ABDIJSIROOP esv ckr^efiver AKKERs tegenHoest Griep, BroncMfis. Asthma df®! WmW' Hel geheim der verrassende werking van Abdijsiroop berust voor een groot deel op de vele daarin verwerkte „genees- kruiden", waarvan de bijzondere genezende eigenschappen reeds in de oudheid aan enkele ^ingewijden" bekend waren. Wat Madame Fraya voor 1936 voorspelt. TER NEUZEN, 15 NOVEMBER 1935. Grondswetsherziening van beperkten omvang moge zijn, dock dat ze een drietal belangrijke punten betreft. Daarom zou een commissie gewenscht zijn. Een onderzoek is gaande naar de particu- liere wapenindustrie hier te lande; het worde bespoedigd en het resultaat bekend gemaakt Alles moet worden gedaan om ons haven- verkeer weer te doen opleven. Het is uiterst moeilijk voor de gemeenten, inzake de tarie- ven tot een beslissing te komen zonder den steun der Rijksoverheid. Ook spr. bezwaart de maatregel in zake jeugdsalarissen, waar het was de Kamer die er op aandrong, dit niet te beperken tot de onderwijzers. Spr. is verwonderd over de persoonlijke op- merking van den Minister-President over het evenredig kiesrecht. De Minister-President, de heer Colijn: Een cri de coeur. De heer Joekes: die niet alleen in de Kamer doch in 't geheele land gehoord is. Spr. her- innert aan de bezwaren van het vroe-gere dis- tricten-kiesstel-sel. Er is verheldering van den toestand noodig, ook al heeft het evenredig kiesrecht ever het algemeen de politiek op hooger peil gebraeht. De heer Teulings (r.-k.) vindt den Minister van Financien te optimistisch. Spr. herhaalt zijn critiek in eerste instantie. Spr. verheugt zich, dat de Regeering het spoorwegtekort ziet in verband met een re- organisatie der spoorwegen. Spr. wil het misbruiken van den N.V.-vorm om belastingen te ontgaan, mede tegengaan. De materie is moeilijk, maar practisch niet onbereikbaar. Ten aanzien van devaluatie heeft de Regee ring geen nieuw gezichtspunt geopend. De mededeeling dat de Regeering het toch niet doet, is niet bevorderlijk voor beraadslaging in zakelijke sfeer. Denkt de Regeering dat er no geen onrust is? De heer Schouten (a.-r.) zal de Regeering voor de grondwetsherziening niet een commis sie, die ze zelf niet wenscht, opdringen. Wat de pers-censuur betreft, ware het repressief toezicht te verbsteren. Spr. wijst echter niet alle presentie af, spr. is niet beslist tegen een wijiziging van art. 7 der Grondwet. Met genoegen heeft spr. van den Minister vernomen, dat deze feitelijk bereid is, de ver- hooging van de omzetbelasting terug te nemen. Het is onjuist, de Kamer nu te stellen voor de keuze: m6er omzetbelasting of geen verlaging van accijns van bier en gedistilleerd. De Minister-President, de heer Oolijn, zegt dat een groot deel van de opmerkingen in tweeden termijn langs de Regeering been is gegaan. Twee sprekers willen de maatsohappij her- vormen, hetzij volgens de beginselen van Lenin dan wel die van Trotsky. Daarover is debat onvruchtbaar. De heer Vervoom stelt de beteekenis van den landbouw tegenover de Industrie al te zeer op den voorgrond; ook daarover is het moeilijk te debatteeren. Afwezigen hebben dikwijls ongelijk en daar om zal spr. de opmerkingen van een der spre kers onbeantwoord laten. Verwonderd is spr. over het oordeel van den heer Westerman, dat de Regeering te star vast houdt aan haar beginselen. Ook heeft deze beweerd, dat men toegang moet hebben tot het regeerkasteel, om in Nederland iets te bereiken. Zoolang bepaalde feiten niet vaststaan, moet men dergelijke uitlatingen achterwege laten. Een commissie ter voorbereiding van de Grondswetsherziening