De Italiaansch-Abessinische oorlog. Kerknieuws Predikbe urten Sport Gemengde Berichten TER NEUZEN, 15 NOVEMBER 1935. HOEK. AXEL. BRESKENS. OOSTBURG. VOETBAL SCHAKEN. he.:oen dat de noodige stellingen zijn bezet en van het nocdi.ge voorzien. De vraag is nu: Zullen de Abessijnsche aan- voeidens, Tbij den verrassend Snellen cpmar3C'i dee Italianen, tij dig mzien, waar het zwaarte- punt der komende beslissing ligt? Zullen de Abessgneche troep: nmassa's, met hun troep van vrouwcn en k'cderen, zich snel en tijclig geuoeg kunnen verplaatsen, vooral, waar zij te doen hefclben met gemotoriseerde troepen? (De Abessijnsche generaals verzoeken Addis Abetoa nu reeds, geen troepen meer te zen- den!) Zal de saajmhoorigheid van den staat groot genoeg blijken te zijn, om deze kracht- proef te doorstaan? Vormt het overloopen van Abessijnsche hcofden naar de Italianen een ernstig geval, of betreft het slechbs vazal- len van ondergesohikten rang? Van de beantwoorddng dezer vragen hangt de militaire ontwikkeling der eerstovolgende dagen en weken af. Dan eerst zal de sluier worden opgeheven, die thans ncg den werke- lijken loop der gebeurtenissen aan en achter het front en de gevolgen der aan beide zijden toegepaste taktiek bedekt. (Nadruk verboden.) DE TOESTAND AAN DE FRONTEN. In het Noorden maken de Italianen zich ongerust over plotselinge Abessijnsche bewe- gingen, schrijft de N. R. Crt. Wei bericht men, dat men thans de Takazze heeft bereikt, doch het terrein sehijnt nog zoo vol te zitten met Abessijnsche guerilla-troepen, dat men met een nog veel grootere voorzichtigheid te werk gaat. Zoo zijn de Italianen genoodzaakt. geweest om op hun linkervleugel het gebied van Azbi Dera te ontruimen, in verband met een groote activiteit van de troepen van ded- zjazmatsj Kassa. Bovendien hebben de troe pen van dedzjazmatsj Gabriet kans gezien orn tusschen de Italiaansche linies te geraken, in het gebied tusschen Tembien en Makalle, waardoor hij een emstige bedreiging vormt voor de Italiaansche voorhoede. Ook ras Seyoem is opgetrokken in Noor- delrjke richting, zijn troepen zijn ten Noor den van Amba Aldji gesignaleerd. Men houdt in verband met deze plotselinge Abessijnsche bewegingen, rekening met een spoedig treffen. Een bericht uit Addis Abeba spreekt reeds van een gevecht, dat gaande is bij Antalo, waarbij ras Seyoem er in geslaagd zsou zijn, de Italiaansche voorhoede terug te dringen. In het Zuiden gaan de Italianen verder de verbindingen met hun voorhoede tot stand te brengen, tevens wijdt men daar veel aandacht aan het bezetten van de waterbronnen. Bij hun verderen opmarsch zullen de Italianen een zeer droog terrein moeten doortrekken, zoodat het van zeer veel belang is, dat de toe- voer van water zonder storingen kan ver- loopen. Wat den toestand aan het Zuidelijke ge- deelte van het Somali-front betreft, ontvein- zen de Italianen zich niet, dat naar thans bekend wordt de belangrijke strijdkrachten van ras Desta in de streek van Silamo en Bor- ranaa, aan de grens van Kenia, geconcentreerd zgn en dat meer naar het Noorden, in de streek van Bale, tusschen Dzjoeba en Oeesi Sjebelli dedzjaz Bellen Merib ongeveer dertig- duizenc man verzameld heeft, met het klaar- blijkelijke deel een inval te doen in Italiaansch Somaliland, om achter de troepen van Gra- ziani te komen, maar ook daar is de kwestie van het water van belang en men meent, dat de Abessiniers van hun plannen zullen moeten afzien en in het defensief zullen moeten blij- ven. Imniddels kon deze Abessijnsche bedreiging achter de Ita.iiaansche voorhoede wel verras- singen op het Zuidelijk front teweeg brengen, dit te meer omdat de verbindingen van de