ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Aspirin MAANDAG 18 NOVEMBER 1935 No. 9377 75e Jaargang Binnenland TWEEDE BLAD Groote nervositeit tusschen Peiping en Shanghai. Het gist in Egypte. ViflfeJL-.fc.awJK il i i>l»Mli iBhi' liiIn* Wfllffl l COURANT TWEEDE KAMER. Vergaxlering van Vrijidag 15 Nov. Voortgazet wordt de behandeling van de begnooting van hot I >epartcment van Binnen landsche zaken voor 1936. Minister De Wilde verdedigt zijn beleid in- zalke de gemeenten, dat juist geridht is op handhaving van de auitonomie. Spr. brengt bartde aan Amsterdam, dat door sterke bezui- niging op de gerwone uitga/ven zijn autonomie heeft gehandhaaifid. In deze tijden zjjn ern stige maatregelen noodiig. Er zijn gemeenten, die steun van bet Rijk zouden willen tou- cheeren zonder controle. Ult den aard der zaa£k is ddt ontoelaattbaar. Men kan zich niet redden door een z.g. vlotte leeningspolitiek. Benmaal moet de rekening betaald worden. Thans is gebleken, dat door het gevoerde be leid over het algemeen een verlbetering in de financden der gemeenten is verkregen. Spr. brengt hulde aan de gesmeentdbeslfcurendie met inspanninig van alle kradhten en opof- fering van eigen papulariteit de gemeenten tradhten te redden. Inplaats van spr. altijd van alles de schuld te geven, moesten de gemeenten hem eigenlijk een krans aanibied'en, (vroolijkheidEgalisee- ring van de salarissen is d ring end ruoodzake- lijk. De gemeenteibesturen zulien nog een- maal dankbaar zijn .voor het in deze periode verridhte wenk. De heer Boon OvJb.) betoagt bij de repheken dat de staking te Tiiburg niet rusti'g is ver- loopen. De heer Steinmets (r.k.) heeft een ander beigrip over excessen dan de Minister. De Minister dupliceert. Een verbod van sajnenschollng was te Tiiburg niet noodig. Spr heeft zich persoonlijk voortdurend op de hoogte gehouden. In geen stad van Neder- lamd was het zoo rustig; spr. betreurt de sta king maar de stakers hebben zich voorbeel- dig gedragen. fWjat excessen betreft, spr. tracht zoo recht- vaardig miogelijk op te treden. Bij aid. IV (krankzinni'genwezen) dringt mevr. De Vries—Bruins (v.d.) er op aan, de krainikzinnigenizorg onder te brengen bij vollksgeizondheidSpr. maakt voorts eenige opmerkingen over veirpleging van patienten in het buitenland in verfband met valutaver- houdingen. De heer Van Dis (st. ger.) wil een doel- treffender verdeeling van de patienten over de gestichten. Minister De Wilde zegt dat de krankzin- nigemverpleging hier te lande in geenen deele aidhter staat bij die in het buitenland. Een toenemend streven der gemeenteibesturen om patienten naar Belgie te brengen, zou spr.'s in- stemming niet helbben. INa re- en duipliek is aan de orde afd. V (aimwezen). Mevr. BakkerNort (v.d.) wijst op het veel te gnoote aantal Duitschers, naar verhouding in Nederland werkzaam. A1 te goad is buur- mans gelk. Spr. wil geen evacueering van Duitschers, maar naar een betere verhouding worde gestreefd. De heer v. d. Zaal (a.r.) vestigt de aan- dacht op de groote moeilijikiheden van de be- hoeftige Nederlanders in Duitschland. De heer Krijger (c.h.) doet de moeilijkhe- den uiitkomen van behoeftige sohippers om oirudersteuning te krijgen. Tal van gemeente- besturen traohten zich aan him verplichtin- gen te onttrekken. De heer Boon (v.b.) beboogt dat de spaar- zegelkassen onder de geldschieterswet behoo- ren te vallen. De heer Drop (s.d.) is het hiertmede eens. Spr. bepleit een betere steunregeling voor schippers. en vraagt een algemeen onderzoek naar ten deze bestaande toestanden en ver- houdingen. De Minister trachtte te komen tot een oentrale regeling. De heer Duymaer van Twist (a.r.) be- spreelkt eveneens de v61e klachten van behoef tige schippers over steunverleening. Het resultaat van het onderzoek van dergelijke klachten komt in den regel te laat. De heer De Visser (comm.) dringt aan op een algemeene steunregeling voor de binnen- ectoippers. Minister De Wilde