acht de Regeering niet noodig. Waar die van meer dan 66n zrjde ge wenscht wordt, zal de Regeering instelling ervan echter nader overwegen, evenwel dan met een beperkten omvang en beperkte op- dracht. De Regeering zal die hebben te be- oordeelen. Spr. merkt op, dat opnieuw op het tapijt is gekomen de beroemde kwestie der devaluatie. Wat kan de regeering duidelijker zeggen dan: ze doet er niet aan? Spr. ontkent jegens den heer Bierema, dat dit dictatoriaal is. Het is zuiver constitutioneel. Wil de heer Bierema, iets anders, hi) trachte een uitspraak van de Kamer te verkrijgen en aanvaarde zoo noodig de oonsequentie. Zoo is de parlementaire gang van zaken. De heer Bierema had het over dieper ingrij- pen. Moet de regeering de loonen vaststellen Wil men bepaalde maatregelen, dan ipoet daarvoor een meerderheid in de Kamer zijn. Met het maken van vergelijkingen met an- dere landen zij men zeer voorzichtig. In be paalde jaren heerschen daar en hier geheel verschillende omstandigheden. Zoo was en is het verloop der crisis in Engeland geheel an ders dan hier. Verlaging van de haventarieven is allereerst een zaak der gemeenten. Zal de regeering in- grijpen, dan moet de geheele toestand dier ge meenten onder oogen worden gezien. Wat spr. heeft gezegd over evenredige ver- tegenwoordiging was een cri de coeur. Per- soonlijk ziet spr. verschillende bezwaren. Men zou de mogelijkheid moeten aanvaarden, dat er een Kamer was met honderd afgevaardig- den van honderd partijen. Al is dit niet waar- schijnlijk, het zou toch die richting kunnen uitgaan en althans meer partijen in de Kamer brengen. De Minister van Financien, de heer Oud, dupliceert. Wil men zoo spoedig mogelijk en algeheele aanpassing aan de wereldmarktprij- zen trachten te bereiken, dan zou dadelijk een einde moeten worden gemaakt aan alle land- bouwsteunmaatregelen. Dit zou funeste ge- volgen hebben, en dat ziet de heer Bierema wel in, want hij is een verstandig man (ge- lach). Spr. moet waarschuwen tegen de motie-J. ter Laan, die voorbarig is. De heer Ter Laan schorte zijn oordeel op. Vervolgens bestrijd spr. de repliek van den heer Albarda ten opzichte van het Plan van den Arbeid en zijn daarmede in verband staan- de leening-denkbeelden. De heer Albarda heeft niet den weg gewe- zen om uit de crisis te komen. De heer Albar da heeft niet aannemelijk gemaakt, dat dit door het Plan van den Arbeid het geval zal zijn. Voorts bestrijdt spr. het oordeel van den heer Teulings over devaluatie. Spr. is het eens met den heer Aalberse, dat men met de valuatie niet van de moeilijkheden af zou zijn. Dus helpe men, en dit geldt voor alien, om het budget te saneeren zooveel als mogelijk is. Spr. wijst op bezwaren tegen belasting op be- sloten naaml. vennootschappen, en vreest dat de heer Teulings hem verwijten zou, nieuwe lasten te leggen op het bedrijfsleven. Tot de belastingvoorstellen behoort 20 op- centen op de omzetbelasting en vermindering bier- en gedistilleerd-accijnsspr. acht die het beste. Maar zoonoodig wil spr. voorloopig van beide afstand doen. Temeer dat wellicht meer te halen is uit de reisbelasting, gezien het enthousiasme in de Kaiher. Doch de houding van den heer Teulings ben deze is niet billijk. De hoofdstukken I, II, VTIA, XTV (Huis der Koningin, Hooge colleges van den Staat, Nationale Schuld en Onvoorziene Uitgaven) en de wet op de mlddelen worden zonder debat en z_h.st. aangenomen. Vergadering van Donderdag. iDe Kamer heeft met 52 tegen 27 stemmen verworpen de motie-J. ter Laan, der regeering verzoekend af te zien van haar voomemen tot verlaging van salarissen van jeugdige per- soneel. Voor soc.