Kerknieuws Sport Laatste Berichten Gemengde Berichten TER NEUZEN, 20 NOVEMBER 1935. HERBENOEMING BURGEMEESTER. NOODZAKELIJKE VERBETERING VAN BRUGGEN TE SAS VAN GENT. HOEK. VOETBAL. SCHAKEN. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. RECHTSZAKEN. gewapenden uit het sultanaat Biroe aange- meld, dat het heele gebied langs den rand van de hoogvlakte en ten Z.O. van Makalld langs het meer Juliette tot aan de Italiaansch- Fransche grens bij Daddato bestrijkt. De hoofden van Biroe boden hun onder- werping aan, waarmee zij hemieuwd uitvoe- ring gaven aan het verdrag, dat zij 1 Januari 1904 met Italie hadden gesloten. Zij verzochten met hun gewapenden deel te mogen nemen aan de verdere operaties tegen de regeering te Addis Abeba. VAN HET NOORDELIJK FRONT. De posltie van ras Seyoem in Tembien. Ras Seyoem, de Abessijnsche aanvoerder aan het N. front, heeft een omtrekkende be- weging gemaakt, waarbij hij de flank der Italianen bedreigt. Verkenningsvliegtuigen konden de positie der Abessijnen vaststellen in het O. van de streek van Tembien, ongeveer 20 mijl ten N.W. van Makalle en 10 tot 15 mijl ten N. van de rivier Takazze, waarlangs thans de Italianen hun frontlinie inrichten. Het leger van ras Seyoem begint zich volgens deze be- richten, in een bergachtige streek in een stra- tegisch gunstige stelling. De sterkte van zijn troepen werd geschat op 30.000 man. Men gelooft, dat zijn troepen modeme wa- pens hebben. De Italianen zijn dus genood- zaakt hun front niet alleen naar het Zuiden, doch ook naar het N.W. te richten. Drie colonnes van het inboorlingenleger zijn naar de bergen van Tembien getrokken om het hoofd te bieden aan ras Seyoem's bedreiging, welke wellieht de gevaarlijkste is, sedert het uitbreken der vijandelijkheden. Intusschen moet ras Kassa zich ten Z. van de Italiaansehe troepen bevinden. Zijn positie is nog niet vastgesteld. Een vliegtuigoperatie op groote schaal. De oorlogscorrespondent van het D.N.B. meldt uit Asmara: Het gevecht tusschen Italiaansehe tammen- werpers en Abessijnsche troepen, dat Maan- dag in het gebied tusschen Amba Aladji en Antalo is gevoerd, wordt van militaire zijde gekenmerkt als de grootste operatie in de lucht sinds het uitbreken der vijandelijkheden. twee eskaders, bestaande uit 20 vliegtuigen, ontdekten bij Boeia, ten zuiden van Makalle, sterke Abessijnsche afdeelingen. Om de troe pen beter te kunnen bombardeeren, vlogen de toesteller. heel laag. Daarbij ontstond een bit ter gevecht. De Abessiniers hadden de heuvels bezet en vuurden nu van boven op de lager vliegende bommenwerpers. Niet minder dan 7000 Abes siniers namen de Italiaansehe toestellen onder vuur met geweren, mitrailleurs en lucht- afweergeschut. Alle vliegtuigen kregen kogelgaten en een mecanicien werd door een sehot in een been emstig gewond, Het vliegtuig van graaf Ciano moest een noodlanding verrichten en van een ander toestei brak bij het neerkomen te Hau- sien het iandinggestel. Het aantal bij dit groote luchtbombarde- ment gedoode en gewonde Abessiniers moet zeer groot zijn. Renter meldt nog, dat de vliegtuigen bij het gevecht daalden tot 30 M. boven den grond, waarbij zij een groote hoeveelheid bommen van 2 K.G. lieten vallen. In totaal zou onge veer 6000 K.G. aan bommen uitgeworpen zijn. De Abessiniers die van de heuvels de vlieg tuigen beschoten, maakten gebruik van mi' trailleurs en olington-kanonnen. Van het vliegtuig van graaf Ciano werd de olietank door een granaat lekgeslagen, waardoor het toestei te Makkalle moest dalen. Een vlieg tuig bestuurd doOr luitenant Gioleta moest met schade te Hausien dalen, een ander toe stei kon de vlucht slechts voortzetten dank zij het optreden van den werktuigkundige, die met zijn handen een lek dichthield, waaruit de benzine dreigde weg te stroomen. Het toestei