De strijd tegen onzichtbare vijanden. TERNEUZEN, 6 NOVEMBER 1935. HOEK. RECHTSZAKEN. luchtmacht een transportcolonne van de Abes- siniers, welke wapens, munitde en benizine uit Britsch Somaljland naar Harrar vervoerde, heeft vemietigd. De Xtaliaansche bommen moeten 500 menschen hebben gedood en enkele honderden tonnen materieel hebben vernietig'd. De correspondent verklaart, dat de troepen van ras Nassiboe hierdoor een emstig verlies hebben geleden, wat zijn voornemens voor een tegenaanval op de troepen van generaal Gra- ziani moot belemmeren. Het gerucht gaat, dat de Abessiniers na deze actie van de Ita- lianen er over denken Harra en Dzjidzjiga prijs te geven. Men rekent erop, dat na het hervatten van den opmarsch Makalle in twee dagen zal zijn bereikt, indien geen nieuwe regenval ver- traging brengt. De correspondent van het :blad maakt mel ding van de onderwerping van vele stam- hoofden uit nog niet bezette gebieden. Vele inlandsche hoofden hebben zich, naar hij seint, verzet tegen de bevelen van den Negus en hun legerbenden op eigen gelegen- heid in ibeweging gebracht. Uit Asmara wordt vernomen, dat de Ethio- piers er in tegenistelling met hun vorige plan- nen wel degelijk over denken Makalle te ver- dedigen. De Italiaansche opmarsch wordt bemoeilijikt, doer het geaccidenteerde terrein en den regen, welke het terrein dikwijls ombegaanbaar maakt. De Abessijnen zijn sterk in verstoppertje spelen. 200.000 „Kuchjes" per dag naar het front. (TeLegrafisch via Asmara.) AAN HET FRONT, 5 Nov. 1935. (V.P.B.) W&j gaan gestadig vooruit in de richting van Makalle. De vliegers kruisen boven de stad, die geheel ctaor de troepen verlaten schijnt te zijn. Men is vol goeden moed. Achter ons wordt hard gewerkt aan die venbindingswegen, de aderen, die het bloed uit het hart de basis der militaire operaties doen vloeien naar het hoofd de linies aan het front. Dit onmisibare onderdeel van het offensief is in zoo goede handen, dat de ravitailleering niets te wenschen overlaat. De penetratie van de provincie Tigre tot Makalle, het voomaamste ddfel van het offen sief in het Noorden, is bereikt. De bevolking is volstrekt niet vijandig gezind; dikiwijls veel- eer het tegendeel, naar mijn meening. Zij on- derwerpt zich zonder morren aan het nieuwe gezag. lOif dit oodt het geval zal zijn met de stam- men, die het Italiaansche leger achter Makalle zal aantreffen, is op het oogenblik nog een open vraag, al beantwoordt men die hier vrij algemeen in bevestigden zdn, hetgeen wellicht wat te optimistiseh is. Bedoeld gebied wordt bewoond door negerstammen van gemengd bloed, de Aaboe Galla en de Reya Galla. Het schijnt wel vast te staan, dat zij met den Negus niet op goeden voet staan; men onder- handelt met hen door bemiddeling van Ras Goeksa. Naar het heet, hebben deze onder- bandelingen tot dusverre een niet ongunstig verloop. Op deze hoagten zijn de nachten vrij koud. De onzichtbare vijand. Deze opmarsch verdient inderdaad bijna den naam van „militaire wandeiing". Slechts sporadisch stuit men op kleine groepen Albes- sijnen, die echter na de eerste schoten ver- dwijnen. Verdwijnen schijnt de sterkste eigenschap te zijn van die zwarte kerels. Men vraagt zicih dan ook voortdurend af, waar de Albesisijnsiche troepen eigenlijk zitten. Dit is de eenige bezorgdheid, die ik wel eens kan iwaamemen. Het is dan ook inderdaad wel erg ,,unheimisch", door vijandelijk land te trekken zonder den tegenstander te zien te krijgen. Alleen des nachts geeft hij van tijd tot tijd teeken van leven door een plotselingen aan- val, die echter zonder eenige moeite af te slaan is,. Zij hebben natuurlijk nu reeds lang de ondervinding opgedaan dat de vliegers, die het hun overdag zoo lastig maken, hen des avonds en des nachts niet kimnen ontdekken. Hiervan maken zij dan ook een diankbaar ge- bruik; doch resultaten van eenig belang be- halen zij daar niet mede. In de onmiddellijke nabijheid van Makalle worden in het geheel geen Abessijnsche