Ter Neuzensche Courant Tweede Blad Bmnenland Feuilleton Een liefde in China. Gemengde Berichten Burgerlijken Stand Maandag 11 November 1935. No. 9374. LOOP DER BEVOLKING. VAN TWEEDE KAMEK. In de vergadering van Vrijdagmiddag zijn de Algemeene Beschouwing^n over de Rijksbe- grooting 1986 voortgezet. De beer Schouten (a.r.het financieel be- leid dezer Regeering besprekend, zegt, dat dit van 19311935 een achteruitgang vertocnt. iSpr. becijfert de intering der laatste z» jaar op meer dan 600 millioen. Hoe zou het -zijn als overeenkomstig de wenschen der sociaal- democraten ware gehandeld? De Regeering zette den bezuiniging.sar.beid zonder onder- breking voort. Van den eersten tot aan den laatsten man in staatsdienst zij ieder op zui- nigheid bedacht, altijd en voortdurend. Dat de bezuiniging op onderwijsgetoied min der is dan wel verwacht werd, ligt niet aan de Regeering, maar aan allerlei opgekomen nieu- we uitgaven. Alle wenschen ten deze zijn niet te verwezeniijken gsbleken. Spr. is tegen verhooging van de -omzetbelas- ting. Van de voorgenomen accijnsverlaging voor gedistilleerd worde afgezien. Hij toetreurt dat de begrooting van het landbouwcrisisfonds niet tegelijk met die van Landbouw en Visscherij kan worden behan- deld, tengavolge van haar late indiening. Spr. is van oordeel, dat 'n krachtige repres- sie t.a.v. de vrijheid - van drukpers voldoende moet zjjn. Met preventie komt de persoon- lijkheid in het gedrang. Wat het Plan van den Arbeid betreft, sluit spr. zich in hoofdizaak aan bij den heer De Geer. Ten deele is er slechts gradueel verschil met de Regeeringspolitiek inzake het uitv-oe- ren van groote wierken. Br schijnt zieh in de S.D.A.P. een wijziging te voltrekken, welke tot vmohtbaarder samenwerking zou kunnen leiden, doch we moeten afwachten. (Somber is de toestand, doch er is geen reden voor wanhoop en defaitisme. Niet de stoffelijfce nood alleen is oorzaak van de tegen- woordige omstandigheden: we doorleven eigenlijk een cultuurcrisis. De heer Joekes (v.-d.) zou het onredelijk vinden de Regeering verantwoordelijk te stel- len voor den toenemenden achteruitgang en den eoonomischen nood. Spr. bestrijdt de desbetreffende fasoistische opvattingen van den heer Westerman. (Spr. bepleit het nut der uitvoering van grcote openbare werken. Die moet met kracht worden bevorderd. Spr. hoopt op spoedige herziening der werk- wijze van het Werkfonds. Met belangstelling ziet spr. vcorstellen be- treffende vestigingseischen voor den midden- stand tegemoet. Emstig moet worden ge- streef-d, de verschuiving van het bedrijfsleven in onze haivenplaatsen tegen te gaan; met kracht moet worden gewerkt voor handhaving van ons havemverkeer. Wat de belastingen betreft, staat de reis- belasting bovenaan, die tot verzwaring van de icimzetbelasting onderaan. In 't algemeen zij men voorzichtig met belastingverhooging. Met steeds meer driestheid, treden de aan- hangers der NjSjB. in woord en geschrift op. Spr. critiseert verschillende uitlatingen van den heer Mussert ten opzichte van Italie en de saneties. Wat de reis van den heer Mus sert naar Indie betreft, nadat deze in ver schillende vergaderingen de Indis-che regeering nagenoeg fascistisch had genoemd en de Nederlandsche regeering allerlei te-kortkomin- gen had verweten, had de Gouverneur-Gene- raal hem niet weer moeten ontvangen. Deze moest den schijn vermijden en heeft nu een staatkundige fout ibegaan. De heer Vervoorn (pi. 1.) zegt dat de bezui- niging zeer onvoldoende is. De salarissen zul- len ook na verdere verlaging met 5 nog ver boven die van 1914 blijven. Let men op Belgie, waar de-valuatie heeft plaats gahad, dan ziet men ook daar veel critiek. De nood is hoog gestagen, er moet wat gedaan worden maar een tijd voor belastingverhooging is het niet; de draagkracht van ons volk laat