-dem., communisten, de hee- ren Arts (r.-k. v. p.), van Houten (chr.-dem.) en Sneevliet (r.-s.). Aan de orde is het wetsontiwerp tot heffing van opcenten op enkele belastingen ter ver sterking van de inkomsten van het werkloos- heids-subsidiefonds. De heer Van den Tempel (s.-d.) ziet hierin een verslapping van het fonds. De Minister beschouwt de uitgaven voor bestrijding van werkloosheid primair als gemeentezaak, doch het zijn gewone rijksuitgaven. Er is trouwens een centrale regeling. De soc.-dem. zullen voor de belastingverhoogingen stemmen, uitgezon- derd die betreffende de omzetbelasting, ook al moet dan de verlaging van bier- en gedistil leerd-accijns worden teruggenomen. iDe heer De Geer (c.-h.) betoogt, dat niet de grootere werkloosheidsuitgaven, doch de tegenvallers in de rijksmiddelen en uitgaven in het algemeen (en daaronder 7 millioen werkloosheidsuitgaven) dit wetsontwerp moe ten motiveeren. iSpr. maakt bezwaar tegen verhooging van de successiebelasting, welke niet alle contribualen treft. Spr.'s fractie zal voorstemmen als de verhooging van de om zetbelasting wordt teruggenomen en de op- brengst aan de algemeene middelen wordt toe- gevoegd. De heer Teulings (r.-k.) acht deze voor- stellen tot belastingverhooging in strijd met de algemeene regeeringspolitiek en verwacbt dat het gestelde doel niet zal worden bereikt. Spreker's fractie zal tegen de verhooging van omzetbelasting stemmen. Tijdelijke verhoo ging van de successiebelasting is onbillijk. De heer De Visser (comm.) betoogt, dat de bezittende klasse moet opkomen voor de ge- volgen van haar productiesysteem. Spreker's fractie zal tegen stemmen. NIEUWE PRIJSVERHOOGING VAN SCHOEMEN? De leden van de Federatie van Nederland sche schoenfatorikanten zijn opgeroepen tot toijwoning van een algemeene vergadering, waarin als voomaamste punt aan de orde zal worden gesteld een gedaohtenwisseling over de mogelijkheid am opnieuw tot een unifor- me verhooging van de scthoenprijzen te komen. Het besbuur der federatie heeft, naar bij bij convocatie wordt medegedeeld, deze ver gadering uitgesdhreven op veetvuldig verzoek, waaribij men op het met den meesten spoed treffen van maatregelen -heeft aangedrongen. Wel zijn de prijzen der schoenen over de geheele linie niet onbelangrijk verhoogd, doch daze verhooging blijft nog altijd ver achter bij de verhooging welke de leerprijzem hebben ondergaan. NIEUWE GOUDAANWAS BIJ DE NED. BANK. De jongste weekstaat van de Nederland- sche Bank toont een verdere toeneming van den goudvoorraad met 6.7 millioen tot f 613.1 millioen. Hiiema valt als belangrijkste feit te ver- melden een inkrim-ping der credietverleening. De beleeningen zijn met 16.2 millioen ge- daald en de binnenlandSche wisselporte- feuille is ingekrompen met f 11.2 millioen. De dekking der direct opeischbare veiplich- tingen door goud en zilver bedraagt thans 76.1 pet. (vw. 73.5 pet.). HET NEDERLA NDSCH IN BELGIE. De strijd voor het gebruik van het Vlaamsch in en voor Vlaanderen kan opgetwijfeld op sucessen wijzen. Wil men daaruit echter af- leiden, dat Vlaanderen er nu welhaast is en de volledige zege nog slechts een kwestie van tijd is, dan gaat men ongetwijfeld veel en veel te ver. Op papier zijn de taalwetten wel aanvaard, maar aan de praktijk van tal van officieele zoowel als niet-officieele Belgi- sche kringen mankeert nog zeer veel, dik wijls nog alles. Vooral in de Brusselsche amb- tenaarskringen hangt een geest van hardnek- kig verzet tegen de Vlaamsohe wetten en dagelijks