NIEUWS- EN De Italiaansch-Abessinische oorlog. 95.000 K.G. Grenailles 46.000 K.G. Macadam 1-3; Binneniand Buitenland. 130.000 K.G. niet te fijne SINTELS; fr. per post J l.oo per o maanuen x>y vwui unu^auu6 - Veer j_>eigie en Amerika 2,—, overige landen f 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TEREFOON No. 25. Grootere letters en clique's worden naar piaaisi umae ""ckhu. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrjjgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgavc. DIT BRAD VERSCHIJNT IEBEREN MAANDAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAV OND. wachten v66r of op Maandag den 25sten November 1935, des voormiddags ten 10'/2 ure, prijeopgaaf in: A. voor de leverantie vein minimum: voor het VERVOER van zoowel Axed ..Station" ais Ter Neuzen..Station" en Schuttershof en uitspreiden van boven- gemelde naar op verschillende nader aan te wqzen plaatsen; voor de leverantie van D. voor het VERVOER van 111.000 K.G. sintels van Zaamslag naar de verschil lende nader aan te wijzen plaatsen. De leverantie moet plaats hebben voor of op 14 December a.s. en het vervoer binnen veer- tien dagen daarna. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. VAN HOEVE, Burgemeester. J. STOLK Lzn., Secretaris. Zaamslag, 18 Nov. 1935. B. C. nomen. Zooals gemeld wordt daarbrj voor- gesteld, dat bij het uitreiken van een vergun- ning voor het in dienstnemen van een buiten- landsch arbeider door den werkgever f 2 moet worden betaald en bij verlenging der vergun- ning f 1. De toeer Kupers drong aan op strenge hand- having der bepalingen en wees er op, dat hier te iande duizenden bij duizenden Duitschers werken terwijl in Duitschland de Nederlanders werkloos rondloopen. Hij wenschte ook beper- king in de vestiging van buitenlandsche patroons. Werknemers vestigen zich als patroon en benadeelen het bona fide bedrijf. Minister Slingenberg zeide een strengere toepassing toe, hetgeen evenwel geleidelijk zal moeten geschieden. Ten slotte zullen ook de dienstboden in aanmerking komen. Men heeft van Duitsche zijde toegegeven, jdat in het tewerkstellen van Nederlanders fouten zijn gemaakt. Er zal met de organi- saties overleg worden gepleegd. Het wetsont- werp betreffende vestiging van buitenlandsche ondernemingen zal binnen den allerkortsten tijd worden ingediend. Van de tegenwoordige Kamerleden stemden 2 communisten en het rev. lid tegen. Aan de orde kwam thans het wetsontwerp begrooting van het staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie voor 1936. Algemeen werd de bedrijfsleiding hulde ge- bracht al werd de aandacht gevestigd op de groote winsten die dit bedrijf telken jare maakt. TVVEEDE KAMER. Vergadering van 19 November 1935. Gestemd wordt over het amendement van den heer Van Braambeek op artikel 1 van het wetsontwerp tot wijziging van de Pensioen- w-et, voor de spoorwegambtenaren, strekkende om de pensioenkorting tot 10 pet. te beper- ken en niet t.e korten op weduwen- en weezen- pensioenen. Het wordt bij gemengde stemming met 48 tegen 33 stemmen aangenomen. V66r stemden de s.-d., de r.-k. (op 4 na), de commun. en de heeren Sneevliet, Van Houten en Krol. Het amendement-Van Braambeek om ver- dere korting in geval van nadere wijziging in de loonregeling niet door de Kroon, doch door de wetgevende macht te bepalen, wordt ver- worpen met 55 tegen 26 stemmen. V66r stemden de soc.-dem., de communisten en de heeren Sneevliet, Van HoUten en IJsselmuiden. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 49 tegen 32 stemmen. Tegen de soc.-dem., de communisten, de heeren Van Houten en Snee vliet en 8 r.-k. Zonder debat en z.h.s. wordt aangenomen het wetsontwerp tot bestendiging voor 1936 van de tijaelijke opcenten op de invoerrechten in Nea.