dit niet toe. De industrie is het best te heipen door verlichting van lasten; voor industrialisatie bestaat er niet veel geestdrift. Spr. heeft geen waardeering voor de landbouwcrisiswet; wat voor den landbouw gedaan wordt, is niet meer dan een fooi. De heer Teulings (r.k.) bespreekt de som- bere financieele aspeoten van ons land. Daar is in de eerste plaats de positie van het werk- loosibeids-subsidiefonds; de Regeering is niet van de moeilij'kheden af, door te zeggen dat de werkloosheidsuitgaven primair gemeente- lijke uitgaven zijn. Een der ernstigste symptomen dezer begroo ting is het spoorwegtekort. Spr. hoopt, dat de door de Regeering genoemde cijfers niet verder zullen teleurstellen. Met de steunrverleening aan de zeescheep- vaart gaat de Regeering voort; er bestaan voor deze nog verschillende mogelijkheden. De behoeften der industrieen kunnen nog groote gaten in de begrooting slaan. Spr. komt op tegen het streven am hun, die andere monetaire opvattingen huldigen, uit vaderlandslievende overwegingen maar het zwijgen te willen opleggen. Het woord ,,-devalu'ist" wordt maar al te veel als een scheldwoord gebezigd. Reeds de heer De Geer heeft gewaarschuwd, de devalu'isten niet te disqualificeeren. De positie van de voorstan- ders van devaluatie is toch al niet gemakke- lijik. Spr. raadt de Regeering groote voor- zichtigheid aan, ten einde zich op dit stuk niet vast te leggen. De heer Van Hou ten (chr.-dem.) b:too,gt dat de politiek-Colijn tot een mislukking moet leiden. Ondanks critiek op onderdeelen acht spr. het Plan van den Arfbeid van nationale beteekenis, een weloverwogen poging. De eenzijdige aan- passingspolitiek is tot nadeel van ons volk. De heer Sneevliet (rev. soc.) ziet, dat dit Kabinet steeds meer los komt te staan van de politieke partijen; een gevolg van de verzwak- king van het parlementaire stelsel. De heer J. ter Laan (s.d.) constateert ook nu, dat de salarissen de sluitpost in de regee ringspolitiek van de Regeering zijn. Spr. komt er tegen op, dat er te weinig overleg wordt gepleegd; het georganiseerde overleg wordt stelselmatig gedenaturaliseerd. Spr. vraagt hoe het staat met de voorgenomen salaris- regelmg voor jeugdig personeel; is die van de jbaan? (Minister Oud schudt: ne,en!).. Het A.C.O.P. heeft in een adres aan de Kamer uit- eengezet, hoe de positie van het jeugdig per soneel wel zou worden. Het optreden der Regeering is ook ten deze niet in overeenstem- m-ing met het Rijksambtenarenreglement. Spr. maakt aanmerking op de lantge werktjjden bij de posterijen. Minister-President, de heer Oolijn, kan niet spreken van dit debat als van een nieuwe lente en een nieuw geluid. COIBIANDEUE IN ORDE VAN ORANJE NASSAU. Bij K.B. is benosmd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau, luitenant-generaal L. F. Duymaer van Twist, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voorzitter van de Nationale Landstormcommissie te Den Haag. TWEE JEUGDIGE REDDERS DOOR ITALIe ONDERSCHEIDEN. Naar men zich zal herinneren heeft een tweetal leerlingen van de Zeevaartschool te Amsterdam, J. Parthesius en J. Witkamp, beiden wonende te Haarlem, hij het ongeluk dat zich heeft voorgedaan tijdens de landing van het Italiaansche vliegeskader onder lei- ding van generaal Balbo, te Schellingvvoude, zich onmiddellijk te water begeven en pogin- gen in het werk gesteld tot reddling der slachtoffers. Voor hun mosdig gedrag heeft de Italiaansche regeering de jongelieden be- loond door hen te benoemen tot ridder der orde van de Kroon van Italie. TEGEN ZWARE BEDRIJFSLASTEN. De H. Crt. verneemt, dat de demonstratieve vergadering van de 's-Gravenhaagsche Win- keliersvereeniging, welke op Dinsdagavond 12 November a.s. te 8.30 uur in ,,Amicitia W.steinde, gehouden wordt, tegen de steeds zwaarder wordende bedrijfslasten, voile