van graaf Ciano was getroffen door drie granaten van het anti-luchtvaart- geschut en 36 geweer- of machinegeweer- kogels. De mecanicien van den graaf hield, hoewel hij gewond was, twee uur lang zijn duim op het gat in het oliereservoir, waardoor het vliegtuig de Italiaansehe linie kon bereiken. DE SANCTIES. De tekst van het antwoord van de Engelsche regeering op de Italiaansehe nota van protest tegen de sancties, wordt thans besproken met de andere mogendheden, die aan de sancties deelnemen en die de nota eveneens hebben onit- vangen. Men acht het te Londen waarschijnlijk, dat deze mogendheden zullen antwoorden in ter- men, die in wezen, zooal niet in den tekst met die van het Engelsche antwoord zullen overeen- stemmen. Men verwachte dat het Engelsche antwoord binnen enkele dagen aan Italie zal worden overhandigd. De Italiaansehe maatregelen. Het Giornale d'ltalia schrijft, dat van nu af de Italiaansehe grenzen zijn gesloten voor al ien invoer uit de sanctie-staten. Alle douane- posten hehben reeds nauwkeurige instructies in dozen zin gekregen. Men heeft daarbij niet te doen met de opzegging der handelsverdra- gen, maar met een afweermaatregel, die met dezelfde middelen wordt doorgevoerd als die bij een belegering. Italie zal zijn heele vinding- rijkheid ontplooien om in het kader van het bereikbare zijn uitvoer te verzekeren en zijn industrie daardoor aan den gang te houden. De Italiaansehe tegenstand zal actief en niet passief zijn. Een decreet machtigt den minister der cor- poraties den houders van benzinedepots voor te schrijven, dat hun voorraden 70 pet. mogen bedragen van de capaciteit van elk depot, dat grooter is dan 500 kubieke meter. ZILVEREN .TUBILEA. Dinsdag j.l. herdadhiten de heeren W. R. Loof, J. Klaassen en L. Blok den dag dat zij een kwarteeuw geleden in het bedrijf van de N.V. Firma P. J. van de Sande waren op- genomen en zooals gebruikelijk ging dezen dag voor hen en het overig personeel der handelsdrukkerij niet onopgemerkt voorbij. Nadat aan de jubilarissen Maandagnaimid- dag verzodht was het werk neer te leggen en zij tegen Dinsdagmorgen uitgenoodigd waren weer te verschijnen, stonden zij daar niet vreemd tegenover, want in den loop der tijden hadden zij reeds menige huldiging van een metgeizel me degemaak t Dinsdaigmorgen verzaimelde zich het uitge- breide personeel, waarvan velen met hunne eehtgenoote, in de woning van den heer Van de Sande en toen de jubilarissen de ruime huiskaimer betraden, werd hun een welkomst- lied toegezongen, waarop de heer I. van de Sande het woord tot de jubilarissen richtte en hen geluk wenschte met het jubileum, dat zij dezen dag mogen vieren, mede dank zij de clientele, waardoor aan zoovelen arbeid kan worden geschonken. Had men tot nu toe steads 6en juibilaris te huldigeni thans hadden drie leden van het personeel deze mijlpaal be- reikt Opmerkelijk was het dat hoewel zij 25 jaar geleden als jongste bediende de drukkerij betraden, zij thans feitelijk weer gescheiden zijn, daar ieder van hen op een aparte afdee- linig van het bedrijf zijn beste kracinten geeft. Dat dit geschiedt op de wijze, die langzamer- hand een tradiitie is geworden, geeft ook spreker reden tot dankbaarheid. De tijd gaat ongemerkt vender en zonder twijfel zal bij de jubilarissen wel de gedachte zijn opgekomen: is dat nu al 25 jaar geleden dat de eerste scihrede in de drukkerij werd gezet? De eer ste stap die, evenals bij het overig personeel, beteekende het vinden van de levenstaak. De hoop uitsprekende, dat ook zij het gou- den jubileum zouden bereiken, werd aan elk hunner een geschenk namens de familie Van de Sande aangeboden. iHierna nam de heer N. J. 