zegt, dat de opmerkin gen van mevr. Bakker-Nort eigenlijik den Minister van Sociale ZaJken raJken. Zoo noo- djg zal spr. aandiringen op het nakomen door lagere organen van de regeling voor behoef tige Nederlanders in Duitschiland. Men be- demke, dat de steunnormen in Duitschland dalen. Over het bevorderen van cursussen in Nederlandisdhe taal zal spr. overleg plegen met zijn ambtgenoot van Buitenlandsche Zlaken. Mlet de Artmenwet in de hand kan spr. zioh voorstelien, dat vele gemeenten niet gesteld zrjn op ondersteuning van behoeftige schip pers. Spr. doet toezegging, met zijn ambt- genooten deze zaak emstig onder de oogen te zulien zien, en een afzonderlijke regeling te ondenzoeken. De kwest'ie van de spaarzegelkassen kan ibeter bij wijizi'ging van de Geldschieterswet worden besproken. De begrootang van het Departement van Binnenlandsche Zaken wordt zonlder hoofde- lijke stemming aangenomen met aanteeke- niing dat de communisten en de heer Snee- vliet (rev. soc.) tegen zijn. Wijziging pensioenwet spoorweg- ambtenaren. Aan de orde was vervolgens de wijziging van de pemsiioenwet voor de spoorwegam/bte- naren (iverlaging van de pensioenen in 't al gemeen Dit wetsontwerp 3trekt tot toepassing van een voorloopige korting van 10 pet. op de daanvoor in aanmerking komende pensjoenen, in veilband met belt feit, dat door de loon- Ikortingen der laatste jaren het verschil tus- schen de loonregelingen en de destijds gelden- de pensioengronidslagen te groot is geworden, en in verband met het toenemend tekort in het spoortwegpensioenfonds. Blij'kt bij de nadere berekening der korting, dat deze min der dan 10 pet. moet bedragen, dan wordt, hetgeen voorloopig te veel gelkort is, terug- ibetaaM. Blijkt daarenlegen, dat de korting meer dan 10 pot. moet bedragen, dan blijft de korting niettamin geldurende een jaar, van een nader te bepalen datum af, tot 10 pet. be- perkt. De heer Van Braamibeek (s.d.) keurde het af, dat de mogelijkheid is opengelaten in de toekemst zonder tussohenkomst van de Sta- ten-Generaal tot verdere verlagingen over te gaan, ai is 't ook op grond van de gewij- zigde wet. De heer Hermans (r.lk.) meende, dat ook degene, die op het standpunt staat, dat pen- sioen uitgesteld loon is, moet rekening houden met het feiit, dat er een wiskundig tekort van 250 millioen in het spoorwegpensioenfonds is. Anderzijds moet ook gerekend worden met het feit, dat de geldswaarde van loonen en pensioenen is veranderd. Dalen de loonen in sterkere mate dan is aanpassing van de pen sioenen daaraan niet onredelijk. (Mevr. Balkker-Nort (v.d.) zou, hoewel niet gaame, met het voorstel meegaan, gezien den deplorabelen toestand van 's Rijks sohatkist en van het Spoorwegpensioenfonds zelf. Zij deelde overigens versehillende geopperde he- zwaren. Zij drong narnens haar fractie er sterk op aan, dat de maximuimikorting op het pensioen op 10 pet. zou worden gesteld. De heer Amelink (a.r.) acihtte verlaging van eenmaal toegekende pensioenen hard en pijnlijk. Ook hij stonid op het standpunt, dat pensioen uitgesteld loon is, waarmede echter niet in strijd is de opvatting, dat pensioen bij erkende noodzaak, verlaagd mag worden. Het gaat hier echter niet om uitgesteld loon, in de strengste beteekenis van het woord. Hij hoopte, dat op pensioenen van 500 of minder geen korting zou worden toegepast, in welken geest hij een amendement heeft inge- diend. De heer Wijnkoop (c.p.) critiseerde de hou- ding der sprekers, die alien principieelen weer- stand hebben opgegeven. De Minister van Waterstaat, de heer van Liith de Jeude, wees er op, dat de pensioen- grondslagen nu in de wet zijn vastgelegd, waardoor aan een belangrijk beizwaar der Kamer is tegemoet gekomen. Voorts zijn er overgangsbepalinigen gemaakt, om de aanpas sing aan de nieuwe pens.ioenen gemakkelijker te maken. Voor de belanighebbenden zijn deze wel degelijik van beteekenis. De Minister moest dadelijk al meedeelen, dat hij ernstige