mede- werking heeft ontvangen van tal van vakorga nisaties hier ter stede. .Hoewel de aanleiding tot het houden van deze vergadering gelegen is in de voorgestel- de verhooging van de personeele belastingen, hier ter stede, heeft men besloten de actie uit te strekken tot de bedrijfslasten in het alge meen en eenige sprekers bereid gevonden deze onderwerpen te behandelen. WIJZIGING DER IJKWET. Naar het Alg. Hbl. verneemt, kcestert de regeering het voornemen het wetsontwerp tot wijziging van de IJkwet, dat op 16 October 1934 door den tpenmaligen minister van Eco- nomische Zaken is teruggenomen, weer aan de orde te stellen, door aan den voorzitter van de Tweede Kamer te verzoeken het wets ontwerp opnieuw aan de agenda toe te voegen. DE WET INZAKE OPRUIMINGEN EN UITVERKOOPEN. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zaanland heeft een besluit genomen ten aanzien van de bevoegdheid, voor een bepaalde groep van winkelneringen een ander tijdvak aan te wijzen, waarin uitsluitend seizoenop- ruimingen mogen worden gehouden, dan de wet voorschrijft. Verschillende winkeliers in de dameshoeden- toranche hadden aanvragen ingediend om ver- gunning te verkrijgen tot het houden van een seizoenopmiming tusschen half November en half December 1935, omdat het in de dames- hoedenbranche elk jaar gewoonte zou zijn om- streeks dien tijd een seizoenopmiming te hiouden. Bij onderzoek bleek de Kamer van Koop handel, dat hier niet mocht worden gesproken van een seizoenopmiming in den zin der wet. doch dat de zoogenaamde opruiming slechts Uit het Engelsch door BEN BOLT. (Nadruk verboden.) 3) (Veiwolg. Gevaren van „Chinatown". ,,Mr. Barrington", begroette hij hem, ,,uw dochter heeft een dringende boodschap voor u". „Dat verwondert me niet", antwoordde de handelsman; boen nam hij den dokter nieuws- gierig op en vroeg met kalme onbeschaamd- heid: „Wie deksel bent u eigenlijk?*" Dick Forsyth voelde, dat hij een kleur kreeg, maar zijn stem klonk kalm, toen hij zei: „Mijn naam is Forsyth. Ik zag toevallig dat uw dochter op haar weg hierheen door een tooelie werd lastig gevallen; ik kwam tus- sdhenbeide en bood mij aan als geleider". „Ik ben u zeer dankbaar", brosnde Bar rington onverschdllig. Daarop wendde hij zich af en voegde zich bij Kathleen. Dick moest ondanks zichzelf glimlachen, om de onbeschoftiheid van zijn landgenoiot en be- seffend, dat zijn aanwezigheid niat langer vereischt was, richtte hij zijn schreden naar den uitgang. Maar voor hij halverwege was, vloog het meisje, dat een fluisterend geoprek met haar vader voerde, terwijl de Chinees zich een weinig af zij dig hielid, op hem toe. „Dr. Forsyth", riep ze, „gaat u ons ver- laten?" ,,Ik ben hang, dat er niets anders voor mij opzit", lachte hij. ,,Ik geloof, dat uw vader mijn tegenwoordigheid hier niet bijzonder op prijs stelt". ijMaar hij weet nog niet, wat u voor mij een onder,deel vormde van de prijspolitiek van de winkeliers in dameshoeden. De Kamer wees dus de aanvragen af en sprak de meening uit, dat wanneer opruimingen zullen worden ge houden binnen de tijdvakken, die de wet voor schrijft (tusschen 1 Januari en 1 Februari en tusschen 15 Juli en 15 Augustus) dit in het belang van de winkeliers zal zijn, omdat het aan het publiek duidelijk zal wordep, dat geen hoeden tegen lageren prijs verkocht zullen worden v6or 1 Januari. De Kamer zou, om bij den aanvang van de in werking treding van de wet een zekere mate van soepelheid te betrachten, geneigd zijn om bij wijze van avergang&maatregel voor dit jaar het tijdivak voor het houden van een sei- zoen-opruiming van dameshoeden te bcpalen tusschen 21 November en 21 December 1935, te meer, omdat een daartoe strekken! verzoek van de vakgenooi'.en was ingekomen. De moei lij'kheden, die de Kamer van een dergelijken maatregel verwachtte, waren