worden deze op de brutaa'lste wijze overtreden. Het is die geest van afkeer en haat tegenover Vlaanderen^ die moet verdwij- nen. En voor dat bereiktis, zal Vlaanderen nog heel wat strijd hebben te voeren, een strijd, waarin alle Nederlanders op hun tijd het hunne brjdragen. Wanneer Nederlanders bij verblijf in Belgie of in schriftelijk verkeer met Belgie slechts zoo fier waren, hun eigen taal, die toch een der officieele talen van Belgie is, te gebruiken, dan zouden zij ook meer respect voor het Nederlandsch weten te verwerven. Is het echter niet verklaarbaar dat een franskiljonsoh of fnansch-talig amb- tenaar niet de geringste achting voor het Nederlandsch heeft, wanneer hij ziet, dat de eigen menschen geen respect voor hun taal aan den dag leggen? Het „Vaderland" wees dezer dagen er op, dat bijv. zelfs de secreta- ris van de Rotterdamsche Kamer van Koop- handel, wanneer hij met een zusterinstelling van Antwerpen correspondeert, het durft be- staan, uitsludtend het Fransch te gebruiken. Tot ergemis en venbittering van die Vlaam- sche burgers in Belgie, die de beste vrienden van Nederland zijn. HEFFING OPCENTEN OP ENKELE BELASTINGEN AANGENOMEN. De Tweede Kamer heeft gisteren het wets ontwerp tot heffing van opcenten op enkele belastingen met 56124 stemmen aangenomen. DE TOCHT NAAR INDIe VAN DE F 36. Een mededeeling van de K.L.M. Naar aanleidiing van het bericht over een Kerstvlucht van de F 36 naar Indie stelt de K.L.M. er prijs op, mede te deelen dat het houden van een Kerstvlucht niet in het voor- nemen ligt, hoewel het plan hiertoe wel in overweging is geweest. Wel bestaat het voornem-en mettertijd de F 36 een norm ale vlucht heen en weer op de route naar Indie te laten volforengem, doch de datum is nog niet vastgesteld. De opvattingen van den heer Fokker. Het AjNjP. heeft in verband met de voor- nemens van de K.L.M. een onderhoud gehad met den heer Fokker. De heer Fokker deelde mede van oordeel te zijn, dat deze Vlucht een proefneming op het traject naar Indie gelden zal, teneinde met deze machine algemeene bedrijfservaring op te doen, vooral wat de ven-tilatie en de ge- schiktJheid van de foinnen-inrichting betreft. Hij herinnerde eraan, dat de F 36 op 21 Maart 1934 haar bewijs van luchtwaardigheid heeft gekregen, waama de ovememing door de K.L.M. op 1 Maart 1935 is gevolgd. Het toe- stel is sedert in den dienst geweest, teneinde ervaring op te doen met de motoren-dnstallatie en deze au pont te brengen. Op de vraag, of de voorgenomen vlucht naar Indie in de eerste plaats als een algemeene proefneming moet worden aangemenkt met een groote viermotorige machine van Neder landsch fabrikaat, antwoordde de heer Fok ker, dat hij hieromtrent ndets vernomen heeft. z? RASTER De voornaamsle uit het 20-tal kruiden zijn: Drosera rotundifolia, Herba Althaeae, Aconitum napellus, Juglans Tegia, Herba Serpylli, Herba Mate, Herba Marubii, Herba Meliloti. Deze kruiden bevatten tegen aandoeningen van de ademhalingsorganen genees- krachtige stoiien in hun natuurlijke samenstelling, waardoor zij gemakke- lijk door het lichaam kunnen worden opgenomen. Hun werking is snel en veelzijdig. Zij schaden het gestel niet, daar ze geen sporen in het lichaam achter laten, in tegenstelling met de z.g. nieuwere „chemische" middelen. De schitterende werking van deze kruiden-siroop, die Abdijsiroop is, wordt thans nog krachlig versterkt, nu Apotheker Dumont op bijzondere wijze daaraan heeft toegevoegd de krachtig „hoest-bedwingende" stof „codeine", zonder dat de natuurlijke werking der kruiden wordt vermin- derd. Integendeel, door deze gelukkige combinatie wordt zij nog doeltreffen- der. 