ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN 2/rmrnt: 66h Oan de. ^TELEFUNKEN RHEUHATISCHI PIJNEN KWELDEN KUGSTER3ALSEM No. 9376 VRIJDAG 15 NOVEMBER 1935 75e Jaargang Binnenland Buitenland. 0U DEN HEER VAN 60 JAAR TWEEDE BLAD BIJBELGENOOTSCHAP EN SPELLING. Dank zij den KL00STERBALSEM is hij nu weer kras en monter „Geen goud zoo goed De eerste groote slag op handen? CP*' -LlWW'M** NEUZENSCHE COURANT - «m^li waww EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinadagavond 19 November, half negen. Aan de orde is ojm. mededeeling van het besluit der centrale afdeeling. Voorts wondt comity- gene raal gehouden ter behandeling van de gewijzigde voorstellen der commissie voor de bunshoudelijike aangelegenheden in verband met het Kan. besluit van 19 Januari 1934 tot vastatelling van het Aigemeen Aanibtenaren- regtement S taten-Generaalj De voorzitter is voomemens aan de centrale afdeeling voor te stellen, in de afdeelingen te I doen onderzoeken op Woensdag 20 November 11 uur een aantal kleine wetsontwerpen. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 14 Nov. Aan de orde is het wetsontwerp tot heffing van opcenten op enkele belastingen en ter vensterking vain de inkomsten van het werk- iooeheidsfonds. De heer Kersten (s.g.) zegt, dat het zijn fraotie uiterst moeilijk zal vallen, voor het wetsontwerp te stemmen. De heer Bierema (vh.) kan evenimin als de heer De Geer zien, dat er een verband be- staat tusscben de voorgestelde belastingver- hooging en de werkloosiheid. Hij keui t af dat de verhoogde heffingen zullen geschieden voor het werkloosheidssubsidiefonds. Wij moeten de regeering tegen ziehzelve in beecherming nemen en tegen het wetsont werp stemmen. De heer Vervoorn (platteland) oppert be- zwaren tegen de verhooging der successie- belasting, speciaal wat kleine nalatensohap- pen betreft. De heer Schouten (a.r.heeft bezwaar tegen het karakter van bestemmingsheffing, dat de belastingverhoogingen krijgen, maar zal zijn stem eerst bepalen, na den Minister hierover te hebben gehoord. Nu de Minister zoo tegemoetkomend is ge- weest erin te berusten, dat de verhooging der cmzetbelasting niet tot stand komt, acht spr. zich niet gerechtigd, tegen de andere voorstellen te stemmen. De heer Sneevliet (r.s.) zegt, dat de ver- binding tusschen de belastingverhooging en net werkloosheidssubsidiefonds hem obstinaat maakt. De heer Westerman (n.h.) zegt, dat het voor de regeering zelve het beste is, als haar voorstellen worden verworpen. Dan kan zij gaan beizuinigen en zich beroepen op den aan- drang der Kamer daartoe. In zijn antwoord zegt Minister Oud dat hij art. 6 van het wetsontwerp, waarin bepaald wondt, dat de opbrengst der belastingverhoo gingen wordt toegevoegd aan de inkomsten van het werkloosheidssubsidiefonds, tcrug- nearnl. Hiermee is het karakter van een be stemmingsheffing verdwenen. IDaar er in de Kamer geen goed woord over de verhooging van omizetbelasting is gezegd, neemt spr. deze terug. 'Hiermee vervalt ook de verhooging van het bijzondere invoerrecht. Maar wat door die verhooging alreeds betaald is, kan moeilijk worden teruggeven. Bij de artikelsgewijze behandeling komt aan de orde het amendement-De Visser om de verbruiksoobperaties uit te zonderen van de verhooging der dividendbelasting. De heer Van den Tempel (s.d.bestrijdt hot amendement, daar men over deze zaak niet iacidenteel kan beslissen en zij niet is voorbereid. De Kamer verwerpt het amendement met 72 tegen 7 stemmen. Voor: de communisten en de heeren Van Houten, Sneevliet en Arts. De Kamer keurt het wetsontwerp goed met 56 tegen 24 stemmen. Tegen de Vrijheids- bond de communisten en de katholieken Van der Putt, Van der Weyden, IJsselmuiden, Van Poll Feber, Teulings, Goseling, Van Voorst tot Voorst en Steinmetiz; Vervoorn (plattel.), Sneevliet (r.s.), Westerman (nil.) en de staatkundig gereformeerden. NEDERLAND