'Harte het woord, die ditmaal eerst een woord van dank wenschte te ui'ten voor het voorrecht hem geschonken hier bij deze huldiging tegenwoordig te zijn. Zich tot de jubilarissen wendende zeide hij dat het voor het personeel der drukkerij zoo heel gewoon lijkt een zilveren ambtsjubileum te herdenken, doch als men am zich henen ziet worden deze mooie herdenkingsdagen steeds zeldzamer. Dat men hier thans zelfs drie leden van het personeel kan gelukwen- schen met het bereiken van deze mijlpaal, stemt tot groote dankbaarheid en is een be- wijs te meer van de goede verstandhouding die en tusschen patroon en personeel to tus schen de gezellen onderling steeds heerscht. Thans hebben reeds 12 gezellen dit zilveren jubileum herdacht en waar er onder deze zijn die reeds het gouden feest bereikiten, hoopte hij dat zulks ook bij de jubilarissen van heden eerlang het geval zal mogen zijn. Hiema reikte spreker aan elk der jubilarissen een geschenk over, hen geschonken namens het personeel. Na deze huldiging namen achtereenivolgens de jubilarissen het woord om zoowel de fami lie Van de Sande als het personeel te bedan- ken voor de gebracbte huldiging en de ge- schenken hen aangeboden. Zij boopten dat zij nog vele jaren hunne krachten mogen wijden aan de zaak waarin het een genoegen is te ar- beiden en de anderlinge samenwerking en goede kameraadschap van het personeel moge bestendigd blijven. Nu werden ververschingen aangeboden en onder aangename herinneringen aan verschil- lende voorvallen in het bedrijf gedurende deze 25 jaren en met het zingen van de gebruike- lijke liederen die alle betrekking hadden op dit herdenikingsfeest, werd geruimen tijd bijeen gebleven, tot de heer J. Loof herinnerde dat ook dit genoeglijk samenizijn niet kan blijven voortduren en de arbeid weer het verzamelen roept. Tenslotte bracht hij, mede namens de jubi larissen, zijn dank aan den heer en mevr. Van de Sande voor de bereide ontvangst die hen in staat stelden hun medegezellen op deze wijzer te huldigen. BENOEMING GEZWORENE. Bij Kon. besluit is benoemd tot gezworene van het Waterschap Loven- en Willemskerke te Hoek de heer P. W. de Visser, aldaar. Bij Kon. besluit is opnieuw benoemd tot bur- gemeester van Westdorpe de heer F. A. Hen- drikse. Aangezien gebleken is, dat een tweetal bruggen in de gemeente Sas van Gent, n.l. die over den westelijken kanaalarm van het kanaal GentTer Neuzen en over het brug- getje in den weg naar Ter Neuzen nabij de Eerste Ned. Coop. Beetwortelsuikerfabriek vanwege onvoldoende breedte en onvoldoende draagvermogen noodzakelijk verbetering be- hoeven heeft de K.N.A.C. zich, evenals het be- trokken gemeentebestuur, tot den Minister van Waterstaat gewend met een adres een af- doende verbetering van deze bruggen zooveel mogelijk te willen bevorderen. SMOKKELEN VAN VEE. Door de marechaussee te Philippine zijn onder die gemeente aan de Isabellahaven Maandagnacht een tweetal personen aange- houden, die met een 8-tal kalfvaarzen vanuit Belgie de Hollandsche grens passeerden. Het bleek, dat die personen dienzelfden nacht met de beesten, die toen op een vrachtwagen ge- laden waren, de Nederlandsche grens, richting Belgie, waren gepasseerd. In Belgie zouden zij de auto van een ander letterteeken hebben voorzien en daarmede toen weer vender Bel gie in zijn gereden. Onder Bouchaute was evenwel een wiel van den wagen afgereden, terwijl onderweg ook een der koeien een kalf had geworpen. Zij hadden toen de beesten af- geladen en waren daarmede zooals gezegd, weer naar Holland teruggekeerd. De auto werd inderdaad onder Bouchaute aangetrbf- fen en daarin bevond zich ook nog het jonge kalf. De geleider der vaarzen, zekere A. R. uit Ter Neuzen, werd aangehouden, terwijl zijn medehelper, een Belg, wist te ontkomen. De dieren zijn door de politie in beslag genomen. DE SAMENVOEGING IN OOST Z.