'n Betere samenstelling tegen aan doeningen der ademhalings-organen, de ondervinding zal het U bewijzen, is ondenkbaar. Grijp dus vol vertrouwen naar ,,'s werelds beste hoest-siroop"! (Ingez. Med.) jHet ontbreken van een vaste lijn bij de Nederlandsche afnemers. iDe zegsman deed uitkomen, dat de N.V. Ned. Vliegtuigenfabriek een groote serie pro- ,ecten heeft gemaakt met kleinere en groo tere verbeteringen ten aanzien van de F 36, welke projecten den naam hebben van F 36b, F 37, F 37a en dergelijke. Het is echter aldus de heer Fc-kker voor mijn on-derne- ming onmogelijk, eigen disposities voor ver- deren bouw en ontwikkeling te treffen, aan- gezien wij ten deze van de K.L.M. noch een ibeslissing, noch riohtsnoeren ontvangen heb ben omtrent haar desiderata. Zoo is er ook een project voor een F 40 uitgewerkt en sedert mijn terugreis uit Amerika met den heer Plesman bestaan er bij de K.L.M. weder- om nieuwe plannen voor het bestellen van een machine voor 43 personen. Het ontbre ken van een vaste ljjn bij onze Nederlandsche afnemers lei-dt er echter steeds toe, dat de Nederlandsche Industrie door gebrek aan in- formatie, zich niet tijdig op de behoefte van deze afnemers kan voorbereiden en, als er bestellingen komen, ten onreohte het verwijt moet hooren, dat zij niet up to date is, of niet in staat zou zijn op de gestelde termijn te leveren. Hierdoor zijn voor vele millioenen opdrachten naar het buitenland gegaan, welke door tijdig overleg voor de Nederlandsche In dustrie behouden hadden kunnen blijven. Een eclatant geval ten deze is de bestelling van de Douglaavliegtuigen. In plaats dat ik, zooals thans het geval is geweest, 30 Douglas-machi nes als agent uit Amerika in Europa heb moeten importeeren, zou ik deze vliegtuigen, wanneer men minder lang getraineerd had, in onze Nederlandsche fabriek hebben kunnen laten bouwen. De licentierechten toch, had den wij sinds November 1933 in ons bezit. Voorsprong met 4-motorige machines niet gebruikt. Het droevigste echter is vervolgde de heer Fokker dat men in Nederland van den grooten voorsprong, welken wij hier met de 4-motorige vliegtuigen hadden en nog heb ben, zich n-iet bewust is en dat men zich uit vrees voor de Imperial Airways heeft laten influenceeren door toestellen aan te schaffen, welke voor ae speciale toistanden in Amerika de Iogische ontwikkeling waren. De ervaringen, opgedaan in Amerika. De heer Fokker deelde voorts mede, dat de studiecommissie van de K. L. M. in Amerika de ervaring heeft opgedaan, dat er daar geen 4-motorige oommeroieele landvliegtuigen te koop zijn, doch dat deze alleen min of meer uitgewerkt op papier staan. De eenige 4-mo torige landmachine is -de onlangs veronge- lukte Boeing-bommenwerper geweest, waar van insiders weten, dat dit vliegtuig niet voor commercieel gebruik in aanmerking kwam. Men heeft in Amerika moeten constateeren, dat geheel metfden 4-motorige vliegtuigen van de afmetingen als de F 36, wat- de aan- schaffingskosten betreft, zoo duur zouden worden, dat de rentabiliteit zeer in het ge- dranjg zou komen. Men ziet in dit verband in Amerika thans in, dat men concessies aan de snelheid moet doen, teneinde wederom renta biliteit te bereiken. Men heeft in Amerika ingezien, dat de vei- ligheid bij het venvoeren van een grooter aan- tal passagiers alleen bereikt kan worden met 4-motorige vliegtuigen en niet door de be- staande 2-motorige nogmaals te vergrooten. De heer Jack Fbye, de lei-dende directeur van de T.W.A., een der grootste