bezwaren had tegen beper- king van de korting tot 10 pet. Vervolgens zette hij uiteen, dat op variabele loonen, varia- bele pensioenen logisch aansluiten. Indertijd zijn beide verhoogd, nu worden ze verlaagd. Voorikomen moet voorts worden, dat oneven- redige verhoudingen imzake loonen en pen sioenen blijven voortbestaandit leidt tot on- bililijkheden. Voorts betoogde de Minister, dat er groote bezwaren aan venboniden zijn de mogelijikheid om de korting hooger te maken dan 10 pet. af te sduiten. Dit zou een verdere verminde- ring van 30 pet. op de besparing beteekenen. De algemeene Ibeschouiwingen werden ge- sloten. Bij de artikelen verdedigde de heer Van Braamibeek (s.d.) een amendement om de ver laging der korting te beperken tot 10 pet. en op de weduiwen- en weezenpensioenen niet te korten. De heer Amelink (a.r.) had een amende- dement om op pensioenen van f 500 of minder niet te korten, terwijl voor pensioenen tot een hooger badrag dan 500, die door de korting heneden dat bedrag zouden dalen, de korting beperkt blijft tot het bedrag noodig om de bedoelde pensioenen tot f 500 terug te bren gen. De Minister wees met betrekking tot het amendement-van Braamibeek er op, dat de door hem geschetste onlbillijkheden niet zou den worden weggenomen. 'Hij refereerde zich overigens aan zijn opmerkingen bij de alge meene beschouiwingen. Wat het amendement-Amelink aangaat, dit is van veel minder verder gaande strekking; hij zou er geen bezwaar tegen maken. De Minister nam dit over. De stemming over het amendement-Van Braamibeek en over het artikel werd aange- houden tot Dinadag 1 uur. Om 6 uur werd de vergadering verdaagd tot Dinsdag 1 uur. VERSTERKING WEERMACHT. Een fonds van 50 millioen Naar de ,,Standaard" verneemt, zal het fonds, waaruit de, naar het woord van Minis ter Oud urgente, voorzieningen van onze Ne- derlandsche weermacht gefinancieerd zulien worden, in totaal circa 50 millioen gulden be dragen. De versterking van de afweerkracht van ons leger zal voornamelijk door drieerlei maatregel bevorderd worden, nJ. door uitbreiddng van de artillerie, vermeerdering van de luchtafweer- middelen en versterking en uitbreiding van onze luchtvloot. VERRICHTEN VAN ARBEED DOOR VREEMDELINGEN. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging der wet van 16 Mei 1934 tot regeling van het ver- 1 richten van arbeid door vreemdelingen ver- klaarden enkele leden, tegen het voorstel tot heffing van een vergoeding van hen, die ar beid door een vreemdeling wiilen doen ver- riohten, bezwaar te hebben. Vele andere leden konden zich met de strekking van het wets ontwerp vereenigen. Intusschen zou er algie- meen prijs op worden gesteld, indien de re- geering mededeeling zou kunnen doen van haar voornemens met betrekking tot de hoog te der te heffen bedragen. I Verscheidene leden wezen er op, dat deze wet er toe zal leiden, dat thans in loondienst werkende buitenlanders nog eerder dan thans zich zulien vestigen als zelfstandige onder- nemers, waardoor zu worden verijdeld dat het doel der wet van 16 Mei 1934, nl. het reser- veeren van arbeid voor Nederlanders, bereikt wordt. NEDERL. AMBULANCE VERTREKT 3 DECEMBER. Naar wordt vermomen is thans definitief als datum van vertrek der Nederlandsche ambu lance naar Abessinie 3 December a.s. vast- gesteld. Het vertrek vindt plaats uit Rotterdam waar de ambulance wordt ingescheept aan boord van een vraohtschip van den Rotter- damschen Uoyd, dat passagiersaccomodatie heeft. Door een goedgunstige beschikking van de directie van den Rotterdamschen Uoyd zal het schip Djiboeti aandoen, hoewel dit niet tot de aanlegplaatsen behoort. De Rotterdamsche Lloyd is voorts door de aanbieding van zeer billijke vervoerstarieven .het Nederlandsche Roode Kruis zeer tegemoet gekomen. DE NIEUWE STROOMLIJNLOCOMOTIEF Men is met de aankleeding van de nieuwe stroomlijnlocomotief voor onze spoorwegen thans zoover gevorderd, dat zij over zes weken kiaar zal