EN DE SANCTIES. Met de afkondiging in het S\aatsblad van Donderdag van de algemeene maatregelen van beetuur tot verdere toepassing van de Uitvoer- vertoodeniwet 1936 en de toepassing van de daarbij aansluitende Sanctiewet 1935 heeft Nederland thans voor zijn deel voldaan aan de »en uitvoerlegging van de sanctiemaatregelen tegen Italie, welke te Geneve door het coor- (Hnatie-comite, waarin ook one land zitting heeft, zijn voorgesteld. Zooals men zich herinnert, is op 22 October het Kon. besluit afgekondigd, waarbij met in- gang van dien dag. in overeenstemming met bet eerste voorstel van het coordinatie-comite de uitvoer van wapenen, munitie en oorlogs- materieel uit het Koninkrijk der Nederlanden uaar Italie en zijn bezittinigen werd verboden. -Van de thans afgekondigde nadere maat regelen resp. betreffende de credieten, het verfbod van imvoer van goederen uit Italie en het verbod van uitvoer van bepaaide goederen naar Italie, ziullen de eerstgenoemde, avereen- kamstig het voorstel van het coordinatie- comity van 14 October, hetwelk op een zoo spoedig mogelij'ke inwerkingtreding aandrong, reeids den dag na afkondiging in werking tre- den, laatstgenoemde op 18 November, den door het coordinati©comity in zijn laatste sa- menkomst bepaalden dag. OONTLNGENTEERLNG CEMENT. ingediend is een wetsontwerp, houdende wettelijke regeling van het K. B. van 1 Oct., waarbij de contingenteering van cement is veriengd voor een periode van drie maanden. Aangezien de omstandigheden, die indertijd saopten tot het treffen van den invoer beper- kende maatregelen, ook thans nog aanwezig zijn en de contingenteering op de basis, waar- op zij in de afgeloopen periode was gesteld, aan haar doel beantwoordde, acht de minister het noodzakelijk de maatregelen ongeiwjjzigd verilengen voor den duur van drie maanden. Uit het onderzoek, dat werd ingesteld naar het niveau der cementprijzen hier te lande, Is gebleken, dat een verlaging van dit peil mogelijk geacht kan worden. Naar aanleiding Mervan wordt thans nog met de fabrikanten overleg gevoerd. De minister stelt zich voor, te zijner tijd aver het resultaat dezer bespre- htogen nadere imlichtingen te verstrekken. FACILITEITEN VOOR A C TOM OR I LI ST EN IN BELGIe. De A. N. W. B. meldt: In tegenspraak met reeds in de pers vei- schenen berichten kunnen wij mededeelen uit Brussel officieel bericht te hebben ontvangen, dat de facilitedten, welke Belgie voor automo- bilisten had ingevoerd en welke 1 Nov. zou- j den eindigen, zullen worden gehandhaafd tot einde 1936. Nederlandsche automobilisten en motorrg- de'rs, die als toerist Belgie bezoeken, hebben dus ook in het vervolg geen intemationaal rij- bewijs of bewijs voor het motorrijtuig noodig. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Bijbelgenootschap heeft zich dezer dagen bij venieuwing met een brief over de spellings- kkwestie gewend tot den minister van Onder- wijs. Hij heeft aaairin den minister verzocht, maatregelen te nemen, waardoor de thans dreigende taalverarming wordt voorkomen en de oude spelling, zoover slechts mogelijk is, worde hersteld. Gewezen wordt op de nadee- len die het ,werk van het Bijbelgenootschap door deze spelling ondervindt. Dat is wel in de eerste en voornaamste plaats de taalver arming door de verwaarloozing van het gram- matisch geslacht, die van deze spelling een gevolg is en waardoor de taal van den gods- diens.t zou lijden en met name ook het ver- staan van den Bijfoel bemoeilijkt wordt. Daar- naast staat dan ook nog het financieel be zwaar, waar handhaving van deze spelling op den duur een uitgaaf van den bijibel in elk der beide spellingen noodzakelrjk zou maken en alzoo hooge extra uitgaven zou meebrengen, die in dezen tijd zeer moeilijk te dragen zijn en daarom zoo eenigszins mogelijk vermedeyi moeten worden. DISCONTO-VERLAGING VAN DE NEDERL. BANK. De Nederlandsche