-VLAANDEREN. De raad der gemeente Ossenisse heeft zich in zijn vergadering van 15 November 1935 wederom uitgesproken tegen het plan tot samenvoeging van Boschkapelle, Stoppeldijk, Hengstdijk en Ossenisse. Hiermede hebben zich dus drie van de vier betrokken gemeenten tegen de samenvoeging verklaaTd. Hengstdijk ondervoorwaarde, dat in haar kom het ge- meentehuis wordt gebouwd. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van politie alhier maakt be- kend, dat omtrent ondervolgende gevonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daar achter venmelde aidressen. Glas van een bril en een leeren riem, Bureau van politie. Rijwiellbelastingmerk, W. J. de Regt, Dek- kerstraat 62. Mantelband, twee gewichtjes en autoslinger, K. Keijser, Elleboog 7. Portemonnaie met inhoud en wollen kinder- muts, W. Loof, Nieuwediepstraat 9. Damesbeursije met inhoud, P. Dieleman, Axelschestraat 137. Rijwiellbelastingmerk, J. Meeuwsen, Van Steenibergenlaan 49. Scheepshaak, A. Meeuwsen, Schoollaan 27. Rozenkrans, Wed. Oppeneer, Molenzicht 1. Rijwielbe 1 astinigmerkH. de Leijser, Cats- polder O 39. DE WILHELMINAPOLDER. Tot onder-directeur van den Wilhelmina- polider is benoemd de heer A. Minderhoud, in- speoteur van den Wieringenmeerpolder. TRAGISCH ONGEVAL. De 60-jarige landbouwer Th. D. was naar de markt geweest te Oostburg en reed naar zijn hoeve te Waterland-Oudeman. Nabij de grens stortte de man van zijn rijwiel en over- leed na eenige minuten. LUXOR-THEATER. De Kroeg. Over dit meesterwerk schrjjft de N. R. Crt.: ..iVooral in rAssommoir is bewonderens- waandig camera-werk geleverd: torillante close-ups en een sobere, trieste sfeer voor het wassciherijtje van de aiime Gervaise en voor de kroeg, waar de beide minnaars van Ger vaise, Lantier en later Coupeau, langzamer- hand aan de absinth verslaafd raken. Het is studio-werk, maar van het beste soort. Er worden bewonderenswaardige soli gepresteerd vooral door den Coupeau van Daniel Men- daille, die op de wijze der groote virtuoozen (al heeft hij dan ook ten onrechte mis- sohien geen wereldnaam) zijn dronken- mans-scenes en zijn verval breed uitspeelt en op sommige momenten een ongehoorde, adern- beklemmende spanning in de zaal brengt. De geheele film is triest en neerdrukkend, gelijk het boek en er is ons niets gespaard, noch in het leed van Gervaise, waarvan Line Noro, een ons onibekende grootheid, een zeer zuivere, realistisclhe vertolking geeft, noch in de fielterigheid van den Lantier van Henry Bosc, wel de beste en modemste ..fil-mTol" in het drama, noch in de mistoe der kinderen, waarvan de sctoe met de dansende kleine Nana van Anna Sten anticipeert. De inzet van de film is nog traag en verward, maar zij s t ij g t allengs in haar milieuschilderin- gen van het Parijis der somiberste achterbuur- ten en haar simpel en navrant einde is zelfs van ongewone kwaliteit. Collecte. Door de vereeniging ,,Moreele steun aan werkloozen" wordt een collecte gehouden ter bestrijding der kosten voor het geven van ont- wikkelingscursussen en ontspanning voor werkloozen in deze gemeente. NED. HERV. KERK. Beroepen te Breskens, J. G. Panhuize te Aagtekerke. PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Kon. Ned. Voetbalbond Afd. IV. le klasse. JulianaRoennond. LONGAEindhoven. 1PSVNOAD. MTWBleijerheide. WAC-BW. 2e klasse A. TemeuzenZeelandia. RBC'Hero MiddelburgTSC. VlissingenDGSKO. 