echter te groot, omdat het dameshoedenvak in de meeste ge vallen slechts een onderdeel van het aantal artikelen vo-rmt en de memorie van antwoord op het wetsontwerp duidelijk zeide: „Toepas- sing van het bapaaide in het tweede en derds lid van dit artikel kan alleen geschieden ten aanzien van bepaalde groepen van winkel neringen. Afwijkende tijdvakken kunnen der- halve niet ten (aanzien van de opruiming van bepaalde artikelen worden vastgesteld. De Kamer besloot op grond hiervan voor het dameshoedenvak geen gebruik te maken van haar bevoegdheid, neergelegd in artikel 12 derde lid van de wet op de uitverkoopen en opruimingen in het winkelbedrijf. Te Groningen werden door de politic reeds drie processen-verbaai opgemaakt in verband met de uitverkoopswet. Deze zullen als proef- processen worden behandeld, evenals 't proef- proces inzake het voeren van het witte spat- bord aan de rijwielen die alleen door de bezit- ters overdag werden gebruikt. Het betreft hier overtreding van art. 2, lid 2 dier wet, waar staat vermeld, dat het verbo den is om in het winkelbedrijf een verkoop op zoodanige wijze aan te kondigen, dat daar- door redelijkerwijs de indruk wordt gewekt van een tijdelijke voordeelige aanbieding in verband met bij'zondere omstandigheden, welke zich ten aanzien van een winkelnering kunnen voordoen. Naar het oordeel der politie en ook van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, welke in geen der betreffende gevallen vergunning had verleend, is hier sprake van overtreding, daar dit inderdaad gevallen zijn van h.i. „tijdielijke voordeelige aanbieding in verband met bij- zondere omstandigheden". Het eerste geval betreft een groote adver- tentie van een modemagazijn, waarboven ver meld staat: Novembe r-aanbi e d ing"Het tweede een reclame-aanbieding in een krantje, uitgegeiven door een winkelier, waarin een reclameverkoop voor den duur van acht dagen wordt aangekondigd, terwijl het derde g6val een pamflet van een firma betreft, die iets aanbiedt, dat uitsluitend van 2 tot 7 Novem ber in verkoop wordt gebracht. Zooals bekend, is in de Tweede Kamer bij de behandeling der wet de wenschelijkheid bepleit, dat de regeering (een opsomming zou geven van de aankondigingen, welke wel en welke niet toelaatbaar zouden zijn. Genoemd werden: verkoop wegens sterf- gaval, wegens vertrek naar het buitenland, op alle goederen 25 korting (of een ander per centage), enz. Men meende, dat deze uitdruk- kingen niet geoorloofd zouden zijn. Van andere uitdrukkingen als: speciale goedkoope aanbieding, Februari-aanbieding, bijzondere koopjes, e.d., achtte men de geoor- loofdheid twijfelachtig. De politie wijst er op, dat de winkeliers er echter rekening mee moeten houden, dat, ook al verklaarde de regeering, dat h.i. een be paalde aankondiging al of niet is geoorloofd de rechter aan zulk een uitspraak, voor zco- ver zij niet in de wet is opgsnomen, toch niet gebonden is. De Justitie zal de al of niet toelaatbaarheid van dergelijke aankondigingen nu moeten uit- maken. EESLAGLEGGING DOOR CREDITEUREN. gedaan hebt. Als ik het hem verteld heb, zal hij heel dankbaar zijn. Hij zal u zeker zijn dank willen betuigen". „Ik verlang absoluut gaen dank", klonk het luchtig. ,,Het is voldoende, dat ik u van dienst heb kunnen zijn. Onder het spreken wierp hij een vluggen blik naar haar vader, die nu met den Chinees aan het praten was. Hij was venbaasd, en lichtelijk ontsteld door de intensiviteit, waar- mee de oogen van den Oosterling op hem ge- vestigd waren. „Wie is die Chinees?" vroeg hij snel aan Kathleen. „Een oude bekende?" Het meisje kleurde even, toen ze antwoord gaf. „Hij heet Li Weng-Ho. Hij is ean manda- rijn en gouverneur van een pnovincie, waar mijn vader een huis heeft". ,,En waar is dat?" De vraag kwam haastig. Forsyth had op- gemerkt, dat