Italianen hier nog maar zeer onvolledig zijn. De Italianen hebben verder verkennings- vluchten gedaan tusschen Daggaboer en Dzidzjiga, waarbij zij op verschillende plaatsen bommen hebben laten vallen, met het doel om Abessijnsche transporten onmogelijk te maken. DE HANSEN AAN HET ZUIDELIJK FRONT Reuter meldt uit Rome, dat men daar van meening is, dat de Abessijnsche tegenstand aan het Somalifront zich niet emstig kan laten gevoelen, voordat de Italianen de streek van de hoogviakten van Harrar hebben be reikt, daar watergebrek inderdaad de voor- naamste karakteristiek is van Ogaden, waar de meeste rivieren uitgedroogd zijn. Het ver- lies van Gorrahei, waar de belangrijkste bron- nen uit de streek liggen, heeft het voor de Abessiniers onmogelijk gemaakt den troepen van Graziani weerstand te bieden. Deze wor den voortdurend door transportmiddelen ge- volgd, die htm watervoorziening verzekeren, terwijl de Abessiniers bij gebrek aan ravitail- leering geen groote concentraties kunnen uit- voeren. Men denkt dus, dat de Italianen zon der veel moeite tot het gebied van Harrar zullen kunnen optrekken, waar de Abessiniers er alles op zullen zetten om den spoorweg van Addis Abeba naar Dzjiboeti te verdedigen en om de Italianen te beletten de verbinding tus schen hun beide kolonies tot stand te brengen. Bombardement in het Zuiden. Vijf Italiaansche vliegtuigen met bommen aan boord, die te Daggaboer waren opgeste- gen, zijn het dorpje Agar-es-Salam, tusschen Dzjigzjiga en Daggaboer gaan bombardeeren. Een der vliegtuigen vloog daarop zeer laag over den weg, die naar Dzjidzjiga leidt, en wierp bommen op de transportauto's vol Abes sijnsche soldaten, die naar het front trokken. VAN HET NOORDELIJ K FRONT. De Italianen bevestigen hun steilingen. Reuter seint uit Asmara: Men sehijnt geen groote waarde behoeven te hechten aan de schermutselingen in de streek van Gheralta, aangezien geheel Tembien is ge- zuiverd en de Italiaansche patrouilles zijn bjjna overal doorgedrongen tot de Takazze en de zijrivier Gheva. De rechteivleugel van de Italianen rukt thans op in de richting van Makalld, als per- manente verdediging. Teneinde ernstige schermutselingen tegen het corps-Santini te voorkomen is een inland- sche kolonne uitgezonden om een verbinding te vormen en zich te voegen bij de Dankali- kolonne. Deze kolonne zal gaan langs Cuachen, Sce- licot, Dessa en Azbi. Dit is een veiligheids- maatregel, voor het geval de Abessiniers zich zouden willen ooncentreeren, en een omtrek- kende beweging maken. Het sehijnt verder in de bedoeling van de Italianen te liggen snel voort te rukken en het is dus mogelijk, dat de Abessiniers geen tijd zullen hebben zich te concentreeren in het ge bied van Amba Alagdji. In dat geval zullen zij terug moeten trek- ken en tegenstand organiseeren in het gebied van Dessie, waar thans de keizerlijke troepen liggen. Verder is het zeer wel mogelijk, dat de aan- val, welke binnenkort van Selaklaca wordt in- gezet door het gebied van Adi Ago geheel het Setit gebied onder Italiaansche vlag brengt, Van het Italiaansche front bij Makall6 wordt gemeld, dat de Italianen de pogingen van Abessijnsche zijde, om in het district Gheralta ten Zuid-Westen van Hausien, waar een hard- nekkige guerilla wordt gevoerd, de Italiaan sche verbindingen te verbreken, zijn mislukt. De Abessiniers, verborgen opgesteld in de maisvelden, hebben gevuurd op groote troepen muilezels, maar werden verjaagd door de Liby- sche cavalerie, waarbij verscheiden Abessiniers werden gedood. Reuter meldt uit Addis Abeba, dat de regee- j ring heeft bekend gemaakt, dat ten Noorden j van Makalle de Abessiners op de Italianen groote