troe pen gesignaleerd. Op eenige afstand gelukte het een vlieger, de aanweziigheid vast te stel- len van een afdeeling, die naar schatting uit een paar duizend man bestond. Deze schenen op weg te zijn naar Am'ba-Aladji. Overigens schijnt de geheele Abessijnsche iegermacht wel in den grond te zijn verzonken. Het gefbied, llggende tusschen het huidige front en Makalle, is bezaaid met hinderpalen en men zal dan ook niet trachten, vlugger vooruit te komen dan met de veiligheid is overeen te brenigen. De verbindingen moeten intact blijven. Men geeft zich er ten voile rekenschap van dat, al blijven de Abessijnen voorhands on- zichtbaar, zij toch wel eens op het meest on- gewemschte oogenblik zouden kimnen opda- gen. Vandaar de behoedzaamheid, die men in acht neemt. Wfanneer men de kaart voor zich neemt, kan men zich er moeilijk een voorstelling van maken, hoe ver het front reeds van de kust is verwijderd. Van de haven van Massoea be- draagt de afstand 500 kilometer. In een be- schaafd land, met een goed verzorgd wegen- net, heeft dit niets te beteekenen; doch hier is dit een heel andere zaak. Elke kilometer meer of minder telt. Al wordt er hard en onophoudelijk gewerkt aan de verbinldingen, toch moet men niet vergeten dat het terrein zich al ibijzonder slecht leent voor wegen- aanlegwat de Italian en op dat getoied dan ook al hebben gepresteerd, verdient de groot- ste bewondering. Niet minder dan 5000 vrachtauto's zijn voortdurend op den weg tusschen Massoea en bet front, voor het vervoeren van levensmid- delen, water, ammunitie enz. Onmiddellijk achter het front heeft men groote magaizijnen inigericht, waar alle aangevoerde levensmid- delen en ammunitie worden opgeslagen. De verzorging laat dan ook niets te wenschen over. 'Het voomaamste is evenwel, dat daar- in ook geen stagnatie komt. Bij deze groote afstanden moet alles kloppen als een bus. Het vraagstuk der verzorging. Het vraagstuk der verzorging van mensch en dier aan het front weegt op het oogenblik zwaarder dan het gevaar, dat men loopt, van- daag of mongen te worden bestookt door een onzichtbaren vijand. Men vergete niet, dat er, behalve de soldaten, tienduizenden muil- dieren, paanden, ezels en kameelen aan de operaties deelnemen, die eveneens hun ver zorging eischen. Behalve hooi en stroo heeft men, naar ik vemeem, dagelijks 30.000 kilo gerst of haver voor hen noodig. Iederen dag gaan er 200.000 broodrantsoe- nen naar het front, om maar iets te noemen. Hoe vender het front vooruit wordt gebracht, hoe bezwaarlijker dit zal worden. Doch de tec'hniscfae dienst is vol goeden moed. iGeneraal Dall'Ora, het hoofd van den ge- heelen verplegingsdienst, verzekert, dat er geen bezorgdheid behoeft te bestaan, daar men het tempo van den opmarsch kan bij- houden. SVEN OUAFSON. Ooorlogscorrespondent aan het Italiaansche front. (Nadruk verboden.) (Auteursirecht V.P.B.) BEDREIGING TEGEN HET LEVE|N. Maandaig j.l. is door de marechauss&e alhier aangehouden zekere C. R., 30 jaar, koopman, wonende alhier, die er van verdaacht wordt zich te hebben schuldig gemaakt aan bedrei- ginig met zware mishandeling door met een kapmes eenige personen, waarmede hij meen- de in een cafe ruzde te hebben gehad, te be- dreigen. R. verkeerde in opgewonden toe- stand en was blijkbaar cmder den invloed van sterken drank, in welken toestand hij gevaar- lijk wordt voor zijn omigeving. 