zjjn. Omstreeks Kerstmis zal zij dus te voOTschjjn komen. Zooals bekend is, vindt de bekleeding plaats in de werkplaatsen te Tiiburg. De machine zal, na eenige proefritten, die waarschrjnlijk op het traject Tiiburg Vlissingen gehouden zulien worden, in den sneltreindienst worden ingelascht. DE RIJKSMIDDELEN. Blijkens het in de Staatscourant gepubli- ceerde overzicht van den stand der Rijksmid- delen, was het zuiver bedrag van de kohieren der directe belastingen voor den dienst 1935 op ultimo October 90.088.506,13 tegen ver- l-eden jaar f 83.789.797,09 of 6.298.709.04 meer. De overige middelen brachten over de eerste 10 maanden des jaars 305.024.800,31 op, d.wz. f 26.766.866,29 minder dan 10/12 der raming en f 11.718.011,57 meer, dan in het- zelde tijdvak vorig jaar. Over Oct. was de opbrengst 31.404.327,14 of 1.774.839,52 minder dan 1/12 der raming en 1.635.805,51 minder dan over October '34. De omzetbelasting bracht dit jaar tot ultimo Oct. 49.344.916,77 op, (f.W2. 18.571.749,93 beneden 10/12 der raming en 7.107.748 medr dan over dezelfde periode jn 1934. De motorrijtuigenbelasting leverde tot en met October 18.512.475,80, de rijiwielbeias- ting f 7.613.287,50 op, zoodat de inkomsten ten bate van het Verkeersfonds 26.125.763,30 bedragen. De inkomsten ten bate van het werkloos- heidssubsidiefonds beloojieij tot en met Octo ber 47.407.186,32. BEGROOTING VAN LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van het departement van Landbouw en Visscherij. In dit verslag uitten vele leden hun voldoe- ning over de instelling van een afzonderlijk departement van Landbouw en Visscherij en begroetten den persoon van den nieuwen be- windsman met instemming. Andere leden drongen erop aan den Direc- teur-Generaal van den Landbouw een belang- rijker aandeel te geven in de voorbereiding en uitvoering der crisismaatregelen. Algemeen was men van oordeel, dat siteun aan den landbouw in den rudmsten zin vasn het woord nog steeds noodzakelijk is en ook in den eersten tijd zeker niet gemist kan worden. Het gevoerde crisisbeleid vond dan ook in hoofdzaak instemming. Sommige leden vroegen zich echter af, of ons volk den last van de landbouwcrisismaat- regelen, die rond 200 millioen zwaar is, zal kunnen blijven dragen. Het is van het aller- grootste belang de kosten van het levensonder- houd te doen dalen en deze daling wordt ech ter door de steunmaatregelen tegen gehouden. Verscheidene leden drongen er op aan, voor de werkloozen in ruimere mate dan thans reeds geschiedt, de noodzakelijkie levensbehoeften tegen lageren prijs dan den algemeen gelden- den prijs beschikbaar te stellem. Erkende men dus algemeen, dat steun aan den landbouw noodzakelijk is, vele leden wil- den daaraan dadelijk toavoegen, dat er naar gestreefd moet worden dezen steun te bewerk- steilingen door eenvoudiger en aan de boeren meer vrijheid latende maatregelen dan thans het geval is. Bezwaren tegen uitvoering crisis maatregelen. Tegen de tot nu toe gevolgde wijze van uit voering der crisismaatregelen verklaarden vele leden ernstige bezwaren te hehben. Zij achtten die te veel gecentraJiseerd en veel te ambtelijk. H.i. moet aan de organisaties der bij den steun betrokkenen een aanmerkelijk grooter aandeel in de uitvoering worden op- gedragen. Met klem drongen verscheidene leden er op aan, het gevolgde systeem radicaal te wijzi- gen. Het opstellen van de noodige maat regelen en de uitvoiering daarvan legge men in handen van een deskundig bestuurslichaam (men zou het een Crisislandbouwraad kunnen noemen), samengesteld uit dfl vertegenwoor- digers der versehillende '.landbouworganisaties. ToestandCn op crisisbureaux. Van versehillende zijdeji verklaarde men, niet aan den indruk te kimnen ohtkomen, dat er op de crisisbureaux toestanden heerschen, welke niet door den beugel kunnen en welke aan de uitvoering der crisismaatregelen niet ten goede komen. Ook tegen de wijze, waarop in het algemeen het personeel bij