-Indie. Aan de orde is het wetsontwerp inzake ver- hooging van den bieraccijns en tot wijziging van de in-komstenbelasting (wijziging Indische begrooting 1935). De heer Roestam Effendi (comm.) maakt beizwaar tegen de hooge belasting van lage inkomens. Minister Oolijn zegt, dat de toestand daar- van juist verbetert. Het wetsontwerp wordt aangenomen z.h.s. Tegen de communisten en de heer Sneevliet. Aan de orde is het wetsontwerp tot wijziging van het tarief van invoerrechten in Ned.- Indie c.a. De heer Cramer (s.-d.) betoogt, dat dit een benadeeling beteekent van de inhesmsche rook-artikelen-industrie ten bate van Engel- sche en Amerikaansche ondernemingen. De heer Joekes (v.-d.) spreekt in denzelfden geest. De inheemsche industrie wordt zwaar- der belast. Groote ondernemingen met bui- tenlandsch kapitaal zullen ervan profiteeren. De heer Roestam Effendi (comm.) gewaagt van de moeilijke omstandigheden der inheem sche bevolking. De heer Van Boetzelaer van Dubbel-dam (c.-h.) heeft ook bezwaren tegen het wetsont werp. Hier is immers herhaaldslijk gepleit voor de inlandsche industrie. De heer Feber (r.-k.) zou het betreuren als er een belemmering werd gesohapen tegen een opkamende inlandsche industrie. De heer Van Kempen (lib.) is overtuigd, dat de regeering niet zal doorgaan met een maatregel, waardoor de inlandsche industrie bedreigd wordt. Minister Colijn dupliceert. Volgens den heer Joekes moet in een aangelegenheid als deze het bordeel van den Volksraad predomineeren boven dat der Indische Regeering. Zeer em- stig moet spr. dit bestrijden. De Indische regeering met haar departement van Economische Zaken, dat het geheele ter- rein bestrijkt, overziet economische conse- quenties beter dan de Volksraad. Van het invoerrecht op papier krijgt de regeering toch niets, omdat de Indische siga- rettenpapierfabriek een proeddd heeft, waar- mede zij het buitenlandsche; sigarettenpapier weg kan houden. Maar aan den prijs ervan, waarin het invoerrecht zit, kan de Indische fabriek zich optrekken. Dit is een argument voor de verlaging van het invoerrecht op sigarettenpapier. De heer Joekes zeide, dat de Minister er niet op kan toezien, dat door bedrijfsreglementee- ring te zware belasting voor de strootjes- industrie voorkomen worde. Maar waarom zou de Indische regeering er niet op kunnen toezien Moet de Indische regeering ten derde male met de zaak bij den Volksraad komen, dan is daarmee nog geen oplossing mogelijk gemaakt. De Kamer keurt het wetsontwerp goed met 40 tegen 32 stemmen. Tegen stemmen S.D., VD C.P. C.-H., en de heeren Sneevliet (ft.-S.), Arts (R.-K.DjP.) en Van Houten ♦lCr)) Arbeid door vreemdelingen. Gisteren is door de Tweede Kamer het wetsontwerp betreffende het vergunning- stelsel voor vreemdelingen in behandeling ge- VRAOHTVERDEERING EN DE PARTICURIERE SCHIPPERIJ. De Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, die heeft aangekondigd een commissie te zullen brjeenroepen, die op kor ten tenmijn voorstellen tot herziening van de evenredige vrachtiverdeellng zou moeten uit- werken, zou gisteren bestuursleden van de organisaties van schippers en scheepstoevrach- ters ontvangen om zich door hen te doen voor- lich-ten. W-jj vernemen nog, dat den Minister van verschillende zijden reeds schriftelijk advie- zen berei'kt hebben omtrent de materie der v rachbvandeeling Gelijkluidend zrjn deze adviezen niet. De beurbvaart, de particuliere schippers, de bin nemvaartreeders zij hebben alien verschil lende belangen. De regeling, die eenige miaaniden geleden is vastgesteld van regeeringszijde, zal volkomen onhouidbaar blrjken als de rechtbank te Mid- delburg, die, in tegenstellinig met het