'Hij is tor be- schikkdng van de Justitie te Middellburg ge- steld. LEVERING VAN VARKENS AAN DE CENTRALE. Gfficieel wordt medegedeeld: ,,In een aantal leveringskringen der Vee-. houderijeentrale zal verandering gefbracbt worden in de wijze waarop de opgave der varkens, welke men aan deze Centrale wil leveren, moet geschieden. Tot heden werden in alle leveringskringen de varkens opgege- ven aan den zaakvoerder der centrale. In de biema te noemen leveringskringen zal de opgave voortaan echter rechtstreeks aan de Centrale moeten geschieden met ge- bruikmaking van daartoe bij de districtscom- miseies verkrijgbare kaarten. Op deze kaarten moeten o.m. de letters en nummers van de oormerken der varkens worden vermeld. De opgaive moet geschieden vier weken v6dr de week, waarin men wenscht te leveren. Ten tijde der levering moet het levend ge- wicht der varkens tusschen 75 en 95 K.G. liggen. Dezelfde varkens mogen slechts e6n- maal ter levering worden opgegeven. Blijken de varkens bij levering te zwaar of te licht te zijn dan kunnen zij worden geweigerd. Wanneer levering kan plaats vinden, krijgt degene, die de varkens ter levering heeft aan- geboden, een antwoord-kaart, waarop ver meld staan plaats, dag en uur, waarop ge- leverd kan worden. Bij de levering der var kens moet deize antwoordkaart worden over- gelegd. IHet aan bod tot levering is gedurende veer- tien dagen van kracht. Heeft degene, die de varkens opgegeven heeft, binnen veertien dagen na den dag, waarop de Centrale de leveringskaart heeft ontvamgen, geen ant woord-kaart ontvangen, waarin medegedeeld wordt dat de levering kan plaats vinden, dan is hij vrij, de varkens aan anderen te verkoo- pen. Heeft hij wfel zulk een kaart ontvangen, dan is hij verplicht te leveren en is de Cen trale verplicht tot afname. Vindt levering niet plaats of blijken de varkens niet binnen de gestelde gewichtsgrens te vallen of andere oormerken te hebben, dan zijn opgegeven, dan stelt men zich aan uitsluiting van ver- dere levering aan de Centrale bloot. Worden aan de centrale meer varkens ter levering opgegeven dan kimnen worden afge- nomen, dan zullen de opgavekaarten naar den naam van de opgevers volgens alphabet wor den gerangschikt en zal door het lot worden uitgemaakt, bij welke letter de afname zal beginnen. De verdeeling vindt in dit geval zoodanig plaats, dat ieder, die aan de beurt komt, de door hem opgegeven varkens met een maximum van vijf stuks kan leveren. Kunnen daarna nog meer varkens worden afgenomen, dan zal in dezelfde volgorde wor den bepaald, welke leveranciers meer kunnen leveren, met een maximum van tien stuks. Zijn daarna nog meer varkens te verdeelen, dan worden de te leveren aantallen op dezelf de wijze verhoogd tot 15 stuks,. Daarna tot 20 stuks enz. Natuurlijk zal iemand nooit meer varkens mogen leveren dan hij heeft op gegeven. Met de opgave met gebruikmaking van deze levieringskaarten is op 4 November een aan- vang gemaakt. In de week van 3 tot 9 Novem ber zal men dus moeten opgeven de varkens welke men in de week van 1 tot 6 December wenscht te leveren. De varkens, welke men v66r 1 December a.s. wenscht te leveren, moe ten nog op de gewone wijze aan de zaakvoer- ders worden opgegeven. In de navolgende kringen in Zeeland zal met ingang van genoemden datum de nieuwe wijze van opgave worden ingevoerd: Zierikzee, Tholen, Vlissingen, Goes, Sluls, Breskens, Ter Neuzen en Hulst. AANGEHOUDEN. Door de recherche te Rotterdam is op ver- zoek van de politie in Zeeuwsoh-Vlaanderen aangehouden zekere G. H., destijds vertegen- woordiger van een credietinstelldng, die er van verdacht wordt zich in den loop van het jaar in versohillende plaatsen in Oost- en West- Zeauwsch-Vlaanderen te hebben schuldig ge maakt aan oplichting door aldaar waardepa- pieren te verkoopen tegen een veel hoogeren prijs dan deze aehteraf bleken waard te zijn. Ook in tal van plaatsen el'ders in ons land is gebleken, dat H. zich aan dergelijke praktij- ken heeft schuldig gemaakt. H. is ter beschik- king van de Justitie te Middelburg gesteld. Op last van den Officier van Justitie bij de Rechtbank te Middelburg is aangehou den zekere M. R., 19 jaar, landbouwersknecht te Aardenburg, als verdacht ven meineed, door ter zitting van den Politierechter te Mid delburg als getuige in een zaak tegen zekeren V. te Aardenburg een verklaring onder eede af te leggen, geheel in strijd met de verkla ring destijds voor de politie afgelagd. ONHEBBELIJK OPTREDEN. Maandagmiddag reed een bewoonster van den Nieuiwen Vlissingschen weg van Middel burg over