de versehil lende crisisdiensten wordt aangesteld, hadden verscheidene leden ernstige bezwaren. Voor de aanneming van personeel behoort zooveel mo- gelijk gebruik te worden gemaakt van de or ganen der openbare arbeidsbemiddeling. Dure export. Sommige leden achtten het niet juist, dat de Nederlandsche export, o.a. van boter en varkensvleesch, in zeer sterke mate op kosten van den consument hier trei lande wordt gaan de gehouden. Spoedige behandeling Pachtwet. Verscheidene leden verzochten den Minister bij zijn ambgenoot van Justitie te willen aandringen op een spoedige behandeling van het ontwerp-Pachtwet en voorts te willen be vorderen, dat maatregelen tegen onredelijlfe executies in het landbouwbedrijf ter vervan- ging van het Hypotheek-commissiebesluit met spoed tot stand gebracht worden. BEREKENING DER TOELAATBARE GEMEENTELOONEN, Naar aanleiding van het rondschrijven van den Minister van! Binnenlandsche Zaken d.d. 4 September j.I, hebben versehillende gemeente- besturen den Minister gevraagd, op welke wijze de in genoemd schrijiven en in het rap port der commissie Schouten bedoelde aan passing van de loonen der gemeentewerklie- den aan het plaatselijk loonpeil dient plaats te vinden, in verband waarmede de Minister hesloot, hieromtrent eenige nadere richlijnen te verstrekken. In de eerste plaats dient te worden nage- gaan, welke loonen aan de volledige vaklieden in de versehillende takken van bedrijf, beschut of onbeschut, in een gemeente worden uitbe- taald. Aangezien de werkman in overheidsdienst, wegens het pensioenpremie-verhaal 10 pet. van het loon niet ontvangt, acht de Minister het billijk, dat met dezen factor rekening wordt gehouden. Deze loonschaal zal evenals die voor alle overige gemeentewerklieden een verschil tusschen minimum en maximium kunnen ver- toonen van 12 cent per uurloon of f 5,76 per weekloon, zoodat het minimum 6 cent per uur loon beneden het vorenbedoelde gemiddelde en het maximum 6 cent per uurloon daarboven komt te liggen, voor wat betreft den volledigen vakman. Uit de aldus verkregen loonschaal voor den volledigen vak man kunnen de loonschalen der overige gemeentewerklieden afgeleid worden. Ten slotte wrjst Minister De Wilde er udt- drukkelijk op, dat de op vorenomschreven wijze berekende loonen echter niet zulien mo- gen uitgaan boven de loonen, welke door de rijkswerklieden van overeenkomstige catego- rieen ter plaatse worden genoten. ..Lawrence van Mantsjoekwo" weer aan het werk. Engelseh-Japansche tegenstellingen. (Van onzen V.P.B.-correspondent. Shanghai, 15 November 1935. De wereld zal er goed aan doen, niet haar geheele aandacht aan Abessinie te wijden. Er gebeuren in het Verre Oosten dingen, die voor de verdeeling van de macht op deze aarde niet minder belangrijk zijn, dan dat, wat er op het oogenblik in Oost-Afrika gebeurt. Dat Japan China als zijn eigendom op het Aziatische vasteland beschouwt, weet men al lang. De portie is echter te groot, om ineens verslonden te worden. Mantsjoekwo was het eerste hapje. Thans schijnt het tweede aan de beurt te zijn. Reeds maanden lang wordt de „onbloedige" strijd om de vijf noordelijke Ghineesche provincies gestreden. Het pro- gramma, dat in dergelijke gevallen gebruike- lijk is, werd prompt afgewikkeld: „Inciden- ten", militaire demonstraties, „politie-acties" der troepeil, diplomatieke onderhandelingen in meer of minder ultimatieven vorm en tenslotte de demilitariseering van de bestreden zone door den eigenlijken bezitter en daarmede vrije baan voor den aan de poorten wachtenden veroveraar. Dat de bevolking op een derge lijke politiek nu niet direct in vriendschappe- lijken zin reageert, is maar al te begrijpelijk. Maar dat heeft dan den aanrander weer nieu we gelegenheden voor het stellen van eischen. Op dit punt zijn de Chineesch-Japansehe betrekkingen op het oogenblik geraakt. De Europeesche mogendheden hebben het in het Verre Westen" zoo druk dat Japan meent het tweede