Ter Neuzensche Courant Tweede Blad Binnenland Buitenland Landbouwberichten Woensdag 6 November 1935. No. 9372. Een oorlog van langen duur. (V.P.B.-kabelbrief. VAN DE NEDERLA NI>SCHE AMBULANCE NAAR ABESSINIe. Het hoofdbestuur v^n bet Nederlandsche Roode Kruis lean met vreugde berichten, dat voor de uitzeniddngskosten van een Neder landsche ambulance naar Abessinie de eerste f 50.000 zoo good als bijeen is. Voor de tweede 50.000 blijft het een beroep doen op al dege- nen, die willen medewerken om Nederland een waardige plaats te doen innemen tusschen de buitenlandsc'he ambulances, die in Abessinie werkzaam worden gesteld. Dank baa r is het hoofdbestuur in het bij- zonder ook jegens het Ftotterdamsche comite tot uitzending van een Nederlandsche ambu lance, dat zijn bureau heeft in Parkzicht, giro- nummer 267783, en krachtig medewerkt om de geldmiddelen te versterken. Intusschen kan het hoofdbestuur mededee- len, dat in ieder geval een ambulance uitge- zonden zal worden en het nog in de komende week de samemstelling van den medischen staf hoopt te kunnen mededeelen. Met den leider en den administrates zal dan vastge- steld worden, welke inventaris noodig zal zijn. De noodzakelijke bestellingen kunnen dan plaats vinden, de voonbereidende werkzaam- heden hiervoor zijn reeds geschied. Met erkentelijkheid kan worden bericht, dat het hoofdlbestuur meerdere zendingen in natura heeft mag en ontvangen, waaronder een instrumentarium van een thans rustend geneesheer. Het hoofdbestuur hoopt in de komende weken nog zeer vele giften, zoowel groote als kleine, te mogen ontvangen op zijn giroreke- ning no. 22120, onder het motto .Abessinie". De afdeeldng Curasao van het Nederland sche Roode Kruis heeft een bedrag van 1000 naar Nederland gezonden als bijdrage tot het fonds voor het uitrusten van een ambulance naar Abessinie. Naar de Tel. meldt heeft het Nederlandsche Roode Kruis tot leider van de Nederlandsche ambulance naar Abessinie aangewezen dr. Ch. W. F. Winckel te Amsterdam en tot chirurg Jhr. Dr. J. N. van der Does, chirurg te Am- ham. Als administrates gaat mede ir. De Vries uit Nuenen, die geruimen tijd in Abes sinie heeft vertoefd voor de grensregelings- gesehillen. Hij was daartoe destijds door de Nederlandsche regeering aangewezen. ARBEID DOOR VREEMDELINGEN. Het wetsontwerp tot wijziging der wet van 16 Mei 1934 tot regeling van het verrichten van arbeid door vreemdelingen zal a.s. Vrijdag in de afdeelingen worden onderzoeht. ENGELSCH-INDISCHE POST PER K.L.M. De Britsche posterijen hehben onlangs het tarief voor het postvervoer der Nederlandsche luchtlijn naar en van Singapore en de overige plaatsen in Malakka aanzienlijk verhoogd en kort daarop het vervoer uit de Maleische sta- ten naar Europa per K.L.M. geheel verboden. Naar het Alg. Hbl. verneemt is bij de K.L.M. bericht ontvangen, dat dit verbod op- geheven is, dank zij de ernstige protesten der zakenwereld in de Stralis Settlements, die on- danks de hoogire tarieven, welke n.l. gehand- haafd blijven, kenbaar heeft gemaakt voorkeur te hehben voor het snellere postvervoer van den K.L.M.Indie-dienst. WERELDJAMBOREE IN 1937 IN NEDERLAND? Naar het Handelsblad meldt, is het hoofd bestuur der Nederlandsche Padvinders er in geslaagd het voor de organistie van de We- reldjamboree in 1937 benooddgde garantie- fonds en het werkkapitaal, tezamen 75.000 groot, bijeen te brengen, zulks met steun van onderscheidene gemeentebesturen, openbare lichamen, partioulieren en tenslotte van de regeering, welke bereid bleek 20.000 in het garantiefonds te storten. Het hoofdbestuur heeft Zaterdag een verga- dering gehouden, daarin besloten had moeten worden of de uitnoodiging van het Intematio- naal Bureau der Wereldorganisatie te Londen, am de Wereldjamboree in 1937 in Nederland te houden, kon worden aanvaard. Een defini- tieve beslissing is in deze hoofdbestuursver- gadering evenwel niet gevallen. Evenmin is reeds vastgesteld, waar eventueel het Inter nationale Padvinderskamp zal worden geves- tigd, al kan