het jaagpad naar de Abeele. Op het grondgebied van Koudekerke ont- moette zij twee mannen, die ook per rijwiel waren. Een deizer mannen heeft de wielrijd- ster zulk een stomp in het gelaat gegeven, dat zij het stuur over haar rijwiel kwijt raakte en naar die andere zijde van het jaagpad reed, waar zij bij den kanaalglooiing kwarn te vallen. Een korten tijd was zij bewiAteloos. Een jeugdige wielrijdster passeerde ook de beidie mannen, doch had hen niet herkend. Zij was de eerste die de aangevallene hulp bood. Enkele andere personen kwamen later ter plaatse en met vereende krachten heeft men de aangerande naar haar woning gebracht, waar mediische hulp moest worden ingeroe- pen, omdat zij enkele verwondingen had be- komen. Een poglng om den aanvaller nog in te halen mislukte en er volgde aangifte bij de gemeente,politie van Koudekerke. Het is te hopen, dat deze den dader zal vinden. De beide mannen droegen een lichte overjas of wel een pullover in die kleur. GEMEENTERAAD VAN AXEL. In de gisteren, Dinsdag, gehouden vergade- ring van den gemeenteraad van Axel, was wegens ziekte afwezig de heer Van de Bilt. Onder de ingekomen stukken was een verzoek van het com: te van Actie tegen de verplichte ajansluiting aan de ,waterleiding, waarbij dit comite dringend en met nadruk venzocht, 6f het raadsbesluit van 8 October 1935 tot toe- treding tot de N.V. Waterleiding Maatschappij „Zeeuwsch-Vlaanderen" in te trekken, 6f zoo- danige restrictie namens den raad aan dit be- sluit te verbinden, dat de verplichte aanslui- ting ten opzichte van de gemeente Axel zou vervallen. Na breedvoerige discussie, waarbij Burg, en Weth. zich op het standpunt stelden, dat het besluit tot toetreding was genomen in een wettige vergadering, en op wettige wijze was goedgekeurd, waarbij ook eenige der tegen- stemmers in de vorige vergadering zich aan- sloten, werd met de stemmen van de heeren De Jonge, P. J. van Bendegem en 't Gilde tegen, besloten het verzoek van het oomite van Actie voor kennisgeving aan te nemen. Vast- gesteld werd een redactioneele wijziging van de bij besluit van 8 October j.l. gewijzigde bouwverordening. Een schrijven van Ged. Staten van Zeeland, betreffende verlaging der salarissen van bur- gemeester, wethouders, secretaris, ontvanger en ambtenaar van den burgerlijken stand mocht zich verheugen in de belangstelling der leden. Burg, en Weth. hadden als him jneening uitgesproken, dat de algemeene toestand het noodzakelijk maakt, dat bedoelde salarissen in dalende lijn worden herzien, en vonden het jammer, dat slechts omtrent een verlaging van, 2y2 net gevoelen van den raad werd gevraagd. Enkele leden waren met Burg, en Weth. van meening, dat de verlaging voor de hoogere functionarissen veel hooger behoorde te zijn, we hoorden stemmen opgaan voor een verlaging met 25 terwijl de heer 't Gilde, mede namens de christelijk-historische raadsfractie een voorstel indiende, waarbij werd uitgesproken, dat waar blijkens de ver- schenen memorie van antwoord der regeering op de algemeene beschouwingen in de Tweede Kamer, de voorgenomen salariskorting bij het rij'k met ingang van 1 Januar.i 1936 zal bedra- gen 5 en overwegende, dat Burg, en Weth. op het standpunt staan, dat een korting van 2y2 onbeduidend kan worden genoemd, en deze vooral in deze provincie met haar agra- rlsch karakter meer ingrijpend zou moeten zijn, werd voorgesteld, aan Ged. Staten ken- baar te maken, dat naar de meening van den raad een beduidend hoogere korting getoenscht werd geacht. Na ampele bespreking werden de voorstel- lers van dit besluit ervan overtuigd, dat him voorstel en de meening, door Burg, en Weth. geuit, dezelfde strekking hadden en het voor stel van Burg, en Weth. met den stem van den heer De Jonge tegen aangenomen. Omtrenit een voorstel van Burg, en Weth. op een adres van verschillende bewoners om op de a.s. jaarmarkt, Nieuwjaarsdag en twee- den Paaschdag gelegenheid te geven tot het houden van dansmuziek en de kermis