verkeersmaat- schappijen in de Ver. Staten, aldus de heer Fokker, heeft mij dit persoonlijk verzekerd. Dit oordeel heeft te meer waarde, aangezien de heer Frye zelf als vlieger met een klein verkeersmaatschappijtje begonnen is, daarna is opgeklommen tot zijn huidige positie en nog altijd als hij van de Oostkust naar de West- kust vliegt, de machine bestuurt, teneinde ge heel op de hoogte te blijven van de proble- men, welke aan machines en piloten in het j practisch gebruik gesteld worden. Hij is eerst j mede-'verantwoordelijk geweest voor de con- currentie tusschen de transoontinentale maat- j schappijen waaraan thans echter een einde 1 schijnt te komen, doordat de transcontinen- I tale lijnen uit commercieele ovenwegingen ge- noodzaakt waren, zich aaneen te sluiten. Mussolini over het hoogtepunt van zfjn macht heen. Geen algemeene oorlog in Europa. De bekende Parrjsche waarzegster Madame Fraya begeeft zich met haar voonspellingen ook vaak op politiek terrein. De United Press heeft zich tot haar gewend om profetieen over de toekomst met betrekkinig tot den tegenwoordigen toestand. Parijs, 13 Nov. 193-5. (United Press.) De Fransche helderziende, Madame Fraya, die, naar het heet, ook het uitbreken van den wereldoorlog heeft voorspeld, schetste voor de United Press het volgende toekomstbeeld „Het conflict tusschen Italie en Abessynie", begon zij, ,,zal slechts van korten duur zijn, aangezien Mussolini zal trachten, een oorlog met Engeland te venmijden. Mussolini heeft het hoogtepunt van zijn loopfoaan reeds over- schreden. Voor Duitschland zal het volgende jaar wei- nig verandering brengen. Hitler wenscht den oorlog niet. In Frankrijk Zal de regeering-Laval zich niet lang meer staande kunnen houden. Waar- schijnlijk zal Laval worden opgevolgd door een kabinet van de l-inkerzijde. De betrekkin- gen met Engeland zullen gedurende korten tijd eenigszins verkoelen, doch de Entente Oordiale zal blijven bestaan. Groot-Brittannie heeft een goed jaar v66r zich. De gunstdge ontwikkeling der laatste jaren zal in 1936 blijven voortduren. Koning George zal waarschijnlijik het geheele jaar nog in leven blijven. Als de Prins van Wales na- derhand aan de regeering komt, zal hij deze taak schitterend venvullen. Oostenrijk zal het tooneel vormen van de meeste onlusten en misdaden, alsmede van aanslagen. Wiaarschijnlijk -keeren de Habsbur- gers in den loop van het volgende jaar terug; him nieuwe regeering zal evenwel slechts van -korten duur zijn. Ook de Vereenigde Staten wacht, evenals Engeland, een voorspoedig jaar. Algemeen zal men neiging aan den dag leggen om de economische methioden in conservatieven zin te hervormen. Indien Roosevelt deze lijn niet wen-scht te volgen, zal hij missc-hien niet wor den herkozen. Ex-President Hoover heeft niet de minste kans, in het Wit-te Huis terug te keeren. In algemeenen zin kan gezegd worden, dat in het komende jaar talrijke ongelukken, aan slagen, schandalen e.d. zullen plaats hebben en dat in de wintermaanden de anmoede nog zal toenemen. De angst voor een Europee- schen oorlog zal het geheele jaar de gemoe- deren blijven verontrusten; ik zie echter geen oorlog. Wel zullen er in het Oosten ernstige onlusten uitbreken, vooral in Indie en mis- schien ook aan de greruzen tusschen Rusland en Mandsjoekwo. Op medisoh en anider we- tenschappelijk gebied staan ons groote ont- dekkingen te wachten; zoo zal o.a. de kanker eindelijk met succes kunnen worden bestre- den." (iNadruk verboden.) GEMEENTERAAD VAN TFit NEUZE1N. In de gisteren gehouden vergadering kwam op de agenda onder de