regee- ringsvoorsOhrift, de vaart naar Zeeland vrij gesteld heeft van de regeling der vrachtver- deeling, door den Hoogen Raad in het gelijk gesteld wordt. De grief d-ar schip-persorganisaties is, dat een groot deel van het binnenrvaartvervoer buiten de vraohttverdeeling omgaat. De ,,vrije" groep houdt haar vaartuigen voortdurend in de vaart, de schippers moeten lan-gen tijd wachten voor zij een lading krijgen. Indertijd is van de zijde van het departe ment van Economische Zaken in overweging gegeven ook van dat deal van het vervoer, dat buiten de vrachtverdeeling valt, de 2 pet. te heffen, die bij bervrachting via de bevrach- tingscommdssies moeten worden voldaan. De Kamers van Koophandel, in wier handen de ui'bvoering der regeling ligt, hebben daar- over toen afwijzend geadvi-seerd. Meer cenfcralisatie in de ui'tvoering, waar door in mindere mate dan thans de Kamers van Koophandel voor verschillende bevrach- tingsdistricten afwijlkende heschikkingen kun nen treffen, is dan ook 'n gedachte, die vroe- ger bij het departement leefde. Hoe de nieuwe Minister daartegenover staat, moet straks blijken. DE SOHOENEN WORDEN DUURDER. Onder leiding van dien voorzitter, Ir. Raming, direeteur der Timtur-schoenfahrie- Iten te W!aalwijk, vergaderde Ma-andagmiddag te Tilburg de federatie van Ned. Schoenfabri- kanten. Hoofdpunt der beraadslagingen vonmldie het voorstel om, in verband met de stijging van de lederprijzen, de prijzen der schoenen te verhoogen. Ui-t de langdurige beraadslagingen bleek, dat ais gevolg van de overproductie van schoenen en de onderlinge concurrentie de prijizen stukken lager waren komen te liggen dan die van voor den oorlog. De vrees werd uitgesproken, dat als gevolg van de vermin- derde koopikracht het schoenenverbruik zou teruglocpen. Daartegenover werd echter van andere zijde erop gewezen, dat, uitgaande van het index- cijfer, de schoenenprijzen in onredelijke ver- houding staan tot de levensmiddelenprijzen. Met algemeene stemmen werd tenslotte be- sloten de schoenenprijzen met ten minste tien procent te verhoogen. De vaststelling van den datum waarop deze verhooging zal ingaan, wordt overgelaten aan de prudentie der fabrlkanten persoonlijk. DE VRIJHEID VAN DRUKPERS. in verband met de voornemens van de regeering met betrekking tot art. 7 der Grondwet (drukpersvrrjheid) heeft het bestuur van den Nederlandschen Joumalistenkring zich onlangs gewend tot de besturen van de directeurenvereeniging De Nederlandsche Dag- bladpers, de R.-K. directeurenvereeniging en de R.-K. joumalistenvereeniging met het voor stel, een gezamenlijke conferentie te houden waarop afgevaardigden van alle hesturen aan- wezig zullen zijn, teneinde over de regeerings- plannen, voor zoover zij bekend zijn, overleg te plegen. De bedoeling is te komen, mogelijk, tot vaststelling van een gezamenlijk standpunt. Reeds hebben twee van de drie besturen de uitnoodiging van het kringbestuur aaravaard De datum van de conferentie zal nader wor den bepaald. WIJZIGING RANDBOUWCRISIS- WETGEVING. De commissie samengesteld. In aansluiting op de berichten betreffende de commissie inzake onderzoek naar even- tueele wrjzigingen in de landbouwcrisismaat- regelen, de landbouwcrisisinstellingen, de uit- voering en de controle enz;., kan thans worden medegedeeld, dat de minister van landbouw en visscherij mede op grond van de voordrach- ten, welke door de daartoe uitgenoodigde organisaties zijn ingediend, de commissie als volgt heeft samengesteld: voorzitter: prof, mr. J. van Boon, buitengewoon hoogleeraar in het recht van den industrieelen eigendom aan de Rrjksuniversiteit te Utrecht en de Technische Hoogeschool te Delft. Reden: J. A. Geluk, secretaris van den Alge- meenen Nederlandschen Zuivelbond (F.N.Z.); Jac. Groen Azn., lid van de Tweede Kamer, voorzitter van den R.