met vrij groote zekerheid worden aangenomen, dat de keuze op het Gooi zal vallen. Dat nog geen definitief besluit is genomen, houdt ten nauiwste verband met de houding, welke de Regeering tegenover deze aangele- genheid inneemt. Weliswaar is de Regeering bereid gebleken zich er financieel voor te interesseeren, maar het hoofdbestuur acht dezen steun niet voldoende. Het hoofdbestuur acht het noodzakelijk, dat het zich bij zijn organisatie van de Wereldjamboree volkomen gesteund weet door de medewerking der Over- heid, op onderscheidene onderdeelen. Dezen moreelen steun heeft de Regeering nog niet aan het hoofdbestuur toegezegd. Dienaan- gaande zou echter, naar wij vememen, zeer binnenkort nog een bespreking worden ge houden, waarna het hoofdbestuur zijn stand- punt definitief zal bepalen. FRAUDULEUZE VERVAARDIGING VAN MARGARINE. Den laatsten tijd zijn bij den crisisdienst van de Oentrale Recherche te Rotterdam tal van klachten binnengekomen uit deze stad en omliggende gemeenten over de kwaliteit van de boter en margarine, die geieverd werd door den boterhandelaar B. te Overschie. Op verzoek van de politie stelde de Keu- ringsdienst voor Waren een onderizoek in, waaruit bleek, dat de roomboter, die de man verkocht niets anders was dan margarine van slechte kwaliteit en niet vermengd met het voorgeschreven kwantum roomboter: zijn margarine was eveneens van inferieure kwa liteit. Vrijdag j.l. had de man weer klanten be- diend met de slechte waar, waama de politie hem heeft aangehouden. In zijn auto werd een geheim vakje ontdekt, waarin zich 20 pond margarine bevond. B. bekende, dat deze margarine frauduleus was vervaardigd, en dat de wikkels valsich waren. Na de aanhou- ding vonid de politie aanleiding cm een onder zoek in te stellen in het pand van den hande- laar in bakkersgrondstoffen J. P. B. in de van Oosterzeestraat te Rotterdam. Daar vond men een handpers en een cliche, waarmee va's-he wikkels voor margarine werd en ge- drukt. Bcven'dien vond men duizenden val- sche wikkels, een partijtje ongedekte slaolie en materiaal en ingredienten voor het zelf- fabriceeren van margarine. Een kist met deze margarine, die den avond te voren was be reid, en die vco: den verkoop gereed was ge- eet, werld ook in beslag genomen. J. P. B. verkocht de valsche wikkels tegen 1 cent per stuk. All een aan B. van Overschie heeft hij sinds dit voorjaar per week 250 wikkels ge ieverd. Ook aan anderen leverde hij zijn mar garine en zijn wikkels. Tegen J. P. ,B. te Rotterdam en tegen B. te Overschie is proces- verbaal opgemaakt. In verband met deze zaak kreeg de politie ook achterdocht tegen den H., die te Voort- huizen een hoendenpark heeft. De Centrale Crisis Controle, die te 's-Gravenhage is ge- vestigd, werd hiervan in kennis gesteld, waar na ambtenaren van dezen dienst te Amhem naar Voorthuizen vertrokken en er een huis- zoekinig verrichten. Men vond er 100 pond margarine, die frauduleus was vervaardigd. Ook tegen den H., is nadat alles in beslag was genomen, proces-verbaal opgemaakt. IVERVROEGD ONTSLAG BIJ DE NED. SPOORWiFGiEN. De directie der Nederlandsche Spoorwegen heeft besloten, in verband met overcompleet van personeel bij den dienst van vervoer en handelszaken, het personeel van dien dienst met ingang van den eersten van de maand, volgende op dien, waarin de betrokkene den 60-jarigen leeftrjd heeft bereikt, te ontslaan, onder toekening van wachtgeld of van ver- vroegd ouderdomspensioen en wel te begin- nen met ingang van 1 Februari 1936 en voor- loopig tot 1 Juli 1936. .XJiiit overwegingen van bezuiniging hebben, naar gemeld wordt, de Nederlandsche Spoor wegen besloten, dat met ingang van 1 Mei 1936 de seotie Alkmaar, met ingang van 1 Augustus 1936 de sectie Amersfoort, en met ingang van 1 November 1936 de sectie Zwolle, van den dienst van Weg en Werken, zullen worden opgeheven. OVERTREDING VAN DE UITVERK OOPS WET. Te Groningen isi in drie gevallen proces- verbaal opgemaakt ter zake van een over- treding van de op 15 October j.l. in werking getreden wet, houdende regeling betreffende uitverkoop en opruiming in het winkelbedrijf. In al deze gevallen werd naar het oordeel der politie een overtrading gepleegd van het bepaalde in art. 2, lid 2 dier wet, waar staat vermeild, dat het verboden is om in het win kelbedrijf een verkoop op zoodanige wijze aan te kondigen, dat daardoor redelijkerwijze de indruk wordt gewekt van een tijdelijke voor- deelige aanbieding in verband met bijizondere omstandigheden, welke zich ten aanzien van een winkelnering kunnen voordoen. 