordt be noemd de heer Ir. C. J. Droogendijk, rijksland- bauwconsulent. Aan den heer W. L. Klompe te Tholen wordt op zijn verzoek ontslag verleend als lid der werktuigencommissie. Tot zijn opvolger wordt benoemd de heer J. A. Stols te St. Philipsland. Deize commissie wordt uitgebreid met den heer C. de Feijter te Bosohkapelle. De huidige samenstelling der tuinbouwcom missie wordt goedgekeurd. Ze bestaat uit de heeren H. van Toledo te Haamstede, voor zitter, M. Wattel te Middelburg, secretaris, Ir. B. Bosma te Goes, adv. lid, P. J. J. Dekker te Wiemeldinge, M. Arendse te Gapinge, Th. A. Vogelaar te Kraibbendijk, A. v. d. Graaff te Biezeiinge, C. v. d. Vliet te Kapelle, J. A. Mol te Kapelle, L. Bom te Ierseke, L. v. d. Velde te Wemeldinge, en S. de Visser te Katten-. dijike. Tot lid der commissie voor het landbouw- huishoudonderwijs wordt benoemd de heer W. J. van Schelven te Zierikzee, als vertegen- woordiger van den C.B.T.B. De begrooting voor 1936 wordt vastgesteld. Hie-rin is verwerkt een korting van 5 pet. op de salarissen, met dien verstaride, dat de eerste f 1000 hiervan vrij blijft. Besloten wordt, aangezien er gebrek aan ruimte in het Landbouwhuis is, en verschil lende instellingen elders zijn ondergebracht, het Dagelijksch Bestuur te machtigen een pakhuis achter het Landbouwhuis te verbou- wen tot een nieuw bijgebouw en centrale ver- warming, zoowel in het landbouwhuis als in het nieuw te stichten gebouw aan te brengen. Besloten wordt verder aan het boekhoud- bureau der Z. L. M. een afdeeling toe te voe- gen, n.l. de accountantsdienst der Z. L. M. voor vereenilgingen op het gebied van land- en tuinbouw. Economisohe voorlichtingsdienst. De heer Ir. C. Stevens, inspecteur van den ecanomischen landbouwvoorlichtingsdienst te 's-Gravenhage gaf d'aarna een uiteenzetting van dezen dienst. De landbouwvoorlichtingsdienst had tot heden een meer technischen inslag. Dit kwam omidat tijdens de vorige crisis in de tachtiger jaren de landbouw niet op voldoend technisch peil stond. Maar gezien de tijds omstandigheden moet er nu veel meer ge- beuren. De taak van de consulenten van den nieu- wen dienst isle. de regeering voorlichten omtrent de bedrijven; 2e. studie maken van de financdeele uibkomsten der land- en tuin- bouwibedrijven, 3e verklaring geven van de crisis-maatregelen voor de land- en tuinbouw- vakonderwijzers, 4e. verzamelen van de gege- vens voor en de controle op de gegevens voor het lanidbouwveirlslag; 5e. samenwerking met andere consnlenten teneinde te komen tot een meer rationeele bedrijfsvoering. Van deze punten ach't spr. punt 2 voorloo- pig het voomaamste. Het werk der boekhoudbureaux acht spr. •van zeer groote beteekenis. In 19231924 stonden er 852 bedrijven onder controle van deze bureaux met een oppervlakte van 31.000 H.A. In 19331934 waren het 5404 (eigen- lrjk 6797) bedrijven met een oppervlakte van 134.000 H.A. Toch geven deze bedrijven niet een juist beeld van den Nederlandschen land- en tuinlbouw, aangezien de meeste van deze gecontroteertde bedrijven vallen in de groep van 1050 H.A., terwijl de meeste landgebrui- kers zitten in de groepen van 1-5 en van 5—10 H. A. iDe consulenten zullen de gegevens van de landlbouwboekhoudbureaux aanvullen, en met deze bureaux samenwerken. In ei'k landbouw- gebied zullen een paar typen bedrijven wor den uitgezocht. Daarvan zal een boekhou- ding worden aangelegid, zoodat men krijgt niet alleen financieele, maar ook landbouw- kurndige gegevens. Men zal dus het bedrijf in alle onderdteelen te zien krijgen. Hieruit zul len allerlei conolusies. zijn af te leiden. Het onitwerp-lboekhouding isi niu gereed. Het is de bedoeling daarmee met het boek- jaar 1936'37 te beginnen. Er is volgens spr. geen gevaar, dat de con sulenten van den nieuwen dienst zullen treden op het terrein van de oude rijkslandbouwcon- sulenter:. Deze laatste hebben een voile taak. De laatste jaren hebben we gezien een spe- cialisatie op het gebied van