hoeveelheden koopwaar en munitie hebiben buitgemaakt en tevens een honderdtal geweren. I De Italianen zouden ernstige verliezen hebben geleden. Van verliezen van Abessijnsche zijde wordt geen melding gemaakt. Een overlooper naar de Abessiniers. j Men deelt te Addis Abeba mede, dat onlangs I uit Eritrea een stamhoofd met 1457 man, die alien gewapend waren en de beschikking had- den over 26 mitrailleurs, naar Abessijnsche j zijde is overgeloopen. De Negus heeft deze houding van het stamhoofd ten zeerste ge- j waardeerd. Deze was in Abessinie ter dood venoordeeld, doch uitgeweken naar Eritrea, waar hij dienst nam bij het Italiaansche leger. j Bij de krijgsoperaties is hij gedeserteerd en naar Abessinie terugg'ekeerd. Hij is te Addis Abeba aangefcomen, waar hij heeft verklaard, j dat het Italiaansche leger ernstig te lijden heeft van ziekten, in hoofdzaak van dysenterie. Voorts deelt men mede, dat onlangs des nachts een verborgen schat, waartoe behoorde de beroemde schat van Menelik, naar een niet nader genoemde plaats is overgebracht. Oorlogstuig voor Abessinie. Reuter meldt uit Addis Abeba: Er zijn hier 180 kisten met 12 herstelplaat- sen voor geweren en mitrailleurs uit Europa aangekomen. Onder leiding van dr. Brunner, vroeger in- specteur van politie te Weenen, een Oosten- rijkschen kolonel en den Zwitserschen luite nant Borgle worden deze herstelplaatsen op gesteld. Bovendien zijn nog 5000 geweren en mitrail leurs van het modemste type en een groote hoeveelheid medicamenten en verbandstoffen aangekomen. Binnenkort worden 400.000 gasmaskers ver- wacht. De over winning in het Zuiden. Naar Stefani uit Rome meldt, luidt het 45e legerbericht van generaal de Bono als volgt: Het eerste legercorps zet in samenwerking met de Danakil-colonne de zuiveringsactie langs den Oostelijken rand van het hoogland van Tigrd voort. Het inlandsche legercorps gaat door met de bezetting van het district Gheralta. In de ge- vechten, waarvan reeds is melding gemaakt, heeft de vijand aanzienlgke verliezen geleden. Aan onze zijde zijn op dappere wijze een onder- officier en eenige inlanders gevallen. Het tweede legercorps zet zijn organisatie- werk bij de Takazze voort. Aan het Somalifront is de colonne-Maletti den vijand blijven achtervolgen en hem in het j hooggelegen dal van de Fafan achterhaald. j De vijand, versterkt door een duizendtal ge- i regelde soldaten voorzien van vrachtauto's, j heeft zich teruggetrokken en liet op het ge- vechtsterrein 300 dooden achter, waaronder een Europeaan, dien men niet heeft kunnen identificeeren. Verder werden er veel machine- geweren, tallooze vrachtauto's en munitie buit gemaakt. Aan onze zijde vielen een officier, een onderofficier en 60 inlanders. Onze legerafdeelingien zijn thans bezig de organisatie in de streek Gabredarre ten Noor den van Gorrahei te voltooien. HET ANTWOORD OP DE ITALIAANSCHE PROTESTNOTA. Fransche persstemmen. Havas meldt uit Parijs: Men overweegt niet een collectief antwoord van de sanctielanden op de Italiaansche nota, maar wel afzonderlijke amtwoorden, na ge- pleegd overleg. Er is nog niets besloten, schrijft de Petit Parisien, maar de leden van den Volkenbond zullen zich waarschijnlijk van tevoren met el- kaar verstaan. Men meent, dat er geen collec tief antwoord zal worden gegeven, maar een geheel van evenwijdig gaande antwoorden. Het Journal schrijft: Een bericht uit Lon- den kent aan de Britsche regeering het voor- nemen toe een voorstel tot een collectief ant woord te doen. Het Petit Journal: Alles wijst erop,.dat men zal besluiten tot de meest logische en meest practische oplossing tusschen Londen en Parijs en voorts tot afzonderlijke