'Zelfs die indruk mag niet gewekt worden, In het eene geval betrof het de groote ad- vertentie van een modemagazijn, waarboven vermeld stond: ,,Novemtoer-aanbieding"in het andere geval had een winkelier aan den Korreweg een krantje uitgegeven, waarin een reclame-wenkoop voor den duur van 8 dagen werd aangekondigd; in het derde geval betrof het de verspreiding van pamfletten, waarin een zaak van damesstoffen in de Oosterstraat een groote partij coupons aanlbiedt, welke uit- sluitend van 2 tot 7 November in den verkoop worden gebracht. Ook naar het oordeel van de Kamer van Koophandel te Groningen (die in geen dezer gevallen vergunning had verleend) is hier sprake van die in bovemlbedoelde wet genoem- de „tijdelijke voordeelige aanbiedingen in ver band met bijzondere omstandigheden". Bij de behanideling der wet in de Tweede Kamer verklaarden naar men zich zal her- inneren sommige leden, dat zij gaame zou- den zien, dat de regeering een opsomming zou geven van de aankondigingen, welke wel of niet t.oelaatbaar zouden zijn. Genoemd werden: verkoopen wegens sterf- geval, wegens vertrek naar het buitenland, op alle gcederen 25 korting (of een ander percentage). Men meende, dat deze uitdruk- kingen niet geoorloofd zouden zijn. Van weer andere uitdrukkingen als: spe- ciaal goedkoope aanbieding, Februari-aanbie- ding, bijzondere koopjes en dergelijke achtte men de geoorloofdheid twijfelaohtig. De win kelier mloet er evenwel rekening mee houden, dati ook al verklaart de regeering, dat haars inziens een bepaalde aankondiging wel of niet geoorloofd is, de reehter aan zulk een uit- spraak, voorzoover ze niet in de wet is opge- nomen, toch niet gebonden is. De justitite zal thans de toelaatbaarheid van dergelijke aankondigingen moeten uit- maken. DRUK WERK VOOR DE SLEEPBOOTEN. Het is langen tijd geleden, dat het bedrijf van L. Smit Oo.'s Internationale Sleepdienst zooveel werk had, als thans het geval is. De zeesleepers varen als het ware af en aan. De bemanning is soms maar enkele uren thuis en gaat dan haar moeilijk werk weder- om uitvoeren. Zoo is de aleepbaot Ganges", die ruim drie maanden respectievelijk de sta tions Queenstown en La Ooruna had bezet, in het begin van de vorige week binnengeko men en ware het weer de laatste dagen niet zoo slecht geweest, dan was de boot reeds Woensdag met den baggermolen „Kil" van Volker en een bak naar Bizerta vertrokken. Voor de veiligheid heeft men gunstig weer afgewacht en Zondagmiddag is de reis aan- gevangen. De sleepboot ,,Schelde", die Zondag van haar reis van Havre in de haven te Maasslu'is arrlveerde, verliet deze Maandag opnieuw. Zij vertrok Maandagmiddag met een pers en een bak op sleeptouw, bestemd voor Pernam- buco. De sleepboot ,,Blankenburg", die met bak- ken .naar Londen is vertrokken, zal op de terugreis Dover aandoen, voor het versleepen van een 518 ton metenden slooper naar H, I. Ambacht. Met uitzondering van de sleepboot Seine" is de geheele vloot, met inibegrip van de gecharterde sleepboot ,,Afrika" van P. Smit in bedrijf. Dat er teekenen zijn, die er op wijzen dat de drukte in het bedrijf nog niet geeindigd is, blijkt uit het feit, d^t de eenige nog beschik- bare boot, die reeds ongeveer drie jaar is op- gelegd, aan een grondige surey wordt onder- worpen. Het schip, dat momenteel aan de fabriek van P. Smit te Rotterdam ligt en vele repa- raties moet ondergaan, zal, naar gemeld wordt, v6br 1 December a.s. stoomklaar moeten worden afgeleverd. IHaenmede zou dan de volledige