land- en tuinbouw. Daardoor iis wel eens naast el'kaar gewerkt. Daarom zal d'e nieuwe dienst coordineerend werken en streven naar samenwerking tus schen de verschillende consulenten in een be paald ambtsgebied. De loonbijslag in de land- en tuinbouwbedrijven. Hierna kwam in bespr eking de regeling van de tew-rkstelling van anbeideis met be- hulp van loontoeslag in dt bedrijven. De heer P. Scheele merkt op, dat vodr alle dingen noodig zijn voldoende prijzen voor de landlbouwproaucten om in de bedrijven te doen wat noodig is. Verder vraagt spr. of het kleinbedirijf niet te steunen is met dezen loon bijslag. Ir. Stevens antwoordt, dat over het klein- bedrijf reeds veel is geschreven en gestudeerd. Maar een oplossing is nog niet verkregen. Al les stiui't af op de finaneien. Noch voor uit- breiding van de werkverschaffing, noch voor verhooging van steun voor de klein-bedrijven bjv. voor de eierste 1000 K.G. tarwe is geld aanwezig. Bij werkverschaffing moest zelfs rouleering worden toegepast. Misschien zal het moeten komen tot vermindering van steun voor de groote bedrijven, teneinde daardoor de kleine bedrijven iets extra's te geven. De Nederlandsche landibouw zal moeten worden omgevormd in autarkischen zin. De heer P. Scheele meent, dat de steun voor het grootbeidirijf niet kan worden ver- minderd. Todh voert spr. nogmaals het pleit voor d'e klein-landbouwers, deze nijvere groep menschen. De heer Leenhouts te Retranchement vraagt of de proef met den bijslag na 1 Januari wordt voortgezet en welke normen zullen gelden. Zal ook hier een rouleeringssysteem worden toegepast? Spr. betireurt dit systeem. De steunreigeling kost toch ook geld De heer Stevens geeft in overweging alvast werk te maken van de loonnormen 1 Jan. 30 April. Spr. kan niet positief zeggen, of de bijslagregeling wordt voortgezet. Ze wordt nu nog zeer weinig toegepast. Ook hier zul len voor het Rijk de finaneien een woordje meespreken. Zal de regeling wat beteekenen, dan zal ze veel geld kosten. En omgekeerd, kan er weinig voor besohikbaar gesteld wor den, waarom zal men de rompslomp dan over- hoop halen? Spr. erkent dat op het platfeland het ver schil tusschen werkverschaffingsloon en steunregeling niet groot is. Is rouleering in een bepaalde gemeente niet voordeeliger, of zelfs duurder dan moet men dit aan het Departemenit mededeelen. De heer Dorst ziet een tegenstrijdigheid tus schen de rationalisatie van het bedrijf, dus ook besparing op de loonen, en de loonbijslag- regeling. Van de laatste regeling verwacht spr. niet veel. Dorschen met de vlegel is on- economisch. Laat men liever draineeren. De heer Stevens iziet geen tegenstrijdigheid en begrijpt niet, dat niet meer boeren met steun van het gemeenbebestuur draineeren, slooten graven, grasland omspitten. De heer Gast zegt, dat dit volgenden win ter op SohOuwen wel anders zal zijn. Door de arbitrage, die loonsverhooging meebracht, zul len de boeren daar wel overgaan tot ontslag van vast personeel. Daar zai volgenden win ter wei met steun gadraineerd worden. De heeren Scheele en Van Nieuwenhuijzen verzekeren dat er wel gedraineerd, enz. wordt, maar men kwam niet aan den toeslag toe, ge zien de normen, De heer Stevens zegt, dat van de 109 ge meenten in Zeeland er maar vijf aan de rege ling meewerkten. De heer v. d. Zande te Nieuwerkerk vindt het eenvouJdiger, dat men met steun van het gemeentebestuur een weinig laat spitten, enz. De heer Stevens kan begrijpen, dat ge meenten, die geen bijdrage ontvangen uit het werkloosbeidssubsidiefonds, niet toetraden. De heer Leenhouts acht de regeling wel van belang voor het voorjaar. Dan zijn er de meeste werkloozen. Spr. adviseert spoedig de normen voor de maanden Jan.