-K. Tuindersvakbond (D.T.B.) in het bisdom Haarlem; Chr. van den Heuvel, lid van de Tweede Kamer, tweede voorzitter van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond in Nederland; J. Hilgenga, ver- tegenwoordiger der drie landarbeidersbonden; ir. S. L. Louwes, regeerjngscommissaris voor den akkerbouw en de veehouderij; J. C. M. Mensing, voorzitter van den Nederlandschen TuinbouwraadJ. R. Nysingh, voorzitter van het Koninklrjk Nederlandsch Landbouw- Comite; ir. A. Roebroek, directeur-generaal van den landbouw; H. Ruyter, lid van de Eerste Kamer, algemeen secretaris van den Aartsdiocesanen R.-K. Boeren- en Tuinders bond; J. Smid, adviseur van den nationalen bond Landbouw en MaatschappijF. V. Val- star, regeeringscommiss-aris voor de groenten-, fruit- en sierteelt; secretaris-adviseerend lid mr. W. P. M. van der Loo, advocaat en procu- reur. Tweede secretaris is mr. W. Aalbers- berg, advocaat en procureur. Zooals dezer dagen reeds is gemeld, zal de commissie Woensdag 27 November worden geinstalleerd, waama zrj zoo spoedig mogelijk haar wekrzaamheden zal aanvangen. DESTRUCTIE VAN VLEESCH EN \XS1ESGHWAREN. De Minister van Sociale Zaken heeft aan de colleges van Ged. Staten in de onderschei- dene provincies medegedeeld, dat de termijn, gedurende welken de ontheffing van het be- pasJde in art. 61 van het Kon. besluit van 5 Juli 1920 (St.bl. no. 285), zoodat dit is gewij- zigd onlbruikbaarmaking van vleesch en vleeschwaren door ibehandeling in een des tructor) kan worden verleen'd, op 1 Juli 1936 eindigt, qn dat het niet in zijn voomemen ligt te bevordereK, dat de bedoelde termijn wordt verlengd, behoudens voor gemeenten, die door haar ligging of door anidere hijzondere om standigheden, niet in de gelegenheid zrjn zich bij een destructor aan te sluiten. Het bovenstaande beteekent, dat ten aan- zien van de gemeenten in de provincie Zee- land ontheffing zal worden verleeftd tot na 1 Juli 1936. De regeling van de destructie van vee en vleesch is namelijk in Zeeland nog steeds in voorbereidinig. De oorzaak hiervan schuilt in de omstandigheid, dat de uitvoe- ring van de tot dusver ontworpen plannen met groote kosten gepaard zou gaan. Vooral van de zijde van de afdeeling Zeeland van de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten is men op dit terrein actief werkzaam. Het vraagstuk werd dan ook reeds beaproken met de rijkscommissie van aidvies onder voorzitter- schap van mr. L. Lietaert Peerbolte, in teg^Ai- woordigheid van vertegenwoordigers van Ged. Staten van Zeeland. Pogingen worden in het werk gesteld om de financieele bezwaren, mede in verband met de geografiscbe ligging der provincie, aan de uitvoering der plannen verbonden, op te heffen. OVERTREDING TARWEWET. De Hooge Raad heeft met vemietiging van een vonnis der rechtbank te Arnjhem, wegens ,,tarwemeel voorhanden hebben. waarvan de samenstelling niet voldoet aan de eischen der Tarwewet", den direeteur der Ooop. Han-dels- vereeniging van den NoordnBrafbants^chen Chr. Boerenbond, wonende te Veghel, veroordeel^l tot een boete van 1000. stoet voegen. De piloten van deze vliegtuigen hebben deze week den eed van trouw aan den koning afgelegd. Wanneer koning George voet op Griekschen bodem zal hebben gezet, zal hij niet zooals dfe presidenten van de Grieksche republiek plach- ten te doen de vrjf kilometer welke hem nog van Athene scheiden met den ondergrondsche afleggen. Hij zal rond de baai van Phaleron rijden naar het beginpunt van Griekenlands mooisten weg, den nieuwen boulevard Leo- phoors Syngrou, welke recht naar het centrum van de hoofdstad voert. Deze weg leidt