3e klasse A. AxelSluiskil. OranjeTemeuzen 2. OostburgBreskens. Hoofdpl aatHulst 3e klasse B. Zeelandia 2'RCS. Goesche BoysMiddelburg 2. Zeeuwsche BoysDe Zeeuwen. Eiland BoysZierikzee. HansweertVlissingen 2. WERELDKAMPIOEN SCHAjP. De 21ste partij om het wereldkampioen- schap, te Ermelo gehouden, werd gister in een beteren stand voor Dr.Euwe afgebroken. Hedenmiddag gaf Dr. Aljechin, zonder dat verder werd gespeeld, de partij verloren. Hiendoor hebben beiden 10% punt verkre- gen. NA JAARSZITTIN G. De tweede- of najaarszitting van de Provin- ciale Staten van Zeeland is Dinsdagmiddag geopend door den Commissaris der Koningin, in naam der Koningin en met het voorlezen van het ambtsgebed. Toen waren 41 leden aanwezig. Afwezig was de heer Catshoek. De heer DBKKER N.S.B.j sprak als volgt: De Nationaal-Socialisten in deze vergade ring zijn van meening, dat de Eerste Kamer der Staten-Generaal op schromelijke wijze in gebreke blijft haai plicht te doen ten aanzien van de toelating van hun kameraad d'Ansem- bourg als lid van dit college. Zij zien daarin een totaal gebrek aan ach- ting voor de Provinciale Staten die dezen volksgenoot hebben gekozen. Zij vinden daar in aanleiding om, evenals hun kameraad Van Vessem, de beslissing van de Eerste Kamer af te wachten, alvorens de vergaderingen van het college, waarin zij zijn gekozen, bij te wonen. Als protest tegen deze houding van de Eerste Kamer verlaten de Nationaal- Socialigtgn derhalve tleze veigadering. De VOORZITTER keurde het af, dat de heer Dekker sprak pver schromelijke wijze". Hierop verlieten de heeren Van Gorssel en Dekker de vergadering. 1 Van de ingekomen stukken werden in han- 1 den van Ged. Staten om advies gesteld, die j inhoudende verzoeken van de commissie tot behartiging van de belangen van obligatie- houders der N.V. Stoomtramwegmaatschappij Breskens-Maldeghem, om een bijdrage aan die N.V.; een van de kerkvoogdij der Ned. Herv. kerk te IJzendijke om een subsidie voor herstel van het kerkgebouw en een van die te Brou- wershaven om een subsidie voor herstel van de consistorie. De andere ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen evenals de mede- deelingen, behalve die inzake de bestemming van het landbouwfonds van 25.500. Dit werd naar de afdeelingen verwezen en dit geschied- de ook met alle voorstellen. Slechts bij dat inzake reorganisatie van het kapitaal van de N.V. Zeeuwscl^-Vlaamsche Tramwegmaatschappij maakte de heer DE PAUW de opmerking, dat dit z.i. wat haastig is voorbereid en ook tekort in het bezit van de leden om het met vrucht te bespreken in de afdeelingen. De heer VAN BOMMEL VAN VLOTEN zeide, dat na de openbare vergadering van 17 December toch nog andere voorstellen in de afdeelingen zullen komen en dit dan wel kan worden aangehouden tot dan. Er was voor Ged. Staten aanleiding tot het betrachten van spoed. De heeren STAVERMAN en ADRIAANSE waren juist van meening, dat het goed kan zijn het voorstel ook nu reeds in de afdeelin gen te behandelen, want dan komen de be- zwaren en vragen naar voren. Hiertoe werd besloten en de vergadering na het trekken der afdeelingen gesloten. De volgende bijeenkomst is Dinsdag 17 December te 10 uur. Nog is aan de Staten-leden overgelegd de begrooting met toelichting van het Prov. wegenonderhoudsfonds 1936, met een eind- cijfer van f 77.947,56. OVERTREDING VAN DE VLEESCH- KEURINGSWET. Dinsdag werd op het kantongerecht alhier een zaak behanueid tegen den slager A. de R. te Axel, die door crisis-ambtenaren werd ver- baliseerd wegens het in zijn slagerij voorhan- den hebben van ongestempeld varkensvleesch. Voor deze zaak bestond vanwege de slagers uit Zeeuwsch-Vlaanderen groote belangstel- ling. (Uit het opgemaakt'S proces-verbaal bleek, dat twee amibtenaren van de Orisisizuivelwet ibij een bezoek aan de slagerij van den slager A. de R. te Axel daar hadden aangetroffen eenige stukken varkensvleesch, zijnde een ge- deelte van een schouder, twee stukken van de buiik, een ribstuk en een gedeelte van een ham, die niet voorzien waren van heit voorgeschre- ven goedk e u r ing ss tern pel. In deze zaak traden als getuigen op de hee ren Brons, dierenarts te Ter Neuzen en De Putter, dierenarts te Axel, benevens de heer H. J. Colsen, voorzitter van den Zeeuwsch- Vlaamschen Slagersbond. De heer Brons verklaarde