opnieuw in te stellen werd eveneens breedvoerig ge- discussdeerd. Bij stemming over het voorstel van Burg, en Weth., op het verzoek afwijzend te beschikken voor iwat betrof de wederinstel- ling van de kermis -de bevoegdheid tot het verleenen van vergunning tot het geven van gelegenheid tot dansen berust bij den burge- meester als hoofd der politie bleken de stemmen te staken. Op een verzoek van den Zeeuwschen Slagers- bond om het gebruik van het slachthuis te beperken tot de ingezetenen uit Axel met vee uit de gemeente werd afwijzend beschikt. Thans kwamen aan de orde een verzoek tot het koppen van twee perceelen bouwgrond en een voorstel van Burg, en Weth., om hen te machtigen tot het verpaehten van enkele per ceelen tuingrond, waartoe met algemeene stemmen werd besloten. Alsnu werd met enthousiasme begonnen aan den hoofdschotel voor dezen middag, de diverse begrootinigen voor den dienst 1936. Als no.. 1 kwam aan de orde de behandeling van de gemeentabegrooting. Met gsnoegen werd geconstateerd, dat unaniem werd afge- zien van het houden van algemeene beschou wingen. Een voorstel tot verlaging van de presentiegelden der leden van den raad, die momenteel f 2,50 per vergadering bedragen, met 25 en een, over te gaan tot een korting met 40 mocht zich niet verheugen in de gunst der raadsmeerderheid. Alleen de heeren De Jonge, P. van Bendegem en 't Gilde ver- klaarden zich hiervoor. De heer Fanoy stelde de zaak zoo, dat men, of niets korten, of de ■presentiegelden moest laten vervallen. Een aanslag werd gepleegd op de toelagen der veldwaohters, te weten kleedingtoelage, rijwiel- toelage en vergoeding voor wbninghuur. De zelfde minderheid als hiervoor genoemd, nl. de heeren De Jonge, P. van Bendegem en 't Gilde verklaarde zich hiervoor. De brandweer mocht zich verheugen in de gunst der raadsleden. Van alle zijden werd deze ongetwijfeld nuttige instelling lof toege- zwaaid. Omtrent de vergoeding,en aan de functionarissen bij deze organisatie bleek ech ter een zoodanig verschil van meening te be- staan, dat omtrent een voorstel tot verlaging dier vergoedingen, nadat Burg, en Weth. hun voorstel tot verlaging van de vergoeding van den opper,brandmeest,e^ haddep ingetrokken, ten slotte de stemmen staakten. Een voorstel van den heer De Ruijter tot het verleenen van een ruimere subsidie aan de be- waarscholen in de gemeente had met een kleine meerderheid succes. Burg, en Weth. hadden voorgesteld, de .subsidie, welke was vastgesteld, t.w. 10 per kind en per jaar, ongewijzigd te laten, doch de leeftijdsgrens, waarbij deze subsidie werd verleend te bren- gen van, 3 op 4 jaar. De heer De Ruijter wist gedaan te krijgen, dat deze leeftijdsgrens op 3 jaar bepaald bleef, hetgeen de gemeente een meerdere uitgaaf dan geraamd van f 450 kost. Een aanval, door den heer 't Gilde onder- nomen op de subsidie voor de Handelsdag- school te Hulst werd afgeslagen. De heeren De Jonge, P. van Bendegem, Fanoy en 't Gilde verklaarden zich voor verlaging. Ook de subsidie aan de Ghr. Lagere Land- bouwschool moest het ontgelden. Ook deze aanslag ging niet door. De heeren De Jonge, P. van Bendegem en 't Gilde toonden, deze subsidie te willen verlagen. De heeren Hame- liuk, Esselbrugge en 't Gilde deelden mede, het te betreuren, da,t deze school geen alge meene, doch een Ghristelijke school was. De heer Hamelink becijferde, dat het gemo- tiveerd zou zijn, op grond van overschotten van vorige jaren, voor het jaar 1936 over te gaan tot verlaging der vermakelijkheidsbelas- ting met 10 Over dit onderwerp werd vurig gestreden. Het eind was, dat er even- veel voor- als tegenstanders van verlaging waren, zoodat de stemmen bleken te staken. Een zeer geanimeerde discussie had voorts plaats omtrent een voorstel van den heer Hamelink tot progressieve heffing van opcen- ten op de Personeele Belasting. Deze werd met vuur door den voorstelier verdedigd, het- gesn tot resultaat had, dat Burg, en Weth. toezegden, naar deze zaak een ernstig