langs het nieuwe vliegveld. Het zal een vreemd gezicht voor den koning zijn, want toen de vorst in ballingschap ging voerde deze weg, waarlangs acacias groeien, door een onontgonnen landschap. Thans staan er langs den weg rijen aardige villa's, landhui- zen van ultra-moderne architectuur, winkels van automobielhandelaren en de kleirsre hui- zen van vluchtelingen uit Smyrna. De Grieksche regeering heeft circa 50.000 gulden uitgetrokken, een flink bedrag voor een verarmde hoofdstad, om de straten van Athene te versieren. De eerste eerepoort zal worden opgericht in de nabijheid van de pila- ren van Zeus. De konihklijke stoet zal lang- zaam de Akropolis naderen tot bij- bij het ge- bouw van de Kamer zal zijn aangekomen, waar hij waarschijnlijk halt zal houden bij het graf van den Onbekenden Soldaat, aan den voet van het parlementsgebouw; vervolgens zal hij zich naar het paleis begeven. ..Cyprus terug". Blijkens berichten uit Athene in de Brit- sche pers, verwachten d-e Grieken, dat de zoo juist naar den troon geroepen koning George, zal kunnen bewerken, dat Cyprus naar Grie- kenland terug gaat. De royalistische bladen in Athene schrijven in dikke letters boven de artikelen, die den terugkeer van den koning aanikondigen: ,,Htj komt terug en hij zal ons Cyprus teruggeven". Volgens de voorstellin- gen in deze bladen zou Groot-Brittannie heb ben beloofd, genoemd eiland weer Grieksch te maken in ruil voor het gebruik van zekere Grieksche havens, de golf van Suda aan de kust van het eiland Kreta erin begrepen. De republikemsche leider Venizelos, heeft in een manifest doen weten, hoe de republikei- nen zich tegenover den nieuwen toestand m-oc- ten gedragen. Hij verklaarde, dat de republikei- nen, indien zrj onder monarchie volledige po- litieke vrijheid krijgen, hun normale medewer- king behooren te gev-en aan het regeerings- gezinde politieke werk in Griekenlamd. Hij bedingt echter kwijtschelding van straf voor alle republikeinen die als gevolg van den toe stand in Maart gevangen genomen, gevlucht of verbannen zijn. Persoonlijk echter vraagt Venizelos, die naar bekend, uit Griekenland is gevlucht, geen kwijtschelding van straf. SAOEDIe ARABIe VERKLAART ZICH NEUTRAAL. Naar Reuter uit Djedda meldt, heeft, even- als de Imam van Jemen, thans ook Ibn Saoud besloten strikt de neutraliteit in het geschil tusschen Italie en Ahessinie te bewaren. Hij weigert daarom kameelen en schapen aan de Italianen te leveren, ondanks het feit, dat hem zeer hooge prijzen geboden worden. Deze neutralitei tsverklaring van Saoedie Arabie is het resultaat van pogingen aange- wend door onlangs te Djeddah aangekomen Abessijn-sche gedelegeerden. VOOR- EN NADEEL VAN HET HUIDIGE KIESSTELSEL IN ENGERAND. Labour heeft n-og een zetel veroverd op de nation ale re g e e r in gspar tijen in een van de kiesdistricten op de Schotsche eilanden. Zater- dag moeston nog negen uitslagen bekend worden. In Ulster zijn twee Iersche nationa- listen gekozen. Zij zrjn echter niet bereid, den ambtseed af te leggen. De mannen zul len niet in het Lagerhuis verschijnen en zij krijgen ook geen parlementaire vergoeding. Maar hun verkiezing vermindert de regee- ringsmeerd-erheid, die wanneer alle uitsla gen bekend zijn gemaakt om en bij de 250 zal bearagen. De secretaris van den bond voor evenredige vertegenwoordiging heeft uitgerekend, dat de meerderheid van de regeeringspartijen 48 zou zijn geweest, indien de verkiezingen -zou- den zijn gehouden volgens het stelsel van evenredige vertegenwoordiging. De Manchester Guardian, het bekende libe- rale blad, schrijft spijtig, dat de oppositie, die 46 van alle stemmen op zich heeft ver- eenigd, slechts 29 van de zetels krijgt, ter wijl de