vloot van sleepbooten na jaren wederom in de vaart zijn. WAARSCHUWING. Het iis gebleken, dat ondernemingen, welke zich bezighouden met het op afbetaling ver koopen van premie-aandeelen der Hollandsche Grondkrediebbank, nog steeds voortgaan bij de koopers dier premie-aandeelen gelden te incasseeren, hoeiwel de Hollanidsche Grondkre- dietbank op 24 October j.l. in staat van fail- lissement is verklaard. De comimiasaris van politie der afd. B te s-Gravenhage vestigt hierop de aandacht van belanghebbenden en geeft hun in cverweging zich er rekensch'ap van te geven, dat genoom- de premie-aandeelen zoo goed als waardeloos zijn geworden. JUSTITIEEL ONDERZOEK IN DE 2AAK- VAN 'i SANT.. In het vocirioopig \ei ,-aa ot ec Kamer ap de begrooting van justitie is om. aangeroerd, de zaak van den vroegeren boofd- commissaris van politie te Den Haag, den heer F. van 't Sant, over wiens handelingen ten aanzien van een van de familie van Vreden- burch ontvangen geldsom indertijd allerlei ge- rucbten de ronde doen. Men zal zich herinne- ren, dat een commisgie van arbiters, bestaande uit bekende en hoogstaande Nederlanders, na een langdurig onderzoek tot de uitspraak is gekomen, dat de familie van Vredenburch niet heeft kunnen befwij.zen, dat de heer van 't Sant een zeker bedrag, hetwelk hij van de familie had gekregen om uit te betalen aan een dame, die udt hoofde van haar betrekkingen met een van de leden van de familie v. V. een vordering bp dezen zou hebben, ten eigen bate had aan- gewend. Onbeantwoord bleef daarbij evenwel de vraag, of de gewezen hoofdeommissaris zich ecu lisndG"""'7" maakt en of wat de familie van Vredenburch voor de commissie van arbiters niet had kun nen bawijzen, niet toch was geschied. De heer van 't Sant had in ieder geval het tegendeel evenmin aannemelijk .gemaakt, ofschoon dat in dit civiele goding ook niet van hem geeischt werd. In een strafrechtelijik onderzoek, waar- bij de justitie zelf een enquete naar de feiten instelt, in tegenstelling tot een arbitrage-com- missie, die te beslissen krijgt over de feiten, welke haar doar de partijen worden voorge- legd, kan op deze vraag een meer afdoend antwoord worden gegeven. De Miimster van Justitie heeft eenigen tijd geleden medege- deeld, dat een dergelijk onderzoek zou worden ingesteld. Sindsdien heeft men echter over deze zaak niets meer vernomen. In de Tweede Kamer is nu ongerustheid dienaangaande, tot uiting gekomen. Met name waren sommige leden beducht, dat deze zaak in den doofpot zou worden gestopt, waar- voor reeds eerder vrees had bestaan. Van betroaiiwbare zijde verneemt de H. Crt., dat deze vrees geheel ongegrond is. Er schijnt geen sprake van te zijn, dat de zaak wordt verdoezeld, en onze inlichtingen wijzen er op, dat wel degelijk door de justitie de noodige aandacht er aan wordt besteed. De zaak is echter nog steeds in instructie, daar zij zeer ingewikkeld is en de gegevens tamelijk vaag waren. Het feit, dat het voornaamste bewijsstuk volgens de mededeeling van den heer van 't Sant indertijd met goedvind.en van beide partijen verbrand is, bemoeilijkt het onderzoek in hooge mate. Eerlang hoopt de justitie er evenwel mee gereed te komen, waarna de vraag aan de orde zal worden gesteld, of er aanleiding tot een strafvervolging bestaat. VERLAGING DISCONTO NED. BANK. De Nederlandsche Bank heeft met ingang van 5 November haar tarieven over de ge heele iinie met een half procent veriaagd. Het wisseldisconto bedraagt derhalve 4 Het bericht, dat de Nederlandsche Bank haar tarieiven opnieuw met een half procent verlaagt, waardoor het officleele wisseldis conto van heden af 4 zal bedragen, zal niet veel verrassing hebben gewekt. Reeds bij de vorige verlaging kon de stel- Jige verwachting worden uitgesproken, dat onze Centrale Bank zoodra de omstandig heden dit zouden toelaten verder voort zou gaan met het aanpassen van den rentevoet in ons land aan de gewijzigde omstandigheden. Zelfs had men de verlaging, die Dinsdag is ingegaan reeds eerder verwacht. Het feit, dat in de