onder- zoek te zullen instellen. Voorgesteld werd de rijwieltoelagen voor een drietal werklieden aan de gasfabriek te ver lagen. De heer Seghers betoogde, dat indien de toelagen verlaagd werden, ook die van den directeur een verlaging moest ondergaan. Met de stemmen van de heeren Dieleman, Essel brugge en 't Giilde tegen werd tot verminde- ring besloten. In een vlot tempo werden afgehandeld de begroctingen van het Burgerlijk Armbestuur, het Gasbedrijtf en het Vleeschkeuringsbedrijf, teriwijl de rondvraag ook niet veel moeilijk- heden bleek op te leveren, zoodat de voorzit- ter te negen ure de vergadering kon sluiten, na een door een korte pauze onderbroken zit ting van 7 uur. GEDEPUTEERDE STATEN CONTRA EEN WATERSCHAP. Door de Ingelanden van het Waterschap Scherpenisse op het eiland Tholen werd dezer dagen tot secretaris-ontvanger benoemd de heer J. Rijstenbil. Gedep. Staten hebben echter hun goedkeu- ring aan bedoelde benoeming onthouden. DE WET OP DE VREEMDE WERK- KRACHTEN. Door de Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen werd een schrijven gezonden aan den Minister van Sociale Zaken, waarin zij 's ministers aan- dacht vraagt o.a. voor het volgende: „Door verscheidene besturen van grensge- meenten in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen worden bij ons ernstige bezwaren tegen de wet van 16 Mei 1934 in haar huidigen vorm naar voren gebracht, waarmede wij volkomen instemmen. Het wil ons voorkomen, dat wil men aan deze sterk gevoelde bezwaren tegemoet komen, alleen door wetswijeiging daarin zal kunnen worden voorizien. Toevoeging aan de wet van 1 Mei 1934 Stbl. 257, van de hieronder volgen de avergangsbepaling achten wij dan ook ge- iboden, voor de totstandkoming waarvan wij Uwe 'Excellentie beleefd doch dringend ver- zoieken: Overgangsbepaling. Deze wet is niet van toepassing op vreem- delingen, die bij het in werking treden daar- van gedurende meer dan 5 jaren in Nederland onafjgebroken woonplaats hebben." ZEEUWSCHE VEREENIGING VOOR LUCHTVAART. Onder voorzitterschap van den heer C. A. van Woelderen, burgemeester van Vlissingen, heeft Dinsdagmiddag te Goes de Zeeuwsche vereeniging voor luchtvaart vergaderd. De voorzitter wees op het belangrijke van deze vergadering. De fusie met de Schouwsche vereeniging is tot stand gekomen. De ver eeniging omvat nu geheel Zeeland. Een eigen orgaan ,,De vliegende Leeuw" is uitgegeven. Nieuwe statuten zijn vastgesteld en het hoofd- bestuur is volgens deze statuten samengesteld. Nu moet nog volgen de verkiezing van een voorzitter. De vergadering koos als zoodanig den heer Van Woelderen, die deze benoeming heeft aanvaard. Daarop installeerde de voorzitter officieel het hoofdbestuur. Hij sprak de hoop uit dat eendrachtig zou worden gewerkt in het belang van de luchtvaart. Zeeland is de eerste pro vincie waar een prov. vereeniging voor de luchtvaart bestaat. Dit is begrijpelijk, want indien er e£i; provincie is die is gebaat met de luchtverbir.dmg dan is het wel Ze-eland met zijn gebrekkige verbindingsmiddelen. In dit verband moet spr. echter meedeelen, dat het met de Zeeuwsche luchtlijn, en speciaal met het gedeelte HaamstedeVlissingen, de laatste weken niet goed gaat. Deze lijn, die we zoo hard noodig hebben moet echter blijven bestaan. Daarom io voortdurende propaganda noodig. Blijkens de rondvraag vroeg de heer Van Melle te Breskens naar de oorzaken van het verminderde luciitverkeer in Zeeland. De heer Van lie Pauw (vertegenwoordiger van de K.L.M.) kon tot zijn blijdscnap mee deelen dat het juist de laatste tien dagen met de Zeeuwsche luchtlijn weer wat beter gaat Spr. hoopt, dat we hier met een tijdelijke in- zinking te doen hebben. Als oorzaken van het verminderde luciitverkeer noemt spr. de tegen- slagen van dezen zomer. Het vertrouwen moet weer terugkeeren. Het tarief was dezen zomer door een Internationale overeeiikomit wat hooger maar is nu met de wintermaanden belangrijk verlaagd, vooral als men gebruik maakt