Leland Barrington zich van den mandarijn had losgemaakt en op hen toeliep. „In Yong-Foo aan de Pi-Kiang". Dr. Dick Forsyth schrok zichtbaar, maar voor hij iets zeggen of het meisje iets vra- gen kon, taereikte de rauwe stem van Barring ton hun ooren. ,,Tijd om heen te gaan, Kathleen! Je moest maar even afscheid van Li-Weng-Ho nemen". Er kwam een opstandige uitdrukking op het gezicht van het meisje en een oogenblik daoht Forsyth, dat ze in openlijk verzet zou uitbarsten. Maiar de trek verdween en glim- lachend stak ze de hand uit. Adieu, dr. Forsyth. Ik hen heusnh bui.en- gewioon dankbaar voor den dienst, dien u me bowezen hebt. Ik hoop, dat we elkaar nog eens zullen ontmoeten". „Dat lijkt me heel waarsohijnlijk", ant woordde de dokter en het wenkbrauiwenfron- sen van Leland Barrington negeerend, nam hij de aangeboden hand. „China is wel een groot land, maar Prof. Mr. P. A. Diepenhorst en Mr. J. Hazenberg, voorzitter en secretaris der z.g. contact commissi e, welke is samengesteld door de Vereeniging van directeuren van hypotheek- banken, de Nederlandsche vereeniging ter be- vordering van het levensverzekeringswezen, den Nederianclschen Spaarbankbond, de Brue- derschap der Notarissen in Nederland, den Nederlandschen Bond van Huis- en Grond- eigenaren en Bouwcndernemers en den Neder landschen Bond van Bouwondememers, hebben in een adres aan de Tweede Kamer, in op- dracht van genoemde vereenigirigen, onder de aandacht van de Kamer gebracht, dat in ern vergadering van de contactcommissie het ont- werp van wot, houdende bijzondere maatrege- len ter voorkoming van onredelijke terugvor- dering van onder hypcthecair erband van hypotheek op onroerend goed uitgeleende gel- den is toesproken. Hoewel het oordeel van de vertegenwoor- digers "der groepen in de contactcommissie over genoemd wetsontwerp uiteenliep, was er volkomen eenstemmigheid over de noodzake- lijkheid van con maatregel, welke het leggen van de z.g. vexatoire beslagen door concur- rente crediteuren, waartoe de mogelijkheid in verband met het gestelde art. 2 van het wets ontwerp blijft bestaan, in het vervolg zou voorkomen. Naar het oordeel van de verga dering zou dit kunnen worden bereikt, althans grootendeels, door de kosten van beslagleg- ging niet preferent te stellen boven de eerste hypotheek. Voorts wordt in het adres gezegd kon de vergad orir.g niet onikomen aan een gevoel van teleurstelling, dat noch bij1 de voorherei.- ding, noch in het ontwerp van wet zelf eenige aandacht i3 gsschonken aan het be staan van de contactccmmissie. De Kamer wordt beleefd, doch dringend verzocht, indien het tot esn regeling van de materie in quaestie mocht komen, het daar- heen te willen leiden, dat daarin aansluiting wordt gezocht aan de door de contactcommis sie ingestelde bemiddelingscoimmissies. i INKOOPPRIJS VAN MELK. De St.ct. van heden zal een beschikking be- vatten, welke hiercp neerkomt, dat de in- koopprijs van melk op regeeringscontract voor de week van 10 tot 16 November 1935 cent en voor de volgende week 14 cent hooger zal zijn dan de huidige. Ter toeiichting zij het volgende opgemerkt: Basis van den inkoopsprijs van consumptie- melk is de zuivelwaarde, verhoogd met 1 cent. Daar deze zuivelwaarde wekelijks wisselt en de handel niet wekelijks den verkoopsprijs aan het publiek kan wijzigen, wordt van de zuivel waarde een rekening-courant aangriegd, die aangeeft hoeveel meer of minder de veehouder heeft ontvangen, dan waarop hij recht heeft. Op dit oogenblik wijst deze rekening-courant een bedrag aan van 4 cent ten gunste van den veehouder, m.a.w. de veehouder zou gedu- rende 6en week recht hebben op een vier cent bcogeren prijs dan hij nu ontvangt. Aanvankelijik lag het in de be do 2 ling den inkoopsprijs met cent te verhoogen tot het tegoed op de rekening-courant zou zijn