vorige week de belangrijke Octofoer- ultimo viel, heeft de Bank wellicht tot eenig uitstel genoopt. Nu deze termrjn echter met zooveel gemak gepasseerd is en ook nog ver- schillende andere omstandigheden ertoe heb ben bijgedragen, de positie van den gulden te versterken, was er geen enkele reden meer. de zoo noodzakelijke verlaging van het disconto langer uit te stellen. Op de internationale wisselmarkt heerscht sinds eenigen tijd een volmaakte rust en deze rust is vooral aan ons betaalmiddel ten goede gekomen. De laatste weken is de goudvoor- raad van de Nederlandsche Bank daarenboven weer belangrijk aangegroeid. Welisiwaar was dit niet direct een uitvloeisel van den stand van de wisselkoersen, doch in elk geval blijkt daaruit, dat het kapitaal, dat eenigen tijd ge leden ons land heeft verlaten, weer terug- vloeit, hetgeen een zeer geruststellende fac tor is, Deze geruststelling kwam duidelijk tot uiting in het verloop van onze geld- en beleg- gingsmarkt. Het particulier disconto is tot belangrijk beneden het officieele disconto, dat tot nu toe gold, gedaald en de geldmarkt is aanmerkelijk ruimer dan nog slechts korten tijd geleden het geval was. Van een volkomen mormale situatie kan nog wel niet worden ge- sproken, doch men zal begrijpan, dat voor een terugkeer van normale verhoudingen na een periode van opwinding als wij kortgeleden heb ben meegemaakt, tijd noodig is. De internationale poliitieke situatie blijft nog altijid van dien aard, dat eenige terug- houding wel begrijpelijk is. Hoe dit zij, de geldmarkt is aanmerkelijk ruimer en het koersverloop van de staatsfondsen heeft daar- van de laatste weken een weerspiegeling ge geven. De schatkist heeft daarvan bereids kunnen profiteeren en beeft tegen aanmerke lijk beter voorwaarden kunnen leenen dan de vorige maal. Dat met deze verlaging reeds het ,,eindpunt" is bereikt, is niet aan te nemen. Nog steeds is de rentevoet in ons land te hoog, vooral wanneer men ziet, hoe sterk de crediet- verleening van de Nederlandsche Bank in het binnenland den laatsten tijd is verminderd, hetgeen op een sterke toeneming van de be- schikbare kapitalen in het land duidt. Daarbij komt, dat zelfs bet nieuwe disconto ten op- zichte van het tarief in de open marikt mag wel wat hoog is, al moet er natuurlijk eenige margj zijn. Wanneer op de geldmarkt de noteeringen echter nog iets terugloopen, hetgeen niet on- /waarschijnlijk is, zal het disconto van de Cen trale Bank dus weer spoedig ineffectief zijn, hetgeen eveneens een reden is om aan te ne men, dat nog een verdere verlaging, die door de omstandigheden zeker gerechtvaardigd zou worden, kan worden verwacht. BELASTINGVERLAGING TE NOOTDORP. Het komt den laatsten tijd niet vaak voor, dat men tusschen de talrijke toelichtingen op de gemeente-begrootingen voor 1936 een optimistischen toon beluistert en nog minder, dat er zelfs sprake kan zijn van belastingver- laging. Tot die enkele gelukkige gemeenten behoort Nootdorp hetgeen zooals men weet ook bij Zaamslag het geval is. In de toelichting op de gemeente-begrooting 1936 zeggen Burg, en Weth., dat de begrooting sluitend gemaakt kon worden met belasting- verlaging. Toen eenmaal vaststond, dat belas- tingverlaging mogelijik was, kwam allereerst daarvoor in aanmerking de personeele belas- ting. Na de beduidende verlaging van de elec- triciteitstarieven, waartoe vorig jaar besloten werd, stemt het verheugend, dat dit gedeelte van de vaste iasten in deze gemeente op een ietwat lager niveau kan worden gebracht. Aldus zoo zeggen Burg, en Weth. van Noot dorp -wordt ook aanpassing gekregen met de algemeene Regeeringspolitiek. MIJNSTAKING IN BELGIe UITGEBROKEN Naar de Tel. meldt, hebben te Frameries 300 mijniwerkers van de Charbonnage Beige het werk neergelegd. Zij verklaarden, dat de toegestane loonsverhooging van 2% pot. on- voldoende is en drongen aan op een verhoo- ging van 5 pet. Gevreesd wordt, dat dit voor- beeld ook in andere mijnen zal worden nage- volgd. Voorts is een brjna algemeene werkstaking uitgebroken