regeeringspartijen, die 54 van de stemmen kregen, 71 van de zetels hebben verworven. Het blad noemt dit een schan- dalige wanverhouding. Het vreest, dat de regeering minder dan ooit recht heeft op de aanduiding „natio- naal". Er is reeds een zetel beschikbaar voor Mac Donald of voor zijn zoon, want de nationale Babourcandidaat van Ormskirk in Lancas hire, sir Samuel RoSbothan, die met een meer derheid van 8045 stemmen is gekozen, heeft zijn zetel voor de MacDonalds beschikbaar ge steld. Er zou uiteraard in bet district een nieuwe verkiezing moeten worden gehouden, maar Ormskirk is een van de meest zekere districten van de nationale Labourpartij. MEVROUW KINGSFORD SMITH GEEFT DE HOOP NIET OP. Vliegtuig na vliegtuig keert orwerrichter- zake terug... Sir Charles Kingsford Smith, de koene vlieger met een staat van dienst als geen ander piloot, blijft onvindtoaar. De be- zorgdheld over het lot van de „Bady Sout hern Cross" heeft plaats gemaakt voor de zekerheid, dat wederom een pionier der lucht met zijn leven zijn stoutimoedig pogen heeft moeten betaien. Ben is er, die die waarheid niet wil hooren, die zich vastklampt aan de mogelijkheid - inderdaad een mogelijkheid, die niet uitge- sloten is dat Kingsford Smith nog in leven moet zijn, wellicht geland is in de oerwouden van Burma en nu niet de midde-len heizit om in communicatie te treden met de bewoonde werelid. Het is de zes en twintigjarige mevr. Kingsford Smith, die in bange spanning te Sydney wacht op de resultaten van de laatste vliegtuigen. Iederen dag wordt de mogelijkheid, dat mijn man nog gavonden wordt, kleiner, ver- telde zrj een verslaggever van de ..Sunday Express", en toch, het is he-elemaal niet uit- gesloten. dat Smithy en Pethyibridge nog in leven zijn. Zij vertelt dan hoe zij Kingsford Smith heeft leeren kenn-en. Hoe zij aan boord was van de stoomlboot ,,Aoran)gi", die uit Vancouver zou vertrekken en wachten moest op de aankomst van d,en vlieger. Hoe de passagiers zich ver- veeld-en en inwendig scholden oip Kingsford Smith, die hun dit oponthoud had bezorgxi. En hoe zij veertien dagen later met hem ver- loofd was. - Dag en nacht wordt i-k door alle moge- lijke menschen opgeheld, menschen die mee- nen iets te hebben gehoord, of mij de geruch- ten vertellen, die dan hier dan daar o-pduiken. Helaas blijken het nooit meer dan geruchten te zijn geweest. En als het ergste gebeurt, besloot zij, dan heb ik nog mijn zoon van drie jaar om mij te troosten. Maar dat staat vast, mijn kleine Charles zal nooit vlieger worden STAKING IN DE BELGISCHE STEEN- B AKKERSINDU STRIE. Naar de correspondent van de N. R. Crt. te Brussel meldt, hebben 2000 arbeiders, werk zaam in de steenbakkerijen van de Rupel- streek, Maandag het werk verlaten. Zij eischen 10 pet. loonsverhooging. In de omstreken van Boom, Ni-el, Terhagen en Rumpst is de staking zoo goed als algemeen." HOE DE GRIEKSCHE HOOFDSTAD ZIJN VORST ZAL ONTVANGEN. De Grieksche regeering treft thans uitge- breide maatregelen voor de ontvangst van koning George. Arbeiders hebben reeds tal- rijke eerepoorten opgericht bij den ingang van het eigenljj-k Athene, in de nabijheid van de Hadrianspoort. De lichte kruiser Helli en de torpedojagers Hydra en Psara zijn naar Brindise ^ertrokken. Koning George zal zich Vrijdag a.s. aan boord van de ..Heili" begeven. met welk schip hij naar zijn vaderland zal terugkeeren. Op de terugreis zal de voltallige Grieksche vloot den kruiser en de torpedo jagers in het kanaal van Korinthe tegemoet- varen. Aan boord van het vlaggeschip zal de minister van marine zich bevinden. Vervolgens zal de vloot den koninklijken kruiser naar de baai van Phaleron escorte-e-ren. Op Korfoe zal een escadrille watervliegtuigen de