Bank heeft haar tarieven weder verlaagd over de geheele linie met een half prooent, zoodat thans het wissel-disconto 3% taedraagt. Het promesse-disconto, de rente voor beleeningen op effecten, de rente voor beleeningen op goederen en de rente voor voorschotten in rekening-courant bedraagt nu 4 Reeds bij de vorige disconto-verlaging werd de verwachting uitgesproken, dat de omstan digheden van dien aard waren, dat bij een voortdiuren daarvan er op gerekend kon wor den, dat de Nederlandsche Bank geen oogen- blik langer dan strikt noodzakelijk was, zou wachten met het vender losdraaien van de disconto-sctoroef. De laatste weekstaat heeft wel aangetoond, dat dit oogenblik was geko- men en de thans aangekondigde verdere ver laging van de officieele tarieven met een half procent heeft geen verrasising gewekt. Ook de noteeringen op de geldmarkt wezen de laatste dagen trouwens reeds in die rich- ting. Het particuliere disconto gold Woensdag 3i/lu en de prolongatiekoers is Dinsdag voor het eerst weer tot 3 pet. gedaaid. Bij derge- lijke noteeringen in de open markt was het officieele tarief van 4 pet. uiteraard niet meer effectief. De jongste weekstaat heeft aange toond, dat deze lagere noteeringen de positie van de geldmarkt in ons land volkomen juist illustreercien, want de binnenlandsche orediet- verleening is in de afgeloopen week opnieuw sterk ingekrompen. Voorts heeft de toevloeiing van goud naar ons land verderen voortgang gehad, waaruit blijikt, dat de positie van den gulden op de In ternationale wisselmarkten weer volkomen gezond is en dat het eenigen tijd geleden ge- vluchte kapitaal weer naar ens land terug- stroomt, hetgeen bewijst, dat men weer ver- trouwen in de situatie stelt. Daartoe heeft o.a. meegewerkt het verloop van de debatten in de Tweede Kamer, welke een aanduiding geven, dat de regeering op een meerderheid kan rekenen bij het vender voe- ren van haar op aanpassing geriehte politiek. De beleggingsmarkt geeft hiervan trouwens eveneens een weerspiegeling. Hoewel de laat ste dagen een lichte aarzeling viel waai te nemen, heeft Woensdag een zeer vaste stem ming bestaan en hoewel het peil, waarop een groot deel van de prima beleggingswaarden thans staan, nog altijd niet als volkomen nor- maal kan worden beschouwd, toch is de si tuatie aanmerkelijik verbeterd en kan ver- wacht worden, dat bij een aanhouden van de huidige ontiwi/kke'ling de beleggingswaarden zieh verder zullen herstellen. Indien zich ge heel onvoorziene gebeurtenissen voordoen, is trouwens een verdere verlaging van het rente- niveau hier te lande zeker niet onmogelijk en aangenomen kan worden, dat de Nederland sche Bank niet zal nalatem hierop, voor zoo ver mogelijk, invloed uit te oefenen. A1 is het rente-niveau den laatsten tijd reeds belang- rijk gedaaid, zonder tradjfel is dit, de zeer groote besebikbare kapitalen waarover thans geen emplooi kan worden gevonden in aan- merking genomen, nog aan den hoogen kant Zoowel het bedrijfsleven als de Nederland sche Staat zullen bij een verdere daling van het renteniveau ten zeerste gefoaat zijn. DE BUITENLAND SCHE POLITIEK VAN BELGIe. De correspondent van de N. R. Crt. te Brus sel meldt: In het zoo pas uitgekomen eerste nummer van het Katholieke Vlaamsche weekblad Elkerlyc, dat onder zijn algemeene leiding verschijnt, wijdt minister van staat mr. dr. Frans van Cauwelaert, in wien velen een mi nister van buitenlandsche zaken ,,in spe" zien, een interessant artikel aan de richting welke, naar zijn oordeel, door de Belgische buiten landsche politiek moet worden gevolgd. ,,De strjjd tusschen Italie en Ethiopie, aldus mr. van Cauwelaert, heeft aan onze buiten landsche politiek een nieuwere actualiteit ge- geven. Deze strijd op zichzelf gaat Belgie niet rechtstreeks aan, maar wij zijn lid van den Volkenbond en hebben onze verpliehtingen als dusdanig na te komen. Er is