in de steenkolenmijnen in de streek rond Luik. Te Montegnee, Herstal, Je- meppe, Fleron en Flemalle wofdt thans ge- staakt. De gemengde mijncommissie zal zich Don- derdag a.s. opnieuw met het loonvraagstuk bezighouden. In totaal werd Maandagochtend in acht mijnen niet gewerkt, waarvan een mijn in de Borinage en zeven mijnen in de streek van Luik. In laatstgenoemd district breidde de staking zich 's avonds uit tot dertien steen- koolmijnen. Zondag a.s. zal het buitengewoon congres van de centrale der mijnwerkers wor den gehouden. DE BELGISOHE OFFICIEREN IN ABESSINIS. iStefani meldt uit Brussel: Terwijl Italianen de eerewacht betrokken bij het graf van den Onbekenden Soldaat ter gelegenheid van de overwinning van Vittorio Veneto, heeft Devize, de minister van oorlog, een delegatie Italiaansche officieren ontvan gen. Zij brachten een boodschap over, waarin de gevoelens van broederschap worden beives- tigd en met droefheid wordt geconstateerd, dat Belgische officieren door den Negus in dienst genomen, bereid zijn gebleken tegen de Italianen te strijden. De minister van oorlog heeft geantwoord, dat de naar Abessiinie gezonden officieren terug zijn geroepen bij het begin der vijande- lijkfaeden en het Abessijnsche gebied reeds helbben verlaten. De officieren, die niet aan het bevel om terug te keeren hebben gehoor- zaamd, zullen de disciplinaire gevolgen van hun ongehoorzaamheid ondergaan. STABILISATIE VAN DEN OHINEESCHEN DOLLAR. Door den Ohineeschen Minister van Finan- cien, Koeng, zijn de navolgende maatregelen afgekondigd, welke de devaluatie van den Ohineeschen dollar officieel tot een feit maken. Zij treden met ingang van 4 November in wer king. 1°. De bankbiljetten, die uitgegeven zijn door de drie regeeringsbanken, de Centrale Bank van China, de Bank van China en de Verkeersbank, zullen alleen wettelijke waarde bezitten. De biljetten, die door andere banken uitgegeven zijn, zullen geleidelijk door biljet ten van de Oentrale Bank worden vervangen. 2°. Schulden in zilver zullen voldaan wor den in papieren dollars. 3°. De houders van zilver zullen het in hun bezit zijnde metaal moeten inwisselen tegen bankbiljetten. Overtreders zullen streng ge- straft worden. 4°. De wisselkoers zal van den Chineescben dollar gestabiliseerd worden op den „huidigen koers"; de regeeringsbanken zullen deviezen in onbeperkte hoeveelheden koopen en ver koopen. 5°. De Oentrale Bank van China zal de oentrale resenvebank worden en tot taak heb ben de stabiliteit van den wisselkoers te hand- haven, effecten in deposito te nemen en bank- accepten en handelspapier te herdisoonteeren. Na twee jaar zal zij het monopolie voor de uitgifte van bankbiljetten krijgen. Koeng kondigde aan, dat binnenkort een hypotheekcentrale zal worden ingesteld. Nachtelijke overvallen in de Abessijnsche bergen. „Voor Abessinie is de oorlog nog niet begonnen." Addis Abeba, 4 November 1935. De situatie aan de verschillende fronten is, zooals wij correspondenten onze couranten steeds maar weer moeten seinen, nog altijd dezelfde. Er zit in de dingen zoo goed als geen voortgang en reeds nu beeft het er alien schijn van, dat men rekening zal moeten hou den met een oorlog van langen duur. De dik- wijls opduikende en in meerdere Europeesche couranten ook versichenen berichten over groote slagen met ibesilissende resultaten, komen in geen enkel opzicht met de waarheid overeen. Vooral aan het gerucht van een ver- nietigenden nederlaag door de Abessijnen aan het Ogadenfront geleden, onltbreekt elken grond van waarheid. De Abessijnen brengen telkens slechts kleine troepenafdeelingen in het vuur, die ten doel hebben den Italiaan- schen opmarsch zooveel mogelijk te remmen. Op deze wijze gelukt het den Italianen slechts voetje voor voetje vooruit te komen. Aan het Noordelijk front. En al niet anders is de toestand aan het Noordelijk front. Daar rukken de Italianen langs den weg Adrigat-Makalle en op den linker vleugal door de Danakilwoestijn lang- zaam op ien wel in de richting van Dessie en