antwoorden van de regeeringen, die, wat de hoofdzaken betreft, parallel zullen loopen. KAMEK VAN KOOPHANDEL. In het bericht betreffende de candidaatstel- ling voor leden van de Kamer van Koophandel, is verzuimd bij de namen van de candidaten voor het Kleinbedrijf te vermelden de heer E. P. Fassaert te Hulst. CHR. WINTERLEZING. Gisterenavond werd in de Ned. Herv. kerk alhier de eerste Clhr. winterlezing in dit sei- zoen gehouden. Als spreker trad ditmaal op Dr. A. H. Edel- koort, van Amsterdam, met het onderwerp: ,,Het boek Esther". Spr. betoogde tegenover diegenen die aan het boek Esther hare betee- kenis ontzeggen, de eohtheid en de groote waarde van dat sdhoone boek, hetgeen hij aan de hand van de resultaten van ver- richte opgravingen aantoonde. Hoewel in het gansohe boek Esther de naam God niet genoemd wordt, toonde spreker de schitteren- de lijn die er doorheen loopt, welke heenwijst naar Ghristus. Het bezoek was goed. MACHINISTEN -EXAMEN. Bij het te's Gravenhage gehouden machinis- ten-examen slaagde voor het theoretisch ge- deelte, diploma B, onze stadgenoot de heer P. J. B. de Doelder. S.S. „POTESTAS". Het Italiaansche s.s. ,,Potestas" is tijdens de vaart op het kanaal GentTer Neuzen, in aanvaring gekomen met een olieliehter en met het s.s. Portugal", dat te Selzaete aan de kade gemeerd lag. De Portugal" bekwam hietbij lichte averij. Het s.s. ,,Potestas" dat geen schade bekwam, heeft de reis naar zee voortgezet. S.S. „BARTAVA". Bij het binnenvaren van de Nieuwe Haven alhier, is het Letlandsche s.s, ,,Bartava" geassisteerd door de sleepboot .Charles" op de Oostelijke havenpier omhooggevaren. Na even vastgezeten te hebben is het schip met behulp van de sleepboot ,,Pres. John P. Best" vlot getrokken. De ,,Barta,va" heeft na dit oponthoud de reis naar Gent zonder schade voortgezet. OVERNEMING W1EG. Ged. Staten van Zeeland stellen de Provin- ciale Staten voor in beheer en onderhoud over te nemen 25 M. van den Zaamslagpolder en 5.794.20 M. van de gemeente Stoppeldijk, het watersdhap Lamswaarde c.a. en de polders Willem in, Stoppeldijk en Groot-Cambron gezamenlijk van den weg Zaamslagsche Veer- De Kraai, onder voorwaarde van jaarlijk- sche bijdrage van reap. 5,35 en 1236, of sommen ineens van f 134 en 30.900. Het betrokken wegvak is in overeenstem- ming gebracht met het provinciaal wegen- plan. EERVOL ONTSLAG VERLEEND. De Commissaris der Koningin heeft aan J. van Westenbrugge eervol ontslag verleend op eigen verzoek als bezofdigd veldwachter in de gemeente Zaamslag, met ingang van 1 Febr. 1936. WEGENCHNDERHOUDSFONDS 1934. De rekening 1934 van het provinciaal we- genonderhoudsfonds van Zeeland wijst een onbvang aan van 184.810,61, een uitgaaf van 154.018,36, alzoo een goed slot van 30.792,25. LANDLOOPERIJ. Gedurende den laatsten tijd werd Noord- Beiveland onveilig gemaakt door een drietal personen, twee mannen en een vrouw, die na- dat zij bij de bowoners een zgn. bedelbrief in de bus hadden gestopt, dezen dan later kwamen terughalen met het doel dan een kleinigheid te ontvangen. In dien bedelbrief werd zooals gewoonlijk gesproken van vrouw en kinderen die honger leden, terwijl ook hier- bij bleek dat van een gezin, vrouw en kinde ren geen sprake was. Aangezien de hier in het spel zijnde woonwagenbewoners er in den laatsten tijd toe overgingen bij menschen die niet te grif waren met him aalmoes dezen te intimideeren, heeft de politie aanleiding ge- voniden, twee hunner, een man en een vrouw, aan te houden en als verdacht van landloo- perij naar Middelburg over te brengen. BESMETTELIJKE ZrEKlEN. In de week van 3 tot en met 9 November zijn in onze provincie voorgekomen 13 geval len van roodvonk, waarvan 6 te Goes en 2 in ieder der gemeenten Kruiningen, Middelburg en Oost en West Soulburg en 1 te Hoedekens- kerke, 1 geval van febris typhoidea te St. Maartensdijk en 1 geval van poliomyelitis aoterior acuta te Hoek. STEUNVERGOEDING ERWTEN. Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat de steunvergoeding voor groene erwten en schokkererwten gedenatureerd in het tjjdvak van 27 Oct. tot en met 2 November 1935 voor de kwaliteitsklassen C en D, respectievelijk f 3 en /2,50 per 100 K.G. zal bedragen. De teelt- vergoeding voor in datzelfde tijdvak gedorsch- te gele erwten voldoende aan de standaard- monster C en D zal achtereenvolgens 3 en f 2,50 per 100 K.G. bedragen. DE TEELTPREMIE VOOR VLAS. Ten vervolge op de reeds eerder dienaan- gaande gepubliceerde berichten wordt van of ficieele zjjde medegedeeld, dat de teeltpremie voor vlas van den oogst 1935 hetwelk met in- achtneming van de dien aanzien gegeven voor- schriften is verkocht in het tijdvak van 22 Aug. tot en met 20 Oct. 1935 is vastgesteld op gemiddeld 87,50 per H.A. I Alhier bestaat het plan om met St. Nicolaas te zorgen voor een aardige verrassing voor de leerlingen der openbare lagere school. Ten einde dit mogelijk te maken wordt door de ouder-commissie met toestemming van Burg, en Weth. een collecte gehouden. Het is te hopen dat de opbrengst dezer col- lecte de commissie in staat zal stellen aan dit voomemen gevolg te geven. HET CENTRUM. Wolga in vlammen. Russische films hebben steeds een uitge- sproken karakter en onderscheiden zich daar- om sterk van de zoetweee producten, direct vergeten zijn omdat zij zonder inhoud zijn. De film Wolga in vlammen is fel en meedoogen- loos, speelt zich af in den tijd dat avonturiers het volk opzwiepten en den heilstaat verkon- digden. De tijd heeft vele volksmenners ge- kend, die macht over de bevolking kregen, en deze gebruikten om zichzelf naar voren te schuiven en dan als tyrannen leed en verdriet brachten daar waar vroeger door noesten arbeid nog eenige levensvreugde te genieten was. De beloofde heilstaat bleef uit en men zonk dieper dan ooit; afpersing en omkooping en geweld waren de middelen die telkens en telkens werden toegepast om den wil van den niets ontzienden wreeddaard te doen gehoor- zamen. Luitenant Orloff, een jong officier, feist per slede naar1 zijn gamizoensstad. Onderweg wordt hij door een sneeuwstorm overvallen en redt hij het leven van een onbe- kende, die in de barre winternacht dreigt om te komen. Zonder het te weten heeft Orloff het leven gered van een gevaarlijke volksmen- ner, de gevreesde Silatschoff, die als ,,volks- czaar", telkens opstanden weet te verwekken. In zijn gamizoensplaats heeft Orloff al spoe dig om zijn voortreffelijke eigenschappen direct vele vrienden gemaakt doch tevens een vijand, den officier Schalin. Silatschoff nauwelrjks hersteld van zijn ont- ooringen, weet weer een kozakkenopstand voor te bereiden eft blijkt Schalin een werk- tuig van hem te zijn. De benden gaan op marsch, en het teeken voor de bendeleden is gegeven, de Wolga staat in brand. Het garnizoen van Orloff kan het niet houden, plundering volgt. De benden geven geen pardon, doch Silatschoff herkent zijn redder Orloff. Hij wordt niet terechtgesteld, evenmin als Schalin die zich nu ontpopt als de verrader. De garnizoensccanmandant en zijn vrouw deelen het wreede lot van de arme bevolking, doch hun dochter Mascha wenscht Schalin tot vrouw. Orlof wil haar echter redden uit de handen van den wreeden verrader, die ten slotte haar met geweld ontvoert. Orloff weet de oude keizerlijke garde te verzamelen en Mascha uit de handen van Schalin, die ver- slagen