in dit land geen verantwoordelijk man die zou durven beweren, dat wij ons aan deze verplichtinigen mogen onttrekken. Eerlijk duurt het langst voor ieder, maar vooral voor kleine landen, en een eerlijkheid die slechts beleden wordt, wanneer er voordeel aan ver- bonden is, is dezen naam niet waardig. De onvoorwaardelijke eerlijkheid, met welke Bel gie in 1914 zijn plicht heeft gedaan, was h:t eenigc middel om onze onafhankelijkheid te redden en indien wij onze rechten voor de toe- komst onverzwakt willen handhaven, moeten wij ook nu onze intemationale verpliehtingen op loyale wijze vervullen. Onze eerste minister heeft wel gedaan wan neer hij deze verzekering in Geneve heeft ge- geven. Maar hij heeft ook wijs gehandeld wanneer hij er aan toegevoegd heeft zooals hij deed in zijn rede voor de Katholieke Unie dat Belgie niet verder gaan zal dan onze verbintenissen voorschrfven, en zich zal be- perken tot het nemen van zijn eigen aandeel in de gemeenschappeljjke beslissingen. Een van de onmiddellrjke medewerkers van Koning Albert vertelde me, dat deze aan een vreemdeling, die lucht gaf aan zijn bewonde- ring voor den heldhaftigen weerstand van Belgie, dit eenvoudig maar tevens diepzinnige antwoord gaf: „Het is waar, het Belgische volk heeft zich heldhaftig gedragen. Maar we zijn tot die heldhaftigheid gedwongen gewor- den". (Nous avons et6 accules a l'hyroisme.) En minister Van Zeeland sprak in den- zelfden geest wanneer hij zegde: „Wij weten niet of de sancties ons duur zullen kos- ten of niet, maar er werd ons geen keus ge- laten". Wij hebben verbiptenissen aangegaan en wij hebben niet de vrijheid om ons aan het gegeven woord te onttrekken. Wij hebben echter het recht onze tusschenkomst te be palen of hetgeen door den Volkenbond op dui- delijke wijze wordt voorgeschreven en tot hetgeen daaruit practisch door de leidende mogendhe den Engeland en Frankrijk en de met ons vergelijkbare Noordelijke kleine staten voor zichzelf wordt afgeleid, en de regeering heeft wijs gecliaii zich daarbij te beperken. Een kleine mogendheid pioet bescheiden zrjn en Belgie is een kleine mogendheid, welk bo- vendien aan zeer bijzondere ggvaren is bloot- gesteld. Deze bescheidenheid moet ons niet verhinderen op oeconomiscb gebied een kracht- dadlge buitenlandsche politiek te voeren, maar zij moet ons huiverig maken vbor iedere in- menging in buitenlandsche aangelegenheden die ons niet rechtstreeks aangaan, en voor ieder bondgenootsohap, dat ons kan meesleu- ren in den belangenstrijd der groote mogend- hedGn' Voorts herinnert mr. van Cauwelaert aan het feit, dat hij tijdens de oorlogsjaren, welke hij naar men weet, in Nederland doorbracht, herhaaldelijk gepleit heeft voor een bondge- nootschap tusschen de kleine staten van het Noorden en vooral tusschen Nederland en Belgie. In dien gedachlongaag schrijft hij verder: „In. den roes van de overwinning heeft onze regeering zekgre dingen gedaan of aanvaardt, waarvan we de schade niet voldoende beseffen. Wij hebben o.a .in 1918 een eenige kans ver- brod om met Nederland een verdrag te slui- ten dat voor de toekomst, een intieme samen- werking met onze Noorderburen zou hebben ingeleid, en wij hebben tegenover. Duitschland de mogelijkheid verspeeld om ons voor de ge leden schade behoorlrjk te doen vergoeden. Maar een land zoekt altijd weer naar zijn natuurlijk evenwicht, en op dit oogenblik kan worden gezegd, dat onze buitenlandsche poli tick zich opnieuw beweegt in de richting, welke door onize ligging en door inwendige ge- steldheid wordt voorgeschreven. De gebeurtenissen vergen evenwel een soherpe "oplettendheid. Indien de besluiten van den Volkenbond niet spoedig leiden tot een tastbaar resultaat en den terugkeer van den vrede bespoedigen, zal de positie van dit Inter nationale lichaam een zeer kritische worden en wij zullen als gevolg van het konflict met Italie, ons