Mogalle. In de rotsachtige omgeving van Makalle en Abi Addi worden de oprukkende Italianen steeds weer verontrust door de overvallen van Abessijnsche patrouilies, die zich in de kloven verfoorgen houden. Vloortdurend hehben er kleine gevechten plaats, die speciaal aan Ita liaansche zijde veel verlies aan mensoben en materiaal met zich mede brengen. Daar de Italiaansche vliegers de goed ver- borgen Abessijnsche strijdkrachten niet ont- diskken kunnen, moeten de Italianen in de eersite plaats voor een goede dekking in den rug zorgen. (Het weerklinken van een luid geschreeuw, dat door de bergen vele malen herhaald wordt, wijst den Italianen op de aan- wezigheid van Abessijnen. De Abessijnsche patrouilles, die 's nachts hun zoo gevreesde overvallen op de Italianen ondernemen, zijn dikwijls 500 a 1000 man sterk. Geen nac'ht gaat er zonder een dergelijken verrassienden aanival voorbij. En zelfs 's mor- gens, wanneer de zon over de bergen opgaat en de zwarte tafeltoergen en de kloven van de hoogvlakte geheel verlaten schijnen te lig- gen, duiken plotseling Abessijnen op. Geheel onverwacht barst rechits of links van de Ita lianen geweervuur los. In de Abessijnsche hel. Met de grootste moeilijkheden hebben ech ter de in de Danakilwoestijn oprukkende Ita lianen te kampen. Niet alleen, dat er een groot gebrek aan water heerscht, maar de in deze streken voorkomende tropische ziekten richten groote verwoestingen in de Italiaan sche gelederen aan. Daarbij komt, dat de pro- vianaeering aer uioepen door het gebrek aan water buitengewoon bemoeilijkt wordt, zoodat de moraal van de Italianen op een harden proef wordt gesteld. iDe Italianen, die in dieze woestijn die veel van Dante's hel weg heeft oprukken, stooten dag en nacht op ongeregelde troepen krijgslieden, die er een gruwelijke strijdwijze op na houden. Deze lieden, leden van een woestijnstam, voeren ook onder elkaar voort- durend oorlogen en hebben nog Dimmer een vreemde heerschappij erk^nd. Het is de stain, waarvan de mannelijke ledien niet eerder mogen trouwen alvorens zrj den dood van eenige vijanden door allerlei gruwelijke en af- schuwelrjke bijzomderheden bewezen hebben. In het grootste gedeelte van het door koort- sen en malaria vergiftigde Danakilgebied heb ben zij het broiuwater bedoriven, zoodat juist het gebrek aan water de grootste vijand van de Italianen dreigt te worden. De loop van het front. Het reguiaire Abessijnsche leger, dat den Italianen nog steeds uit den weg gaat. heeft in groote trekken het navolgende front ge- vormd: Asjangimeer aan het Noordelijk front, HadbLe-Goelbo in de provincie Aoessa ten zui- den van de Danakilwoestijn en Baloem-Dal aan het Ogadenfront tot aan Labbagate in de provincie Afgab. Welke uittwerking de hemieuwde activiteit der Italianen ap alle fronten op het verdedi- gingsplan van den negus zal hebben, is bij de zwijgzaamheid en de onorthodoxe strategie van de Abessijnen moeilijk te zeggen. Ook over de gevolgen van den Italiaanschen op marsch na het overschrijden van de rivier de Setit in het Noord-westen van het land, waar zooals bekend de troepen van ras Kassa lig- gen, worden hier geen berichten verspreid. De Abessijnsche minister Blatingeta Heroui, waarmede uw correspondent kort geleden een onderhoud had, deelde slechts medie, dat voor Abessinie de oorlog nog in het geheel niet be gonnen was. Naar Dessie. In de hoofdstad zelf pakken eenige corres pondenten op het oogenblik hun zaken bijeen om naar Dessie te vertrekken, na daartoe toestemming van den negus te hebben gekre gen. Dinsdag worden de koffers: door een karavaan naar het toekomstige groote hoofd- kwartier gebracht, terwijl eenige dagen later de heeren zelf zullen volgen, waarbij zij zooals reeds in een vorigen brief gezagd, van de aan- wezigheid van den negus moeten afzien. De keizer zal waarschijnlijk eerst aan het einde dezer week vertrekken, misschien zelfs nog later. Al te veel collega's hebben intusschen van deze gelegenheid om de hoofdstad te verlaten geen gebruik gemaakt, daar het