dat de vleesch- keuringswet voorschrijft dat een geslacht dier voor het ten verkoop mag worden aange boden, voorzien moet zijn van het vereischte goedkeuringsstempel. Dit geschiedt op ver- schillende daarvoor aangewezen plaatsen doch zoodra het dier in kleinere gedeelten wordt gescheiden is het goed denkbaar dat op be- paalde stukken geen afdruk van het stempel voorkomt. De heer Colsen zeide dat h(j nadat de crisis- ambtenaren vertrokken waren bij de bewuste slagerij was binnengekomen. De slager was, toen het proces-verbaal werd opgemaakt, niet thuis en zoo trof hij de echtgenoote van de R. in opgewonden toestand. Zij vertelde hem het gebeurde en hij heeft daarom een verder on- derzoek ingesteld waarbij hij in de slagerij nog verschillende stukken van het zelfde varken heeft aangetroffen, die w61 van het goedkeu ringsstempel waren voorzien. Hadden de ambtenaren kenniis gehad van vleesch en zij hun taak deugdelijker opgevat dan zouden ook zij dit hebben opgemerkt en wellieht het proces-verbaal achterwege zijn gebleven. Op verzoek van den verdediger, den heer Mr. P. C. Adriaanse, uit MMdeliburg, toont hij stukken vleesch, die er precies zoo uitzagen als be betreiffende stukken waarvoor de sla ger werd verbaliseerd. Hiermede deed getuige uitkomen dat het in de practijk voorkomt, dat van een goedgekeurd dier, stukken voorhan- den zijn waarop geen afdruk voorkomt. De zitting werd nu geschorst tot half drie. Eerst trad als getuige op de heer D. de Putter, dierenarts te Axel. Door de crisisamb- tenaren werd hem verzodht de overtreding te komen bevestigen. Inderdaad waren de be wuste 5 stukken zonder goedkeuringsstempel, want het zwoend was er af, hetgeen wel zijn bevreemding wekte. Hij heeft vender niet ge- constateerd dat er nog meerdere stukken aan wezig waren van het geslachte dier, waar wel een stempel op stond. Dit was hem ook niet gevraagd *en had hij alleen de opdracht de inbeslag genomen stukken vleesch te onder- zoeken. 'Hij heeft niet den indruk gekregen dat hier een frauduleuze slachting heeft plaats gehad. De slager laat regelmatig zijn te slachten die ren keuren. Als hij verstandig is zal hij ech- ter steeds zorgen dat, al was het maar een klein gedeelte, van het stempel op de over ge bleven stukken blijft staan. Op een vraag van den amfbtenaar van het Openbaar Ministerie, Mr. Van Empel, of dit dus mogelijk is, antwoordt getuige, dat, in- dien niet al te kleine stukken overblijven, dit zou kunnen. Vroeger heeft hij ook wel eens een doellbewuste overtreding geconstatteerd, maar dat waren bepaald afzonderlijke stuk ken, n.l. een long en een lever. Beklaagde zegt, dat het hier betrof vleesch dat voor aflevering gereed was. Er zijn klan- ten die 2 vingers dik spek wensc'hen, en ook zijn er die geen splertje vet verlangen. De heer Colsen, op verzoek van den raads- man, thans onder eede gehoord, bevestigde nogmaals dat hij w61 gestempelde stukken van hetzelfde varken had aangetroffen, maar om dat te constateeren hadden de ambtena ren schijnbaar geen tijd of misten zij de vak- kennis. Zoodra een proces-verbaal wordt op gemaakt, worden bij den burgemeester over den venbaliseende inlichtingen ingewonnen, maar men zou ook eens inlichtingen moeten inwinnen over de amibtenaren zelf. De Kantonrechter antwoordt, dat dit hier buiten beschouwing kan blijven. De zaak is zeer uitvoerig en volledig behandeld. De ambtenaaV van het Openibaar Ministerie zeide, dat uit de afgelegde verklaringen wel gebleken is, dat deze zaak te hodg is aange- slagen. De overtreding is geconstateerd en het ten laste gelegde bewezen. Maar ook staat vast, dat het heel goed mogelijk is dat bij dergelijke kleine stukken het merkteeken ontfbreekt, al dient men hiervoor zooveel mo gelijk te waken. De politie zou in dergelijke gevallen geen overtreding