beetje van zijn Ohineeschen maaltijid tot zich te kunnen nemen. Daartoe moest in de eerste plaats het laatste restje van de Ohineesche regeeringsautoriteit in de begeerde vijf noordelijke provincies verdwijnen. Dus verlangde men het aftreden van den in Pei ping zetelenden ,,Militairen Raad". Tegelij- kertijd ontstond in dit gebied een seperatis- tische beweging, die zeker niet op Chineeschen bodem gegroeid was. Men noemt in Oost- Azie openlijk den naam van den man, die haar georganiseerd heeft: het is de Japan- sche generaal-majoor Kenji Doihara, de leider van den Japanschen Geheimen Dienst, die men in China den ..Lawrence .van Mantsjoekwo" noemt. De Engelsche leening. Hoe sterk deze gebeurtenissen tot de Chi- neesche patriotten spreken, is onlangs nog gebleken uit den aanslag op den minister- president van de Nanking-regeering. Het is onwaarschijnlijk, dat de dader werkelijk een communist was. De omstandigheden wijzen er eerder op, dat men hier met een lid van de K\yomintang te doen had, die eens uitdrukking wilde geven aan zijn teleurstelling over de al te toegeeflijke houding van de Nanking- regeering tegenover Japan. Nog steeds is niet geheel duidelijk, wat daarna in de Kwomintang en het kabinet van Nanking gebeurd is. Vast staan echter de volgende feiten: Nanking heeft zich plotseling door de verordening, die de Ohineesche valuta van het zilver losmaakte onder een gelijktijdige beslaglegging op alle zilvervoorraden in het land, economisch van Japan afgewend. Achter deze actie staat het aanbod van een Britsche leening aan China ter hoogte van 250 millioen dollar. Tokio ziet daarin een poging van Nanking om zich uit de Japansohe boeien te bevrijden en men ver- moedt, dat sir Frederick Leith Ross, de Engelsche minister van Financien, die kort- geleden te Nanking verbleef, de aanstichter van dezen nieuwen politieken koers is. De Japansche regeering was geheel verrast en protesteert op het oogenblik tegen de leening, die naar haar meening het herstel van China „op eigen kracht" onmogelijk maakt. Men wenscht, dat China deze ,,kraoht" uit Tokio betrekt. De toestand te Shanghai. Bovenstaande situatie is in de afgeloopen week nog ingewikkelder geworden door de ,,incidenten" te Shanghai. Zooals bekend werd een Japansche marinier door een onbe- kenden dader neergeschoten en eenige dagen later werden eenige Japansche winkels ge- plunderd. Daarop volgde het zenden van eenige Jajpansche vlooteenheden en een Ja- pansch ultimatum aan de Chineesohe autori- teiten., dat Japan zelf zou ingrijpen, indien men den dader niet vond. De na de gebeur tenissen van 1932 geneutraliseerde zone om Shanghai is reeds door de Japanners bezet. Shanghai bezit een bijzonder heeten bodem. Naast de eigenlijke Chineezenstad met bijna 2 millioen inwoners, vindt men er nog de zoo- genaamde „internationale nederzetting" met meer dan 1 millioen inwoners en de ,,Fran- 1 sche concessie" met 500.000 inwoners. De beide van zijn grondsfoffen, de voortdurende en zorgvul- dige analyse tijdens hef fabricafie-proces door eersteklas deskundigen, garanderen een product van naam. Het product van vertrouwen. Uibluitend vorkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 'O tab! 70 cts. en oranjezakjes van 2 tabl. i 10 ct». (Ingez. Med.) laatsten, die tezamen de eigenlijke havenstad Shanghai vormen, hehben zekere autonome bestuursrechten. Daarbij is de. fnternationale nederzetting sinds eenigen tijd het voorwerp van een taaie Japansche worstellng om meer invloed. In den Raad van Bestuur zitten naast vijf Ohineezen 9 buitenlanders, waarin twee Amerikanen en twee Japanners door een stilzwijgende overeenkomst steeds zitting hadden. De andere vijf vielen langs den weg van de vrije verkiezing steeds Engeland ten deel. De Japanners, die met ongeveer 30.000 inwoners in de internationale nederzetting sterker zijn dan de Britten met hun 9000 in woners, eischen nu een grooter aantal verte- genwoordigers in den