ingekomen stukken o.m. voor een adres van den gemeenteraad van Graauw en Langendam, aan den Minis ter van Landbouw en Visscherij, verzoeken- de, de crisisheffing op var.kens terug te bren gen van 9 op 6 cent. Burg, en Weth. hadden voorgesteld, hierop afwijzend te beschikken. De heer Golsen bet-oonde zich een vu rig voor- stander van adhaesiebetuiging, doch mocht met zijn voorstel steun aan dit verzoek te verleenen, geen succes hebben. Een voc-rstel van het lid E. L. van Hecke tot werkrverruimiin'g, benevens een verzoek der N.V. Handel Mij. „Ter Neuzen" tot wjjziging van het uitbreidingsplan, wenden gesteld in handen van Burg, en Wleth. om ad-vies. Door L. de Bruijne te Ter Neuzen was ver- zooht, om goed-keuring tot overdracht van het erfpac-htsrecht op gronden aan de Van Steen- bergenlaan, waarop gunstig werd beschikt. Het schrijven van Ged. Staten van Zeeland betreffende de salarisverlaging- van burge- meesters, wethouders, secretarissen, ontvan- gers en amibtenaren van den burgerl^ken stand van enkele gemeenten in Zeeland mocht zich verheugen in een breedvoerige discussie. De heer Scheele noemde het een nooit ver- toonde figuur, dat door Ged. Staten werd voorgesteld, over te gaan tot een korting op de minima, en stelde voor, den raad te doen uitsprekeni dat een verder gaande verlaging werd gewenscht. Van de zijde van den Voor- zitter werd daartegen aangevoerd, dat bij aanneming van het rapport-Raaymakers de salarissen van de leidende functdonari-ssen in de gemeente belangrijk hooger zouden zijn ge weest. Ten slotte werd besloten, de zoo even genoemde meening van den raad kenbaar te maken. Alsnu zette men zich tot de behandeding van de gemeentebegrooting voor den dienst 1936. De algemeene beschouwtngen sbonden het is te begrijpen, in het teeken der verkie- zingen. De heer Van Driel bracht tot uiting dat hij in dit college van burg, en weth. miste de saamhoorigheid, de lijn bij het voorstellen van te nemen besluiten. De heer Lambrecht- sen van Ritt-hem uitte zijn waardeering over het feit, dat een sluitende begTootdng was ver- kregen. De heer Van Aken kwam met enkele opmerkingen van practischen aard, doch kon zich niet weerhouden ook omtrent de verkie- zing voor den gemeenteraad en de daarop ge- volgde wethoudersverkiezing zijn meening te uiten. De heer Colsen kwam terug op hetgeen hij in het vorige jaar bij de behandelmg der begrooting had gezegd omtrent de indienst- neming van roomsch-kath. gemeentewerklie- den en laakte het, dat burg, en weth. thans een groote voordracht hadden opgemaakt van katholieken voor een te vervullen betrekking brj de gemeente. Hij beklaagde zich erover, er niet uit te kunnen. Verder spoorde hij burg, en weth. aan, meer reclame te maken voor Ter Neuzen als winkelstad van Zeeuwsc-h- Vlaanderen en pleitte voor verruiming van de geJegenheid tot het geven van muziek op Zon- dag, en in het algemeen meer vrijheid voor den middenstand. Hij keerde zich tegen de groot-warenhuizen, en kondigde aan, in de toe komst voorstellen te zullen doen ter beperking van de vestiging van nieuwe zaken. Omtrent Sluiskil ontwikkelde hij een verlamglijstje, dat riiet mis was. Ten slotte verzocht hij den raadsleden medewer-king voor de door hem gedane voorstellen tot verhooging van de sa larissen van enkele ambtenaren en het leggen van een bestrating in de Vlooswij-kstraat. De heer Den Hamer ontwikkelde het anti- rev. standpunt met betrekking tot het be- stuur van de gemeente en kwam in den breede terug op de plaats gehad hebbende wethou-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 2