ver- dwenen. Aangezien zoodanige verhooging ver- moedelijk zou geleid hebben tot verho-oging van den verkoopsprijs aan het publiek, is, mede in verband met bezwaren van de zijde van den melkhandel, nader bepaald, dat de verhooging van den inkoopsprijs van cent, slechts gedurende een week zal gelden en daarna V* cent zal bedragen. Het verdwijnen van het tegoed op de reke- ning-conrant zal op deze wij'ze uiteraard langeren tijd vergen dan bij een verhooging van den inkoopsprijs met cent. De minister van landbouw en visscherij vertrouwt, dat door bovengenoemde regeling de prijs waartegan de melk aan het puibiiek wordt verkocht, geen verhooging zal behoeven te ondergaan. (N. R. Crt.) BRANDENDE LUCIFERS IN EEN BRIBlVENBUS GEWORPEN. De Amsterdamsche straatjeugd heeft zich aan een ergerlijk staaltje van straatschenderij schuldig gemaakt. Baldadige jongens wier- pen in een brievenbus eenige brandende luci- fers, waardoor de inhoud vlam vatte. De biwoners van de Zoutkeetsgracht zagen plotseling rook opstijgen uit de daar geplaatste brievenbus. Toen zij naar buiten snelden, zagen zij eenige jongens snel de wijk nemen. Gelukkig ibegrepen de menschen terstond de bedoeling van de vluchtelingen. Zij haaiden een emmer water, dat zij in de brandende brievenbus wierpen. Het is aan hun snel en doortastend optreden te danken gaweest, dat de aangerichte schade tot een minimum be- perkt bleef. Ben surveilleerend agent werd gewaar schuwd, die zich met het bureau aan de Spaarndammerstraat verstond. De aanwezige wachtcommanaant stelde de directie van de Posterijen van het gebeurde in kennis, zoodat spoedig eenige ambtenaren met een auto aan de Zoutkeetsgracht verschenen. Onder con- trole van een agent ,werd hierop de bus ge- ledigd. Een aantal brieiven, h0(3veel was natuurlijk moeilijk meer na te gaan, bleek totaal te zijn verbrand. Voorts werden ongeveer twintig brieven en 6 briefkaarten aangetroffen die ge- deeltelijk verscbroeid of verbrand waren. De Posterijen zullen er voor zorg dragen dat deze correspondentie geretourneerd wordt aan de afzenders. het traject Hannover—O-natrilc^ een bedra.g van 56.000 mark verstopt. Dif geld moest blijikbaar over de grens worden gesoiokkeld. De eigenaar heeft zich tot dusver nog niet aangameid. TRAGISCH EINDE VAN EEN VRIENDSCHAP. Aan een gymnasium te Warschau kregen twee vrienden plotseling twist, waarschijnlijk om een meisje. De eene gymnasiast sloeg den ander links en rechts om de ooren, waarop de tweede e;n revolver greep en een schot loste. De eerste gymnasiast werd in de kuit ge- troffen en vluchtte door den ander achter- volgd. Toen hij eindelijk ineenzeeg werd hij door zijn besten vriend met een schot in het hoofd gedood. DRIE GINGEN, GEZOND; DRIE KEERDENDOOD. Drie jongelui uit Hannover waren op stap gegaan met een motor met zijspan. Onderweg is het voertuig tegen een boom gebotst. Twee jc.ng2lieden waren op slag dood en de derde overleed tijdens het tiansport naar een zieken- huis. IIONTENISSE. Huwelij'ks-aangiften. 19 Oct. Victor August de Paepe, ouid 27 j., en Madelaine Antonette Maria Daalman, oud 24 j. 23 Oct. Eduardus Aloijsius de Ma-at, oud 31 j., en Josepha Maria Mathilda Fassaert, oud 30 j. Huiwelijks-voltrekkingen. 29 Oct. Vi talis de Cuijper, oud 32 j., (van Amsterdam), en Apo- lonla Rosalia Beugels, oud 31 j. Gelboorten. 15 Oct. Petius Franciscus Jo hannes, z. van Johannes Francies van Hecke en van Josephina Mathilde Vernimmen. Mar tina Anna Francisca, d. van Francies Arends en van Rosalia Maria Bveraardt. 19 Aug. Augustinus Ludovicus, z. van Ludovicus Scihil- lemans en van Mathilda Fhilomena Strobbe. 20 Oct. Alouisius Petrus, z. van Franciscus Eligius Maas en van Elisabeth Johanna Baart. 23 Oct. Rosalia Catharina, d. van Petrus Augustinus Andriessen en van F.rilcmina Pe- tr.cnella de Booij. lOverlijden. 