hebben te verzekeren, dat de veilig- heidswaarde van het Pakt van Locarno met worde ondenmijnd. In deze kiesche omstandigheden is omzich- tigHeid meer dan ooit geboden". DE VERKIEZINGEN IN ENGELAND. Geheel Engeland is in spanning over den uit- slag van de algemeene verkiezing voor het Op het oogenblik zijn wel eenige uitslagen bekend doch men zal eerst Zaterdagmorgen een goed beeld kunnen krijgen daar heden van nog ruim 300 districten bekenid kan worden en Zaterdag de allerlaatste bussen bmnen kun nen zijn. Deze laatste kunnen echter geen be- sdissenden invloed meer uitoefenen. CHINEESCIIE MAARSCHALK VERMOORD De Chineesche madrschalk Soen Tsjoean fang, die jarenlang een groote rol in het mili- taire leven van China heeft gespeeld, is ver- moord. Een vrouw loste drie schoten op hem, toen hij te Tientsin een Boeddhistische gods- dienstoefening bijwoonde. De moordenares heeft zich bij de politie aan- gegeven. Zij is de dochter van den Chinee- schen generaal Tse Tsjoen-pin, die in 1924 in een gevecht met maarschalk Soen werd ge- dood. Elf jaar lang heeft zij op een gunstige gelegenheid gewacht om haar vader te wreken. De vermoorde maarschalk was een voorstan- der van toenadering tusschen China en Japan. Soen Tsjoean-fang, afkomstig uit Sjan- toeng, werd in 1923 tot opperbevelhebber van de Chineesche troepen in Foekien benoemd en eenigen tijd later werd hij militair gouverneur van de provincie Tsjekiang. Tezamen met generaal Feng en maarschalk Wo Pei Foe, die strijd voerden tegen den beh'eerscher van het Noorden Tsjang Tso-Lin, bezette hij in 1925 Sjanghai. Dank zij zijn m- ■rriipen, dat Tsjang Tso-Lin's troepen verslagen werden. Toen echter Woe Pei-Foe met Tsjang Tso-Lin gemeene zaak maakte en Feng he vela moest ruimen, trok maarschalk Soen zich naar de provincies waar hij van ouds heersch- te terue:. Hii voegde deze provincies tot yyn geheel samen en riep deze in Mei 1926 uit tot em zelfstandigen, van Peking onafhankelijken staat. In 1926 vdrklaarde hij de regeering van Kanton den oorlog, doch hij leed een zware nederlaag tegen Tsang Kai-Sjek. Hij kon ook Sjanghai niet langer houden en korten trjd later diende hij zrjn ontslag in ate gouverneur van Tsekiang. Iii Augustus 1927 trachtte hij Nanking te heroveren op Tsjang Kai-Sjek, doch dit mislukte. Begin 1928 werd hij vol komen verslagen en sindsdien trad hij niet meer op den voorgrond. Generaal Soeng Joean, commandant van het garnizoen van Peking, heeft dsn bijzonderen gedelegeerde van maarschalk Tsjang Kai-Sjek generaal Sioeng Pin^f, laten arresteeren. KONING GEORGE UIT LONDEN VERTROKKEN. Koning George II is Donderdagoohtend om elf uur uit Londen naar Parijs vertrokken op den terugweg naar zijn land, dat hij twaalf jaar lang als balling heeft moeten vermjjden. De prins van Wales, de hertog en hertogin van York en de hertog en hertogin van Kent, ieden den koning op het station uitgeleide, waar het publiek hem hartelijk toejuichte. Ook prins Paul van Zuid-Slavie en zijn ge- malin deden hun neef uitgeleide. Voor zijn vertrek zeide de koning: „Ik grijp de gelegenheid te baat het Engelsche volk te danken voor de gastvrijheid, mijn in mijn exil verleend Ik zal altijd de prettigste herinne- ring behouden aan Groot-Brittannie en de ein- delooze goedheid en hoffelijkheid, die ik er ondervonden heb. De banden, die Engeland en Griknland aan elkaar binden, zijn van historischen aard en ik hoop levendig, dat zij ook voortaan zoo sterk zullen blijven. als zij tot dusver geweest zijn. ANTI-BRITSCHE AGITATIE IN EGYPTE. De leider van de nationalistische Wafd-par- tij, Nahas pasja, heeft voor ongeveer 30.000 van zijn aanhangers te Ka'iro een felle anti- Britsche rede gehouden, die door zijn tegen- standers als een oproep tot revolutie wordt beschouwd. Na afloop heeft de menigte een aanval op de politie gedaan, waarbij zeer vele personen werden gewond; ook dooden zouden zijn te betreuren. Toen Nahas pasja en een der andere leiders, Makram Ebeid* op het podium verschenen, werden zrj door de menigte verwelkomd met den uitroep: „Leve de revolutie, leve de onaf hankelijkheid". De ibetoogers riepen onophou- delijk anti-Britsche leuzen. van Telefunken, als U de volmaakte weergave dezer radio-toestellen slechts eenmaal hebt gehoord! Prijzen: van f106.