zien, maar de cri- sisambtenaren hebben een andere meening hierover gehad onder het motto: nieuwe be- zems vegen schoon. Aanvankelijk was hij voornemens de straf tienmaal zoo hoog te stellen, doch waar de overtreding wel erg klein is, deze terug te brengen tot 2,50 of 1 dag hecihtenis. De raadsman, Mr. Adriaansen, zeide, dat de eisch hem slechts gedeeltelijk kon bevredigen, al doet het hem genoegen dat ook de ambte- naar de zaak tot haar kleine properties heeft teruggebracht. iHet betreft hier echter een principieele kwestie, en is daarom van zoo'n groot belang voor de slagers. Duidelijk is wel komen vast te staan, dat de amibtenaren na eerst gespeurd te hebben naar een zuivelwetovertreding, die niet kunnende ontdekken, thans maar dit pro ces-verbaal hebben opgemaakt. Zoo gaat het echter niet. De Ambtenaar zegt er is schuld, dus volgt een straf, al is die nog zoo gering. Maar de wet laat ook toe dat hoewel het schuldelement aanwezig is, bij een zoo nietige zaak, ontslag van rechtsvervolging kan vol- gen. De bedoeling van de vleeschkeuringswet kan nimmer zijn dat op d.eze wijze tegen de slagers wordt opgebreden. De verklaringen zijn heel duidelijk geweest. Raadsman had gaarne gezien, dat het Openbaar Ministerie hier nog een stapje verder was gegaan, n.l. schuldig verklaring maar zonder toepassing van straf. De Kantonrechter, direct uitspraak doende, ontsloeg beklaagde van rechtsvervolging. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van Dinsdag 10 Nov. 1935. De volgende zaken werden behandeld: J. V., oud 32 j., arbeider, wonende te Hulst, werd v&.dacnt, dat hij op 6 October 1935 te Hulst P. J. de Bot heeft mishanaeld, door hem met een scherp voorwerp te stompen of te steken. Eisch: 1 week gevangenisstraf. Uitspraakidem. F. H., oud 44 j., koopman, wonende te Clinge, werd ten laste gelegd dat hij op 9 October 1935 te Clinge Joseph Rottier heeft beleediigd. Eisch10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak: idem. E. J. L., huisvr. J. V., oud 28 j., zonder be- roep, wonende te Hulst, werd beklaagd, dat zij op 9 September 1.1. te Hulst Louise Taal- man heeft ibeleedigd. Eisch: vrijspraak. Uitspraak: 10 boete of 5 dagen hechtenis. AANGEHOUDEjN. Door de Justitie te Middelburg zijn aange houden P. W. M., 27 jaar, chauffeur en J. de B., 24 jaar, veehanidelaar, resp. wonende te 's Heerenhoek en 's Heer Arendskerke, die op 14 November j.l. onder de gemeente Nieuw- en St. Jooslanid getracht hebben een drietal personen, waarmede zij even te voren nuzie hadden gehad, van het leven te berooven, in ieder geval zwaar lichamelijk Ietsel toe te brengen, door met een auto waarin zij waren gezeten, met vrij groote sneiheid op die per sonen in te rijden, terwijl J. de B. een zekeren De Vos zwaar lichamelijk letsel heeft toege- bracht door hem met een ijzeren voorwerp op het hoofd te slaan waardoor deze emstig bloedend werd verwond. Beiden zijn naar het Huis van Bewaring overgebracht. UTTSPRAKEN IN DE STRAFZAKEN VAN DE OSSCHE MISDADIGERSBENDE. De rechtbank te 's Hertogenbosch heeft Maandag uitspraak gedaan in de zaken, welke op 4 November zijn behandeld tegen een aan tal Ossche misdadigers. Wegens brandstichting op 10 Augustus 1926 in een woning te Oss, waardoor een vrouw en drie kinderen het leven verloren, zijn de 32- jarige arbeiders G. J. van Galen en Th. J. van Berne (Dotje) veroordeeld tot acht jaar ge vangenisstraf ieder. De laatsite wegens mede- plichtigheid. De eisch was twaalf jaren tegen beiden. De zaak tegen den 58jarigen landbouwer 'H. L. van Erp en den 47jarigen arbeider N. J. van Geenen, die terecht hadden gestaan wegens het uitlokken van de brandistichtdng, is, we gens onvolledigheid van het onderzoek, ver- weizen naar de zitting van 16 December. Het O. M. had hier omderscheidenlijk acht en vijf jaar