19 Oct. M;aria Paulina Sto'obe- laar, oud 91 j., wed. van Thecdorus Baart. 21 Oct. Louisa Prudentia de Waal, oud 39 j., echtg. van Desird Jacobus Steijaert. 26 Oct. Theodorus Hemelaar, oud 77 j., echtg. van _Digna de Loos. 31 Oct. Ferdinandus de Bak- ker, oud 70 j., z. van Francies en van Cor nelia Elias. SAS VAN GENT. Gefcoorten. 3 Nov. Ivonne Clementina, d. van Rend Charles Louis Caelens en van Mag- dalena Maria Ooone. „Vooruit Kathleen. Li-Weng-Ho wacht". Er kwam een pijnlijke bios op het gelaat van het meisje hij dit onheibbelijke optreden van haar vader, maar ze ging met hem mee en Forsyth vervolgde zijn weg naar de deur. De Chinees die hem binnengelaten had, deed hem uitgeleide en op strait gekomen, bleef de arts even stiistaan om zijn gloriend gezicht door den avondiwind, waarin de lantaarns heen en weer schommelden, te laten afkoelen. Leland Barrington, schoot hem door den geest, hield er een abrupte manier op na, om een kennismaking in den kiem te smoren FRANSCH MILITAIR VL1EGTUIG VERONGELUKT. Een Fransch militair vliegtuig, dat van het vliegveld Toulouse was opgestegen, is in de buurt van het dorpje Mont Arnaud bij een noodlanding o.ver den kop geslagen, waarbij de vlieger en de vier andere inzittenden om het leven kwamen. De lijken van de slachtoffers zijn naar het gemeentehuis van Mont Arnaud vervoerd. POGING TOT GELD SMOKKELEN. De schoonmaakster van een D-trein van Berlijn naar Amsterdam vond in een toilet op De gedachte knapte af, toen een cogen- schtjnlijk dronken zoon van 't Hemelsche rijk tegen 'hem aanbotste. Maar de late vogel kon niet Zoo dronken zijn als hij zich voordeed, want toen Forsyih zich met een ruk omkeerde, keek hij rscht in een paar doordringende zwarte kraaloogen, die hem vast en onderzoekend aanstaarden. Toen ging de Oosterling zijns weegs, zwaaiend en strompelend en werd opgenomen in de schaduwen van een bloemenboot, waarvan de lichten reeds gedoofd waren. Forsyth's blik volgde hem. De zwaaiende gang bedroog hem niet. Tot dit gestadige, uitvorschenden kijken was geen man in staat. wiens brein beneveld was door alcohol of opium. Toen flitste hem do-or het hoofd dat de man zich had willen vergewissen dat hij niet iemand anders was en hij herinnerde zich de teekens, die de bankhouder aan de fan-tan- tafel gegeven had. Na enkele oogenblikken begon hij langzaam de kade af te loop an; maar toen hij eveneens in de schaduw van de donkere huisboot was gek'omen, bleef hij opnieuw stiistaan. Zijn scherp gehoor had het geluid van zacht fluis- teren opgevangen en hij leid'de daaruit onmid dellijk af, dat de man die zijn onderzoekenden blik op hem had gericht, niet alleen was, maar zich in hinderlaag had gelegd met ten minste edn metgezel. Deze conclusie deed hem vlug besluiten en in een nog lamgzamer tempo dan waarin hij gekomen was, als onzeker en be- sluiteloos, aanvaardde hij den terugtoaht in de rich-ting van het „Paleis, der Tienduizend Zaligheden". Inmiddels werd de deur daarvan geopend en in de breede lichtbaan die het duisier doorkliefde, verschenen de gestalten van Leland Barrington en zijn dochter op straat. IJlings stapte Forsyth op hem toe. .JDezen kant uit, mr. Barrington", drong hij, wij-zend in de tegenove-rgesteld richtin als die, waaruit hij teruggekeerd was. ,,Ik geloof, dat een paar kerels u staan op te wacihten daar in het donker." „Hoe komt u daar zoo bij?" klonk bet ruw. „Ik zag, dat er een teeken gegeven werd, toen u de fan-tan-tafel verliet. Ik veronder stel, dat u veel geld gewonnen hebt en het lijkt mij toe, dat ze niet veel zin hebben, daarmee te laten vertrekken. Hoe dan ook er houden zich in de schaduw van die donkere boot daar minstens twee mannen schuil en ik durf er een eed op te doen, dat ze het op u gem-unt hebben." Barrington's oogen, zichtbaar in het