- tot f 250.- ,Tot mijn 50ste jaar mankeerde ik nooit iets, maar toen begonnen hevige rheu- matiek-aanvallen mijn leven te ver- gallen. Reeds begon ik te wanhopen, toen een vriend van mijn leeftijd mil vertelde welke wonderbaarlijke onder vindingen hij had opgedaan met Klot,.-- terbalsem. Nu ik zelf dit wonderlijk< middel heb toegepast, kan ik verklaren, dat ik mij weer jeugdig en montei gevoel als een knaap van 30 jaaral hoop ik eerstdaags 60 jaar te worden." J. Vr. te H. AKKEK'S ORIGINEEL TER INZAGE Onovertroffen bij brand-en snijwonden Ook ongeevenanrd ate wrijimiddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 62 V2 ct- en f (Ingez. Med.) Een Mohammedaansche sjeik reciteerde, toegejuicht door de demonstranten, enkele, speciaal voor deze gelegenheid uitgezochte teksten uit den Koran. Daama hielden de politieke leiders him redevoeringen, onder geestdriftige instemming van de aanwezigen. Na aflqop van de rede van Nahas pasja werd eenstemmig een resolutie aangenomen, die door hem „de oorlogsverklaring van de Wafd-partij" werd genoemd. De resolutie omvatte de volgende punten: 1. Het Egyptische volk wordt uitgenoodigd iedere samenwerking met Engeland te staken. 2. De regeering moet aftreden als protest tegen de Engelsche inmenginig in Egypte's binnenlandsche aangelegenheden. 3. Iedere regeering, die met de Engelschen samenwerkt, moet door het geheele volk wor den geboycot. Zooals gezegd, ondernamen de deelnemers aan de vergadering na afloop een aanval op de politie, waarbij zij van flesschen en steenen gebruik maakten, zoodat de agenten moesten schieten. Van halfacht af waren alle ambu lances gerequireerd om gewonden te verzor- gen, nadat reeds vdor de vergadering zeventig gewonden waren verbonden. Niet alleen te Kairo, doch ook te Tanta hebben zich ongeregeldheden voorgedaan, die een zeer ernstig karakter droegen. Snelle Italiaansehe opmarsch dank zij geringen tegenstand. De Abessjjnen moeten het rechte oogenblik weten te kiezen. Door Kolonel BENARY. De krantenverkoopers maken goede dagen tegenwoordig. Het eene bericht van een Ita liaansehe overwinning volgt op het andere. In het Noorden is Makalle bezet, men heeft zich genesteld^Op de hoogten ten Zuiden van deze plaats; de oeivers van het Tana-meer en de Setit-rivier zijn bereikt. In het Zuiden heeft men in korten tijd afstanden afgelegd, waar- voor men gemeend had, weken, ja, maanden noodig te zullen heibben. Wij hooren weder de oude berichten van het front den soldaten, die aan den wereldoorlog hebben deelgenomen zoo goed bekend! ,/De teruigtocht van den vijand gelijkt meer op een vlucht! Achterge- laten wapens en bloedsporen leggen getuige- nis af van de zware verliezen, die hij moet heibben geleden! Aan onze zijde zijn de ver- lieizen van geen betedkenis!" De communique's van het Italiaansehe op- percommando zijn wat sOberder: doch ook zij maken melding van groote vorderingen aan alle fronten. Hun Atoessijnsche tegenstander echter kwalificeert verontwaardlgd het mee- rendeel van deze berichten als schromelijk overdreven, geheel ,,uit den duim gezogen Waarom de Italianen zoo gemakke- lijk verder kunnen oprukken. De strateeg, die rustig in zijn studeerkamer zit en de berichten analyseert, slaagt er zonder veel moeit in om den draad der waarheid terug te vinden in de elkaar tegensprekende berichten. Hij gaat er bij het ziften der me- dedeelingen van de beriohtgevers van beide partijen niet van uit, dat een der partijen in het voordeel