gevangenisstraf geeischt. De rechtbank veroordeelde den 36jarigen P. J. van Galen wegens den overval met roof op de getzusters Van Eldijk te Litb, in den nacht van 30 op 31 Men 1932, tot zes jaar ge vangenisstraf. De eisch was negen jaar. De 32jarige J. A. van den Akker werd wegens medeplichtigheid tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. De eisch was zes jaar. Wfegens inbraak in den nacht van 15 op 16 October 1933 in de woning van W. Timmer- mans te Oss, werd de 32jarlge Th. J. van Berne (Dotje) overeenkomstig den eisch tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld, de 33- jarige P. J. van Galen tot drie jaar en de 39- jarige P. J. van Geenen, tegen wien zes jaar was geeischt, eveneens tot drie jaar gevan genisstraf. De zaak tegen den 35jarigen arbeider J. J. van Berne (Koosjej, die terecht had gestaan wegens doodslag op G. van Galen te Oss op 11 December 1929 gepleegd, is naar den recti- ter-commissaris teruggeweizen, om een onder zoek in tie stellen naar het mes, waarmee de doodslag is gepleegd en naar het aandeel, dat M. de Reuver en Francisca de Bie bij de ge- beurtenis hebben gehad. Het O. M. had tien jaar gevangenisstraf geeischt. Bij alle opgelegde straffen werd het voor- loopig arrest in mimdering gebracht. COLLEGES VAN B. EN W. MOGEN HET COLPORTEEREN VERBIEDEN. De Hooge Raad heeft arrest gewazen in de zaak van J. C. V., die een principieele beslis sing wilde uitlokken over de wettigtoedd van een door B. en W. van Zaanidam uitgevaardigd colportageverbod (voor kranten) en dit daar om overtrad. Zoowel de kantonrechter als de rechtbank te Haarlem hebben V. ontslagen van rechtsvervolging, waarop de officier van justitie cassatie aanteekende. De Hooge Raad heeft thans het vonnis der rechtbank vemietigd en V. veroordeeld tot f 1 boete. De colleges van B. en W. mogen dus colportage-venboden afkondigen. OPRUIMINGSWEE. De politie te Schiedam heeft inzake over treding van de wet op de uifcverkoopen, proces- verbaal opgemaakt tegen den bedrijfsleider van de firma H. H. de K., wegens het aankon- digen van een uitverkoop, zonder daarvoor vergunning gevraagd te hebben van de kamer van koophandel en fabrieken voor de Beneden Miaas te Vlaardingen. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL. Hedennacht te ongeveer 1 uur heeft op den weg 's HertogenboschGrave bij kilometer- paal 16 een autobotsing plaats gehad, die em- stige gevolgen heeft. In een personienauto, die reed in de richting Grave, bevonden zich 4 personen, n.l. Mr. Scherpenheng, advocaat en procureur te Nij- megen, de heer Seeuwen, candidaat-notaris aldaar, de heer Pfaff en de heer Herwerjer. Bij uitwijlken is de personenauto op een stilstaan- de vrachtauto gebotst, met het gevolg, dat beide wagens zeer belangrijk beschadigd wer den. Mr. Scherpenberg en de heer Seeuwen zijn bij de botsing dadelijk gedood, terwijl beide andere inzittenden emstig werden ge wond. De chauffeur van de vrachtauto, uit Gouda afkomstig, liep ook emstige verwon- dingen op, doch niet ievensgevaarlijk. Door 3 doktoren werd de eerste medische hulp ver- leend. De beide dooden werden vervoerd naar het Ludovicus-gesticht te Heesch, de gewon- den naar het ziekenhuis te Oss. Door de ma rechaussee en nog denzelfden nacht door den officier van jiustistie is een onderzoek ter plaatse ingesteld. Vermoed wordt. dat de lichten van de vrachtauto door den beatuurder van den personenwagen aangezien zijn voor tegenlichiten. DE STORM. De zware storm, die Zondag- een groot ge- deelte van den dag heeft gewoed, was oorzaak dat te Vlissingen enkele kappen van lan- taarns werden afgerukt. Op sommige plaatsen moesten reclameborden het ontgelden, terwijl ook enkele schuttingen en rasterwerk door den storm werden vemield.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 2