van tienvluchten kaarten. De K.L.M. is hiermede aan de grens gekomen. De heer Van Melle drong aan op maat- regelen dat de vliegluigen op tijd aankomen en vertrekken. Anders kan men te Vlissingen een boot-aansluiting missen. Ook wees spr. op het soms lange wachten bij de Keersluis- brug, waardoor men het voordeel aan tijd, dat men door de K.L.M. wint, weer kan verspelen. Deze verlangens zullen worden overwogen. Nadat Mr. Van Dusseldorp namens het hoofdbestuur den voorzitter waardeerend had toegesproken, heeft de heer S. S. Smeding uit Middelburg een causerie gehouden met enkele lichtbeelden over: Zeeland en het vracht- vervoer door de lucht. Aan de hand van cijfersi toonde spr. aan dat het vrachtvervoer bij de K.L.M. op de Zeeuwsche lijn sterk is toegenomen. In 1931 850 K.G., 1932 2914 K.G., in 1933 14.931 K.G., en in 1934 54.600 K.G. Vooral het vervoer van kranten neemt steeds toe. Daar- naast is nu de Firma Van Melle met een eigen vrachtvliegtuig gekomen. Ten slotte hield de heer U. F. M. Dellaert, havenmeester van Schiphol, een lezing met lichtbeelden over den aanleg, de exploitatie en de inrichting van vliegvelden. DE THOOLSCHE BRUG. Over geheel het eiland Tholen circuleert een venzoekschrift aan den Minister van Water- staat, als volgt luidende: dat het in het voomemen ligt de benzine- belasting te verhoogen met 0,6 ct. per kilo gram en de aldus uit deze benzine-belasting verkregen baten in het verkeersfonds te stor- ten, zulks ter vervanging van de voorgestelde tolheffing op de bruggen; dat in het jaar 1928 te Tholen het veer is vervangen door een vaste brug, welke voor rekening der gemeente Tholen is gebouwd en op deze brug ter tegemoetkoming van kosten van bouwen en voor het verlies van het veer- recht, bruggeld wordt geheiven; dat zulks een groote onbillijkheid is tegen- over de beiwoners van het eiland Tholen en speciaal tegenover de automobilisten; dat toch voor de bewoners van het eiland Tholen, die zich naar den Brabantschen wal wenschen te begeven, bruggeld geheven wordt, terwijl zij tevens zullen moeten bijdragen in den vorm van verhoogde benzine-belasting voor den bouw van andere bruggen; weshalve requestrant zich wendt tot Uwe Excellentie met het eerbiedig verzoek het daarheen te willen leiden, dat bij aldien de verhooging van de benzine-belasting wet zal worden, het brug geld te Tholen zal worden opgeheven. Aan den Koudenpolder in deze gemeente is aangespoeld een zelfgemaakte sloep, welke bij nadere informatie als vermist was opgegeven door den heer D. te Ter Neuizen. Door de po litie wordt thans onderzocht of de sloep door bepaalde oorzaak op drift geraakt is, dan wel was ontvreemid en daarna in den steek gelaten. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van 5 November 1935. De volgende personen waren gedagvaard: E. P. W., echtg. van Ch. B. d. R., oud 33 j zonder beroep, wonende te IJzendijke, wegens beleediging van W. M. Clement en Maria Ocke, te Hoofdplaat, op 10 September 1935. Eisch f 25 boete of 15 dagen hechtenis. Uit- spraak idem. G. V., oud 33 j., koopman, wonende te Aar denburg, wegens mishandeling van A. A. Bart, te Eede en Aardenburg, door hem te slaan, te schoppen en te stompen, gepleegd op 9 Sep tember 1935. Deze zaak werd geschorst, een getuige werd in beiwaring gesteld als verdacht van meineed. M. R., oud 19 j., landbouwersknecht, wonen de te Aardenburg, wegens geheel als voren. Eisch f 15 boete of 10 dagen hechtenis. Uit- spraak f 10 boete of 2 dagen hechtenis. J. W. N., oud 28 j., arbeider, wonende te Groede, wegens mishandeling van W. F. van CJuijck te Knocke op 25 Augustus 1935. Eisch metig verklaring van de dagvaarding Uitspraak idem. D. H„ oud 27 j., varensgezel te Breskens, wegens mishandeling van G. J. Jansen te Bres kens op 22 September 1935. Eisch 20 boete of 10 dagen hechtenis. Uit spraak idem. J. W., oud 23 j., chauffeur, wonende te Bres kens, wegens beleediging van Pieter Bril te Breskens, op 30 Augustus 1935. Eisch