moet zijn, omdat deze of gene plaats reeds is bezet, dan wel binnen korten tijd bezet zal worden. Voor hem staat dit vast, dat de overwinningen der Italianen niet veel te beteekenen helblben, omdat hun oprukkende kolonnes tot dusiverre nergens op emstigen tegenstand zijn gestooien. Het is slechts tot sohermutselingen ge- komen met zwakke afdeelingen van de vijan- delijke achterhoede en met buiten het leger- verband optredende groepen. Bij de ongelijk- heid der strijdmiddelen kon de uitslag van dergelijlke ontmoetingen niet twijfelachtig zijn, terwijl zij den AJbessijnen niet op groote ver liezen te staan konden komen, in weerwil van het op groote sohaal gebruik maken, door de Italianen, van ultra-moderne wapens. vlieg- tuigen en tanks. In het Noorden zijn de Italianen niet afge- weken van hun oorspronkelijke, met sucees bekroonde methodeStap voor stap voor- waarts! Flanken en rug goed deikken! Geen onnoodige verliezen! Geen tegenslagen uitlolk- ken, die een nadeeligen invloed zouden kun nen uitoefenen op de troepen en in het moe- derland, en bij de Abessijnen nieuwe hoop zouden wekiken. De beslissende slag moet vallen op de hoogvlakte. In het Zuiden, waar de motor een ruimer veld ter beschikkirug staat, is het tempo naar het schijnt versneld, mede als gevolg van het voortdurend terugwijken der Abessijnen Dit moge dan eindigen met een spoedige, algeheele bezetting van de provincie Ogaden - doch niet met een volledige overwinning. De be- slissing zal eerst .vallen bij het bestormen van de vruchtbare hoogvlakte in het centrum van A bossy 11 ie en ten Noorden en ten Zuiden "-sir. den spoorweg van Dizjilboeti naar Addis-Abeha. Doch voordat het zoo ver is, hebben de Ita lianen nog menigen kilometer af te leggen, nog menigen hiniderpaal te overwinnen. In het Noorden zoowel als in het Zuiden worden de verbindingslinies met de basis voortdurend langer, naarmate de troepen verder het land indrinigen, de voorzieningen met de noodige ammunitie en de verplegingsdienst zullen met steeds grooter moeilijikheden gepaard gaan. Zelfs het vliegtiuig zal hier slechts weinig hulp kunnen torengen, door hier en daar het aller- noodigste te laten vallen. In het Zuiden naakt de moeilijke oivergang van de woestijn naar de hoogvlakte. De Italianen zullen zeer zeker niet terug- schrikken voor de moeilijikheden, die ben wachten en onwrikbaar het oog gevestigd hou den op hun einddoel: vereeniiging der concen- trisch op de Abessijnsche centrale positie aan- rukkende legerkolonnes; zij zullen daarbij het zwaartepunt der actie overbrengen naar den Oostelijken vleiigel ten einde zoo spoedig mo gelijk de veiibinding tot stand te brengen tus- sohen hun kolonies Erythrea en Somalilanid. IVu moeten de Abessijnen teekeai van leven geven! Daarentegen tast men in het duister ten aanzien van de Abessijnsche plannen. De mo- bilisatie moet nu wel geheel haar beslag heb ben gekregen. Het bijeentrekken der troepen, die alles te voet moeten afleggen, kan hoog- stens nog een kwestie van dagen zijn. Waar zich evenwel de hoofdmacht bevindt, weet men niet met zekerheid. De Europeesdhe af- gerichte troepen schijnen nog nergens in het vuur te zijn gebracht. Volgens de eigen woor- den van den Negus zal men tot het uiterste terugwijken, om de uitwerking der sancties op Italie af te wachten en de troepen beter te bewapenen, dank zij den vrij gegeven invoer van wapens in Abessynie. Doch nu moet de ommekeer toch intreden. Het is mcgelij'k, dat de te Harrar geooncentreerde Abessijnen daar voor het eerst tegenstand bieden, om den uit de vlakte komenden Italianen den toegang tot het vruchtbaarste deel des lands te betwisten Er zal spoedig geen plaats meer zijn, om nog verder terug te wijiken. Als de spoorweg ge- vaar gaat loopen, moeten de wapens wel spreken. Men zal intusschen wel gezorgd

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 5