wordt, te redden. De rust wordt her steld, en op zjjn reis naar Petersburg, zien Orloff en Mascha thans voor de laatste maal de ,,volksczaar" Silatschoff, die gevangen ge- nomen zgn laatste reis aanvaardt. Ochtendgloren. Dit tweede hoofdnummer geeft een beeld van dezen tijd, crisis en werkeloosheid doen zoo menig huiselijk geluk ineen storten. De jonge architect Adolf heeft een mooie toekomst voor zich, hij zal weldra in het huwelijk treden met zijn verloofde Agnes. Maar dan komt het noodlot in het huisgezin waarin Adolf is groot- gebracht. Werkeloosheid, ontslag en spoedig armoede treden in de woning van Adolf's ouders binnen. Hij zelf wordt ook getroffen door de werkeloosheid en trekt naar de stad. Dangzaam maar zeker gaat hg ten onder. Agnes ibesluit hem te gaan cpzoeken maar op het perron herkent zij hem, in lompen gehuld en halfblind, niet. Troosteloos en levensmoede zoekt hij zijn weg naar huis, doch Agnes her kent den ongelukkige. Zij weet hem op te fceuren en als een oom van Adolf hem in een ziekenhuis doet opnemen, geeft een operatief ingrijpen hem het gezichtsvermogen weer terug en krijgt hg werk, waar zijn talenten aan den dag komen en de levensomstandig- heden zich ten gunste keeren, dank zij den arbeid zonder welke de wereld niet gelukkig kan zgn. Luchtvaartdienst. Ten behoeve van de N.V. van Melle's Con fectionery Works te Breskens, is bij beschik king van den Minister van Waterstaat onder de in die beschiking genoemde voorwaarden ontheffing verleend van enkele bepalingen. der luchtvaartwet met betrekking tot een terrein, gelegen in de gemeente Breskens, omvattende de perceelen, geheel of gedeeltelijk kadastraal bekend, sectie C, nos. 4, 8, 9, 16, 17, 227, 288 en 304. Voor de vaeature bij het L.O. Voor de betrekking van onderwijzer aan de openbare lagere school alhier, welke betrek king op 1 Januari 1936 vacant komt door het met pensioen gaan van den heer L. C. Ver- sprille, hebben zich 26 sollieitanten aangemeld. NED. HERV. KERK. Beroepen te Hansweert (toez.) de heer H. J. Plaggemars, hulpprediker te Sluiskil. BEVESTIGING EN INTREDE. A.s. Zondagnamiddag zal in de Ned. Herv. kerk alhier de intrede plaats hebben van den nieuw benoemden hulpprediker, den heer Th. J. Greeven. De bevestiging zal des morgens ge- sohieden door Dr. L. J. Cazemier. GEREF. GEMEENTE. Woensdag a.s. zaal het vemieuwde kerkge- ibouw der Geref. Gemeente alhier plechtig in gebruik worden genomen. ZONDAG 17 NOVEMBER 1985. Ned. Hervormde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u., Dr. L. J. Cazemier, bevest. v. d. heer Greeven; 2 u., de heer Ph. J. Greeven, intree; 6 u., Dr. L. J, Cazemier, Jeugddienst medew. kerkkoor. SLUISKIL. 9.30 u., de heer L. Dek; 2 u., de heer H. J. Plaggemars. AXEL.' 9.30 u. en 2 u., Ds. Van Oeveren. HOEK. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. ZAAM1SLAG. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. SAS VAN GENT. 9.30 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. PHILIPPINE. 2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u. en 2 u., Ds. J. M. Kroes, van Dalfsen. AXEL. 9.30 u. en 2 u., Ds. Post. HOEK. 9 u. en 2 u., Ds. J. A Vink. ZAAMSLAG 9 u. en 2 u., Ds. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. TER NEUZE1N. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst AXEL. 9.30 u. en 2 u., leesdienst. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst Roomsch-Katholieke Kerk. TER NEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 u., H.H. Dienst; 2.30 u., Lof. DONDERDAG 21 en VRIJDAG 22 NOV. nam. 7 u., Evangelisatiesamenkomsten in de Chr. bewaarsohool te Axel. Spr. Ds. Berkhoff, uit Bilthoven. Het programma van deze week is heel klein, daar alleen z.g. inhalingswedstrgden worden gespeeld. In de Eerste klasse komen alleen Juliana en B.V.V. in het veld, waarbij B.V.V. als de best geplaatste in de ranglijst vermoedelijk ook wel haar overwinningen zal vervolgen. In de Tweede klasse komen uit Zeelandia tegen Dosko en T.S.C. tegen Goes. Wij verwachten gezien de slechten stand van Zeelandia en Goes een overwinning van Dosko en T.S.C., waardoor laatstgenoem.de club de leiding in deze afdeeling zal nemen daar zij dan met een wedstrijd minder een gelijk aan- tal punten heeft als Middelburg. De Derde klasse gaat ongestoord verder en zijn er 3 wedstrijdien uitgeschreven. OostburgHoofdplaat is wel de belang rijkste, daar Hoofdplaat de sterkste tegenstan- der krijgt. Toch zal Hoofdplaat wel de meer- dere blijven. BreskensOranje is een overwinning voor de thuisclub, ofschoon Breskens waarlijk niet over een goed seizoen mag spreken. Ten slotte ontvangt Hulst de reserves van Terneuzen en is de tweede ontmoeting van deze clubs al heel spoedig ingesteld, want vorige week wist Hulst te Ter Neuzen een 4l overwinning te behalen. Ook thans zal Hulst er wel in slagen de rood-zwarte reser ves er onder te houden. 1 DERDE RONDE K.N.V.B.-BEKER. PAZOTerneuzen. Wij schreven reeds in ons vorig nummer over deze ontmoeting en hoe PAZO zich bereid verklaarde deze wedstrijd op het terrein van Terneuzen te komen spelen, voor welke be- slissing wij PAZO dankbaar zijn, want het voetballiefhebbend publiek gaat gaame naar het terrein aan de Nieuwe Sluis. PAZO is een sterke Derde Klasser uit afdeeling C, een club dus die wij hier anders niet aan het werk kunnen zien. Men vroeg ons wat de letters P A Z O be- teekenden, doch wij weten het niet. Missohien bevatten zij een waarsehuwing voor Terneu zen, n.l.Probeert Alles Zonder Ophouden! De wedstrijd vangt aan om 2 uur. Laten de bezoekers hierop aandachtig zgn, want an ders komen zij precies een halfuur te taat op het terrein. KAMPIOENSCHAiP VAN ZEELAND. (Z. V. B.) Axel 2Burgh J Te Axel wordt Zondag een kampioenswed- strijd gespeeld. Het betreft hier nog steeds een beslissingsontmoeting tusschen de kam- pioenen van het seizoen 19341935, dooh de Z.V.B. heeft terecht gemeend, dat het beter laat dan nooit is. De belooning voor een succesvol seizoen moet volgen en zoo zien wij de eindwedstrijd te Axel gehouden tusschen de reserves van Axel en het eerste elftal van Burgh. Mogen de bezoekers uit Schouwen te Axel door een flink opgekomen publiek beloond worden voor hun inderdaad lastige reis naar Axel. Levendig zal de ontmoeting zonder twijfel zijn. want in de jeugdige Axelaare zit echte strijdlust en wie weet wat de lezing van den heer Lotsyi waar wij velen van hen mee- nen te helbben opgemerkt, hun nog verder zal hebben geleerd. De strgd om het wereld- kampioenschap. De 19de partij die Donderdag te Zeist werd gespeeld, is na de 40ste zet afgebroken in een voor Dr. Euwe minder gunstigen stand. De partij wordt hedenavond voortgezet. DIEFSTALLEN VAN CHEVROLET-AUTO'S OPGEHELDERD. In den aanvang van dit jaar werden te Amsterdam, te 's-Gravenhage en Rotterdam diverse auto's, merk Chevrolet, ontvreemd. Het gelukte de politie te Diemen in Juli jj. een heler, v. R., genaamd, te arresrteesren. waarna eenige auto's door de politie der genoemde plaatsen werden terechtgebracht; van de daders ontbrak toen echter nog elk spoor. In verband hiermede werd door de Haagsche recherche in samenwerking met die van andere plaatsen, een uitgebreid onderzoek ingesteld, en begaf een Haagsch inspecteur zich eenige malen naar Belgie, welke reizen tot het ge- wenschte resultaat hebben geleid. Vast is komen