raad. Dat past den Engelschen niet en zij hebben daarom ver- klaard, dat zij voor de Japanners en ook voor de Amerikanen geen zetels meer zul ien reserveeren. De Engelsche aaanspraken op de meerderheid in den raad zijn gegrond op het feit, dat de Engelschen 82 van de grondbelasting betalen. De strijd om deze raadsizetels verseherpt natuurlijk nog de Britsch-Japensche spanning, die door het lee- ningsrvraagstuk acuut is geworden. In ieder geval schijnt Japan in Shanghai op een oplossing door middel van geweld aan te sturen. Reeds in 1932 heeft het getracht zich van de stad meester te maken. Er is toen tusschen de Ghineezen en Japanners heftig gestreden en slechts de stappen van de Euro peesche mogendheden, vooral die van Enge land, hebben Japan belet zijn doel te beneiken. In ieder geval wijst alles er op, dat Japan slechts tracht een bes^issing in het Chineesche vraagstuk te brengen. Ook Nanking is dit duidelijk. Er wordt op het oogenbilk zelfs gemeld, dat in de gedemilitariseerde zones waar Ohineesche troepen opduiken, die de taak hebben, de afscheiding van de vijf noordelijke provincies te verhoeden. De gebeurtenissen in Shanghai wijzen er echter op, dat het bij de verdere ontwikkeling der dingen niet slechts zal gaan om een Chi- neesch-Japanschen strijd, doch de dat Euro peesche mogendheden, die in het Verre Oosten geinteresseerd zijn, zich onmogelijk afzijdig zulien kunnen houden. En dat op een tijdstip, waarin men in Europa om een grooten inzet dobbelt Auteursrecht V.P.B.(Nadruk verboden.) Maar Engeland houdt de teugels vast in handen. CAIRO, 15 Nov. 1935. (VPB.) Cairo is op- nieuw het tooneel geweest van ernstige on- geregeldheden. Er kan geen twijfel aan be- staan, of de toestand in Egypte is weder kri- tiek geworden. De bostingen, die plaats had den tusschen studenten en politie, vonden hun oorzaak in de binnenlandsche politiek. Toch zouiden de oniusten niet dien omvang hebben aangenomen, ware het niet, dat er reeds een opgewonden stemming heerschte door de venklaring van de nationalistische Wafd-partij, dat zij het kaibinet-Nessim Pasja het vertrouwen opzegde, dit op grond van oor- zaken van buitenlandsch-politieken aard. Het verband tusschen toinnen- en buitenlandsche politiek nu aan den dag getreden door de ontwikkeling van den loop der dingen in Aibes- synie en de Mididellamidsche Zee heeft op- nieuw het kernprbbleeim aan de orde gesteld: de verhouding van Engeland tot Egypte. Het huidige kabinet-Tewfik Nessim Pasja heeft den Britschen Hoogen Coimmissaris reeds in het voorjaar den eisch gesteld, dat er in den herfst een nieuwe grondwet moest komen in Egypte. Onder den druk der natio nalistische oppositie-partij heeft het kabinet thans twee wenschen te kennen gegeven aan de Engelsche regeering en om onmiddellijke principieele inwilliging daarvan verzocht. De eerste wensdh betreft het opnieuw invoeren van een grondwet, wat gelrjikstaat met de ver kiezing van een parlement. Deze parlements- verkiezing is het hoofddoel van de Wlafd, die zeker is van 80 a 90 der stemmen, als de verkiezingen regelmatig plaats vinden. De tweede wens oh betnaf het sluiten van een nieuw veridrag tusschen Engeland en Egypte, natuurlijk met gumstiger bepalingen voor laatsitgenoemd land. Het schijnt, dat Engeland beide eischen zonlder meer van de hand heeft gewezen. Het gevolg was, dat zich in alle po- litieke kringen van Egypte een vijandige stemming tegen Engeland opembaarde. Daarbij komt, dat de Engelsche voorberei- dingen van militairen aard in Egypte duide- lijker dan ooit Engelands suprematie in het licht stellen. Daartoe droeg ook bij het Brit sche voomemen) om een Engelschen deslkun- dige in het Egyptische ministerie van Buiten landsche Zaken aan te stellen. Op die manier zouden dan ook de benoemingen van Egypti- sche vertegenwoordigers in het buitenland de Engelsche censuur moeten passeeren, be- weert men.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 5