komst van den koning in de Grieksche wa- teren afwachten om eveneens als escorte naar Phaleron te dienen. Onde-rweg zullen zich te Patras nog twee escadrilles vliegtuigen bij den Strijd om het Tembienplateau. De Italianen zijn Maandag met twee afdee- lingen troepen de Oostelijke en de Westelijke zijde van het Tembienplateau genaderd. Het ligt in hun bedoeling om de troepen van ras Seyoem die zich op dit plateau bevinden, te verj-agen. De Italianen melden, dat het pla teau indertijd door him verken-ningstroepen door is getrokken, dus dat de concentraties van Seyoem eerst korten tijd daar kunnen zijn. Had de Bono meeningsverschillen met Graziani? De terugroeping van generaal De Bono uit Oost-Afrika en zijn veirvanging door maar- schalk Badogilo kwamen, naar de correspon dent van de Daily Telegraph meldt, in goed ingelichte kringen te Rome niet onverwacht, doch voo-r het groote publiek waren zij een verrassinig. De offic-ieele motieven voor de te rugroeping van generaal De Bono, n.l. dat hij de taak heeft volbracht, waarvoor hij was be- noemd, geven natuurlijk niet de geheele waar heid weer. Tal van geruchten doen dan ook de ronde. De meest voor de hand liggende reden is, dat generaal De Bono ruim zeventig jaar oud is en dat de campagne thans een stadium heeft bere-ilkt, dat een jon-ger en krachtiger opper- bevelhebber noodig is. Ook meent men, dat de benoeming van Ba- doglio is geschied uit politieke overwegingen. De Bono is van het begin af een fascistisch politiek leider geweest, terwijl maarschalk Badoglio zich streng af zij dig van politiek heeft gehouden. De benoeming van Badoglio tot opperibevelhebber in Oost-Afrika stelt Mussolini derhalve in staat een einde te ma ken aan el-ken twijfel, dat men te doen zou hetaben met een oorlog van de fascistiscbe partij en niet van de natie. In militaire kringen wordt nog een andere verklarin-g gegeven van de verandering in het oppenbevel. Men gelooft, dat er meeningsver schillen zijn geweest tusschen den vooruit- stravend-en generaal Graziani, die de eerste de foeste gelegenheid aangreep om in Somaliland op te rukken en den voorzichtiger aangeleg- den generaal De Bono. De opvatting in zake meenin-gsiverschillen tusschen Graziani en De Bono wordt, naar O. N. B. meldt, in het hoofdkwartier te As mara gedeeld. Vooral verwijt. men De Bono, dat door het langzame oprukken van het Noorderleger de beoo-gde verioinding tusschen Eritrea en Italiaansch Somaliland nog altijid niet tot stand is gebracht, terwijl dit beslist moet geschieden, alvo-rens de regentijd weer aanbreekt. Vermoedelijk zal als consequentie van Badoglio's benoeming thans de opmarsch in het Noorden zoo krac-htig mogelijk worden doorgezet. Na zijn benoeming tot maarschalk heeft D? Bono aan Mussolini het volgende telegram geizonden: ,,Ik had niet meer ikunnen ver wachten. I-k ben gelukkig, dat mijn werk van oud-soldaat en fascist door jou wordt erkend. Met warme toewijding. De Bono." HET 48e ITALIAANSCHE LEGERBERICHT. Maarschalk de Bono telegrafeert, dat het Eritreesche !egercorps zrjn actie in Tembien begonnen is. De colonne is reeds heel Gheralta doorgetrokken en bezette Zondagnacht om- streeks middernacht de Baro-pas, waarna het Maandag het zuiveringswerk in Oost-Tembien voortzette. In verband met deze &ctie aan het front van het tweede legercorps heeft een groep ongeregelde troepen de streek van Nadir in N.W. Gheralta bezet, terwijl 't legioen zwar-t hemden Tzahama bezette. De luchtmacht voerde bembartementer uit op sterke colonnes vij-anden, die ten Zuiden van Buia waren samengetrokken. Maapdag hebben zich bij onze militaire overheid in Dankalie hoofden, notabelen en

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 1