-April vast te stellen. Een motie. De Voorzitter brengt in bespreking een motie, ingeizonden door de afd. Tholen en St. Philipsland, waarin gevraagd wordt den land bouw te ontheffen van de sociale lasten. Wordt gerenvoyeerd naar het Dagelijksch Bestuur. Ook is ingekomen een schrijven van den heer Boot te Haamstede waarin geprotesteerd wordt tegen de arbitrate loons-uitspraak. Ge vraagd wordt de regeling voor de crisis-orga- nisatie z66 te wijzigen, dat geen arbitrage kan worden opgelegd, als er geen geschil is. De Voorzitter zegt, dat het Dagelijksch Be stuur zal vragen de oude redactie terug te krijgen. Eerst dient de arbitrage in eigen kring beproefd te worden. Pas als alle mid- deien gefaald hebben, dient 'n arbiter van bui- ten er in gehaald te worden. Ook verleden jaar is in Zeeuwsch-Vlaanderen het loon bij arbitrage te hoog bepaald. Ook deze zaak wordt aan het Dagelijksch Bestuur overgelaten. De Voorzitter deelt mede, dat het in de be doeling ligt in alle krinigen in December weer een groote vergadering te beleggen. Daar kunnen o.a. ook de crisismaatregelen worden besproken. De heer P. Scheele klaagt over het uitiblij- ven van de poter-uitbetaling 1934 en over de late toezending van bieten-garanties. Ook zijn verschillende onnauwkeurigheden ge maakt. Verder vraagt spr. spoedige mede deeling der teeltregeling voor de verschillende gewassen. Het seoretariaat zal dit verder behandelen. De heer Hartog wil trachten de garanties te krijgen, waar ze noodig zijn, niet in de kas van het landbouwcrisisfonds, maar in die der boeren. De heer Dorst antwoordt, dat er altijd nog boeren hun belang niet hebben begrepen, en de garanties niet hebben overgedragen of terug gezonden. Het is echter een klein be- drag. Spr. adviseert daarvan geen werk te maken. De heer Stoutjesdijk dankt voor de vriende- lijke wooriden tot hem gericht en wenschte de Z.L.M. en den Voorzitter het goede toe. Ook de heer Hanken spreekt woorden van dank voor de hem gebrachte gelukwenschen. Spr. geeft de verzekering, dat hij gaame zal werken in het belang der Z.L.M. Hierna sluiting. Vergadering van Dinsdag 5 November 1935, aes namiddags 2 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, P. J. van Bendegem, A Th. 't Gilde, A. P. Essel- brugge, A. van 't Hoff, P. de Jonge, B. Seghers, C. Hamelink, C. van Bendegem, J. Fanoy, A. P. de Ruijter, F. Dieleman en de Secretaris J. L. J. Maris. Afwezig de heer C. Th. van de Bilt. (4. Slot.) HOOEDSTUK X. Landbouw. 257. iSubsidden ten behoeve van de vee- teelt. 50. 258. IPnemien en andere kosten van mark- ten. 50. HOOFDSTUK XI. Handed en nijverheid. 262. Subsidien voor openbare middeien van vervoer. 50. De heeren 't Gilde, P. J. van Bendegem en De Jonge verzoeken aanteekening, tegen dezen post te hebben gestemd. 263. Subsidie aan werkloozenkassen. 8800. -264. Kosten van de districtsaibeidslbeurs en van de arbeddSbemiddeling. 536. 265. Bijdrage aan andere gemeenten in deze kosten. 50. 266. Kosten ter zaike van verzekering, pen- siionneering enz. van amibtenaren en beamb- ten. f 86. 267. iSubsidie en andere kosten ter bevor- dering van vreemdelingenverkeer. 100. De heer VAN 'T HOFF verzoekt, de be- handeling van het voorstel van Burgemeester en Wlethouders tot het voteeren van 100 sub sidie voor de V. V. V. aan te houden tot een beslissing zal zijn genomen betreffende een eventueele verlaging van de vermakeiij-kheids- belasting. De VOORZITTER vreest, dat daartegen bezwaren bestaan. Persoonlijk heeft spreker er geen bezwaar tegen, dezen post aan te houden. De beide door den heer Van 't Hoff genoemde kwesties zitten feitelijk aan elkaar vast, en het lijkt hem het beste, af te wach- ten, welke strooming er te dezen aanzien in den raad is. Aan de andere zijde is de zaak zoo, dat indien de ver-makelijMieidsbelasting gehandhaafd blijft, het naar zijn meening wel van belang zal zijn, dat de V. V. V. tegemoet gekomen wordt. Burgemeester en Wethouders stellen dezen post voor, als een kleine com- pensatie ten opeichte der V. V. V. Deze ver- eeniging is voor de gemeente van groot be lang. 