nog lang niet zeker is, dat zrj van Dessie uit telegrammen zullen kunnen venzenden. En zelfs, indien er reeds een gelegenheid tot telegrafeeren is ge maakt, dan nog mogen de journalisten niet mieer dan dertig woorden per dag seinen! ANDRe LATEXLLADE. (Nadruk verboden.) (Auteursrecht V.P.B.) MAIS ALS NEDERLANDSCH GRAANGEWAS. Een landbouwrnedewerker van de N. R. Crt. schijft Er bestaat, zoowel in den zuiveren akker- bouw als in de gemengde bedrijven van ons land thans een groote belangstelling voor de cultuur van korrelmais. Al jaren geleden, toen feitelijk niemand in ons land over deze cultuur dacht, veel minder nog er zich om bekommerde, heeft de Nederlandsche Heide- maatschappij den grondslag voor de teelt ge- legd door te zoeken naar een ras, waarvan de eigenschappen de teelt in ons land kans op succes mogelijk maakten. Zoo ontstond de N.H.M.-mais, die reeds door meerdere land- bouwers op de Zuid-Hollandsche eilanden in het groot verbouwd wordt en inmiddels over een aanzienlijk deel van ons land verforeiding heeft gevonden. Sedert heeft men ook andere rassen beproefd; de resultaten van de proef- nemingen, genomen door ir. C. Koopman te Zierikzee, heeft men in een der laatste num- mers van dit blad kunnen lezen. Zooals ibij iedere nieuwe cultuur zal men zich ook wanneer partieele successen behaald worden, allereerst de vraag hebben te stellen: is het betreffende gewas werkelijk geschikt voor ons land? Past het bij onze bedrijfsom- standigheden Wat zijn de vooruitzichten en wettigen deze proefneming op uitgebreide sdhaal iEn waar het een zoo belangrijk onderwerp geldt, we voerden de laatste jaren tot 1.600.000 en ook thans nog wel plm. 1 millioen ton mais in, daar leek het ons van belang de kwestie eens te gaan bespreken met een deskundige, die zich nu al enkele jaren speciaal met dit vraagstuk bezig houdt, n.l. met ir. Meyers, den directeur van de Landbouwkundige afdeeling van bet Rijkslandbouwproefstation te Gronin gen. Wat deze ons mededeelde, laten we hier in hoofdzaak volgen. Sedert het rijkslandbouwproefstation be- sloot een orienteerend onderzoek in te stellen en najaar 1934 een inleidende mededeeling deed, heeft de literatuur over de maiscultuur in ons land reeds een aardigen omvang ver- kregen. Zooals dat gewoonlijk gaat bij nieu- wigheden, er wordt met meer of minder ken nis van zaken geoordeeld; de ervaringen zijn nog niet voldoende gerijpt, maar toch verdient de snelle wijze, waarop velen van een juisten kijk op de nieuwe cultuur laten blijken, ver- melding en waardeering. Het zijn vooral de internationale moeilijk heden en de invloed, die deze uiitoefemen op onzen landbouw, welke doen zinnen op nieuwe mogelijkheden, die men vroeger maar buiten bescbouwing liet. En nu is, naar het oordeel van ir. Meyers, mogelijk, dat we in de mais cultuur iets gevonden hebben, dat slechts van tijdelijke waarde is, maar het is ook best mo gelijk, dat uit de verhoogde activiteit blijven- de dingen zullen naar voren komen, die an ders niet tot ons zouiden zijn doorgedrongen en dat daartoe ook ibehooren zal de cultuur van korrelmais. Duitschland is ons hier voorgegaan. Men heeft o.a. in Duitschland in de laatste jaren een onderzoek ingesteld naar de moge- lijkheid van het invoeren van nieuwe cultures of de uitbreiding van minder bekende, waar- bii de korrelmais tot de laatste behoorde. In Ziuid-Duitschland kwamen toch reeds eenige duizenden H.A. voor, terwijl de verscheiden- heid van voor het klimaat girds geschikte rassen reeds, vrij groot was. Thans zijn de Duitschers cvertuigd, dat in een *gi oot deel van het uitgestrekte Duitsche rijk mais ver bouwd kan worden en dat deze graansoort nude een belangrijk hulpmiddel zal kunnen vormen om zooveel mogelijk zelf in de be- hoefte aan voedermiddelen te kunnen voor- zien. Geldt dit ook voor Nederland? Ir. Meyers is wel optimistisch gestemd na de ervarin gen, in de laatste jaren verzameld. Men kon in dezen herfsit in de meest uiteengelegen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 5