te staan, dat een zekere E,, die thans in de gevangenis te Vorst (Belgie) vertoeft, de dader is van minstens veertien autodiefstallen. Daar E., die in het voorjaar zijn bivak te Scheveningen had opgeslagen, van Holland- sche nationaliteit is, kan verwacht worden, dat E. voor deze diefstallen zal worden uit- geleverd. Zijn medeplichtige was een zekere V., die inmiddels door de politie te Den Haag is aan- gehouden. De auto's werden voor een deel in beslag genomen en tegen de koopers zal proces-ver- baal worden opgemaakt, indien blijkt, dat er geen sprake is van goede trouw. Naar aanleiding van het bovenstaande geeft de commissaris van politie der afdeeling B, hen, die dit jaar een tweede-hands Chevrolet- auto, jaar van aanmaak 1934, hebben gekocht, in overweging, zich zoo spoedig mogelijk tot hem of tot de politie ter plaatse te wenden en alle inlichtingen te verschaffen, met betrek king tot het motorrijtuig en den verkooper, waarbij er tevens op wordt gewezen, dat meer- malen bij de auto's vervalschte nationaliteits- bewijzen worden afgeleverd. VAN EEN BETREKKING EN EEN HUWELIJK. Het leven maaJkt nog altijd aardige rocman- netjes, zedfs in dezen wel zeer ellendigen t^jd. Dat bewijst de geschiedenis van een arm visschersmeisje, dat met haar ouders woonde op een ,,peniche", een woonschuit, aan de oevers van de Seine, in de buurt van Parijs. Het kind, dat als het ware in het water ge- boren was, voelde zich natuurlijk van jongsaf in het natte element haast nog beter thuis dan op het laifd. Op haar vierde jaar zwom zij al met haar hond om het hardste en de vele rceiers, die zich des Zondags op het wa ter vermaakten, kenden alien de kleine Mar- got, die plotseling naast hun booten opdook en om studlvertjes bedelde. De jeugd van de kleine Margot verliep als die van alle meisjes van haar stand. Zij ging naar school en toen zij veertien jaar was, moest zij naar de fa- briek te Villancourt. De crisis kwam en ook voor de kleine Margot was er weldra geen werk meer te vinden. Toen zat zij weer op het dek van de woonschuit van haar ouders en verstelde de netten van haar vader. Dat had nog een heelen tijd kunnen duren. als het goedgunstige noodlot zich niet om Margot bekommerd had. Op zekeren dag kwam de heer Harvard Brampton, een welgesteld Engelschman, naar Parijs, om zijn ledige dagen daar met gepaste genoegens door te brengen. Op zekeren dag had hij lust om eens een roeitochtje op de Seine te maken. Dus huurde hij een boot en roeide de stad uit. Eenmaal buiten liet hij het vaartuigje drijven en nam zijn fiimtoestel ter hand, teneinde een aantal opnamen te maken van de landelijke Seine-oevers. Zoozeer was hij in zijn liefhebberij verdiept, dat hij niet merkte dat zijn schuitje leelgk uit den koers dreef. Hij merkte het pas, toen zijn bootje tegen een boomstam stootte en het kostbare fiimtoestel in het water viel. Het is te begrijpen en dus te vergeiven, dat onze En gelschman een heel leelijk woord zei. Hij moet wel erg verbaasd zijn geweest, toen dat lee lijk woord beantwoord werd met een helder lacihen. Zich otmdraaiend zag hij naast zijn boot een aardig ziwemstertje opduiken. Het was Margot, die haar oude liefhebberij van 't zwemmen weer had opgevat. Wat valt er te lachen? vroeg de En gelschman boos. Het Is toch werkelijk belachelijk, wan- neer een volwassen man zoo onhandig doet, luidde het antwoord maar als u het vrien- delijk vraagt, zal ik probeeren of ik het toe- stel weer voor u naar boven halen kan. Nu was mr. Harvard Brompton heelesnaal geen onvriendelijk man en bovendien wilde hij wel graag zrjn dure toestel terug heibben en

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 6