'Het is algemeen erkend, dat ze be- staansrecht heeft, en veel voor de gemeente presteert. De heer VAN 't HOFF merkt op, dat hij, indien mogelijk, toch liever de behandeding van de te voteeren subsidie zou zien uitge- steld, tot omtrent de al of niet verlaging van de vermakelijkheidsbelasting een besluit zou zijn genomen. Hij is er tegen, dat indien deze belasting zou worden verlaagd, de V. V. V. een voordeel zou hebben, waarom niet gevraagd is. Dit zou immers het geval zijn. Indien de vermakelijkheidsbelasting naar beneden ging, en de subsidie zou gehandhaafd worden, kreeg deze vereeniging een extra vergoeding. De heer OGGEL is van meening, dat deze post dan aan het eind der begrooting zou kurrnen worden behandeld. De heer C. VAN BENDEGEM deelt mede, zicih aan te sluiten Ibij de woorden van den heer Van 't Hoff. Het is niet uitgesloten, dat de vermakelijkheidsbelasting wordt verlaagd en dan zou men voor het geval komen te staan, dat de V. V. V. dulbbel kreeg. Immers ten eerste door de verlaagde venmakelijk- heidshelasting en in de tweede plaats door de subsidie. De vereeniging zou dan een portie krijgen, waarom ze zelf niet gevraagd had. De bedoeling van de vereeniging is geweest, een tegemoet'koming, of restitutie, te krijgen voor de plaatselrjke belasting, die zij bij het geven van het concours moest betalen. Daarom kan spreker zich ook aansluiten bij hetgeen de heer Van 't Hoff heeft gezegd. De VOORZITTER is van meening, dat dus eerst omtrent de verlaging van de vermake lijkheidsbelasting zou dienen te zijn besloten, alvorens deze post onder de loupe kan wor den genomen. De heer C. VAN BENDEGEM bevestigt dit. Zulks is weliswaar in tegenstelling met de af- spraak, doch hij acht dit in dit geval geen bezwaar. De heer't GILDE acht dit geen goed stand punt. Naar zijn meening is het foutief en prin- cipieel onjuist, deze zaken aan elkaar te ver- binden. Naar sprekers meening dient men deze afzonderlijk te beziem. De subsidie aan de V. V. V. heeft met de vermakelijkheidsbelasting niets uit te staan. Het geval is hier zoo, dat de gemeente aan de V.V.V. een douceurtje wenscht te geven van 100. De VOORZITTER is van meening, dat het geen bezwaar is, deze twee kwesties tegelijk, rrjet elkaar is verband, te behandelen. Eerst dient dan te worden vastgesteld de heffing van de vermakelijkheidsbelasting, en daama de subsidie voor de V. V. V. De leden hebben dan de gelegenheid zich hieromtrent te uiten en hun stem te motiveeren. De heer 't GILDE acht het veel zuiverder, deze twee zaken gescheiden te behandelen. Naar zijn meening is het niet noodig, deze aan elkaar te koppelen. De VOORZITTER meent, dat het geheel in de lijn van het verloop dezer zaak is, bij de vaststelling van de vermakelijkheidsfoelas- ting met de vaststelling der subsidie voor V.V.V. rekening te houden. De heer C. VAN BENDEGEM licht nader toe, op het standpunt te staan, dat, indien de vermakelijkheidsbelasting niet zou worden verlaagd, het verzoek der V. V. V. zou kun nen worden behandeld. Zou de vermakelijk heidsbelasting worden verlaagd en de V.V.V. eveneens 1000 subsidie ontvangen, dan kreeg deze vereeniging een duibbele portie, hetgeen niet de bedoeling is. De behandeling van deze post wordt aan- gehouden tot omtrent de heffing der belas ting op tooneelvertooningen en andere ver- makelijkheden een besluit zal zijn genomen. 268. Bureaubehoeften voor agentschap der anbei'dsbetmiddeling. 25. HOOFDSTUK XII. Belastingen. 276. Kosten van toezicht op en invordering van plaatselijike belastingen. 25. 277. Teruggave van belasting. f 50. 278. Belooning der schatters en herscihat- ters van de huurwaarden der localiteiten. waanvoor vengunning voor den verkoop van stenken drank in het klein is verleend. 10. 279. Aandeel van het rijk in (het hotelver- gunnings- en verlofsrecht. 250. (HOOFDSTUK XIII. Bedrijven. 3. Gabbedrrjf. 294. Kosten ter zake van verzekering, pen- sionneering enz. van ambtenaren en besmb- fcen. i 2699,94. 295. Rente van geldleeningen ten laste van hoofdstuk XIII 3 komende. 13.587,81.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 6