schijn- sel der la^npen, glinsterden kwaadaardig. .JJaciht u, dat Li Sing me te pakken wil nemen?" Zooals ik zei, mr. Barrington, ik denk, dat die hse-ren daar u willen beletten, met uw winst weg te komen. Dat op zichzelf kan mfe geen steek schelen, maar ik zou zeggen, dat u met hot oog op miss Barrington beter doet langs een anderen weg naar hu'is te gaan." „Maar ik weet niet ,,Gaat u maar met mij mee", viel Forsyth hem in de rede. „Ik heb zes maanden in dit gedeelte van de stad gewerkt, toen ik hier als zendings-ar-ts begon. Overigens, we moeten voorbmaken." Zonder nog een woord te verspillen, richtte hij zijn schreden verder naar den tegenover- gestelden kant en Kathleen Barrington en IIONTENISSE. Gedurende het tijdvak van 1531 October hetiben zich in -deize gemeente gevesti'gd Cornelius E. Schelfbout, Groenendijk, van Nijmegen. Maria J. v. d. Bos-Hoogerwerf, Groenen dijk, van Philippine. Anton Drcn'kers, Kloostenzande, van 's-Gra- venhage. Janna van Arenthal-s, Kloosterizande, van Rotterdam. Cornelis de Smet, Kloosterzande, van Stop- peldijk. Agnes R. Vioen, Terhole, van Stoppeldijk. Anna Catharina Asselman, Groenendijk, van Hulst. Pleun C-oenraads, Groenendijk, van Breskens. Mathilda R. van Huffel, Lamswaarde, van Ter Neuzen. Anna M. Crombeen, Walsoorden, van Ter Neuzen. Ed. P-auwels, Kloosterzande, van Venray. Leonie de Koning, Terhole, van H-engstdijk. Apolonia B. Stoele, Groenendijk, van Rot terdam. Vertrokken: Rosalia M. van Dorst-Boskelion, Klooster zande, naar Hulst. Jannis A. Goedhals, Groenendijk, naar Ter Neuzen. Apolpnia R. Ouijpers-Beugels, Terhole, naar Amsterdam. Petrus G. Havermans, Groenendijk, naar Kruiningen. SAS VAN GENT. In de week van 30 Oct.6 Nov. hebben zich in deze gemeente gevestigd: K. Boos, architect, van Koudekerke. A. Sentse, zonder beroeip, van Hiulst. M. F. Mulder, kommies dir. bel., van Clin-ge. H. P. Serrarens, kantoonbediende, van Stop peldijk E. B. Goebert, dienstibode, van Wateriand- kerkje. Vertrokken: M. J. Collier, handelaar, naar Selzaete (B.). G. H. de Rijcke, dienstibode, naar Selzaete. D. Zannier, hulp-chemiker, naar Ter Neuzen. M. van der Linde, zonder, naar Vreeswijk. P. Jeras en gezin kommies dir. bel., naar Vaals. haar vader voegden zich naar zijn leiding. Toen zij buiten den lichtcirkel van de lan- taarn v6dr Li Sing's boot trad-en keek For syth om zich heen en Barrington -draaide zich om op hetzelfde oogenblik. „Ah!" hijgde de handelaar. ,,U had gelijk. Zag u dat?" „Ja", was het gedempte antiwoord. Ze hadden vier mannengestalten in den matt-en schijn zien opdoemen en dezelfde richting inslaan, als waarin zij gingen. ,jDat ziet er beroerd uit", bromde Barring ton. „We moeten er maar een spurt inzetten, ten minste als, dat in dit helsche donker mo- gelijk is." Zoo hard ze konden liepen ze v-oort: half hollend. Forsyth wees den weg over een me- nigte wankele smalle bruggetjes, dwars over een paar rijen booten, waar op dit uur alles in zwijgen en d'uister gehuld wa3, om tenslotte een planken hrug te bereiken, rustend op een boot, die midden in een der vele waterwegen gemeerd lag. Op de schuit maakten ze even halt om te luisteren. Behalve een zacht ge- murmel van water, was de stilte absoluut. Geen geluid wees op vervolging. ,,W(i hebben ze lekker voor den mal gehou den", grinnikte Barrington voldaan. De woorden waren ternauwernood uit zijn mond, of een kreet van een zeevogel brak door den nacht voor ons. Onmiddellijk werd hij beantwoord .de schreeuw kwam nu van achteren. ,,Da.t is eigenaardig!" fluisterde Kathleen's vader. „Zeker", beaamde de dokter kalm. ,,'Het be- tsekent, vrees ik, dat we in een val zitten. DieHij viel zich zelf in de rede en vroeg: „Kunt u zwemmen"? „Zwemmen? Neen. Wat haalt u in vredes- naam in uw hoofd?" (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 5