vrijspraak. Uitspraak idem. P. J. R„ oud 24 j., rijwielihersteller, wonende te Olinge, weigens mishandeling van J. A. Soheurman te Kemseke (B.), op 12 Augustus 1935, door hem te slaan. Eisch f 25 boete of 15 dagen hechtenis. Uit spraak idem. R. A. v. A., oud 32 j., arbeider, wonende te Koawacht, wegens mishandeling van R. C. Ooone, te Moerbeke, op 8 September 1935, door hem te slaan. Eisch 2 maanden gevangenisstraf. Uit spraak idem. H. C. D., oud 20 j., arbeider, wonende te Hoek, wegens uitlokking tot diefstal van J. d. Kr., die een rijwielbelastingmerk heeft weg- genomen dat toabehoorde aan A. C. Joos, te Ter Neuzen op 21 September 1935. Eisch 3 maanden gevangenisstraf voonw. proeftijd 3 jaar. Uitspraak idem. J. d. K., oud 23 j., varensgezel, wonende te Hoek, wegens diefstal van een rijwielbelasting merk te Ter Neuzen, op 21 September 1935, ten nadeele van A. C. Joos. Eisch 1 maand gevangenisstraf. Uitspraak idem. D. R., oud 27 j., schippersiknecht, wonende te Rotterdam, wegens diefstal van een kano, toebehoorende aan Cornells Kaijser te Ter Neuzen op 11 September 1935. Eisch f 30 boete of 10 dagen hechtenis. Uit spraak idem. HOOGER BEROEPEN. Door K. d. p., oud 39 j., winkelier te Zaam- slag is hooger beroep aangeteekend tegen een vonnis van den Kantonrechter te Ter Neuzen, waarbtf hij wegens overtreding van de Leer- plichtwet is veroordeeld tot f 15 boete of 5 dagen hechtenis. Door M. R., oud 19 j., werkman te Ter Neu zen is hooger beroep aangeteekend tegen een vonnis der Rechtbank, waarbij hij wegens mishandeling is veroordeeld tot 6 weken ge vangenisstraf. UITGESPROKEN VONNISSEN. De Rechtbank te 's Hertogenbosch heeft wederom in een aantal Ossche zaken vonnis gewezen. De 29-jarige arbeider M. van den Elzen, tegen wien een gevangenisstraf van twee jaar geeischt was, met aftrek van pre- ventief, inzake medeplichtigheid aan den over- val op H. Geven te Deurne, gepleegd in den nacht van 3 op 4 Juni 1933, werd vrijge- sproken. De 33-jarige arbeider J. J. Bevers, tegen wien drie jaar was geeischt wegens inbraak bij den slager P. Jansen te Oss, in den nacht van 2op 21 Januari 1934, werd veroordeeld tot den jaar gevangenisstraf. In dezelfde zaak werd de 35-jarige arbeider M. J. de Brok, tegen wien zes jaar was ge eischt, veroordeeld tot e£n jaar en zes maan den gevangenisstraf. Voor den overval, gepleegd op 2 November 1930 in de woning van J. Kuipers te Oss (Zevenberg-en)werd de 29-jarige W. A. Bloe- mers, tegen wien acht jaar geeischt was, ver oordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar. Voor ditzelfde feit werd de 31-jarige land- bou/wer F. de Reuver, tegen wien zes jaar was geeischt, veroordeeld tot drie jaar gevan genisstraf en de 26-jarig© arbeider J. M. den Brok, tegen wien de eisch acht jaar luidde, tot vijf jaar gevangenisstraf. Bij alle opgelegde straffen werd de voor- loopige hechtenis in mindering gebracht. Zevende Ossche terechtzitting. In de zevende Ossche terechtzitting, die 7 November wordt gehouden, zullen acht Osse- naren terechtstaanml. de 33-jarige landbou- wer A. J. Hendriks, bijgenaamd Toon de Soep en de 35-jarige voerman L. Vos, bijgenaamd Bijs de Sijp, ter zake van een drietal inbraken, gepleegd te Langenboom, in den nacht van 29 op 30 Juli 1933 bij A. van Gaal te Reiutum (gem. Tubbergen) in den nacht van 19 op 20 Augustus 1933 bij A. Mensinik en te Loon op Zand in den nacht van 8 op 9 Februari 1935 bij den bejaarden P. Verhoeven. Als verdacht van den roofoverval te Maarn in den nacht van 8 op 9 September 1930, zul len terechtstaan de 35-jarige arbeider J. J. v. Berne, de 30-jarige arbeider M. v. Orsouw, de 37-jarige arbeider M. J. de Reuver en de 44-jarige arbeider L. L. de Reuver. Als mede- plichtigen aan dezen roofoverval staan terecht de 33-jarige koopman L. v. Orsouw en de 44- jarige arbeider G. J. Verhoeven, alien gedeti- neerd in het Huis van Bewaring te 's Her togenbosch.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1935 | | pagina 2